De Saksische Koningsdochter. tfo. 89. Zaterdag 29 Juli 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDkG-, WOfltSDAG- in MMifflO. tre Verkoopinjen. tnbesfedingen. Dit Hier bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Welk weder zullen wij hebben ache gasten êen laatst amen wij van vele zijden, eten. Men kreeg niqt look weer bewezen werd 1 keuken niet in staat is te bevredigen. [taat de lof van allen voor de goede voeding aan Lcbt voor de maatschappij bn slechte reclame blijken Pder aardig voorval werd dat door eer deel der berenade werd gebracht |g, waar het portret van or de ramen stond. Na Ie Nederlandsche en En- Wen kwamen de bewoners ïaiden metOranjewimpels. usdagmorgen reden ruim ïeeren onder leiding van Isul van Zeeland, den heer van Berlekom, langs den en den Singelweg naar |hen weg. De tocht ging }.oudekerke, Biggekerke, agtekerke naar Domburg. Ie de wielrijders en rjjde looie wegen en deed hen liet het eigenaardige leven lewoners van Walcheren, n werk op het land of op aken om met bewondering pers na te staren, die zich og langs de kronkelende oponthoud op de rustige Jmrg werd over de buiten- iven en Berken bosch naar |r laatstgenoemde gereden, der leden een picknicdoos men zich in clubjes neer- rden de hongerige magen loodjes, moscovisch, gebak llen ros weer bestegen was plen Noordweg en langs de pen Oostkapelle en Seroos- Idelburg, waar men op het .nkwam. Hier werd de stoet 'eestgangers verlieten Dins- and weer. de feesten slaagden, dank Ige, als was het ook warm d, en een woord van hulde amissie is hier zeker op zijn Vliegen. |Henri Bakker. Ved. Aviateurs-Maatschappij heeft een contract afgesloten Jcomité te Maastricht. Henri lar vliegen op 13, 14 en 15 egterrein wordt ingericht op gin den St. Pietersberg. Zwemmen, het Hollandsch Diep. Iddag zijn de heeren M. C. re en J. Bartelds uit Breda Diep over gezwommen. De den afstane van pl.m. 1500 ninuten. M. O. v. l'raeyenhove sec. Lchten te velde, Neervoort. huizen en erven enerfpacbt- hram. It, tarwe, haver, Hendrikse. |we, haver, James- Shaver, Zijlstra. I fctrubes-haver, Zij L tra. p, haver, Hendrikse. heerenhuis met tuin en ert lel, Dregmans. Ike, tarwe, haver, Hammacher. poefja, Liebeit. 24 perc. gerst, 8 perc. klavers 1 Pilaar. vrachtrüdersinspan, Hollra. pooie S'aak), 18 paarden, 40 rt. lardbouwgereedsch me .bel., Neervoort. I vruchten te velde en boeren- Lieb.rt. ^rd, meubilaire goederen enz, He, huis waarin herberg en (Neervoort. afstede Landluft groot 80.20.4U erhulst, Neervoort Pilaar, het café Maastrichtsch bierhuis, |ke, het metselwerk van de ver- van het gemeentehuis en be? van een Ijzeren hok voor het Aanwijz. 29 Juli. Inlichtingen letarie. lijk, bouwen school met onder- voning, Burgem. en Weth. io a wen woonhuis Kloetinge, u. Weert W.J.zn. se, zinkwerk en steenbeBtorting fever Cal. Waterscli. Bruinisse. burg, De levering v<-n 12o.UJ-u Ingelsche kolen. Inlichtingen ril orzitter van het steenkolenronas. Abonnementsprijs p, 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummiers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gantepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prija Advertentiën van 1—5 regels 0.60ieder} regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, worrdt 2 X berekend» Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant. Het bezoek van H. M. de Koningin aan België. (Vervolg van hel tweede blad.) De Koningin en de Prins ontvingen gisterenmorgen om half 10 de Holland se!» kolonie, die voorgesteld werd dooi den Nederlandschen gezant. De Koningin verklaarde, dat -zij gelukkig was te con- stateeren, dat de leden van de kolo nie zoo talrijk opkwamen en uitte do beste wenschen voor den vooruitgang en de eenheid der Hol-landsche vereenigin- gen in België. Koningin Wilhelmina begiftigde prins Leopold met het grootkruis van de orde va,n den Nederlandschen Leeuw. Voor het Paleis is reeds ©en groote menigte saamgestroomdj niettegenstaande de fed© hitte, die allen schroeit. Het is een levendig, feestelijk gezicht, heel die bonte menigte in spanning. Allen wachten op het oogenblik, dat de Ma jesteiten naar Tervueren zullen vertrek ken. Ook langs de straten is zeer veel publiek, dat den schitterenden stoet van auto's met groote geestdrift toejuicht. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Koning Albert zijn naar Tervueren gere den door het bosch van Soignes. Zij hebben daar een bezoek gebracht aan het Koloniaal Museum en werden ont vangen door den minister van koloniën en koloniale autoriteiten. De vorstelijke personen drukten hunne voldoening uit over het bezoek. In de vestibule van het Congomusewm, schitterden door ^ijin pracht en rijke' ar chitectuur, zijn o.a. aanwezig minister Renkin en zijne echtgenoote, baron Wa- his, oud-gouverneur van den Congo, de twee vice-gouverneurs Fuchs en Malfait en de secretarissen van koloniën, Arnold en Denijn. Aan den ingang wacht eene ongedul dige menigte; in feestelijke stemming de aankomst der vorstelijke personen ver beidend. Eindeligk wordt het geduld der wach tende menigte beloond. Om tien minuten over elf gaat er een donderend gejuich op. De Majesteiten anriveeren. Koningin Wilhelmina is gekleed in witkanten cos- tuum en kleinen h°ed niet witte veer. Koning Albert draagt hot klein-tenu van generaal; Prins Hendrik het klein-tenu van admiraal. Koningin Elisabeth is ver hinderd geweest dit bezoek mede te ma,- ■ken. Bij don ingang Biedt mevjiouw Ren kin, de echtgenoot© van don minister van koloniën, H. M. een bloemruiker aan. Ba ron de Hauteville leidt H. M. de Konin gin rond. H. M. toont veel belangstel ling voor de interessante verzameling. Het bezoek duurde een half uur. Ook bij het vertrek worden de vorstelijke per- 22) De nevelsluier scheurde nu open en in Stralenden zonneschijn toonde zich de majestueuze berg het kruis in top. „Ziet gij den berg", vroeg Hadumut, haar beschermers ruwe hand omvattend. „Door alle tijden zal hij verkondigen, dait „God heerscht van het kruis". Een innige ontroering maakte zich van den oude.n meester. Hij liet de riemen ■JUsten, nam de ledaren kaji- van zijn ruig hoofd en murmelde 'zacht: „Ja, Hij heerscht en zegeviert; en ik geloof, da.t ik nog zijn volgeling zal worden!" Terwijl het vaartuig langzaam en zacht óver de golven gleed, hingen beider oogen onbewegelijk aan den bergkoning. Deze zag er thans uit als een geweldig altaar, omgeven van grauwe wierookwolken, welke Gods schepping omhoog zond tot lof van den Heer van hemel en aarde. Waar de Faubar hare golven door eene eenzame maar schoone boschslreek stuw- sonen wederom door een groote menigte geestdriftig toegejuicht. Aan het intieme dejeuner te half één uur gehouden, zaten aan de beide Vorstinnen, de Koning en Prins Hendrik, terwijl het gevolg dejeuneerde aan de tafel van den groot-maarschalk. Tenge volge van roodvonk die in Laken heerscht, is het diner en het bezoek aan het kas teel te Laken vervallen. De Koning verleende het grootkruis van de Kroon aan graaf Dumoncean en, ba ron Sirtema de Grovestius; het comman deurskruis in de Kroonorde aan baron van Harden broekhet officierskruis in de Kroonorde nan jhr. van Stralen; het ridderkruis in de Kroonorde aan graaf Bentinck; het commandeurskruis in de Leopoldsorde aan jhr. Melvil van Carn- beeck en het 'commandeurskruis in de Loopoldorde aan den luit. ter zee Rnys. Het begint tegen drie uur in-de straten in den omtrek van het stadhuis, waar de vorstelijke personen worden verwacht, zeer druk te worden, maar weldra be ginnen ook de troepen met de afzet ting. Het is nu een af en aa.nrijden va|n equipages met genoodigden waaronder de leden van den raad en waardigheids- bekleeders der stad Brussel. De groote markt is vrijgehouden voor het grootsche défilé, dat zal plaats hebben. Waar. de gildenhuizen in het rond de waardige stemming geven aan dit eenige markt plein, da,av staan als moderne gilden allerhande vereenigingen geschaard, on telbaar in getal, met honderden vaan dels. Achter de afzetting hoopt zich een enthousiaste menigte op, die in de beste stemming verkeert en overal in de tal- looze vensters in hjef rond en op de daken ziet men niets dan mensohen. Hun geduld wordt gelukkig op niet te: lange proef gesteld. Precies om 4 uur klinkt het „Wien Neerlands Bloed". De geest drift van h©t volk barst los. Het wuift in enthousiaste opwinding en zwaait en jubelt met 'zoo luide kreeten, dat het) schet teren der klaroenen wordt overstemd. Deze geestdrift leent zich niet voor een beschrijving. Daar nadert de koninklijke stoet. Dezelfde schilderachtige mengiej- ling van kleuren en uniformen, als bij de aankomst van gisteren aan de Gare du Nord, en waar de vorstelijke perso nen langs rijden, levert een hartelijkheid en warmte der overstelpende geestdrift een schouwspel, dat men nooit vergeet. Om vijf minuten over vier treden do Majesteiten de. zaal van het gothischle stadhuis binnen. Koningin Wilhelmina is gekleed in witte zijde, Koning Albert draagt het groote tenu van generaal, Ko ningin Elisabeth draagt een kleed van witte zijden met tule, blauwen overman tel en een zwarten hoed met witte vee- ren, Prins Hendrik is in groot tenue van admiraal. Het is een zeldzame bekoring, in deze gothische, rijk gemeubelde en van kunstschatten kwistig voorziene zaal, de schittering te zien de.r uniformen en de pracht der rijke toiletten in een menge ling dooreen. Bij het binnentreden der vorstelijke personen zingen de meisjes het „Wien Neeriandreh Bloed". Aanstonds daarop neemt de burgemeester van Brus- de, lag het door de H. Lioba gestichte klooster Bisschopsheim. De rivier stroom de midden door het ommuurde klooster- gebied. Aan den eenen oever lag het hoofdgebouw, waar de God-gewjjde maag den leefden volgens den regel van den H. Benedictus. Aan den anderen oever lagen de schoolgebouwen waai- de meisjes onderwezen werden, en waar ook de jonk vrouwen verbleven, die den sluier wensch- ten aan te nemen. Bij den in- en uitgang van de rivier was de ringmuur verbonden door een houten hek, als een poort versperde het den weg voor vaartuigen, zonder den stroom jn zqn loop tegen te houden,, In het beneden gedeelte van den tuin, waar van den hoogen oever een trap naar de rivier leidde was eene schaar zusters bezig goed te spoelen. Zuster Gerlindis hlield het toezicht; niettegenstaande het de tijd van zwijgen was, was hare tong; voortdurend Sn beweging. Trots de strenge kloostertucht had de goede z|iel nog niet geleerd, dat kleine lid te bedwingen. „Let maar op", sprak zij tot de leeke- zusters, „er gebeurd binnenkort iets merk waardigs. Want of het van God komt of van den duivel, dit js zeker, wat zus ter Euliioba voorspélt, komt altijd uit. sel, de heer Max, het woord voor een, toespraak, tot Hare Maejsteit Koningin Wilhelmina. Bij de rede, die burgemeester Max uit sprak, bracht hij in herinnering he,t be zoek van Willem III en Koningin Emma, vóór 27 jaren ©en belangrijke datum in de geschiedenis van de verhoudingen der heide volken. De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit in dit stadhuis, de her inneringen oproepend, verleent een nieu we levendigheid aan de gevoelens, die zich toen voor het eerst openbaarden. Burgemeester Max geeft in naam van den Raad van Brussel, in naam van de voorsteden en geheel de grootstad, uit drukking van het geluk, dat zij gevoelen de Souvereinen te ontvangen van een zusternatie, waarmee zij verbonden zijn door verwantschap van 'taal en van af komst, en tegelijkertijd door veelvuldige overeenkomst in strevingen en belangen. Wij zijn gelukkig, dat Uwe Majesteit, de belichaming van zoo edele en groote her inneringen met den Prins naar het stad huis zijn geleid door den Koning, naar wien de hoop en het vertrouwen van alle Belgen zich jicht en door onze be minde Konnigin, wicjr herkregen gezond heid heel het land met indrukwekkende uitingen van ontroering begroette. Wij weten, dat Nederland zijn Koningin be mint evenals wij de onze beminnen. Wij vereenigen onze gevoelens met de liefde, waarmee de twee Nederlandsche volken zijn vervuld voor de Moeder van de lieve Prinses, wier wieg het symbool is van de toekomst van het glorierijke huis van Oranje. De burgemeester drukte vervolgens zijln sympathie uit voor Nederland, het land zoo verstandig, vastberaden, energiek en rustig, van zoo taaie werkzaamheid, het land van arbeid voor de kunst en de wetenschap. Hij is er zeker, van de tolk te zijn van al zijn medeburgers, wanneer hij Hare Maejsteit begroetend het welkom toewenscht. Hij drukt den wensch uit, dat Zij van Haar bezoek den indruk moge meedragen van onze levendige en diepe vriendschap voor Haar volk en Haar vaderland. De Koningin dankte in zuiver Fransch en met helder hoorbare stem voor de beminnelijke ontvangst der stad Brussel. Zij roemde den zin voor orde, de werk zaamheid en de wilskracht, die België op zoo groote hoogte hebben gebracht en nog het meest verwachten doen voor de toekomst. België's werkzaamheid in industrie en kunst is een voorwerp vain bewondering van de .hieele wereld en vooral van de noordelijke* naburen. Wij zullen, zoo eindigt de Koningin, een zeer aangename herinnering bewaren aan deze zoo hartelijke ontvangst. Daarop had ©en concert plaats, waar van de uitvoering prachtig was. Do thee werd vervolgens gebruikt aan rijk gesierde tafels, die met kleed-en van Venetiaansche kant waren bedekt en waarop prachtige orchideeën prijkten. Hierna wordt het stadhujs, met zijin zalen vol kunstschatten bezichtigd, waarvoor Hare Majesteit veel bewondering scheen te gevoelen. Gij hadt haai- eens moeten zien. Als een geest zag zij er p|it, als' zij zacht en geheimnisvol begon te spreken: „Langs des stroomes vochtig pad zal zijl komen, die ronddwaalde als een jonge hinde door den nacht der wouden, in het hart der bergwereld ging haar het licht op Gods genaderzon, op den berg waar het heilige kruis staat, en waar het zegenrgk blijven zal de eeuwen door Een kletsend geluid in het water deed do spreekster midden in haar wonderlijk bericht ophouden. Snel keken de was- scherinnen |naar de plaats, waar het ge luid vandaan kwam. Wat zich daar ver toonde, deed haar stijven van schrik. Zij zagen hoe twee geweldige mensohon- handen één der sterke eiken palen, waar aan het hek bevestigd was, uit den bo dem trokken. Er ontstond een .kleine opening langs den oever en een plompe boot drong er door; daarin zat degene, wien do schrikkelijke vuisten toebehoorde on te genover hem eene jonkvrouw van hooge gestalte. „Hei daar-1 vrouwvolk, maak plaats, dat ik aanleggen kan", riep de indringer met ruwe stem. Zoodra de Majesteiten in de afzonder lijk daarvoor aan de voorzijde van het stadhuis aangebrachte estrade hebben plaats genomen, te midden van een weelde van bloemen een bloemenbosch zou men zeggen terwijl die geheele estrade schitterend versierd is, begint het gejubel en gewujf der menschenmenigten op nieuw. Het défilé neemt een aanvang. Voorop gaat de militaire muziek, Nederlandsche en Belgische, in opwekkende tonen, daar na de padvinders en vervolgens 3500 meisjes van ongeveer 60 of 70 scholen. De meisjes dragen wimpels en bloemen. Elke school is te onderkennen aan haar uniforme kleeding ofschoon allen in het wit, en daarbij passende bloemversierin- gen. Ieder der défileerende scholen biedt dan door twee der meisjes, aan Hare Majesteit een bloemenmand aan. De bloe- menschat, die dezen samen vormden, was heerlijk. Leuk en treffend was het te zien, hoe Koningin Wilhelmina, als een echte moeder, verscheidene van de kleine bloemenschenksters omhelst en ze eenige woorden toespreekt, hen vriendelijk streelt en de hand geeft. Het hoeft niet gezegd, welk een indruk dit op de gevoelige zui derburen maakt. Telkens stijgen hunne donderende toejuichingen op. De stoet wordt afgewisseld door een groot aantal militaire muziekkorpsen. Het défilé duurt meer dan een half uur. Het was een schouwspel vol schoon heid, al die honderden meisjes, allen in' witten tooi, met haar vlaggen en haar bloemensier, in rythmischen loop te zien marcheeren. Toen de stoet voorbij was en de Ma jesteiten wederom in hunne rijtuigen plaats namen, brak een jubel los, dien nog vuriger, nog overweldigender was, dan dien, welken straks onovertref baar is. Onder het zwaaien met hoe den en zakdoeken wordt er gejuicht, de volksliederen worden gezongen, terwijl de kelen va.n andere duizenden weer roepen: Leve Koningin .Wilhelmina! Leve Neder land! Leve Koningin Elisabeth! Even over half zes was de plechtig heid afgeloopen. H. M. gat hare indruk als volgt weger: In Nederland teruggekeerd zullen wij' eene hoogst aangename herinnering be waren van uwe zoo vriendelijke ontvangst in dit prachtige gebouw, de zetel van de vertegenwoordiging van de nijvere Brusselscihe bevolking; dit gebouw, da.t met zijne beroemde markt terecht de glo rie uitmaakt van pte, schoone .hoofdstad van België. Er heersohte aan het diner, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel al hier aanbood aan Hare Majesteit, de grootste harmonie. Het aantal aanzitten- bedroeg 200. Tegenwoordig waren o. a. de gouverneur van Brabant Beoo, de voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel den heer Stoppelaar, de graaf d'Ursel, hoofd van het Dept. van Buitenl. Zaken, de heeren J.emoutlier en Steens jScihepenen van de stad Brussel. Verder was er de heer Duckert'S, do Canon, de „grand president" van de federatie van Kamers van Koop „Ileilige vader Benedictus, sta ons bij', heilige moeder Scholastica krijgschten de nonnen en ontzet vloden zij heen als een troep opgeschrikte watervogels, die een roofvogel nadert. Alleen zuster Gerlindis hield moedig stand. „Wat wilt gij in ons vreedzaam verblijf? En waarom overvalt gij arme weeriooze vrouwen?" stamelde zij be vend, maar piet vertoornd gelaat. De jonkvrouw in de boot had zich opgericht en riep „tot de wijze overste van Bisschopsheim willen wij. Woont zjj hier niet?" „Ja, daar woont rij" bevestigde de uon. „Maar hier mag nooit geland won den; hier is 'tslot. .Waarom komt gij niet, zooals hot behoort, door de poort". „Vergeef, wij wiistetï geen bescheid. Maar wijs ons den weg". „Keer terug en leg buiten aan. Ga dan Langs den weg tot bij den zinken to ren y „Allemaal tijdverlies 1 Zoo gaat het vlugger" bromde de oude, niet geneigd do aanwijzing te volgen. „Ik heli een boodschap van den keizer aan de vrou,w, die hier gebiedt". Hoog hield hij den 'brief. „Vanden,keizer?" Verwon- Verwachting tot aan den avond van 29 Juli t^Meest zwakke zuidoostelijke wind. Licht- bewolkte lucht. Droog weer, behoudens kans op onweer. Weinig verandering van tempe ratuur. handel, de heer Strauss, wethouder van Antwerpen, van Clewijk, voorzitter van de Kamer van Kooph. te Brussel en Sevie, consul-generaal. De zaal was mooi versierd en dominee- rend was in de versiering overal het ge liefde oranje. De Symphonie luisterde den feestmaaltijd op met een fraai concert. Vele Nederlandsche liederen werden ge zongen. Eerste woordvoerder was de gouverneur van Brabant, die een dronk uitbracht op ons Vorstenhuis. Onmiddellijk daarop hul digde de voorzitter der Nederlandsche Ka mer van Koophandel het Belgische Ko ningshuis. Door jonge dames werd dun gasten een werk aangeboden „Les relations économi- ques Holla,ndo-Beiges", met de portret ten van verschillende bekende persoonlijk heden. Bij het dessert hield de voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel een zeer interessante rede, waarin hij helder uiteen zette, welke rol die Kamer te Brussel riafvult voor het verkeer der bedde landen en reeds vervuld heeft. Daarna wordt ook het woord gevoerd door den voorzitter van de Brusselsche Kamer van Koophandel. Daarop volgen nog vele andere heildronken op die vor stenhuizen, op den bloei van den han del, op de Vlaamsche taal. Deze laatste toast werd uitgebracht door Julius Hoste en vond luide toejuichingen. Het banket werd 'besloten met het zingen der beide volksliederen, door Landrechts uitmun tend vertolkt. Na afloop begaven allen zich naar de Parte de Natuur, waar de groote Hollaridsche club gevestigd is. Het was een schoone zomeravond. 'Voor het paleis en in het park stond reeds een ontzaggelijke menigte saamgepakt. Het publiek wachtte met ongeduld. Eindelijk om even over half tien schitterde het balcon in oen lichtzee. De Belgische ko ninklijke familie en onze Majesteiten ver schijnen. Het publiek juicht en het 9de linie-regiment, een sectie inihtaire mu ziekkorpsen, guides en de karabiniers de- fileeren met veelkleurige fakkels langs het paleis. Het palaisd'Académie is geheel verlicht, de Nederlandsche volksliederen worden gespeeld, terwijl de Majesteiten telkens weer het jubelende volk .toewui ven. De menigte is in, een onbeschrijf lijk enthousiaste stemming. Zoodra het Wien NeeriandiS Bloed" weerklinkt, zingt het en jubelt het mee. De mensohenme- nigte is ontzaglijk. Om 12 minuten over tien trokken de Majesteiten zich in hunne apartementen terug, door de dichte drom men van duizenden nagewuifd. Het avondfeest is buitengewoon ge slaagd. Koning Albert heeft van Koningin Wil helmina de prachtige arreslede in Loius derd staarde de non naar het verzegeld papier. De jonkvrouw had reeds de riemen gegrepen en_het vaartuig omgekeerd. Pijl snel schoot de boot langs ,het hek naar buiten Vergeefs riep de nieuwsgierige: „Wacht watzeg toch wat de keizer schrijft". Doch zij zag slechts, hoe de reus den eikenpaal weer vastzette. Dan liep zij heen om het nieuws in het kloos ter te gaan vertellen. Nadat AVoifbratul den boot op den oever getrokken en vastgelegd had, schreed hij met Hadumut langs den muur. „We zullen toch eindelijk in dat kat tenbot komen, lieveling", zeide hij; ter- wijl hij voor de groote ingangspoort bleef btaan. Hij hief den klopper op en liet hem luid klinkend op de deur vallen. Zij werden binnengelaten jn een groot vertrek, dat eenvoudig, bijna armoedig gemeubeld was. D.e houten bank langs den muur kraakte, als de reus er zich op nederzette. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1