ruchfen. re Houtwaren, iy ERICH T. De Saksische Koningsdochter. |e Verkooping |[ar verkoopen: No. 85. Donderdag 20 Juli 1911. Zevende Jaargang. are Verkooping. VARKENS, [lij GE1MBDE OWIEHMUH. .SNIJDER,Goes BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND, jg 19 Juli 1911, )n Wintergerst, len. Aardappelen jeelen Tarwe, len Aardappelen, el Aardappelen, ,el Aardappelen, ^rceel Haver, iel Aardappelen, dag 21 Juli 1911, ibaar verkoopen: lieuwe Dakpannen, I. WAGENMAKERS. J. POLEIJ lerseke. Welk weder zullen wij hebben? )OPING van den JERENINSPAN van LIERE te Nisse, zal plaats hebben helft van Au$us- NEERVOORT, Notaris. J VAN W. NEERTVOORT te al op uur, in de herberg van te Nisse, in het e van dhr. M. VAN LIERE: jenheimers), perceelen geïmporteerde, naby de door hem bewoonde sestelle. e van dhr. P. ZUIDWEG e. a. Daniëishoek ligenlieimers), den Zwaakweg; igenheimers), In den Zuidweg; bjj den Molen, eke van dhr. P. HARTH00RN: jjolder nabjj het Tonnetje, poeke van dhr. L. DRONKERS: (Bonte) gendam te 's Heer-Abtskerke. ia H. W. NEERVOORT te Ier zal, ten verzoeke van den ÜGESTEGER Mzn., aan diens Gravenpolder op 12 uur, in het !EN PARTIJ [bestaande o. a. uit oerdelen, Planken, Rib- ttings, Latten en enz. enz. Ier 3 vette Varkens, 1 jje Zeug en 5 Loopvarkens. Voorts: jarige Vaarzen, 2 jaarling' fs en 2 Graskalvers. TE KOOP van 2I/S3 en 3Vs v0°r Fbruik geschikt, bjj Verkrijgbaar bij Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent, Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichiten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjB. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wondt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Gt. a contant. FRANKRIJK. Sabotage. Ondanks de vele arres taties, welke in de laatste dagen hebben plaats gehad, en niettegenstaande de zware straffen waarmee de saboteurs bedreigd worden, hoort men elkeu morgen want de wandaden geschieden des nachts dat er nieuwe daden van sabotage gepleegd zyn. Eergisterennacht hebben enkele van die individuen op de Ijjn ParijsRijsei, tusschen Pbaiampin en Seclin niet minder dan 47 telegraafdraden doorgesneden. Boven op de palen en aan de isolatoren hadden de „heeren" nummers van de verderf- zaaiende „Guerre Sociale", hun lyfblad, opgehangen. Ook te Madeleine op de lyn Rijsei Duinkerken moesten het de telegraafdaden ontgelden. Een 24 stuks werden doorgeknipt. Men kan wel begrypen dat deze „heldendaden" van louter ontevreden individuen heel wat stagnatie ia het verkeer brengen. De autoriteiten en de regeering doen nu alles om de schuldigen te pakken te krijgen. Dit werk kunnen zij natuurlijk niet zonder zelfverwijt verrichten, want vele regeeringspersonen zullen moeten bekennen„deze individuen hebben wy naar onze ideëen opgevoed." ITALIË DDITUCHLAID. Pauselijke milddadigheid. De H. Vader ontving dezer dagen in bizondere audiëntie Mgr. Cottafavi en graaf Zileri Dal Verme, die in opdracht hadden, de door de aardbeving in Sicilië en Oalabrië verwoeste parochies te bezoeken en zooveel mogelijk de schade te heratellen. Een som van 3.790.661 lire was hun toevertrouwd en tot den laatsten penning hebben zy daarvan rekenschap afgelegd. Een voorbeeld voor de Italiaansche regeering en haar hooge ambtenaren, doch dat door hen zeker niet zal worden gevolgd. De Pauselijke commissie liet 218 kerken bouwen, 26 scholen, 21 kinderasylen enz. alles in hout om tegen nieuwe schokken gewaarborgd te zjjn. Het materiaal kwam uit Engeland. Bovendien zjjn door den Paus nog 4 millioen besteed voor het verplegen van vluchtelingen en weezen. Het aan den Paus geschonken geld is dus goed besteed. A MEKIKA. Brand op Coney Island. Men herinnert zich den verschrikkelyken brand die voor korten tjjd op Coney Island, het eiland der vermaken voor de inwoners van New-York, een heele kermis heeft verwoest, Nu is Zaterdag weer bet eiland met algeheele verwoesting bedreigd door het uitbreken van een grooten brand. Dezen keer beeft men echter den biand weten te beperken. Toch zyn er verscheidene vermakelijkheden een prooi der vlammen geworden. De brand was in een rol- scbaatsenbaan uitgebroken. 18) Het fee nog steeds in hare armen, Zat Hadumut langen tijd aan den vijver. Maar hoe zoet deze rust haa.r ook was, z|ij' voelde 'zich daarbij' zoo bang als nog nooit te Vofen. Voor het eerst was er vrees in haar hart gekomen. Het was haar, alsof een afgrond zich voor haar voeten opende en alsof zij duizelig de hand naar een steun (moest uitstrekken. Wie echter gaf haar dezen? Wolfbrand haar eenigen be schermer, zag zij nu zoo zelden. Nog nooit Lwas zij zich hare verlatenheid zoo bitter bewust geworden als op dit uïir. Daar herinnerde zij zich den monnik. Hij! was zoo rijk aan raad, en de adel eenef reine ziel straalde uit Zijne oogen. Steeds had hij zich voor haar, goedig getoond, zou hij haar nu kunnen bijstaan? Zeker zou hij het doen; maar hij zou ook voortdurend op het kruis wijzen om daar hulp te zoeken. En dan zou zij de (goden ontrouw worden! Dat mocht niet geschieden. Al was ook op den berg Een ernstig spoorwegonge- 1 u k heeft, zooalg wy reeds in de laatste berichten van ons vorig nummer meldden, heeft te Mühlheim plaats gevonden. Wegens een verandering van een tunnel moesten de treinen langzaam ryden. De remmen van den sneltrein weigerden en de trein reed met volle snelheid door de tunnel. De tender ontspoorde, de goederenwagen sloeg om, de tweede reizigerswagen viel dwars, de beide volgende wagens schoven in elkander, terwyl het overige van den trein bleef staan. Slechts de post- en de restauratiewagens bleven onbeschadigd. Acht reizigers waren terstond gedood en van de gewonden zyn er volgens het laatste bericht nog 5 overleden. Bovendien zyn er een groot aantal minder ernstige gewonden. Landgenooten zjjn er niet onder. Over het spoorwegongeluk wordt nog gemeldIn bizonder ernstigen toestand zjjn nog drie personen. Onder de dooden is een vrouw nog steeds niet herkend. Zjj is even in de 30 en men vermoedt, dat zjj uit de buurt van Göttingen komt. Ofschoon er hard gewerkt wordt zijn de puinhoopen nog lang niet uit den weg geruimd. Toch wordt het verkeer onge hinderd voortgezet. Men ontkent, dat het ongeluk het gevolg zou zyn van een slechte constructie van de in aanbouw zjjnde tunnel. MAROKKO. Alkassar, 18 Juli. Boisset, deFran sche consul, die van een reis in Gharb terugkwam, werd gearresteerd door een Spaansche wacht, die hem zjjn karabjjn wilde afnemen. Boisset is daarop naar een Spaansche kazerne geleid, waar een officier hem mededeelde dat, een vergissing had plaats gehad. Een schildwacht heeft het paard van Boisset zjjn bajonet voorgehouden en de wacht had de geweren op hem aangelegd. Bovendien is een Algerjjnsch onderdaan door de Spanjaarden gearresteerd. Madrid, 18 Juli. Bljjkens een officieuse mededeeling heeft de minister van buiten- landsche zaken telegrafische inlichtingen gevraagd over het incident van den Fran- schen consul. Men scbjjnt te gelooven, dat hier sprake is van een incident zonder beteekenis. Verkiezing Eerste Kamer. Aangezien de heer Westerdjjk de be noeming tot lid der Eerste Kamer voor Groningen niet heeft aangenomen, kozen de Provinciale Staten van Groningen tot Eerste Kameilid, denheer G. Zjjlma, oud lid der Tweede Kamer, met 25 van de 39 stemmen. Inlichtingen voor a.s. R.-K. Studenten aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool te Wageningen. Het Bestuur der R. K. Studenten Ver- eeniging „St. Pranciscus Xaverius" te bjj Fulda onlangs haar vertrouwen op hen geschokt geworden, toch wilde zij hen niet verlaten. Als een zinkende aan een slroahalm, klampte zij zich vast aan haar eigen trouw. Zjj' stond op. Voor haar in 'tgras lag nog de band van 's keizers jachthoorn. Haar. blik viel op de sierlijk geborduurde letters: „Dien Eénen!" las zij'. Als een vermaning kwam de zin dezer woorden tot haar bewustzijn, en in een luiden uitroep klonk het door het woud, „dien Eénen 1" Door haar uitroep schrok het ree en sprong het kreupelhout in; er was niets aan gelegen. Hadumuts gedachten had den weer oen vast doel gevonden. Met een blik vol weemoed nam zij' afscheid van den trouwen hond. Dan wandelde zij verder.Waarheen? Zij wist het zelf niet. Alleen niet naar, de plaats, waar de keizer was. Maar toen nu een open plek vrijer uitzicht bood, wist zij opeens, waarheen zij hare schreden zou richten. Voor haar lag de Asenberg. Daar bij de heilige offerplaats zon hare beangstigde ziel weer gerust worden. In het woud was het reeds donker. Het huilen der wolven drong tot haar door. Onverschillig hoorde zij' het aan; Wageningen maakt by dezen bekend, dat het gaarne de noodige inlichtingen zal verschaffen aan hen, die voornemens zjjn om met September a.s. hun studies voort te zetten aan de Rjjks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool. Vacantieadresseu der Bestuursleden: Alph. Roebroek, Beek (LHeidestraat. J. Bianchi, Rotterdam, Saftlevenstraat 16. G. Schaepman, Zwolle, Thorbeckegracht 52. De Koningin naar België. Volgens het officieel vastgestelde pro gramma, zullen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik den 26en Juli te half één aan het Noorderstation aankomen en door den koning en waarschjjnljjk ook door de koningin ontvangen worden. Dezelfde eer- bewjjzen zullen worden gebracht als aan president Pallières en keizer Wilhelm. Vervolgens zal ten paleize in besloten kring een dejeuner worden gebruikt, waarna de ontvangst plaats heeft van het corps diplo matique. Des avonds zal er een groot gala diner plaats hebben. Den 27en Juli zal de receptie worden gehouden voor de Hollandsche colonie, verder in besloten kring dejeuner ten paleize, receptie op het raadhuis met muziek feest en déhleeren der schoolkinderen Ten slotte wordt er een diner gegeven in het kasteel te Laeken en een fête de nuit in het park te Brussel. Den 28en Juli rjjtoer in de omstreken, dejeuner in de Hollandsche legatie. Het vertrek is vastgesteld op 3 uur. De „Chronique" deelt mede, dat koningin Wilhelmina tjjiens haar bezoek aan de hoofdstad audiëntie zal verleenen aan de leden van het bureau der Belgische Bectie van de Hoilandsch Belgische Commissie, die de vorstin een bouquet orchideeën zullen aanbieden, omwikkeld met een prachtigen doek van Bru9schen kant. Het bezoek van Fallières aan ons land. Reuter seint uit Caen (Frankrjjk), waar Zondag de Pransche gymnastiekwedstrjjden gehouden werden, die president Pallières met zjjn tegenwoordigheid vereerde, het volgende Bjj de receptie, welke president Pallières verleende in de préfectuur, zeide de Neder- landsche consul tot den president, hoe verheugd zjjn vaderland was door de eer van Pallières' bezoek. Deze laatste antwoordde dat hjj zich gelukkig gevoeld had een bezoek te mogen brengen aan Holland, en dat hjj een aan gename herinnering aan de hartelyke ont vangst aldaar bewaarde. Socialistisch Geharrewar. Eigenaardig dat op hetzelfde oogenblik dat te Amsterdam mr. Troelstra stond te schelden op de politie en de handhavers van 't gezag, en betoogde dat de politie, de werkwilligen beschermend, dit deed ten pleziere der werkgevers; te Rotterdam Ondegeest (ook een sociaal-democraat) onder bescherming van politie, die te zjjner be scherming zich voor het podium geposteerd had, dewjjl men scheldend op Oudegeest, dezen een stoel naar het hoofd gegooid meermalen was zij 's nachts door de een zame wildernis gewandeld, echter niet alleen gelijk thans, want Wolfbrand en de trouwe hond vergezelden haar steeds. Zij -had een stok afgebroken, waar mede zij, trots de duisternis, snel den berg beklom, meermalen dicht langs den rand van den afgrond, maar met de ze kerheid van een nachtwandelaarster. De nachtelijke stilte en eenzaamheid had voor haai" niets verschrikkelijks. De sterren wierpen -een mat licht van den, hemel, juist als toen zijl met hare stamge- nooten het lentefeest vierde, dat de mon nik zoo droevig gestoord had. Zou zjj1, priesteres van Hulda, de gunst der goden niet verbeurd -hebben, wijl zij het hun zoo gehate kruisbeeld daar- bo ven geduld had Hoe blij was zij, dat het nu niet meer op den heiligen berg stond, dat de wakkere Wolfbrand het vernie tigd had. Eindelijk had zij hijna den top bereikt. Vermoeid en diep adem ha lend stond zij stil. Bewogen blikte zij ten hemel: in 'tzelfde oogenblik qchter viel zij met ©en luiden schreeuw krach teloos op hare knieën: voor haar stond, hel verlicht door den manensehijn, het teeken des (kruises. Niet meer liet klein-o kruisje, maai' een hoogen kruisboom had, stond te pleiten voor pelitiehulp aan werkwilligen, en deze laatsten onder zjjn geestverwanten aanraadde om niet door de anarchisten zich op sleeptouw te laten nemen maar bet werk te hervatten. Van waar dit verschil? Omdat in Rotterdam de sociaa'-deme- cratische bootwerkers tegen de stakingen zjjn; en in Amsterdam de staking staat buiten de sociaal-democratische vakactie, zoodat bjj mislukking, die zeker is, de „vrjjen" de schuld dragen en derhalve al de verwijtingen krjjgen, terwjjl de sociaal democratische leiders, die wel geen geld, maar toch mooie woorden voor die staking hebben overgehad met de sympathieën der teleurgestelde stakers en hunne gezinnen naar huis gaan. („Zeeuw") De Zeeliedenstaking. Relletjes te Amsterdam. Er heerschte Maandagavond na 8 .uur op den Haarlemmerdjjk een oproerige geest onder het publiek, waaronder bljjkbaar veel stakers waren, die in de zjjstraten wonen. Bjj de Korte Prinsengracht kwam eens klaps een opstopping. Het bleek dat eenige stakers door een wagen van den mineraal- water-hesschenfabrikast Kölsch Nachfolger hadden gelicht, waardoor een aantal kisten met flesschen op de straat vielen. De kisten werden stuk geslagen en de flesschen er uit gehaald. De baldadige menigte slin gerde de flesschen de hoogte in naar alle richtingen, sommigen trokken eenige kisten naar den wal en wierpen ze te water. De weinige politieagenten en eenige infante risten per rjjwiel, die aanwezig waren, zetten den Haarlemmerdjjk en de Oranje straat af en joegen de menigte uiteen. Daarop begonnen de straatjongens met steenen te gooien. De omgeworpen wagen werd spoedig opgericht en de eigenaar, wonende op de Haarlemmer Houttuinen was weldra ter plaatse en wilde zjjn wagen wegrjjden. Ongelukkigerwijze brak op den Haarlemmerdjjk de as van een der wielen en onder gejouw en gejoel van 't plebs moest de fabrikant met behelp van een knecht zjjn kisten nu over de straat voort- De onvoldoende politiemacht kon de menigte niet uiteen krjjgen. De infanteristen, die per fiets wegreden, werden uitgefloten en nageschreeuwd. Een hunner struikelde waarschjjnljjk door moedwilligheid. Verder dan de Heerenmarkt konden zjj het niet brengen. De menigte molesteerde ben on derweg voortdurend. Op de Heerenmarkt legden zjj hun fietsen bjjeen en sloegen het fluitende en schreeuwende plebs met de kolven hunner geweren uiteen. De oproerkraaiers keerden echter herhaaldelijk terug en vormden een vierkant ap de markt, telkens door de soldaten uiteengedreven en weer terugkeerend. Er was op dit oogenblik slechts één agent van politie ter plaatse. Eenigen tijd later kwam versterking. („Msbode.") Twee der te 's Bosch ontsnapte misdadigers gevat. Men seinde ons Dinsdag het navolgende bericht dat wij aan ons burean bulle tineerden scheen uit de rotsen gegroeid. Vaste schreden klonken .dicht bij haar. Uit de donkere rotswanden trad een man in lang gewaad ite voorschijn. Verwonderd bleef hij staan, als hij do gestalte onder het kruis bemerkte. Dan trad hij onverschrokken naderbij'. „Hadumutzjpt gij ihet?" riep Ra- banus, want deze (was de man. De duis ternis had hem overvallen, terwijl hij op den berg het nieuwe kruis oprichtte; nu had hij den warmen zomernacht bo ven doorgebracht om voor de gevaar lijke afdaling hot daglicht af te wach ten. „Hoe zijt gij hier gekomen, alleen door do eenzaamheid?" Zij richtte zich op, en antwoordde hem: „Niet de gevaren der wildernis vrees ikangst heeft mij omhoog gedreven". „Wie wil u dan leed doen?" vroeg hij'. „Ik ben bang voor keizbr Karei! heilige man help mij". Een oogenblik vlamde toom in zijn oog, om haar bedwong hij zich. „Vrees niets!" troostte hij vol nadruk: „Chris tus is met de reine zielen. Hijl h'elpt u strjjden en overwinnen!" „Met uwen God, die de menschen zoo- Verwachting tot aan den avond van 20 Juli: Zwakke tot matigen, meest zuidwestelijken wind. Half- tot zwaarbewolkte lucht Moge lijk enkele regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Willem Roos is op het Stations-emplace ment alhier gevat Donker werd op het tation te Boxtel gearresteerd. Beiden hadden langs de spoorlijn gezworven. Nader meldt men Dinsdag zeer in de vroegte, zijn twee van de vier beruchte inbrekers, die in den nacht van Zaterdag op Zondag uit de bijzondere strafgevangenis te 'a Bosch wisten te ontsnappen, door politie en spoorwegpersoneel gegrepen. Het zijn W, Roos, een lid van het beruchte inbrekers trie, dat enkele jaren geleden Amsterdam onvei lig maakte, en Th. Wijnen. Naar het verhaal van een ooggetuige heeft zich de arrestatie van het dievenpaar aldus toegedragen: Het spoorwegpersoneel, dat den goederen trein inspecteerde, die van het station Boxtel uit op het punt stond naar Venlo te vertrekken, ontdekte plotseling in een 4-assigen wagen het uitbrekers-viertal, dat zich tusschen een ijzerlading schuil hield. Op het oogenblik, dat zij hun schuilplaats ontdekt zagen, namen de sujetten de vlucht. De spoormannen hen achterna. En na een korte jacht hadden deze het geluk, een van de vier vluchtelingen te vatten. Het bleek Roos te zijn. Hij werd overgebracht naar de remmerskamer, waar hij, onder bewaking van drie spoormannen, verbleef, totdat de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, hem kon gevangen nemen. De drie andere ontvluchten waren in de duisternis verdwenen. Niet lang hierna echter zagen de machinist Wijers en de remmer Lindeman, bestuurders van trein 1200, die te 2 uur 22 min. van Boxtel naar Den Bosch vertrok, dat een persoon op de buffers sprong van den reeds in beweging zijnden trein. Zij begrepen, dat hem onmogelijk zou zijn van den wagen te springen, als deze in volle vaart was, en zoo zou men dus de grootste kans hebben hem te vatten, als zij doorreden tot Den Bosch. Dit gebeurde en voordat de trein goed en wel stil stond, had men hem daar reeds in het oog. Een formeele jachtpartij volgde, waaraan ook een politieagent en de nachtwacht, beide ten spoedigste gewaarschuwd, deel namen. Plotseling was de achtervolgde vluchte ling uit het gezicht verdwenen. Men zocht overal, tusschen de verschillende gebouwen, in alle hoeken en gaten, en vond hem na niet al te langen tijd op de losplaats, verborgen te midden van een hoop steenen. Toen hij begreep, dat zijn kans op vluchten voorgoed verkeken was, gaf hij zich gewillig over. Hij gaf op genaamd te zijn Th. Wijnen. Men is de twee overige vluchtelingen op het spoor. zeer liefheeft?" zeide zij op een toon, waaruit alle trots geweken was. „O mees ter, roep Hem aan! Zeg den barmhar- tigen Christus, dat Hij mij bijsta". „Gij moet zelf tot hem gaan. Hij is de Heer van allen, rijk voor allen, die Hem aanroepen. Geloof Columbia: op dat gij Hem zoudt vinden, heeft hij dit over u laten komen. Hoort gij zijn stem niet? O, maak Hem eindelijk de lang gesloten poort uwer ziele open!'' „Ik zou Hem zoo gaarne volgen, den milden Vredevorst", zeide zij', en zij vouwde hare handen in vrome nederig heid. „Maar die ééne, die zoolang ik denk, mijn leven, mijn troost, mijn hoop was, kan ik niet verloochenen. Om de verheven Hulda te zoeken kwam ik hier, en wee mijik vond haar niet, omdat het machtige kruis hier staat. Maar al waakt zij niet meer over mij; in mijn hart zal zij blijven leven. En is zij mach teloos geworden, ik wil haar als voor een doode immer kransen vlechten. „Ach, laa;t mij het aandenken aan die verhevenste, reinste vrouw! Toorn niet man Gods; maar rukt gij haar uit mijno ziel, ik zal van hartzeer vergaan". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1