östers. ctrische iek, Middelburg. No. 84. Dinsdag 18 Juli 1911. Zevende Jaargang. ie Goederen, PRIJZEN. Verschijnl ellen MtAHMG-, IIEISDU- en VlIIDtUVOHO. feuilleton. Dg Saksische Koningsdochter. bu8toiand. ERIJ met fl.- per maand. Lig voor één loterij. HNG - ZWOLLE Express Rijwielen Utrecht. - Opgericht 181 juli 1911 No. 2000. twee duizendste ende enkele dagen dd. Een rechtmatig protest. Welk weder zullen wij hebben BINNENLAND. gelijk Vso Staatslot. ING. - als de loten der 397e Sfaafsl. Iraat 16 en bij de H.H. Agenten i'AN DONGEN, Oprei D 23; BOONMAN, Zevenhuizerstraat. LdEngeland meemaken ks der SUCCESS en uit U een keuze kunt In rijwiel meenemen, dat CCESS en rigeloofelijke. r b zelf. Nederland en Koloniën. vanaf f 55. en te Amiens, t. ff. THIER. rven ruim 5.500 000 gld- Lijfrente Leef tijd Koopprijs per ƒ100 jaarrente Percentage Ruim 50 55 '60 65 70 75 1365 1205 1040 877 719 566 7,32 8,29 9,61 11,40 18,90 17,66 ME MUHSCNE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; ieders regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Gt. k contant. Onder den nonsens, die in de vrijzinnige en nog vrijzinniger pers der wereld om trent Portugal zoo nu en dan te lezen staat en door Reuter c. s. zorgvuldig wordt gevoed en verbreid, behoort ook het be weren, dat de samenspanningen tegen bet huidige Portugeesche bewind vooral uit gaan van de Jezuïeten. Om nog eens te trachten die dwaling die ten slotte den godsdienst zou kun nen schaden, door de waarheid te verdriji- ven, heeft thans de hoogeerw. Patter Car bral, provinciaal dei' Portugeesche pro vincie een rondschrijven uitgevaardigd. Tegenover de voortdurende lasteringen, waarmede eiken (dag de kolommen der Bortugeesicihe republikeinsche bladen wor den gevuld en die zelfs de Constituante hebben meegesleept, tegenover de fantasti sche samenspanningen welke diezelfde pers aan pater Cabral en zijn medebroe ders toeschrijft, meent deze niet langer te mogen zwijgen. Och, vervolgt de hoog eerw. schrijver, deze methode van beschul digen zonder iets te bewijzen is niet vreemd wanneer men haar ziet in praktijk gebracht door dezelfden die de Jezuïeten hebben vervolgd en beroofd en uit het vaderland gebannen, maar 't is toch wel heel kra.s, diezelfden nu n,og te belaste ren, nadat verweer langs gerechtelijkfen weg hun onmogelijk is gemaakt Inder daad: „even wreed als laf." De Hoogeerw. schrijver komt dan met kracht op tegen de onzinnige beschuldi ging als zouden de monarchisten hun actie voeren met geld der Jezuïeten en door dezen worden aangevoerd. Ik ken zelfs dien heer Gouceiro, waarmee ik heet sa men te spannen, niet, ik heb hem nooit gezien, nooit -een brief van hem ontvangen, evenmin als hij van mij, roept pi Cabral uit. Het is juist als Jezuïet dat ik mij niet met politieke conspiraties kan bezighou den, verklaart schrijver, dat ik slechts kan bidden voor inijn arm land Zou de Portugeesche liberale pers deze .stellige verklaringen van een eerlijk man overnemen Wel neen! Do reservisten intusschen die in grooten getale zijn opgeroepen om de vijianden der republiek buiten de grenzen te hou den, trachten zou gauw mogelijk weer te deserteeren. Dagelijks verdwijhen er getallen van hen uit de gelederen en ook vele officieren hebben zich, liever dan zulk een republiek te dienen, naar het buitenland begeven. Hun plaatsen worden dan door vaandrigs ingenomen en hoe het op die wjjze met de tucht gaat, kan men zich zeker wel begrijpen. Op de Portugeesche grens zoowel in Portugal als in Spanje neemt de opwin ding toe. De gouverneur van Oren.se is te Madrid aangekomen om met minister president Canalejas over den toestand te confereeren. De bewoners van Galicië hebben aa;n de regeering geseind, dat zij bereid zijn de wapens op te nemen, teneinde te ver hinderen Spaansch gebied te schenden. 17) God in den hemel zijne ziel aanbe velend, had de keizer in het oogenblik van doodsgevaar zijhe oogen omhoog ge richt. Dan zag hij de jonkvrouw, zooals rij omgeven van haar in het zonlicht schitterend goudhaar, met opgeheven ar men aan den rand van den afgrond stond. En met zijn groot gewicht suisde reeds de steenblok naar beneden en trof het breedgewelfde voorhoofd van don stier, zoodat hij met een doffen slag op de knieën zonk. Karei trok snel zijn zwaard het staal drong in den langbehaarden nek ein Ie kop was van den romp gescheiden. Hadumut knielde reeds naast den ker menden Kond, die zich afgetobt had door naar haar toe te kruipen. De kromme ho rens van het dier hadden het geheele lichaam opengereten. Een sterke bloed stroom liep uit de wonde. nAoh Drago, arme Drago, wat is u overkomen?" klaagde zij. Mijn trouwe, De minister van oorlog heeft geant woord, dat de Galicischo grens door de burgerwacht streng wordt bewaakt en dat onmiddellijk troepenversterkingen zouden gezonden worden. De censuur werkt in Portugal en de dagblad-correspondenten zenden, vooral wanneer er over do monarchistische sa menzweerderis ,te berichten valt, hun nieuws eerst naar Badajor, op Spaansch grondgebied, om het vandaar uit verder te laten seinen. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt nu langs dezen weg, dat door tegenstanders van de regeering een geheimzinnige poging is gedaan om 's nachts het z.g. St. George- fort, een oude Moorsche burcht, het sterk ste punt van Lissabon, binnen te drin gen. Volgens de „Ddario de Noticias" be merkte een schildwacht verdachte schim men, die zich langs de muren bewogen. Hij maakte onmiddellijk alarm en gaf vuur. De wacht kwam in het geweer en stormde met gevelde bajonet op die indringers los, die wisten te onLkomen. Tot dusver is nog geen spoor van hen ontdekt. Te Lissabon is men overtuigd, dat hier sprake is van een poging van eenige mo narchisten, om de inneming van het fort bij een mogelijken aanval hunner partij- genooten voor te bereiden. Men is zeer opgewonden. De bezetting van het fort zal versterkt worden. De monarchistische samenzweerders hebben zich van de Noordgrens terugge trokken en hebben zich over andere Spaansche steden verdeeld. Maar zij! heb ben de republikeinsche regeering mede gedeeld, dat zij geenszins afzien van de verwezenlijking van hun. ideaal. Niette min moeten verscheiden hunner reeds aangeboden hebben, om in ruil voor am nestie en een niet onbelangrijke schade vergoeding in gelid, zich ter beschikking van de Republiek te stellen. Men zegt ook, dat de Republiek zich bereid heeft verklaard, aan koning Manuel 12 millioen gulden uit jte keeren, mits hij verklaart, voorgoed af te zien van den troon. Een aanbod, de aanbieders waardig. („c."X OUITëOHLANI). Prins Eitel Frits, de tweede zoon van keizer Wilhelm, doet met zijn vrouw in cognito een Ineds door Engeland. Het echtpaar is ithans op Wight aangeko men, waar het in het liefelijke Shanklin een paar dagen vertoeven zal. Zooals men weet, is keizer Wilhelm met vacantie; hij doet zijn jaarlijkschen tocht met feijn jacht langs de Noort weegsc'he kust, waar de levenslustige vorst veel goede vrienden heeft wonen. Dezer dagen wandelde de keizer aan de Esse-Fjord, nadat hij! den dag te vo ren op de na.middagth.ee geweest was bij professor Dahl, een schilder, die aan de Sognefjord een prettige villa bewoont. Van vijven tot achten vertoefde de kei zer in den familiekring der Dahl's, waar het vrooljjk en ongedwongen toeging goede ziel, wee, wat ziet ge er uit? Met droeve stem bezweerde zjj het stroomen- de bloed, maar de tooverzegen hielp niet. Zacht wilde zij hlem op hare armen la den, maar hij kromp in een bij die srnar tel ijk e aanraking. „Hadumutgij zijit het?" klonk het achter haar. De keizer was het rots-pad opgeklommen. „Gij hebt mij het leven gered?" Zij hoorde nauwelijks zijne woorden. „Mijnheer, help mij Drago naar beneden dragen, daar bij het koele water. Maar zachtjes, zachtjes I Als ik het alleen doe, doen de wonden te veel pijn. Zoo, lang zaam en zacht". Karei, de groote keizer, hielp den wolfs hond naai- beneden dragen, behoedzaam, alsof het een mensch ware. Een bloed spoor teekende den weg, dien zij namen. Aan een kleinen, met hoog riet begroei den vjjver legden zij den last zacht in het gras neder. Terwjjl Hadumut met de holle hani het koele nat schepte en het over de wonden van den stervenden Drago uit goot, fluisterde zij hem teedere woorden toe. Sprakeloos stond de keizer er hij. Dat norsche, koele meisje op eens zoo week te zien, trof hem bovenmate, FRANKRIJK. 14 Juli te Par ijls. De troepen- schouw in Longchamp is zonder dat iets bijzonders voorviel verloopen. President Fallières, de ministers, het diplomatieke korps en een onafzienbare menigte wa ren tegenwoordig. Toen de President te rugkeerde, hebben er hij de Porte Dau- phine een honderd „camelots du roi" een betooging gehouden. Er werd geschreeuwd en gefloten en er vielen slagen. Tal van aanhoudingen zijn er gedaan. Zonder dat zich verder iets voordeed keerde Fal- lières op het Elysée terug. Het weer was prachtig. Zooals de lezer weet is 14 Juli de nationale feestdag der republiek ter herdenking van de inname van de Bas tille door de Parijsche oproerlingen op 14 Juli 1789. E N G Et, A N De prins van Wales is Donderdag zeer plechtig als zoodanig geïnstalleerd. Een schitterende stoet edelen, in mid- deleeuwsche kleederdiacht, met den Prins in hun midden, ging, nadat deze ,was ontboden, naar het paviljoen, waar de Koning den Prins, die geknield voor hem lag, begiftigde met den purperen man tel, ,het (zwaard, het koninklijk hoofd sieraad en den scepter. Hierop volgde een korte godsdienst oefening, die geleid werd door den bis schop van St. Asaph. Alle mayors ,uit Wales en 8000 an dere gasten waren aanwezig. De koning heeft intusschen bevolen, dat vooreerst de prins nog niet als zoodanig zal optreden; hij mag nog een poosje een gewone jongen blijven. OOSTEN RIJ K. Keizer Frans Jozef. Vrijdag heeft keizer Frans Jozef sinds zijn jong ste ongesteldheid voer de eerste maal een ritje in een open rijtuig gedaan. Hij begaf zicJi jn Ischler dracht naai' het tamelijk hoog-gelegen z.g. „Holzaufzug" ter jacht. Eerst te half negen in dqnj avond keerde hij weer naar zijn villa terug. Hieruit blijkt, dat de gezondheids toestand van den ouden keizer thans zeer gunstig is. A HERIK A. De b o sch brand en in N o odd- Amerika. Opnieuw is Noord-Ame- rika het itooneel van ontzettende bosch- branden, waarover de Reuter-telegram- men reeds korte mededeelingen bevat ten, welke echter nog maar een zwak denkbeeld geven van den omvang van de ramp. De „Press-Telegraph" verneemt uit Ottawa De ontzaggelijke boschhranden hebben een omvang aangenomen, die den bewo ners van de tussohen de uitgedroogde bosschen liggende steden en dorpen angst en schrik aanjaagt en hen -ten deole dakloos gemaakt heeft. Van North Hay tot Porcupine woedt Al haar roerende zorg echter voor den trouwen hond bleef vergeefsch. „Wee, 'tis met hem gedaan!" riep zij met stok kende stem, en plotseling brak zij: in heftig weenon uit. De keizer stond ver stomd. Was dat hetzelfde meisje, dat nog pas zulk een zeldzame kracht en tegenwoordigheid van geest getoond had, en nu tranen vergoot omeen hond. „Houd op met weenen om een redeloos dier", sprak hij. „Ach, Drago was mijn trouwe gezel. Hjj vergezelde mij op alle wegen en ver stond mij beter dan de menschen". „Uwe smart treft mij'. Maar treur niet om uwen hond, Hadumut. Nooit meer zult gij u veriaten gevoelen", troostte Karei met gevoelige stem. ,,En blijven u allen vreemd en vijandigvoor u staat iemand, dien gij vertrouwen kunt "w keizer, die u zijn leven dankt." Zjj' zag hem aan, maar wat zij nu in zjjne oogen las, was geen vaderlijke welwillendheid meer, maar een gevoel zoo die.p, dat zij er voor beefde. Schuw verhief zij; zich. „Ik had u kunnen verplettren met iden steen. Wraak had ik kunnen nemen op u, die mjj en de mijnen zoo bitter leed hebt berokkend; ik deed het niet, omdat over, een afstand van 200 Eng. mij len een vlammenzee. Alle korenvelden van Domo tot Wihithey zijn afgebrand. De hemel is door groote rookwolken be dekt. Mannen, vrouwen en kinderen zijn langs de meren en rivieren gevloden1. Vluchtelingen van Porcupine en van Pottsville hebben een toevlucht gevon den in Golden City. De voorsteden van Golden City zijn volkomen door vlam men verwoest. De levensmiddelen zijn zeer schaarsch. In Cochrane zijn de be woners zonder eenig voedsel of dak en moeten in kolenwagens overnachten. Tal rijke vluchtelingen zijn in de groote me ren verdronken. Alle wegen door de bosschen en alle bruggen zijn vernield. Bijna alle landgoe deren moesten door hun bewoners ver laten worden. Het is voor de overleven den moeilijk een weg naar de bewoonde wereld te vinden. 'Er wordt echter ook gemeld, dat het aantal dooden slechts 50 zou bedragen en het aantal gewonden 300. Alle bos schen aan den spoorweg van Temiscanig tot Ontario, de stad Cochrane en vele steden van minder beteekenis, zooals Porcupine en Pottsville, zijn met den grond gelijk gemaakt. Die droogte van het gras en van den hogst hebben er bijl- zonder toe bijgedragen, dat het vuur zich zoo snel verbreiden kon. Volgens de laatste berichten uit De troit, moeten er 500 dooden vastgesteld zijn. De vluchtelingen uit de vernielde steden vertellen, dat het getal slacht offers nog heelemaal niet te overzien is. Een groote paniek ontstond in Tawas City, toen de vlammen in de stad sloe gen. Vele vrouwen en kinderen vielen in de straten bewusteloos neer. Andeno vluchtten in de kerken en openbare ge bouwen, die echter ook door de vlam men omringd werden. 300 personen wer den aan boord van een schip opgeno men, dat juist in de haven van Osooda lag en dat het Huron-meer opvoer. Va.n het schip uit konden de lieden zien, hoe hun bezittingen verbrandden. Treinen van den Ontario-spoorweg hebben hon derden vluchtelingen gered. Mejuffrouw Doris Diamond, een too- neelspeeister en een van de geredden, vertelt, dat het gezicht van de brandende straten vreeselijk was. Mannen, vrou wen en kinderen vielen dood neer. Ouders wierpen hun kinderen in het water van het Huronmeer, om ze van de vlammen te redden. Ook in het district Alcena, 50 mijlen ten noorden van Ausable, is brand uitgebroken. Achit kleine steden aan het Huron-meer zijh volkomen verbrand. De schade js heelemaal niet te over zien. De vlammen trekken over een af stand van honderden kilometers ten noor den van Ontario tusschen de North Bay en Hudson Bay door. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog veel groo- ter !zijn za,l, dan tot inu toe berekend) is. In de volkomen vernielde stad Co chrane, die 3000 inwoners telde, is al leen het gebouw van een bank blijven staan. Vrouwen en kinderen werden in goe derenwagens gered, maar de hitte was zoo groot, dat vele (stikten. Verwachting tot aan den avond van 18 Juli: Matige westelijke wind, zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Van de stad Pottsville is niets an ders overgebleven dan een door asoh om geven puinhoop: Een telegram uit Toronto schat, dat er !te Porcupine i>ij den brand van drie tot vierhonderd menschen zjjin omgeko men. ik u voor den heerschar aller menschen hield". En verhevener dan toen zij den steen wierp op den wilden stier, zag Hadumut er nu uit. „Dochter van Sigemunt, ik heb u lief", riep de keizer. Verbieekend week de jonkvrouw terug. Er knakte iets in het schaarhout: een vluchtend ree sprong te voorschijn, ach tervolgd door eenige brakken. En of de doodangst het blind maakte, olwel dat de vrees voor de menschen verdween door de vrees voor de honden recht op Hadumut aan nam het zijn loop. Zij ving het sidderend in hare armen op. „Kom, arm schepsel, opgejaagd en achtervolgd! Gij zult niet te vergeefs be scherming bij mij gezocht hebben". De keizer dreef de wild aanstormende honden terug. Als hij zich weder om keerde, trof hem een allerliefelijkst ge zicht: op den gxtond knielde Hadumut en hield het ree vast omklemd. Hooge varens omgaven met haar gevederde groene bladeren de jonkvrouw en het bevende dier, dat zich vertrouwelijk te gen zijn beschermster vleide. Zij1 drukte haar voorhoofd teeder tegen het bruine zij-zachte vel. Met stralenden blik omvatte de keizer EERSTE KAMER Zitting van Vrijdag 14 Juli. De Eerste Kamer deed de rest van de wetsontwerpen af, die nog op de agenda stonden voor deze openbare ver gadering. Discussies vielen er niet bij voor, dan alleen bij1 wetsontwerp no. 62, overeenkomst met het Waterschap Noord- Oostelijk Noord-Brabant betreffende het maximum bedrag door dat waterschap in te houden van zijne bijdrage in de kosten der verlegging van den Maasmond. Het ging om de vraag, of het Rijk dit .waterschap al dan niet zou tegemoet komen met een verhoogd bedrag van f 150.000 in de kosten, welke het te dra gen heeft voor de verlegging van dien Maasmond en de in verband daarmee noodig geworden werken. 't Ontwerp kwam er zonder hoofdelijke stemming. Die minister verzekerde echter dat het zijd vaste voornemen is om nu in dep vervolge geenerlei bijdragen meer te ver- leeneu voor allerlei bijkomstige werken die misschien door eenig waterschap nog zullen worden aangevangen als gevolg van de Maasmond-verlegging. Wil men daar toe nog overgaan ,dan zal er dus mee rekening .dienen te worden gehouden, dat op Rjjkssteun niet kan worden gerekend. De Koningin naar Utrecht. H. M de Koningin zal het aangekondig de officieele bezoek aan de gemeente Utrecht brengen op Donderdag 3 Augus tus. Het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aan Brussel. Men deelt uit Brussel aan de „N. R. Ct." de volgende bijzonderheden mede over de heeren, die aan H. M. de Koningin en aan Z. K. H. Prins Hendrik worden toegevoegd, tijldens hun verblijf in Brus sel, en die, zooals gebruikelijk is, buiten de hofhouding staan: Markies Imperiali is 43 jaar oud, zoon van een Italiaansch edelman uit het huis der prinsen van een Francavilla, waaruit verschillende dogen van Genua voortgeko men zijin, o. a. degene, wiens door Van Dijtk geschilderd portret, een der kunst werken van het Brusseische Museum is. Zijn moeder, geboren gravin d'Hemrioourt de Grunne, is een zuster van den sena- de door de bekoring van naamlooze tee- derheid omgeven groep, en zijn hart werd vroom aangedaan want als een beeld uit het Aardsch Paradijs scheen het hem. Leefde Hadumut als de eerste menschen in vertrouwelijken omgang met alle die ren, dat zelf het schuwste tot haar vluchtte Op eeus hoorde hij 't geschetter van den jachthoorn. „Columbia!" zeide hij, en zijn stem klonk eerbiedig: „geef het ree de vrijheid en kom mee naar do anderen". Maar nog teerderder omvatte Zij: haar beschermeling. „Indien gij vreest, da;t het lieve dier nog de buit der honden wordt, houdt het dan bij u. Daar, doe het een hals bandje om, waarmee gij het leiden kunt". Bij deze woorden had hij zijn el pen boenen jachthoorn losgemaakt en wierp den band, waaraan hij he,m gedragen had, de jonkvrouw toe. In de nabijheid klonk opnieuw het hoorngeschal. „Columbia, kom", bad nog eens de keizer, pan ging hjjl heen, en zijn hooge gestelte verdween langzaam achter de hoornen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1