ruchten, ER-COHGERTi opervitriool No. 83. Zaterdag 15 Juli 1911. Zevende Jaargang. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. e „Euphonia". f op e Verkooping van ag 15 Juli 1911, aar verkoopen: erceelen Rogge, perceel Tarwe, perceel Ajuin, ceel Aardappblen, rceel Aardappelen, perceelen Tarwe, erceel Haver, erceel Rogge, erceel Aardappelen, perceel Bruine Boonen, 1 perceel Tarwe, perceel Tarwe, perceel Bruine Boonen, perceel Aardappelen, perceel Aardappelen, E VERKOOpING UCHTEN TE VELDE, ensdag 19 Juli 1911 H. W. NEER VOORT, Notaris* r besproeiing van Aardappelen* •MINHNMNH H ••••••••••Ml re kunstl. leden, G 16 JULI 1911, der Soc. V.O.V. te Goes. 2 H. W. NEERVOORT te r zal op ï'/j aur, 'Q de herberg van bkk te 's-Gravenpolder in het van LOKERSE. a/d Lammersdijk. n afzonderlijk en in massa. DE SCHIPPER. weg naar Goes. HOOGESTEGER Mzn. dyk. BRAAMSE. mers) achter de Hofstede van erbulst. WESTOORP. in den Nieuwen Hoondertpolder, t Hoefje van dhr. Mars. Kesse- hoek, te veilen afzonderlijk en STEUN. (Eigenheimers) assende in den Ouden Hoondert- nabij het Hoefje van dhr. Gilles P. A. DE GRAAG. de in West Voortraphoek te veDpolder. NIC. REMIJN. nde nabij door hem bewoonde je te Kwadeniamme. (Eigenheimers) ende aan het Lange Weegje nabij Raas. VAN isse, zal in plaats van 27 a.s. op ts hebben. Franco alle Stations. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hall" drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; ieder; regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Provinciale Staten van Zeeland. GLERUM c°' Zomerzitting. Vergadering van Vrijdag 14 Juli, des morgens te 10 »ur. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heeren De Veer, Noordijke en Bolle met ken nisgeving. De notulen der bijeenkomst van 4 Juli werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een adres van B. en W. van Scherpenisse, waarin zij namens den Raad dier gemeente instemming betuigen met het verzoek van den Raad van Star venisse om bij overname van dein stoom- bootdienst MiddelburgZierikzëe door de provincie te bepalen, dat ook Stavie- nisse zal wonden aangedaan. Ingekomen was nog een adres van de afdeeling Tholen der Landbouwmaat- schappij adhaesie betuigende aan het ver zoek van de gemeente Stavenisse om de provinciale boot ook die plaats te doen aandoen. Aan de orde wordt gesteld het alge meen verslag der af deelingen betreffende het voorstel van mr. Dieleman c.s. om trent de jaarwedden van de vaste arbei ders op de provinciale wegen. Uit dit verslag blijkt, dat in eene af deeling het voorstel slechts even bespro ken werd en dat zich negen leden er vóór en twee leden zich er tegen ver klaarden, terwijl één zich zijn stem voor behield. In eene andere afdeeling meende een lid, dat het niet pleit vooil deferentie tegenover de Staten om telkens op eene zaak terug te komen, waartegenover een ander lid opmerkte, dat, waar, indertijd tegen de voorstellers is gezegd„Gij komt te vroeg", het naar zijne meening nu wel zeker de tijd is, am op het eenmaal genomen besluit tanig te komen; aan de arbeiders is werkelijk voorgespiegeld, dat zij de hoogere traktementen zullen ge nieten, zij moeten nu tevreden gesteld worden. Een derde lid voerde aan, dat het niet alleen de wegarbeiders zijn, die de dnpe zijn van het bekende amende- ment; het lid vestigde de aandacht er op, dat die arbeiders thans in veel be tere conditie zijn gekomen dan voorheen, toen zij slechts losse arbeiders in dienst van. den aannemer waren, terwijl zij nu als vaste arbeiders bij de provincie recht hebben pp pensioen voor zichzelf en( hunne weduwen en weezen; deze moé- ning wordt ook gedeeld door een vierde lid, dat aanvoert, dat het hier niet geldt de kwestie van eenige enkele guldens, die de aanneming aan de provincie meer zou kasten, maar een principe, daar de wegarbeiders niet de eenige getroffenen zijn. Een lid vond, dat het werk der be doelde arbeiders niet ztwaar is en de bezoldiging voldoende, waartegen weel' een lid beweerde, dat zij lang genoeg hebben gewacht, en de hoop uitsprak, dat aan hunne z.i. zeer billijke wijze zal worden tegemoet gekomen; in deze af deeling gingen 6 leden met het voorstel mede, 6 verklaarden zich er tegen en één lid behield zich zijne stem voor,. In do derde afdeeling wees een lid er op, dat het voorstel geheel ligt in de oorspronkelijke bedoeling van God. Sta ten en van de meerderheid der Staten; er wordt niet opgekomen tegen het tel kens terugkomen op deze zaak, maai" zij is eene daad van rechtvaardigheid tegen over de arbeiders, die indertijd de dupe zjjn geworden van eene stemming, waarbij niet ieder zich voldoende rekening kan geven va.n de beteekenis zijner stom. Een ander lid acht deze wijze van behandeling een gevaarlijk antecedent, waar eenmaal eene uitspraak is gedaan; de waardigheid der Staten brengt mede dit voorstel te verwerpen, omdat hét eeno kortelings gevallen uitspraak uit zijn ver band rukt en teniet doet; bovendien krij gen de arbeiders in 1914 allen het maxi mum; nog merkt dat lid op, dat de nota van toelichting, slechts geteekend is door één lid, ofschoon het voorstel door meer leden is gedaan. Een derde lid zegt, dat de nu, inge slagen weg, het zenden eener nota van toelichting aan de leden der Staten, door den heer Dieleman, het gevolg is Van de wensehelijkheid, daartoe in de najaars- zibting uitgesproken. Een vierde lid wenscht de opmerking te maken, dat het hier minder geldt een poging om terug te komen op de indertijd vastgestelde overgangsbepaling, dan wel om eene hoogene bezoldiging aan. som mige arbeiders toe te kennen; de voor stellers zouden dan beter gedaan hebben, eene wijziging in de verordening voor te stellen. Nog een lid ziet niet in, welke onregel matigheid in den vorm hier bestaat; het voorstel is overeenkomstig het Reglement van orde. In deze afdeeling gingen 4 leden met het voorstel mede, 8 verklaarden zich er tegen en 2 behielden zich hunne stem voor. Resumeerende, blijkt uit de afdeelings^ verslagen, dat 19 leden zich vóór het voorstel verklaarden, 16 tegen stemden en 4 zich hunne gitem voorbehielden. De heer Dekker verdedigde het Voorstel en meent, dat deze zaak thans ten einde moet worden gebracht door aanneming De rede, dat er nog meei; geholpen moeten worden, is geen steekhoudende rede om deze verbetering niet aan te brengen. De waardigheid der Staten brengt mede, dat zij goed maken, wa.t zé 5 jaar gel-eden in een onbewaakt oogem,- blik begaan hebben. Namens Ged. Staten voerde de heer Blum het woord en merkt op, dat ont daan van alle franje de zaak hier op neer komt, dat de minderheid zich in dit geval niet bij de meerderheid wenscht neer te leggen. Aan de hand van enkele citaten wijbt spr. er op, dat zulke handelingen ook in de Tweede Kamer worden afgekeurd. Verder keurde spr. het af, dat de min derheid van vroeger, 1906, zich steeds de medewerking van nieuwe leden heb ben trachten te winnen en tevens, dat zij hun tegenstanders van toen sugges- teerden, dat zij zich bij de uitbrenging- hunner stem vergist hebben. Spr. gelooft niet, dat de leden ei* zoo maar op los stemmen. Nieuw licht is er over de betrokken zaak niet opgegaan. Een besluit, als voorgesteld wordt kan niet genomen worden, als niet de veror dening regelende de positie der betrok ken arbeiders wordt ingetrokken. Dat de voorstellers zelf niet sterk in hun schoenen staan, blijkt hieruit, dat in de najaaxszitting de heer Dieleman zelf uitstel vroeg en zijin memorie van toelichting lang op zich liet wachten. Deze memorie was zéér handig gesteld doch leed aan gebrek aan argumenten. De voorstellers hadden zich heter op de hoogte der geschiedenis van de kwes tie moeten stellen. In den breode bestreedt de heer Blum de memorie van toelichting. Ook besprak de heer Blum de genoemde cijfers, en zeide, dat nooit Ged. Staten een voor stel -tot loonsvorhooging zouden achter- houden, omdat de bevoorrechte cate gorie ambtenaren te groot is. De nu voorgestelde overgangsbepaling zal slechts nog .twee jaar van kracht zijn en slechts enkele arbeiders zullen er van profiteeren. De heer Dieleman verkreeg hierna het woord en stelde zich eerst de VTaag of het besluit van 1906 kan veranderd won den. Spr. zeide, dat niet alleen het voor malig Statenlid dhr. Waesberghe, doch, meerdere led-en in de couloirs erkend heb ben, dat zij zich hebben vergist. Spr. meende, dat uit de historie blijkt, men dit besluit kan nemen. De heer Dieleman ontkende, dat dp toegepaste middelen niet goed zouden zijn. Hij heeft alleen in zijne gedachten gehad een vroegere fou:t te horstellen. De heer Blum antwoordde nog, dat juist in -dit geval intrekking niet gewenschit is. Spr. zou toch gaarne zien, dat do leden, die zich destijds vergisten, dit) ruiterlijk erkenden. Het voorstel in stemming ge bracht wordt aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten werd eene redactie-wijziging aan gebracht in het reglement op de tram wegen. Bjj de behandeling in de afdeelingen van het voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van het reglement op de wegen en voetpaden, konden in twee afdeelingen, alle leden zich met het voorstel v!eï- eenigen. In de overblijvende afdeeling vond het voorstel niet algemeen bijval. Door on derscheidene leden werd te kennen gege ven, dat, naar hunne meening, bij aan neming der voorgestelde wijzigingen, de onderhoudsplichtigen in slechter conditie worden gebracht. Een lid achtte, dat door de wijziging do mogelijkheid geopend wordt voor particu lieren, om tegen den wil van het ge meentebestuur werken en wegen aan. te leggen. Een ander lid wees er op, dat, indien bij het leggen van gasbuizen en dergelijke een weg moet opgebroken worden, de onderhoudskosten aanzienlijk zullen ver meerderen, z,oodat het hem billijk toeschijnt, dat, in zoodanig geval, de meerdere kosten van onderhoud, voor zoo veel het opgegraven gedeelte betreft, min stens gedurende de eerste vier jaren voor rekening van den aanlegger der werken gebracht worden. Door de in bedoelde afdeeling aan wezige leden van Ged. Staten werd daar entegen aangewend, dat de voorgestelde wijzigingen juist in het belang van onder houdsplichtigen zijn gedaan. Bij stemming over artikel 70e bleek, dat 7 leden zich voor het voorstel van Ged. Staten verklaarden, 4 tegen, terwijl 3 leden zich hun (stem voorbehielden. Het voorstel werd bestreden door den heer Sprenger, die bleek een der leden te zijn, die meenden dat de onderhoudt plichtigen in slechte conditie komen. De heer Fruijtier meende, dat de voor gestelde wijziging juist in het voordeel der betrokken personen Zijn. Do heer Gerlach juichte Jiet voorstel toe en meende, dat vele gemeenten Gedepu teerden dankbaar zullen zijn. De heer Van Oevexen zeide, dat de onderhoudsplichtigen zich wel op Ged. kunnen beroepen, maar dat dit van bewo ners van plattelandsgemeenten «liet mak kelijk is. Het voorstel werd aangenomen met 28 tegen 11 stemmen. In verband met de inwerkingtreding van. een rijkswet op de trekhonden, werd over eenkomstig het voorstel van Ged. Staten besloten tot intrekking van hei Provinci aal Reglement op de bescherming van trekhonden in Zeeland. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een subsidie Van; f 575 aan de gemeente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1911, werd in een der afdeelingen opgem-eiikt, dat destijds subsidie voor één jaar was ge vraagd en door den burgemeester was medegedeeld, dat djt ook de bedoeling was. Een lid dringt aan op nauwkeurig toe zicht op de gemeente-finantiën, nu dat subsidie telken ja.re wordt aangevraagd. De subsidie werd verleend -evenals die ad f 350 aan de gemeente Veere voor hetzelfde doel. In twee afdeelingen kon men zich algemeen vereenigen met het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een sub sidie tot een maximum van f 4000 per jaar voor de jaren 1912 tot en met 1915 aan de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Middelburg. In de derde afdeeling werd opgemerkt, dat door de in het voorstel neergelegde bepalingen de vereeniging in ongunstige conditie komt. Ged. Staten hebben daarom een klein® wijziging daarin aangebracht. Het voorstel wordt aldus gewijzigd aan genomen. Overeenkomstig de desbetreffende voorstellen van Ged. Staten worden over de jaren 1912 tot en met 1915 de vol gende jaariijksohe subsidiën verleend: Aan de gemeente Middelburg f 500 voor hare avondschool van handwerkslieden. Aan 'de gemeente Vlissingen f500 voor hetzelfde doel. Aan 'de gemeente Goes hetzelfde bedrag voor zulk eene school. Ten slotte aan de gemeente Zie-rikzee f500 voor hare avondschool voor vak onderwijs. By de behandeling van het voorstel om f 200 subsidie te geven aan de vereeni- ging „Vereenigde handwerkslieden" te Neuzen voor hare avomdvakschool, ver eenigde men zich in twee afdeeiing-en ge heel met het voorstel van Ged. Staten. In de derde afdeeling werd door eenige leden bezwaar gemaakt tegen bet voor stel om dit subsidie toe te staan, daar men het niet w-enschelijk achtte, aan twee vereenigingen in dezelfde plaats en met gelijk doel subsidie te geven. Namens Ged. Staten werd opgemerkt, dat Neuzen dan niets zou ontvangen, om dat hier niet als elders de gemeente was opgetreden. Na uitvoerige discussie werd het denk beeld geopperd nog slechts voor één jaar subsidie te geven om dan tot samensmelr ting te komen, met welk denkbeeld zich 10 leden vereenigden, terwijl 2 leden zich daartegen verklaarden en een lid zich op stem voorbehield. Da heer Fokker spreekt den wensoh uit, dat nu eindelijk aan deze tweedracht ©en einde komt. Spr. zou ook aan deze ver eeniging slechts voor één jaar subsidie geven, omdat anders van samenwieirking toch geen sprake zal zijn, als deze ver eeniging voor 3 'jaa;r 3 jaar subsidie krijgt en de christelijke vereeniging slechts al leen voor 1912. Spr. stelt ©en amende ment voor om ook aan deze vereeniging alleen over 1912 subsidie te geven. Op voorstel van den voorzitter wordt tegelijkertijd behandeld het wegende voor stel ter subsidjeering van de christelijke vereeniging. De heer Blum zeide, dat Ged. bereid zijn het amendement Fokker over te ne men. Zonder hoofdelijke stemming worden nu beide voorstellen aangenomen. Met het vorige nauw jn verband staan de, was het voorstel |tot toekenning van f 100 voor 1912 aan de Christelijke Werk lieden „Ram. 13la te Neuzen voor hare teekenschool. In een afdeeling achtte een lid het wenschelyk, dat voor het vervolg ook voor deze schooi onder de voorwaarden zal worden opgenomen, dat ook het Rijk tot de instandhouding evenredig bijdrage. Ov-erigens vereenigde men zich geheel Met het voorstel. Eene andere afdeeling ^verklaard© uit drukkelijk zich alleen daarom met 'dit voorstel te vereenigen, omdat bet slechts v-oor één jaar was en men jntussohon de gelegenheid zou hebben de iwee ver- eenigingen, te Neuzen bestaande, samen te smelten. In de nog niet genoemde afdeeling achtte een lid het verstandiger deze sub sidie niet te verleenen; dan kan deze vereeniging doen wat verstandiger is, na melijk zich vereenigen met de andere te Neuzen bestaande soortgelijke vereeni ging. Dit lid acht geen Christelijkheid noo- dig om te teekenen; er kan toch ook niet-Chiistelijk geteekend worden en wie niet-Christelijk teekent, kan in hetzelfde lokaal zitten als wie wel Christelijk tee kent. Een ander lid der afdeeling acht, dat de wijze, waarop gesproken wordt van Christelijk teekenen en zoo voorts, te laken valt; ofschoon dit lid zich vereenigde met de bedoeling van het yoorst-el van Gede puteerde Staten, is het toch wel te ver klaren, dat er menschen zijn, die begee- ren, dat voor den aanvang der lessen de zegen des Heeren wordt gevraagd. Nog wordt opgemerkt, dat de andere vereeniging te Neuzen ook tooneelvoor- stellingen zou geven. Een lid van Ged. Staten meent dit te mogen ttegenspreken. Nog een ander lid meent, dat de tocali- teit der andere vereeniging te klein is om de leerlingen der beide scholen op te nemen. De Christelijke werklieden- vereeniging is sterk vooruitgaande, zegt een lid van Ged. Staten, doidi hun col lege acht ééne vakschool voor teekenen voldoende en wil. door het verleenen van subsidie voor nog één jaar de gelegenheid tot samensmelting geven. Ten slotte werden in deze afdeeling 13 stemmen vóór en 1 tegen uitgebracht. (Zie voor beslissing onder het vorige punt der agenda). Uit het algemeen verslag van de af deelingen betreffende het voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van het sub sidie van de Zeevaartschool te Vlissin gen en tot afwijzing van het adres van P. Smagghe e. a. om daaraan de voor waarde te verhinden, dat ook zoons van Belgische inwoners van Vlissingen moeten kunnen worden toegelaten, blijkt, dat jn ééne afdeeling w-erd voorgesteld, aan het subsidie te verbinden de voorwaarde, dat Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 15 Juti: Zwakke tot matigen noordwestelijken wind Half- tot lichtbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Koeler. de zonen van Belgische ingezeten-en vian Vlissingen op gelijken voet met die van Nederlanders op de school zullen worden Met deze toevoeging kunnen zich alle leden in deze afdeeling met het voor stel van Ged. Staten vereenigen. In eene andere afdeeling werd aan die zelfde zaak veel aandacht geschonken. Er werd o. a. op gewezen, dat de Belgische loodsen jaarlijks f 125.000 bijdragen aan belastingen en dat hier tegenover ook wel eenige rechten behooren te staan. Verdedigd werd het idee om direct de geheele gevraagde varhooging toe te staan; terwijl van andere .zijde werd op gemerkt, dat ook zonder dat verloop van leerkrachten zal verhinderd worden. Over het voorstel, om aan het subsidie de voorwaarde te verbinden „dat allie in gezetenen van Vlissingen, van welke na tionaliteit ook, de school zullen mogen bezoeken" werd gesteund. Alle leden kun nen er zich hiermede vereenigen. Vóór het voorstel, om het subsidie reeds met 1 Januari 1912 te verhoogen tot f5995, verklaarden zich 10 leden, 3 er tegen. In de derde afdeeling werd ook in den breed© over de kwestie gediscusseferd. Bij de stemming over het voorstel, om het subsidie direct in zijn geheel toe te staan, verklaarden zich 5 leden tegdny 4 (er voor 4 leden wenschten zich hunne stem voor te behouden. Het voorstel om te bepalen, dat Bel gen moeten worden toegelaten verwierf 12 stemmen voor en één tegen. Naar aanleiding van dit algemeen ver slag stellen Ged. Staten voor aan de sub sidievoorwaarden het volgende toe te voe gen: „dat aan geen-e ingezetene va». Zee land om reden van nationaliteit de toe gang tot de Zeevaartschool worde ont zegd, met dien verstande, dat, indien zich ■meer leerlingen aanmelden, dan er plaat sen open zijn, een vergelijkend examen van toelating wordt gehouden." De heer Gerlach sprak zijn genoegen er over uit, dat deze kwestie, die hij zal noemen de Belgen-kwestie, staat te worden opgelost. Spr. was verheugd, toen hij bemerkte, dat het bestuur der school zich bereid verklaarde de Belgen toe te laten; hij kan niet aannemen, dat dit geschied is omdat anders de subsidieaanvrage schip breuk zou lijden. De heer van de Putte verdedigde het idee om direct de volledige salarisverhoo- ging mogeijjk te mak-en en heel de ge vraagde subsi-die in eens te verleenen, en stelt hij een amendement voor op het voorstel waarbij 5795 subsidie per jaar wordt toegestaan. De heer Blum zeide, dat deze zaak bij Ged. Staten lang en breed besproken is, doch dat men veel voelde voor periodieke verhoogingen. De heer Fruijtier wees er nog op, dat het bestuur zich uitgelaten heeft ook te vreden te zijn met de door Ged. voorge stelde subsidieregeling. l De hoer van de Putte verdedigde nader zij» voorstel. Het amendement-van de Putte weid aangenomen met 22 tegen 17 stemmen, en daarna het geheele voorstel zonder stemming. Uit het algemeen verslag van de afdee lingen over het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van het Dageiijksoh bestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland om ©en subsidie voor het geven van cursussen in zuivelbereiding, huis houdkunde enz., blijkt, dat men zich in eene afdeeling algemeen met het voor stel vereenigde en ge-ene discussies wer den gehouden. In de beide andere afdeelingen werd het voorstel bestreden en werd tegenover de meening van Ged. Staten, dat dit onder wijs niet zou liggen binnen het terrein, waarvoor subsidie uit de Provinciale Kas kan worden verleend, betoogd, dat een groot belang voor het platteland met deze

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1