nichten, Hoefje 'RUCHTEN, Woning No. 77. Zaterdag 1 Juli 1911. Zevende Jaargang. Dit i«r bestaat rat 8 bladzijden. re Verkooping. ag 8 Juli 1911, koopen: erceelen ;eelen Tarwe, feelen Erwten, len Aardappelen, ;eelen Tarwe, |ceelen Gerst, ;eelen Haver, re Verkooping frdag 8 Juli 1911, Essex-Tarwe. Winfergersf, I. Zomergersf, hand te koop: DE CRANE, Oude Haven. ïpagne-, Rijn-, Bn Roode Wijnen t GOES. Vtrsdiijnl eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en MAIM. EERSTE BLAD. 5INHEWIA HD UIT ZEELAND. ■Deurwaarders HOLLMANN ÏERHOEK te Goes zullen kb om 10 uur in de herberg Ik Paume te 's Heer-Arendj. loeke van dhr. 6 MEULEN- als: Schangepolder Jerponcherpolder Jder omschreven. te 2 uur, te lerseke, in Lbeurs", ten overstaan van jILAAlt te Goes van de ^n Sint Pieterspolder. Pkleine perceelen, waarvan Ijgbaar zullen zyn in gemeld sint Pieterspolder en by den |4 Juli as. ELLEWOUTSDIJK. kd kan ook een gedeelte als I. bij f. HE1JE, Ellewoutsdijk. IwELIJK met vaste betrekking, op 1500 salaris en weduwenpen- |r oud, weduwnaar, wenscht met Juffrouw van aan- lyk en eenig vermogen, iwen met één of twee kin- I uitgenoodigd te refleeteeren, ezes is een groot kindervriend, pfst met portret, die op ver- Iworden teruggezonden, onder Yt bureau van dit blad of aan 7ERSTEEG, Leliegracht 64 In leen in Schouwen en gen onderpand van Effecten op billyke voorwaarden. rijving voor Afbraak te koop: oofd der School ÊLOETINGE. rdeu van verkoop en afbre- inzage op de Secretarie te aar ae inschryvingsbiljetten eten worden vóór of »P uli a. S., terwijl de opening plaats heeft op Donderdag middags te 1 ure. m verstrekt de Gemeente- V. VAN DE WEERT W.Jz- men het best bij NIH ZEEUWS® COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst; wotrdt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Ds Maskeradefeesten te Utrecht Geheel Utrecht is in feestdos voor de maskerades ingericht door de studenten der Hoogeschool. Onder de versieringen trekken vooral de aandacht de Dagebootste gebou wen uit de 14e eeuw, waarvan vooral de Tolsteegpoort vermelding verdient. Ook het huis waarin de hootdperaoon der mas kerade verbljjft is herschapen in een kasteel uit die dagen. Dinsdag had de groote gecostumeerde optocht plaats voorstellende het belegerings leger van Willem IV, graaf v. Henegouwen, Holland en Zeeland, Heer van Friesland en de voornaamste Utreohtsche belegerden na den op St. Maria Magdalena op 22 Juli 1345 gesloten vrede. De maskerade-commissie heeft hier mede een dankbaar onderwerp gekozen, daar dat tjjdperk uit de middeleeuwen een weelde biedt van ryke en fraaie costumes, terwijl onder leiding van A. Molkenboer alles )B gedaan om de uitbeelding van het historische feit zoo getrouw mogelyk te doen zyn. De stoet was schitterend en bestond uit 270 personen, waaronder 100 studenten. De hoofdpersonen werden onder bloemen bedolven. Op den Steenweg werd eene gecalligrafeerde oorkonde aangeboden, terwijl in de Twynstraat, namens burge meester en Schepenen der wijk Tolsteeg poort, aan graaf Willem IV de sleutels van de herbouwde Tolsteegpoort, vergezeld van een oorkonde, werden aangeboden. In den morgen voerden de treinen dui zenden vreemdelingen aan en in de straten was het een en al muziek. Af en toe viel wat regen doch over het algemeen hield het weer zich goed. Ten aanschouwe van duizenden menschen had Woensdagmiddag de eerste opvoering plaats van het openlucht natnurspel .Wil lem van Holland". Het was een aaneenschakeling van be koorlijke tafereelen. De pracht der kleeding van edelvrouw en ridder, van voetknecht en bisschop boeide het oog, terwijl de muziek van Willem Andriessen, zoo geheel in overeenstemming met de behandeling van heel het spel, de ooren bekoorde met een vloed van klanken, nu eens forsch en krachtig, dan weer zacht en weemoedig. Verder was hierbij geenszins sprake van een laDge rjj „tableaus vivants", doch van een geschiedenis. Middelpunt hiervan waren de hoofdpersonen: Willem IV, Johanna van Renesse en Gerrit van Herlaer van Poederojjen, wier samenspel krachtig werd gesteund en aangevuld door de overige medewerkenden. En het middeleeuwsche belegeringstuig was er om de illusie nog volkomaner te maken. Een zeldzaam genot heeft de opvoering van dit openlucht-natuurspel geschonken aan de tailoos velen die in de gelegenheid waren deze opvoering bjj te wonen. Hedenavond is er algcmeene illeminatie. Prin» Hendrik naar Nederland terug. De hertog van Connanght deed Z. il. H. den Prins der Nederlanden Woensdag uitgeleide en nam aan het station te Londen afscheid. De Prins verliet om vier uur's middags aan boord van de „Gelderland", die den Koninklyken standaard in de mast voerde Sheerness, met bestemming naar Rotterdam. Prins Hendrik ontving te Port Victoria admiraal Dury, opperbevelhebber aan de Nore en generaal Barker, bevelhebber van de Oostkust verdediging. Het koninklijk saluut werd afgevuurd door het garnizoen op Point fort en door de vlaggeschepen „Undine," toen de „Gelderland", geëscorteerd door 4 torpedo booten, zeewaarts stoomde. Goes. De pleiziertrein. Met 26 wagens, plaats biedende voor 1200 derde klasse- en 225 tweede klasse-passagiers en getrokken door 2 machines, vertrok de pleiziertrein naar Nijmegen Donderdag morgen uit Vlissingen. In het schrijven zegt het bestuur ver- Velen uit Walcheren, maar vooral uit Zuid-Beveland maakten van deze extra gelegenheid gebruik om de fraaie Gelder- sche stad aan de Waal te bezoeken. Nadat in Krabbendijke de laatste passa giers waren ingestegen, ging het vrij1 ge regeld verder met oponthoud te Rosen- daal, Tilburg en Den Bosch, volgens offi- cieele opgave. Even voor Rosendaal brak de koppel- stang van een der rijtuigen, waardoor de ■achterste treinhelft stil bleef staan, terwijl bet voorste deel verder ging. Dit voorval verwekte niet geringe hilariteit onder de passagiers. Het voorstuk kwam terug en de breuk weyd, zoo goed en kwaad als het kon hersteld, waarop men verder reed. 1 i j j I I De trein kwam met 40 minuten vertra ging te Nijmegen aan. Ook duurde het nog wel een kwartier, eer al de passagiers de controle waren gepasseerd. 'tLeek wel een Zeeuwsche overstroo ming in de stad van Karei den Grooten. Overal zag men de welbekende kanten jnutsen, de beukjes en doekjes onzer Zeeuwsche vrouwen. Koetsiers £n tram- wegmaatschappij'en maakten goede zaken, evenals de café's en melksalons. Berg en Dal, Beek, het Valkhof en het Kronen burgerpark waren de punten waar de Zeeuwen bijl voorkeur hun ontspanning zochten. De uitgelatenheid van vele terug- keerende passagiers maakte dat het in laden het woord klinkt misschien wat vreemd, maar past toch volkomen bijl de gesteltenis waarin zich meerderen toen bevonden (les avonds alan het Nytaeeg- sche station veel tijd en overleg vorderde. Het treinpersoneel yist hierin ten slotte te islagen en wat later dan 't officieel aan gegeven tijdstip reed de pleiziertrein, nage staard door een menigte nieuwsgierigen, naar de Zeeuwsche „Heimat". Er werd lang stilgestaan, te Wijchen en te Oss, wat niet officieel stond aangegeven en zoo kwam de trein o. a. hier te Goes met ruim 5 kwartier vertraging, zegge en schrylve om kwart voor tweeën in den nacht 'aan. Zij, die met dezen trein waren mede- gegaan om familieleden te bezoeken of om op gemakkelijke wij'ze van Nijmegen uit nog naar elders te gaan, zonder in den vreemde te behoeven te overnachten, heb ben wel geleerd hun ziel in lijdzaamheid te bezitten. Onze financiën. Dienst 1910, afgesloten op 30 Juni 1911, gemeente Goes. De Jtotaal inkomsten zijn f 12545.93, de totaal .uitgaven f 119863.555, batig slot f5590.375. Gemeenteraad van Viissingen Vergadering van Vrijdag 30 Juni 1911. Voorzitter de heer Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de hoe ren Van Raalte Alvorens met de gewone werkzaam heden aan te vangen, werd het nieuw gekozen lid de heer M. A. Staverman door den secretaris binnengeleid en legde hij in handen van den voorzitter de voor geschreven eeden af. De voorzitter wenschte den heer Sta verman geluk met zijn verkiezing en hier op neemt de nieuwgekozene zitting. Hierop werden volgende mededee- lingen gedaan Goedkeuring van verschillende raads besluiten door Ged. Staten. Een groot aantal betuigingen van in stemming met het door de afdeeling Vlis singen der S. D. A. P. aan den raad gezonden adres, waarin verzocht wordt wijziging te brengen in de heffing van den hoofdelijlken omslag. Deze blijken van instemming waren van de afdeeling Vlissingen der S. D. P., de afdeeling van den Christelijiken Nat. Werkmanshond, de Vlissingsche Slagers- gezellenvereeniging, do afdeeling der Ne» derlandsche vereeniging yan Spoor- en Tramwegpersoneel, van de afdeeling van den Algemeenen Bond van het mindere personeel der betonning en verlichting, de afdeeling van den Nationalen Bond' van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" en van de afdeeling van „Pa trimonium". Het bestuur van de vereeniging Zee vaartschool zond een brief, waarin het dank betuigt aan den raad voor de ver leende verhoogde subsidie ten behoove van verbetering der salarissen van het onderwijzend personeel der school. der toe pogingen te zullen aanwenden om maatregelen te nemen, dat ook de zonen van Belgische ingezetenen van Vlissingen tot de school kunnen worden toegelaten. Indien het noodig blijkt zal de vereeniging opnieuw zich tot den raad wenden. Overgelegd werden de volgende stuk ken Een adres van D. Dijkstra, assistent- keurmeester en afslager van' de visch en controleur van de visch markt, waarin deze om verhooging zijner jaarwedde verzoekt. Adressant wijst er op, dat steeds minder visch ter markt wordt gebracht en zijne inkomsten daardoor te gering zijn om er van te leven. In 1908 bedroegen de in komsten als controleur en afslager f306.52; in 1909 f208,36; in 1910 f255,90 en dit jaar zal, als de stand zoo blijft, niet meer dan f170 ontvangen-kunnen worden. De begrooting der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 1912, aanwiji zende als geraamde ontvangsten en uit gaven f400, onder de ontvangsten komt een toelage uit de gemeentekas voor van f337.68. De begrooting voor 1912 van het Alge meen Armbestuur, aanwijzende in ont vang en uitgaaf f9343,665, en een ge raamde subsidie van f9000. De begrooting der Gezondheidscom missie voor 1912 in ontvangst en uitgaaf aanwijzend f 1200 en onder de ontvang sten een gemeentelijke bijdrage van f820. De rekening over 1910 van het Alge meen Armbestuur. Deze rekening wijst voor ontvangsten aan f8804,41 en aan uitgaven f8660.745, dus een goed slot van f 143.665. De rekening over 1910 van het Gasthuis aanwijzend in ontvang f31.225.80 en in uitgaaf f295.99.955, alzoo een goed slot van f 1626.345, Het verslag over het boekjaar 1910/11 van het gemeentelijk werkloozenfonds. Dit verslag zal in het jaarverslag der gemeente worden opgenomen. Het bestuur van het werkloozenfonds neemt deze gelegenheid te baat om te verzoeken eene wijziging in de verorde ning en te bepalen, dat vereenigingen, die uitsluitend ten doei hebben de verzeke- ring hunner leden tegen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkloosheid ook tot het fonds mag toetreden, al hebben zij geen rechtspersoonlijkheid. Het bestuur wijst er op, dat deze soort vereenigingeu door den Minister van Justi tie beschouwd worden als wederkeerige verzekering»- of waarborgmaatschappijen, zoodat door deze, ingevolge art. 14 der wet van 22 April 1855 (Stbl. 32) op hare ■statuten of reglementen de koninklijke goedkeuring niet kon worden verkregen, met het gevolg, dat op aanvragen van deze vereenigingen om jtoelating tot het fonds, reeds door het Bestuur afwijzend zou moeten worden beschikt, omdat zij geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Een adres v,an 36 ouders van leer lingen van school E, waarin deze er op wijze, dat zij indertijd met leedwezen heb ben kennis genomen van h^t besluit tot opheffing der 8e en 9e. klassen van ge» noemde school, dat zij met groote waardeering gezien hebben, dat op zeer voordeelige wijze het aantal leervakken later weer is uitgebreid met het Duitsch en de Wiskunde, dat naar hunne meening echter het blijL vend resultaat van het onderwijs in deze vakken gedurende slechts één jaar zeer luttel moet zijn en daarom aanvulling behoeft; dat wel .de H. B. S. eene zeer goede gelegenheid biedt van voortgezette stu die, doch dat deze naai' hunne zienswijze niet voor alle leerlingen geschikt is, o. a. >niet voor de aanstaande leerlingen van normaalscholen en lagere handelsscholen,- terwyl ook de hoogere kosten aan school geld en boeken van de H. B. S. voor velen een groot bezwaar opleverd, dat zij in dit hun oordeel niet alleen staan, doch (lat een uitbreiding van het m. u. 1. o. op' zeer veel plaatsen valt waai- te nemen, ook daar, waar H. B. scholen gevestigd zyn, en ook de Hooge Regee ring door krachtigen steun daartoe wenscht mede te werken, daarom veroorloven zij zich den raad te verzoeken te besluiten tot verdere uit breiding van school E, minstens door toe voeging van een achtste "leerjiaar. In de stem bureaux van den gemeente raad werden benoemd: voor het eerste district tot voorzitter' de heer C. A. Kalbfleisch, tot 1ste lid de heer W. N. Rottier, 2e lid de heer F. van der Meer en tot 3e lid de heer W. J. Trijlingtot plaatsvervangende leden de heeren W. L. Winkelman, J. I. de Back, M. van den Beke Callenfels. en P. Landsman voor het tweede district tot voorzitter de heer J. G. van Niftrik en tot leden de heeren A. J. van Ockenburg, J. M. Stuart en J. Loois Az., tot plaatsvervan gende leden de heeren P. Merokens, mr. 11. J. Bunschoten, G. Juny, A. J. van Ockenburg Jr. en A. van de Sande; voor het derde district, waarvan vol gens de wet de burgemeester voorzitter is, tot plaatsvervangend voorzitter de heer H. J. Tichelman en tot leden de heeren P. T. Auer, J. C. Paap en J. E,. van der Slikte en tot plaatsvervangende leden de heeren J. P. Vermaas, M. J. Hemme- kam, J. F Op den Zieke en mr. dr. F. S. Witteveen. Vervolgens had de benoeming plaats van een assistent keurmeester van vee en vleesch. B. en W. stellen voor als zoodanig met ingang van 1 Juli a. s. op eene jaarwedde van f 50 te benoemen den heer J. A. Gihaux, rijkskeurmeester alhier. Deze werd benoemd. Van tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool en de Avondschool voor handwerkslieden, en yvel voor het tijd vak van primo September 1911 tot ulti mo Augustus 1912. Aan de Burgeravondschool werden ftls zoodanig benoemd de heeren J. A. van Dierendonck, A. T. Elouts, W. P. Edel man en P. S. Dijkstra, allen voor lijn en vakteekenen; de heer L. Hesselfelt voor natuur- en werktuigkunde en de heer J. C. Nijland voor handteekenen. Aan de Avondschool voor Handwerks lieden werden tot tijdelijke leeraren be noemd-de heeren P. S. Dijkstra en A. Dekker voor bouwkundig vakteekenen; de heer W. P. Edelman voor scheepsbouw kundig vakteekenen; de heer L. Hasselfelt voor natuur- en werktuigkunde en de heer G. II. Vijgehoom voor werktuigkundig vak teekenen. Van leeraren aan de Hoogepe Burger school en Handelsschool. Als vaste leeraren aan deze scholen werden be noemd de heeren dr. H. E. Becht voor geschiedenis; I. Brander voor aardrijks kunde; II. G. van Grul voor de Neder- landsche-, W. M. Quist voor de Duitsohe- en mej. A. Kraft voor de Fransche taal. Vlissingen. In de Woensdagavond ge houden vergadering van den Vlissingsohen Oranjebond werd goedkeuring verleend aan de plannen van het bestuur om op 31 Augustus, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, een uit voering te geven van een historisch zang spel: „Vlissingen kiest des Prinsen zijde" (6 April 1572). Een historische optocht zal worden gehouden, waarin Prins Willem I de hoofdfiguur zal zijn. Deze optocht waarin de stoet van Prins Willem zal voorkomeD, zal worden voorafgegaan door een vaandeldrager en gevolgd worden door magistraten der stad. Verder komen erin voor de aan het zangspel medowerkende vereenigingen, terwyl de stoet gesloten wordt door een afdeeling muskettiers en piekeniers. De deelnemers aan den optocht zullen gecostumeerd zyn en deels zelf hun eos- tuum betalen. De standplaats van den commandant van het 39e landweer district wordt met 1 October overgebracht van Ter Neuzen naar Vlissingen. De ondermachinist der Staatsspoor P. van Dijk, onlangs geslaagd voor opzichter- machinist, wordt met 15 Juli overgeplaatst naar Arnhem als fungeerend opzichter machinist. De brievenbesteller C. Sohier alhier die onlangs met gunstig gevolg het examen aflegde voor conducteur der brievenmalen, is t met ingang van 1 Juli geplaatst op de lijn VlissingenBreda teneinde drie maan den op proef werkzaam te zijn. Donderdagmiddag werd op de reede alhier drijvende gevonden het lijk van den op Zondag 11 dezer bij het baden verdronken 19 jarigen Duitschen kellner O. M. Het lijk, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, werd per roeiboot naar de helling bij het Beursplein gebracht Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van I Juli: Krachtige tot matigen, westelijke tot zuid westelijken wind. Meest zwaarbewollkte lucht. Waarschijnlijk nog regenbuien. Later warmer. en van daar door de politie per brancard naar het lijkenhuis vervoerd. Zondag wordt in het Grand Hotel alhier een concert gegeven met medewerking van mej. Anna van de Vijsel, sopraan, mej. Lauise den Hollander, piano en den heer Johan Starnburg, concertmeester van het Bedentie-erkest, viool. Verder zullen door mej. Jacoba van der Pas, leerlinge van Isadora Durcan, verschil lende dansen worden uitgevoerd op compo sities van Schumann, Schubert, Chopin, Gottfried Mann, Julius Rönthen en vervoerd. .VI. Crt," Het ss. „Oranje Nassau" gebauwd op da werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde" alhier voor rekening van den Koninklijken West-Indisehen Maildienst te Amsterdam, heeft Woensdag met goed gevolg proef gestoomd. „VI. Crt." Zondag wordt hier per boot uil Antwerpen verwacht de club „Fraternel" vergezeld van een muziekkorps. Dit gezel schap zal hier om 12 uur aankomen en zal spelende naar het strand trekken. Naar aanleiding van het aanvaren van een Belgischen loodsschoener, waarbij de schipper om het leven kwam, spreekt de „Antwerpsche Metropole" van een schan daal. „Deze nieuwe ramp, zegt zij, die nog heel wat erger had kunnen zijn, is een nieuwe schande voor de bureelen van het Belgisch ministerie van marine, die, zooals men weet, bij de meest achteruitkruipende van Europa gerekend mogen worden. „Jaren al strijden gansch de Antwerpsche pers, en gansch de scheepvaartpers, zonder onderscheid van partijen, opdat men de zeilende loodskotters te Vlissingen door motor booten zou vervangen. Te Vlissingen dringt zich, méér dan waar elders ook, deze hervorming op: de reede is er slecht en de loodsen moeten er bij alle weder buiten. Het is onbetwistbaar, naar het oor deel van alwie in dc zaak bevoegd is, dat sterke en goed onderhouden motorbooten een belangrijk voordeel zouden opleveren." En dan herinnert de „Métropole" eraan, dat er verleden jaar reeds een krediet voor den aankoop van MotorEy>oten door da Kamer beschikbaar werd gesteld, maar dat men, in het ministerie van marine niette genstaande dat, toch maar het hekken aan dan ouden stijl heeft laten hangen. Het blad hoopt, dat er eindelijk wat gedaan zal worden voor onze loodsen, nu de heer Brogueville minister is. „De Zeeland." In de Donderdagmiddag ten raadhuize gehouden buitengewone aigemeene verga dering van aandeelhouders van de stoom- vaartmaatschappy „Zeeland" waren ver tegenwoordigd 1497 aandeelen uitbrengende 1497 stemmen. Het eerste deel van het voorstel van commissarissen tot statuten-wyziging be doelende uitbreiding van het kapitaal werd zeer uitvoerig bestreden door den heer Fennema uit Bergen-op Zoom die de Staats spoor vergeleek met den keekoek in het vinkenest. Als de Staatsspoor de helft van de aandeelen heeit dan kan zy zich zelf bevoordeelen, byv. door het goedkoop overnemen der booten. Waarom, vroeg spr., is niet getracht bij een kassier een leening aan te gaan van een paar millioen, die wellicht tegen 41/» pet. te plaatsen zou zyn. Hij raadde de aanwezige aandeelhouders sterk aan de voorstellen van commissaris sen niet aan te nemen. De heer Welte herinnerde aan hetgeen hy in de vorige vergadering gezegd heeft en wees er op dat er hier sprake is van een schuld verplaatsing. De preBident-commissaris, de heer mr. E. Fokker, zeide dat wy hier niet te doen hebben met natuurlyke historie, doch met de geschiedenis van den huidigen toestand en de toekomst van de maatschappij „Zeeland". Een goede verhouding moet bestaan tusschen aandeelen-kapitaal en obligatiën kapitaal.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1