BINNENLAND. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. één krachtige, onverdeelde groep moet vormen, die vast besloten is, de vrijheid der onbemiddelde huisvaders te verdedigen. POBXÏtIAL. Uit dit land wordt bericht dat dan toch eindelek de volksvertegenwoordiging, zegge vertegenwoordiging van het volk, ge opend is. Aan de „N. R. Ct." wordt uit Lissabon geseind De Constituante is Maandagmiddag, om half één onder reusachtige geest drift geopend. De uitroeping van de republiek, de vervallen-verklaring van de monarchie en de verbanning van het huis Braganza zijn met eindeloos gejuich begroet, dat zich buiten het gebouw voortplantte. De kanonnen van de kruisers donderden, vuurpijlen werden afgestoken, het volkslied werd gespeeld en er werd met zakdoeken gewuifd. De afgevaardigden, tot tranen toe geroerd, omhelsden elkaar. Daarna werden de verschillende verklaringen van het balkon af voor de volksmassa opnienw voorgelezen. Het volk omhelsde elkaar en juichte onafgebroken voort. Tot slot trokken de troepen voorbij. Braga legde in naam der voorloopige regeering het gezag neer. De voorzitter stelde voor, de voorloopige regeering aan het bewind te laten. Dit voorstel is bij acclamatie aangenomen. De vereen. Staten bebben de republiek erkend. Intusschen komen er ook allerlei be richten van samenzweringen. Couceiro, een dappere kerel, zou reeds begonnen zijn met zyn troepenopmarsch. Te Orense komen dagelijks Portugeesche vluchtelingen aan en te Coruna en te Pontevreda verschijnen veel rijke Portu- geezen per auto. Er schijnt dus wel dege lijk iets te broeien. De „Lokal-Anzeiger" verneemt, dat ook in Zuid Portugal een samenzwering is ontdekt. De samenzweerders zyn vroegere politieagenten en propagandisten van kat holieke vereenigingen. Een der leiders, dr. Abel Campos, is in hechtenis genomen. De „Vingtième Siècle" bevat een be richt volgens hetwelk Anselm Braamcamp (een man van Hollandsche af komst) tot president der constitueerende vergadering zou zyn gekozen, terwijl Woensdag uit Lissabon werd geseind dat de Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aannam en verschillende personen in hun ambt bevestigde. Naar het „Berl. Tageblatt" verneemt, zal Duitschland de Portugeesche Republiek erkennen, zoodra de Constituante te Lissa bon de nieuwe grondwet aangenomen en een president heeft gekozen. Duitschland zal dit tegelijk met Engeland en Frankrijk doen. OOSTENRIJK. De verkiezingen. De verkiezin gen voor den rijksraad hebben den chris- telijk-socialisten te Weenen een leelijk verlies bezorgd. De partyleiders Gessmann, Wittek, Pat- tac, Steiner, Weiskirchner, Schneider, prins Lichtenstein en burgemeester Neumayer zijn gevallen. By de 23 herstemmingen te Weenen zijn gekozen 11 sociaal-democraten, 2 christelijk- socialen, 7 vryzinnigen en 3 Duitsch- nationalen. Een bloedigen buitenkant heeft de over winning, door den Pool dr. Löwenstein op de Zionisten behaald. Er werd een gerucht verspreid, dat voor den candidaat Löwenstein een aantal onechte stembriefjes waren afgegeven. De Zionisten liepen, toen zy dit gehoord hadden, storm tegen Löwenstein's verkiezingsbureau. Politie, gendarmes en cavalerie trachtten tevergeefs de razende menigte in bedwang te houden, zij werden met steenen, stoelen, bierglazen en andere projectielen gebom bardeerd. Een afdeeling infanterie, die met de bajonet op het geweer in den looppas ter plaatste verscheen, werd met een hagelbui van steenen ontvangen. En toen de menigte op het bevel van den commandeerenden luitenant, om uiteen te gaan, met een nieuw salvo van steenen antwoordde, commandeerde dezevuren. Op een afstand van 15 a 20 pas zijn toen 5 salvo's afgevuurd. 18 Personen zijn gedood, 37 zwaar gewond. Er zijn vele vrouwen by de slachtoffers. Toen de aan vallers gevlucht waren zetten de troepen het plein af. Sommige kogels moeten verschillende lichamen hebben doorboord, anders kan het groote aantal slachtoffers niet vezklaard worden. Aangezien de meeste gekwetsten aan de borst en den bovenarm gewond zijn, blijkt wel, dat niet op vluchtelingen is geschoten. Twee gewonden zyn nog gestorven. Inlichtingscommissie van de R. K. Studentenvereeniging te Amsterdam. Het bestuur der R. K. Studenten-Ver- eeniging „Sanetus Thomas Aquinas" te Amsterdam geeft aan ouders, voogden en aanstaande studenten bericht, dal in de vereeniging bestaat ©en permanente In) lichtings-commissie. Deze stelt zich ten doel o. a. aan de nieuw aankomende R. It. Studenten inlich tingen te geven omtrent kamers, studie- belangen, vereenigingen enz. Voor dit jaar is do commissie aldus samengesteldC. M. J. F. Goseling, Praeses, Keizersgracht 401A. M. J. F. Mie hels, Ah. aetis I, Morcelsestraat 33; F. A. de Sain, Ab.actis, II, P. C. Hooft- straat 111; If. C. van Berc.kel, lleeren- gracht 251; G. J. Ch. Claessens, Heeren- markt 26; A. P. Cornelisse, Prinsengracht 732; J. W. E. F. Francken, Staten Bolwerk 3, Haarlem; II. C. E. M. Hamer, O. Z. Voorburgwal 187; W. B. Jacobs, N. Gracht 4, Haarlem; Th. de Jonge Cohen, Wete ringschans 247; E. van Kampen, Keizers gracht 492; J. M. Maeijer, Ceintuurhaan 356; M. A. J. Miiller, Gasfabriek, Haar lemmerweg; 11. T. E. M. Ilomme, Wan- ningstraat 15; Th. J. M. A. Westerwoudt, Leidscliegracht 53. Naar vermeld wordt is Mr. van Tien hoven thans, voornemens als Commissaris der Koningin in Noord Holland ai te tre den en 's lands dienst te verlaten. Een Sociale Week van Protestandsche Christelijke zijde. Naar „De Nederlander" meldt, zouden plannen overwogen worden, om nog in dezen nazomer ©en Christelijke Sociale Week te organiseeren, in den geest der Katholieke Sociale Weken. Dit is een heugelijk bericht. Een anti-revolutionair orgaan betoogde onlangs, dat de behoefte aan zulk een congres zich dringend deed gevoelen. En er is inderdaad alle reden aan te nemen,! dat menig vooroordeel ©n me nig misverstand Iang,s dezen weg kan wor den opgeruimd. De Sociale Weken hebben onder, de Katholieken hunne goede uitwerking niet gemist. Het inzicht werd verruimd en klaar heid verkregen omtrent zaken, waarover bij velen verwarring bestond. Het juiste licht viel daarbij op het geen de begi nselen eischen, zoodat men zich niet meer ten onrechte op de principes beriep. Die klaarheid is vóór alles noodig. En een goede belofte houdt het dus in, dat men van Protestantsch-Christe- lijlke zijde het Katholieke voorbeeld gaat navolgen. (C.) In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd de beraadslaging over het eerste vraagpunt omtrent de Ziekte verzekering voortgezet waarbij de heer Scheurer zijn maidenspeech hield. Ook kwam minister Talma aan het woord, die alle sprekers beantwoordde. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer is mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer D. K. Welt, dat hij om gezondheidsredenen zyn ontslag neemt als lid der Eerste Kamer. De voorzitter wijdt eenige waar- deerende woorden aan het afgetreden lid, dat 23 jaar voor Groningen zitting had. Na eenige bespreking nam de Kamer het wetsontwerp tot aansluiting van Neder land bij de Berner Conventie z.h.s. aan. Een Feit. Het begint algemeen te worden, dat men uit het ontwerp TariefwetJ een zwarte lyst trekt van posten, die bizonderlijk de beurs van den kleinen man heeten te drukken dat men dan beweert De Minister Kolkman beoogt een belas ting van de minvermogenden. Nu is de „Telegraaf" weer aan zoo'n ding bezig. En het blad is er al niet veel gelukki ger mee dan „Het Volk", waarvan wij onlangs een zwarte lijst onder handen hebben gehad. 't Spreekt wel vanzelf, dat wij niet in herhaling kunnen vervallen en niet telkens vei mogen aan te toonen post voor post, dat er van een speciale belasting der kleine beurzen geen sprake is.' Wij hebben eenmaal, in een reeks van artikelen aangetoond, dat uit het ontwerp Tariefwet een ernstig streven spreekt om den kleinen man te sparen en de weelde artikelen te belasten. Dat kan men nalezen, wjj kunnen het niet telkens herdrukken. Maar als antwoord op dat gejammer over de rampen, welke door het ontwetp Tariefwet zouden worden uitgestort over het Nederlandsche volk willen wij vandaag een feit geven. Een feit, dat voor boekdeelen spreekt. En jammerklachten van verschillenden aard tegelijk den nek breekt. Op den 12en Juni dezes jaars is's Her togenbosch bosch bezocht door vertegen woordigers van de Fonderie et emaillerie St. Joseph te Couvin (België). Wat kwamen die heeren in Den Bosch doen Naar fabrieksterrein zoeken. Wij kennen den naam eener firma aan wie een bod is gedaan op haar terreinen en gebouwen. Is het duidelyk Die Belgen nemen hun maatregelen tegen den tijd, dat de Tariefwet in werking treedt. Zij gaan een fabriek bouwen in ons land en zullen voortaan, wat zij aan Nederlanders verkoopen ook in Nederland maken. Als gezegd, dat feit slaat naar verschil lende kanten uit. Eerstens bewijst het, dat er werk en brood komen zal door de Tariefwet. De fabrieken van Couvin voeren jaarlijks voor een half millioen gulden in voor hoeveel ton arbeidsloon zit daarin Arbeiders, welke men tracht op te zetten tegen de Tariefwet, hoeveel in waarde denkt ge, dat uw arbeidskracht stijgen zal, als er in uw buurt een fabriek verrijst, die voor 'nhalf millioen per jaar produceert? Winkeliers, welke men met slaande trommen oproept tegen het ontwep van den minister Kolkman, hoeveel denkt ge dat uw debiet verhoogd kan worden, als er in uwe buurt een fabriek wordt opge richt, dat aan zoovele arbeiders koopkracht geeft En dan, wat blyft er over van de oppervlakkige bewering, dat zooveel procent invoerrechten den prijs van het belaste artikel zal verhoogen Niet waar, dat heeft men verteld en vertelt men nog dagelyks 12 pCt. komt er op 'n kookpanmen zal dus f112 moeten betalen voor 'n pan, die tegenwoor dig slechts fl.kost. Als dat nu zoo ware, dan behoefde die Belg toch niet naar Nederland te komen om er een groote fabriek op te richten Dan lei hij de 12 pCt. eenvoudig op de tegenwoordige prijzen. En liet hij de koopers in Nederland betalen. Maar hjj ziet in, dat bet zóó niet gaan zal. Er blijft dan nog zoo iets van een con currentie met de binnenlandsche industrie. En de Belg begrijpt, dat hij, zoo by zijn half millioen wil blijven plaatsen op de Nederlandsche markt, hij zal moeten concurreeren met de Nederlandsche industrie Dat zal hem echter niet lukken, zoo hij niet zelf het invoerrecht, althans een deel ervan, betaalt. En om hieraan te ontkomen, bouwt hij een fabriek in Nederland. Vergroot hij hier de concurrentie. Voorkomt hy mede het stygen der prijzen. En geeft hij tegelijk aan honderden werk en brood. Slaat dit feit door of niet (D. v. N.-B.) De nagedachtenis van Admiraal de Ruyter geëerd. De officieren van het te Amsterdam ver toevende DeeDsche oorlogsschip „Herlui Trolle" hebben Woensdagochtend een krans gelegd op het graf van Admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk. Tot dit doel begaven zich de commandant Hartung en de le luitenant Albeck, ver gezeld van deD Nederlandschen luitenant Telders naar de Nieuwe Kerk. Met eenige woorden van hulde in het Deensch uitgesproken, legde daarop com mandant Hartung een fraaien krans op de graftombe. Een cadeau voor prinses Juliana. Zooals men weet, ontving prinses Juliana op haar jongsten verjaardag van hare ouders een boerderij in miniatuur ten geschenke. Naar aanleiding hiervsn kwam de heer J. Bakker te Purmerend op 't denkbeeld, de prinses een door hem in vrijen tijd ver vaardigd stel benoodigdheden in miniatuur voor deze boerderij aan te bieden. Hij vroeg en verkreeg daartoe van H. M. de Koningin verlof, zoodat over eenige dagen de aanbieding zal plaats hebben. 't Geheel bestaat uit 42 stuks, terwijl alle voorwerpen zijn gekuipt. „Tel." Eerste R.-K. Levensverzekering-Maatschappij te Haarlem. Op de Zaterdag j.l. in het gebouw St. Bavo van den R K. Volksbond te Haarlem gehouden eerste Algemeene Ver gadering van aandeelhouders, werden de Balans en Winst-en Verliesrekening goed gekeurd. Aan het verslag wordt het volgende ontleend. Einde December 1910 was er verzekerd een bedrag van ruim f 300.000 met ruim 13 duizend gulden jaarpremie. Het geplaatst en volgestort -kapitaal bedroeg op dien datum f 46.000. Uit eene bylage blijkt, dat bij het ver schijnen van dit verslag reeds meer dan f 700.000 was verzekerd, met eene jaar- lijksche premie-ontvangst van f 27.000. Als een interessante bijzonderheid vinden wij in dit verslag dat belanghebbenden eens per jaar, op een willekeurig tijdstip enj zonder voorafgaande kennisgeving, de boeken der Maatschappij kunnen laten onderzoeken doer een door deze belang hebbenden aan te wijzen accountant op voorwaarde, dat het resultaat van dit onderzoek wordt gepubliceerd in alle R.-K. Bladen. Kosten van dit onderzoek en publiciteit van de resultaten zijn voor rekening der Maatschappij. Deze ongewone manier van openbaar making is wel geschikt den goeden naam der E. R. K. hoog te houden. Wantoestanden. Een sociaal euvel van diepe beteekenis kwam in de Duitsche hoofdstad nog eens aan het licht, bjj de feestviering, die de vorige week plaats bad Veertig jaar was het geleden dat het zegevierende Pruisische legtr, na het beëindigen van den Franseh-Duitschen oor log, Berlyn binnentrok, toegejubeld door het volk. Voorop reden de commandeerende genei aals, dan kwam het groote drietal Bismarck, Molthe, Roon, hoog te paard, vervolgens de Keizer, de prinsen van den bloede, en de overige Duitsche bondsvorsten. En eindelyk het leger. Dat werd de vorige week herdacht. Te dezer gelegenheid werd nu een korenbloemendag gehouden voor de oud- strijders, die, voor zoover ze nog leven, meerendeels van lieidadigheid afhangen. Dat was mooi. Maar achter de coulissen is niet alles mooi wat daarvóór in 't voetlicht blinkt. De Berlijnsche corr. van het „Hdbl." schrijft Vanwaar komen al die kunstbloemen Het antwoord op deze vraag brengt den mensch plotselingvan het heerlijke zonnelicht naar een gruwelyk donker stukje van ons sociale leven. Alleen het bloedig-zware werk en de honger- loonen van de vrouwelijke huis-in dustrie maken het mogelyk, dat de bloemendagen zooveel kunnen op brengen. De bloemendagen hebben de ellende van deze werksters thuis niet veroor zaakt, wél bevorderd. Tydens deze vroolijke dagen moet een mensch weer denken aan de armsten onder de armen, die in eeuwig donker leven, en die zelf zooveel recht zouden hebben op liefdadigheid. Minstens evenveel als de veteranen of behoeftige kraam vrouwen. In enkele Berlynsche bladen geen socialistische of redicale I publiceerde een dame, die zich ver dienstelijk gemaakt heeft in den stryd tegen het werken thuis voor fabrikan ten, een artikel over den arbeid en het loon van de bloemen-maaksters voor deze bloemendagen. En dan moet ieder mensch met gevoel rillen van zulke contrasten. De kleine, witte maagdelijns „ver dienen" met een vriendelyk hoofd knikje een tien pfennigstuk, een halve mark. En nog meer. In een minuut verkoopt ze, gaan de zaken niet bar slecht, twaalf bloemen voor honderd twintig pfennig. En nu een kijkje in een der dak kamertjes, waar de bloemen gemaakt worden. Hoe lang hebt gij aan dezen stapel gewerkt?" wordt er een vrouw ge vraagd. „Twee uur." „Hoeveel bloemen zijn het?" „Twaalf dozijn." „Twaalf dozijn in twee uur, dat is enorm." „Ja, ik ben er handig in. Ik maak nooit anders dan korenbloemen." „Hoeveel krjjgt ge voor dit werk?" „Zeven pfennig. Mijn vriendin krijgt acht pfennig, die werkt voor een andere zaak. Mijn zuster krjjgt zelfs tien pfennig. Maar die zaken zyn zoo vol, dat er geen aankomen aan is." „Zeven pfennig Ik bedoel voor de twaalf dozyn." „Ja, zeven pfennig voor de twaalf dozyn. Ik verdien per uur 3]/2 pfennig." Een andere vrouw had met haar twee kinderen volle tien uur gewerkt. En kreegvijftig pfennig. Deze cijfers, deze naakte economische feiten, ze ontnemen den luister aan zeo'n bloemendag. Ondernemers van de huis-industrie moeten, om de lever anties te krygen, voor de bloemen dagen zulke lage pryzen aangeboden bebben, dat aan de arme vrouwen niet meer gegeven kón worden. En wat nog het ergste isde liefdadige dames en heeren namen zonder onderzoek de offertes aan. Zoo grenzeloos dom kunnen goede bedoelingen zyn. Er zijn ook wjjzere. Zoo heeft in Mun- chen een comité de levering aanvaard onder voorwaarde van een behoorlijk minimum loon voor de arbeidsters. Maar 't schijnt een exceptie te zijn. Of Leo XIII gelijk had, toen hij ziju „Rerum novarum" schreef! Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Aan het in dc Woensdag j.l. ge-hou den vergadering dezer maatschappij uitge bracht jaarverslag over 1910 ontleenen wij het volgende; Werd door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders gehouden den 24sten Juni 1910 op voorstel van commissaris sen besloten, het. Beschermheerschap der Maatschappij aan ite bieden aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, het is commissarissen een groot voorrecht, thans te kunnen mededeelt®, dat het Z. iK. 11. heeft behaagd dit lieschermbeersehaip welwillend te aanvaarden. In dezelfde vergadering daartoe be noemd, heeft ook de heer J. F. tremel- zich bereid verklaard als commissaris der Maatschappij op te treden. Ook dit jaar had de Maatschap-pij we derom hel verlies te betreuren van ©en liarer commissarissen, wegens het over lijden van den heer R. W, .1. C. yap, der Wall Hake. De Maatschappij ver liest in den lieer Bake een man, die- in de moeie.lijke periode, die achter haar ligt, haar onschatbare diensten bewees door zijne zeer deskundige adviezen. De nagedachtenis van dezen commissaris zal in dankbare herinnering blijven voort leven. De finantieele resultaten van het jaar 1910 geven wederom reden lot tevreden heid, waar, ondanks de lagere exploi tatiekosten hel bruto winstcijfer nog iets hooger bleet dan het voorafgaande jaar. Bijzondere vermelding verdient de zeel' belangrijke verbetering, jvelke het h®*- drijf in het afgeloopen jaar heeft onder gaan door het -tegen 1 Mei 1910 in de vaart brengen van drie nieuwe dubbel- schroefsc hepen. Het is commissarissen eene voldoening te kunnen verklaren, dat deze schepen jn alle opzichten uitstekend voldoen, ter wijl meer en meer blijkt, dat het rej. zend publiek de voortreffelijke inricht ling der nieuwe schepen eveneens op hioogen prij's stelt. Ook de ombouw der vroegere nacht- hooten voor den dagdienst bleek zeer bevorderlijk aan de geriefelijkheid van de passagiers, terwijl de grootere snel heid dezer schepen, de stipte uitvoering van den dienst beter waarborgt, zoo dat mag worden aangenomen, dat de vrij aanmerkelijke uitgaven, aan dep om bouw besteed, zullen blijken goede vruch ten -te dragen. De oude dagboot „Nederland" werd te. gen bevredigenden prijs verkocht. Commfesarissen twijfelen niet of de algemeene moderniseering der vloot zal ook in de toekomst er toe bijdragen, het. vervoer over de route der Maatschappij te doen toenemen. Meenden commissarissen legen het -ein de- van 1910 voorstellen te kunnen doen betreffende eene finantieele reorgani satie der Maatschappij!, noodig om aan achterstallige geldelijke verplichtingen te kunnen voldoen, nadat reeds eene bui tengewone vergadering van aandeelhou ders was bijeengeroepen, werden wij plot seling door oen der coneurreerepde Maat schappijen verrast door de aankondiging eener zeer ingrijpende versnelling van het verkeer met Noord-Ihiitschland. Waar de gevolgen van dit onverwachte optreden niet onmiddellijk te overzien waren, hebben commissarissen gemeend, genoemde vergadering van aandeelhou ders voorloopig te moeten uitstellen. Ook al valt zulks buiten het bestek van dit verslag, moge hier toch worden vermeld, dat besloten werd den nacht dienst te verleggen van Queelnboro naar Folkestone, terwijl o-p deze vergadering voorstellen tot reorganisatie, overeenko mende met die van December 1910, zul len worden gedaan. Tengevolge van hot feit, dat het aan deel der Maatschappij- in de vracht voor passagiers- en bagage-vervoer via Folke stone aanmerkelijk lager is, dan hij ver voor via Queenboro, zullen de inkom sten daardoor sterk worden verminderd. Daar echter ten slotte door de mede werking van do South Eastern Chat- tha-in Railway, de Staatsspoor, de Noord- Brabantsch- Duitsche Spoorweg-Maat schappij en de Duitsche Spoorwegdirec ties, niet alleen de verbindingen inaar Noord-Du itschland evengoed bleven als die der concurrenten en die naar- Zuid- Duitschland aanmerkelijk heter werden, bovendien een groot deel der internatio nale post naar Zuid-Duitscihland voortaan evengoed over Vlissingen zal worden ge voerd, vertrouwen commissarissen, dat het thans aanzienlijk geldelijk nadeel ge leidelijk zal afnemen. Daar wat 1910 betreft, de uit de winst beschikbaar gekomen gelden zijp moe ten worden aangewend tot betaling van rente en aflossing der hypothecaire lee- ning S.S. alsmede tot afbetaling op' He aan The Fairfield Shipbuilding Compa ny verschuldigde bouwkosten (deze wer den van f 1.468.000 op 1 Januari 1910 teruggebracht tot f840.000 op 31 Decem ber 1910) kon in 1910 nog niet worden overgegaan tot uitloting der 3 pCt. obli- gatie-leening 1886 en evenmin to-t uit betaling van dividend over 1910, zoodat de netto-winst, na re-serveering van een bedrag van f50.000 voor een te vormen ketelfonds, bestemd werd voor afschrij ving op schepen en andere eigendommen der Maatschappijl. De vloot der Maatschappij bestond op 31 December 1910 uit de volgende sche pen; „Duitschland" groot 4682 M3. niet 4500 P.K., „Engeland" groot 4668 M3. met 4500 P.K., „Prins Hendrik" groot 5508 M3. met 9000 P.K., „Koningin Re gentes 5514 M3. met 9000 P.K., „Ko ningin Wjlhejmina'' 5502 M-\ met 900(1 P,K„ „Prinses Juliana", „Oranje Nassau" en „Mecklenburg" allen 8171 M - Wt 10000 P.K. Va.n de 3 pCt. obligatie-leening 1886, werden geene obligaties uitgeloot, zoo dat in omloop bleet een bedrag van 1'2.856.000. Het door de Maatschappij betaalde voor schot op- kosten van vernieuwing (|w ketels op de raderbooten, op 1 Januari 19JO par saldo nog bedragende f55.083.34 werd dit jaar geheel afgeschreven, zoo- ydat dit hoofd van rekening niet meer op de balans voorkomt. Van de kasmiddelen was op 31 De cember 1910 een bedrag van f 10.230 en van de gedurende het jaar 1910 in het nieuw gevormde ketelfonds gestorte gelden ad f 50.000, een bedrag van f 49.950 in effecten belegd. Het fonds tot aflossing der hypo thecaire geidleening ad f2.810.898.358, onder beheer der S.S., waarin op 31 De cember 1909 aanwezig was f2.192.518.42, werd gedurende het jaar 1910 vermeer derd met maandeliiksche bijdragen ad f 140.544.90 en met gekweekte repte ad 179.121,30, zoodat het pp 31 December 1910 in totaal aanwijst, f 2.412.184,62. üc resultaten der exploitatie over Iri afgeloopen jaar zijn de volgende: Gedurende het jaar 1910 werden 730 reizen afgelegd, zijnde een gelijk aantal reizen als het vorige jaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6