18 I&DDEESMANK IS IET nu, No. 74. Zaterdag 24 Juni 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Verkooping. 23 Juni 1911, •GELfABRIEK I'd. OF TE HUUR Pil imer bestaat uit 8 liladziifleii. EERSTE BLAD. BIN NEW!. ANK UIT ZEELAND. lijders, Koetsiers Voerlieden. |2 Juni 8 uur 25 min. Juni 8 27 laandag 26 Juni, 's na- min. |n moet een half uur, de ooeteu een uur na zone- pn. W. NEERVOORT te al ten verzoeke van dhr. bouwer te Heinkenszanri, |ng van bedrijf uur, op het door hem aan den Zanddijk te Hein- ir verkoopen: lit: iweetvos Ruinpaard, oud laar, 1 bruin v.s Merrie- jd, oud 16 jaar, 1 twee- jaarlingspaard, 2 baat- toeien, 2 anderhalfjarige lerhalfjarige Vaarzen, 2 lerhalfjarigen Springstier, |met Lammeren, 1 drach- Varken, ug en een kens. |V o or t s: fop patentassen, een Tent- «wagens op ijzeren assen |:n, 1 Driewielskar, 1 Wiel- vsche Ploeg, 1 Zaaiploeg, f:ren Egge, 1 Spijkeregge, Molbord, 1 Rolslede, 1 stalen Messen, 1 Kort- èsmaker, 1 Voerbak, 1 Zwingen, Reep met ^kussens met toebehooren, uiglantaars, 2 paar Kruis- Idubbele Lijnen, een Trap, |an 25 sporten, een Stal- enz. ging van Pijporgels )te constructie, ige garantie voor 3H en stemmen van Orgels. l Ie aanbevelingen. leeligste Prijzen. IDDELBURG. eptember te aanvaarden, Ibakkerlf wordt uitgeoefend, de sluizen aan het kanaal tc n'bü p. theenaabt, i. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gancepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prqu. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50ieder? regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X bereikend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Wie zich met ingang van I Juli a s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. Int. Congres tegen het alcoholisme. De Ministers van Binnenlandscbe Zaken en van Justitie hebben het eere voorzitter- schap van het Congres aanvaard, terwjji de heer A. S. Talma, Minister van Land bouw enz., zich bereid verklaard heeft, als voorzitter op te treden. Positieverbetering officieren. De Haageche correspondent van de „Msb." schrijft: Naar aanleiding van een „verbluffend" bericht in „Het Vaderland" voor welker juistheid de redactie van dat blad verklaarde te kunnen instaan als zou in het bjj den Raad van Defense om advies zijnd wetsontwerp, houdende maatregelen tot verbetering der positie van officieren, geen verbetering der pensioenen zijn opgeno men, ben ik eens op informatie uitgegaan, met bet gevolg, dat ik met zekerheid ver nomen heb, dat integendeel in bedoeld wetsontwerp gerekend is op een verhoogiog van pensioenen tot een bedrag van ongeveer twee ton 'sjaars. Toepassing der Zedelijkheidswetten. Naar de „N. R. Ct," verneemt, beeft de Haagsche recherche Maandag j. 1. bij verschillende boekverkoopers in Den Haag een aantal boeken en brochures in beslag genomen, in verband met de 15 dezer in werking getreden Zedelijkheidswet. De Utrechtsche lustrumfeesten. Het programma ter viering van het 55ste lustrum der Utrechtsche Hoogeschool luidt als volgt: Maandag 26 Juni: Ontvangst van de reünisten. Matiné, uitvoering door Coer's liederkwartet. Avondconcert. Dinsdag 27 JuniGecostumeerde optocht voorstellende het belegeringsleger van graaf Willem IV, in 1345. Avondconcert. WoeDsdag28 JuniOpenluchtnatuurspel. Willem van Holland. Avondconcert en bal. Donderdag 29 Juni: Cour van graaf Willem IV. Matinee, avondconcert en bal. Vrijdag 30 Juni: Openluchtspel. Willem van Holland, Matinée eu avondconcert, kermesse d'eté en bal. Zaterdag 1 Juli: Matinee. Volksfeesten in het Hoogelandsche Park. Avondconcert. Vuurwerk en bal. Goes. Tot directeur van het telegraaf kantoor alhier is benoemd de heer J. van Boven, thans commies 1ste klasse. Twee jongens, een zoontje van R. en een zoontje van v. B., heben Dinsdag bij' den lieer Rogge, sigarenhandelaar al hier, een kistje sigaren besteld op naam van den heer \Y. B. alhier, die, zooais zij zeiden, des avonds zou komen afrekenen. Toen Woensdagavond de heer Bitter nog niet geweest was, kreeg de heer 11. achter docht en gaf de zaak in handen der politie. De heer Bitter wist van niets at. De z.g. koopers hadden inmiddels reeds van den inhoud van het kistje geprofiteerd. Als een bewijs dat er van de gocd- koope reisgelegenheid naar Nijmegen druk gebruik gemaakt zal worden kan dienen, dat gisteren hier al geen enkele kaart meer was te krijgen, hoewel er reeds een tweede zending gekomen was. Van oetingo o. a. gaat er een zangvereeniging met plm. 30 leden en een fcna.penver- eeniging met 25 leden mede. Bet „Goesche Mannenkoor", direc teur de heer O. Lies, zal Maandag 26 rU^'c?" S'..,to,8,ylur des avonds in den tuin i» R-teit 0. V. alhier eene uitvoe ring geven afgewisseld met een concert van de orkestvereeniging „De Sympho nic directeur de heer F. X. Mannhardt. Het goed verzorgde programma belooft den liefhebbers der edele toonkunst zoo wel als den minnaars van den zang een interessanten avond. Tot gemeente-klokluider (vacature Stefess) is door B. en W. dezer gemeente benoemd J. Boogaard alhier, ingaande 1 Juli. Door de N. V. Waterleidingmaat schappij „Zuid-Bevela.nd" alhier is, naar wij vernemen, voor kantoor gehuurd het huia op don hoek der Klokstraat en Kreu- kelmarkt. De bureaux zullen boven ge vestigd w.orden, terwijl beneden eene per manente tentoonstelling van waterleiding- artikelen zal worden gehouden. Ter vervanging van de afgekeurde klok uit. het carillon, is thans gearriveerd een nieuw exemplaar, wegende plm. 303 K.G. Een drietal honden gebruikten gis terennamiddag het afgerasterde terreintje rond onze muziektent tot circus, tot groot genoegen van de straatjeugd. Dat de daar op staande bloemen en planten van een en ander de nadeelige gevolgen ondervon den, is duidelijk. Veel moois is er niet van overgebleven. Heden had de zoon van Nieuwenr huijzen in de Poel het ongeluk op het karwei van den heer Harinek zich zooda nig in den pols te steken, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Heden is door den rijks veearts alhier het vee van den landbouwer v. d. I.. ingespoten, om te trachten hel op die wijze voor het mond- en klauwzeer te be waren. Men schrijft ons het volgende: Hoe men zijn kiesrecht uitoefent! Toonoel der handelingEen "stembureau op een der gemeenten in Zuid Beveland ter gelegenheid van de jongste Statenver kiezing. Verschijnt kiezer, die eQrst a.l is wezen informeeren op de Secretarie, waar hij stemmen moet. Overhandigt aan voorzitter strooibiljet eener kiesvereeniging. Wordt duidelijk gemaakt, dit geen toegang geeft tot de stembus, maar hij een oproepkaart moet hebben, te verkrijgen ter secretarie. Zegt, hij de kluts al kwijt kaakt, want dat het don ten keer is hij komt stemmen, en wijst daarbij op zijn voorhoofd. Terug komende van de Secretarie met de kaart, wil hij verdwijnen na deze aan den voor zitter te hebben overhandigd. Wordt terug geroepen, oen stembiljet in de hand ge duwd en gewezen, hij' in een der stem hokjes moet om te stemmen. Stopt aldaar de kaart na eenige aarzeling achter het hok. Wcor teruggeroepen, wordt hem be duid dat hij den candidaat zijner keuze op het stembiljet moet kiezen, door het zwart maken van het witte stipje. De kiezer staat wat te. peuteren met een potlood op de kaart en steekt daarna ten tweeden male de kaart achter het houten beschot van het stemhok. Een der leden van het stembureau maakt hem nu duidelijk, dat de kaart daar nu niet juist op de goede plaats is, waarop onze kiezer haar dan maar zal opdiepen, daar de kaart onder tusschen op den grond was gevallen. Hier bij komt hij nog in alles behalve zachte aanraking met den onderkant der stem buslessenaar en deponeert daarop einde lijk, ten zeei-ste niet zich zelf eens, dat. het uitbrengen van zijn stem nu juist nog 'niet zoo'n eenvoudige zaak is, het biljet in de bus. Middelburg. In de Donderdagmiddag ge houden buitengewone algemeene leden vergadering van aandeelhouders in de N.V. Houthandel, H. G. Alberts Lz. en Go. alhier werden wijzigingen in de sta- tuten met algemeene stemmen aange nomen. Verder werd de directie gemachtigd tot uitgifte van 200 nieuwe aandeelen wan neer de koninklijke inwilliging van de vergrooting van het kapitaal is verkregen. Op de Donderdag alhier gehouden paardenmarkt, werden 145 stuks aange voerd. De kwaliteit was over het algemeen zeer goed te noemen en er werden da;n ook goede prijzen gemaakt niet het minst doordat vele kooplui van' elders geko men waren; er werd druk gekocht. Het bezoek was evenals andere jaren groot, vooral van den boerenstand. Enkele ververschingstenten zorgden voor den inwendigen memsch en de eige naars daarvan maakten blijkbaar goede zaken. Door de verlotingscommissie waren een groot aantal paarden aangekocht, ter wijl ook de verkoop van loten zeer be vredigend ,was. Het programma, door het Middel- burgsch Muziekkorps uit te voeren op jhet den 25sten te geven tweede Zondagavond- concert, luidt als volgt: Einzug schnei- diger Truppen Marsoh, Blankenburg, Ouverture Flotte Burse, Suppé, Wolzer op motieven van de operette, Donner- wetter tadeilos, Lineke, Gavotte uit de operette Das Musikantenmadel, Jarno, Fantasie uit het ballet, t'oppelia, Delibos, Prinz Eitel Friedrich, Marsch, Blanken burg, Aria uit de 1) dur (Suite, Bach, Praeiudium Chopin, Trotzköpfchen, Cha.- racterstück, Scbmidt-Berka, Erinnerung an Amerika, Solo für Piccolo, Burose, Frag menten uit de operette Die lustige iWittwe, Lehar. In de gisterenavond gehouden verga dering van de afdeeling Middelburg van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, werd besloten -een aantal aan plakhiljetten, waarop het werken van den Bond wordt uiteengezet en waaruit, vol gens den voorzitter, den heer 1'. li. Veen, blijkt, dat de hond geen theoretische maar een practische wijze van drankmis- bruikbestrij'ding huldigt, te bestellen en deze hier ter stede te doen aanplakken. Aan het bestuur werd een crediet verleend hiervoor van f 15. Verder werd besloten aan de lotelingen, .evenals verloden jaar, eene circulaire te zenden, waarin zij gewaarschuwd worden op den lotlngsdag geen drank te gebruiken. Een voorstel van den voorzitter om f 10 subsidie te geven aan het comité voor het in Scheveningen te höuden 13de internationale congres van drankbestrij ding ondervond krachtigen- tegenstand en werd ten slotte met groote meerderheid van stemmen verworpen, Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond op 5 September to Almelo werd hij acclamatie benoemd de heer A. A. Noske en tot zijn plaats vervanger de heer P. ff. Veen. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief werd besloten alle voorstellen te steunen behalve de volgende: Het doen van een verzoek aan de afdce- lingen om de kinderen van kermisreizigers gedurende hunnen vrijen tijd bezig te hon den. Dit ligt meer op den weg van „Ons Huis" of den Kinderbond meende de ver gadering. Het aanschaffen van een bioscope, om finantieele redenen en uit -het oogpunt van het verkeerde om ergerlijke dronken- manstooneelen op films te vereeuwigen. Het aandringen bij de regeering om kin deren beneden de 16 jaar het bezoek van verloflokalen te verbieden. Het oprichten van een reisbureau, daar in dezen geest het hoofdbestuur reeds werkzaam is. Inzake het verblijf van oud-Indische militairen op de Vel uwe werd besloten het voorstel Putte te steunen. In de vergadering va.n de amti-revo- lutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier zijn Donderdagavond defi nitief candidaat gesteld voor den gemeen teraad: in het 1ste district de hoeren; A. G. van dor Hooft en J. A. Vertregt; in het derde district de hoeren M. Geense en mr. A. A. de Veer (aftredend). In het tweede district zal men zich onthouden van caadidaatsteJling. Tot commissaris der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen is benoemd de heer mr. 1. Smit Az. te Middelburg, zulks ter vervanging van den heer mr. P. C. .1. Hennequin, die deze betrekking jaren bekleed heeft en die om gezondheidsredenen bedankt hóeft. Door den Commissaris der Konin gin is het beschermheerschap- aanvaard over de op 31 Augustus alhier te hou den feestelijkheden. Door de drie rechtseho kiesvereeni- gingen werden tot voorloopige candida- ten voor den gemeenteraad gesteld i-n district I: de hoeren W. L. Hu son en G. van de. Putte; in district II: do hoe ren T. Manse. (kath.) en G. van de Putte (afir.); e.n in llide heer J. P. Kouse maker. Naar de vlootrevue te Spit- h e a d. De mailboot „Oranje Nassau" is Don derdagmorgen met 240 passagiers van hier vertrokken tot bijwoning van de re vue te Spithead. De boot keert Zondag avond om 6 uur alhier terug. Vlissingen Met ingaing van 1 Juli is de roeier H. W. Pieters van 'Neuzen be vorderd tot, eerste klasse en overgeplaatst, naar hiel'. Woensdagnacht te 1 uur is jrecht voor de Sociëteit Unilas aan stuurboord zijde aangevaren het Engelsclie S.S. Red wood, komende van Antwerpen ledig ein bestemd naar New-Castle om kolen te laden. Het schip is vermoedelijk verloren. Behalve den kapitein, zijn vrouw en drie kinderen is ook de verdere equipage, bestaande uit 15 personen, door de mo torboot vaai het Belgische Loodswezen gered en in het Hotel Cosmopolitain on der dak gebracht waar zij van eten, drin ken en kleexen voorzien zijn. Tijdens de aanvaring lagen de meeste opvarenden ter kooi, zoodat zij in nachtgewaad ihet stoomschip moesten verlaten. Het andere stoomschip Rheinteis van Hamburg naar Antwerpen is zoinder averij1, volgens een nader bericht met averij aan het voorschip; naar zijn bestemming (Ant werpen) opgestoamd. (M. Crt.) Het aangevaren Engelschie stoom schip1 „Redwood" is thans geheel gezon ken, zoodat alleen de schoorsteen en de masten maar zichtbaar meer zijn. He.t schip is als verloren te beschouwen. Do onder-machinist der Staatsspoor P. van Dijk alhier, is geslaagd voor het examen van opzich'teal-machinist. Met 1 Juli a.s. wordt de hoofd- machinist de heer .1. J. V. van Ouwer- kerk geplaatst op de fabriek „De Schelde" te Vlissingen, voor toezicht op den aan maak van werktuigen en ketels van de „Albatros", welke boot in aanbouw is voor de gouvernements-marine. Zierikzee Onze Mariavereeniging heeft dezer dagen de koninklijke goedkeuring op haar statuten verkregen. Blijkens het gemeenteverslag ovier 1910 sloot het dienstjaar 1909 met èen nadeelig slot van f 1454.325. De ontvang sten hebben bedragen f 143.134.78", de uitgaven f 144.589.11. De ontvangsten vloeiden uit verschil lende bronnen. Zoo bedroegen die uit goe deren, krachtens eigendom of andere za kelijke rechten bezeten f22.519.125. De schoolgelden brachten op f2567.24 (la ger onderwijs) en £298 (middelbaar on derwijs). De belastingen leverden opWe gens opcenten op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen f3822.16, op brengst dito ongebouwde eigendommen £421.18; opcenten op het personeel £9555.02; hoofdelijke omslag f33.591.205; hondenbelasting 752.50belasting op too- neelvoorstellingen enz. f 186.50. Voor het middelbaar onderwijs werd een Rijiks- en Provinciale bijdrage verstrekt van f2000. Het rijk vergoodde krachtens de wet op het Lager Onderwijs f 15.059.17. Onder de uitgaven trekken de aandacht de volgende posten: Personeele en alge meene bureaukosten f 12.319.625, politie enz. f5882:91; openbare werken £22.107.08 middelbaar onderwijs £11.290.96; lager onderwijs f26.507.64. Het armwezen kostte in totaal f 14.713.27. De gemeente heeft geen andere schul den te haren laste dan af te lossen tij delijk opgenomen kasgeld, ter voorziening in den loopenden dienst; benevens een geldleening ad 19000 in 1910 aange gaan en af te lossen in 35 jaren. Het gezamenlijke bedrag der kohieren (primitief en 2 suppletoire) van den Jioof- dolijken omslag voor 1910 was £35020.30 met 1029 aangeslagenen. Voor onderhoud van straten en plei nen is uitgegeven een som van f3258.77. De gemeente.reiniging vorderde een uit gaaf van f 2378.265, terwijl wegens ver kochte stnaatmést, asc.h enz. werd ontvan gen f703.815. '8 Heer Arendskerke. Woensdag had al hier het zangersfeest van den zangersr bond „Zang veredelt", plaats. Nadat in den voormiddag de schoolkinderen waren onthaald en een ommegang door de ge meente hadden gedaan, werden des mid dags de deelnemende gezelschappen van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tof aan den avond van 24 Juni: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid westelijken wind. Meest zwaarbewolkte tot betrokken met korte opklarende lucht. Enkele regen of onweersbuien Weinig verandering van temperatuur. het station afgehaald. Bij Van Iwaarden werd de eerewijn aangeboden, waarbij achtereenvolgens de voorzitter van het. ontvangende gezelschap, de heer J. van Houte, de voorzitter van den Bond, de heer W. L. Winkelman en de burgemeester der gemeente het woord voerden. Dank zij het zeer gunstige weer werd de optocht naar het feestterrein onder de opwekkende tonen van .het fanfare- gezelschap „Excelsior" van hier door ve len ook van elders begeleid, zoodat het feestterrein in oen oogenbiik vol liep. Hier werden door de gezelschappen een drietal nummers uitgevoerd, die aan dachtig door liet publiek werden gevolgd. Na afloop hiervan reikte de voorzitter van den Bond met een toepasselijk woord een herinneringsmedaille uit aan „Excel sior". Tot slot gaven „Excelsior" en „Har monie" 's avonds een concert in de ver sierde dorpsstraat. Kloetinge Wegens vertrek van den heer Wa.ttez, als onderwijzer naar Ned.-Indië, is in diens plaats gekozen tot voorzitter der gymna.stiekvereeniging „Sport staalt spieren" de heer Chr. Kloosterman, hoofd der o. 1. school alhier. Voor de reis met den goed koopen trein naar Nijmegen op a. s. Don derdag bestaat zooveel liefhebberij, dat geen kaarten meer te bekomen zijn. Aan .het station alhier zijn 190 kaarten uitge geven. Nieuwdorp Bij den landbouwer C. A. van Nieuwenlmijzen in de Zuid-Kraaijert is mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot heden is slechts één dier er door aan getast. De politie bewaakt de hoeve. Nisse Hedenvoormiddag stond paard en wagen van een petroleumventer eenige «ogenblikken onbeheerd, met het onge lukkig .gevolg, dat het paard achteruit liep, zoodat paard, wagen en petroleum in de sloot terecht kwamen. Een schade post voor de betrokken personen en een goede les geen 'trekdieren onbeheerd te laten staan. Stavenisse. In de Woensdag gehouden vergadering voor ingelanden van het waterschap Stavenisse werd de rekening 1910/11 vastgesteld in ontvang op f 19958,72'' en in uitgaaf op f 17214,33, dus met een goed slot van f2744,395, en eveneens die van het reservefonds in ontvang op f 5306,07 en in uitgaaf op £5297,19, batig slot f8,88. Vastgesteld werd liet jaarverslag, beschrijvende den toestand van het waterschap. Er werd besloten aan den Oud-Kempenshofstede- polder voor de helft bij te dragen in den aanleg eener grint baan over den Oude- landschon .lijk. St. Maartensdijk. In de Dinsdag gehou den raadszitting is, naar aanleiding der bekende adressen van 171 ingezetenen en van het bestuur van het „Groene Kruis", teruggekomen o;p- het vroeger ge nomen besluit en thajns met 5 tegen 2 stemmen besloten wel een lid te benoe men voor het comité tot oprichting eener drinkwaterleiding op- het eiland Tholen. Met 6 stemmen weid daarop ais zoo danig aangewezen de heer N. Polderman, burgemeester. Ook besloot de Raad met 5 tegen 2 st. mede te werken tot de stichting eener centrale gasfabriek voor het eiland. Ook hiervoor v^erd de burgemeester als comité-lid met 6 stemmen aangewezen. Voorts werd nog met algemeene stem men ingewilligd een verzoek van dén heer M. Hoek tot afkoop- van een gedeelte grond in erfpacht tegen den penning 25 en om vergunning het gedeelte poor.t- muur aan zijn woning te mogen afbreken en in de plaats daarvan een nieuwen ge velmuur te plaatsen. Ten slotte werd nog besloten tot ihet wegnemen van een 'bestaand, erkend voet pad. "|M. Crt.) Te Oosterland op Schouwen heeft zich' een commissie gevormd die hef plan heeft

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1