OGNE. Cz. 1ELEN iu de Cologne Boldoot Z., C. i. SCHULTE J Co., De Saksische Koningsdochter. lltMeHm No. 73. Donderdag 22- Juni 1911. Zevende Jaargang. FEUILLETON. BINNENLAND. UIT ZEELAND. TUIS Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en DE UITSLAG. te ROTTERDAM Maandgage igenoemde kwali- [NPREMIE na een iaven wordt DA6- >ulatic. DOMINICUS Jr. LSMJüKK, G oes lieuwe verpakking iliteit VÉRITABLE, heele cachetflacon fl.— halve cachetflacon f0.55, jange Delft H 2, Middelburg. Welk weder zullen wij hebben 59 iINGEN te Goes en I Provinciale Staten op J. BROEKHOVEN. [D. MEEWSE. JAC. VAN STRIEN. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Ganxepoorfstraat C 209, GOES. IIeclameberichten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prjje. Advertentiën van 15 regels f 0.50ieders regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A ceatant. Wie zich met ingang van I Juli a s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. '5. 99 11 99 TIKI, ia vol lof over e. Noord Beveland, esvere«miging in het d voor de Provinciale CP 11 heer 3 TC lanbevolen. S e ■o CD CO Ie „Goes" rAN DEN DBIES Pz. w 7TENINGS, Secretaris. Wy twijfelen er niet aan, of (loor alle I oprechte aanhangers der coalitie, zoo hier aLs elders, is de uitslag der jongste 1 Statenverkiezing jn het district Goes met j voldoening vernomen. De zetel van wijlen den heer M. de Jonge is aan rechts gebleven, is niet in handen der liberalen gevallen, ziedaar de groote vrucht, dezer stembus-campagne. Dat viel van meet.nl aan in het oog te houden, daarvoor moesten o.i. alle an dere beschouwingen wijken en hot. is pen j verblijdend teeken, dat de meerderheid der kiezers met ons van die opinie was en zich niet. in de war liet brengen door <la taktiek onzer tegenstanders, die op schendige wijze de aandacht der kiezers 1 trachtten af te leiden van het eigenlijke punt in kwestie. Daarvoor moest zelfs op het laatste oogenblik nog dienen een cir culaire, onderto.eke.nd door „eonige Ka- tholieken" waarom schaamden die menschen zich, hun naam te noemen? waarin de houding van Dr. De Visser i tegenover de .Borromeus-encycliek werd j uitgespeeld. Alsof dit bij de onzen onbe kend wasMaar zelfs de grootst moge lijke toorn over de houding van een; Chr.-Historisch Kamerlid zou ons toch nooit mogen verleiden tot het prijs ge ven van een rechtschen Statenzetei aan de 'liberalen, want dat zou een heel domme verontwaardiging zijin, die ons groot na deel in stede van voordeel bracht. De toevallige winst, welke het libera lisme in dit district bij de Januari.verkie zing j.l. was in don schoot gevallen, had do vrijzinnigheid aangezet, ook ;nu met alle macht oen sprong naar den zetel van 11. de Jonge te wagen en Jiet moet gezegd, zij kwam met een respectabel stem- incncyfer naar de stetanushet stommen- aantal, dat do heer Dominicus op zich vereenigde, is zelfs grooter dan dat van den lieer Kakeboeke in Januari j.l. Toch wist de coalitie don geweldigen aanval af te slaan en haren capdidaat met een flinke meerderheid de zege te bezorgen. Moge hij de moeite en opoffering, voor zijne verkiezing aan den dag gelegd, ver gelden door het flink en getrouw vervul len van zijn mandaat. Hieraan nu twijfe len wij geen oogenblik. Het ridderordelirut op zijn borst zal hem, ook wat het ver vullen van zijn Statenlidmaatschap aan gaat., steeds het „noblesse oblige" doen indachtig zijn. Hechts heeft prachtig gestemdHet ge heels coalitieleger was vaardig en weerde zich dapper.. De Katholieke vleugel hield zich, als van ouds, uitstekend. Men zie do cijfers van Ovezande, 's Heerenhoek, Kwadendamme, Heinkenszand en Hans- weerd en men zal volmondig instemmen niet den lol dien wij hier aan óns Katho lieke kiezerscorps schenken. Maar ook de Verkrijgbaar by i 6) „Gij hebt gelijk, lieveling. 0, hoe schoon is hij, de machtige dondergod, als hij' op zijnen zwaar rollenden met zwarte bok ken bespannen wagen, door de wolken rijdt 1 Iloe vreeselijk als hij den allesver pleiterenden hamer Miolnir zwaait, die de kunstvaardige dwerg voor hem smeed de. (Jok aan deze zijne vriendjes is alles vuurklieurig, niet alleen baard en hoofd haar, neen, ook het kleed dat hen be dekt en het hoedje op hun dikken kop. Ha, ha, ha, een aardig volkje, die kleine oiideraardschen". „Daar staat er een!" fluisterde Hadu- mut verscluikt, terwijl zij zich angstig en bevend aan haren beschermer Vast klemde. „Daar, kijk toch goede Wolf, daar!" Zij wees met den vinger naar een klein hoedje, dat door een zonne straal belicht, grillig-rood boven het groene mos uitstak. „Dat lieveling is slechts een groote pad- beide andere partijen hielden zich kra nig; men was zic.h van den ernst, van den toestand bewust. Men legge deze ernst niet af noch late zich door de overwinning van 20 Ju;ni tot zorgeloosheid verleiden I Denkt er om de vijand slaapt niet enwordt pteeds krachtiger Goes, als district, zakt langzaam af naar den liberalen kant, Goes, als stad, heeft het gezicht reeds van de rechter zijde afgewend I 't Klinkt misschien hard, maai1 het is waai- en de stembuscijfers zijn daar om het te bevestigen I Wij moeten het kruid droog houden en onze troepen in actie. Gestadige voor lichting en ontwfikkeling onzer kiezers, het bijbrengen van gezonde ideeën over s taatkunde en staatsinrichting, het aankweeken bij onze geestverwanten van liefde voor de goede zaak, die de Christelijke partijen gemeen schappelijk voorstaan en willen be vorderen, het versterken van den coali tieband, door de Christelijke kie zers in te scherpen, hoe het verschil van opvatting in zuiver kerkelijke aangelegenheden volstrekt niet uitsluit een samengaan op politiek gebied, ten einde de geestelijke goederen die ons allen g e in e e n zijn tegenover de voort woekerende ontkerstening der natie te verdedigen en te bewaren. Ziedaar wat ons to doen wtaat, niet alleen in ver kiezingsdagen, maar ook, ja vooral in den z.g. stillen strijd, als geen politieke be roeringen onze oplettendheid vragen. Dan is er hoop, ja, zekerheid dat in Goes tegen den wassenden stroom der vrijzin nigheid een dam kan worden opgewor pen, die oils volk voor verdere vernie lingen bewaart. Maar doen wij dit piot, slapen wij in op deze zege, Jiangen wij het zwaard aan de wilgen, dan zij de Hemel ons district genadig i In tusschen, den moed niet verloren. Wij staan er nog goed voor. Daarom, met geestdrift voorwaarts! Leve de coalitieI EBIGELISD. De kroningsfeesten te Londen. LONDEN, 19 Juni. In den loop van Maandag zyn 39 vreemde vorsten en ge zanten alhier aangekomen ter gelegenheid van de kroningsfeesten. Zjj werden in het versierde station namens den koning door den hertog van Connaught, den hertog van Teek en prins Christiaan, ontvangen. De lyst van vreemde schepen is bijna geheel volledig. Telkens als er schip aan kwam loste het een en dertig saluutschoten ter eere van de natie en daarna zeventien ter eere van den Engelschen vlootvoogd, admiraal Moore. De Engelsche vloot was geheel tegenwoordig, behalve de torpedo vernielers en de onderzeeërs. Het indruk wekkende schouwspel lokte duizenden bezoekers ondanks het minder aangename weder. Maandagavond gaf koning een diner in denstoel. Ge behoeft niet bang te zijn", ging liij goedig voort, terwijl zijne harde vuist de zacht-bevende hand van het meisje omsloot. „Die kabouters wagen zich maai' zelden boven den grond; en als zij zicJi vertonnen, zijn ze iiiet kwaad en doen geen leed". „Waarom had dan dat roode hoedje zich bewogen, indien het maar een pad denstoel is", hernam zij bevend. „Ik heb het toch duidelijk gezien". „Dat leek maar zoo, omdat het Lange, goudblonde haar der godin Hulda, dat zij bezig was te kammen, ei- over heen gleed". „0, die lieve, verheven Hulda! Voor zeker, Wolfbrand, staat zij hare getrou wen immer beschermend ter zijde? Ik wilde haar wel eens zien, want zij is mij het dierbaarst onder al de asen en elven. Lieve Wolf, vertel mij meer van haar". De anders zoo zwijgzame reus vertelde ijverig wat hij wist van de verheven schutsgodin der menschen, die in het vaderland Frigga heet, hier echter Hulda genoemd wordt. Als Hadumut met schit terende oogen luisterde, zedde hij1: „Het verwondert mij1 niet, lieveling, dat Hulda u het dierbaarst is onder alle hemelingen; de vrouwen van uw huis waren steeds Buckingham Palacn, waarbij verschillende vreemde vorsten en gezanten tegenwoordig waren. Een lange lyBt van de eere-titels die ter gelegenheid van de kroningsfeesten zyn verleend, is heden gepubliceerd, o.a. minis ter Crewe is tot markies benoemd, de loid- kanselier en de oud-onderkoning van Indië Curzon, hebben den titel van graaf ont vangen. De ex-premier Roseberry krygt den titel van „Midlothian". FRANKRIJK. Hulde aan de slachtoffers. De Kamer nam Maandag zonder hoofdelijke stamming een motie aan van dank en bewoi deriüg van de drie vliegeis, op zoo tragische wijze gedood, als slachtoffers van de luchtoverwinning. A M E R I K A. Zilveren huwelijksfeest. De heer en mevrouw Taft hebben Maandag hun zilveren huwelijksfeest gevierd, onder groote belangstelling van het geheele land. Een wagonlading geschenken is Zaterdag jl. aangekomen uit verschillende deelen van Amerika. Volgens Angelsaksische gewoonte is ook thans voor de bruiloft een reusachtige taart gebakken. De zilveren bruiloftstaart van den heer en mevrouw Taft overtreft echter alles, wat tot nu toe op dit gebied is gefabri ceerd. Aangezien 5000 personen op de bruiloft zijn uitgenoodigd, zal de taart in 6000 stukken worden gesneden. Anderhalf dozijn mannen waren nooiig om de taart van het station naar het Witte Huis te werken. EERSTE KAMER. Dinsdag is in de Eerste Kamerzitting het nieuwe lid voor Noord-Brabant, mr. A. J. M. Smits op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehonden zitting der Tweede Kamer is aan de orde gesteld de behandeling van de vraagpunten, inzake de ontwerpen Radenwet en Ziektewet. Op voorstel van den voorzitter werd besloten Woensdagmiddag na de eind stemming over de Steenhouwerswet de interpellatie van den heer Van Karnebeek inzake het totalisatorverbod aan de orde te stellen. In den loop der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het eindverslag over de niet Mditiewet gereed is. Koningin Wilhelmina naar Brussel. Reuter seint uit Brussel: Volgens de Chronique schijnt het, dat Koningin Wilhelmina over zee naar België zal gaan en over Oostende zal reizen. Het bezoek zou echter tot Augustus uitgesteld worden. aan haren dienst toegewijd. Wijze vrou wen, alrunen, .waren liet, vermochten meer als anderen en kenden tooverspreu- ken eu wapenzegen voor lielden in den strjj'd. „Ik weet het", zoide Hadumut. „Zelfs kan ik do heilige tooverliedai'en .opzeggen, die ik zoo dikwijls van mijne lieve moeder hoorde, nu eens om wonden te heelen of bloed te stillen, dan weder om liet weer te bezweren of kwade gees ten verwijderd te boudon". „Bewaar die eerbiedwaardige zegen- spieuken, en houd zo voor iedereen ge heim", vermaande de oude ernstig. „Nu rijt gij nog te klein om eene Alrju'ne te zijn. Als gij echter groot geworden zijt, zult gij1 op den Asenberg daarboven, waar sedert overoude tijden Hulda vereerd wordt, de goden feestelijk aanroepen, en door stokjes te werpen haren wil hekend maken. Wilt gij: u ajan dien verheven dienst wijden?" Een verheven, vaste uitdrukking kwam over haar geliaat, die ver hoven haar jaren uit scheen. De blauwe oogen ver grootten zich, alsof ziji ver ia de toe komst schouwden, en feestelijk klonk het van de reine lippen: „Ja Wolfbrand, nio mand wil ik dienen en toebehooren, pis de hooge, goede hemelkoningin alleen 1" Daartegenover lezen wij in De Maasbode. Naar aanleiding van in België vermelde berichten, als zoude de reis van Koningin Wilhelmina naar Brussel eenigen tjjd uit gesteld kunnen worden, vernemen wij, dat tot dusver geen verandering is gebracht in den vroeger vermelden datum. De heer D. K Welt (1.), sinds 1188 lid der Eerste Kamer voor Groningen, beeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag aangevraagd. Subsidleering lager onderwijs. „De Standaard" verneemt dat by de a.r. leden der Tweede Kamer ernstig het voor nemen zou bestaan om bij de behandeling van bet aanhangig ontwerp tot wjjziging der wet L. 0. het daarheen te sturen, dat, zoo mogelijk, het ontwerp in dien zin gewijzigd wordt, dat het meer bevredigend werkt, met name ten opzichte van de groote steden, die, naar men klaagt, niet veel baat zouden vinden indien het ontwerp ongewijzigd werd aangenomen. Vliegen boven Amsterdam verboden. Ter 'voorkoming van ongelukken tijdens bet bezoek van den Franschen president aan de hoofdstad zullen B. en W. den Raad voorstellen en te besluiten dat op 4, 5 en 6 Juli 1911 het verboden is, zich in een bestuui baren luchtballon of vliegmachine te bevinden boven het gebied dezer gemeente. Overtreding van de bepaling van art. 1 dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25 Bij de verordening kan de rechter het voorwerp of de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, verbeurd verklaren voorzooverre zijn den veroordeelde toebe hooren. Deze regeling is voorloopig, in afwachting van een rijkspolitiewet op luchtschepen en vliegtuigen. Vaoantiekaarten. Naar wij vernemen geeft de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September vaoantiekaarten uit, geldig voer het afleggen eener reis in Nederland met de lijnen dezer maaatschappij, naar keuze van den reiziger tegen resp. £4, f3 en f 2 voor de le, 2e en 3e kl. Deze vaoantie kaarten zijn zoowel op de stations en reisbureaux, als op de bestelkantoren dezer maatschappij verkrijgbaar. „N. Ct," De nieuwe Gouverneur van Suriname. Naar men verneemt wordt de kapitein ter zee baron Van Asbeck, met 26 Juli e.k. op zijn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen en wordt zijne benoeming tot gouverneur der kolonie Suriname met 1 Augustus tegemoet gezien. Inmiddels zal de kolonel eerstdaags met een viertal weken verlof naar Duitschland vertrekken. Provinciale Staten van Zeeland In do zoinerpit'ting der, Staten, welke 4 Juli geopend wordt, komt aan de III. Als betooverd staarde Kunelind in de kleurenrijke wereld, welke zich als met tooverslag voor hare oogen ontvouwde, en sterk voelde zij zich in de vroolijke beweging meegesleept, die zoozeer bij de kloosterrijke eentonigheid afstak. De dochters des keizers hadden veel behagen in haar en speelden met haat- als met een lief speeltuig. Ook Hadumut was hare meesteres in het vrouwenvertrek gevolgd, waar, naar Keizers vvensch, alle bewoonsters van het paleis op bepaalde uren tot den arbeid tezamen kwamen. De groote zaal, die door een bevallige zuilenrij in tweeën verdeeld was en aan weerszijden door dubbele boogvensters verlicht werd, was schoon versierd. Over den vloer waren prachtige tapijten ge spreid, en over de tafels lagen zijden kleeden, waarop grijpvogels en allerlei soort iabelachitige dieren in goud waren gestikt. Het waren Persische geschenken, eens aan Keizer Karei geschonken. Achter de met kunstig loofwerk ver sierde zuilen zaten de vrouwen der on dergeschikten te spinnen en te weven. Met vaste, aan den arbeid gewende han- Verwachting tot aan den avond van 22 Juni Meest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Moge lijk regenbuien met kans op onweer. Warmer. orde de installatie der nieuw gekozen leden en de verkiezing van een lid van Ged. Staten, vacature wijlen den heer M. de Jonge Jz. Gedeputeerde Staten van Zeeland stel len aan de Provinciale Staten voor de volgende subsidies te vferjeenen ovetr 1911 aan de gemeente Nisse f 575, aan de ge meente Veere 1350, beiden in de kos ten van de gemeentelijke huishouding en aan de Vereeniging tot bevordering der geitenfokkerij in Zeeland f 400. Verder sub sidies voor de jaren 1912 tot en met 1915 aan do Vereeniging „De Ambachts school" te Middelburg 125 per jaar en per leerling tot een maximum van 14000 per jaar; aan de gemeente Middelburg voor hare avondschool voor handwerks lieden f500 per jaar; aan de gemeente Vlissingen £500 voor eenzelfde school; aan de gemeente Goes f 500 voor zulk een school; aan do gemeente Zierikzee voor hare Avondschool voor vakonderwijsaan de Vereeniging „Vereenigde handwerks lieden" te Neuzen f200 voor hare avond school; aan de Christelijke iverklieden- vereeniging „Hom. 13:1" te Neuzen f 100 voor hare teekenschool. Nog voor de jaren 1912, 1913 en 1914 f250 per jaar aan L. G. van Overbceke te Goes voor zijn omnibusdienst tusschen het Wolphaarts- dijksche Veer en Goes; f100 per jaar aan J. F. Toelman kfi Philippine voor een wagendienst van het dorp waar Jiet station Philippine. Ged. Staten stellen voor aan te houden het verzoek van A. B. Antheunis om verkoop van grond aan den weg van Schoondijke naar IJzendijke; het adres van den gemeenteraad van Middelburg om den aanleg te willen bevorderen v,an een verbindingsweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland; van het verzoek van mr. J. Adriaanse c.s. te Middelburg om do wegen op Walcheren in beheer bij de Provincie to nemen of de tollen daar op af te koopen, en van het verzoek van E. Huyghebaert te Assebrouck, om een renteloos voorschot uit de Provinciale kas voor den aanleg Van tramwegen in Zuid- Boveland. Do Minister van Waterstaat heeft be zwaar gemaakt tegen de in een artikel van het reglement op de tramwegen in Zeeland voorkomende bepaling, dat eene door Ged. Staten verleende vergun ning voor den concessionaris de verbin tenis moet inhouden tot naleving niet alleen van de voorwaarden der vergun ning zelve, maar ook yan hare mogelyko wijziging of aanvulling. Overeenkomstig de meening 'van den, Minister stellen Ged. Staten de woor den „en van hare mogelijke wijziging of aanvulling" te doen vervallen, omdat, in dien een concessionaris zich zonder voor behoud vooraf verbindt tot het naleven van alle bepalingen, waar-mede de hem den dreven zij de spoelen, streng be waakt door vrouw Heltiburgis, die wel wat afgezonderd zat maar toch alles over zien kon. Dikwijls kwam er een berispend woord over hare smalle lippen als eene der ar beidsters zich minder yverig toonde. Al leen Hadumut had nooit eene aanmaning noodig, zij was onvermoeibaar bezig, want zij' wist, dat de godin Hulda op ijverige spinsters bijzonder vriendelijk neerziet. Aan het boveneind der zaal, waar de dochters des keizers met do uitgelezen- sto jonkvrouwen zaten en met haar lelie blanke handen fijnen arbeid verrichtten, nam de kloosterlinge do eerste plaats in. „Kunilind moet onze leermeesteren zijn, want niemand kan zulke heerlijke beelden met de naald voor den dag brengen als zij", had Gisela gezegd en zonder veel omhaal het meisje op de eereplaats ge zet. Hare kunstvaardigheid deed hare lieve meesteressen alle eer aan. Meesterlijk ver stond zij de kunst om met paarlen en edel- steenen heerlijke figuren cup1 de kostbare zilverstoffen te tooveren. Heltiburgis' ge laat klaarde op als zij' zag, hoe snel en vaardig haar kind de naald hanleerde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1