No. 71. Zaterdag 17 Juni 1911. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nmnmer bestaat rot 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Trouw aan het beginsel. S. DUVEKOT Cz. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjj». Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant Wie zich met ingang van I Juli a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie liet is honderdmaal gezegd en ka,n niet genoeg herhaald, dat wijl ons golool niet enkel moeten toonen binnen de wanden van kerkgetiouw of bidvertrek, maar het moeten uoen uitstralen naar puiten, in het volle, rijke leven, waar het de schoon ste vructiteu voor hel heit der maat schappij en het algemeen welzijn kan af werpen. Wij hebben den strengen plicht ons in alles mannen van beginsel te toonen. De verkiezingsdagen zijn daartoe de aangewezen tijü. Dan moet blijken, wie trouw blijft aan zijn beginsel oi wie zjgti beginsel voor de eerste de beste futili teit prijs geeft. Nu hebben wij', Katholieken, het geluk beginselen te bezitten, die bewezen heb ben proefnoudend te zijn geheel de Chris telijke Historie door. l)e Katholieke be ginselen goed begrepen, juist toegepast, eerlijk doorgevoerd verzekeren aan hen, dip ze belijden, op godsdienstig, sociaal en politiek gebied de war e v r ij hei d en het echte geluk. Wat de mensch vermag, die overtuigd van de macht van het Katholieke beginsel, al zijn krachten en talenten wijdt aan de doorwerking ex-van, de lezer kan het vin den in do sociale berichten in dit num mer, waarin het oen en ander wordt ver haalt over den gx'ooten kerkvorst Von Kelteier, den vooi'iooper der Katholieke sociale actie. En om de grootsche figuur van den jVfainzer-bisschop groepeert zich een phalanx van mannen uit alle stan den der maatschappij1, die tot op den dag van heden met onverdroten ijlver ,de sa. menleving trachten te doordringen va.n het Katholiek beginsel, daarbij met vreug de de hulp aanvaardend van hen, die ofschoon op kerkelijk en leerstel lig gebied niet hetzelfde denkend, toch niet hen eens zijn in de rotsvaste over tuiging, dat heden ten dage, hij' de was sende verwildering van zeden en de toe nemende ontkerstening der natiën, de maatschappij' alleen gered kan worden, door op eik terrein des publieken levens den waren Ctiriste.jjren geesl, als uitstra ling van Gods heilige wet zooveel moge lijk te doen doordringen. l.aat vrij den tegenstander hier pppeken van „profanatie" va.n „neerhalen van het heilige", van „vermenging van godsdienst en politiok."Groote woorden, lezer, anders niet. Goed begrepen, zijn poiitiek en gods dienst niet te scheiden, want ten slotte komen alle politieke geschillen neer op de vraag: aanvaardt gij de Staatsidee met of zonder God? Zoolang het woord van Edinamd Burke waar is: „Wij we ten, en wat nog beter is, wij' voe len h e t in ons, dat DE UUDSD1ENST DE GRONDSLAG 'IS DER BURGERLIJKE SAMENLEVING", zoolang zal ook de godsdienst de handelingen en daden moe ten beïnvloeden van degenen, die aan het welzijn der- burgcrljjke samenleving arbeiden. En wat is politiek anders dan de kennis en toepassing van de midde len, die dienen ter bevordering van het algemeen welzijn? Ook hg de provinciale stembus van a- s. Dinsdag heeft ons beginsel xechl van sppe- ken. Daar hebben wij het hoog te hou den door onze liefde, ouzo Rouw, die zich uit in het weren uit de Staten van dezulken, wier beginselen ljjnrecht slaan tegenover de onze. Daar- hebben wijl als ware, rasechte Katholieken het liberalisme te bekampen, dat. .sinds de dagen eter Fransche Revolutie, niet ophoudt de Christelijke grondslagen van ons volk te ondermijnen en met zijn valsche leuzen van „vrijheid" en „vooruitgang" valsch wijl de liberale „vrijheid" tirannie, de liberale „vooruitgangachteruit gang, verzakking he toekent zoo vele onnadenkenden aftrek! van de Kerk en hare grondstellingen. Waar zoo beginsel tegenover be ginsel, levensbeschouwing te genover levensbeschouwing staat, daar valt bij de stembus considera tie van personen weg. Vaststaande dat de caudidaal, voor wien de rechtsche partijen optrekken, een man van eer is, dient de Christelijke kiezer, dus zeker de Katholiek, iedere overweging over de meer of mindere persoonlijk-e voor treffelijkheid van zijn candidaat tegenover den liberalen af te snijden en te zorgen, dat zijn beginsel in den candidaat zijner partij bij de sternbus zegeviert. Mogen zóó de onzen a. s. Dinsdag hun plicht begrijpen en mét dien geest, van offervaardigheid, zoo terecht bij de Ka tholieken geroemd, den blik alleen geves tigd houdend op het algemeen belang van dit district, op hel groot© bolang van de blijvende zegepraal van het Christelijk be ginsel in onze staatkunde, ais één man opkomen voer den candidaat der coalitie, den heer Bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel. In de vergadering van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, is be- sloten, een feestmaaltjjd te houden op een der dagen van het bezoek van H. M. Konin gin Wilhelmma. Daartoe zullen worden uigenoodigd, behalve de otficieele Neder landsche personen in België, de voornaamste vertegenwoordigers van Handel en Nijver heid zoowel in Nederland als in den vreemde, ae Belgische Ministers van Bui- teniandsche Zaken en van Nijverheid, provinciale en stedelijke autoriteiten, ver tegenwoordigers van Nederlandsche ver- eemgingen in België en van pers van beide landen. (Vad.) Provinciale Statenverkiezing Noord Brabant. Door de verkiezing van mr. Smits te Oosterhout tot lid der Eerste Kamer, wordt in het district Zevenbergen wederom een verkiezing noodig voor de .Provinciale Staten. Reeds nu worden als candidaten genoemd de heeren J. G. Nollen te Zevenbergen en J. O. J. Verscünre te Oosterhout. (.Zie verder Tweede Blad.) Boes. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus aan den lieer J. A. de Houdt op zjjn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van de strafgevange nis alhier. (Z.j In plaats van wijlen den heer M. de Jonge Jz. is benoemd tot lid van de commissie van aanslag voor de belasting op de bedrij'fó en andere inkomsten in den dienstkring Goes, de héér Mr. J. H. M. Stieger alhier, tot heden plaatsver vangend lid, terwijl in diens plaats tot plaatsvervangend ,l.d is benoemd de heer J. de Jonge Jz. alhier. Het Woensdagavond wegens onguji- stig weder uitgestelde volksconcert, te geven door de Goesche Harmonie „Eu- phonia" zal hedenavond plaats hebben. Naar wij vernemen ia door de N. V. Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland aangekocht een perceel grond om daarop den grooten watertoren te bouwen. Het perceel ia nog gelegen in deze gemeente schuin over Café Tol, naast de woning van den heer O Rijk aan den straatweg naar 'b Gravenpolder en was eigendom van dhr. M. G'. Nijsten te Wolphaartsdijk. (Dit in aansluiting met een desbetreffend bericht dat wij dezo week gaven.) Middelburg, liet bericht omtrent dc can- ddidaten voor den Gemeenteraad was. voorbarig en onjuist, zegt „Do Zeeuw". In 't2e district worden geen candidafen gestold, en in 't3e district waarschijnlijk twee. Er moet nog een vergadering worden gehouden. Do verkiezing voor vijjf leden van den gemeenteraad alhier, wegens perio dieke aftreding, is bepaald op Dinsdag 27 Juni, de eventueel© stemming op Vrij dag 7 en de herstemming op Dinsdag 13 Juli. Vlissingen. Hedenavond komt alhier aan de Duische Kruiser „Von ider Tann". Met dezen bodem zullen Zondag <de Kroon prins en Kroonprinses van 'Dnitschland per mailtrein des morgensl ite Vlissingen aangekomen, de reis naar Engeland voort zetten. Hedenmorgen is oen glazenwasscher, die werkzaam was aan het kantoorge bouw der maatschappij Zeeland van den ladder gevallen, waarbij hij een arm brak. I)e eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. Vermaas. Door de vrij.liberale kiesvereeniging „de Grondwet" en door de vrijzinnig-de mocratische kiesvereeniging zijn tot can didaten voor den gemeenteraad gesteld de volgende heeren In district 1 de heeren AI. Geelhoed, en A. Staverman (beidon altredend) on J. G. van Niftrik Jr. In district II de heeren C. A. Kalb- ileisch (wethouder aftr.) J. J. Krijger en J. G. Meijer. In district 111 de heeren J. G. v. Nif- Lrik (wethouder aftr.) C. Taat (aftr.) can didaat der vrij-liberalen en A. W>. Smits candidaat der Vrijzinnig-democraten. Zierikzee. De verkiezing voor vijf leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juni e.k. De aftredende leden zijn de heeren: W. C. de Crane (Kath.) S. Doeleman, mr. A. J. P. Fokker, mr. H. Polvliet (liberaal) en J. de Vrieze (vrijz.-dem.) In de afgeloopen maand werd gespaard door middel van spaarzegelsop school A f 45.61school B f 44.82school C f 27 57 R. K. Par. school f 4U.71Chr. School f 21.80; Ambachtsschool I 1.60. Totaal f 182.11. Aantal uitgegeven spaarboekjes aan schoolkinderen 6 50. Woensdagavond hielden Marieaver- eeniging en Kruisverbond'n gecombineerde vergadering in het Patronaatsgebouw. Voor afgegaan was eene korte vergadering van de Mariavereeniging, waarin het ontwerp van het huishoudelgk reglement met kleine wijziging werd goedgekeurd. De president van het Kruisverbond, de heer d. Boer, opende de vergadering met den christelijken groet en riep de talrijk opgekomen leden het welkom toe. Alsdan kreeg de secretaris, de heer Wisse, het woord, om de notulen van de vorige ver gadering voor te lezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Ingekomen was de koninklijke goed keuring van het Kruisverband, alsmede een schrijven van het Centraal Bureau, waarbij enkele kleine wijzigingen in eon drietal aitikelen waren aangebracht. Met de statuten van de Mariavereeniging was bet niet zoo voorspoedig geloopen. Namens den minister van Justitie waren tegen de redactie van sommige artikelen bezwaren ingebracht. Het bestuur had gevolg gegeven aan deze wenken, de veranderingen aangebracht en de statuten opnieuw verzonden met de hoop op meer succes. Eukele leden hadden den pres, mondeling medegedeeld niet te kunnen komen. Met applaus werd de mededeeling ont vangen, dat van een dame, die onbekend wenschte te blijven, een gilt ingekomen was van 12 5U ter verspreiding van pro- poganda-bestuur. Door het Plaatselijk Com van K. S. A. waren een aantal ex. Lessen in Gezond heidsleer aan beide vereenigingrn geschon ken en de voorzitter was in het bezit van een aantal ex. Wenken aan Ouders en Opvoeders gekomen, die aan de leden zouden uitgereikt worden. Bij de Mariaver. was een schrijven in gekomen van den Mariabond, houdende het verzoek tot deelname aan het Internationale Congres tegen Drankmisbruik, te houden in den Haag en het schenken van eene bijdrage tot dekking van de onkosten voor dat Congres. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd dat het tijdschrift van Sobriëtas ter inzage te verkrijgen was bjj den 2en Secretaris van het Kruisverbond. Bedoelde persoon bracht ook ter sprake sprake het aanschaffen van een kleed voor gemeenschappelijke rekening der verschil lende vereenigingen, aangesloten bjj het PL Com. voor K. S. A. In beginsel was de vergadering bereid om mede te doen. Alsnu kregen we iets over den stand der- vereenigingen te hooren. De Mariavereeni ging kon op eene aanwinst van 6 leden wjjzen; het Kruisverbond bleef stationair. Met eenige goedgekozen woorden heette de pres. de nieuwe leden welkom en hoopte dat zjj met vuur zouden medewerken tot bestrijding van het drankmisbruik. Thans kwamen verschillende bestuurs voorstellen ter tafel, die alle met een enkele uitbreiding werden aangenomen. We som men daarvan op: gratis-abonnement op de Kruisbanier ook voer donateur; het doen drukken var het huish reglement en de statuten; het aansluiten der vereeniging bjj den Diocesanenbund het aansluiten van het Kruisverbond bjj het Com. v. drank- bestr. in het 3e district; het houden van lezingen door de leden; het eindigen der verg. om 1U uur; het lezen van een jaar- lijksche H. Mis voor de levende leden; vrjje beschikking van het bestuur over kleine bedragenhet uitnoodigen van ver schillende R. K. Vereenigingen tot mede werking met het Kruisverbondspeciaal Tooneel- en Zangvereenigingen. Het programma, dat nu ter sprake kwam, lokte een aangename gedachtenwisseling uit. De eerw. heer kapelaan wees er op, dat men moest beginnen met zelfontwikke ling cn bjj zou dit doel bereikt willen zien door le. de verspreide lectuur zelf goed door te lezenen te bestudeeren, 2e. het nauwkeurig lezen van het tijdschrift, 3e. het houden van lezingen op de vergaderin gen door leden zelf en dan met debat. Voor het laatste was dan noodig een sneller athandeling der gewone punten van de agenda cn het aanleggen van een kleine bibliotheek van anti-alcoholiBChe werken. De pres. verklaarde de uitwerking van den eerw. heer Schiphorst zeer te apprecieeren, hoewel er niet in alle opzichten uitvoering aan gegeven zou kunnen worden, want de kas liet het nog niet toe. Naar aanleiding van bovengenoemde uiteenzetting werden eenige personen aangezocht om bjj gelegen heid eene lezing te houden, terwijl het bestuur een ljjst van onderwerpen zou opmaken met aangifte van litteratuur. Uit het program stippen we aanhet optreden bij feesten b.v. Nieuwjaar; het dienstbaar maken van de Ontwikkelingsavonden aan onze propaganda; het oprichten van een Anna-vereeniginghet zoo mogelijk houden van alcoholcursussen etc. De pres. dankte alsnu de leden voor hun trouwe opkomst, ondanks het feit, dat het nu geen vergaderingsseizoen was en sloot daarna de vergadering met christeljjken groet. Rilland-Bath. Met algemeene stommen werd in de Donderdagmorgen gehouden raadszitting dhr. Adr. de Pree alhier be noemd tot, gemeentearbeider voor liet dorp Rilland. Hansweerd. Verwijzende naar achter staande advertentie in het 2e blail, ver zoekt men ons hieraan toe te voegen dat de vergadering bij den heer Den Boer a.s. Zondag om kwart na elven pre cies begint en toegankelijk is voor alle rechtse he kiezers van Hansweerd, Kruiningen, Vlake en Schore. Oostburg. Woensdag j.l. vierde het echt paar .1. de Wispelaere.Loh.man het 50- jarig huwelijksjubilé. De man wordt reeds geruimen tijd verpleegd in het St. An- thonius-Ge&ticht, de vrouw woont op den lloogen Dam. Door de Kinderen Smit werd do man van liet Gesticht naar de Kerk gevoei'd met een rijtuig en vanhier naai den Hoogen Dam, waar de woning vain het echtpaar versierd was met groen en bloemen. Velen hadden in de buurt de driekleur uitgestoken. Des avonds bracht het muziekgezelschap het jubileerende echtpaar een serenade. Als bijzonderheid melden we, dat de man zijn geheel© leven schaapherder geweest is. Naar we vernemen zal het 14o Zo merfeest der Chr. Jongelingsvereeniging, aangesloten bij het Ned. Jongelingsver bond plaats hebben alhier op 12 Juli op do weide van dhr. J. de Smit. Het muziekkorps van Cailzand en de zang koren van Bre-skens ~en Cadzand zullen dien dag het feest opluisteren. Tot ontvanger-griffier van het wa terschap Cadzand is, in de vacature ont staan door het bedanken van den heer mr. P. C, J. Hennequin benoemd de heer P. Brakman, te Nieuwvliet, met 56 stem. men. De heer I. Leenhouts te Retran- chement verkreeg 37 stemmen. Verwachting tot aan den avond van 17 Juni: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer met kans op onweer. Warmer. Hoofdplaat. De besmette dieren door het mond- en klauwzeer op de hoeve van den heer H. Temmerman zijn Woens dag en Donderdag j.l. alle afgemaakt, on geveer 35 stuks. Ilzendijke. Dinsdagmiddag spx-ong de brouwketel van dhr. P- Antheunis met een lievigen knal uiteen. Voor ongeveer 100 vloeistof ging verloren. Gelukkig kwamen geen pex-soonlijke ongelukken voox-, daar de werklui juist, aan het schaf ten waren. Aardenburg. De Donderdag onzer ker mis .werd dit jaar naar het ons scheen niet zoo druk bezocht als andere jaren. Toch was er veel volk op de been. Aan kramen, spellen en dansgelegenheden was geen gebrek, zoodat elk zich kon ver maken. Aan de gaaiscliieting namen 80 schutters deel. De hooggaai werd gescho. ten door L. Thjjs te Waterland-Oudeman (België.) Ossenisse. Heden (Vrijdag) morgen ton 8 uur werd alhier een openbare vergade ring van den gemeenteraad gehouden. Afwezig de heeren J. F. Rosseel, P. .1. Adriaansens en P. J. Bogaart. Na opening door den Voorzitter worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken schi'ijven van de Gezondheidscommissie te Hulst, behelzende do begrooting van inkomsten en uitgaven over het dienst jaar 1912. Voor kennisgeving aangenomen. schrijven van Gedeputeerde Staten, be helzende de goedgekeurde verordening van den HoofdoJijken Omslag, dienst 1911. Voor kennisgeving aangenomen. Daarop wordt de openbare vergadering veranderd in eene met gesloten deuren.' tot vaststelling van den Hooldelijken Om slag 1911. Nieuw Namen Donderdag hield de afd. van den K. K. Boerenbond ©n Leenbank hare algemeene vergadering, die druk was bezocht. Uit de ï-ekening bleek, dat er eene winst was behaald van f425.35. De rente der spaargelden werd vastgesteld °P li pCt,, die der voorschotten op 41/4 pCt. Niets meer aan de orde, werd de ver gadering gesloten. Het 9.jarig zoontje van den landbou wer II. M. was met eenige makkers op een geladen wagen gekropen. Door een kleine onvoorzichtigheid had genoemde jongen het ongeluk er af te vallen, met het treurige gevolg een zijner armen te breken. Een ontboden geneesheer ver leende de eerste hulp. Koewacht Een oppassend huisvader uit deze gemeente was voor eenigen tijd naar Dnitschland vertrokken om daar wat geld te verdienen tegen den winter. Iedere week zond hij het noodige geld voor zijn huishouden per post over en zorgvuldig bewaarde hij de rest. Deze week kwam hier bericht, dat deze zuur verdiende pen ningen, circa 100 gulden, hem ontstolen waren. Volgens oen oud gebruik moet het vlas vóór St. Jan (24 Juni) verkocht zijn. Dit jaar zal St. Jan niet bereikt worden, want bijna al het verkoopbare vlas is nu reeds verkocht en overal prijkt in het vlas een bloeiende tak, ten teeken, dat het verkocht is. Het meeste vlas is weer door Belgi sche handelaars opgekocht en zal bin nen een paar waken groein uit het land gaan om in den vreemde verder bewerkt te worden. Clinge. Dit jaar moeten als gemeente raadsleden aftreden de heeren J. F. Buijs- rogge, A. Cammaert, H. Bruggeman en Ch. L. de Cock. Mond- en Klauwzeer op Walcheren Under de gemeente Arnemuiden is Don- dei-dagmiddag op een hotstede mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eer ste geval van deze vreeselijke ziekte op Walcheren.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1