UIT DE PERS. Sociale Berichten. Landbouw en Veeteelt BINNENLAND. D liaan op een hoogte van 1000 meters van de verdere bestijging hadden afgezien, gelukte het Richter en een anderen Duit- scher, nog een aanzienlijk stuk verder te komen. Maar ook zij' moesten ten slotte de poging opgeven, daar het er al te onherbergzaam was. Ditmaal meende nu Richter zijn doel zeker te zullen bereiken en had hij' alle maatregelen zorgvuldig genomen. De Turksc.he gezant had hem in alle opzichten gesteund. Twee tot de tanden gewapende Turksche gendarmen hege leidden hem. Ook was hij uitgerust met de beste wetenschappelijke instrumenten. Helaas hebben nu Grieksche roovers in de huurt 'van Kokinoplo ook aan dezen studietocht een ontijdig einde gemaakt. Waarheen de Jroovers Richter hebben weg gevoerd, weet men niet. De lijken der beide gendarmen zijn in een kreupelbosch bij Kokinoplo gevonden. De Turksche regeering doet al wat ze kan om den ontvoerden reizigers op te sporen. Van verschillende punten zijn mi litaire patrouilles er op uitgezonden. Ook een afdeeling vrijwilligers helpt mee. 4 91 K It I K V. Do opstand in Mexico. Vol gens een telegram aan de „Köln. Ztg." werden bij de verovering en plunde ring van Torreon door de revolutionai ren niet minder dan 274 Chineezen ge dood. Hetzelfde bericht maakt melding van een bomaanslag op Madero, welke geluk kig bijtijds .verijdeld werd. Madero zal Maandag in Mexico (city) aankomen. Een dreigement. De Haagsche kouter der (liberale) „Pro vinciale Groninger Courant" dreigt met obstruuctie. Naar aanleiding van het feit, dat de Rechterzij' met de wetgeving spoed wil maken, schrijft hij De dwang-taktiek, het despotisme van de rechterzijde kon wel eens tot. een represaille-maatregel van de linksche groepen leiden, tot parlementaire ob structionism© nopen. De beslissing om trent het overhaast en tamelijk onvoor bereid afdeeliogsonderzoek van de ta- riefwet iis dan ook in mijn oog een over winning voor de ministerieele meer derheid, waarover men wellicht spoe- dit berouw zal gevoelen. Het moge een zekere voldoening geven aan de heeren der coalitie dat zij' alles kunnen wat ze willen, alles vermogen wat 't partij belang eischt, op den duur is een zoo danige overheersching van de .rechter zijde een gevaar en een ernstige bena deeling van het landsbelang. Moet zulk een uitval niet den indruk wekken, alsof men Rechts Louter op het onderdrukken der minderheid uit is? I Herhaaldelijk heeft men van Links het verwijt kunnen hooren, dat de Rechter zijde, ondanks hare groote meerderheid, veel te weinig tot stand bracht. Er had reeds veel meer kunnen en moe ten zijn afgedaan, heette het dan. Maar zoodra Rechts toont, dat het haar ernst is met haren arbeid en dat zij stevig verlangt door te werken, begint men uit een ander vaatje te tappen, protesteert men tegen zulk „despotisme", dreigt men, naar Belgischen trant, met obstructie! Zoo snijdt het oppositie-mes naar twee kanten. En zoo staat men altijd met zijn grie ven gereed, opdat de lezers toch maar onafgebroken kunnen „genieten" van het liberaal gemopper! (Centrum.) De politieke toestand Omtrent de kansen der Invaliditeitswet schrijft „de Standaard" Het Kabinet kan, voor zoover is na te gaan, op 26 stemmen van Roomsch- Katholieke zijde en op 21 van de Anti revolutionaire partij' vast rekenen. En naar het zich laat aanzien, zal wel niet de geheele Christelijk-historische Kluh met het Kabinet meegaan, maar zullen er toch tegen eene haag geleund, dicht hij' het marmeren standbeeld van Pomona met den vruchtenkorf. Thans traden vader en zoon een schrede voorwaarts, de oudgediende met de hand een militair saluut makend. De koning trad met d'Apgens nader, en wierp een onderzoekenden blik op vader en zoon. Toen helderde het gezicht van den mo narch op en lachend vroeg hij1: - Hebt gij' niet in het lijfregiment van mijn vader gediend? Tot uw dienst, Majesteit, mijln naam is Coenraad Springer, die nu wegopziener te Tempelhof is. Coenraad Springer? Erederik wendde zich tot d'Argens, ziedaar beste markies een herinnering uit mijn jeugdEn zich weer tot den vroegeren lijfwacht wen dend, sprak hij': Hebt gij mij niet eens op een zomer dag kersen van den boom geplukt? Zooals U zegt, Majesteit, en het verheugt mij', dat U zich dil nog zoo goed herinnert. De koning zeide lachend: Gelukkige jeugd I Ach d'Argens dat wij toch zoo snel verouderen. De markies knikte weemoedig. genoeg Kamerleden ook uit die klub ten slotte het Kabinet steunen, om de 50 -|- 1 stemmen zeker te maken. Alle geroep van een donker inzien van de dingen die komen zullen, is dan ook weinig anders dan taktiek. Men wil stem ming maken tegen minister Tal ma, zoo de gemoederen onrustig houden, en het 'po litiek vertrouwen allengs ondermijnen. Een leger dat optrekt onder het gedurig angstgeroep„Zullen we niet geslagen worden?" lijdt ten slotte zeker de neder laag, terwijl omgekeerd zelfs een klein leger, tegen een machtigen vijand op tredend, de overwinning behaalt, zoo het maar gelooft aan zij'n triomf. Het is daarom zoo zaak, in onze pers aan die wankelmoedigheid geen voet te geven, en dit brengt den eisch met zich, dat we de gevolgen van Talma's val hel der indenken. Een eerste beslissing komt er niet vóór in het midden van 1912. Stel nu, dat die beslissing ongunstig voor minister Tal- ma ware, dan zou het uit den aard dei- zaak volstrekt onmogelijk zijn, een plaats- vervangen te vinden, die voor 1913 nieu we ontwerpen in gereedheid bracht, in diende en er doorhaalde. Het Kabinet zou er geen man voor kunnen vinden. En zelfs de minister-president zou een portefeuille als het hier geldt toch niet wel als zaakwaarnemer kunnen overne men. Wat er dan met volkomen ministe rieel fiasko op sociaal gebied van de stembus in 1913 zou terecht komen is voor niemand een raadsel. We zouden terug worden geslagen, de tegenpartij' zou weer het roer in handen krijgen. Weer zou er een politieke tragedie van korten duur volgen. En ten slotte zou niemand meer een uitweg weten. Van Rechts alleen zou niemand meer de leiding der zaken op- zich kunnen nemen. Onvindbaar zou de man zijn die er zich aan wagen zou. En het was met het oog op die fatale uitkomst, dat we steeds all,e beschikbare krachten om het tegenwoordig Kabinet poogden te ver eenigen en, terwijl de sociale vlag hoven dit Kabinet in top waait, met name op Minister Talma wezen, als den man voor wien elk onzer in de bres had te staan. Nederl. R-K Vakbonden. Zondag j.l. vergaderden de Hoofdbe sturen van de Nederl. I!. K. Vakbonden, onder leiding van het Bureau voor de 11. K. Vakorganisatie, in het gebouw van de II. K. Werkliedenvereeniging te Utrecht. De Voorzitter, de heer ,1. van Rijze- wijk, deelde in zijn openingswoord me de, dat tegenwoordig waren 15 organisa ties met ruim 16 duizend stemmen en dat sinds de laatste gecombineerde be stuursvergadering het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie met meer dan vier dui zend leden is vooruit gegaan. Door den Weleerw. Heer Van Hees- wijk, uit Kaatsheuvel, adviseur van den Nederl. R. K. Lederbewerkershond werd eene behandeling gegeven van het Wets ontwerp Arbeidersziekteverzekering, waar aan de spr. eenige critische beschouwin gen vastknoopte. Zich plaatsend op het beginsel des Mi nisters, dat volgens eene zekere overle vering de werkgevers Vs en de werkne mers 2/3 van de kosten der arbeiders- ziekteverzekering dragen, toonde spreker aan, dat de uitwerking van dit beginsel in het wetsontwerp zeer slecht tot zijn recht kwam. De kosten der verzekering van genees kundige hulp, welke volgens statistische gegevens op ongeveer de helft, der totaal- kosten mogen geraamd worden, komen vooreerst geheel ten laste van den arbei der. Voorts heeft de arbeider nog te zor gen voor eene vrijwillige verzekering van 50 pCt. van zijn gemiddeld dagloon, ter wijl hij bovendien nog de helft te beta len heeft van de wettelijke verzekering van 50 pCt. van zijn gemiddeld dagloon. Zoo berekend drukken de lasten der ziekteverzekering voor ongeveer 7/8 op den op den arbeider en voor 1/e op den werk gever. Wanneer door den werkgever de kos ten van verzekering van 70 pCt. van het En nu wilt ge heden <le toenmaals beloofde belooning komen halen? vroeg, koning. Niet voor mij, Majesteit. Kan Zijne Majesteit zich ook nog Uw dienaar Wil helm Springer herinneren? Zeker! Willem Springer was onze beste lakei. Hij' was mijn broeder, Sire! Als ik hem in Charlottenburg bezocht, dan hoor de ik Uwe Majesteit fluit spelen! De koning dacht na. Wanneer was dat Springer? Eenigen tijd na den Zweedsohen oorlog, Sire. En wat begeert gij, Springer? Zie hier mijn zoon, die 17 jaar telt. Majesteit, men heeft mij gezegd, dat hij' talent voor de muziek heeft! Ik heb hem daarom hij den ouden organist liitthof klavier, orgel on vioolles laten nemen; ook is hij' reeds goed in de leer van het contrapunt gevorderd, maar bovenal speelt hij goed fluit! Zoowat ge zegthoe heet gij' jonge man? Frits zeide buigend: Frits Springer, Majesteit! Hebt. gij getuigschriften? vroeg de ziekengeld betaald worden, komt men On geveer tot de verhoudingen als principi eel door den Minister gewenscht worden, en waarop zich de ontwerpen Kuyper en Veegens baseerden. Rest dan voor den arbeider nog de verzekering van genees kundige behandeling en 30 pCt. van zijn ziekengeld. Spreker pleitte voor stabiliteit, in de uitkeering van ziekengeld en wenschte daarom de eerste bevoegdheid van den Raad van Arbeid, uitgedrukt in Art. 32 der Ziektewet te zien wegvallen. De voorgeschoten premiën door den Raad van Arbeid voor hot Ziekenfonds aan de verzekerden in de drie laagste loonklassen, die gezinshoofden zijn, moes ten volgens spreker door den Staat aan de ziekenkas gerestitueerd worden. Overplaatsing der administratie van kleine ongevallen maar de ziekenkassen achtte spreker eene verbetering, doch ©ene een principieel bezwaar maakte hij "tegen de overplaatsing der geldelijke schade loosstelling, tenzij de werkgever geheel de premie betale der uitkeering van het ziekengeld groot 70 pCt. van het gemid deld dagloon, volgens den opzet hierboven omschreven, en de schadeloosstelling plaats hebben vanaf den eersten dag van het ongeval. In dit laatste geval is het lood om oud ijzer, of de uitkeering komt van de Rijksverzekeringsbank of van de ziekenbas. Spreker achtte met het oog op de pre miën en het risico een centraal verhand voor wat het finantieel gedeelte der ver zekering betreft, tusschen de verschillen de ziekenkassen tot op zekere hoogte ge wenscht. Do bepaling dat de ziekenfondsen voor iederen verzekerde hij de ziekenkas moet openstaan, noemde spreker niet in het belang van onze ziekenfondsen met een confessioneel karakter; daardoor worden onze arbeiders gebracht in hot vaarwa ter der neutraliteit. Spreker wenschte, dat hoogstens bepaald werd, dat de zieken fondsen iederen hij een ziekenkas verze- leerde, die volgens de Statuten van het fonds niet als lid kan opgenomen wor den, als hospitant-lid zal toegelaten wor den en genieten van de verzekering van geneeskundige behandeling. In het algemeen belang diende eene uit keering van ziekengeld hij buitenechte lijke zwangerschap niel te mogen plaats hebben. Ten slotte verklaarde spreker zich tegen fabrieksfondsen. In den geest van deze bespreking werd door het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie aan de Hoofdbesturen voorge steld om een adres aan den Minister! van Landbouw, Nijverheid en Handel en aan de Tweede Kamer der Staten-Gen© raai te zenden. Dit adres maakte een punt van uitvoe rige en grondige behandeling uit; hij amendement werd besloten, voor het wegpersoneel, dat in losvasten dienst is, om opname in deze wet te verzoeken. Getwijfeld werd of dit ontwerp weer niet een hreede categorie van arbeiders, als kleermakers-huisarbeiders en hazen uit de diamantnijverheid, e. d„ als werkgevers zou aanmerken, waardoor zij niet al leen de premie moeten betalen van de werk lieden, waarover zij als tusschenpersoon gesteld zijn, maar bovendien zelve van uitkeering worden verstoken. Eenigen had den liever gezien, dat geen maximum loongrens ware vastgesteld, maar dat slechts een maximum uitkeering was ge noemd, gelijk dit hij de Ongevallenwet geschiedt, die elk loon verzekert, doch een uitkeering geeft naar ee,n maximum van f 24 per week. Als punt II stond op de agenda: Ves tiging van het kantoor. Na breede be spreking werd met algemeene stemmen besloten, het kantoor van het Bureau voor de R. K. vakorganisatie in Amster dam gevestigd te houden, om, wanneer een 2e bestuurslid moest bezoldigd wor den, te overwegen of verplaatsing ge wenscht is. lerseke. Zaterdag hield de landbouw afdeeling „Kruiningen" een goedbezochte koning en zijn gezicht drukte wel willendheid uit. Tot Uw dienst, Sire! Met een buiging overhandigde hij' ze den koning. Deze wandelde met d'Argens ©enige schreden heen en weer en de Fransch- man las de getuigschriften voor: alle spraken van oen veelbelovend talent. Toen koerde de koning zich om. En wat wenschl gij Springer? - Ik wilde den jongen gaarne naar de akademie in Berlijn sturen, Sire En kunt ge zijn studies bekostigen? Ach, neen, Sire Nu, >vij zullen zien, volg mij maar met uw zoon. De beide wandelaars keerden om, en wandelden naar het slot, waar de mar kies de deur van de zoogenaamde kaar tenzaal opende en waar hij den koning, na een buiging, inliet. Daarop wenkte hij1 Springer om ook met zij'n zoon binnen te komen en sloot de deur. Terwijl de koning zich in een leuning stoel zette, vroeg hij'; Jongmensch, hebt gij de fluit bij U Zeer zeker, Majesteit. vergadering in het hotel „Oesterbeurs" alhier. De voorzitter opende de vergadering met een woord van tevredenheid over ,de bevredigende opkomst en een aan sporing om .ook lerseke voor de land bouwbelangen wakker te schudden, wijl het aantal leden aldaar nog veel te ge ring is. De voorzitter herinnerde verder aan eenige gewichtige wetsontwerpen, die weldra door onze volksvertegenwoordi ging zullen behandeld worden en waar over de landbouwers hun meening moe ten doen kennen, wijl ze ten nauwste hun belangen raken. Medegedeeld werd, dat te Rilland-Bath de eerste cursus in zuivelbereiding en huishoudkunde geopend werd en dat het bestuur pogingen in het werk stelt een cursus in hoefbeslag op te richten en aan alle smederijen ee,n circulaire ge zonden heeft. Verder dat op de hoofdhestuursverga- dering van 17 April j.l. besloten is de contributie op f 2.50 te bepalen, ingaande 1 Jan. 1912 en dat in ruil daarvoor het landbouwblad wekelijks ontvangen zal worden. Ter kennis werd nog gebracht, dat een bus eoi'phosine was aangekocht en ter onderzoek naar Wageningen was opge zonden. Het antwoord hield in, dat de prijs f 3. per K.G. wel hoog genoeg was om niet tot hestelling over te gaan. De commissie voor collectieve inzen ding naar de tentoonstelling te Middel burg deed verslag van haar werkzaam heden en spoorde aan tot meer algemeen© deelneming. Tot het verleenen van ©en voorschot van f 100 aan genoemde com missie werd met algemeene stemmen besloten. Door het bestuur is nog een commis sie benoemd, bestaande uit de heeren Van Hootegem en Kakebeeke, om te zorgen, dat de veestapel op waardige wijze vertegenwoordigd wordt. Ze zal te vens de noodige maatregelen nemen voor verzending, stalling, behoorlijke verzor ging enz. Uok aan deze commissie werd met algemeene stemmen een voorschot toegestaan. Ten slotte hield de secretaris een interessante lezing over „Het Water". (M. Crt.) Het Nederlandsche rundvee. „D as Vie is t e i n I' r odu k t der Schol le". Ja, inderdaad, het vee is een produkt van den bodem. In een land, waar de grond vruchtbaar en vochtig is, waar van zelf maJsche graslanden het veld bedek ten, daar moest in den loop der eeuwen zich een veeras ontwikkelen, dat in een of ander opzicht uitmunt. En hoe meer de bevolking van zulk een land in be schaving toenam, hoe meer zij invloed ging uitoefenen op den vooruitgang van haar veestapel. Immers, elke verbetering deed de productie en ook de handels waarde stijgen. Onze Nederlandsche klei gronden zijn van nature vruchtbaar en vochthoudend, zoodat er van ouds goede graslanden werden aangetroffen. Geen wonder is het daarom, dat het Neder landsche, of zooals men in het huiten- land meer zegt het Hollandsche veeras zich in den loop der tijden ontwikkelde tot een slag, dat alom gekend, geroemd en geprezen wordt. Friesland en Holland zijn zeker van nature de beste graslanden van ons vaderland, zoodat hier wel hel beste vee wordt aangetroffen.. En door een opofferende reclame heeft men dit vee bekend gemaakt over de geheele be schaafde wereld. Dit vee, het zwartbonte, munt uit door hoog© melkgifl, voorbeel den dat een koe van dit ras 7000 K.G. produceerde in een lactatieperiode zijn niet zeldzaam. Het vetgehalte van dit. Friesch-Hollandscih vee is minder hoog, gemiddeld haalt de melk dezer dieren 3 pCt. vet. Hierin staat ons vee dus ver achter bij' de Jersey koeien, wier melk gemiddeld 8 pCt. vet aanwijst. Maar on danks het lage vetgehalte wordt ons vee in den vreemde veel gevraagd en is wijd vermaard. Vaak worden hier enkele goede exemplaren aan hooge prijzen opgekocht en in het buitenland aan fabelachtige prijzen weer van de hand gedaan. En niet alleen in den tegenwoordigen lijd Mooi zoo! Geef ons dan eens een proef van uw talent, spoel echter iets van u zelf. De jonge kunstenaar boog, en maakte zich klaar. Hij' speelde een Largo sostenuto met even mooien toon als goede voordracht. De koning volgde het spel met gespan nen aandacht; terwijl d'Argens achter zijn stoel stond. In het eerst klonk hot instrument als nachtegalenzang, die van liefde en lente spreekt. Daarna zong de jeugdige kunste naar van geluk, dat door den dood ge stoord wordt, als wanneer het hart zijn diepste smart in droeve Lonen uit,jam mert. Maar het. geloof overwint den dood en jubelt Juid - WederzienEr is een weerzien in het eeuwige vaderland van den vrede. De koning pinkte een traan weg, stond op en zeide kortweg Bravo Springer, meld u morgen voor middag 9 uufl aan het ministerieel© bureau in Berlijn aan, gij zult duizend thaler ter bekostiging der studies van uw zoon hebben I Zich weer t.ot d©n jeugdigen kunstenaar wendend, sprak hij: worden de Nederlandsche runderen in den vreemde veel gevraagd eensdeels als ge- bruiksdieren anderdeels als fokvee. De groote melkrijkheid onzer runderen heeft sedert vele jaren de boeren en grond bezitters in Duitschland aangetrokken, en de ingevoerde runderen hebben grooten invloed uitgeoefend op het rundvee daar. Zoodanig was men zelfs gesteld op de melkrij'ke kooien, al was bet vetgehalte dan ook laag, dat men er naar streefde hot Nederlandsche vee zooveel mogelijk zuiver te bewaren, dal men in U. en W. Pruisen, in Posen en Amerika daar voor stamboeken aanlegde en voortfokte met dil ras. De gevolgen van deze ra tionale fokkerij' blijken best uit de ten toonstellingen dier landen, waar men vaak met zuiver Friesch-Hollandsch vee expo seert. Itet echt Groningsche vee en ook het Rijn-Maas-IJselvee heeft vele goede eigenschappen en vindt in binnen- en buitenland gereed© koopers, al zijn deze rassen niet zoo wijd vermaard als het Friesch-Hollandsche. Maar niet overal in Nederland kan men de hoogveredelde die ren op volle waarde houden. Het rood bonte ras is met minder tevreden, en is toch ook zeer geschikt zoowel voor het zand als voor de klei. TWEEDE KAMER. Zittingen van Dinsdag en Woensdag. Bij het voortgezet debat over de steen- houwerswet oDtspon zich een breed opge zette beraadslaging over een amendemeut- Helsdingeu, beoogende den leeftijd van toelating tot het steenhouwersvak van 14 op 16 jaar te brengen en een amendement- De Vlugt, de wensohelijkheid uitsprekende om zoons van patroons-steenhouwers, indien deze jongelui in de zaak huns vaders komen, van de keuring vrij te stellen. Dit amendement werd met 40 tegen 29 stemmen verworpen, ondanks het eenstem mig advies tot aanneming van de Commissie van Rapporteurs en de welwillende houding van den minister tegenover dit voorstel. Het amendement-Helsdingen werd ver worpen met 9 stemmen voor en 58 tegen. Een tweede amendement van den heer Helsdingen om het gebruik te verbieden van gevaarlijk gereedschap bij het steen- houwersbedrijf en eveneens het gebruik van voor de gezondheid schadelijke steensoorten (zandsteen) werd verworpen met 61 tegen 6 stemmen. Het amendement-Pastoors, toegelicht door den heer Aalberse, ging niet zoo ver als dat van den heer Helsdingen. Het wilde slechts aan de regeering de bevoegdheid geven om bij algemeenen maatregel van bestuur het bewerken van bepaalde steensoorten te verbieden. Toch viel het met 40 tegen 26 stemmen. De minister had een goeden dag. Zijn verdediging was trouwens niet alleen wel sprekend als altijdmaar merkwaardig gedocumenteerd en getuigend van de gron dige kennis, die Z.Ex. ook alweer van deze materie blijkt te bezitten. Hij had zijn ovetwinning waarlijk verdiend Er hadden nog een paar verdeelingen plaats van bestuursfuncties in de commissies. De commissie tot voorbereiding der tarief- wet benoemde tot haar voorzitter den heer De Geer en tot ondervoorzitter den heer Kooien. De commissie van voorbereiding van het ouderdoms- en invaliditeitswetsontwerp be noemde tot haar voorzitter den heer Nolens en tot ondervoorzitter den heer De Visser. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat de Commissie van Voorbereiding voor het wetsontwerp lnvaliditeits- en Ouder- domsverzekering op 1 Juli a.s. haar werk zaamheden zal aanvangen. Daarna zette de Kamer de behandeling van de artikels der Steenhouwerswet voort en bracht deze geheel ten einde. De datum der eiudstemming over dit ontwerp zal later bepaald worden. Ten slotte ving de behandeling van het Eedsontwerp aan, houdende voorziening in de bestaande onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en be vestigingen moeten worden afgelegd. De heer Roessingh betoogde, dat het gewijzigde ontwerp in verschillende opzich- Wanneer gij' op de akademie klaar zijt, mijn waarde collega, op de fluit, dan moet ge U persoonlijk bij mij aanmel den 1 Adieu I Met doz© woorden wa.s de koning reeds met d'Argens door de naaste deur ver dwenen. Vader en zoon keken elkaar gelukkig aan. Daar verscheen een la,kei, die vroeg' Zijt gij de heeren Springer? Ja, die zij'n wij. Wees dan zoo goed mij te volgen, het diner wacht U. D,o heide mannen vernamen nu ver wonderd, dat zij' op des konings hevel, in het slot mochten eten. Na dezen fees- telijken disch wandelden heiden vroolijk huiswaarts. De 1000 thaler werden on middellijk uitbetaald en Frits Springer be zocht de Rerlij'ner muziekakademi© Hij' werd een bekwaam kunstenaar werd op des konings voorspraak be noemd tol, kapelmeester te Potsdam. Nog heden bestaat er van hem ©en koraalboek en een school voor het fluit spel. (Msbode.) ten verschilt van bet meer vrijheid gaf en niet tot een kerkgenoo gemoedsbezwaren tegen i- 1Je tot et Breedvc dat he behoi en v is v Lobma terwij noo dat Janua eD welk beginsel omdat de wel t beboerende geloovigen die vrijheid J" overigens uiteen eedsformule niet wetgevende macht formule zooals hier Ook de heer eenige bezwaren, stem geeft aan h bepaling bijkomt, gelden dan tot 1 het Manifest* „De Volbsbanier" get Bestuur van den Ned, overweging om, zoo mo stemming met „Patrii Christelijken Werkmam met de Federatie der en het Vakbureau, de opening der Statea Gent hage een meeting te be! tatie voor de aanneming en Pensioenverzekering, aangenomen motie in op en muziek kunnen gebi het gebouw der Tweede Het blad meent, dat èn tegen de Tariefwet liditeits- en Pensioenver beide ofwel beide gevaa werpiDg en dat een d het gevaar zou vermindi Volkszan Ook in het aartsbisdt vereeniging opgericht De regelingscommissie bes J. A. S. van Scbaik, Pi Culemborg. B. A. de Martinuskerk, Utrecht. F St Jozefkerk, Groningen Rector R K. Kweeks Mevr. Albertiue Steenhofl Mej Chr. Reinhart, Groni van Wijnbergen, Arnhem Arnhem. L. A M. Brug H. Brouwer, Hilversum. P. van Hal, H. Bergmi en "Willem Galesloot, re Centrum", allen te Utre Het geval Leeu' Onlangs meldden we wenburg is getreden uit demoeraten. Hierover scl Rotterdammer" als volgt De bekende social isti Leeuwenburg heeft het gelegd, en is uit de rj arbeiders getreden, zooal Niet om bjjzondere pe deed hjj zulks, maar was geworden. Er waren wel mooie maar het was overwegen onaangenaamheid. Niet het met de mooie momei de onaangenaamheid zie oogenbliktten bepaalde, zoo. Maar het was zoo, king meer leek op een str En wat nog het me bericht, dat is de verz afgetreden propagandist, „bourgeoisie" dan toch zooveel beter weet te wa „bewuste proletariaat." Wat hier geschiedde, Voor den persoon van moet men oprecht med< Er is altoos iets tragisch man, die wat kan en wa kracht wijdt aan een 1 komt daarmee zoo bedrog taak moet prijsgeven. Maar het is hier geen per het is een stelsel, dat zie Dat stelsel bestaat in verdacht maken van al gevlei van het socialisme Kamerleden, politieke voo nen van handel en indr allen gewetenlooze bedril en wetens de arbeiders hunne ruggen omhoog t arbeiders zijn de schepper heel de bourgeoisie teer leeft van de door hen waarde. Die menschen liel deeren? Hielenlikkerij, si heia, anders niet. Laat haten Zoolang men in de mil oppositie is, richt zich de meerderheid van thans. M diezelfde haat onverbiddel de eigen voormannen. Re beginselen hiervan opei in wat thans geschiedd Leeuwenburg. Het uitzaaien van haa wantrouwen zal zich wi onwaar is. In onzen kring zullen nieuw den band doen aai ons alle rangen en staq als belijders van één beg Ook onder ons zijn teleurstelling. Maar over lust en genot, voor onze onze menschen te mogen Zeker niet het minst „werkers" onder ons ziet door de waardeering van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6