t ERF, lonumenten, No. 66. TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANTZaterdag 3 Juni 1911. dag 3 Juni, BUITENLAND. FEUILLETON svereemging eland" te Goes. 1LLI SORTEERING: F. SANDIJCK, ig 12 Juni 1911, HUIS, JG. VAN DYCK-PETIT enhouwerij. schoorsteenmantels ig 16 Juni I9li, SOMER - GOES. TE KOOP: ?PERSBOOTEN, SCHIETBOOT le Vischbooten. SCHEEPSWERF, GOES. EEN LIED PER WEEK. Collega's op de fluit. I.s. Kruisbessenveiling zal |n op Tte 3 uur. I worden gaarne verstrekt Ignieester P. DOMÏNÏCUS ]n ge. HKT BESTUUR. jloemen (met Kunstbloemen -pots en Crêpe papier. (fde aanbeveling, I Kerkstraat Goes. 1. C. SCHRAM te Kruinin- ga 11 uur in de herberg van Ikn Boer te Hansweerd, ten len Heer S VAN ERTVELDE eilen en verkoopen: ig gelegen en goed iderliouden I'an grooten regenbak joed welwater, Sectie H no 686, groot 84 pen bij de betaliDg der koop- IL 5 en 6 Bergen-ep-Zoom nen, 5ll|psteenen, anden, Straatkelen, enz. >t Magazijn van Ille stijlen en kleuren. ItEN SALONKOLOMMEN .EN ENZ. M. C. SCHRAM teKruinin- lags 11 uur in de herberg van idriaan Bruijnzef.i, te Schore, van de Krven van den Heer IN KOEVERINGE, veilen en verkoopen: Uad. sectie A no. 16, gr°9 1 Centiaren, in pacht bjj den Sinke te Kruiningen. arden met rooven oogst 1 1 en DAMESKLEERMAKERIJ I.ng geschiedt spoedig in Imaakt nieuwen etjjl. EUR TE ONTBIEDEN, anbevelend H. H. SOMER» luwe en gebruikte en gebruikte |e bevragen: No. 4& uit „De Leeuwerk". DE VERHUIZENDE MEID. Woorden vaa Muziek van LambrechtLambrechts Emikl Hullkbroeck Te Laren wil ik niet wonen, Daar zijn de bazinnen te kwaad; Te Weert zou ik liever wonen, Daar zijn ze wat beter van aard, Keervers. Me dunkt, daar zong ik den heelen dag, Tra-la la la! Tra-la-la-la! Daar werd mijn leven een schaterlach, Tra-la-la la! Tra la la la! Te Laren wil ik niet wonen, Daar staat maar een huis of vier Te Weert zou ik liever wonen, Daar brouwen ze lekker bier! Keervers. Te Laren wil ik niet wonen, Daar stuiven de straten van 'tzand; Te Weert zou ik liever wonen, Daar staan ze met rozen beplant. Keervers. Te Laren wil ik niet wonen, Daar vond ik niet wel mijn gerief Te Weert zou ik liever wonen, Daar had ik spoedig een liefl Keervers. i) Laren en Weert kunnen door andere namen vervangen worden. pijnen, misschien, wijl ik reeds vroeger door een hoefslag een rib had gebroken. Binnenkort zal van dat alles niet veel meer overblijven dan de smartvolle her innering aan het verlies van mijn armen vriend Berteaux. Ik verveel mij reeds- versehrikkelijk en ik zou graag willen opstaan en mij naar de Kamer begeven. Maar de geneesheeren praten steeds van geduld, geduld". De levendige wijze waarop de president zonder zichtbare vermoeienis sprak, over tuigde de bezoekers dat Monis spoedig genezen zal zijn. BEieiü. beslag namen. Bovendien hadden, tot laat in den avond huiszoekingen plaats bij twintig ingenieurs en leveranciers die in eenigerlei betrekking stonden tot den ge noemden spoorweg. De uitslag dier huis zoekingen wordt streng geheim gehouden, liet gaat 0111 ettelijke millioenen. PORTUGAL. FRANKRIJK. Monis over het vliegongeluk. Over het ongeval, te Lssy-les-Moulineaux deelde de minister president, het volgende aan eenige journalisten mede: „Ik wilde", zoo zeide hij1 „aan de Fransche vliegeniers mijne persoon lijke bewondering betuigen en tevens mijne vriendschappelijke sympathie voor Spanje, welks hoofdstad het doelpunt van den wedstrijd was, door mijn tegenwoor digheid te Lssy! te kennen geven. De laatste persoon, aan wien ik buiten het. vliegter rein de hand heb gegeven, is de Spaan- selio gezant, Ikhad een voorgevoel van hetgeen moest komen. Ik voelde het ge vaar. Ik had bemerkt dat het toestel van .Train onrustwekkend zwenkte eu dat de leiders het niet meester konden blijven. Mijn ongelukkige vriend Berteaux en Deutsch werden door mij gewaarschuwd. „Pas opl' 'riep ik. „Wij zijn op gevaar lijk terrein. Hij komt op ons af". Zoo snel mogelijk ging ik op zijde. Vóór ik geraakt werd had ik het klare bewustzijn, dat ik de schroef en ,den motor zou ont komen, maar in aanraking zou komen niet een vleugel. Ik had mij niet vergist. Berteaux, mijn armen vriend, zie ik nog voor mij, met onbeweeglijk opgeheven hoofd, met uitgestoken arm, als wilde hij iets bevelen, dan niets meer Op den grond geslingerd, werd ik een eind meegesleept, terwijl mijn gelaat als het ware werd afgeschaafd. Ik Was in een ellendigen toestand, mijn lichaam- zag er .treurig uit. I)e oogen vol aarde en bloed, was hef. vel van mijn aangezicht hier en daar opengescheurd. Tot mijn geluk was de schedel zelf ongedeerd ge bleven, en daardoor hen ik betrekkelijk weer goed in orde. Ik bemerkte niet dat ik het dijbeen had gebroken. Op dat oogenblik zou het mij - ook totaal onver schillig zijn geweest. Mijn eerste gedachte was, om mij naar huis te laten vervoeren. Ik herinner mjj goed alle personen, die rondom mij stonden, en ook, dat ik aan den geneesheer die mij op de plaats wilde operoeren gezegd heb„Niet hier, breng mij naar huis." Monis .verhaalde verder «fat hij groole smarten heeft uitgestaan. „Ik voelde na melijk" zoo luidt zijn verhaal verder in het begin verschrikkelijke inwendige Historische episode uit het leven van Frederik den Grooten. Op den weg van Potsdam naar Sans- souci bevonden zich nu ongeveer ander halve eeuw geleden, twee personen, waar van de oudste een man van bij de zestig jaar wa,s, met grijV; haar, terwijl hij de uniform droeg van opzichter van de weg werken en zich verder onderscheidde door zijn reuzengestalte; de jongste <1 au,ren tegen met zijn zwakken lichaamsbouw en bleek uitzicht reikte nauwelijks tot aan de schouders van zijn metgezel. Als wij maar geen veirgeefsche reis hebben gemaakt, vader! begon de jonge man, ik hen er bevroesd voor. Loop heen jongen; bij Frederik den Grooten wordt iedereen toegelaten en te woord gestaan. Maar wij hebben toch geen aanbe velingen, vader. Wat heb ik je niet verteld Frits, dat De haven van Antwerpen. Door de hoeren Meddaets en De Clercq, de ondernemers van de nieuwe haven werken in het Noorden, daartoe allen- vriendelijkst uiigenoodigd, schrijft de Nieuwe Gazel", hebben een groot aantal personen die aan 't hoofd der Antwerp- sohe seheepvaartwereld staan, een wan deling ge-daan op deze werken, die een oppervlakte innemen van zoowat 200 hectaren. Ze zijn letterlijk van de eene verba zing in de andore gevallen. Weinig ondernemingen waren van zulk een overwegend belang in België, wei ondernemingen ook hadden met zoo veel natuurmachten le kampen. Langs de eene zijde loopt, de Schelde langs «te andere liggen de dokken en hel water der vestingen. Het is dus verwonderlijk dat de heeren Medaets err De Clercq er in gehikt zijn tol in groote diepte "te graven zonder overweldigd te worden door een tvatertoevloed, zooals we dit. meer dan éénmaal zagen met doorspoel de sluizen en dokken. Ren twaalftal elec- trische pompen van vijftig paardekraohl. zuigen er dag en nacht het steeds opbor relend water op. De werken zelve - die een waarde hebben van 17 millioen zullen ons 5470 meters nieuwe kaaien schenken, die het daarstellen van 300,000 kirbieke me ters beton eischen. Zeven millioen kubieke meters aarde zullen moeten uitgegraven worden. 800 werklieden besturen er de machtige machines die worstelen met den wederstand van den grond. Hun werk materiaal heeft een waarde van drie mil lioen. Die werktuigen zijn onder veel oog punten zeer belangwekkend. Zij zijn op gevat volgens een volkomen nieuwe me thode, nog ongekend jn ons land en zelfs in Europa. Enkel de ingenieurs die de doorgraving van het. Panama-kanaal besturen, werken volgens dezelfde metho den. Dank aan een voorafgaande toerus ting als wij er nog weinigen zagen, ge lukken de heeren Merlaets en De Clercq er in, van 500 tot. 720 kubieke .meters beton per dag te plaatsen, 300 kubieke meters metselwerk per dag te vervaar digen, drie grondgravers op te stellen die dag aan dag 11.000 kubieke meters aarde uithalen. Drie en twintig locomo tieven en 500 wagons dienen tot vervoer van die enorme massa's en loopen over heel een spoorwegnet aangelegd 'Op. het, eindelooze zandplein van 200 hec- taren groot. Met. deze moderne methoden gelukt men erin, op vijf jaren werken uit te voe ren, die vroeger vijftien en méér jaren tijds vroegen. RUSLAND. Huiszoekingen bij Siemens en Ilalske. De zakenwereld te St. Peters burg is Dinsdag in rep on roer gebracht, doordat geheel onverwachts bij een groot aantal groot-industrieelen huiszoekingen werden ingesteld. Deze gescliiedde op verlangen van het Senaatslid baren. Me denr en stonden in verband mét nieuwe, belangrijke verduisteringen en gevalle.it van omkooping ban den Siberischen spoorweg. De Berlijnsche maatschappij Siemens en Halske kreeg bezoek van een groot gezelschap politiedienaren, die de directiekamers bezetten e-n daarop heele karrovracliten boeken en brieven in ik vroeger bij Zijn Majesteit in hel slot park als schildwacht heb gediend? Zeer zeker, vader. Toenmaals was de kroonprins Fre derik jras 11 jaar (lad. Aan het hek, waarvoor ik als schildwacht dienst deed, stond een hoogo kerseboom, beladen met lekkere vruchten, maar het koningskind kon er niet hij. Toen kwam hij naar mij toe en zeide: „Grenadier, pluk mij, als 't u blieft, wat kersen af, als ik eens koning ben, zal ik hot u hondervoudig ver golden". Ik zal hem thans aan die be lofte herinneren. Dat is do koning al lang vergeten. Denk dat niet Frits; Zijne Majesteit heeft een buitengewoon goed geheugen en herinnert zich den voormaligen lijf- grenadier Coenraad Springer nog heel goed. Ook is mijn broer Wilhelm langen tijd lakei pan het hof geweest. Laten wij hopen, dal alles go«l gaat, vader. Dat. geve Godl Hebt gij de fluit bij u en de getuigschriften van den ouden Ritthof? - Alles is in orde, vader. De koning kent de bezorgdheid van een vader, die voor het welzijn van zijn De verkiezingen. Dezer dagen ging door de pers het volgende telegrafische bericht, over de ver kiezingen Do verkiezingen hadden oen vreed zaam verloop. De candidal,en der repu- blikeinsche partij hebben de nreerder- - heid. Men verwacht dat de regeering geen systematische oppositie tegenover zich zal vinden. Ls 'tniet fraai, dal „vreedzaam ver loop"; en die „meerderheid", nadat met maatregelen van de brutaalste willekeur aan ieder die wagen zou met de re geering van meening te verschillen, het zwijgen is opgelegd? Maarde zaak is met deze co- medie-vertooning niet uil. De corr. der „N. Hott. Crt." vernam van republikeinsche zijde het volgende; De gezanten van verschillende groote mogendheden moeten hel voorloopige be wind zijdelings te verstaan gegeven heb ben, dat de republiek niet officeel er kend zou worden na dusdanige „ver kiezingen", evenmin na de opening eener Kamer, waarin door de dictatoren ge proclameerde volk svertegenw oord igers zitting zouden nemen, wijl dit eenvoudig een nieuwe vorm van dictatuur zou zijn! Met andere woorden: de groote pio- gendheden zijn alleen dén van plain de republiek te erkennen, wanneer er door do verkiezingen bewezen is, dat er een republikeinsche meerderheid in den lan de is. En lret niet erkennen der repu bliek zou voor de bewindvoerders en Voor de republikeinsche leiders onaan gename gevolgen na zich sleepen en zou het Portugeesche volk zwaar grieven. Maar tevens wordt het nu duide lijk, waarom de monarchisten zich yan alle caudidaatstelling onthielden. Zon der candidaatstelling of verkiezing, waaraan ook monarchisten deelnamen, is nooit die republikeinsche. meerder heid te bewijzen en zoo zal is mijn zegsman juist ingelicht daar door die erkenning zich wachten laten. Dat zou de groote slag zijn, dien de monarchisten de jonge republiek toe brengen kunnen. De woede 'daarover is algemeen, maar het is een machte- looze woede. Een wet tot stemplich- tigheid, die dan wel te. wachten is, zou misschien eenige verandering daar in kunnen aanbrengen, wat echter nog weer betwijfeld kan worden. Op het oogenblik ziet heL er naar uit of de verkiezing een paskwil zal zijn en de Kamer een dito. Overal heeft het voorloopig bewind candi daten gesteld, die bijna zonder uit zondering reeds zonder verkiezing ge proclameerd werden. De nieuwe wets bepaling heeft daar nu eenige ver andering in gebracht, zoodat de reeds verkozen verklaarde Kamerleden van heden af weer niet verkozen zijn. Een warboel Men scharrelt nu door heel den lande, in enkele gevallen ernstig, maar vaak voor de leus tegencandidaten bij een om den schijn vooral tegenover het buitenland te redden. Alleen te Lissabon en to Oporlo schijnt hel den oppositie-republikeinen ernst te zijn, men schijnt daar hou.schel ijk te willen stemmen. „Andere tijden, andere zeden I An dere instellingen, andere politieke pro cessen!" verontschuldigt d'AImeida's Republica den .toestand, Een zwak ex cuus. De handelingen en beschikkin gen van lret ree to ei o maakte tot nu toe de verkiezingen tot een paskwil I v an overal zijn klachten opgegaan, dat het stellen van een tegencandidaat als verraad beschouwd werd, en men soms zoon komt. Hij heeft ook zelf een strenge jeugd doorleefd. Op zekeren dag, het staat mij voor den geest, alsof het gisteren gebeurd was, had ik wederom te Pots dam in het koninklijk stot «te wacht, toen koning Frederik Wilhelm I den kroon prins, die toen 15 of 16 jaar oud was op de trap ontmoette. De koning ver weet hem, dat hij de exercitiën verwaar loosde, en te veel Fransche boeken las waarop de gevreesde roede een paar maal op des kroonprinsen rug viel, zoo dat do arme prins het luid uitschreeuw de. toen heb ik den kroonprins getroost, dat zal hij nog niet vergeten zijn. Intusschen bereikten de voetgangers het koninklijk verblijf Sanssouci. Aan den ingang van het. park lieten zij hunne papieren zien en de lijfwacht ried hun aan, zich naar do hoofdlaan, die op het terras uitkwam, te begeven, want de koning deed gewoonlijk na tafel een wandeling door het park en kwam dan door «ie hoofdlaan. Zooals hekend mag heeten, was Fre derik de Groote een beroemd fluitspeler en zijn er zelfs fluitcompositie's van hem bewaard gebleven. Het duurde niet lang of daar kwamen op gewelddadige wijze belet was een republikeinsche tegencandidaat te stel len. Zou het voorloopige bewind werke lijk gemeend hebben, dat men het op deze wij'ze proclameeren van afge vaardigden voor eerlijke verkiezingen verslijten ging? In Portugeesche oogen .scheen het. werkelijk zóó, maar in bui landsche niet. Het schijnt dus dat te elfder ure toe gelaten is, ook enkele andere candi daten voor het Parlement dan vrienden der regeering te stellen, maar toch al leen republikeinen van andere tint, geeai monarchisten. En die zijn er toch maar genoeg. De zelfde corr. seint thans uil. Oporto ik doorreisde geheel noordelijk Por tugal. De bevolking is er koningsge zind, maar rustig. Morgen worden de verkiezingen gehouden. Alleen van so cialistische en republikeinsche zijde bestaat el' oppositie tegen de candi daten van het voorloopige bewind, maar ze is zwak. Merkwaardige zaken worden door den in Portugal vertoevenden correspondent van de „New York Herald" verteld. De bisschoppen zouden besloten heb ben als protest legen de sclieidingswet aan het eind dezer maand de kerken en kapellen te sluiten. De regeering, daar uit ontevredenheid des volks voorziende, heeft de geestelijkheid, die aan dit voor nemen uitvoering zou durven geven, met strenge straffen bedreigd, maar de pries ters moeten vast besloten zijn, de be velen van hun bisschoppen op te vol gen, al zou hun dit het leven kosten. Naar aanleiding daarvan heeft zich een merkwaardige polemiek in de pers ont wikkeld. De „Mundo", het .orgaan van minister Costa verklaart, dat de regee ring de priesters zal dwingen, Mis te lezen!! waartegen de Paiz opmaakt, dat een regeering die scheiding van Kerk en Staat, wil zich niet met de zaken der Kerk kan gaan bemoeien. Naieve Paiz(„C.") De encycliek en Machado. De minister van buitenlandsche zaken, de bekende „beminnelijke" Machado, heeft aan een redacteur van de „Novi- dades" zijn meening gezegd over de en cycliek van den Paus tegen de sclieidings wet. Hij1 was van meening, dat de hou ding van Romeonaannemelijk was. De scheidingswet was geen aanvallende en de Kerk benadeclende wet, maar een wet van zedelijke en materieele verde diging. Waarschijnlijk zal de heer Machado de encycliek nog niet gelezen hebben, toen hij zoo iets beweren durfde. OOST£NRIJK<HONGARIJE. Keizer Frans Joseph. Onder alle voorbehoud maken wij melding van be richten in sommige Oostenrij'ksehe bla den, over de gezondheidstoestand,van Kei zer Frans Joseph en over een verdeeling van de regeeringstaak tusschen den grij zen Keizer en den troonopvolger. Het in Weenen verschijnende „Slawische Tag- blatt" deelt hieromtrent het volgende mede „Volgens ingewonnen informatie's blijkt de ziekte van den Keizer, in tegenstel ling met de sedert 2 dagen ingetreden schijnbare beterschap, zeer ernstig te zijn. Het zal mogelijk zijn, dat Z. M. zich op dringenden raad van de geneesheeren, niet meer met de regeeringszaken zal be moeien; deze zouden aan den troonop volger worden toevertrouwd. Do Keizer zal dan in het vervolg slechts die re geeringsdaden verrichten, welke volgens de grondwet, slechts door den regeerenden vorst kunnen worden voltrokken. Mei deze omstandigheden staart ook de geruchten, Over een afstand doen van de regeering in verband". Verder schrijft het blad; „Er wordt zeer druk gesproken over het feit, dat prof. Neuszer, in tegenstelling met de officieele berichten, in de nabijheid van den Keizer bleef en dat tusschen hem twee heeren van het openstaande ter ras de hoofdlaan in. Beiden waren van gelijke middelmatige grootte. De oudste droeg een blauwe uniform en had tot hoofddeksel een drtepuntigen steek. Aan de met zilver bewerkte sjerp hing een degen, en op de borst schitterde de ster van de orde van den Zwarten Adelaar Dat was Frederik de Groote, de wijsgeer vgn Sanssouci. Zijn houding wgf reeds iets gebogen, zijh gezicht met rirqpefs doorploegd, in de groote blauwe oogen lag evenwel nog een jeugdige glans; de koning leunde eenigszins op een wandel stok met gouden knop. Zijn gladgescho ren gelaat, met den scherp geteekenden neus, was wel niet meer schoon maar zeker nog hoogst karakteristiek. De be geleider des konings was, naar de heer schende mode, in een lange jas met gou den knoopen gek leed, terwijl zijn hoofd met een driepuntigen steek bedekt, was en aan zijn zijde een sierlijke degen hing Op zijn borst prijkte de orde „pour le mérite". Hij was ongeveer van denzelfden ouderdom als de koning, doch zijn zwarte snor gaf hem een ielwat jonger uiterlijk Zij'n naam was markies d'Argens, |f en den lijfarts, dr. Kerzl, gewichtige be sprekingen hebben plaats gehad, met 't resultaat dal de arbeid van den vorst zeer zou moeten worden beperkt. Prof. Neuszer zou zelfs met beslistheid de nood zakelijkheid hebben aangetoond van een volledige rust en een onthouding van alle lichamelijke en geestelijke inspanning. Zonder twijfel zal de vorst zich aan den dringenden raad van zijn geneesheeren houden; de poorten van de villa Herms in Lainz, moeten voor staatslieden en diplomaten gesloten worden. De Keizer heeft een deel van de regeeringszaken aan den troonopvolger overgedragen op deze wijze, dat zekere staatsacten, die voor de geldigheid door den Keizer moe ten worden onderteekend, eerst door den troonopvolger in orde zullen worden ge maakt, waarna zij den Keizer ter onder- teekening worden aangeboden. Daardoor wordt den Keizer het bestudeeren der stukken bespaard. Daarin legt fei(olijk eene, ofschoon nog niet erkonde over dracht van de regeeringstaak, op den troonopvolger." De „Reichpost" bevestigt zijdelings do uitlatingen van liet „SLawischo. Tagblati". Het blad meldt, dal de Keizer tengevolge van zijn hoogen ouderdom niet meer in staat is om de 'regeeringszaken ten volle te behartigen. Men zou den Keizer kort geleden in slaap hebben gevonden, ter wijl hij bezig was een staatsstuk te be studeeren. Daarop zou 't bevel gegeven zijn, hem den volgenden morgen om acht uur inplaats van om 4 uur te wekken. Toen de Keizer om acht uur gewekt werd, was hij verstoord, dat men hem te lang had laten slapen; hij beval toen hem in het vervolg om vier uur te roepen. Dit bevel \vordt, hoe zwaar het zijn om geving ook valt, thans weer opgevolgd. Een nader bericht meldt, dat Frans Jozef weer hersteld is en den minister president van Hongarije bij zich heeft ontvangen. ZWEDEN. Een stad in vlammen. De "braml in de meubelfabriek te Nasiand, waarvan een telegram melding maakte, heeft in korten tijd zulk een omvang aangenomen, dat weldra de geheele stad gevaar liep. In drie uur tijds waren behalve de meu belfabriek met meubelen en houtopsla gen, zes boerderijen in de asch gelegd. Om halfzeven scheen het vuur in het oostelijke stadsdeel bedwongen, in het westelijke woedde het voort. Eerst om zeven uur in den avond was men den brand meester. Behalve de fabriek waren elf woonhuizen vernield. T U R K IJ Een Duitsch ingenieur door rooversopge licht. Do Duitsohe con sul te Saloniki heeft krachtige stappen bij de Porte gedaan tot bespoediging van de vrijlating van den ontvoerden Duit schen ingenieur Richter. Dinsdag telegrafeerde het aardrijkskun dig genootschap te Jena aan het mini sterie van Buitenlandsche Zaken te Ber lijn om officieele inlichtingen betreffende het verblijf van den door Griekse he ban dieten ontvoerden ingenieur. Tot ant- jwoordt kreeg het genootschap een tele gram, blijkens hetwelk het verblijf van den ontvoerde nog niet ontdekt was; tal rijke troepen soldaten zetten echter, op bevel van de Turksche regeering, de roo- vers na, en een lid van het gezantschap was naar hen uitgezonden. Friedrich Richter was technisch amb tenaar bij do Zeissfabriek te Jena. Hij had voor ongeveer 10 dagen verlof gekregen, om in opdracht van het Thiiringsohe aard rijkskundig genootschap, voor de dprdo maal den Olympus, den hoogsten berg van het Balkan-schiereiland, op de grens tusschen Macedonië en Théssalië, te be stijgen. Reeds twee jaren geleden had Richter een poging gedaan om den nog door geen geleerde bestegen top te be reiken, teneinde daar wetenschappelijke opnemingen te doen. Nadat zijn tochtgenooten een En- gelschman, een Roemeniër en een Ita- konings vertrouweling en vriend, d,e pre sident der akademie van schoone kunsten. Beide heeren onderhielden zich in de Fransche taal. Ik zeg U, d'Argens, eindigde de ko ning, de tijd der vrije ontwikkeling van den Duitschen geest is nog niet geko men mijn volk is daarvoor nog niet .rijp genoog 1 Daar hebt ge bijvoorbeeld Goti- sched, een groot geleerde; hij legt de Duitsrhe taal aan zooveel Tegels vast, als de rococostijl de hagen en hoornen aan figuren eu handen bindt; veel beter bevallen mij do geleerden te Leipzig. Gott- sc.hed heeft veel weg 'yan mijn vader zaliger, die ook mot. stok en zweep alles dacht goed te krijgen. Hel is hem niet gelukt, omdat zijn methode onnatuurlijk was. Gij hebt gelijk, Majesteit, de volks ontwikkeling moet vrij zijn, zonder dwang en vastgestelde regels. Zeer juist, markies, niet de dwang zal heerschen, maar de vrije wil, ik haat alles wat onnatuurlijk is. Maar ziedaar, die gestalte daarginds doet mij terugden ken aan de groote kerels der lijfwacht van mijn vader. Wie zou dat zijn? Coenraad Springer stond met zijn zoon t

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 5