re Burgerschool oes. [OOTDIENST liter en Zuid-Bevelend >o. 62. Donderdag 25 31 ei 15)11. Zevende Jaargang. Verscbijet ellen MAANDAG-. WOENSDAG- en VMJOACAVOND. BUITEMLAND. f EUILLETON. De geheimzinnige Cassette de nieuwste Modellen. jste Prijzen. IELBURG. ■nieuwe leerlingen i Juni as., mondeling op fan 14 uur. |ig moet opgave worden bamen, datum van ge- pndidaat; aires van Oudera of rvoor toelating verlangd Iwelke onderwjjs ontvan- leerlingen worden Vrij- voormiddaga 9 uur, aan lacht. De Directeur, |L. VAN BRUGGEN. t.Rotterdam en fsterdam, itoombooten 9ES n. ROTTERDAM: lei 's morgens 8, lei 's morgens 1, JAM: Woensdagmiddag. JTTERDAM n. GOES: 's morgens 3, 's morgens 11, 's namiddags 4, 1DAM naar GOES: liddag 2 uur. |otterdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEM1US, te heeren BOUMAN Zn., m bij de heeren J. B. W. DEFAIS en te Rot- Stoomboot-Reederjj v/h tR SCHUIJT. VRACHT Goes-Dordt- jele rol», f i, retour f 1,50. H00GE PROVISIE voor Noord- en Zuid- eene oude hoogst solide ag-Maatschappij, een werk- Jciaal voor het aanbrengen af f 30Ü.tot f2000.- i bekwaam Inspecteur staat te van den Agent. Franco Itters A Z aan het Bureau af ten aanschouwe van ■er verwachting door do g der lady op het hoogste Onmogelijk te beschrijven toen Bob levenloos op Als één man sprongen stoelen werden omgewor- :n glazen vielen rinkelend Hen keken èn naar den èn naa.r lady Verde, die ls een beeld uit erts ge- ddcn der zaal stond. Lord zoo wit als een doodo, zetel. Een oogenblik was nde stilte, doch ook maar De pachter naast mij ver te stilte en riep met ont- m lord toe: „Die perzik Heer. De Hemel heeft u ard en als werktuig daai'- dige kind daar gebruikt. zelf de perzik in de mand uwde do hofmeester van t. „En ik", riep een ander, vroeg den Italiaan ham' elijk zien toereiken". ie een derde, Bob wordt ft den blauwen dood! (Slot volgt.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele hladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prqs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel rnieer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berebend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Fit A A K It IJ K. Na het ongeluk te Issy-les-Moulinaux. Constant, de ondersecretaris van bin- nenlandsche zaken, heeft in een inter view verklaard, dat het ministerie voor do Kamer zal komen. Monis zal niet aftreden. Vóór de begrafenis van Ber- teaux, die Vrijdag zal plaats hebben, zal geen nieuwe minister van oorlog wor den benoemd. Olémentel, de rapporteur van de begrooting van oorlog, zal ver moedelijk Berteaux' opvolger zijn. Pelleran is van meening, dat Monis moet aanblijven, en hoopt zijn partijge- nooten, socialistische radicalen, van deze meening te overtuigen. Daarentegen schijnt men er in den Senaat anders over te denken. Pichon moet hebben gezegd, dat er, een nieuw ministerie moet ko men. Alen vindt Perrier, die thans, vol gens de grondwet, de leiding van het mi nisterie heeft, te oud en niet opgewassen tegen kwesties als Marokko en de even redige vertegenwoordiging. De reis van president Fallières naar Normandië is uitgesteld. De berichten over Monis zijn goed. Alen heeft hom den dood van tierteaux medegedeeld. De minister president is de hevige ontroering, die deze tijding ver oorzaakte, goed te boven gekomen. Hij barstte in tranen uit en vond eenige diep bewogen woorden om den overledene 1© prijzen. Overigens is zijn toestand boven verwachting gunstig. Gistermiddag heeft hij Cruppi en Delcassé ontvangen, met wie hij over Marokko heeft gesproken. Paul Doumer, die candidaat voor het presidentschap van de Republiek is ge weest en bij de laatste Kamerverkiezingen is gevallen, zal zich. candidaat stellen in het district van Berteaux. De Kamer heeft Dinsdag de predicted voor de begrafenis van Berteaux goed gekeurd en is tot Maandag uiteengegaan. URkRlc. De obstructie in de Kamer. Onder den titel „de politieke toestand" schrijft de parlementaire berichtgever van het „H. v. A.": ,,'t Heeft gestormd in de Kamer, heel do verleden week; incidenten waren da- gelijksch brood en een lid der oppositie zei ons„Als het nu al zoo warm is, wat zal het dan zijn in Juli." Toch is er iu deze profecij iets dat ons toelacht, namelijk dat de linkerzij, on danks al hare grootspraak, er van over tuigd is dat de regeering en de rechter zij de bespreking der schoolwet in de gewenschto haven zullen brengen. Te hojien dat men er in gelukken zal nog twee maanden lang de koortsige stemming te doen heerschen, die er ver leden week heerschte, dat is eeno illu sie voeden, die alle voortgaanden ijdel hebben doen blijken. Nooit is men er in gelukt dit langer dan 14 dagen, drie weken te doen du- (Uit de nagelaten papieren van graaf von C.j 32. (Slot.) Nu ontstond een tumult, waarvan de herinnering mij nu nog doet beven. Al do haat, tegen lady Verde, de Italiaan- sche, sinds maanden in stilte gevoed, kwam boven en brak zich baan met woest geweld. En uit die kelen door den wijn verhit, klonk het heesche wraakgc- schreeuw„Grijpt ze vast de moorde nares!" „Slaat ze dood!" „Aan de galg met de slang!" Nu stormde alles als één man op de lady nan, die zich als een tijgerin met hand en tand verweerde, maar- tegen de overmacht niet bestand, door honderd handen tegelijk in bedwang werd gehouden. Men knevelde haar met een gordijnkoord en bracht haar- naar den graat, die nog steeds als wezenloos op zijn stoel zat. Pachter Alelvil trad na der, legde eerbiedig zijn hand op 's gra ven schouder en zeide: „Wees een man mylord! Hier staat de vrouw die u, naar ren, zoomin in 1893 als in 1899 of in 1902. Na 14 dagen is men weerskanten uitgeraasd en uitgewoed. lil 1893 en in 1899 was het de ver dediging die moest wijken en in 1902 waren het de aanvallers die moesten zwichten voor den krachtdadige» en hard nekkige» weerstand der regeering en der meerderheid. M. Schollaort, die -toon voorzitter der Kamer was, weet hoe men de oppositie iu die gevallen tot reden brengt; hij kent het recept en men kan, in de huidige omstandigheden, er op rekenen dat hij van de ondervinding gebruik zal maken. Alen moet ook kunnen rekenen op den ijver en de toewijding der katholieke ge kozenen en indien de vereenigingen te vee) afwezigheid moesten vaststellen, zouden zij spoedig maatregelen kunnen nemen." Koningin Elisabeth. Volgens de Antwerpsche „Nieuwe Gazet" wordt de gezondheid van de koningin der Belgen eiken dag beter. Alleen hel ongunstig weer belet haar in het park van het kasteel van La-eken te wandelen. Heel waarschijnlijk echter zal zij den Koning vergezellen bij zijn bezoek aan de Ten toonstelling van Charleroi. Om haar nochtans niet te vermoeien, zal de Ko- nignin z ch b palen bij het bezoeken van een beperkt gedeelie der Tentoonstelling, o. a. van hel Paviljoen dei- Vrouw. Gift van C a r n e g i e. Carnegie heeft aan België een kapitaal van 1,200,000 Iros. geschonken, waarvan de jaariijiksohe opbrengst zal dienen, om door Belgische burgers betoonden burgermoed te beloo- nen. C ana 1 ej as in moeilijkheden. De Spaansche minister van bimieinland- sche zaken, Ruiz Valarino, heeft om „ge zondheidsredenen" hij den premier zijn ontslag ingediend. Canalejas trachtte te vergeefs den minister tot blijven over te halen. Hij stelde hem zelfs voor, dat hij voorloopig de portefeuille van binnen- Iandsche zaken op zich zou nemen, maar Valarino sloeg dit voorstel ai. Zijn de missie is volgens de meening van ver schillende politici, van zeer groote be- teekenis. Volgens hun oordeel is zij het voorsjrel van een algemeene minister- crisis. De onmiddellijke oorzaak van deze cri sis zou zijn do wet op de verbruiksbe lasting, waarover groote oneenigheid on der de regeeringspartijen heerscht. TWEEDE KAMER. De Steenhouwerswet. In de zitting van Alaandag werden de algemeene beschouwingen over de Steen houwerswet, weike Vrijdagmiddag begon nen waren, voortgezet. De heer Pastoors (R.-K.) was met het ontwerp zeer tevreden en noemde het het leven stond, die uwe ouders, uw broeder laaghartig vermoordde. Maak ge bruik van uw recht en vonnis deze gilt- mingster. Gij behoeft niet te dralen. VV'dj, uw bijzitters en schepenen zijn aanwezig en getuigen zijn er in overvloed." Luide kreten van instemming klonken op dit woord. Toen sprong sir Mondaunt over eind en zeide: „Het zij zoo, Alelvil. Alau- nen, maakt alles voor de rechtspraak ge reed, er mooet een eind aan komen." In een oogwenk hadden rappe handen de feesttafels ontruimd en in een hoek dei' zaal gezet, zoodat een groote open ruimte ontstond. Voor sir Mondaunt plaat ste men een der credenstafels waarop een crucifix werd neergezet. Vóór die tatel werd lady Verde met op den rug gebonden handen geleid, terwijl de voor- naamsten uit het district zich aan weers zijden des graven plaatsten in hunne kwa liteit van mederechters en gezworenen. De overigen stonden met dreigende blik ken achter Viridis, eens de oppermach tige, gevreesde kasteelvrouwe, thans de beschuldigde. Inmiddels had wat de zwoele dag deed voorzien een dreigend onweer zich hoven St. Bride samengepakt en ont- een proeve van partieele wetgeving, die beter is dan regeling van alle bedrijven in één wet. Eén bezwaar was er nog volgens spreker. De bewerking van voor de gezondheid schadelijke steensoorten, met name zandsteen, wordt nog niet ver boden. Spreker wees op de bijzondere gevaarlijkheid yan deze steensoort en vroeg opneming in de wet van het. door hem bepleite verbod. De heer llelsdingen (S. D. A. 1'.) ver klaarde, dat zijn fractie met het ont werp zeer is ingenomen, maar de so cialisten willen verder gaan. Spreker trad in uitvoerige beschouwingen van het ontwerp en verdedigde verschillende beginselen van het ontwerp met kracht en met klem, hoe ook geïnterruppeerd door de heeren Roodhuijzen en i'yde- man. Aan het slot van zijn betoog sprak ook de heer llelsdingen zijn verwonde ring over het gemis van een verbod om zandsteen te bewerken. En eindelijk be pleitte spreker de invoering van den acht urige» werkdag voor de volwassenen en van den zes-urigen werkdag voor jonge ren in het sleenhouvversvak. De heer Tydeman (Oud-lib.) wraakte dit soort van wetgeving, dat de vrijheid van het bedrijf aantast en alle verantwoor delijkheidsbesef ontneemt aan werklieden en arbeider. Sprekers hoofdbezwaar was gericht tegen liet verbod van steenhou- wersarbeid van staatswege. Dat noemde spreker inbreuk op de vrijheid van be roepskeuze. De heer De Kanter (U.-l.) kwam zich bij dit betoog aansluiten en had verder weinig meer te zeggen. Do heer De ltlerx (U.-l.) bracht aan het eind der vergadering den minis ter hulde voor dit wetsontwerp. Inzake de zandsteeuquaestie betoogde deze spie ker, dat de medici in deze zaak tegen over elkander staan, en waar overigens een zoo bekwaam man als dr. Elias geen zandsteen verbond wenscht, zou spreker eerst de werking van de wet willen af wachten. De lieer De Visser (Chr.-H.), verklaar de, dat liet ontwerp hem om vele re denen sympathiek was, maar dat spre ker er moeilijk voor zou kunnen stemmen. Volgens den heer De Visser had de minister moeten streven naar verscherping van den algemeenen maat regel van bestuur krachtens artikel 4 van de Arbeidswet en naar de verbete ring van de Veiligheidswet. Spreker gaf er, de voorkeur aan, dat vakorganisatie, patroon en staat samen zouden werken. Dan komen we er beter, zij het langs wat langeren weg. Eindelijk betoogde spreker, dat door middel van een amendement het ont werp misschien nog wel te verbeteren was. En dat het dan het hoste was, dat men uitging van het beginselbescher ming van hel, kind. Op dezelfde wijze als bij de Kinderwetten. Dan ontgaat men het bezwaar dat men een volwassen arbeider verbiedt een bepaalde soort van arbeid te verrichten. Voor dit ontwerp is spreker alleen te vinden, als het be perkt blijft tot de minderjarigen. De heer l)e Visser had er aan herin nerd, dat er bij den houw van liet Vredes- lastto zich met lelie bliksems en knet terende donderslagen, terwijl het zoo don ker werd, dat toortsen moesten gehaald worden teneinde het noodige licht te ver schaffen. Bij dat rossig fakkellicht bood de zaal met die opgewonden menschen en de satanische figuur van de Italiaan- sche gifmengster, wier met juweelen be zet gewaad onheilspellend fonkelde in den wisselenden schijn der toortsen eein ijzingwekkend schouwspel aan. En boven het geraas van storm en onweer klonk sir Alondaunt's stem, trillend van ver ontwaardiging: U, Viridis Spina klaag ik aan, mijne geliefde ouders en mijn broe der door vergif ontijdig uit dit leven te hebben weggerukt, en van den aanslag op het leven van mij, uw wettigen echt genoot. Antwoord, is het zoo nietï" Verde, die nog altijd recht stond met stijf op- eengeperste lippen, zag haar gemaal niet een trotschen blik aan en knikte met tiet hoofd. „Gij1 ziet het," vervolgde sir Mondaunt, „zij bekent. Wat verdient zij?" „Den doodi' klonk het eenparig. Welnu, dan maak ik gebruik van de bevoegdheid aan mijne voorzaten en hun geslacht hij koninklijk edict verleend. U, misdadige vrouw, veroordeel ik om op het voor paleis bij de bewerking van zandsteen, allerlei hygiënische maatregelen geno men waren en dat de arbeidsinspectie een en ander steunde, door kostolooze keuring van de steenhouwers, waaraan dezen zich vrijwillig konden onderwerpen. En zoo wilde de afgevaardigde van Leiden het beginsel van vrijwilligheid bij deze materie meer tot zijn recht doen komen, onder zedelijke» steun van deu staat. De heer De Klerk merkte hiertegen op, dat het volstrekt onzeker is, dat men elders zal doen, wat men nu vrijwillig hij het Vredespaleis deed. Gister zal de minister er het zijne ook wel aan gezegd hebben, dat is onzen minister van arbeid, den heer Talma, best toevertrouwd. Iu de vergadering van Dinsdag ging de heer Van Doorn (U.-l.) den minister te lijf en noemde hem een gewoon socia- lsit, voor wien vader Staat alles is. Dit blijkt weer uit dit wetsontwerp, dat hem zeer onsympathiek is. De rede van den liberalen afgevaardig de voor Gouda was eer verdachtmakend dan overtuigend en werd door minister Talma dan ook terecht eene boutade ge noemd. Uit het verder verloop der discussiën zij als practisch resultaat aangemerkt, dat talma zich niet afkeerig betoonde van een amendement De Visser, bepalende, dat bij afkeuring op veertien-jarigen leeftijd, verbod van steenhouwersarbeid tot op 21 jaar daarvan het gevolg zal zijn. Daar na echter zou dan volledige vrijheid vol gen. De vrijheid zal dan trouwens do minister wees reeds daarheen in derdaad wel gelijk staan met verbod. Het zal immers vrij moeilijk zoo niet on mogelijk zijn, om dan nog een loo- nende plaatsing in dit vak te vinden- Na de replieken kwam in behandeling een ainendement-Helsdingen op art. 1 om ook onder deze wet te brengen het za gen, schuren en polijsten van steen,. De gewone socialistische tactiek om altijd nog wat meer te vragen; de heer van ldsinga wees daar dan ook onmiddellijk op. (Jok de heer Verheij verklaarde zich tegen het amendement, al voelde hij wel voor een bepaling om de door den heer llels dingen genoemde werkzaamheden te doen verrichten in afzonderlijke lokalen. We vermelden ten slotte nog de door den Alinister gedane mededeeling dat spoedig een regeling op de bedrijfsziekten te wachten is. De Hollandsche missie te Rome. Zondagavond had op het Quirinaal een hofdiner plaats ter eere der Nederland- sche missie, aan welken maaltijd ook werd deelgenomen door den minister di San Giuliano en den gezant der Neder landen. De Koninklijke zending naar Rome wordt a.s. Zondag alhier terugverwacht. Onderscheiding. Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Steigersche Kerk te Rotterdam heeft H. AL de Koningin den pastoor dier pa rochie, den ZeerEerw. heer H. J. Stier hout O. 1'. benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het eerste ka- plein van dit slot met roeden gegeeseld en onthoofd te worden, uw vuigen met gezel verwijs ik tot de strop." Hebt ge nog iets tot uw verdediging aan te voe ren, zoo spreek. Ik geef u nog een kwar tier om u voor te bereiden. Hier staat onze eerwaarde rector. Hij zal u gaarne willen helpen om uw komst voor 's Hee ren rechterstoel zoo licht mogelijk te ma ken." Rij die woorden teekende zich op Verde's gelaat een recht duivelsche uit drukking af. „Denkt gij," zoo gilde zij, „dat ik mij door jouw lompe knechten als een hond laat doodslaan? Zoo sterft de dochter der Spina's niet! Romeo, Ro meo, quousque tandem?" Als ware het afgesproken werk, zoo sfond opeens de Italiaan nu in zijn scharlaken pak eein echte demon! vóór haar. In de alge meene drift om lady Viridis te grijpen en zich op haar te wreken, had niemand aan den Italiaan gedacht. Deze had blijk baar de kans gezien om weg te sluipen en zich achter een der zware statiegor dijnen te verbergen om vandaar toe te zien, wat er met zijn bondgenoote in de misdaad zou geschieden. Zijn plotselinge verschijning deed hen die zich om de lady verdrongen, ontsteld terugwijken. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 25 Mei Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer met geringe kans op onweer. Warmer merlid Van der Kun overhandigde bij de receptie op Zondag j.l. den gedeco reerde zijn eereteeken. W Merkelbach. f De heer Willem Merkelbach, van Breda, lid van de Eerste Kamer voor Noord-Bra bant, (R.-K.) is Maandagmiddag te 12 uur in het St. Elisabethsgesticht te Leiden, in den ouderdom van 74 jaar, overleden. De heer Merkelbach, die commandeur was in de orde van den H. Gregorius den Grooten en ridder was in de orde van den Nederlandsehen Leeuw, had se dert 1890 zitting in de Eerste Kamer; van 1877 lot 1890 is hij lid der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant ge weest. Hij is hedenmorgen te Breda begraven. Dinsdag is ten raadhuize te 's Graven- hage het huwelijk voltrokken tusschen mej. W. F. E. M. Kolkman, dochter van den Minister van Financiën, mr. Kolk man en dr. .1. 11. Al. Busch, arts te Kre- feld. De wethouder van den Burgerlijken Stand, de heer De Wilde, voltrok in per soon het burgerlijk huwelijk. Behalve drie leden der familie Kolk man was bij deze handeling getuige het lid van dc Tweede Kamer der State'n-Ge- neraal Mgr. dr. W. II. Nolens. De kerkelijke nizegening had onmiddel lijk daarna plaats in de hoofdkerk van den 11. Jacobus aan de Parkstraat. Algemeens bond van R.K. Kiesveneenigingen Deze bond heeft Maandagmiddag te Utrecht, onder voorzitterschap van mr, dr. D. A. P. N. Kooien, een algemeene vergadering gehouden. Aan het verslag, dat de Res.-bode, daarvan geeft, ontlee- nen we het volgende Ingekomen was een schrijven van don bond van burgerlijke ambtenaren met ver zoek om steun aan de urgentieverklaring hunner rechtspositie. Besloten werd hier op te antwoorden, dat de Kath. partij daarover zal beslissen, als zij meent, dat daar de tijd voor is aangebroken. De rekening van den penningmeester Mr. J. N. J. E. Thijssen, gaf als inkom sten f52.908, uitgaven f18.834, alzoo een batig saldo van f 34.074. De verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding werd op voorstel van het bestuurslid mr. O. van Nispen tot Sevenaer een jaar uitgesteld, omdat men intusschen in de gelegenheid zal zijn, een voorstel tot statutenwijziging in te die nen. Daarna kwam in behandeling het voor stel Alkmaar, om over te gaan tot het stichten van een weerstandskas, onder leiding van het hoofdbestuur. Na eenige bespreking verklaart het be- Iliervan maakte Romeo gebruik. Bliksem snel trok hij zijn dolk, stiet dien lady Verde, welke met uitgebreide armen den stoot afwachtte, in de borst en doorstak daarna zichzelven met hetzelfde wapen, alvorens iemand het had kunnen verhin deren. Zoo was dan gerechtigheid geschied op een wijze, vreeselijker dan iemand onzer het. zich had kunnen denken. De Heer beware ons allen voor zulk een uiteinde! Zoo luidde het manuscript van den rec tor van St. Bride. Toen ik afscheid nam van mijn vrien delijken gastheer en beminnelijke gast vrouw, liet ik in hun handen het reli kwieschrijn achter, waarop zij zooveel meer rechten konden doen gelden dan ik en dat thans met zijn gewijden inhoud geen voorwerp meer kon zijn van schrik en vreeze. Maar wat ik er mee beleefde heb ik nooit vergeten en zoo vaak ik in stille oogenblikken peinzend nederzit, denk ik niet zonder huivering aan de geheimzinnige cassette.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1