Uit de Staatscourant. SPORT KERKNIE1 ONDER WIJ De tocht was een reuzensucces I Met milde hand werden reclame-biljetten uit gedeeld en aangeplakt. De bewoners van Noord-Beveland (dit eiland werd dien dag bewerkt) stonden vreemd te kijken naar de bruine pakjes der padvinders, die zij voor het eerst te zien kregen.Veldarbei- ders legden hun gereedschappen neer, jong en oud kwam naar buiten om hen te zien. Dit verhoogde niet weinig het succes van het Vlieg-comité ten opzichte der reclame voor hunne demonstratiën. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat voor de buffetten op uitstekende manier wordt gezorgd. Het Vlieg-comité stelt zich voor geheel Zeelan,d op deze wijze te bewerken. Heden kwam bij1 het Comité bericht, dat de heer Archer zal vervangen worden door den heer Fritz Lütge, die reeds vele schitterende hoogvluehten gedaan heeft. Dhr. Mulder zal met den Biplaan vliegen, dhr. Fritz Lütge met den Monoplaan. De zekerheid van uitmuntende prestatiën is hierdoor nog verbeterd. Dhr. Mulder maakte de vorige week een mooie vlucht met een dame, td. Mevr. Keiler uit Gilse Rijen. Dhr. Frits Lütge is de man, die de vorige week in Frankrijk vloog en op 500 M. hoogte een defect aan zijn machine krijgende, en vol plané prachtig wist neer te komen. Met deze vliegeniers kan het E. Z. V. de bewoners van Zeeland prachtige vluch ten in het vooruitzicht stellen. Zondagmiddag was het alhier eene ongewone drukte in de Kerkstraat en aan de Israëlitische begraafplaats; De heer Neter namelijk, die zoo plotseling de zer dagen overleden is, werd te 12 uur naar de laatste rustplaats gebracht. Aan het graf spraken de heeren De Groot van Middelburg en Boluijt van Goes nog enkele woorden. Deze begrafenis bracht een talrijk publiek op de been, wijl er te dezer stede maar enkele Israëlieten zijn en het reeds verscheidene jaren ge leden was, dat zulk eene teraardebestel ling plaats had. De alhier wegens diefstal gear resteerde en naar Middelburg overgebrach te 18-jarige H. B. van S. is weer op vrije voeten gesteld. De Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land" alhier zal den 30en Mei a.s., des morgens te 11 uur in '„De Prins van Oranje" in algemeene vergadering bijeen komen. Onder de punten van behande ling komt o.a. voorCrediet-aanvrage voor eene collectieve inzending naar de tentoonstelling te Middelburg, 6, 7 en 8 September 1911. Gister (Zondag) was alhier op de kade eene ongewone drukte. Men was namelijk.bezig de „Zuid-Beveland" te los sen, welke' boot wegens het loozen van het water uit de haven alhier, des avonds wederom naar Rotterdam terug moest. Een en ander is zeker voor Goes des Zondags een niet alledaagsch gezicht en het valt te betreuren, dat de gemeen telijke autoriteiten niet liever een getij later voor het loozen hebben uitgekozen, dan had- deze arbeid op Zondag achterwege kunnen blijv<en. Door stemhebbende ingelanden van den Reigersbergschen polder werden in de te Rilland op 20 Mei j.l. gehouden ver gadering ter voorziening in de op 1 Au gustus a.s. ontstane vacature wegens pe riodieke aftreding van den heer W. F. van Gorsel, op de staat van aanbeveling geplaatst de heeren W. F. van Gorsel, no. 1, J. Blok Jz. Jr., no. 2 en P. Bruijn- zeel, no. 3. Het Provinciaal Comité van Antirevo lutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland zal d.ep 9en Juni a.s. 'in buitengewone vergadering bijeenkomen in „De Prins van.Oranje" alhier. Wij vernemen, dat de toestand van den op den 1.3ën Mei j.l. bij een twist gewonden L. in zooverre is geb'eterd, dat Hij in den loop dezer week van de woning waar hij nu wordt verpleegd, naar zijn eigen huis zal kunnen worden overge bracht. In de vacature Mevr. E. van der Bilt La MotthVin de commissie van Bij stand voor het toezicht op het Handwerks- onderwijs der lagere scholen is door B. en W. dezer gemeente benoemd Mej. M. W. van Heel, alhier. Hedennamiddag te 3 uur kwam per trein van Rotterdam alhier aan het stoffe lijk overschbt 'van wijlen den heer M. de Jonge Jz.,) dal morgen zal worden ter aarde besteld. Middelburg. De Commissaris van Poli tie alhier geeft belanghebbenden in over weging om, alvorens relatiën aan te knoopen met de N. V. Uitgeversbureau „De Scheepvaart" te 's Gravenhage, zich tot'hem om inlichtingen te wenden. Dit- bureau verzamelt advertentiën voor een uit te geven handelsadresboek voor Zeeland. Men schrijft ons J. G. Ermerins f Heden had alhier onder gro.ote belangstelling de begrafe nis plaats van wijlen den heer J. G. Er merins, oud-ingenieur van dén Rijkswa terstaat, lid van den gemeenteraad en lid van een groot aantal commissies en besturen. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de burgemeester, de secretaris en ver schillende 'raadsleden, en verder verte genwoordigers van de meeste corporaties waarvan de overledene deel uitmaakte. Overeenkomstig den wensch van den overledene werd aan het graf niet ge sproken. Dezen zomer zullen bij het garnizoen alhier gedetacheerd worden de kadetten van de Kon. Mil. Academie C. G. L. Schroder en R. Geleijnse. Vlissingen. In de Zaterdagmiddag te 2 uur alhier gehouden vergadering van de commissie tot bevordering van een ver bindingsweg tussehen Noord-Brabant en Zeeland werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van wa terstaat, waarin als de meening van den minister wordt medegedeeld, dat het door de commissie ingezonden bedijkings plan, waarmede de aanleg van een ver bindingsweg tussehen Noord-Brabant en Zeeland bezuiden den spoorwegdam door de Ooster-Schelde gepaard zou moeten gaan, als ontijdig moet worden be schouwd. Door de weldra in uitvoering komende bedijking ten noorden va,n don spoor wegdam, zal echter gelegenheid worden verkregen, een korteren en niet kostbaar der verbindingsweg tussehen Zeeland en Noord-Brabant aan te leggen, dan de door de commissie bedoelde. Aan Ged. Staten is door den minister naar in het schrijVen verder wordt medegedeeld bericht, dat te zijner tijd voor den aanleg van den door den mi nister bedoelden weg op financieelen steun van het Rijk zal kunnen worden gerekend. Ook van Ged. Staten van Zeeland was een schrijven ingekomen, waarbij het bovenbedoelde schrijven van den minis ter aan dat college wordt overgelegd. Hieruit blijkt nog, dat volgens den mi nister eene bedijking van de schorren en slijk en zandgronden bezuiden den spoorwegdam als ontijdig moet worden aangemerkt wegens de geringe waarde dio do in ite dijken gronden thans inog zouden hebben. Het zal nog geruimen tijd duren, voor dat eene bedijking ter plaatse, met kans van voordeel, in aanmerking zal kunnen komen, en van Regeeringswege kan niet worden medegewerkt tot de verwezen lijking van het denkbeeld om een ver bindingsweg tussehen Zeeland en Noord- Brabant aan te leggen bezuiden den spoorwegdam. Zoodra echter de provinciën Zeeland en Noord-Brabant mochten besluiten tot den aanleg van eenen weg heinoorden den spoorwegdam, is de minister bereid te bevorderen, dat daarvoor van Rijks wege een subsidie worde verleend tot een bedrag van de helft van de kosten van aanleg, volgens een nader goed te keuren plan. Daaraan verbindt de minis ter echter o.m. de voorwaarde, dat de beide provincies zich met het onderhoud belasten, ieder voor zooveel haar aan gaat. De commies-verificateur, de heer C. Haeck alhier, wordt met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. Aan den korporaal-stoker W. A. Se- geler, le lichtwachter aan boord van het lichtschip „Schouwenbank" is een pensioen toegekend van f 423 per jaar. Er is hier opgericht een vereeni- ging tot verbetering van de volkshuisves ting, met het doel coöperatief te houwen. De vereeniging heeft het voornemen een gebouw te stichten bestemd voor leeszaal en vergaderlokaal. - Als hoofd der machinekamer aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Bever", gestationeerd alhier, wordt met ingang van 2 Juni geplaatst de machinist G. J. van Wachem, zulks ter vervanging van den officier-machinist 2e klasse C. J. van Donk. De slagers alhier hebben wegens de dure veeprijzen den prijs van het vleesch ook verhoogd. Vrijdagavond is alhier met den Zuid- Duitscheu mailtrein aangekomen de kroon prins van Griekenland, die met de aan sluitende mailboot de reis naar Enge land voortzette. Do heer L. Taat, lid van den ge meenteraad alhier, zal hij de verkiezin gen geen nieuwe candidatuur meer aan nemen. („M. Crt.") Door Gedeputeerde Staten van Zee land is goedgekeurd de door den ge meenteraad vastgestelde nieuwe verdoe- ling der gemeenten in kiesdistricten anj besloten, dat in den gemeenteraad zit ting zullen hebben voor het kiesdistrict 1 7 leden, en van de beide andere dis tricten elk G leden, zulks in verband met de uitbreiding van hot aantal leden van. 17 op 19. Verder werd de periodieke aftreding' ge regeld als volgt: Kiesdistrict I in 1911 3 leden, 1913 2 leden en 1915 2 leden en in de beide andere kiesdistricten telkens 2 leden. Men schrijft ons: Zondagmorgen had hier een treu rig ongeluk plaats. Een chef-loods van hét Belgische loodswezen, de heer J. is in overspannen toestand uit zijn woning aan de boulevard De Ruyter geloopen, over het hek van den zeemuur geklom men en op de zeewering gesprongen. Daar het vallend water was bedroeg de (af stand tussehen de muur en de zeewering circa 7 Meter. De heer J. kwam op het paalwerk van de zeewering terecht en het duurde nog al eenigen tijd eer men den ongelukkige de noodige hulp kon ver- leenen. Naar het gasthuis overgebracht bleek het, dat de heer J. zijn rechter been gebroken had, doch zijn 'toestand overigens, den hoogen val in aanmer king genomen, zeer bevredigend is te noemen. De reis van het Duitschei Keizers paar. Men schrijft ons Ofschoon eerst vermoed werd, dat het Keizerlijk jacht „llohenzollern" met het Duitsche Keizerspaar en Prinses Victo ria Louise eerst tegen den avond van Zondag alhier zou binnenloopen, kwam Zaterdagavond bericht, dat het Hooge ge zeischap reeds in den middag omstreeks drie uur kon worden verwacht. Te ruim twee uur werd de omgeving van het station afgezet door rijks- en gemeente-politie, en begaven do Duit sche consul, de heer A. E. Dudok van Heel, en de luitenant der maréchaussée, do commandant van de rijksveldwacht en de fungeerend commissaris van politie zich naar de zuidelijke punten om de komst van het jacht af te wachten. Te drie uur werd bericht, dat de Ho henzollern in zicht was en te kwart over drie liep de torpedojager „Sleipner", die als adviesjacht dienst doet, de buitenha ven in en nam ligplaats aan de Kotenkade. Een minuut of tien later kwam ook de „Hohenzollern" de haven in, waar het jacht met behulp van twee sleepbooten eerst zwenkte en toen aan de ponton, meerde. Met een en ander was onge veer een half uur omgegaan, zoodat om ongeveer vier uur de trap kon worden neergelaten en allereerst de post aan boord kon worden gebracht. Prinses Victoria Louise had vanaf het promenadedek het manoeuvreeren met hot schip met groote belangstelling gadege slagen, terwijl ook de Keizerin zich een tijd lang daar ophield. De Keizer zelf had zich in zijn aparte- menten teruggetrokken en verscheen eerst later aan dek. Namens de Keizerin werden den con sul, den heer Dudok van Heel, twee prachtige broches ter hand gesteldeen voor zijne dochter, mejuffrouw A. Dudok van Heel en een voor mejuftrouw T. Zanino, dochter van den garnizoejns-com- mandant alhier, welke dames bij den heen reis naar Engeland op Zondag 14 Mei respectievelijk aan de Keizerin en aan de Prinses bouquetten hadden aange boden. Even later werd de heer Dudok van Heel aan boord genoodigd en ontving hijl van den Keizer zelve de ridderorde 4e klasse van de Roode Adelaar. De begeleidende kruiser „Koenigsber- gen" kwam op de reede ten anker. De „Hohenzollern" werd telegraphisch met de kust veiïionden. Het hooge gezelschap bracht den nacht hier aan boord van het jacht door, zoo dat de terreinen in de huurt van het station steeds onder strenge politiebewa king bleven. Gisterenavond maakte de Keizerin met eenige leden van het gevolg en bege leid door de heeren van Trolierburg, com mandant rijksveldwacht en van Meeren- donk, fungeerend commissaris van poli tie -een wandeling naar Ritthem, welke op Hare Keizerlijke Majesteit een heel goeden indruk scheen te maken. De bevolking heeft niet vermoed welke hooge bezoekster in haar midden ver toefde. Hedenmorgen, precies op den vastge- stelden tijd, 10.16, vertrok het Keizers paar met hun dochter, uitgeleide gedaan door dezelfde plaatselijke autoriteiten, die hij1 hun heenreis aanwezig waren, met den keizerlijken trein, die begeleid werd door dezelfde ambtenaren van de staatsspoor, die op 14 Mei het geleide uitmaakte en door den luitenant der ma rechaussee. De Keizer verleende nog de volgende onderscheidingende ridderorde 4de kl. van den Pruisischen Kroonorde aan de heeren H. J. Karei, commissaris van het Nedei'landscli Loodswezen, en Th. Lucas, inspecteur maatschappij Zeeland; de gou den medaille behoorende bij genoemde orde aan de heeren A. Uij'terschout, wacht meester marechaussee; J. J. Bouwman, brigadier-titulair der rijksveldwacht en J. de Lege, opzichter-stuwadoor der Maat schappij' Zeeland en de zilveren medaille aan den heer A. K. de Boo van Wijen, hoofdagent rechercheur hij de gemeente politie. Het jacht vertrok met begeleidende oor logschepen te 10.25. De Bookmakers. Naar men meldt, is het thans zeker, dat binnenkort meerdere eigenaars van bookmakerskantoren te Middelburg en Vlissingen hunne zaken naar Zwitserland en wel naar Bazel zullen veqilaatsen. Domburg De A.-R. kiesvereeniging al hier heeft candidaat gesteld voor de I'rov. Staten in het district Middelburg in de vacature ontstaan door het be danken van den heer jhr. C'. .1. J. A. van Teylingen, den heer W. A. de Rij'cke Sr., lid van den gemeenteraad te Mid delburg. Zierikzee Heden bezocht do heer mr. Dijickmeester, Commissaris der Koningin* in deze provincie.de gemeenten Dreisohor, Nieuwerkerk, Onwerkerk, Oosterland len Bruinisse. Ten behoeve van de Zierikzeesche Oudheidkamer zijn de volgende voorwen pen ten geschenke afgestaanvan den heer Fr. C. Wisse te Botterdam een get sneden houten wapen van Zierikzee, af komstig van de in 188G afgebroken brug hij het Kraanplein, benevens een photo graphie dier brug; van den heer L. Paasse een gedrukte plattegrond der stad uit het einde der 17e eeuw; van den heer J. den Outer een oude met koper gemonteerde blaaspijp voor een vuurhaard en van den heer A. Plaum een fraai oud vuursteengeweer. De heer P. D. de Vos, commies griffier ter secretarie alhier, is benoemd tot lid der provinciale, commissie, welke zich ten doel stelt het verzamelen van gegevens, welke betrekking hebben op Nederlands Herstelling in 1813. In alle provinciën van ons land wordt een dergelijke commissie opgericht. Het materiaal, dat op deze wijze ver kregen wordt zal worden bewerkt tot een Historisch Gedenkboek, dat in vermoede lijk zes deelen z.al worden uitgegeven door de Commissie voor geschied- en oudheid kunde van de Maatschappij der Neder- Jandsche Letterkunde te Leiden. Namens de Afdeeling „Schouwen,- Duiveland" van den Bond van Neder,- landsche Onderwijzers is aan den Raad het verzoek gericht een schoolarts aan te stellen voori het lager onderwijls in deze gemeente. Het adres is vergezeld van 'n toelichting en 'n rapport, waarin de gronden wonden ontwikkeld voor de wenschelij'kheid van medisch schooltoe zicht. Gewezen wordt op de besmetting, waaq- aan de kinderen op school bloot staan. De diphtheritis-epidemie in deze gemeen te kwam tot staan na sluitiqg en ont smetting der scholen. Het veelvuldig voor komende hoofdzeer zou worden geweend. Deskundigen verklaren, dat het school bezoek van zieke kinderen de hoofdoor zaak is van besmetting. Dat de school veel gevaren oplevert voor het lichamelijk en geestelijk welzijn der leerlingen wordt aangetoond met ver wijzingen naar onderzoekingen van ver schillende geleerden. Daarom, ineenen adressanten, moet de gemeenschap trach ten door het aanstellen van schoolartsen de gevaren zoo gering mogelijk te doen zijn. In de Memorie van Toelichting wordt de taak van den Schoolarts aldus opgevat. De Schoolarts onderzoekt de kinderen bij het ter school komen. Verlof wordt ge geven aan hen, voor wie het schoolbezoek dan ongewenscht zou blijken. De andere en overige leerlingen blijven onder voort durende controle. Wordt een kind ziek, of krijgt het een gebrek, dan worden de ouders gewaarschuwd. Degenen, die slecht hooren of zien, krijgen een behoorlijke plaats. Naast de hygiëne van het kind, schenke de Schoolarts ook zijn aandacht aan de hygiëne van het onderwijs en van het schoolgebouw. De Toelichting eindigt met den wensch, dat Zierikzee niet langer hij andere plaat sen moge achterstaan in het bezit van een schoolarts. Behalve een rapport over de werking van het Instituut schoolartsen is nog hij' gevoegd een instructie voor den schoolarts te Coevorden. Bedriegen wij ons niet, dan is deze actie voor schoolartsen een gevolg van de „Verordening tegen de Besmettelijke ziekten in deze gemeente", welke aan onderwijzers o. a. oplegt de taak van het constateeren van besmettelijke ziekten. Naar aanleiding dezer verordening vin den wij' in liet Lager Onderwijs-verslag over 1910 door het Hoofd der R. K. School de wenschelijkheid uitgesproken van de invoering van schoolartsen, spe ciaal met het oog op het vaststellen van de al of niet aanwezigheid der ziekte. Nisse. Het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier, geleverd door dhr. A. Standaart van Rotterdam, zal met He melvaartsdag in gebruik genomen worden en zal hij die gelegenheid bespeeld wor den door den 'bekenden organist dhr. Kooi man uit Goes. Heinkenszand. Op het verzoek om uit breiding van postbestelling in de kom van deze gemeente is vanwege de directie der posterijen welwillend beschikt zoodat eerlang meerdere bestellingen zijn te wachten. Of echter 's wintersavonds de bestellers niet vaak voor een gesloten deur zullen komen is een andere vraag. Onze fanfare „Euterpe" deed Zater dagavond een muzikale wandeling door het dorp, wat heel wat volk op de been bracht. Graauw. Naar wij vernemen heeft de heer A. Verhaegen ontslag genomen als wethouder en lid van den Raad dezer gemeente. 4- Rectificatie. Het bericht over de pas opgerichte ziekteverzekering van den B. K. Boerenbond Z. VI. Oostel. Deel, in ons vorig nummer, stond abusie velijk vermeld onder G roe de. Dit moest zijn Graauw. Schoondijke. Hier zijn in de vacature wijlen A. van Male, als candidaten voor lid van den raad opgegeven de heeren .J Risseeuw Leenhouts, a.-r., en Iz. van de Sande, lib. In de j. 1. gehouden verga dering van Ingelanden van den Prins Wil lempolder waren 80 leden tegenwoordig De rekening over 1910 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot f31.297.355 met een batig saldo van f 17G2.52. De be grooting voor 1911 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 40.28(5.19 met een dijkgesehot van f5 per H V over 2995.9045 H.A. Met 65 tegen '15 stemmen werd besloten 0111 de IJz. Stoom tramweg Mij. nog één jaar subsidie te verleenen. Ais gezworene werd herkozen dhr. P. Risseeuw Az. en als afgevaar digde bij de Hoofdplaatpolders dhr. de Smidt. Na nog eenige mededeelingen over een aanbod van de familie Lippens door dhr. Moerdijk, over het afkoopen van het onderhoud van den grintweg naar Sasput werd de vergadering gesloten. Ossenlsse Zaterdag a.s. 27 Mei hopen de echtelieden Aiulries Marcus en Echt genoote den dag te herdenken, dat zij 50 jaren geleden in het huwelijksbootje traden. Teneinde deze gelegenheid niet ongemerkt voorbij1 te laten gaan, had gis. terennamiddag een vergadering in de openbare school plaats. In tegenstelling met andere vergaderingen, wanneer het lokaal de menschen bijna niet kan bei- gen, waren er nu slechts 25 personen aanwezig. Onze EdelAchtbare Burgemees ter, die de vergadering voorzat, gaf zijn verwondering te kennen, dat er percents gewijze zoo weinig belangstelling was, nu het gold een hier 7.00 zeldzaam voor komend jubilee en dat van personen, die hier ongeveer 80 jaar in de gemeente gewoond hebben en steeds met werken hun brood verdiend hebben, zonder ooit het armbestuur lastig' gevallen te zijn. Ook andere aanwezigen lieten zich on gunstig over de opkomst uit. Er werd besloten dat er met inteekenlijsten zou rondgegaan worden en de opbrengst daar van aan de feestelingen zou worden ter hand gesteld. Tot dat doel werd een commissie benoemd, die zich met dit werk zal beiasten. Eede. Onze sympathieke onderpastor in deze Vlaamsch getinte gemeente wordt de kapelaan zoo genoemd gaal ons veriaten. Monseigneur heeft hem een nieuwe standplaats te Ginniken. aangewe zen. Met leedwezen zien wij- hem gaan. Kapelaan Verheijden heeft zich hier steeds een priester getoond, die hart heelt voor het volkdie zijn werkzaamheid niet besloten acht door kerk en sacristv, maar het goede zaad ook wil uitstrooien in het volle openbare leven. Menigmaal verkwikte ons zijn mannelijk woord op vergaderingen hier en in den omtrek en spoorde zij'n voorbeeld ons aan flinke, de gelijke, beginselvolle Katholieken te zijn. \Vij zullen dit nooit vergeten en durven onzen Kapelaan bij zijn heengaan dan ook te verzekeren, dat hij1 in deze streek niet tevergeefs heeft gewerkt. St. Philipsland De gemeenteraad be noemde Vrijdag tot wethouder den heer J. Dorst en tot onderwijzer aan de school in den Anna Jaeobapolder den heer C. M. Roozemond. De St. Crt. No. 118 bevat de statu ten der N. V. Maatschappij1 tot exploitatie van de ijzeren motorboot „Wilhelmina", te Colijnsplaat. Het doel der vennootschap is, het in eigendom hebben en in den uitgebreid sten zin exploiteeren van een vracht schip, varende in Nederland en België met dien verstande, dat de vennootschap nimmer meer dan één vaartuig tegelijk in eigendom zal hebben. Voetbal Te Vlissingen werd Zondag de finale gespeeld voor den door E. M. M. aldaar uitgeloofden beker. De beide Middelburgsehe vereenigingen M. V. V. 0. en Zelandia moesten el kaar den beker bestrijden, welke met eene overwinning met 20 aan eerstgenoemde vereeniging ten deel viel. Jammer dat gedurende den wedstrijd een treurig ongeluk gebeurde. De midden voorspeler van M. V. V. O. had het on geluk zoo te komen vallen, dat hij zijn arm brak, welke gesplinterd werd. Een geneesheer moest den jongeman verhul den. Voor genoemden wedstrijd aanving han den E. M. M. en Zelandia uit Goes 0111 den consolatieprijs gespeeld. Deze stand was ook na verlenging 22, waarop b. M. M. de medaille aan Zelandia afstond. Na afloop werden de beker en de me dailles bij monde van den eerevoorzit- ter van E. M. M. uitgereikt. Vliegen. Een ernstig ongeval. Tegen half 12, Donderdagochtend, steeg Pierre Marie Bournique te Betheny niet zijn ééndekker omhoog. Luitenant Du- puits, 40 jaar oud, was bij hem aan boord. Hij had twee rondvluchten boven vliegkamp gedaan, toen een rukwin toestel te pakken kreeg en het ajj M. hoogte met kracht tegen den gron De brandende benzine had zie 1 - 1 vpr- het het 70 sloeg. sioeg. Lie nranuenue iji-n/.m' -* verspreid en het geheele vliegtuig u' brandde. Dupuits werd geheel verkoold onu de overblijfselen weggehaald. Hij was stond dood. Bournique was afschuurt! gehavend, gebrand aan de been en en ine een gebroken linkerarm. Terstond wer liij naai- het ziekenhuis te maar zijn toestand was a gevolge van de wonden (lags om kwart voor dri De overblijfselen van 1: den 's middags opgeruimi De vliegtuig-maker Jlej verklaard, dat het ongev aan de roekeloosheid v; Bournique heeft met de ev' gespot; bij vertrouwdf geluk. Dionysius, de Kart De Roermondsche „Nii schrijft Onze lezers en vooral on zullen met vreugde vernem Orde der Karthuizers de reidingen getroffen worden 1 het proces der heiligverklai sius den Karthuizer te Rot maken. De beroemde D bijna onafgebroken 48 jas en stierf' hier in geur van Dionysius werd in 1402 te Limburg) geboren en stier den 12 Maart 1471. Wegens zijn veelvuldig zielsvei voeringen werd hij 1 genoemd. In het Karthu Roermond wijdde hij zich beoefening van deugd en was onvermoeibaar bjj de v de godsdienstige en zedel dier dagen. In t451 begelehii Nicolaas van Ousa op zijne Van 1466 tot 1469 leidde t van een nieuw Karthui 's Hertogenbosch. Hij was een der geleerd baarste schrijvers van zijn den Karthuizers betrekkeli overblijft, om zich aan de s schreef hij toch niet minder tere en kleinere werken geheele gebied der godg schriftverklaring. Deze werken zijn ook tb tel, dat in 1896 een kostbai gave zijner volledige wei ken v die nu weldra in niet minder deelen zal voliooid zijn. Met godvruchtigen eerbiei pastorie onzer kathedraal 1 DioDysius den Karthuizer b< in eene gebeeldhouwde eik Deze kostbare reliek rustte klooster der Karthuizers, mr drijving der Karthuizers in naar Keulen overgebracht. Door de ijverige bemoeiïu mgr. Philippus Damianus, I en tot Hoensbroeck, 13e Roermond, werd deze reliek Roermond teruggebracht. In 1858 schonk Mgr. J eerste bisschop van het ni Roermond, een gedeelte van reliek aan de Karthuizers Chartreuse te Grenoble, „als welwillendheid ;egen de ordi zers en ter bevordering var heiligverklaring van den d Moge weldra de groote Karthuizer, de eer van K openbare vereering in de Ke worden. Niet onwaarschijnlijk is he diDgen van Dionysius den oude handschriften of uitgav ken in Limburg nog aanwezi iemand hierover inlichtingen k dan zouden deze in dank ontv in het Groot Semenarie te R vroegere Kartuizerklooster, w woonde, zijn werken schre begraven werd. Z. D. II. de Bisschop van benoemd tot pastoor te Bijic Eerw. heer J, van Hoof, to. Klein Zundert, den WelEerv Pillot, tot kapelaan te Ginnel Eerw. heer Hub. Verheijden, te Eede den WelEerw. heer priester van het Seminarie H Een Hollandsche provincie de van de Priesters van het H Men schrijft uit Bergen op De Hollandsche huizen vai der Priesters van het H. Ha hier te lande zijn tot eene provincie vereenigd. Ie dien einde zijn door de raad dier congregatie I Provinciaal, de HoogEerw. Halbeek te Heer; tot assister pater K. Hermans, rector Zoom; tot consultores: de P. Neijzen, prof. te Ilergen Luijten, rector te Tervuer prof. te Bergen op Zoom be •er 11. (St. De Weleerw. heer J kapelaan te Amste rdain v buiten de Vesten) is benoemt te Tuitzenhorn (dekenaa tot heden pastoor was M. Nix, vroeger pas de All Ze toor Door Z. 1). H. den Jem is tol Geestelijk hng Zeeland" van R zers benoemd de Zeer Baede, Deken en Pas Bisschc fdvisei K tl Eerw. itoor t(

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2