GEMENGD N3EÜWS. Laatste Berich haar beslag kreeg, en met 8 tegen 3 stemmen tot zijn toelating besloten werd. Zoo groot was in dien tijd de vijand schap van een deel der vrijzinnigen in den gemeenteraad dat Dé Jonge stelsel matig uit alle commissies werd geweerd, één lid zell's hem de burgerlijke beleefd heid weigerde. Eigenaardig is echter, dat jaren daarna het juist die persoon was, die De Jonge om zijn politieke bekwaam heden huldigde. Deze bekwaamheden, ge paard aan zijn rondborstig karakter, ga ven ten slotte aan meerdere vrijzinnigen in den Itaad aanleiding bij 't vertrek van den heer Lenshoek aan den heer I)e Jonge het wethouderschap aan te bieden, in 1900, welke functie hij' tot zijn aftreding in 1902 met groote nauwgezetheid ver vulde. Dat hij toen niet herkozen werd, lag aan politieke oorzaken. Toen men hem in 1900 verkoos, bleef het dage- lijkseh bestuur in zijn meerderheid vrij zinnig; doch in 1902 dreef een onbestem de vrees, dat iocs een antirevolutionairen burgemeester zou kunnen krijgen de meerderheid der vrijzinnigen om den ver dienstelijken wethouder te doen vallen. De Jong bleef echter lid van den Raad tot hij in het voorjaar van 1903 door do Provinciale Staten, in welk college hij in Januari 1892 door het district Goes, ter vervanging van mr. B. V. v. d. Bilt gekozen was, lot lid van de Gedeputeer de Staten benoemd werd. In korten tijd wist hij zich daar in de velerlei zaken in te werken, zoodat hij al spoedig het vertrouwen zijner ambtgenooten verwierf, en zijn adviezen door hen op hoogem prijs gesteld werden. De groote meerderheid der Goesche kiezers toonden zijne verdiensten te er kennen, door hem telkens te herkiezen als lid der Statenen het waren heusch niet enkel geestverwanten die hem hun stem gaven. En dit toekent; want man uit één stuk aLs De Jonge was, weigerde hij steeds te transigeeren. Doch wanneer hel om recht en waarheid te doen was kende hij geen partij. Hierin lag het ge heim zijner populariteit, en van 'thooge stemmeneijfer steeds door hem bij' ver kiezingen voor den Raad of voor do Sta ten behaald. De Jonge was een selfmade man, een mail die zichzelven heeft moeten vor men, doch dit dan ook gedaan heeft op voorbeeldige wijs. Zijn stoere werkkracht en alzijdige bemoeiingen ,de gemakke lijkheid waarmee hij' zieli t.ot zelfs in de hoogste kringen bewoog, zijn voortvarend heid en voorzichtigheid, zijn gestrengheid en toegankelijkheid, dit alles tezamen deed De Jonge een man van beteekenis zijn. Schoon hij ook den schaduwkant zijner qualiteiten deed zien, en wegens de hoe kigheid van zijn karakter menigmaal wie hem niet kende tegen zich innam, heeft hij velen die dieper zien dan de opper vlakte, tot zijn vrienden gemaakt, die hem noode zullen missen. Ofschoon de heer De Jonge niet tot de onzen lieeft behoord in den stren- geren zin van het woord, meenden wij toch omwille van de achting, die hij der Katholieke partij toedroeg, om wille ook van de royale opvatting die hij had van het samengaan der verbonden christelijke partijen, zoowel als om zijn grootte ver diensten voor het openhaar leven, een eenigszins uitgebreid nocrologium van den overledene in „De Nieuwe Zeeuwsche Courant" te moeten geven, want ook bij ons, Katholieken, zal zijn naam steeds niet ©ere worden genoemd. Voor het jaarlijksche nazien der kaaimuren zal Maandag 22 dezer het water uit de haven worden geloosd. Naar wij vernemen is door R enW. dezer gemeente bepaald, dat de aanstaande paardenmarkt, wegens de nog steeds heerschende besmettelijke borstziekte onder de paarden, niet zal doorgaan. In ver band daarmede heeft dus ook de jaarlijk sche paardenloterij niet plaats. Woensdagnacht was door L. v. M wonende op den Westsingel alhier, een nieuwe broek op den bleek te drogen gelegd. Den volgenden morgen was bet kleedingstuk zoek. Men vermoedde, dat hij gestolen was en nam de politie in den arm. Deze wist inderdaad den dief op te sporen, zekeren v. Sen werd tegen hem proces verbaal opgemaakt De broek ging naar Middelburg als bewijsstuk, de man naar het buis van bewaring. Naar men aan de „G. Ct." meedeelt is vanwege de gasfabriek alhier een begin gemaakt met het plaatsen van muntgas meters. Het aantal aanvragen om munt meters moet reeds tot 30 zijn geklommen, zoodat het bedrag ad f 1000, dat voor de aanschaffing is uitgetrokken, niet toereikend blijkt, wijl de kosten per meter op f50 worden geschat. De Katholieke Illustratie van de vorige week bevat o. a. een groote photo van de pop in Zuid-Bevelandsch costuum, die mej. Geensen alhier onlangs aan prinses Juliana heelt aangeboden. Als bijschrift vonden we een korte beschrijving van de pop en van mej. Geensen's bezoek ten Hove. Woensdagavond werd de bakkers knecht H. tijdens zijn werkzaamheden bij ODgeluk zoodanig met een z g. ovenpaal in een der oogen gestoken, dat hij, ernstige verwond, zich dadelijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. De getroffene, die reeds op jeugdigen leeftijd dit oog moest verliezen, mag nog van geluk spreken, dat hij den ovenpaal niet in het andere oog kreeg, anders waie hij zeker totaal blind Middelburg. De vereeniging tot bevor dering van de belangen van den dienst baren stand, hield Woensdagmiddag, in een der lokalen van de sociëteit „St. Joris" alhier, onder voorzitterschap van den heer H. Jonker, een algemeene ver gadering. In de plaats van den heer W. A. graaf van Lynden, die als bestuurs lid aan de beurt van aftreding was, werd uit een tweetal, bestaande uit de heeren jhr. C. J. J. A. van Teijlingen en J. H. Blum, eerstgenoemde benoemd. Aan ver schillende dienstboden, die voor een be kroning in aanmerking kwamen en op de vergadering aanwezig waren, werd die uitgereikt. Het waren Leuntje Passé- nier, Helena Johanna van Maldegem, Maria Sanderse, Suzanna Gillesse, Neeltje Schipper, Barbara Christina de Moor, Suzanna Wisse en Maria van Sparretak. De rekening wijst aan: ontvang f551.80, uitgaaf f 122,35, dus goed slot f 429,45. De voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan graaf Van Lynden, die volgens het reglement niet voor een her benoeming in aanmerking komen kon en sloot daarop de vergadering. In het dames-comité werd in de plaats van mevrouw Pruin, die vertri kken is, be noemd mevrouw Struve. (M. Ct.) Zondagmorgen is alhier overleden de beer J. G. Ermerins, lid van den gemeente raad voor het 1ste kiesdistrict. De beer Ermerins werd 14 November 1852 te Borsselen geboren en bereikte dus den leeftijd van 58 jaar. De overledene, die vroeger ingenieur der Rijkswaterstaat te Vlissingen was, be kleedde een groot aantal bestuur functies zoo was bij president-commissaris der stoomtram Walcheren, hoofdcommissaris der „Middelburgsche Courant", vice-voorzitter van de vereeniging tot bezoeken der armen, secretaris van het departement Middelhuig van de Maatschappij tot nut van 't alge meen, van bet kunstmuseum, en van de commissie tot spijsuitdeeling aan minver mogenden; penningmeester van de Middel burgsche Huishoudschool. Verder was de heer Ermerins directeur van het Zeeuwsch Genootschap der weten schappen; lid van de gezondheidscommissie en van de commisrie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs en bestuurslid van de Ambachtsschool, van de vereeniging tot bevordering der belangen van de dienst baren stand, en van het comité in Zeeland van de Wilhelminavereeniging, vereeniging tot verbetering en verheffing der krank- zinnigenvergleging. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat met den heer Ermerins een van die mannen is heengegaan, die gaarne hun tijd en kennis beschikbaar stellen voor het algemeen belang. Alle bovengenoemde vereenigingen zullen in den overledene een ijverig en kundig bestuurslid verliezen. Als gemeenteraadslid was de heer Erme rins in 1915 aan de beurt van aftreding. De regeeriug erkende de verdiensten van den overledene door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. (Z Gemeenteraadszitting. In de laatste berichten van ons vorig nummer vermeldden wij in het kort het verloop van de raadszitting van Woensdag j.I. In de zinsnede„Ten slotte stond op de agenda de door den heer Mr. Sannes in de richting van 29 Maart j.I. ingediende motie", moet voor het woord „richting" zittting worden gelezen. Omtrent de discussie over deze motie nog het volgende Mr. Sannes merkto op, dat zij die het meeste belang hebben bij het lager onderwijs in de commissie van toezicht niet zijn vertegenwoordigd. Spreker meende, dat de commissie zich met opzet op een klassen standpunt plaatst. De meening, dat de arbeiders geen verstand zouden hebben van de taak, die aan de leden der commissie is opgelegd, verwerpt spr. Zij, die deze meening zijn toegedaan, kennen de arbeiders Diet. Wel erkent spr. dat er onder arbeiders veel minder ontwikkelden zyn, doch dit is juist de schuld van het weinig onderwijs, dat zij over het algemeen genieten. Spr. wees op andere plaatsen, als Amster dam en den Haag, waar wel arbeiders en sociaal-democraten in de commissie zitten. De beer van Dunné acht de motie van geen nut. De heer van Teijlingen zou gaarne in de motie het woordje „alle" willen veran derd zien in „verschillende". De heer de Veer zal voorstemmen, omdat ook de rechterzijde meer recht heeft op vertegenwoordigers van de Commissie. De heer Sprenger zal tegen stemmen, omdat hij meent, dat de raad zelf van de aanbeveling kan afwijken. De heer Gratama is van dezelfde rede als de heer de Veer, voor de motie. De heer Tak zegthet is hier beslist een aanbeveling en geen voordracht. De burgemeester zegt hetzelfde als de beer Tak en is er ook sterk tegeD, dat bij de schoolcommissie de politiek wordt binnen gehaald. De heer Sannes zegt, dat eene goede aanbeveling de voorkeur heeft boven een vrije benoeming uit den raad. Wijziging zijner motie acht spr. niet noodzakelijk. De motie werd, zooals wij reeds meldden, na lange discussie aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Heijse, Verhage, van Andel, de Rijeke, de Veer, Sannes en Gratama. Tegen de heeren van Teijlingen, Snouck Hurgronje, Sprenger. van Dunné, Tak en Boogaerd. De burgemeester deelde nog mede, dat bij de volgende vergadering niet zal kunnen leiden, omdat hem met ingang van 20 dezer om gezondheidsredenen verlof is verleend voor meer dan één maand. De heer Snouck Hurgronje zeide, dat hij meent namens den geheelen raad te spreken als hij den burgemeester toewenscht, dat hij in zijn vacantie geheel herstel moge vinden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Hedenmorgen vertrok van het garnizoen alhier een detachement ter sterkte van 8 manschappen, onder geleide van den sergeant Th. W de Lange, naar de gemeente Meach (prov. Limburg), om aldaar werkzaam te worden gesteld bij de bewaking in verband met besmettelijke veeziekten. De vrijz.-dem. kiesvereeniging heeft Woensdagavond candidaat gesteld voor de Provinciale Staten, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van C. J. J. A. van Teijlingen, den heer H. P. den Bouwmeester, oud-lid der Staten en wethouder onzer gemeente. Daar thans alle bij het centraal vrijzinnig propaganda comité op Walcheren aangesloten kiesvereenigingen, voor zoover zij gevestigd zijn op plaatsen, behoorende tot bet Statendistriet Middelburg, tot can didaat voor de Provinciale Staten, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, hebben gesteld den heer II. P. den Bouw meester, oud lid der Staten en wethouder vau Middelburg, is deze thans ook als candidaat van genoemd comité geprocla meerd. De anti-revolutionairen zullen Woensdag a.s. vergaderen voor het stellen van een candidaat. Naar wij vernemen zal de begrafenis van den heer J G. Ermerins plaats bebben op as. Maandag, vermoedelijk 's middags 1 uur. De Koningin heeft afgewezen de pensioenaanvraag van den heer A. Cense, als gewezen onderwijzer aan de rijksnor maallessen alhier. Vlissingen. De Nederlandsche zeeloods E. Engels en de binnenloods O. J. de Groot, zullen Zaterdag naar Port Victoria ver trekken om het jacht „Hobenzollern" met het Duitsche Keizei spaar aan boord, Zondag naar hier over te brengen. Het Duitsche stoomschip „Saxonio" is hedennacht in de Sardijnkil aan den grond gevaren, doch met hoog water, zonder assistentie, vlot gekomen, waarna de reis werd voortgezet. De Noordsche b irk „Western Monarch" welke met een defecte ankerspil hier op de haven kwam, is, na volbrachte reparatie, hedenmorgen naar Rio de Janeiro ver trokken. Het Keizerlijk jacht „Hohenzollern" met het Duitsche Keizerspaar en Prinses Victoria Louise aan boord, wordt Zondag avond omstreeks 7 uur hier verwacht. - Het comité te dezer stede, gevormd in bet belang van het behoud der book makerskantoren, zal nu aan de Tweede Kamer verzoeken alsnog een aanvullingswet te maken, waarbij de bepaling, dat de kantoren moeten worden opgeheven, voor eenige jaren wordt uitgesteld „VI. Crt." Volgens het jaarverslag over 1910 van de Algemeene Telefoon-maatschappij, vooiheen Ribbink van Bork Co., bedroeg het aantal aangesloten alhier in 1909 165 en in 1910 176; te Middelburg resp. 201 en 226. Het aantal gesprekken over de centrale bureaux bedroeg te dezer stede in 1909 190.646 en in 1910 254.081te Middelburg resp. 153.195 en 192.318. De „Lloyd Anversois" schrijft uit Ostende, dat de lijn OstendeDover be dreigd wordt. Sedert eenige dagen reels brengt de avondmailboot byna geen post meer, doordat do nachtpost wordt mede gegeven met de booten van de maatschappij Zeeland", en een groot aantal passagiers deze lijn eveneeDS nemen Men loopt gevaar het vervoer te verliezen van Noord-Duitsch- land, Rusland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Zierikzee. Aan het Comité voor de Waterleiding voor Schouwen en Duiveland is kennis gegeven, dat de gemeenteraden van Eikerzee en Ellemeet zich in beginsel tot medewerking aan de oprichting eenei waterleiding hebben bereid verklaard, zonder zich echter financieel te verbinden. Rott. Tramw. Maatsch. Maart. 1911. 1910. Reizigersvervoer f 37.391.84 f 41.728 46 Goederenvervoer „21.983 54 20.365.126 Buitengew ontv. 39.108.75 36 703 24 f 98.484.13 f 98.796 826 Hansweerd. Overdreven. Het be richt van de „Middelb. Ort." over het springen van een ketel aan de stoomboot „Jupiter" alhier blijkt achteraf zeer over dreven te zjjn. Het heele geval bepaalde zich tot een klein defect aan een der vei ligheidskleppen, waardoor wat stoom ent- snapte. Donderdag passeerde alhier het Bel gische sleepschip „Graaf de Smet de Nayer", schipper H. Maes. Dit is het grootste rivierschip dat tot dan bet Zuid-BevelauJ&cbe kanaal doorvoer want het meet 3060 tonnen, heeft een lengte van 112 Meter, terwijl het is voorzien van twee ruw-olie motoren. Behalve electrisch licht heeft het ook eene electrische installatie ter bediening van ankers en stuurwerk en is verder naar de laatste eischen des tijds ingericht. Het schip is gebouwd op de scheepsbouwwerf te Temsche (Tamise) in België. Het wordt nu opgesleept naar Rotterdam, waar het de eerste laiiDg zal innemen voor den Boven Rijn. Natuurlijk had het vaartuig veel bekijks. Donderdagmiddag geraakte de rijks- klaringboot tusschen twee Rijnschepen be kneld waardoor zij zoodanig werd ingedrukt, dat zij vol water liep en op het droge moest worden gezet. 's Heerenhoek. In de vergadering van ingelanden van den Nieuwen-kraaijertpolder, gehouden Woensdag j. 1. werd door den Ontvanger Griffier rekening gedaan over 1910—1911 en vastgesteld in ontvang op f6178145 en uitgaaf op f5840.71 met een goed slot van f337 435 De begrooting voor 19111912 werd vastgesteld op f5696.68 terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f4,70 en voor de vroonen en vrijlanden op f2 05 per H.A. Een voorstel werd gedaan om door het bestuur een plan te doen maken voor het begrinden van wegen, welke nog niet verbard zijn. Dit voorstel werd met 30 tegen 2 stem men aangenomen, herbenoemd tot gezworen B. de Jager, tot dijkgraaf (vacature P. van Stee, overleden) P. Boonman met 30 tegen 2 stemmeD, en in diens plaats als gezworen werd benoemd Abr. van den Dries met 27 stemmen. Tot lid van den Dijkraad voor den polder Borssele (vacature van Stee) de heer P. Boonman, terwijl tot afgevaardigde in het waterschap de Sluis in de Piet werd be noemd de heer J. G P. Tnnans. Ovezand. De raad vergaderde heden, Vrijdag. Present 6 leden, afwezig A van der Slikke. Een wijziging in de bouwverordening werd opnieuw vastgesteld. De begrooting voor 1911 der gemeente werd in ontvang en uitgaaf gewijzigd voor de waterleidings kosten. De rekening van het armbestuur over 1910 werd goedgekeutd in ontvang met f 7207,725 en in uitgaaf met f 6766,686, alzoo met een goed slot van f401,04. De rooilijn voor het verlengde van het Moolstraatje werd op 9 M. bepaald. Hoofdplaat. Binnenkort zal door het be stuur van de calamiteuze polders Hoofd plaat en Thomaes worden overgegaan tot het aanbesteden van eene overbestorting van den vooroever op oeverwerk C, ter gezamenlijke oppervlakte van 6800 M2. Koewacht Hier is men druk bezig met het wieden van het vlas. Mannen, vrouwen, vooral kinderen, trekken iederen dag naar het vlasveld om het van het onkruid te zuiveren Het schoolverzuim is daardoor groot. Doordat de veldarbeid thans vele handen gaat vragen, komen verschillende personen, die in het voorjaar naar Duitsch- land vertrokken zijn, terug. Zij werken in hun vaderland liever voor wat minder geld dan in Duitschland waar zij steeds onder vreemden verkeeren en het eten vaak te wenschen overlaat. Ter Neuzen. Op het voor het stichten van cokesovens aangekochte terrein is men be gonnen met het bouwen van een directie keet. Verschillende geruchten wijzen er op dat de tarieven kwestie, die door belang hebbenden opgeworpen is, geen beletsel voor de stichting zal behoeven te zijn en er van intrekking of niet toepassing van het tarief Ter NeuzenEst Prance geen sprake is. „M. Ct." Zaamslag. Dinsdag werd alhier in de vacature van wijlen den heer P. J. Wortman hij enkele candidaatstelling tot lid van den raad verkozen de heer C. A. Wisse. Boschkapelle. In deze gemeente heeft zich weer een geval van diphtheritis voorgedaan nu vertoont zich de ziekte hier, dan daar, zij schijnt niet te willen wijken. Een zestal weken geleden kreeg de landbouwer v. C. bij het zoogenaamd mon steren op de hand een ongemak aan den rechter bovenarmdit verergerde langza merhand en heden is het lichaamsdeel zeer pjjnlijk en gedeeltelijk onbruikbaar. Be doelde landbouwer is tegen ongevallen verzekerd, de geneesheer verklaard hem tijdelijk voor 50 pCt. invalide. Groede. Van de pas opgerichte onder linge ziekteverzekering in den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. wordt door onze afdeeling reeds zeer veel gebruik gemaakt. Tot heden hebben 14 patroons 32 dienst boden verzekerd, en nog meerderen zullen toetreden. Aardenburg. De op 12 Mei jl alhier ge houden vergadering van Ingelanden van den Isabellapolder, benoorden Aardenburg, werd bijgewoond door 25 stembevoegden of hunne vertegenwoordigers4 waren afwezig. De rekening over het afgeloopen dienst jaar sloot met een bedrag in ontvang van f 5845,69 en in uitgaaf van f5617,38 en alzoo met een goed slot van f 228,31. Het dijkgeschot werd bepaald op f 5 per H.A evenals het vorige jaar. De begrooting voor 1911/12 werd vast gesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 5766,54, met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 179,34s. Op voorstel van het bestuur zal een proef genomen worden met eene verharding van een gedeelte van den Langeweg door steenslag (macadam). Met algemeene stemmen werd besloten de „bermsloot" van den ligger der water leidingen enz. af te voeren, met welk besluit Gedeputeerde Staten in kennis zullen gesteld worden. Ter voorziening in de vacature voor een gezworen, ontstaan door de periodieke af treding van den beer M. J. de Muijnk, op 1 Augustus e.k werd met 13 van de 24 geldig uitgebrachte stemmen benoemd de heer L Versprille, te Aardenburg; 11 stemmen waren uitgebracht op E. Markus aldaar. De heer De Muijnk had te voren te kennen gegeven voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Bij de omvraag deed de heer J. M. Ros- seel het voorstel om het presentiegeld, als niet meer tot dezen tijd behoorende, af te schaffen. Dit voorstel zal in eene volgende verga dering van Ingelanden behandeld worden. (W. v. Z. VI. W. D.) In de week van 10 tot 16 Mei kwamen in de provincie Zeeland 20 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl 6 gevallen van roodvonk en 14 diphtheritis, t. w. van roodvonk 1 ta Arnemuiden, 1 te Overslag, 1 te Sas van Gent en 3 te Scherpenisse, van diphtheritis1 te Axel, 1 te Borselen, 1 te Boschkapelle, 3 te Goes, 1 te Koude- kerke, 2 te Middelburg, 1 te Ossenisse, 3 te Stoppeldijk en 1 te Westkapelle. E en zonderling. Woensdagmiddag wierp een persoon oen keisteen door ecu ruit van hel wisselkantoor der firma Van 't Hol'f en Pikaar, op de Noordblaak te Rotterdam, en deed een greep in de ge ëxposeerde bankbiljetten. Het doel van deze handelwijze scheen te zijn een ar restatie uit te lokken, want (1e man ver volgde kalm zijn weg en gat, toen hij gegrepen werd, gewillig het gestolen® terug Van schrik gestorven. Te Maas- niel (L.) stond liet 21/2jarig zoontje van F, Th. dezer dagen naar eenige varkens te kijken. Doordat plotseling een groot var ken het knaapje van achteren begon te besnuffelen, schrok 'het kind zoo hevig, dat het na korten tijd stierf. Spoorwegongeluk. Woensdag middag kwam nabij Roermond een trein, bestaande uit ledige ballastwagens in bot sing met een geladen ballasttrein. Vijf wagens ontspoorden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Wat a n l i-c 1 e r i ca 1 e haat ver mag. Bij de aldoor stijgende vermetel heid van het maQonnieke anticlericalisme, dat in den roes der Italiaansehe jubel feesten steeds driest -r het hoofd opsteekt, moet het niet verwonderen, dat bet nu en dan tot uitbarstingen komt, waarbij1 het vooral de priesters ontgelden moeten. Terwijl het afschuwelijke geval-Veritesi nog hangende is, waarbij niet alleen pa t-er Hricarelli, een der meest gevierde priesters in Italië, maar ook de Heilige Vader zelf betrokken werd, komt nu het bericht, dat de woede der anticlericaJen zich nu wederom gericht heeft tegen twee andere eerbiedwaardige priesters en liet door allerlei intriges en valsche beschul digingen reeds zoover beeft weten te bren- Igen, dat beiden in hechtenis zijn genomen. Om onzen lezers een klaar inzicht te verschaffen in dit verfoeilijke zaakje, wil len wij het door eenige bijzonderheden illustreeren. In het stadje Ripalta Arpina op twee kilometers af stands van Castelleone (in liet land van Cremona), was ile pastoor, de aartspriester don Cisarri, op 12 Maart I.I., bijna het slachtoffer geworden van eene vergiftiging, terwijl hij de II. Mis las: het bleek namelijk, dal de mis-wijn in oen der ampullen vergiftigd was niel zwa velzuur, en wel in die mate, dat hij gebruik daarvan de dood onmiddellijk zou gevolgd zijn. Het geval wekte een geweldige opschud ding en ontroering in de geheel® land streek en hij de onmiddellijk ingestelde nasporingen werden twee paviani in hechtenis genomen, waaronder een zekwj Cornelba, die eenige dagen te voren bij parochianen te weten had z en te komen, wie op den bewusten dag hot eerst de H. Mis zou lezen. In het land van Cremona zijn de poli tieke partijen verdeeld in paviani, aan hangers van den afgev. Pavia, een radicaal, en migliolini, aanhangers van den advocaat Guido Miglioli, dien onze correspondent „Vaticanus" ons reeds heeft doen kennen als ©en der voorman nen van de clerico-liberalisme in Itahé- Nadat nu de rechterlijke macht het onderzoek had voortgezet, stond zij °P het punt om nog meerdere bevelen tot inhechtenisseining uit te vaardigen teg®1 sommige kopstukken der radicale pavinnb maar tot aller verwondering werd hier van plotseling afgezien, en ook een politie commissaris, die in dezelfde richting gr speurcl had, werd binnen 24 uren naar een andere plaats benoemd. Door wiens invloed dit alles geschied is, blijft altijd een raadsel. In ieder geval w<*> het bevreemding, dat de afge- op dat tijdstip te Ripalta is, en bezoeken heeft afgek schillende autoriteiten, en te- in zijn orgaan, de „Rinnovai heel andere lezing gaf van tigingsgeval en het gerecht o| spoor trachtte te leiden. Zo; hij de verdenking te werpei den Zeereerw. imor Sieuro, pastoor te Ripalta Alpina; ve den priester Don Vailati, reel te Castelleone gevestigd heilig I van deze week op buiteiigewoi wijze het 100-jarig bestaan i worden, in tegenwoordigheid v< dene bisschoppen en van ka: aartsbisschop van Milaan. Aanvankelijk meenden de achter deze lasterlijke geruc anders te zien dan een pogin clericalen om deze plechtigbe storen of te verhinderen. Ma; slechts de voorbode van eei weiijker feit. Want in den den 6en Mei 1.1. werd te Rij) het bericht verspreid, dat in onverwachts de ecrw. heer Sc pelaan van den aartspriester de priester Vailati, rector va heiligdom, in hechtenis genoi vankelijk weggevoerd waren, schuldiging van poging-en tot op den aartspriester Cisarri. Dat het geval een onbeschri druk wekte onder de Katho hoeft nauwelijks gezegd. Zeer teekenend is hel, dat Cisarri onmiddellijk de verklari onmogelijk te kunnen geloovi schuld der twee priesters, il volmaakte en zelfs vertrouweli schap met hem leefde. Voor; zoodra hij den mis-wijln geroki dacht dat hij enkel bedorvei wilde hem wegwerpen; maar delli had hem daarin zelf v en den wijn laten bewaren om kundig te laten onderzoeken. V de aartspriester van oordee schuldigen veel dichter in zijl moesten gezocht worden. En d; hij zelf den advocaat Megehezz heiast om de verdediging der Iers voor het gerecht te Voere Zeer treffend is het korte kapelaan Scandelli op hot. ooj zijn inhechtenisneming aan schreef en waarin hij alles, w overkomen uit Gods hand („IV Uit het land van dei Of er voor Leo XIII ook oin op te komen voor het beo sociale rechtvaardigheid lei van den arbeider, moge he staaltje loeren van hetgeen thai na do uitvaardiging van de ene mm Novarum", in het „vrije plaats vindt. Wij knippen h< Centrum-artikel, getiteld: „Uil van den dollar". „Vaak wordt met zekeren oj gemaakt van ile liooge loom Amerikaansrhe arbeiders verr als men de bedragen zet naa hier in Europa wördt betaald ook heel groot. Maar toch ma goede toestanden worden g-csjir al niet waar liet de arbeide die in dienst der groote trusts verrichten. Zoo heeft reeds Oosten rijksch Hongaarsche Pittsburg aan zijn regeering teerd, da.t in de fabrieken der arnegie's reuzenondememing menschenlevens worden geoffer weer lezen we in een corre aan de „Köln. Volkszeitung", b(mistoestanden, vooral bij do niet minder dan onmenscheli heeten. Er wordt van de arbeiders eischt, dat ze het hoogstens tot tigste jaar kunnen volhouden, niemand verhazen, wanneer dat er twaalf uren per dag wor( en dan zonder Zondags ven dagen per week, het gel door. Wat haat het dan of men al lijk hoog loon verdient, wanne heele leven door arbeid word (len? Bovendien worden die lo steeds lager, wijl de fstaaltrust, hooger dividend bedacht, zoovr, onder ile in Amerika binnenkom verhuizers krachten zoekl, die minder geld dan de oudere sehe arbeiders tevreden zijn. En wat te zeggen van een arnegie, die door zijn reuze gen zich den naam van weid werft, maar niet het minste be te hebben van do plichten, welk over eigen arbeiders beeft.' kimme. (bij Alkmaar). On den op een bruiloft itengevok IT?,''1"?,!, sing een 20-tai persfl steld thans is een ervan, de bruid, overleden. Nog 3 a ernstig ongesteld, waarvan er is bediend. Berlijn. De commissie uit het gróndwetsontwer zas-Lothanngen heeft dil ont genomen, na inlassching van an

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2