iezen N. No. 58. Dinsdag 16 Mei 1911. Zevende Jaargang. euze in ergoederen ergoederen kelen rken Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG, tn VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. *EN. FEUILLETON. De geheimzinnige Cassette BINNENLAND. UIT ZEELAND. als in fijn Ik), leds in \AT D 5 en 6. leien worden Iverd. pkend, dat boven- twaalf series is de vierde klasse Jie Staatsloterij de ig duizend gulden asso wordt gaarne bkken Hoofdagen- Igel 25/26, Utrecht. j-str. 7, Amsterdam. In 5 series). \t 46, London E C. Ipert 74, Rotterdam. [(in 2 series). ÏHüTZ, 301, 's-Gravenhage. Kg 1, 's-Gravenhage. DRÉ, gaarne 70, Haarlem. lgk verzoek aan het CO, Juliana van 11's Cravenhage, met bijbehoorende m franco per post itingen bij de oordigers TOLHOEK Co., rkt, GOES. NIH H COURRtlT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. 5 can tan.t. „Rerum Novarum." Het is heden, 15 Mei, een dag van be- teekenis voor alle Katholieke arbeiders ter wereld, want zjj herdenken hoe vóór twintig jaren Z. H. paus Leo XIII den merkwaardigen zendbrief over den toestand der werklieden uitvaardigde, die meer dan welke andere pauselijke encycliek ook, is bekend en bestudeerd en wiens aanvangs woorden „Rerum novarum" een leuze zjjn geworden in den strijd om de herovering der maatschappij voor Christus en Zijn heilige wet. Door de encycliek Rerum novarum heeft de groote Leo het arbeidersvolk den weg aangeduid, die voert naar hun waarachtig geluk onder stoffelgk en geestelijk opzicht en der wereld doen zien hoe de Katholieke Kerk, wel verre van den arbeider te „ver achten" „uit te buiten" en te „knechten" altemaal uitdrukkingen welke socialis tische woord- en penvoerders kwistig rondstrooien als zjj de Koomsche Kerk belagen juist den weikmansstand met bjjzondere voorliefde bejegent. Eu dit niet alleen, wjji die stand meer dan andere hare bescherming van noode heeft, maar wijl de arbeidende stand op bijzondere wijze is geheiligd door den üoddelijken stichter der Kerk, die tot zjjn 80e levensjaar als timmerman in bet stille Nazareth verbleef en wiens medelijdend woord „misereor super turbas", „ik heb medelijden met de scharen" zoozeer getuigde van Zijn liefde en bezorgdheid voor het volk. Daarom is het passend dat èn de arbei ders, èn de overige Katholieken met een dankbaar hart de nobele daed van Leo XIII gedenken, die zooveel heeft bijgedra gen tot de opwekking van het sluimerend sociale gevoel onder de onzen en tot het vormen van strijdvaardige sociale kolonnes die de uitspattingen van het socialistisch wanbedrijf alom inperken en tegenhouden. „Rerum Novarum" is een zegen voor onze hedendaagsche maatschappij een voort durend „voorwaarts" voor onze Katholie ken werkmansstand, een onderpand onzer sociale eindvictorie. Kh «ËLAN». De Hounditchzaak. Na een straf geding, dat vier dagen heeft geduurd en Vrijdagmiddag eerst la t is geëindigd, heeft de jury Peters, Doebot en Rosen vrijgesproken, nadat de voorzitter van het hof voor de gezworenen had uiteengezet, dat de gronden van ue beschuldiging tegen dit drietal zwak waren. De voorzitter noem de het geval van de Russissche vrouw Wassilewa geheel anders, omdat gebleken was, dat zij aldoor omgang had gehad met Gardstein. De jury heeft haar dan ook schuldig bevonden, maar verzocht den voorzitter van het hof haar niet te verban nen, omdat gebleken was, dat Wassillewa op raad van Gardstein uit Rusland was ontvlucht, om aan vervolgingen te ontkomen. De voorzitter is op dit verzoek ingegaan en heeft Wassillewatto 2 jaar gevangenis- (Uit de nagelaten papieren van graaf Von 0.) 28 Sir Mordaunt zag mij veelbeteekenend aan, zweeg een wijle en zeide: Waarde rector, U hebt menschenkennis genoeg om te weten, dat het tusschen mijn vrouw en mij niet is zooals het wezen moet. Ik wil tegenover U niet klagen, waLt de ketting, die ik moet voortsleepen, heb ik mijzelven gesmeed, maar dit wil ik U wel zeggen, dat de cel in den Tower, waarin mijn vader door Hendrik VIII werd opgesloten, mij een aanlokkelijke woonplaats toeschijnt, indien ik er alleen mijn intrek mocht nemen. Ik heb mijn vrouw afgodisch liefgehad en nog is de betoovering, welke zij op mij uitoefent, bovenmate sterk. Tech zijn er oogenblikken, dat ik van haar gruw en haar schoonheid mij afschrikt in stede van aantrekt." 't Was zeker geen pleizierige tijding, die ik hier te hooren kreeg en toch, wat Sir Mordaunt mij over lady Verde mededeelde, stemde volkomen overeen met deu indruk, die zij ook op mij maakte. straf veroordeeld. De aanwezige Russen juichten, toen zij het vonnis vernamen en wenschten de vrijgelatenen hartelijk geluk. Rosen werd door zijn vronw innig omhelsd. BELGIË, Niet verschenen. In een beschrij ving van de feestelijkheden, te Brussel, gegeven ter eere van president Falliéres, meldt een correspondent der „Kol. Zeitung" dat daarbjj tal van katholieke dames, behoorende tot den hoogeren adel, weiger den te verschijnen, terwijl ook de pauseljjke nuntius en de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen noch aan het feestmaal noch bjj eenig andere festiviteit tegenwoordig waren. Koningin Elizabeth. Volgens het „Hbl. v. Antw.'1 hebben de specialisten in oorziekten, die Donderdagochtend de Belgische koningin bezochten, waargenomen dat de oorontsteking haar gewoon verloog heeft en weldra een volledige genezing laat voorzien. De cadeaux van president Falliéres. Toen Falliéres zich in het paleis te Laeken bij de prinsesjes en hunne moeder bevond, liet hjj, verhaalt het „Hbl. v. Antw.", drie groote kisten aanbrengen, waarin zich de kleine geschenken bevonden, die hij medegebracht had voor de kinderen des konings. Eerst kwam aan de beurt prinses Marie José. Haar werd een groote koffer aange boden, waarin zich een ontzaglijk groote pop, echt meesterwerk van Parijzer kunst bevond, met een volledige garderobe voor de popljjnwaad, kleederen, schoeisels, hoeden, kleine snuisterden, juweelen enz. De kleine prirses was er zoo verrukt over dat zjj geestdriftig de hand van den heer Falliéres greep en uitriep dank! dank! Dan was het de beurt aan prins Leopold. Aan dezen werd de volledigste verzameling speelgoed aangeboden die men uitdenken kan. Ook bevond zich onder deze voorwer pen een groot vliegtuig, gemaakt naar de laatste groote modellen. Aan prins Karei werd een kleine auto, met al de geriefelijkheden die daarbij pas set), aangeboden De auto is gemaakt voor zes personen en zeer rjjk versierd. AMEKIKA. Spoorwegongeluk. Volgens een telegram uit Redcliffe, Colorado, is een sneltrein van Denver naar Rio Grande in volle vaart in den omtrek van Redcliffe gederailleerd. De wagons stortten de steile helling af, waarvan er twee in de Eagleri- vier vielen. Het aantal dooden is tot dus verre nog niet bekend, daar het onmogelijk was, de in de rivier gevallen wagons te lichten. Het aantil dooden wordt 25geschat. De Senaat van den Staat New-York heeft, met een enorme meerderheid, een wetsvoorstel aangenomen, waarbjj het dra gen van wapenen, zonder een daartoe verkregen toestemming, als een misdrijf Begrijpende, dat hier een banaal troost woord niet op zijn plaats zou zijn, verge noegde ik mij mijn jsngen meester hartelijk de hand te drukken, onder belofte zijner aan het altaar op bijzondere wijze te zullen gedenken. Nauwelijks was de rouwtijd verstreken, of op St Bride's Hall veranderde alles als bij tooversiag. Het vroeger zoo stille huis was voortdurend het tooneel van feestge lagen. Lady Verde wilde vreugde rondom zich zien en gevierd worden. Aan adellijke familiën in wijden omtrek zond zij uit- noodigingen om op het slot te komen en met haar en haar man kennis te maken. De meesten voldeden aan de uitnoodiging, vooral uit nieuwsgierigheid naar do lady, over wier fabelachtige schoonheid de buiten- sporigste geruchten sinds lang de rondte deden. Weldra was er maar één roep èn over de ontvangst op St Bride's Hall èa over de beminnelijkheid en schoonheid onzer burchtvrouw. Al wat de verfijnde beschaving der Italianen had weten uit te denken ter verhooging van het comfort, ter versterking van den luister bij gastmalen en feestpar tijen, wendde lady Verde aan, om hare gasten onder den indruk te brengen van de hooge positie, welke Lord Mordaint, door haar te huwen, had ingenomen. wordt aangemerkt. Degenen, die in het bezit zjjn van revolvers, zullen ten spoe digste officieel verzoek tot het dragen daarvan moeten inzenden. Ook zullen de verkoopers de namen van hen, aan wie zjj wapenen verkoopen, in een register dienen in te schrijven. Deze maatregel spruit vooral voort uit de talrijke door vreemdelingen gepleegde moorden met behulp van revolvers en dolken. Een ieder schjjnt hoogelijk ingenomen met de aan neming van dit wetsvoorstel. MEXICO. De rovolutie zet haar overwinning voort. Juarez is door de troepen van Madero want het soldatenvolk voert er de heer schappij tot hoofdstad verklaard en er is een voorloopige regeering ingesteld. Men staat dus thans tegenover twee „regeerin- gen" van welke geen enkele tot legeeren in staat is. Volgens berichten van de Mexicaansche grens is Cananea Zaterdag door het re- gesringsgarnizoen ontruimd, dat om 3 uur 's middag de stad verliet onder militaire eerbewijzen. De stad is na langdurige onderhandelingen aan de revolutionairen overgegeven. Bezoek van president Falliéres. Men meldt uit Parijs, dat behoudens nadere wijzigingen, welke nog zouden bunnen voortspruiten uit bezwaren in verband met voldoenden diepgang van het vaarwater, het voornemen bestaat het Fransche eskader, dat in begin Juli den president der Fransche republiek, den heer Falliéres, naar Amsterdam zal overbrengen, saam te stellen uit de pantserscbepen „Edgard Quinet" en „la Marseillaise", benevens twee torpedobooten. Zeeuwsche bezwaren tegen de Bakkerswet. De Zeeuwsche Bakkersbond heeft zijn bezwaren tegen het nader gewijzigde ontwerp-Bakkerswet bekend gemaakt. In de eerste plaats legt de bond er den nadruk op, dat de eigenaars van gemengde bakkergen, wier debiet niet voornamelijk in broodomzet bestaat, maar voor wie bereiding van beschuit, koek of banket hoofdzaak is, in een zeer ongunstige con ditie komen tegenover hun concurrenten, die geen brood bakken, daar voor deze laatsten de arbeidsduur niet beperkt zal worden. Een ernstig bezwaar bestaat bij den bond ook tegen art. 12 van bet ontwerp, waardoor in de kleine bedrjjven, waarin de patroon alleen of met één, twee of drie gezellen werkt, al het werk in ongeveer II) uren moet worden vervuld. De bond acht dit voor Zeeland een onoverkomelijk bezwaar. Het verbod van nachtarbeid is voor den bond onaannemelijk met het oog op de marktdagen. Vooral in plaatsen als Wemel- dinge en Hansweerd, waar schepen dikwijls voorraad voor een paar dagen innemen, Over alles ging haar oog. Zij zag toe bjj de bereiding der ultheemsohe gerechten, waarmëde zjj den groveren smaak harer Engelsche disehgenooten wist te streelen. Zij bezorgde de tafelversieringen en koos zelve de bloemen voor de kraDsen en guirlandes, waarmede zjj de eetzaal deed tooien. Romeo was haar natuurljjk bij alles behulpzaam. De groote galerij in het westeljjk gedeelte van het kasteel, sinds jaren niet meer gebruikt, liet zij herstellen naar haar smaak en tot een grooten feestzaal inrichten. Zjj gaf voor bjj dit alles naar niets anders te streven dan den naam van haren echtgenoot voor het geheele land te doen uitschitteren. Nu, daarin slaagde zij volkomen. Menig edelman of edelvrouw van ten doorluchtig geslacht overschreed den dorpel van St. Bride's Hall, zich gelukkig rekenende tnder de vrienden van lady Verde te mogen worden geteld en niemand ging heen, die niet aanstonds bjj vrienden en familie de gastvrijheid der St. Brides uitbazuinde. Ofschoon bjj al deze feesten mjjn meester eigenlijk de tweede persoon was alles concentreerde zich om lady Verde was hjj toehniet ongevoelig voor de eer die zijn huis genoot en de steeds schitterender reputatie, welke zijn naam verwierf. zou de schade uit het verbod van nacht arbeid voor de bakkers, en het ongerief dat er voor de schippers uit voortvloeit, moeilijk te berekenen zijn. De bond verklaart, dat het door het Bakkers-comité gepubliceerde ontwerp van wet voor de Zeeuwsche bakkerjjen, op een enkele uitzondering na, evenmin aanneme lijk is, vooral met het oog op de daarin voorgestelde regeling en beperking van den arbeidsduur in verband met den nachtarbeid. In het grootbedrijf is nacht arbeid regel, bij de leden van den bond niet, maar zij hebben in dit opzicht meer vrijheid noodig dan in het ontwerp van den minister gelaten wordt. Deputatie van Bakkerspatroons komt bij Jhr. de Savornin Lobman. Onder een plaat van „De Voorhoede" lezen wjj het volgende zinrijke onderschift Bakkers-patroons Mijnheer, wjj komen U zeggen, dat wij er niets geen bezwaar tegen hebben, dat ons de nachtarbeid verboden wordt. Jhr. de S.-L.Ik wel. Ik wil opkomen voor uw vrijheid. Bakkers-patroonsMaar mijnheer, die vrijheid hebben wij nu juist niet. Wij willen 's nachts slapen. Jhr. de S.-L.: Goed, slaap dan maar, ik wil ook voor U de vrjjheid behouden, om 's nachts te werken. Bakkers-patroons: Heel mooi, maar dan worden wjj door de groote labrieken ge dwongen om 's nachts te werken, en wjj zijn heelemaal niet vrjj om 'snachts te slapen. Jhr. de S.-L.: 't Kan best, maar ik wil toch voor U de vrjjheid, om 's nachts te werken. Goes. Zaterdagavond kregen twee jongens twist. De zoon van den heer F. stak den zoon van L. in de zijde en verwondde hem levensgevaarlijk. De gewonde is bij v. d. R. ingedragen en mocht niet vervoerd worden. Nader meldt men De twist ontstond op den R. K. Kerkhofweg. De getroffene lijdt veel pijn maar zijn toestand is op het oogenolik bevredigend. Het eerste verband werd gelegd door Dr. Lasonder. Middelburg. In de Raadsvergadering op Woensdag a s. te 2 uur worden behandeld onderstaande zaken1. Notulen. 2. Stuk ken. 3. Beneeming stembureaux. 4. Defini tieve benoeming der leeraren Gymnasium Timmermans en Van Hamel en wijziging van het besluit betreffende den pensioen grondslag. 5. Eervol ontslag aan C. Vos als onderwijzer aan school K. 67. Pri mitief kohier belasting naar geschatte in komen, dienst 1911 en honden. 8. Staten oninbare posten belasting geschatte inkomen 1910, Bchoolgeld scholen A, C, G. en J en h'erhalingsonderwijs. 910. Bezwaarschrif ten inkomstenbelasting 1910 en aanslagen in vergunningsrecht, 11. Rekening Burger lijk Armbestuur over 1910. 1216 Voor stellen tot vermindering huurwoning Wed. Ook behoefde hij niet ongerust te zijn over de onkosten welke zjjn vrouw maakte, want de reeds aanzienlijke rjjkdommen van zijn geslacht waren door het zuinig beheer van zjjn vader en grootvader enorm gestegen en leverden alzoo geen bezwaar op voor het ontplooien van een vorsteljjk vertoon. Het scheen, dat de faam van Verde's koninklijke gastvrgheid tot aan het hof was doorgedrongen, althans onze geëer biedigde koningin gewaardigde zich op haar reis door de graafschappen aan ons kasteel een bezoek te brengen. Dit bewjjs van koninklgke vriendschap bracht Sir Mordaunt in de wolken en deed hem al het verledene vergeten. Hij hing zijn vrouw aan als vroeger en was de gelukkigste mensch ter weield. Lady Verde was in die dagen slechts van ééne zaak vervuld: de koningin eene ontvangst te bereiden zóó schitterend en majestueus, als nog nooit in deze streken was gezien. Het feestmaal, dat zjj Hare majesteit in de groote galerijzaal aanbood, was boven alle beschrijving kostbaar en heerljjk en voor de eerste maal verscheen zij toen in een allerkostbaarst kleed van goudbrokaat, rijk bestikt met een keur van juweelen, het haar getooid met smaragden van onschac- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 16 Mei Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind. Veranderlijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk regen of onweers buien. Weinig verandering van temperatuur. Lambertz, tot verkoop van grond aan P. W. M. Hoegen, naar aanleiding van het verzoek van C. E. Plugge om boomen te rooien op den Veerschen Singel, het geven van grond in erfpacht aan J. Jongepier en J. J. Meyboom, en naar aanleiding van het verzoek der Afd. Middelburg van de Vereeniging „Vergunning" inzake het slui tingsuur. 17. Motie van Mr. Sannes be treffende aanbevelingen voor de benoeming van leden van de Commissie van toe zicht L. O. Betreffende het circus „Charles", directeur de heer C. Krone, dat binnenkort verschillende plaatsen in ons land en o.a. ook onze gemeente zal bezoeken, vernemen wij nader, dat het programma van dit circus een menigte attractie, ais nooit te voren gezien, aanbiedt. Slechts eerste rijders en rijderessen van alle naties zijn er aan verbonden. Marokkanen, Indiërs, Chineezen, Arabieren enz. luisteren de voorstellingen met hunne geheimzinnige kunsten op. Vrij- heidsdressuren der edelste raspaarden wor den in grootste volmaaktheid vertoond. Het circus Charles heeft met zijne 23 gedresseerde leeuwen, 7 gedresseerde ko ningstijgers, 6 ijsberen, 16 zeeleeuwen, 6 olifanten, 5 zebra's (waaronder zeer zeldzame bergzebra's) verschillende kameelen, lama's, gehoornde paarden, ijaks, bisons, Indische buffels enz de grootste gedresseerde dieren- groepen in Europa De heer W. de Graaf alhier, is beniomd tot lid der jury van de groote bondsfeesten die het Ned. gymnastiekverbond met Pink steren in den Haag houdt. De sergent majoor-instructeur A. M. Nieuwland van het 2e bat. alhier is benoemd in administratieve betrekking bij de HollandAmerika lijn te Rotterdam en zat mitsdien den militairen dienst met pensioen verlaten. Vlissingen. Zaterdag werd van de werf der Koninklijke maatschappij „De Schelde" met goed gevolg te water gelaten Hr. Hs. „Zwaluw", in aanbouw voor de Gouverne- menta-Marine in Nederlandsch-Indië. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte over alles 52 M. lengte tusschen de loodlijnen 50 M. grootste breedte op buitenkant der bouten huid 9.50 M. halte tot opperdek 6.80 M. diepgang bij geheele toelading in zeewater met 110 ton kolen 3 10 M.waterverplaatsing bij dien diepgang 810 ton. De romp van dit schip is onderwater met hout en koper, boven water met staal bekleed. Onder de sloppen, 4 in getal, bevindt zich een 25 voet lange motorsloep. De stoommachine is van het verticale drie voudige expansie-systeem met oppervlak bare waarde en met paarlen, zoo groot als kersen om den trotschen, blanken hals. Haar binnentreden verwekte een algemee- nen kreet van bewondering. Zelfs de koningin moest bekennen, dat haar gast vrouw eene verschijning was, zooals men ook in de paleizen der vorsten maar schaarsch zou vinden en maakte lady Verde een compliment over haar voorkomen. Met 'n betooverenden glimlach antwoordde deze, dat naar Italiaansche zede de gast- vrouwe zich des te schooner tooit, naarmate de gasten, die zij ontvangt, van hoogere afkomst zijn, „en", zoo besloot zij, „waar thans mijn huis de eere geniet UweMaje steit onder zijn dak te herbergen, meende ik verplicht te zijn mij te kleeden met het allerschoonste gewaad, dat ik bezit. Ik vergeet echter geen oogenblik, dat ik de gehoorzame onderdaan ben van Uwe Maje- steit en- dat alles wat ik bezit het Uwe is. Daarom bid ik Uwe Majesteit dit geringe blijk mijner hulde wel te willen aanvaar den." Op een teeken van haar hand trad haar secretaris nader, die haar een koffertje overreikte. Zij nam het uit zijn handen en met een sierlijke buiging bood zij het de koningin aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1