en n: cht inufacfuren beekman- DE DUIF' No. 57. TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COUllANT Zaterdag 13 Mei 1911. lens verbouwing kjEN: genres itels. Mantel- e" ten, Cosluum- er FEUILLEI OA Sociale Berichten. BUITENLAND. |)og op de Ie Zo mer it! wij bij- V. EEN LIED PER WEEK. fAN CASTEREN. ttiarts Regensburg IE JONGE, Ovezand. Zelandia Antiqua. Middelburg. De geheimzinnige Cassette Ivan Dr. Lahmann. ELLEN. In eflen en 1ANDSCHOENEN Lue modellen tegen ïS. ren. HANDSCHOENEN sring No. 16 uit ,,De Leeuverk". MAASLIEO. Woorden van Muziek van H. Knippbnbkro. Hob. Covper». Wij willen de Maas die onB Zuiden besproeit Door plaatsen bezoomd zien, waar nijverheid (bloeit, Door rijkdom omgeven en welvaartsgeluk. De Maas moet haar boei uit bevrjjd van (den druk (bis). Vrij ruischen haar watren door 'tZuider [gebied, Dat niet meer de handel belemmerd zich ziet, De mjjn dient geopend met hak en houweel, Haar schatten geworden ons Zuiden ten [deel (bis). Wjj willen de Maas hier met schepen [bevracht, Zien bloeien baar boorden in blij volle pracht De Maas moet haar boei uit, bevrjjd van [den druk, Door rjjkdom omgeveu en welvaartsgeluk (bis). NDER lolie, Glycerine, Bitterzout, Rabarber, Anker Pain Expel- Vicat, Carbol, Creolinpoeder, Zuivere Carbol, Lisol, Cre- ebatlen, Ijisolsteenen, Carbol- n, Rattenvergift,Muizentarwo. dofman Spiritus, Citroenspi- md, Cayenne Peper, Vischlijm, •thout, dubbel Koolzure Soda, IZwavel, Salpeter, Boorzuur, I Zuringzout, Haarlemmerolie, fcters, Zinkingsnuif,Anthiezuur, len, Zweetvoetenpoeder, Strooi- I het tegengaan van smetten, Is,Wormpatronen, Koupleisters, 1 Kruiden, Honingbloemen- ■ogkreeften, Azjjnessence, vloei- lextract, Jachtwater, Witljjm, m-oode VVrijfwas, Groenkoper filverlakbrons vindt men in de |hoeksche drogisterij van Jen Dinsdag van 124 uur te len of te ontbieden voor alle IKTEN, KUNSTTANDEN enz., bi "Schneider, St. Jacobstraat, worden alle 10 pCt. kortÏDg verkocht, lanbevelend, TACKER (klein Lourdes) Volgenden dag. Dinsdag 6 Juni. te nemen, kunnen zich aanwelf kth. Pietsclub. IES, Gortstraat. MOERENBURG, Heerenstraat- ILAURET, Schuitvlotstraat. ELKER, Korendijk. kt FIJNOUT, Goesche Korenniar Middelburg In hst wonderjaar 1666. IV. Dit gebouw behoorde aan iemand, en werd ook door hem bewoond, die in de beroerten van de volgende, dagen een gvoote rol gespeeld heelt, aan Jacob Jansse van der Meersche, die Isabeau, de dochter van Pieler Cz. Haeck was gehuwd, ltaeck was een heel voornaam personage in do hoofdstad. Reeds in 1643 had hij er het ambt van burgemeester vervuld. 1 epfolgeus was hij baljuw ju YribT en 1662. lis. 's-GtaVezande eft aangeteekend, dat hij van 7 Jan. J662 af tot 1566 als garde noble van nhilips Willem, Oranjes oudsten zoon, ïtting beeft, gehad in de Statenvergade ring. Dit schijnt echter op eeh misverstand tè berusten. De beschrijvers van Zei. 111. vermelden Qumtijn Weytsen als garde noble. Va den dood van den markies vim Veere is Weytsen, 14 Jnni 1561, door de ii Prins gecommitteerd, om Philips Willem, heer van St-Maartensdijk, nis eerste edele te vertegenwoordigen in de Staten van Zeeland, 't, geen op 1 Juni 1562 werd toegestaan. Hij was de zwa ger van Haeck, dié met zijn zuster Jo hanna was gehuwd. Haeck zelf was ook wel, 13 (let. 1562, door den Prins als stadhouder van ons gewest, gecommit teerd, maar tot het opnemen en sluiten der rekening, daarbij geassisteerd door Philibert. van Serooskerke en Jacques Herenthout van wege Bewesten-Schelde en drie andere hoeren voor de zaken Beoosten Schelde. Daags te voren had Oranje Serooskerke met Adolf van Rot-s- sele gecommitteerd, om zijd zoon in de Staten te vertegenwoordigen. Gp 14 Juni 1566 was Haeck, volgens een brief van den zoo bekenden rechtsgeleerde Yiglius aan Hopperus, nog baljuw, maar toen do g ra spreek te Bredam is gehouden (2 Juli), had hij reeds een opvolger. Behalve tsabeau had hij nog een dochter, Catha- rina, ,6 Dec. 1626 ongetrouwd overleden en een zoon Cornells, die, schoon zijn vaders partij volgend, meer op den .ach tergrond Weef en in 1574 secretaris werd van Middelburg. Zooals reeds gebleken is, was Rollema llaoeks opvolger. Jhr. Tzommo of Thomas Rollema kwam uil Snoek. Hij was een neel van Joachim Hopperusin Maart 1569 werd hij op Alva's last gevangen genomen en naar Brussel gevoerd, onder beschuldiging van zijn plicht niet gedaan te hoMien tijdens de beroerten. Hij' werd op Treoivnhurg te Brussel gevangen ge zet en huiten allen toegang gehouden tot in lier. ior maanden later kreeg hij een ruimer gevangenis op het. stadhuis en weldra ;Moi) volgde vrijspraak. In Aug. (Uit de nagelaten papieren van graaf Von C 27. Zij bood ons ververschingen aan er de kamer verlatende, kwam zij kort daar op terug, gevolgd door een bediende, die op een blad fijn gesle.pen Yenotinanseho glazen droeg en een prachtige karaf, waarin goudgele wijn tintelde. Zelf schonk zij ons in, den wijn roemende als .oen der edelste uit haar vaderland en be- hoorende tot een partijtje, dat haar vader haai gezonden had. Nu, de sclioone schenkster overdreef niet en ik herinner mij niet ooit van mijn loven zulk een krachtigen en verrukkelijk smakenden wijn te hebben geproefd. Ook Sir John prees den drank 'als overheerlijk Lady Verde was inmiddels de kamer uitgegaan en wij zetten ons spel voort, [k rvas dien middag bijzonder ongelukkig in oen oogenhlik had de oude heer mij schaakmat gezet. Voor een volgend spel gebannen ,trok hij' naar Oost-Friesland, naar Emden, verzamelde krijgsvolk en deed een inval in zijn geboorteland, waar hij veel schade aanbracht. Naar zijn han delingen en uitlatingen te oordeelen schijnt, hij tot, de „politieken'l behoord te hebben, vrij onverschillig in gods dienstzaken. Alva's vervolging zal van hem een driftig partijganger van 's Prin sen zaak gemaakt hebben. De brtooning bied' niet uit. Na den overgang van Mid delburg werd hij (Mei 1574) daar yndor maal baljuw en 15 l)ec. 1577 trad luj' als zoodanig te Vlissitigeti op. Zijd vrouw Anna Smits bleef in de hoofdstad wo nen en huisvestte van 14 April tot Sept. 1569 graal' Jeronimo de Lodron, van wiens regiment 2(K) soldaten naar hier gezonden waren. Zij genoot daarvoor van stadswege 6 pond per maand en moest niet minder dan zeven bedden doen dekken. Roll-ema's laastle vonnis is van 3 Maart 1569. llij werd vervangen door den koopman Mar tin di Posa, of di Poen, zijn beschul diger hij Alva, verzekert 's Gravenzande, die zijn eerste vonnis velde op 21 April. De Rentmeester-generaal II. IV. S. Phi libert van Tuyl van Serooskerke, die steeds 's Koning* zijde gehouden heeft, was uit lief veld geslagen hij het verne men van liet onheilspellend nieuws, dat Mr. Adriaan de Proost zich gehaast had hem mee te doelen, maar niét hij', do baljuw cn de burgemeesters moesten hier optreden, llij raadpleegde Mr. de Proost en zijn schoonvader en liet toen de bur gemeesters ontbieden, die zich op bet. stadhuis bevonden met de gehorte vroed schap. Rollema ging daarop; van nog 15 hoeren vergezeld, naar den Gouden I.eeuw. Serooskerke echter Weef thuis. Naar binnen stapten de baljuw, de pen sionaris Hugo Bonte en de beide burge meesters. In de schuur waren bijeen: Rollema verklaarde van 1000, de burge meesters zeiden 600 A 700 en Bonte schatte het. aantal op 500 a 600 personen. Het Was in het belang der heeren de ge tallen vooral niet te klein te nemen. De mensehen waren aan het zingen van psalmen en de predikant zat op een hooge ton hij een venster. „Hola! houdt, op en geeft gehoor!" riep Rollema, en toen plot seling het gezang verstomde, zei de pen sionaris: „Gij, Gilein, houd op met pree- ken en vertrek van hier! En gij, gemeente, Vertrekt, en elk ga naar huis, want hot. is niet geoorloofd in zulk een vergadering en predikatie to komen!" IV predikant Het zich van zij'n wijitpijip glijden. Was hij gevangen? Er ontstond oen groot rumoer en de baljuw meende, dat, er één schreeuw de: „Slaat, dood! slanl dood!" Volgens de burgemeesters echter maande Lange Hans, de kleermaker, zij'n partijgenoolen, die reeds een goed heenkomen zochten, tot blijven aan met een: Staal.l slaat!" Van verschillende zijden werd er ge vraagd: ..Waar is de predikant?" en men uitte bedreigingen tegen de overheid. Een Katholiek, een man van eens, heel'1 Holle- ma verzekerd, dat de rogeering toen in gröot gevaar was geweest. Gilein beklom de ton weer en hij stak het hoek, dat hij in de hand hield, in de hoogte, zeg gende: „Weest tevreden!" Nu ging de predikant er toe over, tot. het rechtvaardi gen van dit weerstreven van 's lands wet ten, maar Bontius maakte er alras een einije aait: „Wij' komen hier niet, om u te hooren dispttteeren, maar om u te verklaren, dat gij dit doei. tegen de ordon nantie, den wil en het verbod van Zij'n Koninkl. Maj Maakt u terstond weg!" De vergadering verliep thans onder groot rumoer. Een weinig later kwam er bericht ten stadhuize, dat, die van de nieuwe leer zich bevonden in de herberg De Grocnpoorte, hij een der sfadsoitgangen. Adriaan. Joosse, de burgemeester, en Bonte togen derwaarts en Verklaarden den pre dikant, die een 30 volgelingen hij zich had, zoowel mannen als vrouwen, dat hij Middelburg en het stedelijk rochtsge bied te ruimen had. Vooral Samson Mo- reys, Lange Hans en een barbier van buiten de Noorddampoorl, ntr. Pieter, wa ren qualick ter sprake en enkelen trok ken het rapier half uit de scheede, als wilden zij geweld gebruiken, maar toch, de gelagkamer liep zonder stoornis Jcdig. verontschuldigde ik mij wegens drukke bezigheden en nam afscheid. Ik wa.s nog niet aan mijn huisdeur genaderd, of een jongen kwam mij in vliegende vaart ach terop geloopen, mij toeroepende of jk toch direct op het kasteel wilde komen, want het stond toch zoo slecht met Sir John. Men begrijpt, hoezeer die mededeeling mij deed onstelie.n, die zoo juist den graaf gezond en vroolijk had achtergelaten. In allerijl nam ik alles hij mij wat voor de H. Bediening noodzakelijk Was en spoedde mij bnrehtwaarts. Helaas, mijn komst, kon niet baten. Sir John was dood. Kort na mijn vertrek had Jeromy, 's graven kamerdienaar, zijn meester op den grond gevonden, stijf, bewegingloos en naast hem den bokaal, waaruit hij den verdwikkenden wijn had gedronken, in scherven. Bij nader toezien bleken de levensgeesten reeds geweken en eigen aardig! eenzelfde blauwachtig waas als over het gezicht van ladv Katharina lag, was over het gelaat van dezen doode verspreid. Toon ik in do kamer kwam waar het stoffelijk overschot van pir John lag, vond ik er alle familieleden in diepe droefheid rondom het doodsled ver Natuurlijk werd Jacob van der Meersche, de eigenaar van De Gouden Leeuw, ter verantwoording geroepen. Hij verklaarde het pakhuis verhuurd te hebben en de Vlissingsclie schrijnwerker Francovs had legen zijn wil en dank de deur geopeu.., omdat, de man behoefte had pan de daar in geborgen houtwaren, llij' beloofde, dat zulks niet meer zou voorkomen Langzamerhand waren de nieiiwsgezin- den een stapje verder gegaan, want zij wisten, dat eenige leden van de vroed schap en ettelijke invloedrijke ingezetenen op hun hand waren. Er schijnen hier twee consistories bestaan te hebben, die we vinden aangeduid als hoi mille en het nieuwe consistorieTol hef eerste behoor den de predikant Gilein en zijn I)roedei' Jan de lloorne, die hem trouw let' zijde stónd, de hranilewijnmaii Pauwels in ite Tree liter, de reeds genoemde Ailanr lie lijndraaier en Sampson Moreys, Matthijs de goudsmid, l'etor Bureel, Hans de beeld of antieksuijiler, Lange Hans de kleermaker en Me Is de schaliedekker, „een hoop rabbauweu etnle vijle per sonen, die nyet te vorliesen en hadden", zooals de oud-burgemeester en schepen Simon Simonsze ('osi en hei raadslid Cornells Kransze Tas getuigden, lie oud- baljuw. Haeck, de wijnkooper Claes Tlmys, do koopman Jan van de Perre, Olivier Corbaiill, Guillaume de la Losse en anderen vormden hel. nieuwe consistorie, dat voor politie zorgde, terwijl liet oude de religiebelangen behartigde. 11e rijke Haeck, die toch bij1 de installatie van Mgr. de Castro tegenover 's Ironings commis saris, Mr. Quinlijn Weytsen verklaard had, „dat llij voor zooveel hem aanging, be reid was in .pilo gehoorzaamheid zich te regelen volgens de beliefte van Zijn Kon. Maj." en zijn schoonzoon van der Meer sche waren de groote roervinken. L. DRANKBESTRIJDING. Onderstaand stuk namen wij over uit I)o Katholieke O n d c r w ij z e I' ll r a nk bes t rij der. Als goedgeslaagde aansporing om de drankbestrijding in Zeeuwsch-Vlaan,deren aan te vuren, ver dient liet in ruimen kring verspreid te worden. Zeeuwsch Vlaanderen rijs op! Bravo, Prosper 1 dat ge 'tklokkezeel hebt getrokken, en geluid de noodklok 1 Werd lijdWant. Zeeuwsch-Vlaanderen, dat. zoo fier in zijn wapen voert „Luclor et emer- go: ik worstel én rijs op", mocht het. overeet-ven en er deze minder fiere spreuk- op zetten„Salva me, demerge" )-ed me, ik verdrink. Inderdaad, er wordt out zei. tend gedron ken. En ik kan het me best begrijpen, dat iemand, die warm voelt Voor z.'n Zeeu wen en drankbestrijder is, zich ergert dag aan dag, en dat het een ware verlich ting is voor hem, z'n hart boordevol eens uit te storten. Dat hebt ge gedaan, Prosper ,en ik hen blij' dat ik door te klagen over copie, er de aanleiding toe geweest ben. Gelijk, gij, mag ook ik zeggen, het volk van Zeeuwsch-Vlaanderen lief te hebben. Kort slechts mocht ik er mee omgaan, maar lang genoeg, om hei te loeren sohatten als een volk, waar kruim in zit en waarvan men veel, zeer veel goeds kan verwachten. Het moge U dan ook niet verwonderen, dat, ik op uw artikel inga, en naar best vermogen 'iets wil bijdragen tot ophef fing van dal deel van ons Bisdom, dat dreigt weg te zinken niet in de zee, waar uit. het na een moeitevol len strijd eens oprees, maar in een vloed van hier, die het van alle zijden overspoelt. Ge vraagt licht, raad en daad! Licht hebt ge al ontstoken. Wanl mis toestanden doen kennen, is het eerst noo- dige licht. Ga er gerust, mee door en wek tot vervelens toe anderen op, mede licht te ontsteken. Het zal U bekend zijn, dat de Redactie van Sobriëtas in Aflev. 3 deze vraag plaatste gaderd. Master Mordaunt stond bleek en ontdaan aan het voeteneinde op zijns vaders gelaat te staren, terwijl op zijde ladyr Yerde geknield lag, het. hoofd in de handen verborgen. Wat meer naar ach teren stond Romeo, met overeikaar ge slagen armen. Hel uitbundigst in zij'n droefheid was de oude Jerom, die den overledene als aanvalligen knaap had ge kend en steeds in zijn onmiddellijke na- hijheid als trouwe dienaar had vertoefd. Ik naderde de legerstede, maakte over den doode liet teeken des kruizes en wierp mij op de knieën om oen hartelijk gebed te storten voor de rast. zijner ziel. Inmiddels was een reiskoets de binnen plaats van het kasteel opgereden, waar uit Sir Philip, 's graven oudste zoon, stapte, die geheel onverwacht uit Rui fetch - land was teruggekeerd en zijn ouders wilde verrassen. Onmogelijk de ontzetting te beschrijven die ons allen heving, toen wij opeens de deur hoonden opengaan en den erfzoon, thans wettigen lord van St. Bride in ons midden zagen. Eén blik rondom zich geworpen en Sir Philip be greep alles: met een rauwen kreet stortte hij zich op het lijk zijns vaders, hel hem Wie onzer medewerkers geeft ons een overzicht van het alcoholisme in Zee land en van de drankweer, zoowel Ka tholieke als iiiet-Katholieké, aldaar? Welnu, laai Sobriëtas niet op dien medewerker wachten. Het zou misschien al te lang duren, als één dat reuzen werk moest volbrengen. Maar als yvc me kaar ecu handje helpen, zal hel heter vlotten. Dat ieder onderwijzer eens in zijn plaats do kroegen, felle dat zal al een aanlig ideetje geven van het alcoholisme. Ver- dor ga iiij) eens nauwkeurig na, hoeveel burgers en boeren er over don kop zijin gegaan vanwege de pintjes. Gok zal het de moeite loonen de drinkgewoonten, lie ilrinkideeëii en drinkdwnng bloot t.e leg gen. Zoo vond ik indertijd heel teek-e tiend, dat de presidenten der harmonieën, waarvan ieder dorp er in dien regel zoo veel lelt. als er brouwerijen zijn, haast, zonder uitzondering brouwers waren. En dan die herhaalde marschen door hel dorp en luj iedere kroeg waar brouwer president leverde, de kelen göspoeb.l •lammer van zoo'n volk Als nu ieder hel zijne doel, om die wantoestanden aan het licht te brengen, zijn we al een eindje op streek. Heel graag wil ik medcdeelingcn daar omtrent, in ontvangst nemen. Die verzame ling kan dan later worden benut, liefst, door een. Zeeuw-drankbestrijder. Er kan evenwel nog meer gedaan wor den. liet volk moet worden voorgelicht. Want, Prosper zal hel met me een,s zijn, dat er nog maar heel weinig Zeeuwen zijn die inzien en toegeven, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen een vree se lijk bier alcoholisme hcerscht, e.n dat in meerdere plaatsen ook de sterke dranken mee (el len (o. a Terneuzen, Sas van Gent, Grauw, Sluiskil enz.) Dat voorlichten nu kan geschieden op velerlei wijzen. Op de eerste plaats door- de s o. hooi. Er zijn gelegenheden te over, om het alcoholisme ter sprake te brengen en de geheelonlhonding aan te bevelen, zeer nuttig zijn ook kinderver- gaderingen, gelijk we in Breda al pen paar jaar houden. Laat eenige jongens een klein stukje loeren en noodig jiot laatste leerjaar uit te komen luisteren. Ook die al van school zijn kan men toe laten. Een korte maar duidelijke uiteen zetting van alcoholisme en drankweer ?al zijn nut doen. Kindervergaderingen zijn te verkiezen boven oudor-vergadoringon omdat de laatste bij gebrek aan mede werking helaas niet mogelijk zij'n. Ook buiten de school kan worden- ge- werkl door verspreiding van lectuur. Lichtkogels van Sobriëtas, Ouderskaarteii, Nieuwjaarsboden, Kruisvanen komen al lereerst daarvoor in aanmerking. Hei noo- digegeld? Wel, klop eens aan hij 't Hoofd bestuur, Secretaris M. Verhoeven, Prinsen hage, hij het Hoofdbestuur van de B. (1. 1'. K. voor Breda, Secretaris J. v. d. Horst, Oudenbosch, en bij Sobriëtas, Secrelaris H. Hermans, Maastricht. Me dunkt, die zullen allen blij zijn, iets te kunnen doen, om Zeeland te helpen. En dan de locale pers. Hoe het met Zelandia staat, weet. ik niet, maar wel is mij bekend, dat „De Zeeuwsche Koe rier" graag zal meehelpen. De Redacteur is al sinds jaren drankbestrijder en sinds een jaar als geheelonthouder aangeslo ten bij Sobriëtas. Wat nog een sclioone gelegenheid is, de eerstkomende Katholiekendag te Breda. Laat daar eens iemand aan de groote klok hangen, hoe ontzaggelijk veel hier er in Zeeland verzwolgen, hoeveel geld daarmee vermorst wordt. Mocht ik ten slotte een raad geven, dan zon het deze zijn. Laten yve zorgen bij onzen strijd iedere overdrijving te ver mijden. Do zuivere waarheid is al erg genoeg. En nu, Prosper, veel succes bij uw verderen arbeid en vooral wenseh ik je toe veel medewerking, opdat spoedig het sohoone Zeeuwsch-Vlaanderen oprijze uit den bierpoel en opnieuw zijn wapen spreuk waar make: Luctor et emerge! Ypelaar. G HUYS. zoo dierbare gelaal van den doode met zijn kussen bedekkende. Ik trad naderbij en legde mijn hand op zijn schouder. Hij keek om en zag mij aan mot een blik vol onbeschrijfelijke droefheid. „Waar is moeder?" vroeg hij. Ik zocht, naar woor den, die hem slechts geleidelijk den wreeden .slag zouden ntededeelen, doch hef scheen dat hij alles reeds begreep of de waarheid in mijn oogen las. Met een dol gekreun zond hij ton tweeden male op hel lijk zijns vaders, het om klemmende als wilde hij het niet loslaten. Ik wilde hem met zacht geweld van het bed wegvoeren, toen ik een fik op mijn arm voelde. Omziende zag ik vlak hij mij liet gladde gelaat van den secrela ris, die mij tor-lispelde.„Indien het mij als vreemde hier vergund zij een raad te geven, zou ik U Eerwaarde, aanraden: stoor den edele.n heer niet in zijn smart, laat hem uitschreien naar hartelust". Te gelijk zag ik lady Verde met een eigen aardiger! blik Romeo aankijken. Ik was besluiteloos wat te doen, totdat master Mordaunt mij ter hulp kwam, zijn broeder hij de hand nam, hem eenige woorden in fluisterde en er in slaagde hem uil de ITALIË Pater Massimo, f Te Rome is dezer dagen overleden pater Massimo S. J., de zoon van vorst Uamilo Vittorio Massimo. Hjj werd in 1849 te Rome geboren. Pater Massimo was vooral bekend om zjjn we tenschappelijke studie. Zijn lievelingsvak was de studie der natuurkunde, en dester- rekunde, waarin hjj leerling was van den beroemden pater Secehi. Van het oude Palazza Massimo heeft hjj een inrichting voor kooger onderwijs gemaakt. In 1887'-88 werd er een gymnasium geopend, dat tot dusverre door meer dan 6000 leerlingen werd bezocht. ENOELAN». Lord Landsdowne, de man die het Brit- sche lloogerhuis met alle in hem wonende kracht tracht te redden van den aanslag, door de regeering beraamd tegen de oude en verouderde privilegies, welke dit lichaam in Groot-Britannië en Ierland op wetgevend gebied feitelijk alvermogend maakt (in 8trjjd met de grondwet „Adhuc sub judice lis est", hierover verschillen de kenners van het Britsche staatsrecht), lord Lans- downe heeft dan Dinsdag zjjn lang verwacht omvangrjjk en zeer ingewikkeldjwetsontwerp ingediend. Daarin wordt, naar Reuter meldt, bepaald dat het Huis zal tellen 350 Lords „o! parliament", waarvan 100, die echter, alvorens verkiesbaar te zjjn aan zekere vereisckteu zullen moeten voldoen, zullen worden gekozen door de erfelijke peers, 120 gekozen door kiescolleges, samengesteld uit parlementsleden, en 100 benoemd door de Kroon De dertig anderen zouden zjjn prinsen van koninklijken bloede 7 bisschoppen en 16 rechters. De peers zouden voor niet langer dan 12 jaar gekozen worden, maar na dien tjjd herkiesbaar zijn. Lord Landsdowne meende uitdrukkelijk te mogen constateeren, dat in dit zijn ontwerp een groote concessie wordt gedaan aan de regeering, door de beperking van de privileges der peers, maar hij verklaarde tevens dat de voorge stelde wijziging bepaald noodzakelijk is in het belang van de stabiliteit der grond wet, die op het oogenblik ernstig bedreigd wordt. Het spreekt wel vanzelf dat de regeering met deze poging om het veto-recht voor bet Hoogerhuis te behouden en den koning niet meer dan 100 peers te doen benoemen, geen genoegen kon nemen. Vandaar dan ook dat minister Morley verklaarde, dat een liberale meerderheid in het Hoogerhuis onmogelijk zou zjjn bij aanneming van het ingediende voorstel, dat onvoldoende is en verwachtingen opwekt, die niet ver wezenlijkt zullen worden en dat niet aan vaard kan worden in plaats van Parliamant bill. De regeering wenscht afschaffing van het absolute veto van het Hoogerhuis hetzjj dit hervormd worde of niet. Landsdowne heeft dus uit de plooien van zjjn toga niet den vrede geschud, doch de oorlog tusschen regeering en Hooger huis duurt met dezelfde hevigheid voort. FRANKRIJK. De Jeanne D'Arcfeesten. De feesten ter gelegenheid van den 482sten verjaardag van de bevrijding van Orleans door Jeanne d'Arc hebben Maandag onder groote belangstelling te Orleans plaats gehad. Vroeg in den morgen werden een-en- twintig kanonschoten gelost. Om tien uur begaven zich de burgemeester en het grootste gedeelte van de raadsleden naar de kathe draal om bg de godsdienstige plechtigheden tegenwoordig te zijn. Deze plechtigheden hadden een schitterend verlooponder de aanwezigen bevonden zich de aartsbisschop van Bourges, en een zestal bisschoppen. De lofrede werd door den bisschop van Tamiers uitgesproken. Des middags werd de gebruikelijke plech tige processie door de straten van de stad gehouden. kamer te voeren. Als een wezenlooze liet lord Philip zich leiden, 't was y>f hij in die weinige oogenblikken '20 jaar ouder was geworden. Den volgenden morgen vond nren ook hem dood in bed. Van verdriet gestorven, zoo zeido men. Nadat de begrafenis en uitvaart waren geschied, ging ik naar het slot om mijn opwachting te maken bij mijn nieuwen heet-, graaf Mordaunt van St. Bride. Zoodra hij mij zag, brak hij in tranen uit „Wat haat mi) het erfgoed, wal de rijkdommen van S(. Bride, nu ik het liefste waf mij op de wereld was, moei missen." En dan ver telde hij mij, hoe zijn broeder een over haaste reis had gemaakt om zijn vader te verblijden met het bericht zijner verlo ving mei. een dame uit een edel Engelsch geslacht en „o", voegde hij er met een zucht bij ,,l' moest eens weten, hoezeer zij elkander liefhebben". „UEdelheid zegt dit", waagde ik op te merken, „alsof u zelf geen beminnenswaardige gemalin hadt om u in uw verdriet te troosten". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 5