lerviezen ppe Glaswinkel" rucuraa'i*w**t No. 55. Dinsdag 9 Mei 1911. Zevende Jaargang. je» Verre» alles. 'oote keuze in Hordijk's Baak GOES. silo-rent e. jn Zenuwkoorts b Zenuwpoeders. UIT ZEELAND. Stoomgoed binnen 8, Innen 12 dagen, a ons direct franco nden, zeD- Ifranco te rug met •°/o korting lANGRIJK werk. [wonen tol de gewichtigste lichaam. Zij zorgen voor 'rijk >verk, namelijk voor jan het bloed, waaraan zij Pden onttrekken, jinuten van ons leven pas- I door de nieren om ge huiverd ite worden, en de eenige organen in hel J alle afgewerkte stollen en |aan kunnen onttrekken. bloed de nieren bereikt, |van kleur en vol schade- stoffen. Wanneer het de i is 't zuiverste hloed van llle onzuiverheden zijn er evenals door een water- liverheden aan het Water pden. en echter, zwak en traag, hun gewichtig werk niet schadelijke stoffen wor- Jloed door het lichaam ge laat u dof en ellendig ge- 1 altijd. vermoeid en spoedig opmerken en urine-stoor- eumatische pijnen, water ingen, pijn in de heupen, het hoofd. [raai geen gelegenheid om ontwikkelen, doch begint [eeken, dat uw nieren niet onmiddellijk met het ge- ler's Rugpijn Nieren Pillen, [■gezette kuur geeft aan de hun gezondheid en kracht jmeer de nieren weer ge len do schadelijke stoffen, veroorzaken, geregeld uit Ifgevoerd. De oorzaak der landoening wordt weggeno- Tloor is uw genezing van Fijn Nieren Pillen (let vooral peiling van den naam Fos- loes verkrijgbaar bij de firma |uel; en te Middelburg bij de Roos, Vlasmarkt K geschiedt franco na ont- Jstwissel a f 1,7b voor één, zes doozen. (23) porcelein als in fijn Aardewerk), It Ge steeds in iINGSTRAAT D 5 en 6. onderdeelen worden Is bijgeleverd. dinj thans 3 en jaar vast 4%- i voorkomen alle ZENUW KOORTSEN, de onverdraag- DPIJN, MIGRAINE, draai- i hoofd, duizeligheid, zenuw- levigste tandpjjn, influenza, iet hoofd door slapte, moe esverlamming hartklopping®") en zenuwachtigheid, b'°® keeren der jaren, zen<Jwe,11 en in de zjjde, gejaagdhel i DE GENEZINGEN. RIJS 62Vs CENT. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Verschijnt eiken MUNU-. WOINSDAG- en VMIOiMMD. Kantoor d. Administratie: Gaiuepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 1—5 regels f 0.60iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst,; wordt 2 X berekend,. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant. BUETOLAND. ITALIË De gezondheid va n den P au s. De Romeinsche correspondent van de „Gerinania" meldt, dat de Paus van zijn tamelijk lange ongesteldheid nu volko men genezen is. Zijne Heiligheid verleent weer geregeld alle audiënties. BKLOIË. Een ongeluk L e S e r a i n g. De transport-toren, die diende voor het ver voer van. metaal-scliuim om het terrein van de maatschappij „Cockerill" te Bo- raing is Vrijdag ingestort. Van de bij eenzamelaars van sintels zijn er vijf ge dood en drie ernstig gewond. Gedurende den pacbt zijn nog twee werklieden, die bij het ongeval bij Se- raing gewond werden, ocerleden. Het Par ket heeft gedurende den nacht haar on derzoek voortgezet naar de oorzaken der ramp, die te wijten zou zijn aan de on gelijkheid van het terrein, waardoor ten slotte de pijler het evenwicht verloren heeft. Op het oogenblik van het onge val waren 150 vrouwen op het terrein werkzaam. RUSI.AKD. Brand in een schouwburg. Jn den schouwburg te Simbirsk is Zaterdag een brand uitgebroken, welke de naburige huizen bedreigde. De schouwburg is ge heel afgebrand. DU1TSCHLAN D. II et spoorwegongeluk b ij Bus seldorp. Over de ontsporing van den sneltrein DortmundKeulen bij het sta tion Rath, Vrijdagmiddag, vertelt men de volgende bijzonderheden. De locomotief en goederenwagen en de eerste waggon met passagiers derde klasse vielen om. De machinist werd dood en ontzettend verminkt onder den goederenwagen te schijn gehaald. De stoker en een rege-e- ringsambtenaar, die van Essen af op de locomotief was meegereden, zijn ernstig gewond, terwijl van de passagiers niemand gevaarlijk gewond werd. De passagiers uit den eersten wagon maakten een ang stige tien minuten door, voor zij uit den wagon waren bevrijd. Over de oorzaak van het ongeluk weet men niets nauwkeurigs te zeggen. Het had echter plaats op een gevaarlijke bocht, waar steeds met zoo groote snel heid wordt gereden, dat de reizigers sterk geschud worden. Men verwachtte daar dus eigenlijk reeds lang een ongeluk. Ook thans was zeer snel gereden. Tevoren voelden de passagiers twee krachtige schokken, waarop de trein stilhield. Men is slechts verbaasd dat het ongeluk niet nog grooter omvang had. Een standbeeld onthuld. In te genwoordigheid van den keizer, den groot- rfcUHLLKTQK. De geheimzinnige Cassette (Uit de nagelaten papieren vaD graaf Von 0.) 26. Toen ik haar dan ook uit de reiskoets zag stappen en met fiere houding en vor- stelijken tred het bordes zag betreden, moest ik bekennen, dat er weinig vrou wen waren, die zich met deze ltaliaan- sche in lichaamsschoonheid konden me len. l'och was hare verschijning verre van innemend. In geheel haar optreden had zij iets van dat ongenaakbaar trot- sche, dat alle andere mensehon als min derwaardig beschouwt. Ook haar koude hooghartige blik beviel mij niet. Haar was iets in die oogen, dat veeleer een verhard en boosaardig gemoed, dan ,wei de onschuldige inborst eener jonge vrouw verried, 't Was misschien niet mooi van niij om als priester zoo liefdeloos te oor- deelen, maar hoewel ik mijzelven daar over in het begin ook bestrafte, het ver volg der gebeurttenissen leerde mij, dat mijn eerste indruk van de nieuwe lady de juiste was. Wat haar godsdienstig leven betreft, hertog en do groothertogin van Raden en den rijkskanselier is Zaterdag het door prol'. Manzei ontworpen standbeeld van keizer Wilhelm den Grooten te Straats burg plechtig onthuld. 3BNNENLAND. Bezoek van H.M. de Koningin aan België. Reuter seint uit Brussel d.d. li Mei: Do „litoile" meldt, dat het thans vast staat, dat H. M. de Koningin Wilhelmina in do tweede helft van de maand Juli een bezoek zal brengen aan het Belgi sche Hof. De Koningin en Prins Hendrik woonden Vrijdagavond, vergezeld van hunne gas ten, Hertog Johann Albracht van Mecklen burg, regent van Mecklenburg, 's Prinsen halfbroeder, en zijn gemalin, in den Stads schouwburg te Amsterdam de voorstel ling bij, ten voordeele van het „Prins Hendrikfonds". Het gezelschap van het „Théatre de la Monnaie" te Brussel, voerde, met medewerking van liet Con- certgebouw-orc hest, do opera „Orphée" ,van V'on Gliick op. Invatiditeits- en Ouderdomsverzekering. Het wetsontwerp betreffende de inva- liditeits- en ouderdomsverzekering is Za terdag j.l. bij de Tweede Jtamer inge diend. Wegens gebrek aan plaatsruimte, door overvloed van nieuwsberienten ontstaan, moeten verschillende berichten en mededee- lingen van den Burg. Stand tot een vol gend nummer worden uitgesteld. Redactie. Goes. De verkoop van de weldadigheids- bloem bracht alhier op f80.6J->. (Z.) Nog enkele dagen en onze gemeente zal weder een herinnering minder rijk zijn. Het perceel B 9 wordt afgebroken. In dit perceel bevindt zich het oude visch- poortje dat vroeger toegang gaf tot de oude visehmarkt. Dat Uit poortje zeer oud is,, bewijst bet gansje dat er op ge beiteld staat. Het is te hopen, dat de pogingen die door twee oudheidkundigen onzer gemeente tot behoud van een 2-tal oude poortjes te Goes in het werk worden gesteld, goed mogen slagen. (Z.) Middelburg Het was Vrijdagavond een aardig gezicht in de concert- en ge hoorzaal alhier, die paar honderd meisjes en enkele tientallen jongens in hun Zon dagspak op het podium te zien zitten, alle de zaal in glurend o£ zij vader o£ moeder broertje ot zusje ook konden ontdekken onder de talrijke hoorders en hoorderes sen, die waren komen luisteren naar de openbare les van de Middelburgsche Volkszangschool van de vereenigmg „Uit het Volk—Voor het Volk". Als het alle deze gegaan is als ons, dan hebben zij zich over den gang naar de Singelstraat niot beklaagd. Hoe lieflijk klonken weder ofschoon zij voor liet uitwendige al do kerkelijke voorschriften opvolgde, miste ik toch in haar die vroomheid, welke een vrouw van haar stand en jaren zoo zeer tot sieraad strekt en welke bij de St. Brides onverzwakt was blijven voort leven. „De Italiaansche" zoo werd lady Viridis al dra genoemd, trad jn ons kas teel op als onbeperkt gebiedster; aan haar bevel moest alles en een ieder gehoor zamen, hare schoonouders mede inbegre pen. Sir John, hij wien ecu voortdurende ziekelijkheid de energie van weleer scheen to hebben uitgebluscht, onderwierp zich zonder morren. Ook Master Mordaunt, die; zijn vrouw, schier afgodisch beminde, liet. haar begaan. Alleen gravin Katharina gaf zich niet zoo spoedig gewonnen, even min als mistress Brigitta, wie hot ver droot, dat een vreemdelinge in SI. Bri de's Hall de bevelen uitdeelde, met mis kenning van de rechten der eigenlijke slotvrouwe. De verhouding tusschen de dames was dan ook zeer gespannen. Och, och, wat waren ilat treurige tijden! Hoe vaak kwam lady Katharina, bij mij haar nood klagen. Hoe vaak moest ik mistress Bride troosten over de onvriendelijke be jegening, die zij van donna Verde had al die kinderstemmetjes door de zaal, zoowel de koren als de duo's en de solo's kwamen geheel tot. hun recht, althans voor zoover men dat van kinderen oischen mag. Hoe vrij stonden zelfs de kinderen uit de eerste klasse, die voor solootjes uitverkoren waren hun liedje voor te dra gen. Dat de heer \\k K. Kuiler, de onder wijzer der school, voor zijn taak bere kend is, bleek weer ten volle bij de uit voering der beide laatste nummers: „Vijf de Scheppingslied" (de vogelen) en de kindercantaite „In den zomer uit", beide van R. Hol. Het eerste werd gezongen door de drie laagste klassen samen. Zeer verdiend was dan ook zeker de dank, die hem door den vice-voorzitter van „Uil het Volk—Voor het Volk", den heer W. H. Hasselbach aan het einde van de uit voering gebracht werd. Deze spreker bracht ook dank aan de kinderen voor de goede wijze, waarop zij zich van hun taak kweten, en aan liet publiek voor do goede opkomst, en spoorde aan tot het verleenen van linancieelen steun aan de school. Nog vermelden wij, dat het bestuur de vriendelijkheid had gehad de weezen en de kinderen uit „Kinderzorg" en het „Doorgangshuis" tot bijwoning uit te noodigen. Hat deze daaraan gaarne voldeden, behoeft nauwelijks betoog. In de pauze werden de jeugdige zangers cn zangeressen op limonade onthaald. Het hotel „du Commerce" aan de Loskade alhier, dat vroeger geëxploiteerd werd door den heer A. C. Bijl, is sinds eenige maanden overgenomen door den heer M. van de Garde. IJeze nieuwe eigenaar heelt hot hotel geheel laten modeiniseeren en heden morgen brachten wij er oen bezoek. Op deze rondwandeling toonde de hoer Van de Garde ons allereerst do nieuw ingerichte conversatiezaal, vroeger als eet zaal in gébruik. Deze zaal geeft aan de hotel- ol restaurantbezoekers een aange naam zitje en is in allo opzichten keu rig ingericht. Op de leestafel zijn o.a. Hollandsche, Fransche, Duitschc en En- gelsche illustraties neergelegd. Van de conversaliezaal kwamen wij in de gang aan de zijde der Stationsstraat, waardoor in tegenstelling met vroeger thans gelegenheid bestaat om zonder het café te bezoeken in het hotel te komen. Naar boven gaande kwamen wij op de werkelijk fraaie ontbijt- en eetkamer, waar in, het balkon medegerekend, ruim ICO personen tegelijk zich kunnen spijzigen. In deze zaal bevindt zich een zeer mooi ouderwotsch buffet. He ons getoonde slaapkamers, waar van er 46 in het hotel zijn, en waar van de meeste twee bedden hebben, zijn alle van nieuw frisch behang voorzien, en zeer zindelijk in orde gebracht. Een drietal dezer kamers grenzen aan eveneens nette zitkamers, die thans al le aan Middelburgsche hoeren verhuurd zijn. Wij waren op onze wandeling toen ge komen op de derde verdieping en maak ten ook even oen uitstapje naar de zol ders, waar eenvoudige, doch zindelijke personeelkamertjes zijn eii vanwaar men ondervonden 1 Om mij scheen zich de Italiaansche in het geheel niet te bekommeren. Wan neer ik door mijn ambtsbezigheden ge noodzaakt was het kasteel te bezoeken en dan soms lady Viridis ontmoette, was een nauw merkbare hoofdknik het eenige kij mijn groet beantwoordde. Haar oogen zagen mij dan aan,,alsof zij zeggen wilden „wij dulden je, omdat je hier zijn moet, maar wij verachten je." Zoo gingen eenige maanden voorbij; tóen in de naastbijgelegen haven een Ita- liaansch schip voor anker kwam, afge zonden door Leone Spina en bevracht met de bruidschat zijner dochter. Nu, menig koningin moet zich mot min der tevreden stellen, want wat toen het kasteel werd binnengedragen aan prach tige meubelen, kostbare schilderijen, kleederen en sieraden grenst aan het on- geloofelijke. Zoowel gedurende de zee reis, als tijdens het vervoer naar St. Bri de's Hall stond alles onder toezicht van een zekeren Romeo della Ganga, die te vens de overbrenger was van Leone's groeten aan lady Vcrde en haren gemaal. Deze Romeo stamde uit een aanzienlijk geslacht en was toen ik hem zag, een jongeling van, naar ik schatte, hoogstens 22 a 23 jaar. Hij was een ware Adonis gemakkelijk op het dak komt. Vanaf dit dak heeft men een prachtig vergezicht over Middelburg en het geiieele eiland Walcheren, en zelfs tot op de Schelde en de kusten van Zeeuwsch-V laanderen deren. Zoowel beneden als op iedere verdie ping zijn moderne retirades met haiulen- wasch-inrichtingen aangebracht. (Jok be staat het voornemen een brandtrap aan te brengen, wat in dit oude gebouw zeker wel noodig is. Nadat wij weder gedaald waren, namen wij oen kijkje in de keuken, waar een bij zonder groot fornuis aanwezig is, met een flinke oven voor het bereiden der spijzen. Op de plaats bevinden zich een groenten-, een vieesch- en een vischkast, allen ingericht om de spijzen goed te bewaren. Nu wij toch over de keuken schrijven, is het hier de plaats om te melden, dat een lift heL eten tot op het portaal bij do eetzaal brengt en dat het ons ge toonde servies ook doet zien, dat de heer Van de garde zijn vak verstaat. Nog rest ons te melden, dat een bad kamer in het hotel aanwezig is; dat in de gang aan de zijde der Loskade plaats is voor twee automobielen, en dat de hotellier door een contract met- een der auto-handelaren alhier in staat is, steeds een auto voor zijne bezoekers gereed te hebben. Hot stadhuis. Men schrijft ons: De voorgevel van- het stadhuis alhier is gedurende een groot aantal jaren steeds gedeeltelijk aan net oog onttrokken ge weest door een stelling. Nauwelijks was een gedeelte gerestau reerd ot direct werd een ander gedeelte onderhanden genomen. Maar thans is hieraan een einde geko men; de laatste stelling aan de Wiestzijde van het gebouw is verleden week afgebro ken, en nu. vertoont de voorgevel zich weer geheel zooals hij in gothischen stijl in het begin der lbe eeuw door den Mechelschen architect Anthonius Kelder man en zijne zonen gebouwd is. De beelden van de graven van Holland en Zeeland vanaf Dirk V tot Philips I, die in den gevel staan, zijn alle afge nomen en vernieuwd en henben na hun plaats weder ingenomen in de ook geheel gerestaureerde nissen. Zooals bekend is, werd het vorige jaar op den eersten jaardag van Prinses Juliana in een nis in den Westelijken topgevel die tot dien tijd leeg stond, een beeld onthuld van H. M. de Koningin met de prinses op haar schoot. Een en ander heeft het schoone bouw werk nog meer dan tot nu toe tot eene attractie gemaakt van vreemdelingen om 'Zceland's hoofdstad met een bezoek te vereeren. Indien het Rijk, dat ook deze restau ratie financieel steunde, wil medewerken, zal binnenkort begonnen worden mot de vernieuwing van den Oostelijken zijgevel. Zwervelingen. Zaterdagmiddag werd aan den Nieuwen Vlissingscnen weg onder de gemeente Koudekerk© een man in bewusteloozen toestand aangetroffen. van schoonheid, welbespraakt en van hoogst beschaafde vormen. Door de be scheidenheid, waarmede hij zich voor deed, de innemende vriendelijkheid zij ner manieren, de vaardigheid waarmede hij het discours over allerlei onderwer pen wist gaande te houden hij sprak vloeiend Engelsch verschafte Hij' zic.h spoedig een ccreplaats onder de huis- genoolen van St. Bride's Hall. Zelfs scheen het aanvankelijk alsof hij de per soon zoude zijn, die de klove overbrugde tusschen lady Verde en lady Katharina, wijl de laatste door zijn korrecte wijze van optreden haar afgekeerdheid voor p.i wat Italiaansoh was voelde verminderen en de eerste zich minder aanmatigend betoonde, dan vroeger. Ondanks dit alles wantrouwde ik sig- noi; Romeo. Zijn wijze van doen was mij (o gekunsteld, zijn vriendelijkheid te ge maakt, om oprecht te zijn; hij was voor mij de incarnatie van den slurven Macchi- uvellist, die onder een bekoorlijk uiterlijk een bedorven gemoed verborg. Ook hier had ik voor mijn argwaan geen enkel bewijs, zelfs_ vroeg ik mij dikwijls af, of ik mij ten zijnen opzichte niet aan groote liefdeloosheid schuldig maakte, want zoo vaak als hij mij ontmoette, groette hij mij met den diepsten eerbied en uim- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 4 Mei; Zwakke tot matigen, oostelijke tot noord- oosteiijken wind. Gedeelteijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Weinig verande ring van temperatuur. Nadat hij door de zorgen der Koudekerk- .sche en Middelburgsche politie naar het gasthuis te Middelburg was overgebracht en aldaar eenigszius was bijgekomen, bleek het een werkzoekende te zijn, die van Amsterdam te voet de reis naar Mid delburg had gemaakt, en vermoedelijk van gebrek in elkaar was gezakt. Denzelfden avond meldde zich een an der werkman, die uit den Ilaag was ko men wandelen en die in het bezit was van twee goede getuigschriften, bij de po litie ite Middelburg om onderdak aan. Deze ongelukkige had zijn gereedschappen bij is namelijk bankwerker en kleede ren gedeeltelijk verkocht om eten te kun nen koopen. - Door liet vertrek van den heer Jhr. C. J. J. A. van Teijiingen uit onze ge meente zal een vacature ontstaan in den gemeenteraad en wel voor het tweede district. Jhr. van Teijiingen had zitting tot 1915. Maandag 15 Mei a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Zouteiande, Westkapelle, Domburg en Aagtekerke. Gisteren maakte de Middelb. be- stuurdersborid met muziek een propagan- datocht door een deel van Walcheren. Een tiental opgeschoten jongens, die als nieuwsgierigen medetrokken en waarvan enkele „légerement émus" waren, mank ten 't fietsenden dames lastig, waartegen eenige der tochtgenooten protesteerden. Hierdoor ontstond te Gapinge een vecht partij, waarbij de baldadigen met stok ken sloegen en een der deelnemers aan den optocht bloedend verwondde. De Middelburgsche politie, die gewaar schuwd was, wachtte de stoet aan de grens der gemeente op en sommeerde de rustverstoorders, heen te gaan. Een zekere J. G., die daaraan niet wilde, vol doen, werd gearresteerd. Vlissingen Heden werd op de lijn Vlis- singenTilburg een proefrit gedaan met een der nieuwe locomotieven van de Staatsspoor, bestemd voor de zware mail- treinen (tusschen Vlissingen—Boxtel. Wegens de vroege aankomst der mailbooten van de maatschappij „Zee land" in het arbeiders-personeel met 20 man uitgebreid. Bovendien is het loon der arbeiders met 5 cent per uur ver hoogd. Do heer T. H. Springer, klerk tele grafist bij de Staatsspoor te Rozendaal, is overgeplaatst naar Vlissingen, zulks met ingang van 16 Mei. De vliegdemonstraties in de laat ste week van Juli zullen gegeven wor den door Archer. Door het Zceuwsche comité zal doel treffende reclame wórden gemaakt in Bel gië en Vlaanderen. nier liet hij do gelegenheid ontsnappen, mij een kleine beleefdheid te bewijzen. 'J och voelde ik als instinctmatig, dat dit alles niets als comedie was. Ik nam dan ook tegenover hem de grootste reserve in acht, zonder nochtans met de eischen der wellevendheid in botsing te komen cn besloot mijn oogen en ooren de.n kost te geven. Dringender dan vroeger bevat ik dagelijks voor het altaar de BI. Brides in 's hemels bescherming aan. Signoi- Romeo scheen intusschen aan geen terugkeer naar Italië te denken en ons aller verwondering hierover werd nog grooter, toen wij vernamen, dat lady Verde aan de grafelijke familie had medege deeld, <lat zij den jongeling verloopig bij zich behield ais haren particulieren se cretaris, met goedvinden van haar man. Niemand waagde liet hiertegen op te ko men en zoo bleef Romeo op St. Bride's Hali, waar hij zich spoedig volkomen georiënteerd had. Den meesten lijd bracht hij door zoo zeide men althans in zijn werkkamer, een vertrek achter de bibliotheek, met het ontcijferen van hand schriften.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1