51NHE8H.ANP Koloniën. KERKNIEUWS. Besluiten en Benoemingen. Landbouw en Veeteelt. Aanbestedingen. I e drijfveer is II. n g. Wocns- Ithedraal van wijding plaats l de Livrac, md werd 'tot (e dan 10.000 .igheid bij. d e e 1 d. Uit vrederechter tot 4 francs t proces ver- -rtreding van |905. De gees- eden door te turen den kin ven g. De ko- lende voor de 3 Guildhall op dat hij dank te ontvangen tie ecner vier- ïillende denk- ,ig, politiek en jtegenwoordigd, zulk een bui- dang. t e g e n w o o r- i. Zooals men [pecialen verte bijwoning van van koning 4ail" nu mede- brdiger of mgr. iel of mgr. Gra- sgere gezant te die twee pre- i hot Engelsche olieden. Men [zeelieden in de delijk met een d.w.z. niet de algemeen, maar lij heeft nu een Iging van reeders I minder dan 9 |)e „Shipping Fe- :r niet bang ma- luk, zij wil niet vereeniging, die i niet de rneer- t vormt. De „Sea- i)00 loden, terwijl fen op engelsche dus geenszins alsof zij de En- «enwoordigt. Joo bijzonder klein frel niet tot een _t de vereeniging lil ze zeker wei- iJlMB. Ïv a n den c u 1- gen geleden zou an Kardinaal Le- eest sympathieke cultuurkamp', die, |de gevangenis 'te [)o XIII verheren gregatie tot voort- n een tiental ja- itierf, naar Posen [ilsbeschikking van te voldoen, had- lenden in zijin va- te Posen een graf aken, waarin het •ldra zou worden In Pruisisch Polen .nheid een grootc niseeren. Toen al- echter de Pruisi- nbeide en verbood het stoffelijk ovei- fen Poolsohen Kar- .ermanisme maakt Itusschen Polen en eder en dieper. h» hans gemeld wordt, len Russischen mi mische zaken Saso- In de laatste week ormaal en de werk- art goed. (ginnon te genezen), (ge vacantie nemen, erstellen, maar hij niet neer. KKO. .1 een artikel, dat de ,nscli-Marokkaansche len invloed heeft op vooral in het Zui ging 'tot oproer he li de komst van een ndruk heeft gemaakt n Sultan ten goede vandaar hulp gezon- n de opstandelingen, tengevolge van het ransche troepen een waar te nemen zijn. hopen, verzekert de Matin, dat naar gelang de hulptroe pen Fes nadelen, de belegerende stam men naai" hot gebied, waar zij thuis hoo- ren, zullen terugkeeren, of hun onder werping zullen aanbieden. De Figaro beweert, dat de regeering zich voorstelt de troepen, Marokkaansche zoowel als Franscho, tot Sidi Malek Ked- da, d. i. op 2 dagmarschen van Fes, te zenden. Van daar uit zou de aanvoerder der koloiiue verbinding zoeken met ko lonel Mangni en majoor Brémond, de Ma rokkaansche troepen uit Sjawia ter be schikking van den Sultan stellen, het ge- heele gebied pacificeeren, om, zoodra de rust hersteld on de hoofdstad ontzet is, weer naai" de kust terug te keeren. De „Neue Freie Presse" verneemt uit welingelichte bron, dat de Fransohe re geering zich thans met het plan bezig houdt, eventueel eene nieuwe Marokko- conferentie hijeen te roepen. De Fran scho regeering is de vaste meening toe gedaan, dat zij bij haar optreden in Ma rokko wel degelijk binnen de perken van de Algecirasacte blijft; in het bijzonder werd door het verdrag van 1909 de ver houding tot Duitschland geregeld, en Frankrijk is geenszins van plan de rech ten van Duitschland te schenden. Wan neer de Fransclie regeering echter toch noodgedwongen, hare actie in Marokko moest uitbreiden, dan zou zij aan de an dere kabinetten liet voorstel doen, op nieuw een Marokko-conferentie te hou den. Blijkens een op 26 April uit Fes ver zonden bericht is Brémond, na vier da gen hard vechten, onder geestdriftige be toogingen der bevolking do stad binnen getrokken. De stad is kalm, het vertrouwen is hersteld, hoewel buiten de stad volsla gen anarchie heerscht. Brémond's troepen hebben tot onder de muren van Fes moeten strijden. SPASJE. Koning Alfons ernstig zink? Do „Intransigeant" weet mede te doet len, dat de toestand van den Spaan se-hen koning Alfons die kort geleden een specialiteit in Bordeaux is gaan con sulteeren, niet zonder gevaar is. Do ge- neesheeren hebben een ernstige diag nose gesteld en oordeelen het nood zakelijk, dat er spoedig maatregelen geno men worden, om het verergeren van de bij den koning geconstateerde tubercu lose tegen 'te gaan. To Leysin in Zwitserland is men be zig een woning in orde te maken, waarin koning Alfons den aanstaanden winter zal doorbrengen. Natuurlijk deelen wij dit bericht slechts onder alle voorbehoud mede. onder alle voorbehoud mede. (Msbode) Vl.ItI.I.M»a»I, STATEN. Spoorwegongeluk. Omtrent het ernstig spoorwegongeluk bij1 Easton, in Pennsylvanië worden nog enkele na dere bijzonderheden gemeld. De pleizier.trein was gevuld met 170 onderwijzeressen, die op reis waren van Utica Syracuse naar Washington. Bij een scherpen bocht in den omtrek van Mar tins Creek ontspoorde de trein, reed naast de rails nog ongeveer 400 M. ver der en bleef toen staan. De wagons bot sten op elkander en door een olie-reser voir werd de heele trein in brand gezet. Do ramp greep ontzettend snel plaats, doch do geredden verleenden aanstonds hulp, waardoor nog vele reddingen kon den plaats hebben. De eigenaar van een naburige hoeve zag van de warande van zijn huis af het. ongeluk gebeuren en reilde nog talrijke ongelukkigen, totdat do vlammen de verdere redding verhin derden. Vier doktors kwamen per auto mobiel van Easton aan en verbonden in allerijl de gewonden, die naar het gast huis van Easton werden vervoerd. De oorzaak der ramp is blijkbaar daarin te zoeken, dat men de rails aan 't herstellen was en de leggers nog niet goed genoeg bevestigd waren. Het ontplofte olie-reservoir, dat den brand veroorzaakte, stond op het zijspoor. Een omkantelende wagen deed het re servoir uit elkaar springen, waardoor alle telegraafdraden werden vernield. Daar echter de nabij gelegen huizen telefo nisch met Easton waren verbonden, was dadelijk hulp mogelijk. Meisjes, zelf met bloed bedekt, hiel pen zonder op haar eigen wonden te letten, de bewusteloozen van onder de puinhoopen halen en priesters uit Eas ton en Philipsburg stonden de stervenden in hun laatste oogenblikken bij1. Ver scheidene personen werden door de open gesprongen portiers geworpen en had den daaraan hun redding' te danken. Een extra-trein bracht de geredden 's avonds naar huis. I s Nachts had er op de plaats des on heus op tot nu toe onverklaarbare wijze een tweede ontploffing plaats, doordat een locomotief-ketel of een gashouder in de lucht vloog. De dooden zijn meest bloedverwanten van de aanzienlijkste families van Utica. Zooals gemeld zouden de onderwijzeres- 5 sen door laft in audiëntie worden ont vangen. Een stad door brjand geteis terd. De Noord-Amerikaansche stad Bangor (Maine) is Zondagavond voor het grootste gedeelte in ascli gelegd. Om 4 uur in den namiddag brak de brand uit op een hooizolder in de handelswijk. Door een feilen wind werd het vuur zoo aan gewakkerd, dat spoedig de halve stad in brand stond. Het vuur vernielde alle openbare gebouwen, kerken en scholen, alleen het stadhuis bleef ongedeerd. Dan sloeg de brand naar een andere wijk over en maakte daar honderden fa milies dakloos. De brandweer van Ban gor en van de omliggende plaatsen stond eenvoudig machteloos tegenover het mon- stervuur. Water hielp niet en men nam daarom zijn toevlucht tot een ander ge weldig middel, n.l. dynamiet. Door dyna miet liet men de aangrenzende huizen in de lucht vliegen om zoodoende uitbrei ding van den brand tegen to gaan. Maar ook dit middel faalde. Gelukkig keerde 's nachts de wind en begon het te regenen. Zoo werd de ge weldige vuurpoel gebluscht. Honderden dakloozen, wier hebben en houden ver nield was, moesten den nacht onder den blooten hemel doorbrengen. Voorzoover bekend is, werden drie men- sehen gedood, en tal van personen ge wond. De schade wordt op G millioen geschat. Om plundering te voorkomen heeft de burgemeester van Bangor de krijgswet afgekondigd. Stakingen in New-York. Op den eersten Mei zijn in New-York ver schillende stakingen uitgebroken. Negen duizend man van het machine-personeel van de fabrieken hebben liet werk neer gelegd om te demonstreeren voor den acht-uren-dag. Het is mogelijk, dat er oen staking van 200.000 personen, voor namelijk uit de ijzerindus'trie, zal wor den geproclameerd. Eveneens zijn twee duizend Israëlietische bakkers in sta king getreden. Den eersten Mei trok een optocht van 30.000 personen rustig door de stad. De voorzitter van de arbeidersvereni ging dompers en andere leiders hebben in Indianopolis een bespreking gehouden, waarbij zij besloten om oen grootc geld som in te zamelen voor de verdediging van Mac Namara, die in Los Angelos gevangen zit. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal vermoedelijk do goheclo week na hare wederbijeenkomst op 9 Mei a.s. liezig gehouden worden door hot afdeeling'sonderzoek van de de zer dagen vermelde wetsontwerpen. In- tusschen is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat in den loop van bedoelde week een korte openbare middagvergade ring zal worden gehouden voor het doen van mededetelingcn en regeling va,n werk zaamheden. Gunstig onthaal Het wetsontwerp tot bestrijding der ze deloosheid heeft, naai- het Voorloopig Ver slag te oordeelen, in de Eerste Kamer een gunstigen indruk gemaakt, zoodat de aanneming wel reeds als verzekerd mag worden beschouwd. Vrij algemeen werd den Minister van Justitie lof gebracht voor z'ijn krachtig optreden en werden de zaakkennis en het talent, waarmee hij' het ontwerp heeft verdedigd en in de Tweede Kamer tot een goed einde gebracht, geroemd. Wel waren er natuurlijk bezwaren en bedenkingen bij „sommige" en „oenige leden, maar de algemeene strekking van het wetsontwerp, d.i. het in 's lands be lang tegengaan van verkeerde neigingen en voor de openbare zedelijkheid gevaar lijke handelingen, vond bij vele leden groole instemming. Eene wettelijke regeling, welke den straf wetgever een krachtiger ingrijpen mogelijk maakt, beschouwden zij als ur gent. Dat de thans voorgestelde wetsherzie ning dat doel niet missen zal en zal bijdragen tot bestrijding van het voort woekerend kwaad, vond bij vele leden dankbare -erkenning. En zij spraken hun ne groote voldoening er over uit, dat door deze wet schandelijke uitwassen, die er bestaan op zedelijkheidsgebied, be streden zullen kunnen worden en brach ten den minister daarvoor hulde. Het ontwerp vindt bij de Eerste Ka mer dus een dankbaar onthaal En waar de Voorloopige Verslagen van dit hooge staatslichaam dikwerf nogal eens pessimistisch zijn, al volgt daarr uit lang niet altijd een afwijzende stem ming treft deze sympathieke beoor deeling des te meer. Do regeering behoeft zich over hot vo tum der Eerste Kamer niet bezorgd te maken. („C.") Verkiezing lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland De Prov. Staten van Zuid-Holland kozen iu ile Donderdag gehouden vergadering tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor de provincie Zuid-IIoJland (vacature-Sw-eerts) den lieer Mr. 1,. W. C. van den Berg (anti-rev.), burgemeester van Delft, met 51 stemmen tegen 23 stem men op den heer A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer tot lid van Gedep. Staten inplaats van den heer Krap, die lid der Rekenkamer is geworden, de heer H. C. Vegtel (anti- rev.) met 40 stemmen, tegen 24 op mr. C. V. Zaayer (lib.). De overige stemmen waren verdeeld. De zedelijkheidswetten. Dinsdagavond had te Utrecht eene door een aantal vereenigingen belegde bijeen komst plaats, waarin, volgens de woor den van den leider der vergadering, een blijk zou worden gegeven, dat het groot ste deel van het volk het zedelijkheids wetsontwerp met groote waardeering heeft begroet, terwijl bovendien gepoogd wilde worden door deze vergadering het wetsontwerp meer en meer populair te doen worden en eindelijk een protest zou worden daargesteld tegen den door som migen geuiten spot. Het woord werd gevoerd door de hee- ren Mr. A. Baron van Wijnbergen over „Het Neo-Malthusianisme", C. v. d. Voort van Zijp over „De Pornografie" en J. N. van Munster over „De Prostitutie." De zeer druk bezochte vergadering nam ver volgens met algemeene stemmen de vol gende motie aan „De openbare vergadering naar aanlei ding van de door de Tweede Kamer aan genomen Zedelijkheidswetten, samenge roepen door een vijftiental vereenigingen (volgen de namen); ofc) 2 Mei in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen; erkennende, dat alle wetten, dus ook deze, eerst dan recht krachtig zullen wer ken als ze leven in het hart van en gewaardeerd worden door het volk; veroordeelende daarom de wijze, waar op door velen ook op' voorbeeld van een deel der pers over de waarde van deze wetten op spottenden toon wordt gespro- kon; overtuigd, dat zoowel het Neo Malthu sianisme als de Prostitutie en de Por nografie, als zijnde schadelijk voor ons volksleven in zijn openbare vormen door do overheid dienen te worden bestreden; zegt de Regeering en met name Minis ter Regout, dank voor de indiening der „Zedelijkheidswetten" spreekt hare instemming1 uit met de aanneming er van door de Tweede Kamer en hoopt, dat deze wetten binnenkort ook door de Eerste Kamér zullen worden aan genomen en door H. M. de Koningin be krachtigd. Een afschrift dezer motie is aan Z.Ex. Minister Mr. E. R. PI. Regout toegezonden. Debietrecht op tabak. Aan de „Nieuwe Courant" werd uit Am sterdam gemeld: „Naai: wij1 vernemen hebben alle ver eenigingen van den R. K. Middenstands bond van het hoofdbestuur een aanschrij ving gekregen om van praeadvies 'te die nen inzake het debietrecht op tabak. Naar deze antwoorden zal het hoofd bestuur overwegen, welke stappen moe ten worden gedaan." De aanschrijving, waarvan hier sprake is, ging niet. uit van het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond, (die niet bestaat), doch van het hoofdbestuur van de Hanze, bond van R. IC. Vereeni gingen van den handeldrijvende.!! en in- dustrieeJen Middenstand in het bisdom Haarlem. Of deze aanschrijving, die reeds eenige dagen, na de op 4 April j.l. te 's Gra- venhage gehouden vergadering van bo- vengenoemden bond werd rondgezonden, is naai" wij' vernemen, tot nu toe slechts één antwoord ingekomen. liet hoofdbestuur van de Hanze zal zich dus niet veel moeite behoeven te geven om „naar deze antwoorden" te overwe gen, „welke stappen moeten worden ge daan." (Maasbode.) De nieuwe Internuntius. Hare Majesteit de Koningin heeft op Zaterdag 29 April 1911, ten paleize Het Loo, in plechtig gehoor ontvangen Mon seigneur J. Tacci, ter inontvangstueming van zijne geloofsbrieven als Pauselijk in ternuntius bij het Nederlandsche Hof. De Mijnramp te Hoensbroek. Het Tweede Kamerlid voor Sittard, de heen Beckers, heeft tot minister Talma schriftelijk de vraag gericht, om volle dige inlichtingen te verstrekken betref fende de mijnramp op de staatsmijn „Emma". Vacature Algem. Rekenkamer. Naar verluidt, zal in de vacature bij de algemeene rekenkamer, opengevallen door het overlijden van den voorzitter, den heer Le Bron de Vexela (Katholiek) worden voorzien door de benoeming van een Katholiek. Tenminste, ons werd van- bevoegde zijde medegedeeld, dat de heer P. J. llaaymakers, secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank, van Katholieke zijde is aangezocht zich voor de openge- plaats beschikbaar to stellen. Aldus „De Telegraaf". „De Maasbode" spreekt dit bericht als absoluut onjuist tegen. Pest op Java. Eon regeeringstelegram van 3 Mei be treffende pestgevallon op Java luidt: Afdeeling Malang twee koortsgevallen van '29 en 30 April bleken pest te zijn en vijf koortsgevallen van eergisteren (1 Mei) eveneens. Gisteren (2 Mei) zes en twintig gevallen waaronder twee longenpest; vijftien doo den. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog twaalf overleden. Te ICediri eergisteren (1 Mei) geen ge vallen; gisteren- een geval dat doodelijk was. Pestvaccin is naar ICediri gezonden. Een regeeringstelegram van 4 Mei luidt: In de afdeeling Malang bleken 2 koorts gevallen op 1 dezer pest te zijn. Gisteren, 3 Mei, 13 gevallen, waaronder 1 longen- post; 9 dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er 10 overleden. Te Passoeroean op 30 April 1 geval, hetwelk doodelijk was. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Te Soerabaja 1 geval. Te ICediri geen ge vallen. De correspondent van het „Hbl." te Batavia seinde Donderdag „Soerabaja is met pest besmet ver klaard". Geschenk aan de Koningin. Maandag kwam de stoomlogger Jeanette II van de visscherjj maatschappij „Vlaar- dingen" te IJmuideu binnen. l)it vaartuig bracht de eeiste Noordzeeharing aan, welke volgens oud gebruik aan H. M. de Koningin In dezelfde vergadering werd gekozenwerd toegezonden. Nederlanders te Rome Men schrijft uit Rome aan „Het Cen trum." Zijne Heiligheid Paus Pius X, die ge durende eenigen tijd lijdend is geweest aan jicht en op advies van den Pause- lijken lijfarts zijn particuliere vertrekken niet mocht verlaten, is nu, Goddank, biji- na geheel hersteld, en ontving Zondag morgen, niet alleen eenige Bisschoppen in privaat audiëntie, maar liet ook ver schillende vreemdelingen, in Rome ver toevend, voor het eerst wederom tot de handkus 'toe. Bij! deze eersten, die den Paus na zijn herstel mochten aanschouwen en begroe ten, behoorden ook de Zeereerw. Hooggel. Heer Eug. van Ilinsbergh, professor der Dogmatiek op het Seminarie Rijsenburg, pastoor L. Fock van Amersfoort en pas toor Th. Hendriks van Jlertme en Zen deren. Vóór de audiëntie had professor Van Hinsbergh uit naam van professoren en studenten van het Aartsbisschoppelijk Se minarie, afdeeling Rijsenburg, waar dr. Schaepman gedurende bijna 30 jaren als hoogleeraar der Kerkelijke Geschiedenis had gedoceerd, een prachtig en krans ne- dergelegd op het graf van den grooten Doctor, die in Rome op het Campo Santo onder de hooge cypressen bij' St. Pieter rust. De krans van palmbladen, meer dan "2 meter lang en V-f3 meter breed, was door 4 schoone bouquetten van Aarons- kelken en rozen en tulpen en irissen ge sierd, terwijl op breede-n zwarten band groote gouden letters ons te lezen ga ven: Aan Dr. Schaepman het Semi narie Rijsenburg. Prof. van Hinsbergh, de feestredenaar bij de onthulling van het Schaepman- monument te Driebergen, sprak bij deze stille plechtigheid eenige hartelijke woor den; hij legde de beteekenis uit van de handeling, die hij op dit oogenblik stel de: een vriendschapsbewijs van de pro fessoren, van de oud-leerlingen een tee lten van dankbaarheid, een kinderlijke hul de en belofte van de tegenwoordige stu denten van het Aartsbisschoppelijk Se minarie, waar Schaepman's geest nog al tijd leeft in trouwe aanhankelijkheid en blijde begeestering voor de beide groote dogma's, waarvoor de martelaren van Gor- eum zijn gevallen, het pauselijk Primaat en de waarachtige tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament, door on zen roemrijk regeerenden Paus zoo te recht als bron van het geestelijk leven der H. Kerk aangewezen. G. Naar de Missie. Maandag is aan boord van het ss. „Ad miral" uit Antwerpen vertrokken naar de apostolische prefectuur van het Noorden van Transvaal de Weleerw. pater prefect Dom lldefons Lanslots van de abdij van Afflighem, geboortig van Breda. De Zeereerw. heer dr. J. Huddleston Slater zal zich den Gen Mei inschepen te Bremen, om de reis naar Brazilië te aan vaarden, waar Z.Ew. zich gaat wijden aan het zielenheil in het diocees Santa Catha- rina (Zuid-Brazilië). De nog jeugdige missionaris, Rotterdam mer van geboorte, behaalde het doctoraat in de klassieke letteren aan de Groning- sche Universiteit, werd daarna doctor in xlo wijsbegeerte te Rome en in de theologie aan (le universiteit te Innsbruck. In deze laatste gtad ontving Z.Ew. 7 April J.l .de H. Priesterwijding. (Maasbode.) Bij Kou. besluit is A. J. M. Nolet, te Deventer, benoemd tot rijkshavenmeester van het Nederl. gedeelte van het kaDaal van Terneuzen naar Gent, met het zjjkanaal naar de Axelsche Sassing, ter standplaats Terneuzen. Men sehrjjft ons Dezer dagen is vanwege de Directie van Landbouw verschenen een lijst van offici- eele personen, instellingen en vereenigingen op land-en tuinbouwgebied. Daaruit blijkt, dat in Zeeland bestaan 3 groote landbouw- vereenigingen nl. der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland met 9 afdeelingen eu 3189 leden, de Roomscb-Katholieke Boerenbond van Zeeuwseh Vlaanderen (Oostelijk deel) mee 15 afdeelingen en 1084 leden en de chris telijke Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaan- deren (Westelijk deel) met 4 afdeelingen en 304 leden. Bovendien bestaat er een vereeniging voor den aankoop van Chili salpeter bij voorkoop (secretaris de heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg) en 69 verschillende dorpslandbouwvereeni- gingen met 5483 leden. Van de laatste telt die van Ovezande „Help u Zeiven" de meeste leden nl 334, dan volgt Aardenburg „Welbegrepen Eigen belang met 254 leden De minste heett Rilland-Batb „Reijgersbergh" met 24 leden. Te Goes is een Rijksproefstation en een Rijkslandbouwwintersehool Van de eerste is directeur de heer dr. J. C. de Ruyt-r de Wildt, van de laatsle de heer I. G. J. Kakebeeke. In den vorigen winter zijn in Zeeland gehouden 34 landbouwwintercursussen en 4 tuinbouwwintercursussen De laatste te Middelburg, Oostburg, 's Heer Arendskerke en Rilland-Bath. Mond- en Klauwzeer. Er zijn landbouwers, die het mond- en klaauwzeer weiaig tellen. Deze zeer zeker zullen de regeeringsmaatregelen, genomen tot bestrijding der ziekte, onnoodigen dwang achten. Het zijn de landbouwers, die hun gedach- tengang moeilijk verplaatsen buiten hun kringetje. Anderen, ruimer van blik, zien van het mond- en klauwzeer meer nadeelen dan tijdelijke minderemelbopbrengst, een oogen- blikkelijke vermagering enz Zij kennen ons land als een uitvoerende natie, die haar vee en zuivelproducten tot ver buiten hare landpalen aflevert. Zjj beseffen, wat een goede naam voor «len handel van ons land waard is, welke schade het gevolg is van een minder goeden roep. De heer van Hoek onze directeur-generaal van Landbouw, scha te de schade voor ons land in een jaar van algemeene verspreiding van mond- en klauwzeer in het verleden op 12 millioen gulden. Voor hen, die over het optreden der ziekte minder gerust zijn, brengen de door het Ned. Landbouwweekblad van jl. Zaterdag gepubliceerde cijfers geruststelling. Ze gelden den stand der ziekte in ons land op 25 April, dus een week geleden. Een aantal stallen zijn, men weet het, afgemaakt Groningen, Friesland, Drenthe, Overhel en Zeeland zijn da rdoor vrjj van de ziekte. In de overige provinciën zijn sinds 12 April jl. het volgend aantal stallen aange tast, waarvan het vee niet is afgemaakt. Gelderland in 6 gem. met 16 stallen. Utrecht 5 .,6 Noord-Holland 12 28 Zuid-Holland 3 3 Noordbrabant 3 „4 Limburg 13 20 Uit deze cijfers bljjkt, dat men in ons land nog met recht mag spreken van een sporadisch voorkomen der ziekte. Ook ziet men eruit, dat in vele stallen het vee niet werd afgemaakt, dat dit afmaken dus bjj de regeering niet de algemeene regel is. Nu de ziekte slechts sporadisch voorkomt is de verantwoordelijkheid voor het alge meen belang van de regeering des te grooter. Dit betrachte men bjj het beoordeelen harei maatregelen. Men stelle vertrouwen in het departement van Landbouw, dat voldoende bewijzen geeft, dit te verdienen En is het afmakingssysteem noodzakelijk, waar besmetting heerscht in een stal, die een dichte omgeving bedreigt, men ver zette zich daartegen niet 't Is een .bewijs, dat de mannen, tot oordeelen bevoegd, nog den moed niet hebben verloreD, om den voortgang te stuiten. De noordelijke pro vinciën zijn een troostend voorbeeld. ;N. Koerier) Men schrijft uit Capelle (N.-B.) Onder het vee van den heer M. Rijken grazende in het weiiand te Meeuwen, is de zoo gevreesde ziekte mond- en klauwzeer uitgebroken. De noodige maatregelen zjjn genomen.' De „Vereeniging tet bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland" heeft Woenslag te Utrecht hare jaarvergadering gehouden. Mei. 9 Kortgene, onderh. dijk Annapolder. BeBtuur 8 Goes, verbouwen en vergrooten Chr. School, Rothuizen 13 Stavenisse, herstel, vern. glooiingswer- ken, Cal. Oud Kempenshofstedepolder, het Bestuur der Waterk. 13 Wissekerke (N.-B.), verbeteren en onderh. wate-koerende werken Cal. Vlietepolder. Bestuur Waterk. Cal. Vlietepolder. 13 Kiuiningen, bouwen woonh., LeClerq.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 7