Maatwerk INNEN j esfeding besteding met mi e Aankondiging 's Corsetten Zaterdag 6 Mei 1911. Zevende Jaargang. Verkoopingen lARLAND, dag 13 Mei 1911, ag 15 Mei 1911, Verschijn! ilkn MAANDAG-. WOENSDAG- en VBIIDAGAVOND jrispelijk. rf f30. No. 54. J. C. KOSTER. Aweede helft van Mei HOfSTEDE, in Juni 1911 van DEN |SPAN. JOH. PILAAR, Notaris. besteden iwen van een W00N- Iaan den Capelleweg het station Kruiningen- ce. te besteden: ouwen van een R. K. School met ünder- ierswoning, Dit Diimer bestaat 8 bladzijden. EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben jders Koetsiers, Foerliedeu. Mei 7 uur 28 min. Mei 7 39 Vrijdag 5 Mei, 's nam. moet een half uur, de loeten een uur na zons- n. van Baarland, in Baken- |3 H.A. 24 A. 18 c.A., i in pacht worden H.A. BOUW- en 8 10 uur, is de heer JOH. 1 te Kruiningen voornemens Koffiehuis aldaar teekening is vanaf Zater- i verkrijgbaar bij de onder- ie inlichtingen verstrekken. J. J. en A. le clercq. 1911. 1JUR der R. K. Bjjz. School I, is voornemeDS op ;s 3.30 uur, in het Hotel Nieuwediepstraat aldaar perp van Architect er- Princenhage bjj Breda. :n teekening liggen vanaf loemd hotel ter inzage en zgn invrage a f 1,75 per stel ten den Architect verkrijgbaar re inlichtigen geeft, in loco Maandag 8 Mei, des Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oent Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjje. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berstend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad van Goes op Donderdag 4 Mei, des avonds te 8 uur. Voorzitter de heer De Koning-Kooy. Afwezig met kennisgeving de heer Tom- perman. De voorzitter opent de vergadering en deelt na arresteering der notulen mede, dat hij1 aan H. M. de Koningin het ver zoek heeft gericht hem tegen 1 Juni te ontslaan uit zijn ambt van burgemeester dezer gemeente. Daarna houdt de raad zich bezig met de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van J. van Wieringen en K. Schippers Jr., veer schippers aan het Catsche veer, houdende verzoek om gemeentelijke subsidie tot verbetering van bedoeld veer. 3. Adres van J. J. Stokmans, als directeur der N. V. Goesche handelsmaatschappij1, houdende verzoek ter verkrijging van gemeente grond in erfpacht (verlenging van bestaan- do erfpacht). 4. Adres van T. Broek Pz. te Vlaardingen, houdende verzoek om rui ling van grond aan Koningstraat en Vuil- straatje. 5, Adres van P. Verburg inzake te verleenen uitweg voor zijn Derceel aan don 'sHeer Hendrikskinderendijlk. 6. Voor stel tot vernieuwing van het brugdek van de draaibrug aan de Kade. 7. Voorstel tot het inrichten van een localiteit voor personen ,die zich om nachtverblijf bij de politie aanmelden. 8. Aanvragen om af schrijving van belasting. 9. Reclame van J. A. L. (j. Fukkcn tegen den aanslag van het vergunningsrecht, dienstjaar 1911 1912. 10 Af- en overschrijving van pos ten op de begrooting van 1910. 11. Wij- ziging der gemeentebegrooting voor 1910. 12. Wijziging der gemeentebegrooting voor 1911. 13. Wijziging der verordening be trekkelijk de straten enz. in verband met het bepaalde hij Prov. blad no, 24 van dit jaar, over besmettelijke borstziekte der paarden. 14. Wijziging der regeling, be doeld bij art. 114bis der gemeentewet, met betrekking tot de gemeente-gasfabriek. 15. Adres van J. van Oosten, gasfitter van de gemeente-gasfabriek, houdende verzoek om in het genot van pensioen te worden gesteld en daarbij nog eene toelage te mogen ontvangen. 16. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1910. 17. Vaststel ling van het primitief-kohier van den hoofdelijken omslag voor 1911. 1. De ingekomen stukken waren: Een adres van het bestuur der Vereeni- ging van Nederlandsche loodvvitfahrikan- ten, houdende toezending van een bro chure over het loodwitvraagstuk en ver zoek om hij eventueele aanbestedingen van verfwerk de in de stukken uitge drukte meeningen in overweging te wil len nemen; een dankbetuiging van den gemeente-ontvanger voor do goedgunstige besluiten van den raad inzake zijn ver zoek omtrent de borgstorting, en een van den hoofdagent M. Slimmens voor de ge schonken gratificatie. Berichten van Ged. Staten omtrent het goedkeuren van raadsbesluiten ,n.l. inzake de borgstorting van den gemeente-ontvan ger en de leening bij de Rijkspostspaar bank ten behoeve van de Waterleiding. Mededeeling van het hoofd van schoot 11, dat de heer J. .1, Njjsso op I April als onderwijzer aan school B in functie getreden is. Jaarverslag van de Ambachts school. Zij worden alle voor kennisgeving pan genomen. 2. Bij dit punt vraagt do heer Dekker het woord en zegt, dat hij niet kan mee gaan inet het voorstel van B. en W. om op dit verzoekschrift afwijzend Je-be schikken. Wel zooken blijkens hun ver zoekschrift de adressanten hun .eigen voordeel, maar dat ziet men gewoonlijk hij hel. eene adres treedt dit wat meer, hij het andere wat minder duidelijk op den voorgrond. Daarom hadden de schip pers-adressanten de reden moeten opge ven waarom zij1 juist f 75 subsidie vragen. Doch dit is geen reden om zonder meer hei adres ter zijde te leggen. Goes heeft wel degelijk belang bij eene betere com municatie tusschen Zuid en Noord- Bevoland. Wanneer er nu kans bestaat dat wij een motorboot krijgen ,dio den dienst van Catsche veer met de over zijde onderhoudt, dient de gemeente die verbetering in de hand te werken. Spieker stelt daarom voor de beslissing over het adres aan te houden en dan nader bij- de adressanten te informeoren naar de redenen, die hen tot de subsidie-aanvrage van f 75 noopten. De heer Donner sluit zich in deze ge heel hij den heer Dekker aan. Uit een 25-jarige ondervinding weet hij hoe lastig de overtocht is van het Catsche Voer naar Noord-Beveland en hoe dringend verbete ring noodig is voor dezen overzetdienst, waarvan jaarlijks een 4000 personen ge bruik maken. Eerst te wachten of de resultaten van den nieuwen verbeterden dienst aan het Cortgeenscheveer bevredi gend zijn vindt spreker ongewenscht. Wat de aangevraagde f 75 subsidie betreft, die zullen de schippers behoeven voor Juin petroleum, het maken van een steiger enz. De heer Fransen van de Putte staat op het, standpunt der heide vorige hecren in zooverre hijl eveneens veel voelt voor een goeden overzetdienst tusschen ons eiland en Noord-Beveland. Toch acht hij de in volging van het verzoek der adressanten ongewenscht, wijl dit ontijdig is. Immers, alleen op grond van voor neme n s om hij Wolfertsdijk een motorbootdienst te organiseeren, zijn de Catsche schippers voornemens hetzelfde te doen. Dit nu is hem een te vaag gegeven voor inwil liging van het verzoek. De heer Dekker repliceert en zegt, dat zijn voorstel insluit om de subsidie aan adressanten te gunnen, mits zij kunnen verzekeren dat de motordienst op dien en dien datum in de vaart komt. De erbarme lijke toestand waarin de overzetdienst thans verkeert klachten daaromtrent, zijn legio moet ons doen hesluiten deze gelegenheid ter verbetering aan te grijpen. De heer Hollmann zegt, dat hij niet begrijpt waarom de schippers zich niet wenden tot hem van wien zij het veer hebben gepacht. Waarom moet Goes sub sidie geven, welke den ambachtsheer ten goede komt? De heer Fransen van de Putte herhaalt, dat de vage gegevens van het adres hem niet tot inwilliging daarvan kuunen be wegen, waarop de heer Donner antwoordt, dat volgens de laatste hem verstrekte be richten de schippers oogenblikkelijk zul len beginnen, wanneer Cats, Wilhelmina- dorp en Goes zullen hebben gesubsidieerd. De heer De Witt Hammer zegt, dat wie het adres leest geen anderen indruk krijgt, dan dat de schippers uit nood weer, wijl zij door Wolfertsdijk gedu peerd zullen Worden, met hun motorboot aankomen en subsidia. aan vragen, niet wijl zij-geleid worden-door de zucht om-een verbetering van -communicatie tussc-hen Noord- en Zuid-Beveland-tot stand-te bren gen. Nu ligt het z. i. niet op den weg van den raad, dat adres onder zulke drjjf- veeren opgesteld in te willigen. Men-ware- dan „plus royaliste que le >*oi". De heer Dekker ziet dit met-in -en-wil dit adres aanvatten als*-een-welkome aan leiding om de-passagiers-te-helpen. De discussiën over dit punt worden gesloten en bet voorstel van den heer Dekker, behoorlijk ondersteund, wordt in stemming gebracht. Het wordt verworpen mjet 8 tegen 4 stemmen (vóór stemden de heeren Dekker, Van de Ven, Donner en Von Schmidt.) 3. Bij dit adres kant zich de heer Holl mann tegen de uitdrukking „ten alge- meenen nutte", llij wil daarvoor eene andere redactie, waardoor B. en W. ten allen tijde de macht hebben het in erf pacht gegevene op te eischen. De voorzitter en de heer D. D. van den Bout beduiden hem, dat de gIgem-ivn ge bruikelijke uitdrukking „ten algemeene nutte" in deze aan B. en W. de volle vrijheid laat om het in erfpacht gegevene op te eischen, niet alleen wanneer liet in het belang dor gemeente zou zijn ,maar ook in het belang van eene corporatie, ver- eeniging, enz. De heer Hollmann insisteert op een andere redactie, doch zijn voorstel, door niemand ondersteund, maakt geen verder onderwerp van beliandeling uit. 4. Op dit adres wordt overeenkomstig 't voorstel van B. en W. goedgunstig be schikt. 5. I>it adres geeft aanleiding tot dis cussie. De heer Van der Leeuw zou aan adressant gaarne den uitweg aan den 's Heer Hendrikski nderendjjfc gunnen, die wel is waar reeds een overweg te zijner beschikking heeft, maar daarvan wegens de steilte ,met paard en wagen moeielijk gebruik kan maken, terwijl dit nog ge vaar kan opleveren met het oog op- ,voor- bijzijdende fietsen en auto's. Hij zou willen voorstellen van adressant eene kleine contributie te heffen, dan is de gemeente gedekt voor de eventueele schade pan de daar staande hoornen berokkend. De heer Hollmann valt den hoer v. d. Leeuw bij. Ook hij vindt /lat de ge meente dezen adressant moet ter wille zijn en zijn verzoek niol weigeren op grond van plantsoenschending. Ook hij wijst op de moeilijkheid die adressant ondervindt om langs den huidigen uitweg met kar en paard to manouvreeren. De heer De Witt Hamer zegt, dat aan gezien vroegere aanzoeken om een uil- weg zijn afgewezen, een inwilligen van het verzoek van Verburg een groote on billijkheid zou inhouden jegens vroegere adressanten. De heer Dekker stelt voor de zaak aan te houden en een nader onderzoek in te stellen. Wordt inderdaad 's mans werk door het niet verleenen van den uitweg bemoeielijkt, dan is hij er voor adressant ter wille te zijn. Alleen wensclit hij op te merken, dat. de tegenwoordige uitweg jarenlang door den heer Duvekot is gebruikt. De heer Hollmann„Alleen voor koeien". De heer Van den Bout: „Ook voor ver- Voer van hooi". De voorzitter zegt, dat, alles reeds is onderzocht door den gemeente-architect. De discussiën worden gesloten. In stem ming wordt gebracht het behoorlijk onder steunde voorstel van den heer Dekker om de beslissing over het adres Verburg aan te houden. lift voorstel wordt aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. (Tegen stemden de heeren Van den Bout, De Witt Hamer, Pilaar en Kakebeoke). Punten 6- en 7 worden aangenomen. 8. Alle afschrijvingen worden op ééne na (voorstel Pilaar) aangenomen. Punten 9, 10, 11 en 12 worden aan genomen. Punt 13 eveneens, met eene kleine re dactiewijziging van den heer Pilaar. De heer Hollmann vindt vreemd, dat de begraving van cadavers van beesten aan besmettelijke ziekte gestorven, op eene, soms zeer kleine, ruimte nabij1 de plaats waar het dier stierf, moet geschie den, terwijl voor begrafenis van gestor ven menschen eene bijzetting zooveel en zooveel meter buiten de bebouwde kom wordt gevorderd. De heer Risch legt uit, dat door doel treffende voorschriften omtrent het on schadelijk maken van een dusdanig ca daver de begrafenis ter plaatse zelf veel minder gevaar oplevert voor besmetting dan het vervoer naar een ver verwijderde plaats. Punl 14. B. en W. stellen voor den litoer Van Oosten een pensioen to ver leenen van £209.70 plus een toelage van f3 per week. De heer Van der Ven zegt, dat hij met het oog op Van Oosten's verdiensten dit pensioen graag op van zijn inkomen gebracht zag of zjj'n toelage vermeerderd. De heer Hollmann is het hiekmede eens en stelt de verdiensten van Van Oosten als gasfitter, zijne bereidwilligheid, zijn ijver enz. in het licht. Hij stelt voor de toelage in stede van op f3 op f-t per week te. bepalen. Do heer De Witt Hamer verdedigt de taxatie. Volgens de Goesche verordening ontvangen do gemeente-ambtenaren een pensioen, dat 50 pCt. van hun inkomen bedraagt. Nu moet dit ook aan dezen gasfitter gegeven worden. Zijn inkomen met vrij woning, vuur en Jicht werd be rekend op f 750 per jaar. Daarom willen B. en W. den man juist, zooveel toelage geven op zijn pensioen, dal hij juist aan de helft van dit bedrag komt. Nu zal wie gascommissie geen bezwaar maken om den gasfitter een toelage van f200 te geven, maar men komt dan Jater tegen over andere ambtenaren, die men slechts met de helft van hun inkomen pensioneert in eene moeilijke verhouding. Do heer Donner dringt op royaliteit aan en hoopt dat de raad niet onwillig zal zijn den levensavond van v. Oosten zoo licht te maken als mogelijk is. Hij wil ook f4 per week zien toegekend. De heer Dekker zegt, hij geenszins on willig is den heer v. Oosten eene hoogero toelage te geven, maar wij stellen hier een precedent, dit bedenke men wel. Wan neer spreker nu voor verhooging stemt van den pensioensgrondslag behoudt hij' zich het rec-ht voor dit ook een volgende maal te mogen doen. De heer v. d. Bout zegt, dat men de zaak zoo straf niet behoeft in te zien. Men kan ook de taxatie voor woning, vuur en licht hooger stellen, zonder aan den pensioensgrondslag te taken. De heer Dekker „Ja, ja, maar dan maakt u er een foefje van". Do heer Fransen van de Putte waar schuwt er voor zich in deze te veel door goedhartigheid te laten leiden, maa,r stelt voor zich .te houden aan de berekening van B. en W., die in alle opzichten juist is. Hiervan afwijken leidt ten slotte tot moeielijkheden. Het voorstel van den heer Donner om inplaats van f3, f4 toelage te geven, wordt 'in stemming gebracht en aangeno men met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stem den de heeren Van den Bout, Fransen van de Pute, Van der Leeuw, Pilaar en 'De Witt Hamer. De voorzitter deelt mede, dat het ge meenteverslag over 1910 gedrukt, is en den leden zal worden toegezonden. Daarna gaat de raad over in gesloten zitting ter bespreking van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1911, dat, na heropening der openbare ver gadering, wordt vastgesteld met 1126 aanslagen, tot een gezamenlijk bedrag va,n f 34578,30s. Nog wordt besloten om aan het Rijk ontheffing van de gemeentelijke bijdrage (f2250) in de kosten van de 11. 11. B. S. te vragen. Dit verzoek wordt gemotiveerd met het feit, dat alhoewel dit jaar de hoofde lijke omslag f 1000 minder behoeft op te brengen dan vorige jaren de factor toch met '/ïoo moest worden verhoogd, een bewijs dus dat de gemeente noodlij! dender wordt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Goaj. Maandag j.l. hield de Vereeni- ging „Handelsbelangen" alhier in Café Boudeling haar 9o Jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer A. S. J. Dekker. Het bleek op deze vergadering, dat „Handelsbelangen" zich meer en meer in de sympathie van de Goesche Middenstanders mag verheugon. Niet min der toeh dan 32 nieuwe leden werden geballoteerd, t.w. de heeren G. Brouwer, A. de Bruijne, J. C. de Buck, J. van Dongen, G. Eckhardt, D. Fukken, P. Goed- bloed, J. den Herder, W. F. den Her der, F. H. Hopster, H. Hollestelle, N. Knieriem, M. Kok Jr., C'. Labeur, A. L. van -Ylelle, P. Nonnekes, C. F. de Poor ter, L. la Porte, P. Potter, Corn. v. d. Iïeepe, J. M. van Riet, C. Sinke, L. Snoep, II. H. Somer, Y. Talsma, J. Tolhoek, G. Verheule, F. J. Verwer, J. van Vijven Gz., A. A. de Vos, B. Wentink, Ph. Wessels. De noodzakelijkheid van Midden stands-organisatie is reeds lang gebleken. Gebleken ook voor ons land. De Midden standsbond, gevormd door de talrijke plaatselijke Middenstandsvereenigingen, heeft reeds heel wat invloed bij de Re- geering en bracht reeds veel in het be lang van den Nederlandschen Midden stand tot stand. Verwacht mag dan ook, dat alle Goesche handelaren en nering doenden, voorzoover ze zulks nog niet deden, zich spoedig bij de Vereeniging „Handelsbelangen" zullen aansluiten. De contributie bedraagt nog geen 3 cents per week. Aan het, Jaarverslag van den Secretaris ontleenen we het volgende: Met do zusterverenigingen te Middel burg en Vlissingen is overeengekomen, dat over en weer onderlinge informatie» zouden worden verstrekt. Een poging om te komen tot inperking van het. crediet, (lat door den Midden stand te dezer plaatse wordt verleend, mislukte helaas. Onverklaarbaar mag het worden genoemd, dat de Goesche Midden standers zich nog niet solidair durven ver klaren te dezen opzichte. Het in véle geval len een jaar en langer wachten op betaling, zal den winkelier hoe langer hoe minder mogelgk worden. En ook voor vele parti culieren is het niet gewenscht te kun- Verwachting tot aan den avond van 4 Mei; Meest matige westelijke tot noordweste lijken wind Halfbewolkte lucht Waarschijn lijk droog weer Koeler nen koopen op crediet. Dat de Goesche Middenstand dan ook hoe eer hoo be ter een eind make aan dezen misstand. Door de Vereen, werd tijdens de aan hangige tramplannen al het mogelijke ge daan (en met succes) om een eventueele tram d o o r Goes te doen loopen en in onze stad een station te doen hebben, wat aanvankelijk niet in de bedoeling der on dernemers lag. De pogingen van de Vereen, om telef. aansluiting te verkrijgen van gemeente- gasfabriek en goederenbureau Staatsspoor werden met gunstigen uitslag bekroond, terwijl verwacht mag worden, dat het gemeentebestuur aan het herhaald ver zoek van „Handelsbelangen" tot aanslui ting van het politiebureau, zal voldoen. Sedert enkele maanden ontvangen de le den maandelijks opgave van nieuwe inwo ners om daarmede hun voordeel te doen, b.v. door het zenden van een adreskaartje. Gewezen werd op de goede werking van de Spaarkas. In de voorlaatste ledenvergadering werd het bestuur gemachtigd stappen te doen die kunnen leiden tot oprichting van een handelscursus en voor dit doel een crediet toegestaan van f70. zijnde het saldo Tentoonstellingsfonds. Ten slotte herinnerde het jaarverslag aan het succesvol optreden van den heer Meuwsen, welk optreden meerdere belangstelling in den arbeid der Vereeni ging heeft gewekt. Uit het Jaarverslag van den Penning meester bleek, dat de Vereeniging finan cieel zich goed kan redden. Besloten werd tot oprichting eener Onderlinge Glasverzekering en eene Commissie benoemd van 5 leden om deze aangelegenheid nader te regelen. Het tot stand komen van deze onder linge verzekering, zal voor vele winke liers belangrijke besparing aan premie meebrengen. Hopen we, dat de Vereeniging „Handels belangen" een volgende Jaarvergadering zal kunnen wijzen op de goede werking der Onderlinge Glasverzekering, gelijk ze nu reeds kon doen ten opzichte van de Spaarkas enmoge dan ook tot stand zijn gekomen een Handelscursus, tot de oprichting waarvan de Vereen, het initia tief nam. YVij vernemen nader van het eerste Zeeuwscbe Vlieg-comité, dat dit succesvol is geslaagd in het engageeren van den aviateur Archer met Monoplane en den aviateur-instructeur Mulder met Biplane. Met deze twee vliegtuigen zal een vliegdemonstratie gehouden worden op den 2en en 3cn Pinksterdag, 5 en 6 Juni a. s. Het terrein is gelegen nabij Wilhelminadorp, beslaat een oppervlakte van ruim 12 H.A. en zal geheel als vlieg kamp worden ingericht. Alle krachten zullen worden ingespannen en de noodige maatregelen zijn reeds getroffen, dat deze vliegdemonstratie goed zal slagen. Over de prestaties van deze vliegeniers behoe ven wij niet uit te weiden, deze zijn genoegzaam bekend als primeurs. Wij vestigen de aandacht onzer sta,d- genooten op achterstaande advertentie, waarin een concert wordt aangekondigd van de zoo gunstig bekend staande ver eeniging „Do Symphonic", directeur de heer F. X Mannhardt, alhier. Door B. en W. js heden benoemd tot onderbrandmeester bij spuit f (vaca ture J. Visser) de heer P. Siemons, thans teller bij spuit II en is door de Directie in diens plaats benoemd tot teller de heer A. M. Duijvewaardt. Wij vernemen, dat van de netto op brengst van entreé's bij de Veteranen-voet balwedstrijd, gehouden op 30 April, is af gedragen: f31.20 aan de Commissie der Oeconomische Spijisuitdeeling en f31.20 aan het Bestuur der Werkverschaffing. De besturen der beide vereenigingen hebben de bedragen in dank aanvaard. Hedenmorgen sloeg het paard van den heer Nagelkerke van 'sHeer Arends- kerke op do Kade op hol. Bij de gevange nis wist de heer 43. het dier te grijpen. Zoo liep het ongeluk dus nog al goed af.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1