No. 51. Zaterdag 29 April 1911. Zevende Jaargang. Dit DDBiBier bestaat nit 8 tlaflzjjaen. EERSTE BLAD. Ie Collectie Stalen Sifsen. |e Verkooping. ig 27 April 1911, ar verkoopen ikinstrumenten, VARKENS. in bij inschrijving, rceel Bouwland, 0 H.A. of477 R. louwland, JH.A. of 8 G. 32 R. en Weiland, tackqit eiken MAANDAG-, WOINSBAG- ee VRI1DACAV0ND. „Infra dignitatem". UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben ^rijders Koetsiers, 1 Voerlieden. 27 April 7 uur 18 min. 4 Mei 7 28 Vrijag 28 April, 's nam. |irn moet een half uur, de moeten een uur na zons- rien. 'VANGEN oonourreerend a contant. [ONNEKES, i&t. Goes. 1. W. NEERVOORT, te Izal op uur, ten verzoke van dbr. aan diens woonhuis te droog Klomphout, ïpen grof Kroonhout, partij Brandhout. Dogmakers- lakersgereedschappen, als: ket 16 Aantreksch roe iers- en Snijmessen, bkzaag, enz. Voorts: als: s, 1 Bugel en 1 Piston, pssenaar, 2 IJzeren 1 Kippenren, een Voeraardappels én een partij |>or 7 jaren, IATTENDIJKE: perc. Bouwland persweide" in Zuidhoek, sec perceel eD ï.A. of 435 R. Bouwland, 4e Diaconie van Kattendyke, bij C. van 't Hof; |.A. of 436 R. dito aldaar, perceel JLA. of 496 R. dito aldaar, Ie perceel. ffe", in Zuidhoek, sectie A eel en 3.A. of 327 R. Bouwland, waaraan thans de dam ligt 3 A. of 323 R. dito, naast eel 1 A. of 332 R. dito, naast eel I A of 291 R. dito, naast eel. ge Pad", in den Monniken- 52 en 546. eg, in Braanjen en Lerken- 197—202 L: Bouwland na rooven oogst El 25 November 1911. Irden van verpachting liggoa ij den eigenaar, den heer O. ittendijke, en ten kantore van VAN DISSEL te Goes. vingsbiljetten, ingevuld per 'orden met opgave van twee o ingewacht by den heer O. ioemd of by genoemden No- AN DISSEL vóór of op 1. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdmlnlsfrafleGanzepoortafraat C 209. GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. 5 contant In het jongste Maandagavondnummer van de „Middelburgsche Courant" komen, ter plaatse waar gewoonlijk het hoofd artikel prijkt, eenige kritische beschou wingen voor over den heer De Koning- Kooy, aftredend burgemeester van Goes. Door de plaatsing van dat artikel uit Goes ter opname gezonden bewijst de „Middelburgsche", dat het voldoen van de ziekelijke nieuwsgierigheid en het ge willig involgen van de luimen van een op sensatienieuws belust publiek hij haar boven alles gaat en zij zich blijkbaar niet bewust is, dat eene courant ook in zekeren zin „charge d' ames" heeft. Wij kunnen ons voorstellen, dat menig een bij het zien vaii de koppeling der woorden „Middelburgsche Couranten „charge d' ames" („zielzorg") verbaasd opziet, als wilde hij zeggen: hoe komen deze twee bij elkaar. Toch lijdt het geen twijfel, of iedere courant, die zichzelve respecteert, heeft er voor te waken, dat zij niet worde een vergaarbak voor aller lei elucnbraties van ongekende scribenten, maar dat zij voor alles zij een orgaan van het ware, het goede en het schoone en bij het verstrekken van hot loopende nieuws van den dag tevens arbeide aan de voorlichting en opvoeding van het groote publiek, dat zoo gemakkelijk aan een courant zijn vertrouwen schenkt. Doch hoe zal het publiek worden voor gelicht en opgevoed, wanneer de courant niet steeds hoog houdt de groote begin selen van godsdienst, zedelijkheid, orde, eerbied voor de wet en het gezag? Voor al wat dit laatste aangaat, kaai een cou rant machtig veel tot stand brengen, zoo wel in de goede als in de verkeerde rich ting. Het volk is nu eenmaal geneigd de gebreken zijner overheden met een ver grootglas te bezien en wat door zijn meer deren misdreven wordt met die el ujt te meten, zonder te bedenken, dat ook de genen, die in overheid zijn gesteld, hun menschelijke zwakheden hebben, feil- en faalbaar zijn, gelijk ieder ander. Die ge breken aan te dikken daaraan eene wijd- loopige bespreking te wijden, ze te bren gen onder het ontleedmes van de kritiek zonder noodzaak en geldige reden en dat alles aan de groote klok te hangen is, dunkt ons, eene bezigheid, welke eene courant, die zich hare roeping bewust is, liefst overlaat aan dat soort van obscure blaadjes, welke door de open bare meening met het brandmerk „pam flet" voldoende worden geteekend. Daar is niets wat zoozeer het gezag ondermijnt, als het openlijk bevitten en bekritiseeren van hen, die met gezag zyh hekleed, wijl een massa menschen daar door worden gesterkt in de ons allen aangeboren zucht om „de verzenen tegen den prikkel te slaan", zooals het mis schien wel wat „bijhelsch" en „ouder- wetsch", maar daarom niet minder waar klinkt. Wij wenschen allerminst aan te stu ren op laffe persoonsvergoding noch he geeren we eene vereering van overheids personen, welke naar Byzantinisme riekt; wy gaan volkomen accoord met hen, die meenen, dat te rechter t ijd en te rechter plaats oen oordeel uit te spreken over verkeerde handelingen o£ misgrepen der autoriteiten soms gebie dende plicht kan zijn, maar wij gelooven ook, dat waar die noodzakelijkheid noc-h van tijd noch van plaats zich voordoet, het beter is de grootst mogelijke soberheid te betrachten in het bespreken van de gedragingen onzer meerderen en pr angst vallig voor te waken, dat de courant niet de kweekplaats worde van een wrevelig mokken tegen het gezag, dat slechts wacht op een gunstige gelegenheid, om tot open lijk verzet over te gaan. Daarmede is vanzelf het plaatsen van bovengenoemd artikel ever burgemeester De Koning-Kooy geoordeeld. Moest, nu het feit van zijn ontslagaanvrage er een maal ligt, nog een kolom lang worden uitgeweid over 's mans antecedenten en gedragingen als burgemeester? Moest hem ten slotte nog de ezelstrap worden ge geven Was daarvoor inderdaad een nood zakelijke reden voorhanden? Zal niet de onopgevoede, de minder ontwikkelde lezer na kennisname van dat artikel ver zwakt worden in zijn jrespect veor de hurgemeesterlijfce waardigheid en in het alge-meen voor alle gezag? En ware dan ten minste alles wat de schrijver van dat artikel mededeelt, nog waar! Maar wat te denken van de bewering, dat het verbod van Heijerman's „Allerzielen", door den Edelachtbaren heer De Koning Kooy indertijd uitgevaardigd, heeft mede gewerkt, hem in Goes onmogelijk te maken! Weet de schrijver wel, wat het ambt van burgemeester vordert? De beharti ging der belangen van ai zijn gemeente n-aren en daarom noemde men hem vroe ger ook dit klinkt thans wat ouder- wetseh! „burgervader". Welnu, wat zou meer de waarachtige belangen der burgerij bevorderenhet toestaan van het genot(?) dat de opvoering van een stuk als „Allerzielen" aan een deel dier burgerij kan sc-henken, of het voorkomen van de beleediging, die door de opvoering van zoo'n stuk aan een ander deel der burgerij wordt aangedaan Ons dunkt, dat een man, die pal staat voor de gods dienstige overtuiging van een deel der aan zijn zorgen toevertrouwde gemeente waren, zich daardoor zeker allerminst on mogelijk maakt, zelfs niet bij hen, die door zijn weigering het genot van Heijer man's tooneelgewrocht moesten derven. Trouwens een zelfde verbod, onlangs dooi den burgemeester van Delft gegeven, be wijst, dat meerdere magistraatspersonen in deze de inzichten deele 11 van dien heer De Koning-Kooy. Ook de verschillende toespelingen van den schrijver op- het „rechtsoh" z;ijh van den Goeschen burgemeester in verband met zijine conflicten in het college van B. en W. doen vermoeden, dat mede de lust om uit de beschouwingen van den ongenoemden schrijver uit Goes poli tieke munt te slaan, de „Middelburgsche" hoeft aangezet het bewuste artikel tie plaatsen. Dat zij daarmede is gedaald beneden de waardigheid van een ernstig blad, dat Zich zijn roeping bewust is, achten wij buiten kijf. Men noemt vaak de jiers „de koningin der aarde". Het is echter wel typeerend, dal zoovele h'arer dienaren in hun „faits et gestes" zich al bitter weinig be kommeren om den naam en de reputatie der soevereine, welke zij boeten voor te staan. l) Beneden de waardigheid. Goes. Een 4-jarig kind van dhr. G. werd Woensdagavond door den wielrijder De W. zoo ernstig met de fiets overreden, dat de kleine bewus eloos bleef liggen. In huis gebracht zijnde, werd dadelyk geneeskun dige hulp ingeroepen. De kleine is niet buiteD gevaar, wyi men vreest voor hersen schudding. Wg vernemen, dat de heer Bommeljë een exemplaar van de door hem vervaar digde photografische opname van de Zeeuwsche pop, welke mej. Gunst aan H.K. Hoogheid Prinses Juliana heeft aangeboden, heeft gepresenteerd aan de Oudheidkamer alhier, welk aanbod dankbaar is aanvaard. HedeD werd door jongedames aan de huizen een Julianabloempje ten verkoop aangeboden ten bate der werkeloozen. Dit bloempje, een madeliefje, houdt alzoo de traditie in eere, om op den Julianadag met een even zinryke als onschuldige reclame het een of ander liefdadig werk te steunen. Middelburg. Reeds vermeldden wy in ons vorig nummer de in de jongste raadszit ting genomen besluiten omtrent het al of niet invoeren van schoolartsen. Uit de hierover gevoerde discussiën stippen wy het volgende aan De heer Ermerins voerde het pleit voor het invoeren van schoolartsen, ook op de gronden genoemd in het zeer uitvoerige rapport der hygiënische subcommissie van de Commissie van Toezicht op de Lagere schelen. Spreker achtte ook voor Middel burg den tyd gekomen tot het aanstellen van een of meer schoolartsen. In andere gemeenten werkt die maatregel gunstig. Tal van ziekten werden by de schoolkinde ren niet tydig genoeg ontdekt, terwyl de besmetting daardoor bevorderd wordt. In aanmerking genomen hoeveel ziekte en besmetting door een tijdige behandeling van den geneesheer kan voorkomen worden zal de aanstelling van schoolartsen een zegen zyn voor de kinderen. Nu kan gemakkelijk gezegd worden dat dit de taak der ouders is. Maar het is ook de bedoeling niet dat de school die taak oer ouders geheel overneemt, maar om op deze wjjze de noodzakelijke pressie op de ouders uit te oefenen, dat zy die taak juist vervullen. De heer Van Andel kon in hoofdzaak meegaan met het vóorstel van de meerder heid van het Dag. bestuur. Spreker bestrydt het voorstel vsn de minderheid van B en W. Met de meerderheid zegt spreker dat het geheel en uitsluitend de taak der ouders is bet controleeren van de gezondheid der kinderen. De overheid is niet bevoegd bindende voorschriften te maken, die ook de patiëntjes treffen, welker ziekte niet van nadeeligen invloed kan zijn op de ge zondheid der andere leerlingen. En maatregelen om de kinderen met besmettelyke ziekten of kwalen nit de scholen te weren, zyn reeds genoegzaam in de politieverordening neergelegd. Daar voor is het invoeren van schoolartsen dus niet noodig. Spreker vraagt of met een zinsnede van de motiveering van het voor stel van de meerderheid van B. en W., namelyk „In de eerste plaats de omstandig heid, dat men aannemende, dat dwang van overheidswege mogelyk is, toch niet meer zal kunnen dwingen dan de scholen der Gemeente. De byzondere zal men kunnen uitnoodigen van den schoolarts gebruik te maken. Als zy weigeren zal men hen niet kunnen dwingen en zullen een groot aan tal kinderen aan de controle ontsnap pen (de bewaarscholen medegerekend, 1495 van de 3350). Daardoor zal het nut, dat men zich van dezen maatregel voorstelt, vrywel illusoir worden". bedoeld is, dat de byzondere scholen niet voor de gezondheid harer leerlingen wake. An Iers moet spreker daar ernstig tegen protesteeren. Want ook de byzondere scholen laten geeB kinderen toe met besmet telyke ziekten of kwalen. Ja, spreker is zelfs een school bekend, die deze maatregel in haar reglementen vastlegde nog voor dat bier omtrent een politieverordening bestond. De byzondere scholen houden aan zulke gezondheidsmaatregelen streng de hand. Ten slotte zegt spreker, dat als de raad thans de eerste stap doet om f 500 voor een schoolarts toe te staan, dit daar niet bij blijven zal Spoedig zal blyken dat men voor dit salaris niemand kan krygen en dan zal het traktement verhoogd moeten worden. Dan wordt er weer een Dieuwe ambtelyke betrekking geschapen, die de gemeente veel opofferingen zal kosten, die echter niet opwegen tegen de belangen, die er mee gediend moeten worden De voorzitter is de minderheid in het Dag. Bestuur en verdedigt de aanstelling van een schoolarts. Spreker heeft dit instituut van naderbij in Maassluis leeren kennen, en is er zeer mee ingenomen Het zich uitbreiden vaD besmettelyke ziekten is daardoor veel ver minderd en ook in andere opzichten werkt de schoolarts daar zeer nuttig. Het is in Middelburg volgens spreker moeielyk om de artikelen 20 en 96 van de politieverordening toe te passen. Daaruit vloeit de aanstelling van een of meer schoolartsen noodwendig voort. By de bepalingen te Delft is men geheel af hankelyk van de medewerking der ouders. De opmerking van den heer Van Andel gaat niet op. Spreker vindt voor een protest hier geen plaats. Bedoelde zinsnede sprak alleen over het feit, dat de byzondere scholen niet gedwongen kunnen worden van den schoolarts gebruik te maken. De heer Van Dnnné is het eens met de meerderheid van B. en W. in zooverre dat by tegen het aanstellen van schoolartsen is, omdat de byzondere scholen er niet onder begrepen kunnen worden en het dus maar half werk is, en ook omdat er dan weer een nieuwe ambtelyke betrekking geboren wordt, wat alleen mag, als het beslist noodtakelyk is, wyl het aantal gemeente-ambtenaren in de laatste jaren zoo aanmerkelyk vermeerderd is, dat spreker zonder grondige reden daartoe niet verder wil meewerken. Wethouder Den Bouwmeester stelt er prijs "p te verklaren, dat de meerderheid van B. en W. met de door den heer Van Andel gewraakte zinsnede geen onvrien delijkheid bedoeld heeft aan het adres der byzondere scholen, maar dat met deze woorden alleen verklaard werd, dat men met een schoolarts nog geen zeggenschap heeft over de leerlingen der byzondere scholen. De heer Van Andel neemt van deze medeeling dankbaar nota en zegt dat zyn protest ook slechts voorwaardelijk was. Daarna volgde stemming welker uitslag den lezer bekend is. Woensdagavond hield het departe ment Middelburg van de Maatschappij van Nijverheid een slecht bezochte vergadering, welke wegens uitstedigheid van den voor zitter, den heer mr. J. J. Heyse, gepre sideerd werd door het oudste bestuurslid den heer G. J Krijger. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. Boussen, aanwyzende in ontvang en uitgaaf f 556,176 met een goed slot van f51,686 tegen f 118,67s in 1909, werd door twee leden nagezien en goedgekeurd. Daarna werd door den secretaris, den heer H. C. Ghysen, het jaarverslag over 1910 uitgebracht, waaraan ontleend is, dat het departement in het afgeloepen jaar twee lezingen organiseerde een over „centrale verwarming" en een over „electrische centrale". In verband met dit laatste werd de hoop uitgesproken, dat in Middelburg spoedig electriciteit zal verkrygbaar zyn. Het departement zond een zestal kleine patroons naar de Brusselsche tentoonstelling, welke reis zéér in den smaak der deel nemers viel. Het ledental van het departement bleef stationnair, namelyk 66. Hierna was aan de orde de verkiezing van een bestuurslid in de vacature van wijlen den heer A. C. Zoethout, die tevens aan de beurt van aftreding was. Gekozen weid de heer dr. N. L. Sönh- genmet hem was aanbevolen de heer U Zwagerman. „Zeeuw." Aan den korperaal-schoi nmaker F. H. J. Good van het 2e Bataljon 3e Re- ginent Infanterie is de zilveren gesp voor dertig jaren trouwen dienst toegekend. Onder degentn, die Donderdag alhier slaagden voor het acte-examen lager onder wijs, bevond zich een arbeider uit Zuid- zande, die overdag zijn handenarbeid ver richte om het aldus verdiende geld te gebruiken voor het betalen van privaat lessen. BlecLts twee jaar had deze energieke jongeman noodig om zich op deze wijze voor het examen te bekwamen. Bij het hier gehouden examen voor polder-opzichter zijn geslaagd de heerenj. Dingemanse, J. Blanker, D. Bijl en C. Witte. viiaaingen. De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging, zai de candidatuur dr. A. Staveiman, liberaal, bij de a s. gemeente raadsverkiezing steunen. In de Glacisstraat is Woensdagavond eon 65-jarige man die een goot schoon maakte, door het breken van de ladder naar beneden gevallen. De man bekwam een beenbreuk en werd ter verdere verpleging in het R. K. weeshuis opgenomen, waarheen hij per brancard werd vervoerd. De christ. zangvereeniging „Hosanna", afdeeling van den Bond van christ. zang- vereeDigingen in Nederland zal, onder leiding van den heer H. van der Graaf, op Woensdag 3 Mei een uitvoering geven in het Concertgebouw aan de Emmaatraat, Het programma bevat 17 nummers, w. o. een dubbelkwartel, enkele kwartetten, een paar duetten en voorts nog esn sopraan- en tenor solo's. Men is bezig in het droogdok alhier een loods te bouwen, waarin dezer dagen de kort geleden afgeloopen anderzeeboot die, wat vaar- en duikproeven betreft, uitstekend heelt voldaan, zal worden ondergebracht. Dit vaartuig is, naar wij vernemen, een tiental tonnen te zwaar en ligt daardoor zoo diep, dat bij eenigszins ruw weder niemand aan dek kan vertoeven. De dek platen zullen er uitgenomen en door dunnere vervangen worden. M.Ct. Door den Vlissingschen Oranjebond alhier zyn eenige feestelijkheden georga niseerd ter viering van den verjaardag van Prinses Juliana op Zaterdag a.s. Zy zullen bestaan in een drietal concerten en wande- Verwachting tot aan den avond van 29 April Meest stormaehtige tot kraehtigen, weste lijke tot zuidwestelijken wind. Zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. ling des avonds met fakkellicht en Oranje bals in het Concertgebouw. Indien de feestviering door ongunstig weder Zaterdagavond met kan doorgaan, dan zai 's avonds te 6 uren een witte vlag op den toren worden geplaatst, ten teeken van uitstel tot Maandagavond 1 Mei. Is ook dan het weder te ongunstig dan zal een witte vlag te 6 uren nm. op den toren geplaatst, het teeken zyn, dat een en ander voor goed is af besteld. De teekeningen door de leerlingen der Burger-Avondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden vervaardigd, waren gisterenavond voer autoriteiten en genoo- digden en zijn hedenavond voor het publiek ter bezichtiging gesteld. De groote collectie teekeningen van den meest verscheiden aard, legden getuigenis af van het genoten degelijk onderwijs en de lust van menigen leerling om een goed stuk werk te leveren. Bij vele jongens dringt gelukkig het besef Hoor dat het in de eerste plaats in hun eigen belang nood zakelijk is zich zoo goed mogelijk voor te bereiden om des te meer de rijpe vruchten van het genoten onderwijs te kunnen plukken. Uit het verslag der plaatselijke com missie ran toezicht op het lager onderwijs alhier blijkt, dat de lagere scholen werden bezocht door 3687 leerlingen, waarvan 2506 op de openbare en 1181 op bijzondere scholen, tegen 366U, 2465 en 1195 een jaar tevoren Het Duitsche driemastscbip „D. H. Wat jen" heeft in de Wielingen een anker met 60 raden ketting verloren. Het schip is wegens storm uit zee teruggekeerd en op de reede geankerd. Zierikzee. Met de „St. Crt." no. 98 zyn verzonden de afdrukken van de gewyzigae statuten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtschool alhier. Naar wy vernemen zal de Commis saris der Koningin, by gelegenheid van zyn bezoek aan onze gemeente, het concert der zangvereeniging „Musica'a. s. Maan dagavond in de nieuwe Concertzaal te geven, bijwonen. (Z. Nieuwsbode.) Woensdagnamiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" de afdeeliug Zie rikzee van de Kinder-, Herstellmgs- en Vacantie Kolonies. De vergadering, die schaars bezocht was, wi rd door dr. fcipruy t geleid. Door den penningmeester, den heer Beelaerts van Emmiehoven, werd rekening ea verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Besloten werd vijf kinderen dit jaar, en wel van 12 Juli tot 7 Augustus, naar Zonne- heuvel uit te zenden. Nadat nog over de wijze van versterking der kas van gedachten was gewisseld, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. De heer Vogel heeft Zondagavond de tram uit Rotterdam naar Zierikzee gemist, zoodat dientengevolge de toegezegde leziDg niet kon doorgaan. Wellicht zal in den loop van de maand Mei ae lezing gehouden worden. (Z. Nieuwsbode). Kapelle. In deze gemeente vertoont zich in erge mate de z.g. entkever, die ernstige schade berokkent aan voornamelijk pas geënte boompjes en aan de bessenstruiken doordat ze de schil rondom afknaagt en het aangetaste deel by gevolg sterft. Daar ze enkel 's avonds te voorschijn komen, ziet men tegenwoordig iederen avond jacht maken op dit schadelijk insect, waarvoor men zich bedient van een fiets lantaarn. Wanneer men nauwkeurig kykt kun men ze .overdag vinden aan den stam onder den grond, ze hebben een kleur byna aan die van den grond gelijk. Hansweerd. Vrijdag kwam het Belgische kanaalschip „Gent", geladen met kolen, in aanvaring met de sleepboot „Westduitsche Lloyd No. 3" waardoor bjj eerstgenoemd scbip de boegplaten werden ingedrukt en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1