OES So. 50. Donderdag 27 April 1911. Zevende Jaargang. SUMMERS 's-Heerenhoek FEUILLE1 BINNENLAND. )ERIJ. Imlijsten van LS, DIPLOMAS. inschrijving Ijaren ITDIENST ^Rotterdam en [rdam, en Zuid-Beveland de nieuwste Modellen. gste Prijzen. IELBURG. >RIL 1911, ïand Ie koop: is, Tuin enz. en 60 land, voor alle doel- ikt. HARTHOORN, Mijnt eiken MAANDAG-, IDENSDUG- tn «MIM De geheimzinnige Cassette Welk weder zullen wij hebben Ln Bijbels, (dschriften enz. |ikenshoek a/h Am- nu in pacht bij vember 1911. Iper 39.24 Aren, met jorgen, in te leveren Mei 1911 ten kan- J v. DISSEL te Goes, ftingen te bekomen tombooten n. ROTTERDAM: ll 's morgens 1, lil 's morgens 11, I: Woensdagmiddag. IERDAM n. GOES: i morgens 4, Is morgens 11, 'namiddags 4, \M naar GOES 2 uur. terdam, Haring bekomen te Goes IC. MONHEMIUS, te BOUMAN Zn., de beieren J. B. DEFAIS en te Rot- Jteomboot-Reederij v/h ÏSCHUIJT. lACHT Goes-Dordt— t reis, f 1, retour 11,50 Kon. Besluit van 2 Jan. II, no. 17. 1974 2502 1746 1962 1192 445 204 3666 2251 2* 912 1904 2115 0 1525 3137 3480 ten Varken. DE COMMISSIE. oed beklante bjj den eigenaar Slager, Hoedekenskerke Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oeinL Advertantiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangspoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prije. Adverkentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, woirdt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. èi contant. ITALIË Sensatienieuwtjes. Ongeveer een week geleden deed in de liberale pers een bericht de ronde over den geloolsafval van ten jezuïetenpater Verdesi, die uit ergerns dat zijn biechtvader Becarelli het biecht geheim te zijnen opzichte zou hebben geschonden, aan de Kerk en de orde zou hebben vaarwel gezegd. intusschen bleek van de schennis van het biechtgeheim niets waar te zijn en daagde pater Becarelli een paar bladen wegens laster voor de rechtbank. Nu is natuurlijk] de aardigheid voor de meeste liberale bladen er af. Sommige zwijgen over Let geval Verdesi als een mot zooals b.v. de „N. Rott. Courant" die in haar ochtendblad van 14 April j.l. het toen nog pikante nieuwsbericht lanceerde, overgenomen uit het „Berliner Tageblatt". Zij, die er nog over spreken moeten wel erkennen, dat dezen keer voor hun lezers de opzet al te lomp en te doorzichtig was, en dat Verdesi, die vol verontwaardiging, schimpt op de „verdorvenheid" der geeste lijkheid en deze wil laten doorgaan als motiet voor zijn uittreden uit de Kerk, zelf integendeel zich allerlei ongeoorloofde vrijheden veroorloofde. De liberale „Giornale d'Italia" merkt hierbij op, dat het „cherchez la femme" ook in het geval Verdesi wederom de belangrijkste rol speelde, en de afvallige binnenkort iu het huwelijk zal treden met de persoon, met wie hij reeds sinds eenigen tijd betrekkingen onderhield. Verdesi had dus allerminst recht om te spreken van „verdorvenheid der geestelijkheid". Ook de Romeinsche medewerker der „Móuch. Neu. Nacbi." neemt zijn „draai". „Daar" zoo schrijft hij „de schending van het biecntgebenn, zooals Verdesi zelf zegt, reeds van twee jaar terug zou dateeren, kan het onmogelijk de directie aanleiding zijn, dat Verdesi thans uit Kerk treedt. Ook op de raag, hoe hij er toe kon komen, om schriftelijke mededeeiingen, ais een „biecht" te beschouwen, gaf hij geen j ist antwoord. De familie van Verdesi heeft hem ook in duidelijke bewoordingen te kennen gegeven, dat ze niets meer met hem te maken willen hebben. Zos iets was wel het minst te verwachten, aangezien deze familie geenszins direct of indirect van het Vaticaan afhankelijk is. Verdesi's broer, die uit naam der familie schrijft, is zelfs beambte aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Zouden deze bijzonderheden nu ook over- genonen worden door onze Hollandsche bladen, die eerst zoo happig van den „afval" van Verdesi melding maakten Uit volkomen betrouwbare bron wordt ten slotte nog uit Rome gemeld, dat de ongelukkige Verdesi geen Jezuïet was, zooals eerst vetzekerd werd, en nooit lid van de Sociëteit van Jezus geweest is. FttAAHKU 14. De schandalen. De rechter van instructie, Ürioux, nam Zaterdag Raman in (Uit de uagelateu papieren van graaf Von O.) 21. Een half uur voor het diner werd ik vrijgelaten om mij, naar Engeische zede, voor het middagmaal te kfeeden. Het diner werd geheel „en familie" ge nuttigd, zonder gasten. Toch geschiedde alles met zekere plechtstatigheid. |\Varie ik een romanschrijver, ik zou bladzijden lang kunnen uitweiden over de pracht van het meubilair der eetzaal, deu rijkdom van het servies, de fijnheid der gerechten enz. Laat mij thans volstaan met te zeggen, dat alles zoo deftig en rijk was, als men maai' kon verlangen en geheel in over eenstemming met den stand, dien de St. Brides bekleedden. Het tafelgesprek liep, door de aanwezigheid der bedienden, slechts over algemeenheden. De koffie ge bruikten wij op het westelijk terras en hadden vandaar oen heerlijk gezicht op die ondergaande .zon, welke langzaam ach ter de zee wegdook. Lady St. Bride gaf ons een proef van haar muzikaal talent door met veel gevoel en accuratesse een verhoor, den chef der afdeeling comptabiliteit aan het departement van buitenlandsche zaken, die gelijk bekend, verdacht werd van belangrijke verduisteringen. Hij ondervroeg den ambtenaar of hij afgezien van de 77.000 francs die in zijn kas ontbraken zich nog aan verduistering van meerdere bedragen had schuldig gemaakt. Hamon aarzelde langen tijd op deze vraag te antwoorden. Eindelijk stond hij van zijn stoel op, ging door het kabinet van den rechter op en neer loopen en legde toen de volgende bekentenis af: „Ja, ik moet het u bekennen. Ofschoon er geen enkel document meer bestaat, dat mij zou kunnen verraden, en mij op dit punt nooit iemand ooit een verwijt maakte, wil ik mijn geweten ontlasten. Ik heb een som van 200000 francs verduisterd, «en gift van een parti culier voor een consulaat in het Oosten. Dit enorme bedrag is heengevloden in den storm van dwaasheid, die me had opge nomen. Ik heb u nu mijn geheele schuld bekend en mij overigens niets meer te verwijten". Een protest van Mgr. Guil- 1 i b e r t. Uit Toulon wordt gemeld, dat Mgr. Guillibert, de bisschop van Fréjus een herderlijken brief tot zijn diocesanen heeft gericht, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat op Paaschzondag in tegenwoor digheid van den president der republiek feestelijkheden zijn gegeven, waarbij troepen tegenwoordig Waren en waardoor dus tai van soldaten in de uitoefening hunner godsdienstige plichten waren verhinderd. Tegen dit feit en nog eenige andere erger lijkheden o a. een sportfeest metbaiop Palmzondag in het gebouw van het voor malige groot-seminarie teekent de bis schop een krachtig protest aan. De prefect van het departement Var heeft de aandacht van den eersten minister op dezen herder lijken brief gevestigd. Het wosrd is nu aan Monial De vrij metselaars republiek wacht op hetgeen hij doen zal. Het zwaard van Jeanne D'Arc. In het museum te Dijon heeft men het zwaard teruggevonden, dat Jeanne d'Arc van Karei Vil van Frankrijk ten geschenke ontvangen had en waarmede zij herhaalde lijk ten strijde is getrokken. Verschillende omstandigheden bewijzen, dat men inderdaad met het bedoelde zwaard te doen heeft. Aan de eene zijde van de handgreep is een figuur gegraveerd, die voor een kruisbeeld knielt en tevens de inscriptie „Charles VII" aan de andere zijde de naam „Vaucouleurs". Op het zwaard zelf staan wapens van Frankrijk en de stad Orleans afgebeeld met het jaartal 1419. BELGIË. Gelijk in Portugal. Het „H, v. Antw." schrijft: Op de meeting in de feestzaal der Mag- dalenamarkt te Brussel, heeft Vandervetde de vergelijking gemaakt tusschen Belgie en Portugal en aan de Belgen aangeraden, het voorbeeld te volgen vaD Portugal, „dit kleine land. dat ons het gepaste middel heeft getoond, om zich te bevrijden van sonate van Beethoven te spelen gevolgd door een paar droomerige walsen van Chopin en reeds vrij vroeg begaf ik mij naar mijn kamer, waar ik mijn vermoeide leden in een heerlijk bed uitstrekte en een gat in den dag sliep. Aan het ontbijt vond ik de plaats van mijn gastheer ledig. Lady St. Bride deelde mij mede, dat haar gemaal reeds vroeg naar de stad vertrokken, was, waar eenige zaken hem den gehoelen voormiddag in beslag namen en dat hij haar had opge dragen mij zijne verontschuldigingen aan to bieden. Indien ik in afwachting van zijn terugkomst het kasteel eens nauw keurig wilde bezichtigen, zou zij volgaarne mijne leidsvrouw zijn. Dankbaar nam ik dit aanbod aan en toen ik mij aan het stevig Engelsch ontbijt had te goed gedaan, gingen wij op weg. Tot goed begrip van hetgeen volgt, dien ik hier op te merken, dat St. Bride's Hall door de vele aanbouwingen niet alleen een zeer groot en uitgestrekt bouwwerk vormde en daarom onder architectonisch en historisch oogpunt belangwekkend, maar ook was het kasteel een waar mu seum, waarin door de opeenvolgende ge slachten een zeldzame collectie schild rijen, standbeelden, afgietsels van beroem- gouvernementen, die u in den weg staan. En deze raad werd gegeven in eene bijeenkomst heeren Buis, Hymans, Max en andere „mannen van orde" waren erbij waar men beraadslaagde over de mid delen van werking der Bloc partijen. Welke zijn nu de „gepaste middelen" in Portugal aaDgewend? Onze lezers kennen ze, zij zijn slechts enkele maanden oud eerst den moord des konings en des kroon prinsen, dan het beroep op het geweld, het ondermijnen van de tucht in het leger en on Ier de vloot, het beschieten van de stad, het plunderen en vernielen van kerken en kloosters, het verwoesten van de drukkerijen der behoudsgezinde pers, enz. En het zijn deze oproerige, zuiver revo lutionaire daden, die Vandervelde bier komt aanprijzen als de „gepaste" middelen om het gouvernement omver te blazen! En Buis, Hymans, Max en andere „man nen van orde" die zitten er naar te luisteren en roeren geen vin I Verondersteld dat de socialisten den raad van Vandervelde naar de letter volgen, en doen gelijk in Portugal, zou de burgemeester van Brussel hen wel ëén van de punten van dit Portugeesch program kunnen laten uitvoeren, zonder hen heel zijn politie op het lijf te jagen Hymans heeft wel uitgeroepen, in diezelfde meeting: „Wij, liberalen van 1911, zullen ons onzer vaderen van 1857 waardig toonen, en laat mij zeggen in hunnen naam tot de socialistenGij kunt rekenen op ons". Gij kunt rekenen op onsMag men aan Hymans vragen, of Vandervelde ook op de liberalen mag rekenen, voor de ver wezenlijking van het program van Lissabon? Er is geen enkel punt in dit program dat niet een aanslag tegen de vrijheid, niet eene daad van geweld tegen de wettelijke orde, eene s'heading is van de burgerrechten in eenen vrijen Staat. Hymans mag dus honderdmaal zeggen tot de socialistenGij moogt rekenen op ons wij waarschuwen hem echter, dat hij op zijnen weg noch Portugeesche lam melingen, noch een Portugeesch gouverne ment zal vinden om hem te laten betijen. Daar mogen de blauw-roode bontgenooten op rekenen als ze zouden willen Portugal spelen HEirSCHLAA I». De diefstal uit een vereeni- gingskas. Groot opzien wekken de verduisteringen, gepleegd ten nadeele van de Duitsche vrouwenvereeniging van het roode kruis doer haren penningmeester Hogo Wölfer, een landmeter in dienst der gemeente Berlijn, waaromtrent Reuter Zaterdag reeds het een en ander seinde Naar verdere onderzoekingen hebben uitgemaakt beloop de verduisterde som een totaal van 271.000 mark. Dat de man ongemerkt zulk een reus achtig bedrag zich heeft kunnen to eigenen, moet in hoofdzaak hieraan toegeschreven worden, d»t hij geheel alleen met d# behartiging van de financieele belangen der vereoiiigiDg belast was en een onbeperkt vertrouwen genoot. De diefstal werd ontdekt, doordat ver schillende inkomsten bleken niet geboekt de beeldhouwwerken, munten en andere kunstvoorwerpen was bijeengebracht. Men vond er doeken van Titiaan, Van Dijk, Murillo en Rembrandt en een portret galerij, waar de met meesterhand geschil derde afbeeldsels hingen van de St. Brides en hunne aanverwanten. Toen wij het meer moderne gedeelte van het slot had den bezichtigd, kwamen wij door een gang bij het andere gedeelte des kasteels. Een reeks van zalen, die oudtijds gediend had den voor groote en schitterende feesten, prijkten met hun oudervvetsche degelijke meubelen, terwijl al datgene wat van jon geren datum was, toch door stijl en af werking geheel in overeenstemming bleek met het oudere en zoodoende den be zoeker terugplaatste in den tijd toen ge harnaste ridders en middeleeuwsohe pdel- vrouwen deze ruimte bevolkten. Langs geheel de breedte van hot oude slot liep een overdekt terras, dat als het ware een reusachtige zaal vormde. Dat nu was de fameuze portretgalerij, de plaats ook, waar de fraaiste schilde rijen waren opgehangen. Toen mijne vrien delijke cicerone de breede deuren opende, welko tot deze galerij toegang gaven, bleef ik een oogenhlik vol bewondering op den drempel staan, want ik waande mij ver te zijn daarentegen wel meerdere uitgaven, die feitelijk nooit waren gedaan. Aanleiding tot een nauwkeurig onderzoek der boeken gaf het feit, dat Wölfer bij verschillende leden der vereeniging meermalen disponeerde over de contributie. De ontrouwe penningmeester, die op het oogenblik in een gesticht voor zenuwlijders verpleegd wordt, mag waarschijnlijk er wel op rekenen, dat men hem ontoereken baar verklaart. Peter de Schilder. De beruchte anarchist, die sinds het Londensche Hounds- ditcb-drama spoorloos verdwenen is en allerwegen door de justitie wordt gezocht, moet nu op reis zijn naar Berlijn, als men ten minste het Berl. Tageblatt. gelooven mag, welk blad bovendien te vertellen weet, dat de Ëerlijnsche crimineele politie al op de loer ligt, om den vogel te vangen. De Evangelische modernist Jatho, de bekende Keulsche predikant, is Vrijdag van de vorige week, gedurende drie uren gehoord door het zoogenaamde „Spruch- kollegium", bestaande uit de predikanten Koch, Möller, Loofs en den opperhof- prediker Excellentie Dryander. Jatho bracht tegen de wijze, waarop hij was aangeklaagd, zonder dat zijn aanklager bekend of hem genoemd was, een reeks formeele bezwaren in. Na afloop van het mondelinge onderhoud werd hem het protocol daarvan ter onder- teekening voorgelegd Hij heeft nu een termijn van vier weken, voor het geven van schriftelijke verklaringen op de bespro ken punten. Na afloop daarvan zullen getuigen worden opgeroepen, en dan worden de acten overhandigd aan deu voorzitter van den „Oberkircfienrat" Voigt, die den termijn voor de hoofabehandeling vaststelt. Deze zal waarschijnlijk over vijf of zes weken plaats hebben. Uit Jatho's verklarin gen blijkt, dat hij een gewoon pantheïst is, een dier vele predikanten, die zoowei hier te lande als in Duitschland hun monistische denkbeelden (waarbij het be staan van een persoonlijk, zelfstandig van de wereld onderscheiden Goddelijk wezen is uitgesloten) kleeden in een oratisch gewaad van christelijke formules en die met al de oud-christelijke dogma's hebben afgedaan. ItlSI.AMI. Een Synagoge belegerd. Op vermoeden, dat er een verboden samenkomst werd gehouden, omsingelde een atdeeling gendarmen in Witebsk de syna goge. Alle uitgangen werden bezet en alle personen die aan den dienst deelnamen werden onderzocht. Een veertigtal, die zich niet legitimeeren konden, werden gear resteerd. CHIAA. Een huwelijksplechtigheid. Te Peking is men druk bezig met het treffen van voorbereidselen voor de schitte rende feesten, die gevierd zullen worden bij gelegenheid van het huwelijk van den vijf den zoon van den Mandsjoe, prins Tsjing, plaatst in een dier prachtvolle sehilderijf- zalen, welke de beroemde musea in onze hoofdsteden te aanschouwen geven. Langzaam wandelden wij langs de ver schillende doeken, waarbij lady Abigael mij allerlei inlichtingen verstrekte over de voorsteiling, den vervaardiger enz. Op eens deed ik een stap achteruit 1 Ik be vond mij tegenover een groot, in zwaren antieken lijst gevat schilderstuk, waarop ten voeten uit stond afgebeeldde gele dame uit mijn droomen of verschijningen 1 „De gele dame", riep ik, ais buiten mjji- zelven. Ja, zij1 was het, riek voor trek, met de roode lokken, de onheilspellend, flikkerende oogen, de als uit marmer ge houwen gelaatstrekken. Op het schilderij droeg zij echter de brooaatzijden japon niet, maar een wit kleed met rozezijden ondeigowaad, dat door de insnijdingen in de mouwen en op het keurslijf zichtbaar- was. Om haar hals had zij' een hoog op- staanden kanten kraag en zij was getooid roet een driedubbel paarlensnoer, dat op het corsage in sierlijke trosjes was opge nomen. In de slanke vingeren der linker hand had zij een waaier van struisvederen en roet haar rechterhand leunde zij en dit wekte mijn allergrootste verbazing op de cassette, die ik in mijn bezit Verwachting tot aan den avond van 27 April Meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind. Haitbewolkte tot betrokken lucht. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. president van den Grooten Raad en den meest invloedrijken beambte van het keizer rijk, met de dochter van Sun Pao Tchi, een Chinecsch gouverneur in de provincie Chang-Foung en vroeger zaakgelastigde van China te Parijs. Er is bijzonder groote belangstelling voor de plechtigheid, want het is de eerste maal, dat een familielid van het keizerlijk huis met een Chineesche vrouw huwt. 41 1 K O K 14 O. Wegens de verwikkelingen in Marokko heeft de Fransche regeering besloten daar een 30 a 40.000 man troepen heeu te zenden. Deze expeditie welke in de Duitsche en Engeische pers druk besproken wordt heeft volgens Frankrjjk geen ander doel dan de vreemde kolonisten in Fez ter hulp te komen, den Bultan te handhaven, den opstand te dempen, en den oproerigen benden te bewyzen dat deze niet ongestoord de rust kunnen verstoren. Frankrijk heeft geen veroveringsgedachte. Het wenscht alleen, dat in Marokko rust en welvaart heerscht. De officieren en soldaten zullen niet in Fez blyven eu spoedig als het doel bereikt is de stad verlaten. In het Lagerhuis werd Dinsdag een interpellatie gehouden betreffende het op treden der Fransehen in Marokko. Mc Kinnon Wood antwoordde en zeide„de regeering is niet van plan eenigen autieven maatregel te nemen, daar zy van meening is, dat de schikkingen onder Fransch toe zicht getroffen de noodige bescherming voor de Engeische onderdanen zullen ver schaffen". De Tweede Kamerzetel voor Roermond. Naar wij1 vernemen zal Mr. F. J. Bol- sius, lid der Tweede Kamer voor hel, district Roermoend, die door de aanne ming zijner benoeming tot president der Rechtbank aldaar, volgens art. 96, al. 4, der Grondwet moot aftreden, doch her kiesbaar is, zich, niet meer' herkiesbaar stellen. Sociale Week. Met goedkeuring van Z. Dl. II. Mgr. J. II. Drehmanns, Bisschop van Roer mond, zal dit jaar de Sociale Week ge houden worden te Maastricht. Als algemeen onderwerp zal behandeld worden: „de Encycliek Rerum Novarum". Dezo veel genoemde Encycliek is voor ve len een klank, een leuze geworden, maar; de werkelijke inhoud ervan is de had en welke boven op mijn logeerkamer in mijin koffer rustte. Want ik had op zettelijk het merkwaardige kleinood naar St. Bride's Hall medegenomen,, wijl ik ver moedde, dat het oorspronkelijk iu het bezit der St. Brides geweest was. Lady Migael staarde mij met de hoogste verbaving aan. „De gele dame, maar hoe ter wereld weet gij mijnheer, dat deze in het wit gekleede dame ais „de gelie dame" bekend staat! Heeft mijn man u soms„Neen, waarde lady", ant woordde ik met ontroerde stem, uw man heeft mij niets verteld. Ik wist lieele- maal niet, dat dit schilderij bestond. En toch herkende ik haar bij' den eersten aanblik. Hoe zou het ook anders kunnen na al hetgeen ik met haar heb beleefd 1" „Maar mijnheer", onderbrak mij de lady met bezorgde stem, terwijll zij' hare han den vouwde, „hoe moet ik uw woorden verstaan! Ik vind het alles zoo geheim zinnig en vreemd I" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1