Ivezand voor COGNAC. Zaterdag 22 April 1911. Zevende Jaargang. lieowste ellen. SMANH s iPRIL 1911. )ER,(*oes Verschijnt eiken MAANDAG-, MHH- nu VRIIDAGAÏDNO. UIT ZEELAND. eld. te koop: MOORN, iband. >apieren, Witkalk. 'fkade, Goes. IUR: De „zegeningen" van den Vrijhandel. loetsiers, pil - uur 5 min. 18 April, 'snaai. ken half uur, de 'an uur na zons- Irijzen. KG. tondigde aan- Ihet nieuw te Varkenshok Ie „Dijkzicht" ens sterfgeval per De Koeijer. [kundige, BIE11ENS. kklante in enz. en 60 /oor alle doel- feigenaar Ir, Hoedekenskerke tering op 't leven. ij it 8 Maart 1848 jj iinklijk Besluit j'. 5, No. 41. kapitaal f300 000. A f I.374.679.625. ij'; f AAL WIJK. vraagd. iet Randen, elke hoeveelheid. ten, Borstels, arbolineum, Teer, enz. enz. 1911 en voorjaar sr B. bureau dezes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale px$L Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. èt contant Dit nmnmer bestaat ait 8 MiMti EERSTE BLAD. Het nieuwe tariefsontwerp is voor de liberalen in zooverre een politiek fortuin tje, dat zij wederom kunnen schetteren, over „duur brood" en „dure klompen" en er een welkom wapen in vinden om het rechtsche kabinet te bestoken. Natuurlijk wordt dan tevens door de vrijzinnige broederen de gelegenheid aan gegrepen om „de zegeningen van den vrijhandel" breed uit te meten. „Neder land, groot geworden door den vrijhan del." Wie dit niet accepteert als een axioma, als een onomstootelijke waar-' beid, wordt voor een domkop aangezien, voor een bekrompen clericaal, want dom en clericaal, weet.je, zijn voor den li beraal, die zich zelf een partikel van het „denkend deel der natie" acht, nu eenmaal synoniem. Met dat al worden do „zegeningen van den vrijhandel" volstrekt niet overal en door een ieder als zegeningen aange zien. i Ook in niet-rechitsche kringen door der liberalen schuld is de kwestie vrij. handel of bescherming ,van Zuiver econo- mischen aard, verpolitiekt worden niet weinigen gevonden, die den vrijhandel een ramp achten voor ons land. Zoo schrijft o.a. een zekere heer Frans Anderheggen onder dagteekening van 14 April 1911 het volgende in „de Telegraaf", een blad van „clericale" smetten vrij Mijnheer de Redacteur. Ik las het artikel van den heer Loerkens in „De Telegraaf", het is goed gedocumenteerd. Ik heb in vroegere tijden ook mee gedaan in het schrijven tegen den onzinnigen vrijhandel, zoodat ik meen goed te weten, op eenig© pun ten van dit afgezaagde onderwerp nog eens terug to komen. Het kon zijn nut hebben er eenige van in herinnering te brengen om er de algemeene aandacht op te vestigen. Destijds heette men hannike- maaiers, de duizenden Duitschers, die in ons land werk zochten en vonden. Nu zijn hannikemaaiers de ■Nederlanders, die in Duitschland den minsten arbeid gaan verrich ten. Indien het waar is, dat vrijhan del in Nederland het brood go-ed- kooper zou maken, dan blijkt uit den exodus,J) dat onze arbeiders te onzent niet genoeg kunnen ver dienen om het goedkoop-ere brood en de goedkoopere klompen te kun nen koopen, terwijl zij in Duitsch land het duurdere brood enz., ge makkelijker kunnen verdienen en van hunne verdienste nog wat over houden. Het woord „vrijhandel" is een waar tooverwoord, dat in vroegere tijden zeer veel mensahen onder zijnen indruk gebracht heeft, maar voor nadenkers is het nu niets an ders meer dan een politieke cry, die onnoozelen en onnadenkenden medesleep! Het woord is mooi, maar in de daad zijner uitwerking, is de be lofte die er in ligt, Kalikant uit gekomen. „Indien vrijhandel eeni ge schade aan de indrustrie zou de berokkenen, zou Nederland dit honderdvoudig in den handel terug vinden." Hij zou toch den bestaan- den handel vergrooten en uitbreiden en alle nieuwe handelsartikelen naar onzé havens lokken. Wij hadden in vroegere tijden een immers grooten handel in Ameri- kaansche tabak. Hij is verdwenen en heeft zich verplaatst naar de landen der beschermende rechten, hoofdzakelijk naai' Bremen, waar onze toverij nu moet gaan koopen. re der ouden van dagen herin nerf zich niet de drukte van los sen en laden, tot zelfs op onze grootste grachten van de kolossale raten hentuckie, die per duizenden te Amsterdam aankwamen? Waar is onze destijds zoo aan zienlijke handel in ruwe katoen ge bleven? Naar het land der bescher ming. Wie herinnert zich niet, dat zoo veel honderd duizenden Kranjangs rietsuiker in Nederland werden aan gevoerd? Ze komen niet meer! Onze jonge mannen hebben er wel licht nooit een gezien. Zelfs die in onze eigen bezittingen in Oost en West geproduceerd wordt, heeft andere banen gezocht! Zal ik nog meer artikelen op noemen? Of kan ik het daarbij la ten? Och, het is voorloopig vol doende. Vrijhandel moest en zou, het kon niet anders alle nieuwe han delsartikelen op onze markt bren gen. Ja. Dat hebben wij ondervonden met petroleum, die in de landen der bescherming hare groote stapel plaatsen gezocht heeft, en onzen ouden, goeden havens, den rug blijft toekeeren. Amerikaansch spek, dat bij hon derdduizenden kisten naa.r Europa wordt gezonden, komt niet naar het landje, dat den vrijhandel geheel en al als een panacee van wel vaart bewaakt heeft. Ik zal van vele andere artikelen maai' zwijgen, bij allen heeft hetzelf de verschijnsel zich' vertoond. Niet een enkel heeft aan de beloften ge stand gedaan. De gevolgen wreken zich intus- schen danig, ook op scheepvaart gebied. Do NederlandscJie scheep vaart, dio eens de machtigste der wereld was, sterft uit, dubbel en dwars door Duitschland, met zijn eene groote haven, Hamburg, over vleugeld, niettegenstaande dat onze vrijhandelaars eenige ons nog res tende kleine lijnen, in den vorm van machtige staatssubsidies doen beschermen. Bescherming van den rijken han delsman, ja dat magMaar be scherming van den arbeidsman in de industrieën, die hem een goede broodwinning kunnen bezorgen, is en blijft uit den booze. Waarom? Ja! Waarom? Uittocht d. w. z. het wegtrekken van onze arbeiders naar den vreemde. Red. N. Z. Crt. BINNENLAND. De Bakkerswet Onze lezers weten, dat de „Standaard" daarin gesteund door de „Nederlan der" het verbod van nachtarbeid voor patroons zoo ernstig vindt, dat zij des wege de Bakkerswet onaannemelijk acht. De (a.-r.) „Rotterdammer" neemt evenals wij een ander standpunt in en schrijft onder meer: Het bedrijf is evenals de gemeente en het waterschap, een van die-half-publiek- rechtelijke en half-privaatrechtelijke in stituten, die een eindeloos ingewikkeld stel verhoudingen scheppen tusschen het element van de individueele persoonlijk heid en de organen van het openbaar gezag. En nu moeten wij ons vooral hoe den om te trachten deze veelsoortige ver houdingen te willen beoordeelen naar een paar algemeene en bovendien zeer vage begrippen. Wat is .al niet de bemoeienis der Over heid met den Waterstaat van veelzijdi- gen aard. Hierin nu zitten wel beginselen en systeem, maai' die zijn niet van een- voudigen aard. Zoo hebben wij ons ook vooral te wachten voor een overschat ting van de tegenstelling tusschen pu bliek- en privaatrecht. Daarin schuilt een xvoor onze Christelijk-Gennaansche rechts wereld zeer gevaarlijk element. Het bedrijf is geen privaatrechtelijk in stituut plus eenige Overheidsbemoeiing, maar een van die veelvuldige tusschen- vormen tusschen Jhet zuiver publiek ge zag en het zuiver individueele leven, die door de, ook onbewust, heerschende rechtsbegrippen telkens weer worden mis kend in hun aard. Zoo ook heeft onzes inziens hier de Overheid wel ter dego regelende bevoegd heid. Maar waar ligt de 'grens? Dat is de moeiljjke 'vraag. Ons bljjft het op vroeger reeds meegedeelde gronden voor komen, dat de Overheid hier haar boekje niet te buiten gaat. Indien nachtarbeid) is te veroordeelen (voor de gezellen; in dien dat niet andere kan dan door ver bod voor den alleen werkenden patroon; zoolang een behoorlijke wettelijke regeling van het bedrijf ontbreekt, zooals die bij voorbeeld voor de waterschappen wel be staat indien dat alles waar is, wat wij' thans niet beoordeelen, zien wij het verbode.no van dit verbod niet in. De tegenstelling bescherming wèl, re geling niet, schijnt ons niet in staat om dit aan te toonen. „Centrum". Commissaris der Koningin. De nieuw-benoemde Commissaris dei- Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts, is in een vergadering van Ged. Staten door het voorzittend oudste lid van het college geinstalleerd en heeft zijn ambt aanvaard. De Commissaris der Koningin in Dren te, mr.. J. Linthorst Homan, heeft her steld het academisch -ziekenhuis te Gro ningen verlaten. Hij zal zich nu Voor eenigen tijd naar het buitenland hege ven, waarschijnlijk naar M-ontreux. Antirevol. Partijdag. De Partijdag, die in het district Stle- drecht en Gorincherh gehouden zal wor den, is bepaald op Woensdag 17 Mei a. s. te Groningen. Als spreker is uitgenoodigd voor de morgenvèrgadering dr. J. G. Scheurer, ter wijl in de middagvergadering hoopt op te treden prof. mr. P. A. Diepenhorst met het onder-werp: „Vrijhandel of Protectie". Des avonds hoopt ds. H. C. Hogerzeil van Vlissingen, het onderwerp „Sociale Verzekering" te behandelen. Invoerrecht op Couranten. Er is een beetje misbaar gemaakt over het recht, dat minister Kolkman wil hef fen van nieuwsbladen ,die niet per post worden ingevoerd, zegt de „ltsb." Zoo iets was reactionnair en tegen alle beschaving in. Wij hebben er op gewezen, dat het te doen was om de massa's vreemde locale blaadjes te weren, die in onze grens streken liet nationaliteitsbesef beneden nul doen dalen. „Zelandia", te Hulst verschijnend, die er bij' ervaring alles van afweet, illustreert dit met ettelijke voorbeelden, waarvan wij er hier een paar laten volgen: Bij1 het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, tijdens de overstrooming van Zeeuwsch-Vlaanderen in 1906, kwam onze Koningin ten huize van een burge meester in een onzer Nederlandsohe grens gemeenten, wiens salon versierd was met de portretten van de Belgische konink lijke familie, terwijl de portretten van ons Nederlandsch Vorstenhuis niet te vinden waren in het huis van dien Nederland- schen burgemeester. Een andere burgemeester in Zeeuwsch- Vlaanderen verklaarde ons, dat hij de Ne- derlandsche Staatscourant altijd door zijn secretaris laat lezen ,want „wat de he eren in Den Haag in die „Gazet" schrijven, dat kan hij niet Verstaan". Gelijk de toestand in Zeeuwsch-Vlaan deren is, waar jaarljjjfs voor ruim 11.000 francs meest een-cents-bladen bij colpor tage worden ingevoerd, zoo is ook de toestand in Zuid Limburg en vele plaat sen langs de Geldersch üuitsche grens. Op een Nederlandsch congres te Venray gehouden, stelde een der congresleden voor, dat het bestuur het officieel verslag ran dat congres in het Duitsch zou uit geven, want, zoo zei de man letterlijk: „Wir, Grenzbewohner, verstehen das Hol- landische so nicht". Persoonlijk ondervonden wij1, enkele ja ren geleden, dat in 's Heerenberg geen enkele Nederlandsohe courant te verkrij gen was, we! de „Clevischer Volksfreund" en de „Emmerioher Zeitung". In Ruurlo konden wij in een zeer goed hotel geen enkel Holiandsch, maar wel verschiljende üuitsche bladen krijgen. Bloemententoonstelling te Boskoop De Aartshertog-Troooopvolger Frans van Oostenrijk en zjjne gemalin, die Dinsdag onder het strengste incognito te 's-Graven- hage zijn gekomen, hebben Woensdag per auto een tocht naar Boskoop gemaakt, tot het bezoeken van de bloemententoonstelling aldaar. Zjj werden daarbjj jiegeleid door Baron Gudenus, zaakgelastigde van Oos tenrijk te 'b Gravenhage. Donderdag werd Haarlem met omliggende gemeenten bezocht. Het vorstelijk paar is heden(Vrijdag)- morgen van 's Gravenhage naar Weenen teruggekeerd. Buitengewone Zending. Uit Rome wordt gemeld, dat onder de buitenlandsche bijzondere missiën welke namens de door hen vertegenwoordigde staatshoofden den koning van Italië zullen gaan gelukwenschen met het feit der 50 jarige eenheid van het koninkrijk, ook zal behooren eene buitengewone Neder landsohe zending. Volgens hieromtrent ingewonnen inlich tingen is inderdaad de samenstelling van zoodanige missie in voorbei eiding. Nader meldt men De buitengewone zending van H, M. de Koi ingin naar Rome, teneinde den Koning van Italië Hr. Ms. gelukwenschen over te brengen met het 50 jarig bestaan van het Koninkrjjk Italië, zal zjjn samengesteld uit: J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van Hr. Ms. Huis, tevens hoofd van het buitengewone gezantschap jhr. F. van Geer, kamerheer, particulier secretaris en le luit. jhr. F. de Beaufort, ordonnance officier der Koningin. Kardinaal Mercier. Uit België wordt aan de „Tijd" geschreven Onze geleerde en vrome Primaat, kardi naal Mercier, heeft een uitnoodiging ontvangen, om bij gelegenheid van het Internationaal Congres tegen het Alco holisme te 's Hage de aldaar vereenigde katholieke drankbestrijders toe te spreken. De katholieke anti-ulcoholisten van alle landen willen in die dagen in de Hollandsche Residentiestad een groote openbare vergade- rii g beleggen. Zoo iemand, dan is voorzeker de welsprekende kerkvoogd de aangewezen redenaar voor dezen Internationalen Katho lieken Drankbestrijdersdag Als de Kardinaal niet belet is door de zes wekelijksche retraiten, die Z.Em. ieder jaar aan zijne geestelijkheid geeft, dan zal hij zeer waarschijnlijk de uitnoodiging aanvaarden. Middelburg. Tot keurmeester van visch en schaaldieren alhier is benoemd de heer P. Joziasse, gepensioneerd korporaal- torpedist. De milicien-sergeant D. van der Does is bevorderd tot vrjjwillig sergeant eB overgeplaatst bij het 4e bataljon te Vlis singen. Door den Commissaris der Koningin worden de navolgende gemeenten bezocht Zierikzee den len Mei, Kerkwerve, Seroos- kerke (Schouwen), Ellemeet, Eikerzee, Dui- vendjjke en Brouwershaven den 2en Mei, en Noordwelle, Renesse, Burgh en Haam stede den 3en Mei a s. Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij vergaderde Don derdag middag, onder voorzitterschap van den heer J. H. O. Dominieus, algemeen voorzitter der maatschappij, en onder bijwoning van vele genodigden in de sociëteit „St. Joris" alhier. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Door dm voorzitter werd het volgende medegedeeld Door het bestuur der afdeeling Zierikzee is dd. 15 Maart aan den Minister van Landbouw enz. een adres gericht waarin er op gewezen wordt dat het voor de eilanden Schouwen en Duiveland een groote ramp zou zijn als daar mond- en klauwzeer onder het rundvee uitbrak. - Door invoer van mager vee van buiten het eiland wordt het gevaar van besmetting zeer vergroot, waarom de afdeeling verzocht den invoer van vee in die streek geheel te verbieden tot den 15en Mei. Door den directeur-generaal van den landbouw is aan het hoofdbestuur gevraagd of naar zijn meening aan de wenschcn van adressante moet worden voldaan dan wel oi een verbod van invoer van rundvee in geheel Zeeland te verkiezen is. Aan den directeur generaal is bericht dat antwoordt zal volgen na de vergadering v m het hoofdbestuur. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 22 April: Meest matige zuidwestelijke tot zuidelij ken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Nachttemperatuur zachter. De voorzitter vroeg nu de meening van de aanwezigen. Het hoold bestuur voelt zeer veel voor de sluiting van geheel Zeeland, niettegen staande het erkent dat daaraan zeer groote bezwaren verbonden zijn. Besloten werd na de pauze een beslissing te nemen. Medegedeeld werd nog dat bij kon. besluit een subsidie is verleend van 11000, ter gemoetkoming in de van wege de Maat schappij in het belang van de veefokkerij te nemen maatregelen. Verder da' een rijkssubsidie is verleend van t 50, als bijdrage in de kosten van de reis naar Hessen, door den zuivelcunsutent in het belang van de geitenfokkerij gemaakt. Door den penningmeester werden eenige mededeelingen gedaan omtrent den gelde- lijken toestand der maatschappij. De uitgaven worden geraamd op f21 206,575 en de ontvangsten op 121.078 396, zoodat een nadeehg saldo van f 128 18 is te verwachten. De benoeming van de commissie van drie leden om de rekening 19l0 na te zien werd aangehouden tot na de pauze. Hierna werd overgegaau tot de benoeming van een assistent zuivelconsulent. Alvorens werd behandeld de regeling van de jaarwedde van den zuivelconsulent. Zij bedraagt thans: jaarwedde f1800, directeur van het botercoiitrolcstation f 350, onderwijzer aan de winterschool f 115, kosten voor het pensioenfonds f 267. Hg verzoekt zijn wedde te verhoogen tot f 2150. Het dag. bestuur stelt voor op het verzoek nog niet te beslissen, maar af te wachten wat de regeeriug beschikt op een verzoek om een hooger subsidie. In verband hiermede staat ook de be looning van den assistent. Deze bedraagt nu f 700. Het dag. bestuur weuscht die te verhoogen tot 1800 met twee twee-jaarlijksche verhoogingeu van f 100. Verder wenscht het dag. bestuur voor hem eeD pensioen verzekering aan te gaan van f 600. Ook met een beslissing hierover wenscht het dag. bestuur te wachten tot na antwoord van de regeering op het verzoek om ver hooging der subsidie. Vanaf 1 Juli wenscht het dag. bestuur den assistent-zuiveleonsulent f 810 te geven. Het dag. bestuur verklaarde huiverig te zjjn dit jaar aan de provincie verhooging van Bubsidie te vragen voor den zuivel consulent, omdat reeds een subsidie wordt gevraagd voor hei landbouwonderwijs. De beer Hombach zag daarin geen be zwaar bg zou 't beter vinden maar in eens te vragen wat men coodig heeft. De heer Kakebeeke wees er op dat, als de rijkssubsidie wordt toegestaan,.het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven is hersteld. Daarom zou bg willen wenschen voor het zuivelconsulgntschap nu niets te vragen. De heer Hombach legde zich hierbij neer. De verschillende voorstellen van het dag. bestuur werden nu besproken. De heer Zwagerman nam genoegen met uitstel van de beslissing op zijn verzoek. Hij verklaarde verder zeer tevreden te zijn over het werk van zijn assistent en ingenomen met het voorstel om diens trak tement op 1 800 te brengen. Voor de vol gende jaren wenscht» hij de beslissing nog aangehouden te zien. De bijdiage voor het pensioen zou hij willen dat bepaald werd op flOO. De voorstellen van het dag. bestuur werden aangenomen. Nadat het dag, bestuur nog de definitieve benoeming had aanbevolen van den heer T. B. E. Kielstra, als assistent zuivel-con- sulent, werd deze daarop bij acclamatie benoemd. Vervolgens werd besproken de verhoo ging der contributie in verband met een wekelijksche uitgave van het „Landbouw blad". Het dag. bestuur stelde voor een wijzi-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1