Afbraak urger Logement No. 42. Donderdag 6 April 1911. Zevende Jaargang. BUITENLAND. inbare Verkooping. t. derdag 6 April I9||, verkoopen: van de HuUen partijtje Vaamhout. inbare Verkooping jensdag 19 April 1911, verkoopen: ^nig Huisraad, enbare Verkooping insdag li April 1911, len en verkoopen. ■en Woonhuis en Erf, tfje te Wolphaartsdijk van heer Jan Heijnsdi.tk en van oensdag 19 April 19^- JOH. PILAAR, Verschijnt ellen MANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEÏÏllLETÖlïr De geheimzinnige Cassette BINNENLAND UIT ZEELAND. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen 0p rgens om 101/» uur te Hansweerd id geweest door dhr. ROELANDS bestaande uit: Steen, 2500 Blauwe Pannen loeien, Vloertegels, Witte Tegel lö Paneelen, Deuren met Kozij- i Groote en Kleine Ramen met en, 1000 stuks Planken, 100 st. I, 4 stel Kapgebinten, Dakgoten, en Keldertrappen, Kastdeuren, Isteenmantels, Dekraam, Buizen Schoorsteenen, Stoepen, Brand- |nz, enz. zoo goed als nieuw en de maten Igens de bouwverordening. Benevens: De Deurwaarders HOLLMANN P& VERHOEK te Goes, zullen ormiddags om 10 nur, aan het woon- in ten verzoeke van mej. de Wed. JONGE, te Kwadendamme, (Lange Ie) 1 Zwart Merriepaard, oud 10 jaar, Tentwagen, Break, Kar op veeren, Sleper, Egge, Snij-, Moes- en Windmolen, Zaad- ierstedop, Kruiwagen, Banken, [:hblok, Vaamhout, Meelkisten, '/s Boomgaardladders, Dekzeilen, en Pleien, Waschmachine, Water- n, Fornuis, Bascule met Gewich- eien, Droge Mustaard, Staken, en, 1 stel Glazen Deuren, Nieuwe 3 Kozijnen met Ramen, 8 Kip- fn Haan, 2 Drachtige Zeugen, 10 varkens, 20000 K.G. Klaverhooi, tggen Beestenpeeën; daarna: als: ih. Kabinet, Chiffonnière, Canapé, inkast, 2 Waschtafels, Tafels, Re- ;ur, 2 Phonograven, Stoelen, Spie- I.ampen, Kachels, Haard, Bed toebehooren, Glas-, Koper-, Tin-, en Aardewerk, enz. enz. Notaris J. VAN DER KLOESte outsdijk zal ten verzoeke van den ■I. FAAS, logementhouder te Goes, op om 7Vj uur op het „Slot Oostende Gemeente GOES: len van ouds bekend, zeer beklant en in de Kleine Kerkstraat (^aa' waaraan logementsvergunning u' :el, alles zeer goed onderhouden en als voren, groot 0.01.01 Hec' uurd geweest aan M. Goedhart per week. lichtingen te bekomen bij den eigeDaa ïn kantore van den Notaris Ie VERKOOPING van liet is Huurkoetsiersinspan 28 ats hebben NotariS- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant 1TAI, IE De politieke actie der Katho lieken. Naar aan de „Köin. Volbsztg." uit Rome wordt geseind, bevatte de „Osservatore Romano" van Zaterdag een reeks van nieuwe bepalingen vcur de politieke actie van de katholieken, die zooals men weet tot zooveel verwarring en on- eenigheid tot dusver aanleiding gegeven heelt. De bepalingen zjjn vervat in de statuten voor den katholieken kiezersbond, die 15 April van kracht worden. Volgens de sta tuten zal de bond de katholieke kiezers krachten bijeenbrengen en leiden om er bjj een eventueele politieke verkiezing volgens de voorschriften van den H. Stoei, naar welke zich de geheele actie te richten hi eft, gebruik van te maken. De bond zal ook bjj de gein.-verkiezingen 't katholiek initiatief steunen en alles doen voor de verdediging van den godsdienst en de Kerk, voor een goed bestaan en de bescherming van het materieel welzijn van het volk. De bond neemt de leiding der geheele stern bus-actie in Italië op zich, wjjst de afgevaardigden aan, die door de katholieken gekozen zijn, vestigt de aan dacht op de wetsvoorstellen, die voor de actie der katholieken van belang zjjn en controleert hun werkzaamheid. De voor zitter wordt door den H. Stoel telkens voor drie jaren benoemd. ÏIËLGIË, Kardinaal Mercier gewond Waterloo, 3 April. Een automobiel, waarin kardinaal Mercier gezeten was, liep bjj het uitwjjken voor een bedelaar tegen een boom. De automobiel werd geheel verbrij zeld. De kardinaal is in het gelaat gewond, terwijl verscheidene tanden gebroken zjjn. De chauffeur lydt aan inwendige kneuzingen. Omtrent het autoongeluk, waarbij bar- dinaal Mercier eenige lichte verwondingen opliep, melden de Belgische bladen nog, dat de kardinaal na in een woning in den omtrek verpleegd te zjjn omstreeks 3 uur met de auto van den heer Gustave van Hamme, fabrikant te Braine-l'AUeud naar z(jn zomerhuis in het gehucht l'Hermiteis vertrokken. Gisteren is kanunnik Francken, bijzon dere secretaris van Zijne Eminentie, even eens daarheen vertrokken. I U A li. JU IJ K. Twee monsters. Te Grenoble speel de zich dezer dagen een voorval af, dat oe „Uuivers" ttekent als een nieuw „joli produit' (lief product; van het onderwijs zonder God. Twee broeders, besloten n.l. in hun dolle brooddronkenheid een partijtje biljart van dertig punten te spelen, waarbij de een het hoofd van den vader en den ander het hoofd vau den ouderen broeder inzette. Het spel maakte uit, dat het hoofd vau deu .vader vaileu moest. Gelukkig konden (Uit de nagelaten papieren van graatVou O 13. inmiddels verstreek de dug en toen het tijd was om mij ter ruste te begeven, besteeg ik mijn legerstede in ,het vaste vooruitzicht een nieuw bezoek van de gele dame te zullen ontvangen. En inder daad, het uur van twaalven was ter nau- wernood verstreken, of het paneel in de lambrizeering ging open en de bekende gestalte zweefde de kamer binnen. Haar blik gleed ook ditmaal over mij heen en daardoor begreep ik, dat zij alleen acht sloeg op een persoon, wanneer die de cassette onder zijn berusting had. Bjjna op hetzelfde oogonhlik verscheen het geheimzinnige licht, dat zoolang bleef stralen, als de gedaante in de kamer was. Ook nu toonde de gele dame zich zeer beangstigd voor den lichtschijn en maakte dezelfde smeekend afwerende gebaren al vorens te verdwijnen. Schier onmiddellijk daarop viel ik jn slaap. Den volgenden morgen besloot ik, na het ontbijt een ochtendwandeling te doen echter bijtijds de gendarmen gewaarschuwd worden, die den gruwelijken moord nog juist konden voorkomen. Socialistische vrijheid. Sta kende bakkersknechts te Bayonne, trachtten een bakkerij te verwoesten, omdat daarin een knecht arbeidde ondanks het verbod van het syndicaat. De aanvallers werden door de politie verdreven. BI8LAKD. De nieuwe President van de D o e m a. Petersburg, 4 April. De Octobrist Rofsianko is tot presideut van de Doema SPANJE. Volgens een officieele nota was de ont slagaanvrage van het ministerie het gevolg van het feit, dat in het ministerie uiteen- loopende meeningen waren geuit over den gang van de parlementaire werkzaamheden. Toen in de Kamer de secretaris de mede- deeling over het aftreden van het ministerie voorlas, riepen de republikeinenleve de Republiekde monarchistenleve de ko ning 1 leve het leger I Het was dus duidelijk dat Canalejas over de Ferrer debatten struikelen ging. Hij moest erkennen dat het proces en vonnis volkomen in orde waren en wilde tegelijk toch ook zijn republikeinsohe en anarchis tische steunpilaren in de Kamer niet af- stooten. Maar, zegt het telegram, de koning gal als zijn wensoh te kennen, dat minister Canalejas aanblijft. De koning machtigde Canalejas, in de samenstelling van het Kabinet de veranderingen aan te brengen, welke hij noodzadelijk a-ht. Canalejas blijft dus en de eenige vraag is, of hij zijn 3teunpunt in 't parlement meer naar Links of uaar Rechts zal ver zetten. Want het is zeer goed mogelijk, dat hij zijn eigen politiek met alle plannen tegen de Kerk en de Congregaties blijft volgen en toch veel meer naar rechts steun vin den kan. Juist lezen we in een correspondentie uit Spanie aan America zeer merkwaardige bizonderhedeu over de geestesgesteldheid der SpaansGhe gematigde liberalen. Zulk een liberaal wil in 't geheel niet worden betiteld als een anti-katholiek. Hij gaat dan ook op Zon- en feestdagen naar de H. Mis, is lid van de Congregatie en Broederschap, Iaat zjjn kinderen opvoeden op een katholieke school, heeft soms een eigen particuliere kapel, werkt in de Vin- centiusvereeniging en is in de politiek vóór het oppergezag van den Staat boven do Kerk, steunt de wetten tegen de Con- graties en juicht Canalejas toe, wanneer hij het Concordaat verscheurt. De schuld ligt volgens schrjjver (behalve in de karakterzwakte dezer liberalen) bij den grooten invloed dien de pers juist van die kleur op het openbare leven heeft. Het zijn vooral El Imparcial, El Liberal en de Heraldo de Madrid die de openbare meening in Spanje met tyrannieke kracht vormen naar hun smaak. en verliet door de breede, fraai gebeeld houwde vleugeldeur mijn kamer. Gp het portaal zag ik een andere dour half open staan. Uit nieuwsgierigheid keek ik door de opening naar binnen, doch zag niets dan een donkere ruimte, welke, nadat ik de deur wijd open had gezet een soort van kast bleek te zijn, waarin mijn hos pita bezems, emmers pn andere voorwer pen voor den schoonmaak opborg. In andere omstandigheden zoiu ik deze be- bewaarplaats van hoogst prozaische huis houdelijke instrumenten zoo spoedig mo gelijk zijn voorbijgegaan, thans bleef ik met onderzoekenden blik in de ruimte staren, wijl mij als een bliksemstraal de gedachte door hel hoofd vloog of wellicht door deze bezem- en boenderkaat de gele dame haar weg nam naar mijn kamer, want de achterwand van de kast was een gedeelte van mijn kamermuur. Direct had ik mijn plan gemaakt. Ik ging naar mijn kamer terug, legde jioed en jas af en begaf mij met een kaars wederom naar de kast, sloop er binnen, deed de deur achter mij dicht, stak de kaars aan en onderzocht zorgvuldig den achterwand. Al aanstonds bemerkte ik, dat de muur niet vlak was maar hier en daar voorzien was van nis sen alsof deze ruimte in de .dagen der En als 't publiek eenmaal de onfeilbaar heid van zulk een papieren paus gelooft, is 't bijna met geen middelen meer tot redelijken twijfel te brengen. Dat ondervinden ook wij EN GELAND. Bij het station Boyal Oak, in de buurt van Londen, is een personentrein van de Great Western op een goederentrein geloopen. Vier wagens zijn gederailleerd. Een reiziger is gedood en een dame heeft een gebroken been te betreuren. Alle andere reizigers zijn er met den schrik afgekomen. Een suffragette, die zich niet wilde laten tellen is in de kelders van het Lagerhuis gevonden. Een der leden oordeelde het van dringend belang, te weten, wat met de jonge dame gebeuren zou. De voorzitter verklaarde onder algemei n gelach, dat hij het dringende van dezo aangelegenheid niet inzag. PORTUGAL. De Portugeesche Koninkl. familie. De „Seculo" bericht, dat de onttroonde koning Manuel en koningin Amelia aan de v orloopige regeering hebben verzocht om hun door middel van de Engelsche legatie te Lissabon de ju- weeleD en kleederen, die in de koninkl jjke paleizen zjjn achtergelaten over te zenden. De minister van financiën zal dit verzoek inwilligen. Wij vermeldden in ons vorig nummer hoe Affonso Costa zich uitliet over het bestaan der Katholieke Kerk in Portugal. Nog twee geslachten na het afkondigen van deze wet, aldus voorspelde de minister, en de Roomsch-Katholieke godsdienst zal uit Portugal verdwenen 'zijn. Men denkt hier onwillekeurig aan een dergeljjke voorspelling van den satanischen Voltaire, die op 31 Mei 1776 aan een zjjner vrienden schreef„nog 'n paar jaar en het zal met God en Zyn Kerk gedaan zijn Twee jaren later, in den nacht van 30 op 31 Mei 1778, stierf Voltaire den dood van een razend-wanhopige Na meer dan 130 jaren is zijn lichaam vergaan tot stof en de Kerk staat nóg, onverzwakt en onver gankelijk. Profeten als de republikein Costa, armzalige harlekijn, wekken slechts 'n medeljjdeuden glimlach, zegt „DeTjjd". ir K It IJ E. De moord te Oonstantinopel. De mooi denaar van overste v. Sehichting is Zaterdagmorgen te Constantinopel terechtgesteld. Nadat de dader, de Albanees Hadschi bin Bairam zijn „laatste gebed" gesproken had, werd hij door een troep van 10 man uit Albaneezen bestaande, doodgeschoten. Negen kogels troffen hem in de borst, de tiende miste Bairam was oogenblikkeljjk dood. Het maakte diepen indruk op de Turken, dat de weduwe van Schlichting nog om gratie voor den moordenaar had verzocht. Spina's tot oen soort keuken of laborato rium had gediend. Ook was de kast van binnen veel breeder en rainier, dan de deur van buiten deed vermoeden. Bij hot onzekere licht mijner kaars met de hand den muur betastende, voelde ik een ijzeren grendel en toen ik er de kaars bij hield en na veel moeit» er in slaagde don gren del weg te schuiven, weck een deel van den muur als een deur naar achter en zag ik - wat ik van den aanvang af ver moedde in mijn kamer! Met zekeren trots over mijn scherpzinnigheid en ver rukt over liet resultaat van mijn onder zoek slapte ik mijn kamer binnen, sloot de paneeldeur en onderzocht daarop- met de grootste nauwkeurigheid het paneel, om te zien of men ook van mijn kamer in de muurkast kon komen. Lang zocht ik tevergeefs. Op eens, als bij ingeving, begon ik te wringen aan oen der vertikale lijsten van het paneel en ziet, met niet veel moeite schoof ik de lijst op zijde. In het hout onder de lijst was een knop zichtbaar, ik drukte erop en jawel, daar ging het pane-el open. De knop bleek to corresp-ondeeren met een veer, welke op zeer vernuftige wijze in den muur was aangebracht. Hiermede wa ren alle geheimzinnigheden van de muur- De officieren van het regiment dat door von Sliehting werd aangevoerd, ook voor namelijk uit Albaneezeu bestaande hebben in de „Tannin" een brief gepubliceerd, waarin zij zeer waardeerend spreken over de werkkracht en de verdiensteu van v. Sliehting en hun levend leedwezen betoo- nen over den dood van een bominden officier, die ais slachtoffer van een laffe misdaad is gevallen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hield Dinsdagmiddag ten 2 uur een openbare vergadering tot het afdoen van eenige kleinere wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting der 2e Kamer zjjn op voorstel van den voorzitter, nog eenige kleine wetsontwerpen op de agenda geplaatst voor het afdeelingsonder- zoek. In overleg met minister Talma is cle eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet van Dinsdag middag tot heden, (Woensdag) ochtend uitgesteld. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is Dinsdag overwogen het gewijzigd ontwerp- Bakkerswet. Heden, Woensdag, komt de Militiewet in onderzsek. Nieuwe Commissaris der Koningin voor Zuid-Holland. Met ingang van 18 April is benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wjjborgh, burgemeester van 's Gravenhage. Door deze benoeming houdt E. C. baron Sweerts de Landas Wijborgh op lid van de Eerste Kamer te zijn. Binnen een maand na de dagteekening van zijne benoeming zullen de Staten van Zuid-Holland in buitengewone vergadering bijeenkomen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in welke vergadering mede zal worden overgegaan tot benoeming van een lid vau Ged Staten ter vervanging van den heer Krap, benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer. E R K Levensverzekering-Maatschappij. Met ingang van 1 April is aangesteld tot Inspecteur bjj de E. R K. Levensver- zekering-Maatschapij te Haarlem, de heer Jos. Hendriehs, Schoterweg 174 aldaar. H. M. de Koningin heeft heden een bezoek aan de bloemententoonstelling te Boskoop gebracht. Hare Majesteit vertrok per Hollandsche Spoor te 1 uur 45 min. van Den Haag naar Leiden en giDg toen verder per spoor tot het station HazerswoudeKoudekerk; van daar per 'rijtuig naar Boskoop. Z K H de Prins heeft in zijn hoedanig heid van voorzitter van het hoofdcomité vau het Roode Kruis gisteren persoonlijk de medaille van hetRoodc Kruis uitgereikt kast ten einde, alleen bepeinsde ik de kwestie, waarvoor zij tijdens het leven der gele dame had gediend. Immers de om standigheid, dat mijn nachtelijke bezoek ster steeds door deze kast mijn kamer binnenkwam, was mijns inziens een be wijs, dat zij er vroeger iets had uitge voerd, of had de familie Spina -er wel licht hare geheime papieren bewaard, of zou er soms een schat verborgen liggen? Tegelijkertijd dacht ik: zou ik, die zoo onverhoopt spoedig de geheimen van de paneeldeur wist te ontdekken, er ook niet in slagen de herkomst op te sporen van het vreemjde groene jicht, dat tijdens het bezoek der gele dame aan den wand ver scheen Ik sloot het paneel en vestigde mijn onderzoekenden blik op den wand naast den schoorsteen, schoof een tafel naderbij, klom er op en betastte de plek, waar ik 's nachts het licht jiad gezien of gemeend had te zien. Ik kon echter niets bijzonders ontdekken: de muur klonk op die plaats niet hol, het behangsel vertoonde geen enkele insnijding, die een geheime opening deed vermoed-en en ook de gebeeldhouwde lijst der lambrizeering, voorstellende oen vruchtenguirlande, waaruit van afstand tot afstand kleinere guirlandes langs de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 6 April: Meest matige tot krachtigen, noordooste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk sneeuwbuien. Weinig verande ring van temperatunr. aan hen, aan wien dit eereteeken onlangs bjj Kon. besluit is toegekend Het nieuwe tarief. Het Haagsche Correspondentiebureau berekent dat de totaal opbrengst van het nieuwe voorgestelde tarief geraamd kan worden op 19.302.400 gulden. Parlementaire obstructie. De Haagsche correspondent van „De Telegraaf' meldt: Van een kant, die ons aan het bericht groote waarde doet toekennen, gewerd ons de mededeeling, dat een deel der linkerzijde in de Tweede Kamer de tot standkoming van de ingediende nieuwe tariefwet, wanneer het tot openbare behandeling daarvan komen mocht, desnoods door het middel der parlementaire obstructie zal trachten te verhinderen. Het is nog lang voor het ontwerp aan de orde komt, maar wjj hebben alle reden om te veronderstellen, dat bovenstaand bericht juist is. Het bezoek van Fallières. Naar Reuter uit Parjjs seint, is de „Petit Parisien" van meening, van de Neder- landsche reis van Fallières uit een oogpunt van buitenlandsohe politiek een gewicht bezit, waarop het bjjna onnoodig is te wijzen, n.l in verband met de op handen zijnde versterkiugswerken van Vlissingen. Door den vertegenwoordiger van Frank- rjjk tot een vriendschappelijk bezoek uit te noodigen wilde Koningin Wilhelmina niet alleen het verlangen kenbaar maken om de verhouding van wederzjjdsche vriendschap tusschen beide landen te ont wikkelen, maar ook het vaste voornemen om de neutraliteit ongerept te bewaren tusschen de twee groote diplomatieke com binaties van Europa. De president zal zoo meent het blad nog die krachtige, vredelievende en werkzame natie de groeten overbrengen der Fransche democratie. Goes. Dinsdagavond hield de afdeeling Goes van het Centraalgenootschap voor Kinder Ilerstellings- en Vacantie-Kolonies in de bovenzaal „Café Centraal" onder presidium van den heer Fransen van de Putte een algemeene vergadering. De voorzitter opent de yergadering. de waar nemende secretaresse mejuffr. F. Baet-ens leest de notulen van de vergadering van 9 Maart 1910, dio onveranderd worden goedgekeurd. Ais eenig ingekomen stuk wordt genoemd het bericht van den heer P. A. de Ligny, dat hij zjjn benoeming paneelen afdaalden, liet mij niets anders zien als het doffe, door den tijd zwart geworden eikenhout, waarin een kunste naarshand druiven, peren en granaatap pels had gesneden. Ik gaf bet onderzoek verder op, zette alles weer op zijn plaats en hrac-ht, ik weet niet hoe Jangen lijd door met te denken aan de Spina's, hun huis met zijn geheimen, de cassette enz., totdat ik, on tevreden op mij zeiven, opsprong. Was ik daarvoar naar Pisa gekomen, om mij zeiven niet allerlei hersenschim men te plagen? Waarom moest ik, die mijn huis ontvlucht was om de gedachten aan de cassette, die als een nachtmerrie op mij drukte, van mij af te zetten, hier komen, in het huis, dat met de cassette en de gele dame in .betrekking stond? Of was alles, èn wat ik in Oostenrijk èn hier in Italië had beleefd een dwaas en uitzinnig gewrocht van mijn verbeelding? Maar dan was ik een geesteskranke, die in een sanatorium, wie weet, in een gekkenhuis thuis behoorde. Die laatste gedachte deed mij sidd-eren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1