'6 Houtwaren, Zaterdag 1 April 1911. Zevende Jaargang. WOONHUIS ie flinke Dienstbode No. 40. ek verkoopen: idag 3 April 1911, boedel, ODES. nette Dienstbode Dienstbode Bakkersknecht, Verscfiijnt eiken MMkDiG-, WOENSDAG- in VRI1DAGIÏ0M0. Dit bum bestaat rat 8 bladzijden. UIT ZEELAND. eirijders Koetsiers, a Voerlieden» 30 Maart 6 uur 31 min. 6 April 6 10 >an Donderdag 30 Maart 12 ,taarn moet een half uur, de s moeten een uur na zons- anden. Th. L. F. ROERSCH te lal ten verzoeke van do erven ed. 1. K00LS-BAART te Is 1 uur, ten sterihuize aan als: 4 Tafels, Stoelen, Ka binet, 2 Kasten, Spie- Ilderijen, Klok, Wekker, met toebeliooren, Lam pet, Ledikant, Veeren toebebooren, Wollen Inet toebeliooren, Glas-, ,en Aardewerk, Keuken- Petroleumstel, Tobben, Aardappelen, een groote goed als nieuwe Schar- pat verder ten verkoop en aangeboden. bt en met f3 contant, de overige len. elliik na afloop op het hofplein ■an Holland", bewoond door Mej. j de Meijer te Aardenburfl, ieer C. VERSTRYH6HE te Mal- als: Varkensbakken, Lad- vnken, Scbalen, Ribben, |enz, vonds ten 6 uur ten koffiehuize J van Holland", bovengenoemd, Jven Wed. J. K00LS, voornoemd, ET SCHUUR Iandstraat, staande op erfpachts- aemeente Aardenburg, kadastraal Sectie No 1340. Huis, Schuur groot 5,75 Aren, met het recht pht tot 16 December 1924. s is voorzien van alle gemakken, Welwater en Pomp, Regenwater. ngen te bekomen bij J. P- nburg en voornoemden Notaris. vaarden bij de betaling der koop vóór of op 16 Mei 1911. C. hufkensT [;e Kerkstraat - Goes, eer de Dames te berichten de ONTVANGST der llTEN OP BBANDWB ORELLEN, KERSEN FRAMBOZEN (SNIJOKR^Goes Met Mei 1. Mej. AUGUSTIJN, Pottemarkt fliddelburg 1 Mei gevraagd een L van UPON. Hansweard. isgd een Huishoudster. Loon f|25 vra wasch; r A. B Bureau „Nieuwe o mrant". - iedt zich aan tegen 1 MEI een Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummiers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag ein Woensdag vóór lialf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst^ wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Wii plaatsten in ons vorig nummer bij het bericht van de redevoering, welke de koning van Italië dezer dagen hield ter gelegenheid van de 50-jarige herdenking der stichting van het ééne Italië een vraag- teeken achter deze passage: Italië met Rome als hoofd stad is het voorbeeld van eon rustig naast elkander bestaan van kerk en staat". Wii dachten daarbij aan de vele en velerlei verguizingen waaraan de Pauti, het hoofd der Katholieke Christenheid, bij der. gelijke ieestvieringen bloot staat van den kant der vrijdenkers en vrijmetselaars, die geen betere huldiging van hun Italiaansch vaderland weten uit te deuken, dan het hoonen en bespotten van de pauselgke waardigheid tot onder de muren van het V 'o'ok "nu, zoo berichtten de bladen, heeft de Italiaansehe vrijdenkerij eene betooging op touw gezet, die zich speciaal zal richten tegen het Vatikaan en heeft het gouverne ment 5000 soldaten noodig om het Pause lijk paleis en aangrenzende gebouwen tegen alle gewelddadigheid te beschermen Zóó vreedzaam leven kerk en staat in Italië naast elkander! Wii dachten ook azn hetgeen te Rome den 20en September 1895 geschiedde. Toen werd het standbeeld van Garibaldi, den revolutionair, in het bijzijn van het Ko niuklijk Huis onthuld en sprak Francesco Crispi eene rede uit, waarin ook met fari- zeesche schijnheiligheid werd gewag ge maakt van de vrijheid, de rust en de zeke heid, die de Paus sinds 1871 gemet' e Katholieke were ld-, aldus Crispi, moot Italië dankbaar zijn voor diensten aan het Roomsche Pausdom bewezen". Toen verhief de grijsaard met het alom vattend vernuft, het hooge karakter en den edelen geest, Leo XIII, zijn stem eIj kende in een schrijven aan zijn staats secretaris, kardinaal Rampolla, gedateer den 8en October 1895 protest aan tegen Crispi's huichelende woorden en tegen de roofdaad van Garibaldi. Wat in dit schrijven door Leo is ge zegd aangaande het Romeinsche vraagstuk, verdient ten volle onze aandacht in het huidige oogenblik, nu „het eene Ital.e wederom met feestelijke praal de roofdaad van 1861 en 1870 viertal wat daar ge schreven staat, is nog even actueel ahivoor 16 jaren, want het standpunt van Leo Xlii is iet Standpunt van Pius Xwat Leo smartte, bedroeft thans het hart van onzen regeerenden opperherder, wat l Leo met apostolische vrijmoedigheid brandmerkte als het werk der ongerechtigheid, Pms brandmerkt het op gelijke wijze, het onrecht toch voor veertig en vijftig jaren door Garibaldi en Victor Emmanuel geP»oe«?> werd den Paus aangedaan, onverschillig ofj deze Leo of Pius heet. k Wij meenen dan ook onze Katholieke lezers een dienst te bewijzen met boven genoemd protestschrjjven van Leo AXli hier af te drukken en gelooven, dat ook niet-Katholieken, wien dit pauaelijfc stuk onder de oogen komt, eerbied zullen hebben voor bet beklag van hem, die in zijn per soon de eerbiedwaardigste macht belichaamt, welke de wereld weet aan te wijzen. Van dien eerbied gaf indertijd de predikant A Des Amorie van der Hoeven een tret- fend voorbeeld, toen hij van den kansel een gebed stortte voor Paus Pius IX, „den eerbiedwaardigen grijsaard, door een ver- dwaasd volk van zijn zetel verdreven -) Leo's brief, die op welsprekende wijze, het vraagteeken beantwoordt, dat wij boven dit artikel plaatsen, luidt aldus Heer Kardinaal, De ongewone politieke betoogingen, wel ker laatste echo's nauw zijn weggestorven in de straten der stad, nopen Ons te dien aanzien eenige woorden tot n te rlchten, niet zoozeer om uiting te geven aan d droefheid Onzer ziel, maar om het gewicht van het feit te doen uitkomen en de over wegingen, die het bezielden. Inderdaad, het scheen Ons, rekening houdende met het gevoel van menscheliik- heid en betamelijkheid, hetwelk zelfs in door hartstocht bewogen gemoederen pleegt te huizen, niet buitensporig te hopen ten minste op eenigen eerbied voor Onze grijsheid. ^en].'s1 integendeel op ruwe wijze over dat zelfs heengegaan, zoodat men als onder Onze oogen de verheerlijking deed plaats vinden van de Italiaansehe revolutie en jan „e.,.c*aaru't gevolgde berooving van den Heiligen Stoel. Boor Gods genade gewoon te lijden en te vergeven, zetten Wij de beleediging, Onzen persoon aangedaan, ter zijde, te meer wijl Wij, ter verzachting van het Ons berokkend leed, de liefde der katholieke natiën zich zoo vrij en vaardig zagen be- toonen, en Italië onder deze uitmuntte door edelmoedige protesten en zeer kostbare betuigingen van genegenheid. Wat Ons ontroert en Ons foltert is de plechtigheid aan de beleediging der rechten van den Apostolischen Stoel bijgezet, en het zichtbaar voornemen om een strijd van welken niemand de heilloeze gevolgen kan berekenen, te doen voortduren, in plaats van dien bij te leggen. Het gewicht der daad, reeds uit zichzelf voor ieder duideljjk, wordt in nog helderder licht gesteld door de bekentenissen van ,en pleegden, en van wie haar ver heerlijken. Door de gebeurtenis van 1870 op hunne wijze te vieren, stelden zij zich vóór alles ten doel, de vruchten van hun overweldiging in zekerheid te brengen en aan Italië en de wereld te verstaan te geven, dat de Paus, zoover dit van hen afhangt, zich voortaan zal moeten schikken in zijn gevangenschap, zonder hoop op bevrijding. En dit is niet alles. Zjj hebben boven dien een schrede te meer wilien doen in de richting van een ideaal, dat in zijn diepste wezen tegenover eiken godsdienst vijandig staat. Inderdaad, het laatste doel van de overweldiging van Rome Wii zeggen niet in de meening van allen, die er toe meêwerkten, maar wel in de plannen der secten, die er de voornaamste drijvers toe waren, ligt niet ot tenminste niet geheel en al in de voltooiing der politieke eenheid. Neen, die daad van geweld, welke in de geschiedenis nauwelijks haar wederga vindt, moest volgens het raadsbesluit der secten dienen als middel en een voorspel Zijn van nog valscher werk der duisternis. rekte men de '•and uit om de muren van het stoffelijk Rome te doen vallen, het was ten einde beter bres te bunnen schieten in de hoogepriesterlijke stad en len einde van nabij de geestelijke macht van den Paus te bestoken, begon men met dit aardsche bolwerk neer te slaan. Toen zij zich kwamen opdringen aan het Romeinsche volk, aan dat volk, 't welk tot het laatste oogenblik zijn Souverein trouw bleef en krachtig weerstand bood aan machtige en onophoudelijke verleidingen van buitenaf voedden zij het wel over wogen plan, de bevoorrechte stad van aard te doen veranderen, haar te vervormen, haar in een heidensche om te keeren, wat men in hun taal no mde: eendorde Rome te doen geboren worden, va» waar als uit een middelpunt een derde beschaving zou uitstralen. Inderdaad, niets werd noch wordt ge spaard en in meerder mate dan zicht baar is om dat noodlottige plan te verwezenlijken. Reeds vijf-en-twintig jaren lang ziet Rome de tegenstanders van christen-instellingen en leering, waar het den blik ook wende, meesters van zijn gebied. Het ziet de meeat vorderflijke leeringen verspreid; den persoon en de bediening van Gods Plaatsbekleeder straffe loos gehoond; de vrijdenkerij gesteld tegenover het katholieke dogma; den zetel der vrijmetselarij tegenover den Stoel van rtetrus. En juist aan dit rampzalig samen stel van denkbeelden en feiten heeft men onlangs een schijn van recht willen geven door er den stempel op te drukken van een nieuwe wet en door het te verheerlijken met rumoerige betoogingen, «penlijk geleid dR 1 "c ?°d v'jaDchge secte. Moet dit de triomf heeten der Italiaansehe zaak ia het niet veeleer de zegepraal der verloochening van God (Wordt vervolgd). 'A D« schrijven was bestemd om door kardi- ïlh-n vla lle gezanten, aan de ver schillende hoven te worden gezonden. 1848) 8 paU8en vlucht naar Gaëta (24 Nov Goes de automobiel van den heer Van Heel alhier, waarin zijn oudste zoon en de heer Van Strien gezeten waren en door eerstgenoemde werd bestuurd, reed Donderdagmorgen met een gewone vaart (15 K.M.) door de 's Heer Hendrikskinde- renstraat. De bestuurder wilde de auto ter hoogte van het woonhuis van den heer Hollman de Kade op draaien, doch door de gladheid der steen en schoven de wielen uit en reed de auto het trot toir op voor genoemd woonhuis. Do heer Van Heel wierp toen het stuur om, met dit gevolg, dat de auto aan den kant van de Kade terecht kwam en in haar vaart naar Deneden rolde, waar ze nog even bleef hangen in het takelwerk van de „Sint Philipsland" en toen met een smak in het water plofte. De heer Van Heel kwam onder de auto terecht, stootte met zijn hoofd door de ruiten, waardoor hg zich aan zijn kin ver wondde, maar wist zich toch weer uit het water te redden. De heer Van Strien wist nog bijtijds uit de auto te springen en greep een touw van liet schip vast, waardoor hij zijn hand licht bezeerde. Ten slotte werd de auto, die zwaar be schadigd i s, uit het water gohaald en naar haar gewone bewaarplaats getrokken. Ook de zoon kwam met lichte kwetsuren en den schrik vrij. - Tot brandmeester der Motorspuit al hier in verband met de ontslagname van de Directie der Brandweer met 1 April a. s. is benoemd de heer T. Faberij de Jonge en ,tot brandmeester der spuiten I en II de heeren G. J. Ilollestelle en Jolis. de Jonge Wz., terwijl onder dankbetui ging voor aan de gemeente bewezen diensten overeenkomstig hun verzoek eer vol ontslag verleend werd aan H. P. van der Heil als generale-brandmeester, A. van Altena als adj.-generale brandmeester, L. R. de Witte als brandmeester der Motor- spuit en Th. R. Lunenburg als brand meester aan spuit I. Middelburg Men schrijft ons: Uit het jaarverslag van de vereeniging „de Ambachtsschool" alhier over 1910 blijkt, dat door het bestuur de oprich ting van een cursus in de electrotechniek gewenscht werd geacht. Men achtte de electro-techniek het vak van de toekomst en meende, dat geschoolde werkkrachten daarin op den duur een goede positie zouden kunnen vinden, te meer waar in deze omgeving allerlei plannen waren voor invoering van ©lectricitoit, terwijl goede werkkrachten niet aanwezig zijn. Voor uitbreiding van het onderwijs was verhooging der inkomsten noodig. De daar voor noodige subsidiën werden door het rijk en de provincie ongeveer geheel ten genoege van het bestuur geregeld, van de gemeente Middelburg wachtte echter een teleurstelling. Daar dientengevolge de plannen niet konden worden uitgevoerd, besloot het bestuur voorloopig oen af wachtende houding aan te nemen, tot er aanleiding zou zijn opnieuw de zaak ter hand te nemen. - In de vergadering van den gemeente raad, Woensdag j.l. gehouden, wensc-hte de voorzitter den heer Heijse geiuk met zijne genezing van een zéér ernstige ziekte. Met deze woorden gaven de leden blijk in te stemmen. Bjj de behandeling der ingekomen stuk ken, waaronder ook het verslag van het gemeentelijk werkloozenfonds maakte de hoer Sannes eene opmerking, welke door den hoer C. Roudewijn.se, voorzitter van genoemd fonds, beantwoord werd en zegde de heer Sannes een voorstel toe, tot wij ziging van do verordening van het fonds. Met aigemeene stemmen werd beslo ten, dat het adres van Jeronimus, voor zoover daarin eone wijziging der bouw verordening wordt verzocht, in handen van de commissie van strafverordening zal worden gesteld. Nog was ingekomen oen verzoek van J. II. van der Bei, loeraar in do gym nastiek aan het gymnasium, om verhoo ging zijner jaarwedde. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Bij punt 3 der agenda, benoeming van een lid der Commissie van toezicht op de scholen voor Lager onderwijs, her haalde mr. Sannes zijn meermalen uitge sproken afkeuring over de samenstellingi der aanbeveling en deed een voorstel, waarin de raad zijn afkeuring daarover uitspreekt. Dit voorstel zal in de vol gende vergadering behandeld worden. Tot lid der genoemde commissie werd benoemd de heer mr. J. A. Heyse met 12 stemmen tegen 1 op den mede aanbe volen heer R. Borggrene, 1 op den heer Sannes en 2 blanco. Aangebracht werd éene wijziging in de bepaling betreffende uitgifte van erfpacht aan de N. V. „Houthandel". Bij het voorstel tot het oprichten van eene electrische centrale deelde de voor zitter mede, dat het de bedoeling is, dat de raad heden alleen uitspraak doet over het al of niet verkrijgbaar stellen van electriciteit. De heer Hurgronje verklaarde zich pes simistisch gestemd over het welslagen van eene oprichting, zulks tegenover het op timisme van B. en W. in dezen. Mocht echter de raad daartoe besluiten, dan zou spreker het betreuren, als men zich hij de .trammaatschappij van eleetrisch licht voorzag. De voorzitter deelde mede, dat van 'de trammaatschappij voordeelige aanbieding is ingekomen. De heer Boudewijnse was na lang be raad besloten om te stemmen vóór jhet idéé van levering van electriciteit door de gemeente. De heer Sannes achtte de zaak niet voor beslissing vatbaar, daar de leden t,e laat op de hoogte zijn gebracht van de desbetreffende stukken. Spr. stelde voor een onderzoek in te stellen naar het te verwachten aantal aansluitingen. Nadat nog door enkele leden gere pliceerd was, werd met 11 tegen 5 stem men besloten electriciteit van gemeente wege te leveren. B. en W. zullen nadere voorstellen doen. Tegen stemden de heeren Van Andel, Van Dunné, De Rijcke, Snouck Hur gronje en Heijse. Besloten werd vervolgens aan de gas fabriek eene uitbreiding te geven waar van de kosten op f 54.000 worden ge schat. N.B. Wegens plaatsgebrek kon in ons vorig nummer bovenstaand verslag alleen voor zoover het de beslissing omtrent de te leveren electriciteit betrof worden op genomen. Red. De toestand van den verwonden matroos D. gaat zoover vooruit dat hij dezer dagen voor liet eerst een korten tjjd in de buitenlucht mocht vertoeven. In de heden (Vrijdagmiddag) alhier gehouden aandeelhouders-vergadering der „Aigemeene Maatschappij ,tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik of pe riodieke uitkeeringen belaste waarden" werden de balans-, wins- en verliesreke ning en het jaarverslag goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 8 procent over het verplicht en 4 procent over het onverplicht gestort kapitaal. De .Naamlooze Vennootschap „The Vitrite Works" alhier koert over het af- geloopon jaar 29 procent dividend uit. Over 1909 werd 36 procent uitbetaald. De Naamlooze Vennootschap „Man telmagazijn De Duif" alhier zal over het afgeloopen jaar 10 procent dividend uitkeeren. Do directie der electrische tram heeft bepaald, dat met ingang van 1 April aan politieagenten alleen dan vrij vervoer zal worden toegestaan als zij in uniform gekleed op het voorbalcon van een der wagens plaats nemen. Indien zij in bur- gerkleeding vrij vervoer willen hebben moeten zij dat minstens 48 uren van te voren aanvragen. Tot nu toe hadden de agenten, zoowel in uniform als in burger- kleeding recht op vrij vervoer, zoowel in de wagens als op de balcons. Door het geringe aantal manschap pen in het garnizoen Middelburg aanwe zig, zal ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik op den 19den April a. s. door dat garnizoen geen groote parade gehouden worden. Vlissingen. Da commissie alhier tot be houd der bookmakerskantoren .heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, met het verzoek de wet ter bestrijding der zedeloosheid niet aan te nemen of, indien de Kamer die wet niet wenscht te verwerpen, haar dan slechts aan te ne men, indien de minister toezegt een aan- vullingswet voor te zullen bereiden, waar bij bepaald worde, dat de bookmakers- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van I April: Veranderlijke, later zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuidwestelijken wind. Gedeelte lijk bewolkte lucht. Mogelijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. kantoren uit art. XI der wet worden ge licht, of subsidiair, dat bij die aanvullings- wet een overgangstermijn worde bepaald, zoodat het den bookmakers mogelijk ge maakt worde hunne zaken behoorlijk af te wikkelen en de gemeentebesturen in staat zullen zijn naar andere bronnen van welvaart om te zien. De Ruyterschool. Aan het verslag over 1910 van de „De Ruyter school" (zeevaartschool) alhier, is het volgende ontleend De groote toeloop van leerlingen in hot begin van het jaar maakte het noodig een parallel-klasse in te stellen voor de 3e stuur iieden-afd-eeling. De school werd bezocht door 164 leer lingen in het geheel. Het grootste getal, dat tegelijkertijd do school bezocht was 84. Aan 1 leerling werd vergund de lessen bij te wonen tegen verminderd schoolgeld. Aan de examens voor de rijkscommis sies tot examineeren van stuurlieden en machinisten namen deelle. stuurman groote stoomvaart 10, waarvan geslaagd 4; 2e. stuurman 8 en 7; 3e. stuurman 50 en 27; 3e. stuurman zeilvaart (aan- vuilings-diploma) 4 en 3; machinisten- programma 1, die werd afgewezenpro gramma B 9, waarvan 3 slaagden; pro gramma A 10 en 7 en voorloopig ma chinist 12 en 11. Door een 9-tal leerlingen werd taai examens afgelegd ton overstaan van een commissie uit het bestuur der school, waarvan 7 diploma's werden uitgereikt, te weten 5 voor Engelsche, Duitsche en Fransche taal; 1 voor Engelsch en Fransch, en 1 voor Engelsch. Gedurende het jaar verlieten de school zonder examen ,fce doen: van den stuur lieden-cursus 9 en van den machinisten cursus 5 leerlingen. Aan het einde des jaars bleven hun studiën vervolgen57 leerlingen in de stuurlieden-afdeeling en 18 in de machi- nisten-afdeeling. De leerlingen, die het rijks-diploma ver wierven, vonden, evenals het vorige jaar, allen spoedig plaatsing als officier bij ver schillende reederijen. Wat de schenkingen betreft, wordt in het verslag gemeld, dat de school van een inwoner van Walcheren, die onbekend wenscht te blijven, een belangrijke geld som ontving, om het aanschaffen van een epidiaskoop mogelijk te maken. Verder wordt in het verslag nog mede gedeeld, dat van begin Juni tot einde September, indien het weer het toeilieit, des Woensdags oefeningstochten werden gehouden mot den kotter „Prins Hendrik". Hedenmorgen kwam do Hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin- Moeder, met de mailboot mede. De Herto gin vertrok met den mailtrein naar Den Haag. H. K. II. zal den 11 April weder via Vlissingen naar Engeland terugkeeren. In het verkeer tusschen Engeland en het vasteland via Vlissingen wordt, zooals wij reeds hebben gemeld, met den zomerdienst een belangrijk snellere aansluiting verkregen. Wij meldden reeds, dat de nachtbooten in plaats van Queensboro van Folkestone zullen afvaren. Hierdoor wordt de reis naar Hamburg en Berlijn 21/a, naar Zuid-Duitsohland on geveer I1/,, uur bekort. Nu is de aan komst in Keulen 11.19 v.m., dan wordt ze van af 1 Mei 9 u. 55. De aankomst in Wiesbaden wordt 1 u. 210 van 2 u. 37, in Frankfort 2 u. 10 van 3 u. 29. Van Frankfort is een doorgaande verbinding naar Nürnberg en München ontworpen: aankomst Nürnberg 6 u. 56 in plaats van 9 u. 22 's av.., te München 8 u. 52 voor 10 u. 20. Door de vroegere aankomst in München is een snellere verbinding met Salzburg, had Gastein en Triest mo gelijk, daar de directe wagen Vlissingen Triest reeds 8 u. 52 in plaats van 11 u. 15 in Triest aankomt en dus aansluiting krijgt met de stoomschepen van den Oostenrgksohen Lloyd naar Egypte, Bom bay, enz. De doorgaande wagen Vlissin gen—Hagen wordt vanaf 1 Mei a.s. door getrokken naar Kassei. (VI. Crt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1