Besluiten en Benoemingen. KERKNIEUWS. O N DE RW Ij S. Landbouw en Veeteelt. p o s f e r ij e n- Correspondentie. Laatste Berichten. sn, enz. 396e Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Aanbestedingen Marktberichten. om toepassing van een verlaagd tarief. Ten slotte een tweede verzoek van M H. Jeronimus om alsnog zijn eerste verzoek, betreffende de woningen aan het Klein Vlaanderen, in behandeling! te nemen. Goedgekeurd werd de rekening van het gemeentelijke werkloozenfonds over 1910, waaruit blijkt, dat dat fonds in het eerste jaar van zijn bestaan |aan bijslag uitkeerde aan de aldeeling Middelburg van den Nederl. Sohildersgezellenbond f 140.50 aan de afdeeling van den Algemeenen Neder- landschen Timmerliedenbsnd f 53 en aan de afdeeling van den Nederlandschen Me- taalbewerkersbond f 4. De administratie kosten bedroegen f 98 50. Besloten werd aan de Prov. Staten van Zeeland voor 1912 en volgende jaren eene subsidie te verzoeken van f 500 's jaars ten behoeve van de avondschool voor hand werklieden. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en invordering van loon voor het keuren van vee en vleesch, en eene wijziging in de politieverordening, betref fende den invoer van vleesch voor het garnizoen (Zie verder Laatste Berichten). Vlissjngen Hr. 'Ms. Kannonneerboot „Bever" is, na'op 's rijks werf' te Helle- voetsluis de noodige voorzieningen te hebben ondergaan,'naar hier teruggekeerd. (Z) Voor het diploma van voorloopig machinist is geslaagd de heer A. van der Linde, leerling van de „De Ruyteischool". Tot rijkshulpkeurmeester alhier is benoemd de heer L. Rood te Oud Beier land. De volgende personen zijn tot sloep roeier benoemd bij het Belgisch Loodswezen E. Coppijn, O. Coppjjn, F. Baillieul en F. van den Eeckhout. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Zeeuwschen Scherpschuttersbond „Pro Patria" zal dit jaar alhier^gehouden worden op Vrjjdag 31 dezer, des avonds ten 7a/3 uur in het Concertgebouw en is toegankelijk voor alle leden der aange sloten schietvereenigingen. (VI. Crt.) De Vlissingsche Oranjebond hield Maandagavond een algemeene vtrgadering. Daarin werd het jaarverslag over 1910 uitgebracht, waaruit bleek dat het aantal leden met 162 is vermeerderd en op het eind van 1910 bestond uit 655 leden en donateurs. Tot bestuursleden werden gekozenyde heeren M. van der Beke Callenfels, J. H. Meijer en W. N. Rottier en herkozen'de heeren P. Landsman en C. Feij. Besloten werd de verjaardag van H. K H. Prinses Juliana slechts een klein feest te houden, bestaande in het? geven ;[van volksconcerten op drie plaatsen in de stad en het houden van een optocht met fakkellicht door een groot gedeelte der stad. Door hot bestuur werd medegedeeld, dat het plan bestaat op den verjaardag van H. M. de Koningin een luisterrijk feest te houden, waaromtrent de voorzitter, de heer J. G. Niftrik Jr., reeds thans kon mededeelen, dat het plan bestaat tot het houden van een voorstelling in de open lucht, betrekking hebbend op de geschie denis van Vlis8ingen, waaruit blijken zal de groote rol, welk Vlissingen in de vaderlandsche geschiedenis heeft gespeeld. Verder kon de voorzitter nog medeeeelen, dat de opzet van het feest in goede handen is en een schitterend succes is te verwachten. De mailboot „Prinses Juliana" bracht hedenmorgen niet minder dan 800 zakken post mede, waarvoor 4 postrijtuigen in de Duitsche mailtrein werden geplaatst. Zierjkzee. Het aantal kiezers in onze gemeente bedraagt over het jaar 1911 voor de Tweede Kamer 1108, voor de Prov. Staten 1101 en voor den Gemeenteraad 987, tegen resp 1086, 1078 en 970 in het vorige jaar. Op den Zondag te houden ontwikke lingsavond zal een inleiding worden ge houden over „De duistere? Middeleeuwen", terwijl bovendien verschillende actueele vragen, zooals o. a. over „De wereldlijke macht van den Paus", „Vrouwenkiesrecht" enz. zullen behandeld worden.'t Belooft een belangwekkende avond te worden. Bij kon. besl. van 17 Maart zijn goedgekeurd de gewijzigde Statuten der Vereeniging tot oprichting en instand houding van de Ambachtsschool te Zierikzee. Ovezand. De 80 jarige wed. Van de Velde welke de vorige week van den zolder naar beneden viel, is heden Woens dag aan de gevolgen harer val overleden. lerseke. Op Zondag 2 April ta. zal hier optreden voor de vereeniging „Kff'atba" (Chr. Onderwijs aan blinde en doove kinderen) de heer H. Kalkman Chr. onderwijzer alhier met een rede iu 't belang van bovengenoemde stichting. Philippine. De vorige week werden hier aangevoerd 1123 balen mosselen. Hier van gingen naar de Fransche en Belgi- s mijnen 402 balen, naar de gere gelde afnemers 581 balen en naar de ven lens 210 ton. Er werd 800 ton mossel zaad a f 1.50 verzet. Oostburg. Door het bestuur der atdce- unig Oostburg van de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij is besloten, dat bij ge noegzame deelname dezen zomer twee landbouwcursussen zullen gehouden wor den voor meisjes boven de 15 jaar én vrouwen, in zuivelbereiding, huishoud kunde en knippen. De lessen zullen ge geven worden door Mej. J. van Prooije. In de Maandag gehouden ver gadering der afgevaardigden van het „Wa terschap der Sluis aan de Wielingen' werd o.a. in de plaats van wijlen den heer J. H. Hennequin tot secretaris-pen ningmeester gekozen de heer A. A. H©n- drikse, burgemeester van Waterland kerkje te IJzendijke no. 2 der voordracht met 38 stemmen; op den heer L. G. James, notaris te Sluis, no. 1 der voor dracht, die de tijdelijke functie vervulde, werden 26 stemmen uitgebracht, de heer H. C. Bakker, no. 3 der voordracht, ver kreeg 5 stemmen. Clinge Vele landbouwers alhier hebben hunne suikerbieten verkocht voor 24 franken per 1000 K.G. De prijs is dus minder dan het vo rige jaar. Dinsdag had er bij den landbouwer J. Staal eene openbare verkooping plaats van runderen, varkens, aardappelen en mest. Runderen en varkens werden zeer duur verkocht; voor de eerste werden prijzen besteed van 120 tot 190 gld. en voor varkens van 3 maanden oud van 30 tot 40 gld. Nieuw-Namen Wegens de hooge prij zen zijn hier in den omtrek meest alle jonge paarden, welke voor den verkoop dienen, van de hand gedaan, zoodat er steeds meer geboden wordt. 1300 a 1400 franken voor een twee- oi drie-jarig paard is geen zeldzaamheid. Naar wij vernemen, zal er binnenkort jn den Koningin-Emmapolder verandering komen en een aantal nieuwe hofsteden worden bijgebouwd. Moge dit voorbeeld meer navolging vinden, want onze grens- polders zijn nog vrij onbewoond. Breskens. De installatie van den nieuw- benoemden burgemeester zal op 4 April a.s. plaats hebben. In de Vrijdag j.l. gehouden samen komst van voorstanders van bet open baar onderwijs, werd eene vereeniging op gericht, met den naam Volksonderwijs, die zich ten dool stelt de belangen van het openbaar onderwijs zooveel mogelijk te behartigen. Groede Dinsdag j.l. vergaderde onze raad. Alle leden waren tegenwoordig. Door den voorzitter werd het overleden raadslid Ilisch herdacht. Medegedeeld werd dat de rijkssubsidie voor het on derwijs dit jaar zou zijn f 6135. Als le den van het stembureau werden be noemd dhrn. v. d. Plassche en De Vlie ger, en voor de periodieke verkiezing de heeren Risseeuw en Salomé. Burg. en Wethouders werden als reclame-commis sie voor den hoofdelijken omslag be noemd. Eene subsidie van f 63.015 werd verleend aan het algemeen armbestuur. Hierna werd de openbare zitting geslo ten en ging over in eene met gesloten deuren ter regeling van den hoofdelijken omslag. Eede Naar we vernemen zijn de plan nen voor het houwen van eene groote weeffabriek in het naburige Maldeghem (B.) reeds zoover gevorderd, dat men zich als fabriekarbeider kan laten inschrijven bij verschillende personen. Voor de arbei ders uit Nederland, die in de fabriek gaan werken, zal een goedkoop© en ge makkelijke reisgelegenheid gezocht wor den. Hulst. Maandagmiddag trachtte een ver pleegde uit het R. K. Liefdehuis, zekere J. F. v. K., zich van 't leven te bene men door zich voor de tram te werpen. Gelukkig konden toegeschoten personen dit hoos plan verijdelen. De man, die hier vroeger als horlogemaker gevestigd was, had den laatsten tijd reeds teekenen van verstandsverbijstering vertoond, re denen waarom zijn echtgenoote zich uit de echtelijke woning had verwijderd en de man ter verpleging naar het R. K. Liefdehuis werd gebracht. Thans is de man onder streng toezicht geplaatst. Gedurende het afgeloopen kwartaal werden alhier ter weekmarkt aangevoerd 4 paarden, 157 stuks rundvee en 275 varkens (biggen.) De le premie f25, werd niet uitge reikt. De 2e premie f 18.75, werd be haald door L. d'Hooghe te St. Jansteen, met 76 stuks. De 3e premie f 12.50, werd behaald door H. Vengauvven te St. Jan steen, met 64 stuks. De 4e premie f 6.25 werd niet uitgereikt. (Zei.) Koewacht. Op de laatste kermis, in de maand September van het vorige jaar ge houden, hadden eenige jongelui ruzie. Er werd met pintglazen gegooid en zekere P. schoot met een revolver, waarbiji een persoon licht gewond werd. Voor dit feit, hetwelk op 7 April a.s. voor de arron- dissements rechtbank te Middelburg be handeld wordt, moest P. voor den rech ter van instructie verschijnen, doch P. was naar Duitschland igaan werken en verscheen niet. Daarom werd hij! in het politieblad gesignaleerd. Dezer dagen kwam hij naar huis en werd nu dooi de politie aangehouden. Dinsdag werd hij naar Middelburg overgebracht om ver hoord te worden. Het gemeentebestuur van Moerbeke heeft besloten op Woensdag 5 April op het Belgisch gedeelte dezer gemeente eene jaarmarkt te houden van fok- en slacht vee en daarvoor 70 frank prijzen uit te loven. Deze veemarkt wordt gehouden, omdat dan op het Nederlandseh gedeelte de gewone jaarlijksche paarden- en vee markt plaats heeft. Door het bestuur van den calamitcu- zen Annapolder is tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. L. Versprille te Kort- gene. De havenwerken te Terneuzen. Te Terneuzen heeft eene conferentie plaats gehad van vertegenwoordigers van den raad var toezicht op de spoorwegen, den rijkswaterstaat en de betrokken spoor wegmaatschappijen MecbelenTerneuzen en Gent—Terneuzen in verband met de exploitatie van de nieuwe havenwerken die in uitzicht zijn gesteld. De Koning der Belgen heeft benoemd tot ridder in de orde van de Kroon van België den heer H. van Cantfort, consul van België te Neuzen. Benoemd tot ontvanger-griffier van het „Waterschap der Sluis aan de Wielingen" de heer A. A. Hendrikse te Yzendijke met 38 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren L. G. James te Sluis 26 en fl. C. Bakker te Sluis 5 stemmen. Bij kon. besl. zijn benoemd tot plaats vervangend dijkgraaf van den Hollaere- polder M. C. Polderman te Oud-Vossemeer. tot dijkgraaf van den Adriaanpolder J. de Korte to Kortgene tot dijkgraaf van den Bijleveldpolder, F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland. Mgr E. S. Luypen, Apostolisch vicaris van Batavia, zegt in zijn vastenhrief. die ia opgeDomen in de „de Java Post" dat hij het begin van den H. Vastentijd heeft afgewacht, om het belangrijk decreet mede te deelen, dat in den loop van het vorige jaar is uitgegaan van de Congregatie der Sacramenten, n.l over de Communie der kinderen In zijn brief heeft Mgr. het decreet in zijn geheel opgenomen. Het zal zoo mogelijk onder den H. Vastentjjd van den kansel nader worden uitgelegd of anders bij de eerste gelegen heid, opdat het spoedig in Indië in practijk moge worden gebracht tot heil der kinde ren tot heil der onschuldige jeugd. Dinsdag vierde de alom bekende Eerw. Zuster Theresia, vice overste der St. Elisa- bethstichtingen te Breda, haar zilveren feest der H. Professie. Bij de talrijke zieken, die tijdens haar kloosterleven door Zuster Theresia werden verpleegd en verzorgd, zal deze dag vele herinneringen wekken aan de heilige Christelijke Charitas. „Msb." Op 21 April a.s. hoopt de Eerw. Zuster Anna in het Sint Elisabethsgesticht te Breda het gouden leest harer professie te vieren. „Msb." Eindexamens H. B. S. in Zeeland. De commissaris der koningin in Zeeland heeft benoemd in de commissie voor hpt eindexamen der H. B. scholen in Zeeland: tot lid en voorzitter de heer dr H. Japikse, directeur der R. H. B. school te Middelburg tot lid en onder-voorzitter den heer L. van Bruggen, directeur der R.H.B. school te Goes tot leden de heeren A. K. Zweede, S. A Leopold en A. G. van Dijk, leeraren aan de R. H. B. school te Goesdr. J. Wolff, H. L. Gerht van Wijk, H. Snijders, A. Petermeyer en J. K., Swaters, leeraren aan de R. B. B. school te Middelburg; J. A. de Bruyne directeur van en O. J. S. Tet terode, dr. T. de Haar, A. Verhage, leeraren en mej. C. R. Meybergen, leerares aan de R. H. B. school te Zierikzee. Hot mondeling examen wordt te Middel burg afgenomen. Eindexamen H. B. S. in N -Brabant. De eindexamens H. B. S. in Noord- Brabant zullen dit jaar niet zooals gewoonlijk te Breda plaats hebben, doch te Bergen op Zoom. Dit wegens ongesteldheid van den directeur der ÉL. B. S. te Breda. Het Hoofdbestuur van den R. K. Boeren bond Z. VI. O. D. heeft, in vereeniging met den heer L. H. Colsen, rijksveearts te Hontenisse, het verzoek gericht tot den Directeur Generaal van den Landbouw om den invoer over de Schelde van Hollandsch rurtdvee in Zeeuwsch-Vlaanderen te ver- 1-ieden, totdat in ons Vaderland het Mond en Klauwzeer is geweken. Het doel is om Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zich nog geen geval van Mond- en Klauwzeer heeft voorgedaan, tegen deze ziekte te vrijwaren. De directeur-generaal van den landbouw brengt in de „Stct." ter kennis van belang hebbenden, welke handelaren in zaaizaden zich onder openbare controle van het Rjjksproefstation voor zaadcontröle hebben gesteld. In onze provincie de firma's: D. J. van der Have, Kapellevan den Bosch Co., Goes; Wed. P. de JoDgh, Goes; A. Hansen, Middelburg. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 16 April 1911, benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te de Rijp W. van den Bosch, thans in gelijke betrek king te Axel. J. Tb. Philippine. Uw ab-mnemenstsgeld le kwartaal 1911 k f 0.95 in dank ont vangen. De Administratie. Goes. In de openbare vergadering van den geme-nteraad hedennamiddag te kwart voor vijven gehouden was aan de orde bet eenige punt der agenda: Aanvulling der regeling betreffende de borgstelling van den gemeente ontvanger Deze aanvulling luidt aldussub. 1. „Terwijl de inpandgeving zelve uit de notarieele akte moet blijke n". Sub. 2. T e r w ij 1 b ij zooda nige daling van de beurs waarde der effecten, dat zij het bedrag der zekerheid niet langer met 25 °/0 voor binnenlandsche, met 30 °/0 voor buitenlandscheeffecten te boven gaat, de gemeente ontvanger verplicht is op eerste aanschrijving voor den ïaad binnen vier weken bet onderpand zoodanig aan te vullen, dat de waarde der verpande effecten het be drag der zekerheid weder met haar voornoemde over waarde te boven gaat. De heer Donner vroeg of het niet beter ware de controleering van het dalen der effecten op te dragen aan een financieele specialiteit. De voorzitter antwoordde, dat volgens de wet de controle over het geheele financieel beheer van den ontvanger bij B. en W. berust en deze regeling ook voor dit geval voldoende is, waaraan de heer Fransen van de Putte toevoegde, dat aangezien de vaste rentegevende obligatiën aan- weinig koersverandering onderhevig zjjn, de controle daarvan z. i. gerust aan B. en W. kan worden overgelaten. De heer Donner nam met dit antwoord genoegen en werd daarop zonder hoofie- lijke stemming 't voorstel aangenomen. Niemand meer het woord verlangende sloot de voorzitter de openbare vergadering. Afwezig waren de heeren Hollmann, van der Leeuw en van de Ven. Middelburg. Iu de heden gehouden raadszitting werl naar aanleiding van bet voorstel tot oprichten eener electrische centrale na langdurige discussie me 11 tegen 5 stemmen besloten electrici- teit van gemeentewege te leve ren B. en W. zullen nadere voorstellen doen. Tegen stemden de heeren van Andel, van Dunné, de Rijcke, Snouck Hurgronje en Heijse. Besloten werd vervolgens aan de gas fabriek eene uitbreiding te geven, waarvan de kosten op f 54.000 worden geschat. N.B. De berichten van het verdere in de ge meen teraads vergadering verb andelde moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer worden uitgesteld. Red Amsterdam. Door W. J. B., door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank tot 15 jaar gevan genisstraf, is cassatie aangeteekend. Saragassa. Stakende metselaars vielen arbeid willigen aan, de politie moest tusschen beide komen. Voor het paleis van den gouverneur werden schoten gelost, ver schillende personen gewond, waarander 3 politieagenten. Peking. Rusland heeft zijn tevredenheid geuit over de aanneming van China der Russische nota. Albani. Een brand barstte uit in het regeeringsgebouw, dat 25 millioen gulden gekost heeft. De kostbaie documenten werden naar buiten gebracht, het meubilair is verloren. De bibliotheek is ook in vlammen opgegaan. Vele brandweermannen werden gewond, een menschenleven is te betreuren. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak. Goes Bij de- gehouden aanbesteding door de besturen der polders Zuid-, Noord-, West- en Nieuwe West-Kraaijert voor do levering van 1000 M3. Duitsche onderhoudsgrint, iy2—6 c.M.' franco wal tusschen 20 April en 20 Juni a.s., waar van 925 M3. op de haven aan den Zuid- Kraaijertpolder en 75 M3. op de haven aan den Schengepolder, werd ingeschre ven doorL. Hoogendoorn te Giessendam, voor f 2.41 en R. P. Meeusen te Dord recht voor f2.46 per M3. De levering is niet gegund. Afloop openb. verk. gehouden op 28 Maart ten overstaan van notaris E. C. van Dissel te Goes, van een woon huis aan do Adolf van Westerwijksbuurt te Goes, bewoond door Seheffers. Kooper de heer A. Verhage te Goes voor f 950. Aanbesteding van door het Burger lijk Armbestuur benoodigde Rund-, Kalfs enverschinlandschVar- kensvleesch op 28 Maart 1911. A. Weeshuis: Rundvleesch f 1.10 Kalfsvleesch f 1 40 i aan L, Melse. Vark. vleesch f 0 76 per KG. B. Bestuur Gasthuis. Rundvleesch f 1 10 0 rr I ni,-i &3Q xU-oeabloea. Kalfsvleesch f 1.40 Varkensvleesch f 0.73, aan L Melse. Kwadsndamme. Zaterdag 1.1. had alhier ten overstaan van den notaris Van der Kloes in het café van de wed. Bal de verkooping plaats van het café J. de Jonge aan het Lange weegje. Kooper werd de heer H. Faes uit Goes voor f5000. G. Ct. Ossenisse Gisternamiddag ten 3 uur had bij1 J. F. van Damme te Ossenisse de aanbesteding plaats van het bouwen van een Woonhuis met bijlevering van bouw materialen, arbeidsloonen enz. voor re kening van Silvanus Lent te Ossenisse. Ingeschreven werd door de volgendo personen A. de Kever, Hontenisse, massa, f 1480.25; Colsen, Hontenisse, massa, voor f1330; P. Goossen, Hontenisse, massa, f 1491Jos. Kint, Ossenisse, timmerwerk, f526; Jan de Waal, Ossenisse, timmer werk, f585.75; P. Dubois, Ossenisse, met selwerk, f 562.50A. Millenaar, Hulst, inassa, 1' 1482Kriekkaart, Hengstdijk, massa, f1182; Jac. Dubois, Ossenisse, metselwerk, f525.70, timmerwerk f535, en massa f 1070. Het metselwerk werd gegund aan Jac. Dubois te Ossenisse voor f525.70, en het timmerwerk aan Jos. Kint te Ossenisse voor f526. le klasse. 2e lijst. Trekking 28 Mrt. f 200010953 f 40013356 f 20013761 f 1C0; 113 4119 19378 f 20410 417 778 848 857 862 887 3377 3379 3426 3465 3500 4311 4357 4392 4465 8763 9561 10865 10978 20633 20636 le klasse. 3e lijst. Trekking 29 Mrt. f 5000: 18332 f 15006813 f 1000: 715 14405 14855 18655 f 400: 3291 7238 f 20010871 f 100: 2994 5451 9653 15460 17223 f 20433 828 864 2502 3893 3424 4321 4385 4447 4448 8775 9590 20609 20810 20620 20632 Bovenstaande trekking heeft voor zoover het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op de nummers die in Zeeland zijn geplaatst. GOES Geboren 29, Laurus Karei Jaso- bus z.v. Cornelia de Hond en Maria Pieternella van der Kuijl. Van 28—29 Maart. MIDDELBURG. BevallenM. Tavenier, geb. Lahr z. en d. Overleden C van Driel z. 8 maanden. M. Geldof vrouw van A. Baan, 67 j. J. B. Visch vrouw van H. Steijn, 41 j, A. Pouwer, man van L. Wondergem, 68 j. Van 25—28 Maart. VLISSINGEN Bevallen: L. E. Savels, geb, Wittiock, d. J. J. Heine, geb. Kantzmann, z Overleden H. C. de Bruijne, d. 15 j. T. J. Kastelijn, vrouw van A, de Koning, 76 j April. 1 H answeerd, bouwen woonhuis met café. 4 Goes, uitvoeren v. zinkwerk en steen- bestorting a. d. Willem Adr. polder te Cortgene. Fransen v. d. Putte Zn. 6 's Heer Abtskerke, 135 M3. onderhouds grint. De Burgemeester. 7 Goes, bouwen woon- en winkelhuis. J. W v. d. Weert. 7 lerseke, bouwen fabrieksgebouw en woonhuis, Mjj. t. bouw en expl. v. gemt. bedrijven. Oostburg, 29 Maart 1911. Aanvoer middelmatig. Handel slap. Tarwe en haver duur. Erwten onveranderd. Nieuwe tarwe p. 100 Kg. f 10.k f 10.75 Nieuwe wintergerst 8 80 9 40 Zomergerst 8.40 8.90 7.40 k 7 80 14a 15 50 6.25 k 6.40 Iu.— éi 11.— 7.25 a 7.40 Haver Kookerwten p. HL. Rogge Voererwten Paardeboonen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 3