UIT ZEELAND. ongesteldheid mr. J. G. Patijn. commissaris der Koningin in de provincie Zuil Holland. De overledene had een hoogst eervolle ambtelijke loopbaan achter zich, toen hij tot zijn laatste betrekking geroepen werd In I860 aan de Universiteit te Utrecht gepromoveerd, werd hij achtereenvolgens benoemd tot griffier bjj het kantongerecht te Doetir chem, daarna te Maarssen. Daarna overgaande bij de staande magistratuur bekleedde hij de functies van substituut officier vaD justitie te Breda en te Rotterdam en was voorts officier van justitie in laatst genoemde stad en in de residentie. Na zijn benoeming tot burgemeester van de hofstad, was mr. Patijn nog eenmaal werkzaam in de magistratuur en wel in het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, welke hooge waardigheid hij bekleedde tot 1900, in welk .jaar hij benoemd werd tot commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Niet alleen in het openbaar ministerie of op administratief gebied, heeft de overledene zich in de hoogste rangen verdienstelijk gemaakt, doch ook als lid van de Tweede Kamer, eens voor Gouda en een andermaal voor Schiedam, waar hij zitting had als vertegenwoordiger van de liberale begin selen Sinds 1907 was mr. Patijn Staatsraad in buitengewonen dienst. Behalve tot het voeren van dezen eervolten titel was de overledene gerechtigd tot het dragen van onderscheidene ridderorden, waarvan wij hier alleen den Nederlandschen Leeuw vermelden. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben morgen i Don derdag) op Oud Eik-en-Duinen. De begra fenisstoet zal te 11 uur des voormiddags van het sterfhuis vertrekken. Op verlangen van den overledene zal aan het graf niet worden gesproken. Zevenbergen. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten van Noord- Brabant, is gekozen de heer W. F. Wolters, (R.-K.), notaris te Terheyden. Bergen-op-Zoom Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zijn bij enkele eandidaatstelling gekozen de heeren Q Horsten en Alex. Nerincx, beiden Ka tholiek. Koningin Wilhelmina heeft bij gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de eenheid van het koninkrijk Italië aan koning Victor Emanuel een telegram gezonden. Oprichting monument Oud-Zouaven. Het bestuur van den Algem. Nea. Zou- avenbond, heeft besloten pogiDgen aan te wenden, tot het oprichten van een monu ment ter nagedachtenis der Hollandsche zouaven, gevallen in den strjjd voor de rechten van Kerk en Paus en tevens als een protest tegen de viering van het half- eeuwfeest van het eene Italië Bij het bestuur der Zouavenbroederschap van Oudenbosch is bericht ontvangen, dat Oudenbosch de aangewezen plaats is, waar het monument zal worden opgericht. De uitzetting van Tinsley. Naar wij vernemen, heeft de heer Tinsley, vertegenwoordiger van de Uranium Steam ship Company Maandagavond Rotterdam en ons land verlaten en is naar Antwerpen vertrokken. Zooals men weet, is den heer Tinsley bij Koninklijk besluit het verblijf in den lande ontzegd en werd hem op den aan gegeven dag een uitstel verleend van 14 dagen, welke termijn thans is verstreken. E. R. K. Naar wij vernemen zijn op de jongstleden aandeelhoudersvergadering der E. R K. Levensverzekeringmaatschappij, gehouden ten kantore dier maatschappij in het Kle verpark te Haarlem, met algemeene stem men gekozen tot Commissarissen der Maat schappij de heeren: Mr. Dr. Jan van Best, te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Mr. Dr. Henri van Groenendaal, griffier der Prov. Staten van Overijsel, te Zwolle on Dr. Cl. Meuleman, arts-gynaecoloog te Leiden, lid van den Gemeenteraad aldaar. De Malthezer orde. Omtrent de audiëntie van generaal-majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en Jhr. Mr. E. B. F F. Wittert van Hoogla d, onderscheidenlijk Baljuw en kanselier van de onlangs opgerichte Nederlandsehe atdee- ling der Ridders van Malta, bjj Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, waarin aan Hare Majesteit namens zijne doorluchtige Hoog heid den Prins Grootmeester der Souvereine Orde van Malta, het Grootkruis, Eeredame der Orde werd overhandigd, meldt men nog Hoewel de Malthezer-Orde in't algemeen alleen aan Katholieke vorsten en Katholieke edelen wordt verleend, werd uit piëteit voor hetgeen Czaar Paul I van Rusland, in October van het jaar 1789 tot Groot meester der orde gekozen voor de Souve reine orde van Malta heeft gedaan, bepaald, dat alle afstammelingen van Czaar Paul I, onafhankelijk van hunnen godsdienst, met de Malthezer-Orde zullen kunnen worden begiftigd. Zooals men weet, is H. M. de Koningin achterkleindochter van Czaar Paul I. Men meldt uit Rome aan „De Tijd": Wegens zijn belangrijk aandeel bij de voorbereiding en oprichting van de Neder landsehe afdeeling der ridders van Maltha is dr. Gisbert Brom, directeur van het Nederlandsch historisch Instituut te Rome, di orden Prins. Grootmeester der Souvereine Orde van Malta, benoemd tot conventueel eere-kapelaan (capellanus conventualus ad honorem), de hoogste onderscheiding, welke de Orde aan een priester kan verleenen. Namens den Grootmeester heeft Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht aan dr. Brom de bulle der benoeming en het ridderkruis van Malta overhandigd. Goes. Onze vroegere stadgenoot de heer J G. Legro, burgemeester van Oosterhes- selen, is door den raad dier gemeente, onder koninklijke bekrachtiging, benoemd tot secretaris. Dinsdagmiddag bij het verlaten der stad overkwam den vrachtrijder H. van Driewegen een ongeluk, dat nog tamelijk goed is afgeloopen. De Kloetingsche tol gepasseerd zijnde, raakte hij, door het uit wijken, met paard en kar in de sloot. Beide werden spoedig aan wal gebracht, en kwamen er zonder groote ongelukken evenwel af. Ook het vrachtgoed was weinig beschadigd. Gisterenavond, toen de trein van half negen hier binnen stoomde, stapte zekere R. van Schore, die te veel aan Bacchus geofferd had en zich naar Sch re een kaartje had verschaft, hier uit en weigerde zijn biljet af te geven, zoodat de politie W. er aan te pas moest komen. Nadat R. den verderen avond door de stad had gezwalkt en hier en daar volksoploopjes had veroor zaakt, besloot hij ten laatste voor zich een rijtuig in te laten spannen bij den heer H alwaar hij verder naar zijn woonplaats werd vervoerd. Tegen R. werd op den koop toe nog proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Hedenmorgen sloegen de paarden van den landbouwer Mol, van Nisse, op hol. Aan het einde van de Voorstad, dicht bij den spoordam, schrokken de dieren doordat iemand uit het wachthuisje de sluitboomen neer liet vallen, en liepen terug de Voorstad in. Daar werden ze, wijl ze tegen een anderen wagen liepen, tot stilstaan gebracht. Zonder ongelukken, behalve wat schade aan den wagen, is het goed afgeloopen. De heer J. S. Meuwsen i n „H andelsbelange n". Wij mogen het bestuur onzer Goesche middenstands- vereeniging inderdaad dankbaar zijn voor den avond van j 1. Maandag in ,,De Prins van Oranjé", want de verwachtingen, opgewekt door de mededeeling, dat de bekende en gevierde voorzitter van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand hier zou komen spreken, zijn overtroffen. De sympathieke rede van den heer Meuwsen beeft ons vooral geïmponeerd door de uiting van geestdriftige liefde, welke hem vervult voor zijn ideaalde bloei en welvaart van den Nederlandschen middenstand die de ruggegraat men vergeve ons het eenigszins vreemde maar juiste beeld van de natie uitmaakt. Nadat de voorzitter van „Handelsbelan gen11, de heer A. S Dekker in welgekozen bewoordingen den spreker van den avond bij de vergadering had ingeleid en had doen uitkomen, dat met het verbeteren van de positie van den arbeider de sociale kwestie niet is opgelost, dat ook de middenstand behoort te worden opgebeurd en geholpen, wat nochtans alleen dén kan geschieden, als die middenstand zelf ijverig medewerkt tot zijn verheffing en bloei, trad de heer Meuwsen naar voren en boeide zijn gehoor, dat dank zij de roep die hem voorafging, zeer talrijk was, door een allerprettigste causerie over het schijnbaar zoo dorre onderwerp de organisatie en coöperatie van den middenstand. Eerst onderstreepte hij het inleidend woord van den voorzitter met de aanhaling der ministerieele verklaring van Dr. Kuyper in 1901 dat eerst dan voor de regeering het oogenbbk zal gekomen zijn om in het bt lang van den middenstand iets te gaan ondernemen, wanneer die stand, zich zijn toestand bewust, zelf zou gaan strijden voor zijn belangen. Daarna ging hij terug in de historie en wees op gildenwezen, dat ondanks de aanklevende gebreken en fouten toch het instituut bij uitnemendheid wa6 voor den bloei van de verschillende vakken en klein-industrieën door den middenstand beoefend. De Frausche revolutie wierp het gilde- wezen terneer en bracht er voor in de plaats de vrije concurrentie, het vrije beroep, dat echter een toestand van ware anarchie te voorschijn bracht en in verband met den vooruitgang van het fabriekswezen en de coöperatie van het grootkapitaal den middenstand in vele landen aan den rand van den ondergang bracht. Tot voorbeeld nam spreker Oostenrijk, waarheen hij met Dr. Nouwens voor eenige jaren als regeerings-commissaris werd heengezonden en schetste den jammerlijken teestand waarin de Oostenrijksche middenstand voor een twintigtal jaren was gekomen, en die aan alle genezing en verbetering deed wanhopen door den vijandigen geest waar mede de uitoefenaars van hetzelfde beroep jegens elkander gezind waren. Met een frappant voorbeeld maakte spreker duide lijk hoe de regeering de grootst mogelijke moeite had om den middenstand uit zijn lethargischen slaap op te wekken. In een stad n.l. van 50 000 inwoners had een ambtenaar der regeering, die het schoen makers- of liever schoen lappers bedr jjf uit zijn verval wilde helpen oprichten, de ruim 200 schoenmakerspatroons tot eene vergadering opgeroepen. Op het uur voor de opening der vergadering bepaald, was niemand aanwezig I Eerst door een list van den burgemeester gelukte het twintig patroons ten stadhuize te doen samen komen en toen eenmaal het jjs gebroken was, d: w. z. toen de onderlinge vijand schap voor collegiaal samenwerken had plaats gemaakt kon met de organisatie der schoenmakers begonnen worden. Die organisatie ging daarna vooral toen na een jaar de leden hun voordeel in den vorm van een buidel met 150 kronen mee naar huis brachten steeds vooruit en de vroegere schoenlappers van voorheen wedijveren thans tezamen glansrijk met de grootindustrie, geholpen door de regeering die in hare „Gewerbeforderangs anstalten" (inrichtingen ter bevordering van het bedrijf) de patroons zoowel van het schoenmakersvak als van alle andere vakken helpt met voorlichting, raad en hen gele genheid geeft zich in hun vak te bekwamen met de nieuwste instrumenten en machines bij de z g. patroonscursussen. Na de pauze verduidelijkte de spreker een en ander met lichtbeelden, gemaakt naar potographieën van hetgeen hij met dr. Nouwens had aanschouwd en onderzocht waarbij het gehoor een idee kreeg van den reusachtigen steun dien de Oostenrijksche regeering den middenstand in al zijn ver takkingen verleend. Fraaie exemplaren van bekroond werk in het smidsvak, meubelvak enz. kregen wij te zien en een interessante serie beelden van de ontwikkeling van een kleinindustrie (het maken van bijlen, houweelen enz.) in een bergdal, welke nijverheid zoo goed als ten gronde was gegaan doch door organisatie en coöperatie herleefde en thans een hoogen bloei geLiet. Ten slotte zag de vergadering een prachtig winterlandschap uit Oostenrijk, waar spreker en dr. Nouwens vertoefd hadden, en waar spreker in een weemoedig oogenblik gezegd had tot zijn vriend: Zoo min deze omge ving van sneeuw en ijs ooit van kleur zal veranderen, maar altoos even wit zal blijven, zoo min zullen we ooit in Nederland den Middenstand de hand zien slaan aan eigen verbetering. Maar nauwelijks had spreker dat gezegd of door het z.g Alpengloeien werd het sneeuwgebergte in een zacht rooden glans gehuld (ook op het doek werd dit zichtbaar). Dit gaf spreker weer moed en geestkracht om in Ne Ierland den strijd voor de belangen van den Middenstand weer voort te zetten. Daarom drong spreker o.k dezen avond, krachtig bij de Goesche Middenstanders er op aan, om de Midden standsbeweging te steunen. Doe het dan zoo eindigde spreker zijn rede om uw zelfs wil, om uw gezin, om den Midden stand, om uw volk, ja, doe het ook om haar die wij eeren (en toen kwam er een portret op 'tdoek) als Koningin Wilhel mina. (Daverend applaus). Aan de door den heer Meuwsen meer malen gedane opwekking om als lid van „Handelsbelangen" toe te treden (de luttele contributie bedraagt f 1 50 per jaar) ten einde mogelijk te maken dat deze vereeni gingen vele nuttige instellingen in het leven kan roepen, zo als b.v. de onderlinge glasverzekering, welke in werking gaat treden, werd door een tiental gevolg ge geven. Aan een der aanwezigen, die vroeg wat de Middenstandsbond in Mederland reeds gedaan had, gaf de heer Meuwsen een uitvoerig antwoord, waarin hij memo reerde hoe reeds de bloeiende Nederl. bond van koek- en banketbakkerspatroons, het coöperatief verkoopen van huiden door ae vereenigde slagers, die vroeger afzonderlijk slechts 8 cent, nu 20 cent voor hun huiden als eenheidsprijs kunnen bedingen en het eerlang optreden van beroepsconsulenten die door de regeering benoemd, alle moge lijke inlichtingen over de verschillende vakken zullen verstrekken (een beknopte handleiding voor boekhouden in alle be roepen is in voorbereiding) het bewijs zijn, dat het den Middenstandsbond met haar streven ernst is. Nochtans Keulen en Aken zijn niet op één dag gebeuwd. De voorzitter vertolkte na afloop den dank der vergadering voor hetgeen zij van den heer Meuwsen had mogen vernemen. Wij gelooven dan ook dat de rede door dezen in De Prins gehouden een diepen indruk heeft nagelaten en de beste vruchten voor onze Goesche middenstandsorganisatie zal afwerpen. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag bevond het 29 jarige boertje J. W. uit Vlissingen, die alhier eenige inkoopen had gedaan en die door het bezoeken van eenige café's eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, zich in de Zandstraat alhier. In die straat werd hij door twee hem onbekende personen aangevallen en mishandeld. De beide aan randers sleepten den boer naar de Lange- viele buitensingel, waar zij hem met een mes bedreigden en hem bevolen alles af te geven wat hij aan waarde bij zich had. Ook deden de onverlaten eene poging hun slachtoffer in de Vest te gooien, waarop deze, voor zijn leven bevreesd, zijn porte- monnaie afgaf. De woestelingen hiermede niet tevreden onderzochten de kleeren van W. en ontnamen hem nog een zakje, waarin twee gouden knoopen, een nikkelen horloge met zilveren ketting, aan welke ketting twee gouden schuif jes waren Op het geroep van den boer „Help, moord, moord", gingen de beide mannen op de vlucht. De politie werd direct door den boer gewaarschuwd en de inspecteur, de heer S. Koster, begon direct met het onderzoek. Zondag werden als verdacht aangehouden de 26 jarige smidsknecht J. J en de 24 jarige fabrieks arbeider KI. L., die, ofschoon zij telkens aan een verhoor onderworpen werden, Zondag en Maandag beslist bleven ontken nen, ook nadat zij Maandagmiddag met den aangevallene geconfronteerd waren, die hen stellig als de daders aanwees. Ook kreeg de politie meer zekerheid de goede personen in handen te hebben daar L. ge wond was aan het gelaat en de ten zijnen huize in beslag genomen pantalon, welke hij in den bewusten nacht droeg, geheel met modder bedekt was, hetgeen op eene worsteling wees Ook waren hunne ver klaringen zéér tegenstrijdig. Maandagavond laat mocht het den commissaris gelukken de mannen tot bekentenis to brengen en op aanwijzing van J., die daartoe geboeid onder sterk politiegeleide 's nachts naar den Vlissingschen weg werd gebracht, werden bij de halte Oplaan der electrische tram opgegraven de gestolen voorwerpen, die daar door hem begraven werden De beide schuldigen aan dezen lagen daad werden Maandagmorgen voor den officier van justitie alhier geleid. Dank zij het ijverig onderzoek van de politie zal dus wederom een ernstig misdrijf niet ongestraft blijven. Z. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier is een uit Grijpskerke inge voerd varken afgekeurd. Voor het toelatingsexamen tot de christelijke kweekschool alhier, hebben zich 30 candidaten aangemeld. Door de recherche der politie alhier is in beslag genomen ten kan tore der firxia Izaak Boasson zonen een vermoedelijk valsche gullen. Het muntstuk draagt den beeldenaar van H. M. de Koningin met loshangend haar en het jaartal 1897, terwijl het randschrift ontbreekt. De korporaal S. van het garnizoen alhier is door den krijgsraad in het le militaire arrondissement veroordeeld wegens le diefstal tot eene gevangenisstraf van twee weken. 2e tweede desertie in tijd van vrede tot een militaire gevangenisstraf van twee maanden met 5 jaar ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Men schrijft ons: Dezer dagen werd in de bladen mede gedeeld, dat in Duitschland een chemisch praeparaat gebruikt werd om muggen te dooden. Een inwoner van onze stad wilde daar mede eens een proef nemen en liet bij een aputheker het verdelgingsmiddel gereed maken. Zondag jl. plaatste hij een paar schoteltjes met dat goed in den kelder, waar zich in den winter de muggen verborgen en stak het in brand. De kelder werd, naar men meende, goed afgesloten en na drie uur zou men, volgens het Duitsche bericht, de muggenlijkjes kunnen opvegen. Even later kwam echter een buurman luid bellen en mededeeleD, dat er in den kelder brand was en -aardour zijn kelder vol rook stond terwijl de bovenbureD naar beneden stormden, omdat zij op ongewone wijze door muggen geplaagd werden. De oorzaak van dit alles was, dat de muggen door een zgn. kattegat tusschen beide kelders, waarvan men het bestaan niet wist, ontsnapten. In een alhier gehouden vergadering van de Zeeuwsche Schietbond weid mede gedeeld, dat thans 42 vereenigingen bij de Bond zijn aangesloten met 1679 leden Besloten werd bij wijze van proef dit jaar niet 6, maar 3 districts-wedstrijden te houden. De plaatsen zullen nader worden aangewezen. (Z Jaarverslag 1910 der St. Vincentiusvereeni- ging te Middelburg. Elk jaar houdt de St. Vincentiusveree- niging, naar verplichting, een openbare vergadering, waarin zij verslag uitbrengt over hare werkzaamheden en rekening en verantwoording doet over de haar toever trouwde gelden. De aankondiging dier bijeenkomst houdt in een dringende uit noodiging van alle parochianen, teneinde meer bekend te worden met hare liefde werken en tengevolge daarvan steeds meer steun te verleenen. De President heette den ZeerEerw. Heer Pastoor, beide Heeren Kapelaans, de leden der Zustervereeniging van Vlissingen, de dames der St. Elisabeth- en St. Anuavereeniging en de overige be langstellenden hartelijk welkom op deze jongste vergadering Aan het keurig verslag van den Secre taris ontleenen we het volgendeHet aantal werkende leden steeg tot twaalf. Op aansporing van den ZeerEerw. Heer Pastoor in de vorige jaarvergadering, werd veelvuldig huisbezoek gebracht. Tweeper sonen bracht men terug tot hun paasch- plichten; één gezin werd onttrokken aan het Leger des Heils. De Vereeniging was vertegenwoordigd bij de begrafenis van een armen man en zond twee leden naar een gouden huwelijks- en een 80-jarig geboortefeest. Geschenken werden niet vergeten. Het liefdewerk „Kinderbescher ming" werd 't nauwst aan haar verbonden door de zware zorgen daaruit voortsprui tende. Groote geldelijke moeielijkhedeu deden zich voor, doordat op aanvraag om rijkssubsidie, in November 19G9 gedaan, eerst 1 Febr. 1911 toezegging werd verkregen, dat uitkecring plaats zou vinden. Een en ander ging gepaard met veel cor respondentie en noodzaakte den president tot een reis naar den Haag. Aan verple gingskosten voor elf voogdijkinderen werd betaald f 740.20 zonder eenige subsidie ontvangen te hebben. Twee malen moest de vereeniging f 100 hiervoor leenen, welke nog niet terugbetaald zijn. Een feestavond moest worden georganiseerdwelke f 308 86'/2 opbracht De liefdadigheids- predicatie bezorgde haar f 142 81. De busjes waarmede meisjes wekelijks de parochianen bezoeken, brachten f 110 op. Giften van contribueerende leden f85 75 Aan bijzon dere giften ontvangen f22.50. De collecte op do vergaderingen f 110 Niettegen staande een ontvangst van f 1340.471/.,, bedroeg 't nadeelig saldo f 7.27l/2. Op 4 April 1910 was er f O.ll'/s in kas. Aan on dersteuning in natura werd uitgegeven f213.41'/o. Aan schoolgeld f25.10. In December en Januari bonden 14 kinder capes. 3 bedden met peluws, 3 dekens en 3 ledikanten, met Kerstmis brandstoffen worden uitgereikt. Tweemaal moesten jongens naar het St Nicolaasgesticht te Denekamp worden gebracht. Twee maal liep een jongen weg uit 't gezin, waarin hij uitbesteed was. De hulp der politie moest worden ingeroepen. Een achttienjarig meisje werd in het R. K. Gasthuis te Enschede geplaatst De bibl otheek bevat thans 1998 mooie en goede boeken. Een hartelijke dankbetuiging aan den WelEerw. Heer Directeur kwam niet ten onpas. Door goede samenwerking met Parochiaal Armbestuur en St. Elisabethvereeniging werd veel steun verworven. De St. Anna- vereeniging verstrekte bereidwillig alle gevraagde kleedingstukken. De secretaris eindigde zijn verslag met allereerst dank te brengen aan God, voor Zijn zichtbaren zegen in 1910; aan den ZeerEerw Heer Pastoors en Kapelaans, aan Armbestuur St. Elisabeth- en St. Anna vereeniging en bracht in herinnering de spreuk, afgedrukt boven de bons der St. Vincentiusvereeni- ging „Wat gij den minsten der Mijnen hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan." De ZeerEerw. Heer Pastoor dankte de St Vincentiusvereeniging voor al 't goede aan de minst bedeelden Zijner parochianen gedaan; Hij spoorde hen aan zoomogelijk tot nog meer ijver en liefde de zegen van God zou aan hunne huisgezinnen ten goede komen. Hij alleen wist wat hoofdbreken het liefdewerk „Kinderbescherming" vooral den President had bezorgd. De gunstige resultaten van het huisbezoek waren vaak voor de Vincentianen onzichtbaar, dock een bekeering op een sterfbed kan meer malen 't gevolg er van zijn. Hij beval de Vereeniging aan alle aanwezigen ten zeerste aan. Na een hartelijk woord van dank aan den ZeerEerw. Heer Pastoor voor Zijn voortdurende steun en Zijn bemoedigende woorden, aan Armbestuur St. Elisabeth- en Anna-vereeniging en alle donateurs door den President, werd de vergadering met 't gebruikelijk gebed door den ZeerEerw. Heer Pastoor gesloten. Gemeenteraad te Middelburg In deWoensdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middelburg werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Jaarverslagen van de Huishoudschool, de Hulpbank, de commissie van toezicht op het lager onderwijs en de rekening van het Middelburgsch Muziek korps, alles reeds vroeger gepubliceerd. Vervolgens het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt dat behandeld werden 43 gevallen tegen 44 in 1909. Ook het jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur, waaruit blijkt dat in geld, vrije woning en levensonderhoud aan 200 personen of éénloopende personen steun werd verleend. In geld werd onderstand verleend tot een bedrag van f 102U2 30. Aan 139 zwak ken en herstellenden werd melk verstrekt tot een bedrag van f1398,20 of 17478 L. Geneeskundige hulp werd verleerd aan 327 gezinnen of éénloopende personen. Hiervan werden 100 personen bedeeld. Het gereed maken van recepten kostte het armbestuur f2798,78 of f319,52 inter dan in het voor afgaand jaar. Verloskundige hulp werd verleend aan 10 behoeftige kraamvrouwen. Voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur werden 2 lijken begraven, waar onder 1 kinderlijkje,de kosten waren f 15,10. Voorts is aan 30 personen, reis-of verblijf kosten verstrekt, alzoo 13 meer dan in het vorige jaar. De uitgaven daarvoor bedroegen f 22,70. Het aantal verpleegden op 1 Jan- 1910 bedroeg in het gasthuis 39, jn het oude mannen- en vrouwenhuis 27, in het weeshuis 14 weezen en 8 verlaten kinderen. Hier zijn bijgekomen respectievelijk 315, 3, 1, 0, de gestichten hebben verlaten 283, 0, 3, 3, overleden zijn 34, 3, 0, 0 Zoodat er op 31 December 1910 in het gasthuis 37, in het oude mannen- en vrou wenhuis 27 verpleegden, en in het weeshuis 12 weezen en 5 verlaten kinderen waren. De uitgaven vao het gasthuis bedroegen f2f.578.806, voor het oude mannen- en vrouwenhuis f 4037,50 en van het weeshuis f 2270. Vervolgens was ingekomen een schrijven van het bestuur der vereeniging „Kinder- zorg", waarin dit mededeelt, dat de inric - ting in 1910 gebruikt heeft voor f 202.4 r aan gas en voor f 147.57 aan waterleiding Het bestuur wijst er op, dat dit voor de vereeniging te veel kosten zijn en vraagt

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2