PP recht. O G's ING's ZIER, (ioDS. No. 38. Dinsdag 28 Maart 1911. Zevende Jaargang. Vtisclijnt eiken MAANDAG-, BMSMG- en IMtjlVOIID. BUITENLAND. FEUILLETON. UIT ZEELAND. mswaarde heeft nog ELBURG. Wijnhandelaar. 3r Hordijk's Bank. jaar vast 4%. sche ponny's, na DE MUIJNCK, Firma DE MUIJNCK, De geheimzinnige Cassette glNltfËiriLAriDt Welk weder zullen wij hebben ;e Amiens. THIEE. ruim 5.500.000 gld Lijfrente per ƒ100 jaarrente Percentage Ruim 1365 7,32 1205 8,29 1040 9,61 877 li,40 719 13,90 566 17,66 Heele flesch fl.— Halve flesch f 0.55. effelijk. eekzucht, Malaria (binnen- ende Hoofdpijn en Gebrek Nanning buiten op de roode Prijs f 0.75. che fabriek, Den Haaj. TE Co.te Goes bjj ierikzee bjj F. P. BAL rentende 3,75 procent. ad f 600 ad f 500.- 09, ad f 500.- kantore der Bank, Hulst. Lamswaarde zijn uit- teld No. 102 en 118, Te leveren iedere week or op - Kloosterhoning ning - Zoute Jujubes Imoniakpastilles bietten - Witte Drop sdrop - Gomballen en - Vruchtentabletten enz. enz. GOES, osito-rente. eding thans 3 DAG 28 MAAKT de hand te koop ine en groote makke ilen, op „HET SLOT OOST- Goes. j A. C. ZOETHOUT Zn., 't door dezen kennis dat zij haar TIQUE heeft overgedaan aan de ik voor het genoten vertrouwen in OPTIQUE van de firma (ETHOUT <fc Zn. overgenomen blijven wij ono voortdurend be- svelen. irg, Haringplaats, n, Nieuwendijk. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. 4. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wotrdt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant BELGIË, Het wetsontwerp tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool is thans door vertegenwoordigers van alle partijen b(j' de Kamer ingediend. De vervlaamsching zou beginnen in 1916 en in 1924 vol tooid zijn. FBAAKKIJ K. De besturen der wijnbouwersbonden van Bar-sur Seine en Bar-sur Aube bob ben verklaard, dat de betrekkingen tus- schen de gemeente en het bestuur ver broken zijn en eerst nadat het departe ment Aune weer tot Champagne zal wor den gerekend, kunnen worden hersteld. Jean Dupuy is met 143 van de 160 stemmen benoemd tot voorzitter van den Franschen Senaat. KlINLAA». De toestand van Sasonof, den minis ter van buitenlandsohe zaken, verneemt de Kölnische Zeitung uit St. Petersburg, is dermate verergerd, dat de medici een doodelijken afloop mogelijk achten. Ultimatum van Ru,sland aan China. Het St. Petersburgsche Teiegraaf- agentschap meldt dato 2ö Maart, dat de waarnemend minister van buitenlandsohe zaken op 23 Maart den Russischen ge zant te Coking telegrafisch heeft gelast, de Chineesche regeering mede te doe-- len, dat de Russische regeering, met het oog op de bezwaren van ontwijkenhen aard, die door China in den loop der onderhandelingen zijn opgeworpen, zich genoodzaakt ziet, teneinde deze uitvluch ten te doen ophouden, te vragen, dat de Chineesche regeering de juistheid van het standpunt, (uiteengezet in de Russische nota van 16 Februari, erkent en toegeeft, dat dit in overeenstemming is met de bestaande verdragen. In geval op 26 Maart geen voldoen de antwoord door haar ontvangen zou zijn, zal de Russische regeering haar vrijv heid van handelen hernemen en de Chi neesche regeering pm de betoonde kop pigheid verantwoordelijk stellen. Volgens de laatste berichten zijn de zittingen van de Üoema voor een drie tal dagen opgeschort. Men brengt dit in verband met bet regeeringsultimamm aan China. Het schijnt dat Stoiypin, die zjjn ont slag bad aangeboden voorloopig, op ver langen van den Czaar, aanblijft. A J! E It I U A. Een spoorwegongeluk. Ocilla (Georgia), 25 Maart. Een hulpbrug over de Alapaharivier brak toen een sneltrein van de Atlantic Coast Railway er over (Uit cle nagelaten papieren van graaf Von 0.) 9. i u Do oude heer luisterde aandachtig en zeide, toen ik met spreken ophield, „vol gens «.we beschrijving zou ik denken dat de cassette afkomstig is van Stagio Stagi, den beroemden kunstenaar, die het prach tige tabernakel in de kerk della spina heeffc vervaardigd. Ik zal in mijn aanteeke- ningen eens nazien op welke wijze dat kostbare schrijn naar Holland, ot liever gezegd, naar Engeland is verhuisd. Mis schien wei door aanhuwelijkmg met een dochter der Spina's. Want zij waren in die dagen ik bedoel de dochters van dat geslacht zeer gezochte partij'on zoo wel om haar naam als om haar rijkdom, want wat de Medici in Florence, de Colon- na's in Rome waren, dat waren de Spina's in Pisa". „Ik vind uwe mededeelingen zeer be langwekkend", hernam ik, „maar u, zijt mij nog altijd het antwoord schuldig op de vraag, waarom de menschen hier voor geen geld ter wereld in dit huis zouden willen wonen.' De doctor lachte geheimzinnig en zeide reed. Vijf wagons ontspoorden. Veertig reizigers werden gedood. OOSTEJiBIJH-IIOlVUARlJE. De Duitsche keizerlijke fami lie te W eene n. Vrijdagochtend te kwart over tienen kwam het Duitsche keizerlijk paar met prins Joachim en prin ses Victoria Louise op het noorderstatiou te Weenen aan. Frans Jozef wachtte zijn gasten op in Duitsche maarschalksuni- torm. De begroeting was buitengewoon hartelijk. Xe Fezzing had de oificieele ontvangst plaats. Bijzonder hartelijk; was de begroeting tusschen den Keizer en den aartsUertog-troonopvolger. Gedurende den toont naar bchonnrunn werden de hooge gasten door het volk .hartelijk toege juicht. De toon der Oostenrijksohe bladen is zeer hartelijk. Met voldoening wordt er o.a. op gewezen dat de aartshertog- troon opvolger met zijn gemalin hun v.erblijï op Brioni hebben ondernroken, om hij do begroeting der Duitsche keizerlijke familie tegenwoordig te zyn. AXIL. Uit Chaxbin, aldus de Lokal Anzeiger, wordt bericht, dat de groote Chineesche geheime hond, Gele Hemel, die als vroe ger de Groote Vuist verdrijving van de Europeanen beoogt, zijn agitatoren en proclamaties in reusachtige hoeveelheden over het geheele land verspreidt en het volk tegen Rusland, Japan en de andere staten ophitst. Een monstermeeting van 30.000 per sonen te Sjanghai heeft do wenschehjk- heid van de invoering van militie in de grenssteden met nadruk betoogd. Choenchoezen hebben te Cnarbin ge tracht de spoorwegbrug te vernielen. De Russische regeering rekent echter niet op een ernstig conflict, maar houdt zien voorbereid op kleinere overvallen dooi de Chineezen. M EX I li O. Een minis te rieele crisis. Naar luid van een telegram uit Mexico (stad) heeft het Kabinet zijn ontslag ingediend. Nader meldt men: Officieus wordt bekend gemaakt, dat president Diaz er bij de .ministers op' heeft aangedrongen, dat zij zullen altre den. Hij wenscht, dat het nieuwe mi nisterie zal zijn samengesteld uit jon gere staatslieden, in het nieuwe Kabi net zullen geen aanhangers van de par tij van den opstand worden gekozen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is Vrijdag, nadat verschillende kleine wetsontwerpen wa ren goedgekeurd, tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. halfluid„Ci vengono gli spiriti", het spookt er. Ja, mijn goede heer, gij moogt al ongeloovig het hoofd schudden, het volk wil nu eenmaal boete zien na schuld en als do aardsche gerechtigheid daartoe niet bij machte Is geweest, blijft de met schuld beladene ziel zonder rust en vol gens het volksgeloof hier op aarde rond zwerven. Het valt overigens niet te loo chenen, dat de kronieken van het huis Spina menige donkere bladzijde hebben aan te wijzen, voorat die, welke een zekeren Leone Spina betrelt, die in de eerste hellt der 16e eeuw leefde en die zijn rijkdom men verwierf door ongerechtigheid en ge weld, door onderdrukking van weduwen en weezen. Volgens de overlevering moet zijn vrouw, een Romeinsche dame, hem daarbij trouw hebben bijgestaan. Uit dit nobele echtpaar werden drie dochters ge boren, ware beelden van schoonheid en tevens ware monsters van boosheid, wien liet nochtans evenmin aan vrijers mangel de als indertijd Penelope. Zij hebben zich alle drie ten slotte, met vreemdelingen verloofd, doch de Hemel moge de ega's, die deze „rozen- zonder doornen" naar hun vaderland medevoerden, genadig zijn geweest. Ik beloof u eens te zullen nazien wie de echtgenooten dezer drie Spina's zijn geweest. Mag ik ook uw adres weten?'' De eindstemming over de wijziging der arbeidswet is bepaald op Woensdag 5 April. De Kameroverzichtschrijver van „de Maasbode" zegt over den zittingsdag van Vrijdag a.s. het volgende: (zie och; tendblad van Zaterdag) Ongetwijfeld is de dag van heden minder ongunstig voor minister Talma verloopen dan de avondzitting van gis teren. Dat hij toen zoo vele ingrijpende veranderingen der socialisten zag aan nemen met behulp der rechterzijde, vond zijn oorzaak voor een voornaam deel in de afwijzende houding door hem aan genomen tegen het amendement-Aalberse. Hadde hij er toe kunnen besluiten, dit amendement over te nemen, dan zou hij de voorstellers er van niet gedwongen hebben om, waar mogelijk, met de socia listen mee te stemmen, teneinde aldus ten minste een deel van 't door hen ver langde binnen te halen. Hij zou zich daarmee wel eenige on aangenaamheden hebben gespaard en zou ook in ietwat vriendschappelijker verhouding hebben komen te staan tot een groot deel der regeer,ngsmeerderheid. H(j spande den boog wel wat te strak en moest daar nu zelf wel iets voor boeten. Openbare Leeszalen. Uit volkomen vertrouwbare bron ver neemt „de Maasbode", dat door den mi nister van binnenlandsche zaken een schrijven is gericht aan de besturen der openbare Leeszalen, die voor een sub sidie uit 's Rijkskas in aanmerking wen- schen te komen. De minister eiseht daar in, dat alle geschriften van zuiver pro pagandistische strekking zullen worden geweerd, daar deze in plaats van een zelfstandig oordeel te helpen vormen, dit integendeel belemmeren. Lectuur, die uit zedelijk oogpunt verwerpelijk is, mag niet worden toegelaten, terwijl de romanlec tuur geen overheerschend deel van do bibliotheek mag vormen, doch slechts een bescheiden plaats innemen. Evenmin mag de openbare leeszaal een inrichting zijn tot het gaan lezen van dagbladen. Hoofdzaak zal moeten zijn: het ver schaffen van degelijke, ontwikkelende lec tuur, van datgene dus, wat door het klein ste deel der tegenwoordige bezoekers wordt gezocht. Ook zal aan personen be neden de achttien jaren de toegang moe ten worden geweigerd. Een uitzondering wordt gemaakt voor 16- en' 17-j-arigen, voor wie ouders of voogden schriftelijk toelating hebben verzocht. Door de federatie der vijf R. K. volks bonden en werkliedenorganisaties in Ne derland, is een adres van hulde gericht aan H. den Paus, als protest tegen de feesten in Italië bij gelegenheid der herdenking van de 50-jarige eenheid in dat koninkrijk. Het adres is door de ver schillende voorzitters onderteekend. Bezoek aan België. Naar de bladen vernemen ligt het in Lachend wees ik op1 het palazzo Spina. „Ik heb er pleizier in, de „spiriti" yan bet huis Spina van nabij te. leeren ken nen en ik ga er mij oen kamer huren", zeide ik en trachtte aan aan mijne woor den een zeker air van beslistheid bij, te zetten als iemand, die met alle verschij ningen, droomgezichten enz. lacht. Wat mij' trouwens met de cassatte overkomen was begon ik hieer en meer op rekening te zetten van mijne overprikkelde zenu wen en verhit brein. „Zoo", zeide de oude heer, en hij keek mij met zekere verwondering aan, „nu in allen gevalle, tot weerziens, want u zult zeker de eerste dagen nog' wel niet vertrekken". „Neen", hernam ik, „ik blijf minstens een week hier." Ik bedankte hem nogmaals voor zijne interessante mededeelingen on wij scheid den met een vriendelijken handdruk. Hij kon den hoek der straat nog niet •om gijin,, of ik had al den sierlijk bewerkten klopper op de monumentale deur doen neerkomen. Spoedig daarop werd deze ge opend door een eenvoudig maar zindelijk gekleede vrouw, wier gezicht niet weinig verhelderde, toen ik haar in het Duitsch aansprak. „Of u een kamer kunt krijgen, edele heer", vroeg zij, „gerust en welke gij maar wilt. De tweede verdieping heb ik het voornemen van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden in de maand Juli van dit jaar een tegen bezoek te brengen aan H. H. M. M. den Koning en de Koningin van België. Het rapport van den defensieraad. Zaterdag j,l. is den Kamerleden het vertrouwelijk rapport van den Defensie raad overhandigd, gedateerd 11 Novi. 1910, waarin de toestand en slagwaardigheid van ons leger besproken. De toon in dat rapport is verre van opgewekt: ons le ger schijnen groote gebreken aan te kle ven, de houding en de discipline der troe pen moeten blijkens de bij de jongste groote manoeuvres op gedane ervarin gen inderdaad slecht zijn. Goes. Gisterenmorgen bracht de hevige storm heel wat schrik teweeg bij de be woners der M. H. Trompstraat en om geving. Er kwamen n.l. door den wind een 30 a 40-tal dakpannen naar bene den gerold, hetgeen de menschen erg bang maakte om zich op hunne achterplaatsen te begeven. Gelukkig werd niemand door de vallende dakpannen getroffen. Bij de serenade welke het muziek gezelschap „Euphonia" alhier gaf, stel den eenige jongens zich erg baldadig aan, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Dit beviel den jongens blijkbaar niet, want ze gingen zoo te keer, dat de politie van den gummistok gebruik moest maken. Tegen de belhamels is pro- ces-verbaal opgemaakt. Middelburg. In de a.s. Woensdag te houden vergadering van den gemeente raad zal behandeld worden een voor stel van B. en W*. tot het oprichten eener electrische centrale. In hun desbetreffend voorstel deelen B. en W1. mede, dat ingevolge een vroe ger door den Raad genomen besluit een onderzoek is ingesteld door den heer Sin gels, directeur- van het electrische Jre- drijf te 's Gravenhage, naar de plannen en begrootingen van kosten en naar de rentabiliteit van het elec-trisch bedrijf voor deze gemeente. De kosten van inrichting worden in het uitgebracht rapport geraamd op f 190.000, een bedrag, dat ook volgens den heer Singels tamelijk ruim ge raamd is. Voorts komt de heer Singels tot de conclusie, dat een electrische centrale te Middelburg zeer goed bestaanbaar is, zelfs bij1 een zoodanige prijsbepaling, dat de prijs voor gas en electriciteit gelijk is. Verder wijzen B. en W. er op, dat indien geen electrische centrale wordt opgericht, aan de gemeentelijke gasfabriek een groote uitbreiding zal ihoeten plaats hebben, waarvan de kosten ook op f 160.000 worden geraamd. Gelet op den geest des tijds, meenen B. en W. dat ondanks deze uitbreiding toch te eeni- eergistoren verhuurd aan eene Engelsche familie, welke de volgende week voor eenigen tijd hier komt logeeren, maar de eerste verdieping is nog vrij. Het seizoen is pas begonnen, u hebt dus nog (keus. Wil u maar zoo goed zijn mij te volgen Zij ging mij voor door de groote, ledige voorhal en wij stegen een breede, sier lijk bewerkte trap op, zooals men er in de ouile patricische huizen vele vindt. Ik bemerkte, dat het huis, dat mij huiten vrij smal voorkwam, zich naar het zuiden aanzienlijk verbreedde en met zijn im posante vleugels een groote, verwilderde tuin omspande, waar oude steeneiken en olijivenboomen groeiden, onder wier lom mer ongetwijfeld de oorspronkelijke be woners reeds gewandeld haddeneen ver rukkelijke plek, een oase te midden van deze huizenreeks „U wilt zeker wel een kamer, die op het Zuiden uitziet", vroeg juffrouw Muller, toen wij de trap opgeklommen waren en ons wederonf in oen imposante, ledige hal bevonden, vanwaar verschillende, gan gen naar de vertrekken voerden. „Ik heb tot heden de kamers, die op het Noorden uitzien, niet gemeubileerd, wijl zij tame lijk kil zijn. Ook begrijpt u wel, dat de gemeubileerde vertrekken, ofschoon van at het noodige in de ruimste mate voor zien, niet gestoffeerd zijn volgens de Verwachting tot aan den avond van 28 Maart: Matige tot zwakken zuidoostelijken later wellicht krimpende tot noordwestelijken wind. Veranderlijke bewolkte lucht, later wellicht weer neerslag. Weinig verandering van tem peratuur. Mogelijk neerslag. ger tijd en wellicht binnen niet zoo heel langen tijd tot oprichting eener electrische centrale zal moeten worden overgegaan. Zoowel de commissie van fabricage als die van financiën ergennen de noodzake lijkheid, dat tot levering van electriciteit van gemeentewege moet worden overge gaan, maar beiden hadden liever gezien dat de levering zou kunnen worden opge dragen aan de Société anonyme, die de tram Middelburg-Vlissingen exploiteert en ook te Vlissingen electriciteit voor licht en kracht levert. De eerste commissie zou nog willen trachten een billijker prij's te bedingen en voor 10 jaar de leve ring aan deze maatschappij opdragen, om alsdan desverjeiezende een eigen cen trale te stichten van de afmetingen, die dan blijkens de opgedane ervaring zullen noodig zijn. De commissie van financiën erkent, dat de gevraagde prijs te hoog is. Afgescheiden van het at of niet op richten van een electrische centrale stel len B. en W. voor toch een uitbreiding aan de gasfabriek te geven, waarvan de kosten geraamd worden op f54.000. Door deze uitbreiding zal de capaciteit der fa briek van 2.000.000 M3. op op 3.000.0u0 M3. worden gebracht. Men schrijft ons: Een dreigbrief. Een paar weken geleden werd alhier de 18-jarige dienst bode van den winkelier Meinsma gearres teerd, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van geld en goederen ten na- deele van haar patroon, zooais wij des tijds meldden. Eenige dagen na de arrestatie ontving de heer Meinsma een brief, waarin zoowel hijzelf als zijn vrouw en kinderen met een misdrijf tegen het leven gericht be dreigd werden, zulks onder bepaalde voorwaarden en in verband met de ar restatie. Na een uitgebreid en ernstig voortge zet onderzoek is thans door de politie aangehouden de 26-jarige machinist L. de R., die eerst hardnekkig ontkende iets van den brief af te weten, maar einde lijk erkende hem geschreven te hebben. De R. is naar het huis van bewaring overgebracht. Alhier wordt gedurende deze week een bazaar gehouden, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor versterking der kas van de vereeniging „Kindervoeding" welke vereeniging haar ledental den laat- sten tijd zéér zag verminderen. Aan den bazaar wordt een voorstelling van een kinderoperette en een feestavond verbonden. eischen van den bouwstijl en de inrich ting der vertrekken, want dit zon schatten gelds hebben gekost". Terwijl zij zoo sprak en ik met eene hoofdbeweging haar gezeg den beaamde, had zij eenige deuren ge opend om mij een blik te gunnen in het inwendige der vertrekken. Ik mij niet genoeg verzadigen aan het beschouwen van de pracht, welke deze kamers, oudtijds zonder twijfel de pracht vertrekken der Spina's, tentoonspreiden, hoezeer ook het stucwerk, de schilderin gen en behangsels hadden geleden. Alles getuigde zoowel vau den ommetelij'ken rijkdom als van den kunstzin der familie, die dit huis had gebouwd, inzonderheid viel hier voor "een minnaar van den Re naissancestijl heel wat te bewonderen. Of schoon de moderne, Engelsche meubelen in deze omgeving vreemd aandeden, kon ik toch niet anders dan juffrouw .Muller prij zen voor de wijze, waarop zij de vertrek ken had gestoffeerd; al wat mijn oog ont moette: tafels, sofa's, étagères, stoelen muntte uit door degelijkheid en sierlijk heid on maakte door de elegante rang schikking een aangenamen indruk. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1