rlof ing, ibachtsschool Jit MM bestaat nit s hladzljden. EERSTE BLAD. >0. 37. Zaterdag 25 Maart 1911. Zevende Jaargang. SVEEMARKT TE 's HEERENHOÊK AARD SNIJDER,Goes 1ENS0AG 19 APRIL 1911, 'aard met Tentwagen, Rundvee, Fietsen, lbouwwerktuigen enz. te ZIËRIKZËE. Irijving van Leerlingen foordbraband. estigd te WAALWIJK* Tentwagen, een Til- I en een Smyth's Zaai- hine,spoorbreedte 2 M. alles in goeden staat bij J. ZUIDWEG De „Nederlandsche Padvinders- Organisatie" sta pal! UIT ZEELAHD. Welk weder zullen wij hebben Wielrijders Koetsiers, en Voerlieden. |;ang 23 Maart 6 uur 17min. I 30 Maart 6 31 I kwartier Donderdag 23 Maart I minuten. ■lantaarn moet een half uur, de Karna moeten een uur na zons- branden. [met belangrijke lig is goedgekeurd bij K. Besluit en 2 Januari 1911, No. 17. tum aantal Loten 3000.) pe of vee uit besmette stallen toegelaten. negen mocht zyn een voor een geschikt kommissie te leveren, kan zich .aanmelden op Woensdag 29 .911, 's namiddags 2 ure; adres CLARIJS, 's Heerenhoek DE COMMISSIE. FIJNE CHERRY ilRA EN PORTWIJNEN 6 /lAANOAG 20 tot ZATERDAG 25 zal in het gebouw der Ambaehts- (durende de schooluren gelegenheid psus vangt aan 1 Mei. Inlichtingen De Directeur, P. fl. POMES. Koninklijk Goedgekeurd. Reserves Ruim (150.000. TIJDGEESTLOT f6.-, Klassikaal f 1.20. TIJDGEESTLOT f3-, Klassikaal f 0.60. 1% TIJDGEESTLOT fl.50, Klassikaal f0.30. llJDGEESTPOLIS fll— baar met f 1 per maand, ierverzekering Gratis. Polissen geven 3 loterijen precies i kansen als 1/20 Staatslot, doch li voordeeliger. rygbaar te Rotterdam aan het lontoor Wynatraat 16 en te Does I Frankin, Lange Vorststraat 0 a J. van Dongen, Opril D 23; iseie by C. de Krijgerte Ove- >y H. Boonman Lz.; te'a H«er- serke bij J. van Schaik Wz.; eerenhoek by Jac. Boonman, uizenstraat. inding naar buiten na ontvangst plus f0.15 voor porto- en )happij van Verzekering op 't leven. mkelyk opgericht 8 Maart 1843. edgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 Juli 1895No. 41» end maatschappelijk kapitaal f 306-090' 'V@ 4 April 1904f I.374.679.625. Agenten gevraagd- Smid, Heinkenszand. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant Onder dezen titel schrijft de majoor der artillerie C. J. M. Colette in „Het Centrum" het volgende: Nauwelijks had de Boy-Scout-beweging, naar Engelsch voorbeeld, baar intrede in ons land gedaan, was de levensvatbaarheid van een zoogenaamde Padvinders-Organisa tie bewezen, of er werden van verschillende zijden aan de verdere ontwikkeling van de nog zoo jeugdige spruit allerlei, min of uieer gezochte, bezwaren in den weg gelegd. En toch, ten slotte bestond eenstemmig heid omtrent het groote nut van deze organisatie, zoodat redelijkerwijze had mogen verwacht worden, dat het Centrale Counté, waaraan de leiding der beweging zoo goed was toevertrouwd, alle mede werking in plaats van belemmering zou ondervinden. Het was, en is nog, voornamelijk punt 1 der Padvinders beloite, die het moest en steeds moet ontgelden, de beloite, daar in Engeland door meer dan 400,000 jongens van 12- tot 18-jarigen leeftijd zonder bezwaar afgelegd.' Die belofte, door het Centrale Comité overgenomen en nadrukkelijk voorgeschre ven, zoodat niemand als P. V, mocht worden toegelaten dan né, die belofte plechtig te hebben afgelegd, luid in haar geheel: 1. Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland. 2. Ik zal mijn best doen iedereen te helpen waar ik kan. 3. Ik zal de Padvinderswet gehoorzamen. Ziet, zoo wordt er beweerd, van dien plicht tegenover God, Koningin en Vader land begrijpt de jeugdige P. V. niets; dus is het immoreel, hem die belofte te doen afleggen en moet die beloite bijgevolg ver vallen, of liever gezegd, in geheel andere „neutrule" bewoordingen worden vervat. Als het waarheid ware, dat het huidige Nederlandsche kind niet verstaat wat het wil zeggen zijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland, dan is het wel zeer treurig gesteld met onze jeugd. Wat zou er dan geworden zijn van onze chiistelijke natie, van onze gehechtheid aan het roemrijke huis van Oranje, van onze liefde voor den dierbaren Vaderlandsehen bodem O, die verfoeilijke, karakterlooze „neutra liteit" Ellendig woord, dat ruimte laat voor eiken uitleg, van alles iéts en daarom van niets alles in zich opneemt. Gelooft men werkelijk, dat het meeren- deel der ouders bezwaar heeft tegen het afleggen van dit deel der beloite door hunne kinderen? Wel neen, het zijn alleen die weinige schrijvers met een kleinen aanhang, die hier ongevraagd en ongewenscht als voorvechters optreden voor een denkbeel dige schaar van ouders en kinderen. Maar zoo zal men vragen waarom lieten zich dan zij, die de inzichten van het Centrale-Comité deelen, zoo spaarzaam ter zake hooren Eenvoudig hierom, dat men de zaak in de handen van dat Comité volkomen veilig achter, wat o.a. ook bevestiging vond in de plechtige installatie der P. V. te Amsterdam, die allen zonder bedenking en in tegenwoordigheid van vele ouders de gewraakte belofte aflegden. Helaas, de voorloopige fusie van de „Nederlandsche Padvinders-Organisatie", met den te 's Gravenhage bestaanden Bond „De Jonge Verkenners" onderdeel van den „Nederlandsche(n) Bend voor Lichamelijke Opvoeding" heeft het ge stelde vertrouwen jammerlijk beschaamd, al willen wij de goede bedoeling van het Centrale Comité in deze gaarne waardeeren. Zonder één der reeds betrekkelijk vele plaatselijke comités erin te kennen, zijn de meest ingrijpende wijzigingen gebracht 'n de grondslagen der oiganisati9, welke door die comité's een enkele wellicht uitgezonderd waren aanvaard. De „naam" maximum van kleingees tigheid moest veranderen en luiden „De Nederlandsche Padverkenners" terwijl nu nl iedereen wist wat onder den naam „Padvinders" moest worden verstaan. De minimum „leeftijdvan 12 jaren is teruggebracht tot 10 jaren. Aldus krijgen tvij thans een vereeniging van joDgens van 10 tot en met 17 jaren: Ziet, die kleinen van 10 jaren zullen nu wel alles ter dege begrijpen wat men hen wil laten „verkla ren" en hun als wetsartikelen zal worden voorgelegd. Men moet de zaken maar naar zijn hand willen zetten! En dan, welke leider zal de verantwoordelijkheid durven op zich nemen om met zoo'n, misschien zeer talrijke school van 10 jarige kinderen er op uit te trekken, oefeningen te honden en wat al meer? Voorts bestaat het voornemen, van de ouders der P. V. een „contributie" te eischen van 5 centen per week, terwijl tot dusver de toetreding tot de organisatie kosteloos was. Edoch, een rijksdaalder in het jaar is voor tal van ouders te veel en zoo verwatert dan het edele karakter te organisatie, die immers te doel had, zij het dan ook geleidelijk, alle categorieën van jongens in zich op te nemen, de minder bedeelden niét af te stooteu om thans te worden een vereeniging van grootere en kleinere jonge heertjes. Neen, duizendmaal neen, dè.t is niet meer het werk van een Baden Powell! Als gij thans den blik mocht wenden naar het vaste land, dan is het maar te hopen, hooggeachte generaal, dat ge, om u zooveel leed te besparen, over het twistzieke Neder land heenziet om met meer voldoening de vruchten van uw streven en arbeiden in het verre China te aanschouwen! En „last not least", wat is «r van de belofte gekomen Wet, deze draagt thans den naam van „Verklaring" ik moet zeggen, spitsvondig bedacht. Die „Verklaring" luidt aldus: „Ik zal mijn uiterste best doen de pad verkenners- wet getrouw na te komen". Flink „Deutraal", niet waar? En ook voor kinderen van 1U jaren uitnemend te begrijpen En zoo is dan angstvallig teruggekrab beld voor wat geschrijf en geschreeuw Blij mogen wij nog zijn, dat de naam van God niet ten eenen male verdreven is, doch hiervoor nog een plaatsje is gevonden in Art. 2 van de P. V.-wet, luidende: „Een Padverkenner eerbiedigt God, eert de Koningin, dient zijn Vaderland en gehoorzaamt zijn ouders en meerderen". En als toelichting volgt dan: „Een Pad verkenner heeft, naast eerbied voor het Allerhoogste, zich te onderwerpen aan het aardsche gezag; hij werkt mede tot den bloei van bet Vaderland en is verdraagzaam tegenover andersdenkenden". Vroeger luidde dit Art.: „En P. V. is trouw aan de Koningin, aan het Vaderland, aan zijn Ouders en Vrienden enz." Veel begrijpelijker, i.iet waar, dat nieuwe „Art. 2- dan de oude „belofte"Maar neen, die „belofte" is nog geenszins „oud"zij bestaat nog steeds voor die P. V.-afdeelin- gen, die niet wenschen op te gaan in het nieuwe régime en het patronaat van den „Nederlandsche(n) Bond voor Lichamelijke Opvoeding" niet verlangen te aanvaarden. De vraag is numet Baden-Powell of tegen Baden Powell, vierkant staan voor zijn beginselen of neutraliseeren. Hadde het Centraal-Comité pal gestaan en eenvoudig up alle aanvallen stilzwygend geantwoord: „indien ge niet wenscht toe te treden, moet ge het laten", dan durf ik beweren, dat de oorspronkelyke en nieest deugdelijke „Nederlandsche Pad vinders-Organisatie" zich schitterend zou gehandhaafd hebben. Nu is zy aan het wankelen gebracht en is meer scheuring ontstaan en nog te verwachten dan te voren het geval was en in de toekomst ooit het geval zou zijn geweest. Daarom, Plaatselijke Comité's, bedenkt goed wat u te doen staat, want zonder sympathie en vooral zonder de sympathie der „ouders", is elke vereeniging of orga nisatie, onder welken vorm ook, onhoudbaar. Van af mijn standpunt roep ik u tee: „Nederlandsche Padvinders-Organisatie," sta pat! Goes. Donderdagavond vergaderde in de kleine zaal van V, O. V. de vereeniging „De Ambachtsschool", werd althans ge acht te vergaderen, want toen het uur van vergaderen sloeg bleken aanwezig 5 be stuursleden (later kwam er nog een binnen) nul leden, drie verslaggevers en de noodige stoelen en tafels. De voorzitter, de heer Coomans deelde mede dat deze vergadering belegd was naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, hetgeen hij na arrestatie der notulen door den heer Hajenius, secretaris, deed voorlezen. Daar uit bleek dat voortaan de subsidiën aan ambachtsscholen zullen worden verleend onder zekere voorwaarden welke bestaan in het tijdig opzenden van alle bescheiden op die inrichting betrekking hebbende, mitsgaders rekeningen van verschenen boekjaren en begrootingen van nieuwe aan het ministerie en het zenden van een gelijkluidend afschrift aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, met de toezicht op die scholen belast. De heer Coomans deelde mede dat hierdoor een reglementswijziging was noodzakelijk ge worden, welke bereids in eene bestuurs vergadering was ontworpen en welke hij nu aan de goedkeuring der vergadering (Van nul leden, 3 verslaggevers en vele stoelen en tafels) wenschte te onderwerpen. Daarop had voorlezing der verschillende gewijzigde artikelen plaats, welke wijziging meestal bestond uit de formule: na goed keuring van Z. Excell. den Minister van Binnenl. Zaken. De reglementswijziging werd ten slotte door de aanwezige bestuursleden door de vergadering durven wij met te zeggen goedgekeurd. Daarna werd de verga dering gesloten, Vergadering „Handelsbe langen". Zoo ooit de Goesche Midden- standsvereeniging een vergadering heeft geannonceerd, die belangwekkend belooft te worden, dan is het nu (zie achter staande advertentie in dit nummer,. Reeds de naam Meuwsen alleen trekt volle zalen. Wij zijn dan ook overtuigd dat niet alleen geen enkel middenstander, maar ook geen enkel burger Maandag avond op het appèl zal ontbreken. Moge de faam, welke den heer Meuwsen niet alleen als kranigen organisator (met Dr. Nouwensj van den Neuerlandschen Mid denstand, maar ook als talentvol spreker roemt, waarheid blijken te zijn! Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie der firma F. Sandyck, die haren bekenden boekwinkel in de Lange Kerkstraat alhier beduidend heeft vergroot en overeenkomstig de eischen des tijds ingericht. Wij twijfelen niet of menigeen zal a. s. Zaterdagavond een kijkje nemen in dit nieuwe, fraaie magazijn. Gisterenavond bracht het muziekge zelschap „Euphonia" een serenade bij haar medelid dhr. Rooze, die dien dag in het huwelijk was getreden. Nadat een paar muziekstukken voor zijn huis ten gehoore waren gebracht, wandelde de harmonie nog spelende eenige straten door. Niet tegenstaande deze onverwachte promenade was er tamelijk veel volk op de been. Middelburg. In een Dinsdagavond al hier gehouden vergadering van bookdruk- kerspatroons is in beginsel besloten tot de oprichting van een afdeeling Zeeland van den „Nederlandschen Bond van Boek drukkerijen". (Z.) Gisterenavond werden Ponning- hoek en omgeving alhier in opschudding gebracht. De ruiten waren stuk geslagen in den winkel van de winkelierster J. M. A. aldaar. Deze vrouw is dezelfde, die onlangs wegens heling der goederen bij Maas en de Groot gestolen, werd ver oordeeld. Toen de politie ter plaatse ver scheen, was de vrouw verdwenen, na eenig zoeken werd zij in een naburigen stal aangetroffen in gezelschap van C. W., den .slager, die eveneens destijds we gens heiing werd veroordeeld en toen op de rechtbank minder lieve woorden tegen de vrouw bezigde. De vrouw had eene wonde aan het gelaat. Zoowel de man als de vrouw werden eerst in den stal en later op hot politiebureau in verhoor genomen, maar daar niet uit te maken was, wat ge schied is, werden beiden op vrije voe ten gelaten. Door de politie alhier zijn gisteren avond in een logement aangehouden ze kere J. en M., beiden Verdacht van dief stal met braak gepleegd te Breda, en wier aanhouding door den Commissaris van politie aldaar verzocht was. Vlissingen De dagmailboot „Engeland" van de maatschappij' „Zeeland", welke naar Hendrik-ldoAmbaeht is gesleept, is. voor f 42.000 verkocht aan de .sclieeps- slooperij' aldaar. (Z.) De tweede door de Rotterdamsclie Lloyd van de werf der Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier in op dracht gegeven nachtboot zal den naam dragen van „Pontianak". De machinisten F. J. L. Swuste, W. G. Jacobs, J. A. Leng en P. Davidse, geplaatst bij1 de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier, zijn bestemd voor plaatsing op de nieuwge bouwde torpedoboot-jagers „Wolf" en „Fret". Z.J Donderdag j.l. wapperde de Neder landsche driekleur .van de II. K. kerk en de Katholieke scholen als feestelijke uiting bij de eerste steenlegging der nieuwe kerk. (Zie hierover in de rubriek Kerk nieuws in het nummer van heden). De Engelsohhe driemastschoener „Julia", welke alhier een lading steen kolen heeft gelost, heeft thans ligplaats genomen aan de electrotinfabriek alhier, tot het innemen yan een lading ijzer. Alhier is opgericht een locaal co mité van de Nederlandsche padverken- ners-oiganisatie. Tot bestuursleden wer den gekozen de jiceren A. J. van Ocken- burg, M. van der Beeke Callenfels, H. G. van Groll, D. L. H. van Kaalte, jW. J. Frij'ling, A. J. de Koning en J. W. Jak oh ze. De Keizer van DuitschJand zal half Mei van hier met zijn jacht naar Engeland vertrekken, ter bijwoning yan de onthul ling van het monument voor Koningin Victoria. Zierikzee. No. 70 van de St. Crt. be vat de statuten van de Roomsch-Katho- lieke Middenstands-vereeniging „De Han ze", afdeeling van „Die Hanze", Bond van Roomsch-Katkolieke Vereenigingen van den Handelsdrij'venden en Industri- eelen Middenstand in net bisdom Haarlem, alhier. 23 Maart. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de statuten der Maria- Vereeniging alhier goedgekeurd en lol geestelijk adviseur dezer vereeniging be noemd den Zeereerw. heer C. J. Karstens, Pastoor. In de gisteren gehouden Bestuurs vergadering van het PI. Com. voor K. S. Actie zijn de bestuursfuncties aldus vast gesteld: 1. 11. S. Numan van Son, voor zitter; L. J. Guinée, onder-voorzitter; V. C. Maes, le secretaris; W. C. v. Ooster hout, 2e secretaris; A. J. Schilleman, penningmeester. 's Heerenhoek. Woensdag 22 Maart j.l. vergaderde de gemeenteraad alhiex-, waar bij 6 leden present waren, één was door ziekte afwezig. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd en de inge komen stukken voor kennisgeving aange nomen. Daarbij was ook een kasverslag van den ontvanger, waaruit bleek dat er niet alleen geen geld in ka.s was, maar dat de ontvanger al een hoele som. in voorschot was. In besloten vergadering werd het ko hier Hoofdgeld besproken en opgemaakt, hetwelk hierna in openbare vergadering werd vastgesteld tot een bedrag van f3246,695, met een factor van 1.88 en 223 aangeslagenen. Heinkenszand In de raadsvergadering van Woensdag waren alle leden tegen woordig. Notulen werden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. De in gekomen stukken werden medegedeeld en alle voor kennisgeving aangenomen. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. wijzigt do raad de begrooting 1910 op nieuw. Met algemeen goedvinden wordt een besluit genomen tot het aangaan van eene geldleening groot f 63720 ten behoeve van de waterleiding door Zuid- Beveland. (Z.) tllewoutsdijk. In do Woensdag gehou den raadsvergadering werden genomen de besluiten tot het aangaan der ge ld lee ningen in verband mot de waterleiding door Zuid-Beveland en tot dekking der kosten van den aanleg van ongeveer 2550 M2. nieuwe grintwegen. De vergadering besloot verder in be ginsel om het mestrijden binnen de be bouwde kom op Zaterdag te verbieden en tot het maken van verbodsbepalin gen tot het hebben van varkenshokken op korten afstand van woningen in die Verwachting tot aan den avond van 25Maart: Meest matige noordoostelijke tot noord westelijken wind. Veranderlijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk regen of sneeuwbuien. Weinig verandering van temperatuur. kom, waardoor menige onoogelijke en on behoorlijke toestand zal verbeterd worden. (M. Ct.) Bij kon. besluit is tot gezworene van het waterschap „Ellewoutsdijk" benoemd A. Smallegange Jz. Hoedekenskerke. De op 22 Maart voor- loopig vastgestelde kiezerslijst dezer ge meente bevat de namen van 227 kiezers voor de Tweede Kamer, vorig jaar 232 226 voor de Provinciale Staten, voorgaand jaar 231 en 215 voor don gemeenteraad, voorgaand jaar 213. De voor do landbouwvereeniging „Onderlinge Hulp" alhier geleverde 168500 K.G. ammoniak-superphosphaat (eerste schip) bleek na onderzoek door het rijks-landbouwproefstation to Goes te bevatten 6.9 pCt. stikstof en 9,2 pCt. phosphorzuur in water oplosbaar. Bij eene garantie van 7 pCt. stikstof en 9 pCt. phosphorzuur is dus volgens de algemeene handelsvoorwaarden aan de garantie voldaan. Souburg'. Zaterdag 1 April a. s. her denkt de heer H. J. Adriaanse, hoe hij vóór 30 jaar alhier als gemeente-veld wachter in dienst trad. (Z.) Boschkapelle Onze Maria-Vereeniging, die zich zeer verdienstelijk maakt door het in bruikleen geven van verschillende verplegingsmiddelen aan zieke parochia nen, heeft een flinken ziekenstoel aan geschaft, die ongetwijfeld vele diensten zal bewijzen. Er heeft zich hier weer een geval van diphtheritis voorgedaan bij een acht jarig meisje. Het schijnt dat de gevreesde ziekte hier niet voor goed wil wijken. Breskens. Iets uit het boekjaar 1910 van de Tramweg-Miji. BreskensMalde- ghem: De uitkomsten van het bedrijf zijin gunstig. Goederenvervoer en personenver voer gingen veel vooruit. De sneltram OstendeBreskens gaf gunstige uitkom sten. De baan werd veel verbeterd. Voor verschillende werken aan de rails werd f 34.272.415 uitgegeven. Al Jiet rollend ma terieel is voorzien van buffers en trek- en stootinrichting. Aan 6 Beynes-rijtuigen werden nieuwe balcons gebouwd. Voor het rollend materieel werd uitgegeven f 8932,05. Er werd een nieuwe locomotief aangeschaft van 16 'ton dienstgcwicht. Te Draaibrug en Breskens zijn inrichtingen voor eleotrisch licht aangebracht. De ontvangsten waren f 100.322,31®, d.i. f 8,50 per dagkilometer, tegen f 8.03 in 1909. De uitgaven beliepen totaal f 49127,67. De totale winst bedraagt f51174.645. Er zal voorgesteld worden 9 pCt. van het kapitaal uit te keeren. In 1911 treedt de commiss. Jhr. mr. A. van Karnebeek af. Naar wy vernemen worden hier po gingen aangewend om eene rederijkerskamer op te richten. Dezer dagen zal eene ver gadering voor belangstellenden worden gehouden. In de jongste zitting van den raad onzer gemeente werd het kohier van den hoofdelyken omslag vastgesteld op f4149,64. Er zyn 431 aangeslagenen. Woensdag j.l. hield de schietver- eeniging alhier eene vergadering by de kinderen Van Leeuwen. Tot secretaris werd gekozen dhr. C. Taselaar, tot penningmees ter dhr. J. Salomé en tot commissaris dhr. P. Rozendaal. Besloten werd om veel propaganda te maken voor de vereeniging. Biervliet. De raad onzer gemeente besloot in de j.l. gehouden zitting, om eene subsidie van f 50 toe te kennen aan het R K. Armbestuur, om het oudste der kinderen van Vbd Vooren naar een gesticht te doen. Zooals men weet bleven deze vier kinderen alleen zitten, daar de moeder stierf en de vader heimelyk naar Amerika vertrok. Aardenburg. Van welingelichte zyde kunnen wy mededeelen, dat het bericht in Zelandia van Zaterdag jl., omtrent het ontslagvragen van Mr. Hennequin uit zijne openbare betrekkingen geen grond heeft.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1