qmmm iiieüws. Besluiten en Benoemingen. KERKNIEUWS. O n D E R w ij S. Landbouw en Veeteelt. Uit de Staatscourant. Rechtszaken. Op de a. s najaarateDtooostelling te Etst zal de kruishes de vrucht zijD, die in alle mogelijke variëteiten zal worden ingezonden. Ook beval de heer Snellen het gebruik aan van zakjes om de vruchten hetzij de kleinere zakjes, die men langs den Rijn gebruikt, meest afkomstig uit Dieren ten prijs van ongeveer 8 voor een cent, hetzij en dat vond bij beter, de grootere zakken, die men in Tyrol gebruikt en waarin een tros vruchten met de bladeren gestoken wordt. De vereeniging zal zakjes disponibel stellen en ook rupsenpoeder, dat een lid van deze afdeeling. die ongenoemd wenscht te bljjven, f 20 per 100 KG. goedkooper kan leveren dan Zwijndreeht. Op het aankweeken van fijn fruit drong spreker zeer aan en beval de Pomologische fruitmarkt aan, welke geen concurrentie beoogt maar den producent niet geheel en al aan de willekeur der veilingen wil overlaten hoe goed de veilingen overigens ook mogen'werken. Ten slotte wijdde spreker,een woord aan de verpakking. Spoedig zal vanwege de Pomologische vereeniging een reclame boekje worden uitgegeven over het fruit. In de verpakking wenscht de heer Snellen vooral uniformiteit betracht te zien, ééne verpakking voor bepaalde soorten over het geheele land, desnoods met een wettelijk waarmerk. Daardoor] zou èn onze binnen- landsche handel èn de export naar het buitenland zeer worden gebaat. Doch de producenten schijnen hier weinig voor te voelen en zich daarvoor geen offer te willen getroosten. Reeds eenmaal leed een uniforme regeling der uienverzending schip breuk op een extra kosten van t/o cent per baal. In het Westland is thans een beweging gaande om opnieuw tot uniforme verzending van fruit te geraken. Met den wensch dat spoedig een orgaan moge verschijnen, dat den tuinbouw, de fruitteelt en beider betrekkingen met den exporthandel be spreekt en van advies dient in onzen tijd een onmisbaar vereischte -- sloot spr. zijn rede. In het daaropvolgend debat bleken ver schillende personen het niet eens met den spreker aangaande uniforme verpakking en het binden van zakjes om de vruchten en had eene levendige gedachtenwisseling plaats de wrijving tusschen theorie en praktijk! een der debaters verklaarde onomwonden, dat hij nooit meer zakjesom de vruchten zal binden, wijl deze daardoor een wankleur krijgen en rotte plekken aan den steel. Een ander zeide, dat, volgens opgedane ervaring, vroeg fruit in zakjes verrassende resultaten opleverde, maar laat fruit niet. Vrij laat werd de vergadering, welke slecht bezocht was, opgeheven. Middelburg. Men schrijft ons Bijl den aanleg van het kanaal door Walcheren moest een nieuwe uitweg ge zocht worden voor het rioolwater onzer gemeente ,daar bij het maken van bet kanaal de Middelburgsche haven verviel. Deze uitweg werd gevonden door het graven van een smalle sloot van Middel burg naar Veere, waardoor het rioolwater wordt opgedreven naar een spuiboezem. Uit dezen spuiboezem komt het dan bij laag water door een automatisch wer kende sluis in het Veersche gat. Deze spuiboezem slibt steeds aan en het gevolg daarvan is, dat er vooral bij- droog en warm weer daar ter plaatse een onverdragelijke- stank beerscht, zeker niet ten voordeele van de gezondheid der omwonenden, wier aantal steeds grooter wordt doordat in de omgeving van den boezem vrij' veel gebouwd wordt. Reeds meermalen is ter dezer zake op verbetering aangedrongen, b.v. door het opzetten van het rioolwater met goed goed zuiver water. Het gemeentebestuur van Middelburg was daartoe niet bereid en dat van Veere is daartoe finantiëel niet in staat. De gezondheidscommissie te Veere spande zich ook voor de zaak en de inspecteur der volksgezondheid ook de hoofdinspecteur, dr. Ruysch, erkenden de noodzakelijkheid, dat hier spoedige en af doende verbetering wordt aangebracht. Men besloot zich na het opmaken van een plan, dat een uitgaaf ineens van f 24.000 zou vorderen, tot de regeering te wenden. Maar ook van die zijde is geen hulp te verwachten; althans dezer dagen is van den minister van Binenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat hier geen voldoende rijksbelang aanwezig is, om van rijkswege in te grijpen. Men zal dus een anderen uitweg moeten zoeken. Naar wij' vernemen heeft de officier van Justitie een strafvervolging gelast tegen zekeren W„ wonende Korte Noord straat alhier, die nu ongeveer twee jaar geleden het toen 7 maanden oud doch tertje van de weduwe S. in huis nam tegen eene door een menschlievende dame betaalde vergoeding, en nu thans die we duwe hertrouwd is met zekeren B. en haar kind terug eischt, weigert dit af te geven. Noch op aanzegging van de politie, noch bij deurwaardersexploit was W. te bewegen het kind aan haar moeder terug te geven. De op heden vastgestelde Kiezers lijst bevat voor de Tweede Kamer 1ste stemdistrict 884, 2de district 976, 3de district 1202, te samen 3062 kiezers; voor de provinciale staten respect. 879, 967, 1198, te samen 3044 kiezers; voor den gemeenteraad van het eerste kiesdistrict 866, tweede 808, derde 1015, te samen 2689 kiezers. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier is afgekeurd een uit nood geslacht schaap, lijdende aan baarmoeder- ontsteking. Vlissirigen. Donderdagmorgen om half tien zal in de parochiekerk alhier een H. Mis worden opgedragen ter intentie van den nieuwen kerkbouw. Na afloop zal men zich naar het fees telijk versierde terrein aan den Singel hegeven, waar de eerste steenlegging der nieuwe kerk zal plaats hebben. Zoowel het Dag. Bestuur der gemeente als R. K. Vereenigingen zijn tot de bijwoning der plechtigheid uitgenoodigd. Ook zullen de leerlingen der R. K. scholen aanwezig zijn. Van Breskens is heden naar New castle vertrokken het Engelsche stoom schip „Cottingham", na aldaar een lading steenkolen te hebben gelost. - Uit de binnenhaven is het lijk op gehaald van de 76-jarige weduwe S. Kodde, wonende te Koudekerke, die giste renavond daar bij ongeluk was ingeloo- pen. De heer P. H. van den Bolck, adjunct-stationschef, wordt met ingang van 1 Mei overgeplaatst van hier naar Venlo. Zierikzee. In de afgeloopen maand is gespaard door middel van spaarzegels: op school A f 29.75school B f 52.35 school C f48.60; R. K. Par. school f36.35; Christ, school f21.79; Ambachts school f7.79; totaal f 196.6.3. Het aan tal uitgegeven spaarboekjes aan school kinderen bedroeg einde f ebruari 534. Verschenen is het jaarverslag 1910 der Vereeniging tot oprichting en instand houding van de Ambachtsschool alhier. Het aantal leden bedroeg op 31 Decem ber 89, tegen 90 op 1 Januari. De statuten werden gewijzigd; de Ko ninklijke goedkeuring zal er op worden aangevraagd. De volgende bijdragen werden ver leend: het Rijk f4000; de Provincie f1200; de gemeente Zierikzee f1000; Burger-lVeeshuis te Zierikzee f50; Brou wershaven f25, Bruinisse f25, Dreischor f25, Noordgouwe 1'25, Oosterland f25, Zonnemaire f25, Nieuwerkerk f 15, Dui- vendijke f 10, Eikerzee f 10, Ellemeet f 10, Ouwerkerk f 10. Van af 1 Januari 1911 zal de maximum-subsidie van de Provinciale Staten van Zeeland f 1600 bedragen. Bij de prijsuitreiking op 30 April wer den eind-diploma's verleend aan 3 tim merlieden, 6 smeden en 5 schilders. Drie jongelui kwamen niet voor een diploma in aanmerking. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1910 55. Op 31 Dec. 1910 wa ren 65 leerlingen op de school werkzaam, n.l. 26 bij het timmeren, 21 hij het sme den, hij het verven 18. De schoolgeldheffing bleef ongewijzigd, n.l. f 10, de helft voor minvermogenden, onvcrmogenden vrij. Voor leerlingen uit gemeenten, die ten minste f 25 subsidie verleenen, bedraagt het schoolgeld de helft. 30 leerlingen waren afkomstig uit Zie rikzee; de overigen uit. Schouwen en Duiveland en St. Philipsland. De staat van bezittingen wijst aan: Waarde der bezittingen f 20,831.48' en aan schulden f22.472,12. Het batig saldo spruit grootendeels voort uit gelden der „oprichtingskosten", waaruit o. a. het ijzeren afsluitingshek, dat langzamerhand op de school aange maakt wordt, moet worden bekostigd. Heinkenszand. Door de leden der Stic- renvereeniging alhier is verleden week een jonge Friese he springslier aangekochl. Het is te hopen dat deze beter mag voldoen dan die verleden jaar werd aangekocht. Aan den rustend landbouwer A. de Koster alhier is voor één a twee jaren ruim vier gemeten heidegrond, gelegen te Valkenswaard, gratis afgestaan met bet doel om dien grond op Zeeuwsche ma nier te bewerken en te bezaaien, waar mede dan ook is begonnen. Ook is een groote hoeveelheid kleigrond daar heen gebracht om te trachten den grond vrucht baarder te makeneen en ander geschiedt in compagnieschap. 's Heer Arendskerke. Dinsdagavond hield de schietvereeniging „Pro Patria" alhier haar jaarvergadering. Uit het verslag van den Penningmeester omtrent den finan- cieelen toestand der vereeniging bleek, dat in 1910 ontvangen was f 126.295 en uitgegeven f 108.93, alzoo een goed slot van f 17.765. Verder werd besloten op Zaterdag Hein- kenszandsche kermis een schietwedstrijd te houden, waartoe de verschillende in Zuid-Beveland bestaande schietvereenigin- gen zullen worden uitgenoodigd. Tot afgevaardigden naar de vergadering van den Zeeuwse.hen Schietbond werden benoemd de heeren P. Traas, primus en M. v. Iwaarden, secundus. 's Heerenhoek De werkmansveraeniging „E. M. M." hield Dinsdagavond hare jaar- lijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan con tributie en donateursgelden een bedrag van f563,91 was ontvangen, terwijl de uitgaven f 478,285 beliepen. Het gunstige slot f85,625 maakt met het slot 1909 f334,52 eene kas van f 420.145. Aan zieken werd uitgekeerd f 420.90. Gekozen Jac. Wiskerke tot vice-penningm., vacature van Dalen, en herkozen Ch. 1 Serrarens Jr. tot vice-secret. De vereeniging telt nu 102 leden. Hansweerd Het zeilsohap „Zwerver schipper P. de Pree, geladen met kolen, liep bij het binnen varen van het ka naai te Wemeldinge tegen den Oosthaven- dam, waardoor het zoo zware lekkage bekwam, dat men de lading moest over- lossen. Aan de werf „Zeeland" alhier is door den heer Mampaij te Ruinst (België) den houw opgedragen van een sleepschip, circa 700 ton groot. Dinsdag passeerde per schip het bergingsmaterieel van de firma Gerling te Antwerpen, om te trachten het op de Oosterschelde gezonken schip „De Jeune Eduard" te lichten; de lading welke uit grint bestaat zal eerst met een zand zuiger worden verwijderd. lerseke Men is thans bezig met het leggen der gasbuizen in deze gemeente. De gasprijs is bepaald op 8 en 9 cl., de meterhuur op 20 ct. voor een 3-lichts, 30 ct. voor een 5-, 45 ct. voor een 10-, 60 ct. voor een 20-, 80 ct. voor een 30-, f 1 voor een 50-, f 1.20 voor een 60- en f 1,80 voor een 100-lichts brander; groo ter bij overeenkomst. Hoedekenskerke. In de Maandag gehou den vergadering van het Bestuur van het waterschap lloedkenskerke werd gevolg gevende aan het besluit, genomen in de vergadering van ingelanden van dit a- terschap, besloten in 1911 over te gaan tot begrinting van de volgende gedeelten van wegen: Nieuwen Hoondertschen dijk, 245 M Noordweg. 250 M.Veerhoekschen weg, 360 M.; Aalweg, 300 M.; Slabbe- koornschen weg, 100 .\I.Waard weg, 300 M.; Siguitschen dijk, 145 M.; Vreelands wegje (bij dhr. Buteijn), 100 M. Totaal 1800 M., waarvoor uitgetrokken f2500. Aardenburg Naar „Zei." meldt, is de gezondheidstoestand van mr. P. 1 - J. Hennequin, alhier, oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid der Provinciale Staten van dien aard, dat hij zijn kamer niet meer kan verlaten. Dientengevolge zal de heer Hennequin de weinige openbare be trekkingen, welke hij thans nog bekleedt, neerleggen. Reeds heeft hij ontslag ge vraagd als lid van het bestuur van het waterschap der sluis aan de Wielingen en in de aanstaande vergadering van de watering Cadzand zal hij ontslag nemen als ontvanger-griffier van dat waterschap. Koewacht. Zekere H., klompenmaker alhier, zou een varken gaan slachten. Met wiskundige juistheid bad hij berekend, dat hij, om het vleesch van dat varken voor bederf te bewaren, 12 K.G. zout noodig zou hebben Nu kostte het zout bij zijn buurman 10 ets. per kilogram en even over de grens maar 3 ets.dat was een ver schil van 84 ets., bijna een dagloon. Hij besloot daarom den noodigen voorraad in Belgie te halen maar o wee toen bij met zijn zakje op den rug op Hollandsch grond gebied kwam, werd hij overvallen door twee ambtenaren. In allerijl nam hij de vlucht, achtervolgd door de ambtenaren, die een paar revolverschoten deden hooren Onze klompenmaker, die niet van schieten hield, gaf zich over en werd naar het kantoor der invoerrechten gebracht, waar- proces verbaal tegen hem werd opgemaakt en het zout in beslag genomen. Hij moest nu toch nog zout bjj zijn buurman koopeD. Hulst. De heer mr. B, J H. van Blaricum is Maandag als kantonrechter alhier ge ïnstalleerd. In de Maandag gehouden bestuurs vergadering van de Ambachtsschool alhier is, met ingang van 15 April e.k., benoemd tot directeur de heer W. O J. van Beuze kom, leeraar aan de Ambachtsschool te Leiden. Met hem stond op de voordracht de heer A. J. Munsterman, leeraar aan de Am bachtsschool te Assen. (Zei.) Breskens. Men meldt aan de „Midd'b. Crt". De nieuwbenoemde burgemeester, de heer D H van Zuijen, is een oud- Bressianer, die sinds langen tijd te Brussel een graanhandel drijft. Dinsdag, toen de benoeming hier bekend werd, wapperde van vele woningen de driekleur. Den ochtend van dien dag zag men de deur openstaan van de woning eener weduwe, die zich tijdelijk bij haar dochter te Vlis- singen bevond. Bij onderzoek bleek dat de straatdeur vermoedelijk met een valschen sleutel was geopend en de kamerdeur open gebroken Er bleek niets vermist te zijn. Vermoedelijk hadden de dieven gerekend geld te vinden, doch het was. er niet. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt een fonds te stichten ten einde daaruit het school geld te betalen, van minvermogenden, die de openbare school bezoeken Deze com missie bestaat uit de heeren: J. deHullu, P. v. d. Male, A. Salomé, E. de Thouars en L. Roggeband. Toen een dergelijk fonds weici gesticht voor de bestrijding der schoolkosten, voor kinderen, die de Christelijke school bezoe ken, stelde de „Bresk. Crt." de vraag: „Misschien beleven we nog wel een tijd, dat voor het onderwijs geld wordt toe gegeven Thans zien we zulk een vraag niet door de „Bresk. Crt." gesteld. Enfin, dat is neutraliteit! Zouden wij nu niet met evenveel recht die vraag mogen stellen 1 Eede. Naar wij vernemen zal in het na burige Maldeghem (B.) eene weefschool opgericht worden met eene fabriek, van ongeveer 200 man De stichting gaat uit van de eigenaars van „De Lieve" uit Eecloo. waarin thans gestaakt wordt. Zeer zeker zullen deze plannen door allen in den ronde worden toegejuicht en voornamelijk ook door de Nederlandsche grensbewoners, daar de boerenarbeiiers bier voor een laag loon werken. Kadzand. Bij kon besluit is "met ingang van 1 April a. s. tot opzichter van den Rijks ^Waterstaat 4e klasse benoemd dhr. M Cappon, thans te Zwolle. IJzeildijke Aan den eervol ontslagen postbode, P. Verstrenghe, is een pensioeu toegekend van f 438 'sjaars. Waterlandkerkje. Bij kon. besluit is tot burgemeester onzer gemeente herbenoemd dhr. A. Hendrikse. Zuidzande. Tot directeur van de zang- vereeuiging, vacature-Geelhoed, is benoemd dhr. P. de Hullu alhier. Hengstdijk. Zondagavond circa half elf werd de vrouw van C. van B., wier man met thuis was, gewekt door leven aan het winkelraam. Toen zij den winkel binnentrad zag ze juist eene hand terugtrekken door de ruit, waaruit een stuk was gesneden. Eenige winkelwaren, voor het raam, uitgestald, waren verdwenen Met een politiehond is een onderzeek ingesteld naar den brutalen dief, doch nog zonder gevolg De woning ligt aan den hoofdweg van het dorp. M. Ct. Tut secretaris ontvanger van den ^een der t Abram" polder is benoemd de heer J. L Versprille te Kortgene. M. Ct Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Breskens de heer D. H. van Zuijen, en tot burgemeester van Zaamslag de heer J. de Fijter, Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei a s., op zijn verzoek, wegens gezond heidsredenen, eervol ontslagen de directeur van het telegraafkantoor te Middelburg, de heer C. W. Layendekker. Men schrijft uit Ourlenbosch aan de „Maasbode'' Een der leerlingen van het instituut St. Louis alhier, Émile Schumaker, heeft een schrijven gericht aan Z H den Paus, om den H. Vader te bedanken voor het decreet der Eerste H. Communie, waardoor 60 leerlingen van het Instituut het voorrecht hadden om op den feestdag van den H. Josef tot de H. Tafel te naderen. Van Z H. den Paus is daarop een antwoord ontvangen, waarbij aan de leer lingen van het Instituut den Pauselijken zegen werd verleend. In een volgend nummer zullen wij zoowel den brief \an den jongeheer Schumaker als het antwoord van den H. Vader mededeelen. Vlissingen. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres bij het openbiar lager onderwijs alhier bestaat uit de dames M. A. C. van de Volkcre, W. Krijt en T. C. de Hondt, allen alhier. Kruiningen. De heer P. Tazelaar, vroeger onderwijzer te Kapelle, thans hoofd der school te Werkendam en die onlangs 4 van de 9 stemmen verkreeg voor hoofd der school te Hardinxveld, staat thans uit 22 sollicitanten no. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Valkenburg bij Leiden Clinge. De heer L. Nijssen benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte alhier, heeft de benoeming niet aangenomen, zoodat de betrekking weder vacant is Axel Zaterdag slaagden voor de le klasse der Rijksnormaallessen alhier B. Huber, J Huber, B. Eggermondt en Ed. Lansu. Eindexamen R. H. B S. Het mondeling gedeelte van hel eind examen der Rijks Hoogere Burgerscholen in Zeeland zal dit jaar te Middelburg worden afgenomen. Men schrijft ods uit Koewacht De handel in aardappelen, voor eenigen tijd nog zoo levendig, is thans sterk ver minderd. Er worden bijna geen aardappelen meer naar België verzonden. Dit komt vooreerst omdat ieder zijn voorraad verre opgeruimd heeft en ten tweede omdat de marktprijzen veel gedaald zijn. In de eerste dagen dezer maand betaalde mem voor De Industrie 12 a 12I/2 francs per 100 KG thans ternauwernood 9l/2 tot 10. Blijft het weder gunstig, dan zal men dezer dagen hier met het poten der aardappelen gaan beginnen. Het Stsbl. no. 89 bevat een Kon. be sluit van den 13den dezer ,tot vernieti ging van het besluit van B. en W. der meente Middelhuig, van 30 September 1910, waarbij aan H. W. Verniel, te Mid delburg toestemming is verleend tot het aanleggen en houden eener loterij van kunstvoorwerpen. Een oneerlijke dienstbode Naar de terechtzitting der rechtbank te Middelbuig is verwezen de zaak tegen de 18-jarige dienstbode L. K. aldaar, ver dacht van diefstal ten nadeele van den winkelier M., bij wien zij in dienst was. Tevens werd de gevangenhouding van be klaagde bevolen. Voor den Hoogen Raad is Maandag behandeld de zaak van J. van R., arbeider te Renkum, die door het gerechtshof te Arnhem tot levenslange gevangennisstraf was veroordeeld wegens den bekenden moord op de dertienjarige Jaantje Pulie op '23 Augustus jl. ('assatiemiddelen waren niet aangevoerd. De advocaat-generaal concludeerde tot ver werping. Uitspraak 27 Maart. Nekkramp in de kazerne. Van bevoegde zijde wordt aan de „Pr. Gron. Ct." betreffende het vermoedelijk geval van nekkramp in de kazerne aldaar ge meld, dat gebleken is, dat men inderdaad mei deze ziekte te doen heeft. De mili tairen, die met den zieke in nadere aan raking zijn gewest, mogen de kazerne niet verlaten, terwijl een drietal tot nadere observatie is opgenomen. Daar overigens alles wat met den lijder in aanraking is geweest ontsmet is en door den officier van gezondheid alle voorzorgsmaatregelen tijdig waren geno men, bestaat er alle hoop dat het een alleenstaand geval zal blijven. De toestand van den lijder was Zater dag wat beter. Bran d. Men schrijft uit Waalwijk d.d. 20 dezer: Door onbekende oorzaak brak hedenmiddag ongeveer 1 uur brand uit in de groote hooischuur van den landbou wer v. B. In een oogenblik stond bet ge heele gebouw in lichte laaie, zoodat niets kan worden gered. Landbouwgereedschap pen benevens 8000 pond hooi werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbe kend. Men meldt uit Vlijmen: Zaterdagavond brak alhier brand uit in de woning van D. In een oogenblik stond liet huis in lichte laaie, zoodat aan redden niet viel te denken. Een naaststaande woning werd eveneens door het vuur aangetast en in asch gelegd. Hiervan kon eenig huisraad worden gered. Assurantie dekt de schade. Oorzaak onbekend. L ij k o p g e h a a 1 d. Te Haarlem is uit den Burgwal het lijk opgehaald van hel 16-jarig meisje van der Vygh, dat sedert 1 maand vermist werd. De W insch o ter „II omoeopate". L. M. W. Schultz, vrouw van F. L. Seifert, die sedert eenige maanden als „Winschoter homoeopathe", veel van zich deed hooren en achtereenvolgens werd veroordeeld tot viermaal f25 boete of 4 maal 10 dagen hechtenis; f40 boete of 40 dagen hechtenisf 300 boete of 60 dagen hechtenis en f 200 boete of 40 dagen hechtenis, is thans over de Duitsche gren zen gezet, zegt de „Tel." De politie van 'Winschoten bracht haar Vrijdagnamiddag naar Nieuweschans en de politie van daar transporteerde haar ver der naar Weener. Daar werd ze met „open armen ontvangen" door de Duitsche po litie. Ze kreeg daar onmiddellijk van rijks wege onderdak; omdat ze in Duitschland nog enkele straffen te goed heeft. De Nederlandsche staat houdt dus voor- loopig een vordering op haar van f 740. Mocht zij, na haar straf in Duitschland te hebben ondergaan, hier terugkeeren, dan kan zij die inlossen, of 180 dagen hech tenis ondergaan. Wijnbergen contra Treub. Wij lezen in hel anti-rev. „Friesch Dagblad": Hoe dwaas het ongezonde antipapisme is, bleek weer bij de behandeling der „Zedelijkheidswet". De heer Treub, afgevaardigde voor As sen, zong een loflied op het Neo-Malthusia- nisme, dat hij krachtig aanprees hij ons volk. De heer Wijnbergen kwam in een gloed volle speech daartegen op en zeide, dat hij elke bestrijding van dat stelsel aan vaardt, omdat hij niet wenscht, dat Gods Woord met voeten zal worden getreden en dat zoo brutaal zal worden ingegaan tegen de Christelijke zedeleer. Nu is de heer Treub protestant. En de heer Wijnbergen is roomsch. Toch kennen we „orthodoxe" gemeen ten, waar men bij herstemming tusschen den Neo-Malthusiaan Treub en zijn chris- te lijk en bestrijder Wijnbergen, den eerste verkiezen zou. Alleen om den „naam" protestant. Zóó mal doet het anti-papisme 1 Op den spoorweg tusschen Deventer cn Diepenveen is Dinsdagmorgen het lijk van een jonge vrouw gevonden, dat door mid den was gereden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2