r No. 29. Dinsdag 7 Maart 1911. Zevende Jaargang. Vmctijnl alken MAANDAG-, WOENSDAG- m ÏRilDAGAVOHD. G- Ga** BUITENLAND. FEUIlLETQft 6 September 1898 6 Maart 1911. ONTWAAKT. Welk weder zullen wij hebben? AZIJN es. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. A contant. Het is heden twaalf en een half jaar geleden, dat Hare Majesteit Wilhelmina plechtig werd ingehuldigd in 's Rijks hoofdstad als Koningin van Nederland. Twaalf en een half jaar heeft Zij, Koninginne bij de gratie Gods, over ons volk den heerschersstaf gezwaaid. Dat heerschen is ons echter niet zwaar gevallen. Integen deel mochten wij in die jaren ondervinden, dat Zij met evenveel wijsheid als zachtheid de teugels voerde van het bewind en zich minder eene heerscheresse, dan wel de landsvrouwe en de moeder van haar volk toonde, getuige o. a. het deelnemend bezoek, dat zij voor eenige jaren bracht aan de door feilen watersnood geteisterde streken van ons gewest. 's Heeren hand leidde Haar in die jaren naar het echt altaar en schonk Haar een veelgeliefde dochter, tevens de trots van haar volk en de hoop des lands, Prinses Juliana. Moge Hare zegenrijke regeering onder de olijftak des vredes nog een lange reeks van jaren ons vaderland tot heil verstrekken! Moge Hij, door Wien de koningen regeeren, koningin Wilhelmina met Haren doorluchtigen gemaal, Hare koninklijke moeder en Haar veelgeliefde vorstelijke dochter zegenen en bewaren en den band steeds vaster maken, die Nederland met Oranje verbindt! Dit vragen wij heden deemoedig den Almachtige met de Katholieke bedeDomine, salvam fae reginam nostram! Heer, behoed onze koningin en verhoor ons op dezen dag, waarop wij ten Haren gunste Uwen heiligen Naam aanroepen! I BELGIË De moord op een Nederland- schen Priester. Omtrent den moord op pastoor de Jong te Dampremy, kunnen we nog mededeelen, dat het parket by het ingestelde onderzoek eenige gegevens meent te hebben gevonden. Zoo heelt men bjj een ouden muur, dicht by de pastorie een ladder ontdekt en een pak groene zeep, die de moordenaars gebruikt hadden om de vensterruit in te drukken. Het EEN WARE GEBEURTENIS. 6. (SLOT) „Moesjegaat u toch weg naar dien boozen man van myn droom? en moet Hansje dan alleen blyven? Zal u hem dan nojit meer sprookjes vertellen en..en... ook nooit meer met Hansje samen bidden tot Ons Lieven Heertje Ik ben toch niet stout geweest? Och Moesje", snikt het kind op eens hartochtelijk uit, „doe niet als iu myn droom, och ga toch niet weg Een enkele ruk en de bloemen vieleu uit het haar op den grond. Zij knielt naast het knaapje, vleit zyn kopje tegen haar borst en zegt dan met een stem, waarin moeders alleen die eigenaardige bekoring weten te leggen: „Neen lievelingIk ga niet weg, ik bljjf bij Hansje, hoorStraks zal ik weer vertellen, maar dan moet mijn krallebol ook stil en rustig weer liggen gaan en slapen, dan wordt je des te gauwer gezond en sterk, dat wil je toch wel niét waar Kom geef me je handjesZoo dan bidden we eerst saampjes tot onzen Lieven Heer, en dan doet Hansje zyn oogjes toe niet papier, waarin de zeep gewikkeld was, is nog vrij gaaf en ongeschonden zoodat vermoed wordt, dat de zeep Zondag of Maandag gekocht is geworden. Voorts bleek, dat de zeep van een bijzondere samenstelling is. Ook zijn op verschillende voorwerpen vingerafdrukken gevonden, welke gephotographeerd zijn geworden. Vrijdagmorgen had de begrafenis plaats der slachtoffers, vanuit het gesticht der Zusters der Voorzienigheid. Een talrijke menigte was aanwezig. In de kerk werd de lijkdienst gehouden door den pastoor van Lambusard. De deken van Charleroi, waar? want Moesje blyft thuis." Nadat zij met hem zyn avondgebedje had gebeden, legt hg zyn hoofdje op het kussen en met zijne hand in de hare, ver maant zij hem tot slapen, en tuurt onderwijl naar de weggeworpen bloemen en... naar het versmade feestgewaad, en 't was of beiden haar verleidelijk toeriepen „Och leg ons niet zoo ruw ter zijde, laat ons u tooien en brengen naar de plaats van vreugde en vermaak. Kom neem ons weder opmaak n schoon en bevallig en schaart u in de ry der feestelingen Werktuigelijk laat zy het handje van haar kind los en strekt de hare uit naar kleed en bloemen.... „Ja neem ons maar! fluisterden zij weer, veracht 't genot niet dat wjj u bieden, be denk u eerst voor ge ons voor goed van u stoot, en als ge ons voor u zelve niet begeert, verwerp ons dan niet ter wille van uw echtgenoot," en 'twas, of gelijk met de stem der bloemen Cile's stem haar in de ooren klonk „Eens zal hjj je bidden, de tweede maal vragen, en de derde maal „O Oile! Oile!" klinkt 't smartelijk, „waarom hoor ik die woorden nu ook weer Waarom willen zy twijfel zaaien tusschen my en myn vertrouwen op hem Zal ik hem ooit onverschillig kunnen worden O, neen, neen 1" roept ze hartstochtelijk uit, „dat niet 1 maar zoo 'tooit zal zyn... wel nu, dan wil ik toch nooit aarzelen tusschen de HoogEerw. heer Kanunnik Lalieu hield da lijkrede. De bisschop van Doornik werd vertegenwoordigd door den vicaris-generaal Lemaitre. Voor het koor was een eenvou dige katafalk opgericht. Het koor was geheel bezet door priesters Buiten zorgden 12 gendarmen te paard en te voet met de politie van Dampremy voor de orde, daar eene ontzaglijke menigte zich verdrong voor de kerk. Nadat het defileeren voor de lyken afgeloopen was, hield de burge meester, dr van Geersdaele, een treffende rede, waarin hy de deugden schilderde van den verslagene, de droefheid van de bevolking en de liefde en eerbied, welke men had voor den pastoor. Zelden heeft men een stoet gezien als die, welke de slachtoffers begeleidde naar het kerkhof. Een honderdtal priesters, vertegenwoordigers vaa de religieuze orden uit de omstreken, de katholieke afgevaar digden van Charleroi, een menigte notabelen, en vele corporaties volgden de lijkkisten. Gendarmen te paard waren noodig om den stoet door de duizenden toeschouwers een weg te banen. Verschillende menschen te Dampremy hebben, naar de Vingtième Siècle meldt, den rouw aangenomen. FRIAKKIJK. Monis heeft zijn ministerie nu klaar zegt „Het Centrum" en we moeten er ons dus aan wennen, hem na Waldeck Rousseau, na Combes, Clemenceau en Briand als het werkelijke hoofd der Fransche republiek te beschouwen. En ook zullen we ons moeten gewennen aan een nieuwe reeks van leugenachtige frases, waarmee men zal trachten een nog scherper Kerkvervolging te vervaardigen. Het begint nu al„De hoofdpunten van het programma van het kabinet-Monis zijn de verdediging tegen de Kerkheerschappij..." Is 't brutaal of niet In een land als het huidige Frankrijk, waar de Staat of althans de meerderheid der Kamer oppermachtig is en op de meest willekeurige wijze woedt tegen de Kerk, zoodat de katholieken in het openbare leven zich niet meer kunnen uiten of roeren, daar gaat men zich „ver dedigen tegen de Kerkheerschappij". Hoe dat wellicht geschieden zal leert het geval met den heer Ma3se, onderwijzer aan een openbare school te Montignac sur Auvignon. Deze heer had aan zijn neutrale gevoelens uiting gegeven door op een pro cessie te schieten. Met een geweer te schieten. Daar moest de justitie zich wel mee bemoeien en voor de rechtbank te Nérac werd hij veroordeeld tot16 francs boete. Hij ging echter nog in hooger beroep en thans heeft het hof te Agen hem vrijge sproken omdat hij niets anders had gedaan dan zijn anti-clericale gevoelens uiten. 't Wordt nu heel gezellig in Frankrijk. Ook wil het nieuwe ministerie en het moet wel, wil het zijn vrienden blijven behagen, zich beijveren om de ontslagen spoorbeambten weer in dienst te doen komen. myn moederplicht en de wereld". Zij verlaat het bedje, raapt haar feesttooi byeen en begint alles langzaam op te bergen. Op den drempel der deur, die hy halver wege geopend had, stond haar man, door Dora niet opgemerkt, het gansche tooneel tusschen moeder en kind had bijgewoond. Ook op hem had dat droef kinderverhaal zyn invloed doen gelden en in het hart gegrepen. Hij bleef luisteren en toen het stemmetje zweeg en 't aandoenlijk slot van alles gezien had, opende hy verder de deur. Dora I" klonk het onuitsprekelijk innig van zyn lippen. „Hans!" riep zy verwonderd, „kom je me nu al halen? Is 't dan al tjjd?" „Neen Doral Ik kom je ontslaan van je belofte, om mee te gaan 1" en hy breidde zyn armen uit om haar met beiden te omvatteu. Zy weerde hem af. Cile's gif begon te werken. „Waarom vroeg ze koel. „Dora, ik zag en hoorde alles." „En hernam ze ademloos. Hy trok haar nu tot zich, geen tegenweer duldendebracht haar naar 't bedje, en terwyl hy op 't slapende knaapje wees, zeide hy ontroerd „Dkt is je wereld, Doral Nooit zal ik er tusschen in grypen of je ontrouw eraan doen worden, maar o, geloof dan ook myn De lieden, die op de schandelijkste wijzo de veiligheid der reizigers in gevaar brach ten, dienen in de gelegenheid gesteld, nogmaals hun „werk" van sabotage te hérvatten. Ziedaar de nieuwste koers der Fransche Republiek. Onder de leuze: vrijheid enz. Om een 1 ij k. Dezer dagen stierf te Brebières (Pas-de-Olais) een stationchef. Deze was vroeger een verwoed anti-clericaal geweest. Hy had aan de vereeniging der vrijmetselaars te Douai een papier over handigd, waarin hy beval, hem als hy stierf burgerlijk te begraven, d.w.z. zonder godsdienstige plechtigheden. In de dagen van zyn ziekte kwam de man echter tot inkeer, hjj liet een priester komen en biechtte. Daarna schreef hy met eigen hand op een gezegeld papier een nieuw testament, waarin hjj het eerste voor nietig verklaarde 6n vroeg, dat men hem kerkelyk zou begraven. Na den dood wilde de weduwe haar man kerkelijk laten begraven, doch, de vrij denkers waakten en lieten dit niet toe 1 Zy gingen met het eerste testament naar de rechtbank en deze verklaarde, dat de begrafenis burgerlijk zou zyn! De familie liet toen een lykmis opdragen en de kerk was vol belangstellenden. Het lyk mocht echter van de vrijdenkers niet in de kerk. Des middags hadden de burgerlijke plechtigheden plaats, doch niemand woonde die by behalve de familie en de burge meester. Het bisschoppelijk paleis van B o s s u e t. Mgr. Marbeau, bisschop van Meaux, heeft ten gemeentehuize een protest ingediend tegen de voorgenomen onteige ning van bet oude bisschoppelijke paleis, waar eens de beroemde Bousset resideerde. Een minnelijke schikking ten aanzien der huur vau het paleis had, zoo schryft de kerkvorst „liet behoud kunnen verzekeren van een monument, dat spreekt vau eeu roemrijk verleden, waar Frankrijk trotsch op mag gaan." AMERIKA. Roerige burgemeestersverkie zing. Bij de verkiezingen voor een burge meester te Chicago hebben zich dezer dagen ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Een man, die op een rechter vuurde en dezen aan het been verwondde, werd door den aangevallene doodgeschoten. Verscheidene andere personen werden gewond. IHHÏSCULAI I». De wanhoopsdaad eener moeder. Te Spiesen bij Trier heeft de vrouw van een mijnwerker in een aanval van zwaar moedigheid hare vijf kinderen, van een half jaar tot 8 jaar oud, gedood door hun den hals af t e snijden, en daarop zichzelve ernstig verwond. Een der kinderen had ze lieve, lieve vrouw, dat ik myzelve ook nooit ontrouw zal doen zyn aan myn heilige liefde voor de „moeder" van mjjn kind 1 Wjj zullen zoo straks samen „ons kind" bezighouden." Cecile, thans dubbel bekoorlijk in haar kanten kleedje en sierlijk gekapt kopje was voor het bal gereed. Ten hoogste over haar uiterljjk voldaan, snelde zjj naar Dora om van haar een woord van hulde te ontvangen. Dartel evenals altjjd, had zij reeds een voorraad van spot tende scherts op de lippen, toen haar blik als vastgeworteld bleet rusten op het twee tal voor het bedje. Daar ontwaakte eensklaps in haar ziel „iets" wat zy tot nog toe nooit gekend had, en dat onverklaarbare „iets" maakte, dat alle spot en scherts op hare lippen bestier ven en zy ongemerkt wegsloop naar hare kamer, om te bekomen van die wonderlyke ontroering die haars ondanks, zich thans van haar had meester gemaakt Dat oogenblik leerde Cecile veel, en toen later Von Rosen haar verder aan de hoede van de familie Meyer opdroeg, zeggende, dat hy naar zyn vrouwtje ging toen gevoelde Cecile, de twijfelaarster, het meisje dat haar leven wilde slijten frank en vry zonder huwelyksbelasting, een zeker heimwee naar dat versmade huwelijksleven. Verwachting tot aan den avond van 7 Maart- Zwakke tot matigen, zuidwestelijken later tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Regen of hagelbuien. Weinig verandering van tem peratuur. te voren ook lysol ingegeven. De vreuw beging den verschrikkelijken moord, terwijl haar echtgenoot in de mijn werkte. Toen des morgens hare woning gesloten bleef, deden hare bloedverwanten de deur forceeren. Reeds ten vorigen jare had de vrouw gepoogd zich door verdrinken van het leven te berooven. ITALIË Opzienbarende moord Heel Rome is in opschudding gebracht door een opzienbarenden moord, Donderdag j.l. ge pleegd op gravin Trigona, hofdame der koningin, door luitenant Paterno in een dorde rangshotel. De gravin werd dood op bed gevonden met een dolk in de borst, Paterno zwaar gewond door een pistoolschoot, dat hij zich had toegebracht. Paterno was een man, die veel uitging, duur leefde en diep in de schulden stak. Nu moest deze, dan gene hem geld leenen. Verschillende dames hadden hem al aan geld geholpen. In den laatsten tijd maakte hij het gravin Trigona lastig. Hij kwam in 1909 het eerst met de gravin in kennis, en wel te Palermo, waar de echtgenoot der gravin burgemeester was. Het was een ongelukkig huwelijk en van die omstan digheid maakte Paterno misbruik. Hij trachtte zich in de gunst der gravin te dringen en dat lukte na eenige moeite. Maar spoedig kwam hij met zijn bedelarijen voor den dag. De gravin hielp hem eerst, doch weigerde spoedig. Toen nam Paterno allerlei kwade practijken te baat om aan geld te komen. Hij bracht de gravin zelfs zoo in het nauw, dat zij een poging deed om zich te vergiftigen. De laatste maanden waren voor de gravin een voortdurende marteling. Paterno wist zelfs in het paleis te dringen, waar de gravin als hofdame vertoefde en hij wilde haar door bedreiging met een schandaal 20,000 lire afpersen. Eergisteren vernam hij van den advocaat der gravin dat deze besloten was zich voor goed terug te trekken en niets meer van zich te laten hooren. Paterno huurde toen in een hotel van den derden rang een kamer en wist door een bedriegelijke bood schap de gravin tot zieh te trekken, zoo genaamd voor een laatste onderhoud. Pa terno was gewapend met jachtmes en revolver. Nogmaals vroeg Paterno om geld. De gravin weigerde. Toen volgde de moord. Volgens de laatsce berichten is er veel kans dat Paterno, die zich een kogel door het hoofd gejaagd heeft, herstellen zal. Het ia avond. Langzaam spreidt hy zyn zwarte vlerken over de aarde uit, en wik kelt haar in een dichten sluier, opdat zy zoo straks rust zal kunnen vinden by de schoone koningin van den nacht. Ginds gloort Venus, de schoone avond ster. Vriendelyk schittert zy aan den hemel trans en zendt der mensch haar stillen avondgroet. Zacht suist het Zuidenwindje, en de nachtegaal verborgen onder het groen dor twijgen, zingt voor een gelukkig mensohen- paar, een lied van liefde en van harmonie. Aan alles kosnt een einde, ook aan feesten en vermaken. Amsterdam heeft weder haar dagelijksch kleed aangetrokken, alle buitensporigheden zijn verdwenen, alles is voorbij, doch de herinnering blijft. Ook Cile van Arkel heeft haar post bij de oude freule weder hervat, en met haar ging mede, behalve de herinnering aan al hel genotene, een blijvende werkelijkheid, de bloem Tan het geluk. En die tooverfee, ook door haar eindelijk gevonden, scheurde met haar tooverroede al de wufte weefselen, waarin het lucht hartige zieltje verward was geraakt van een, en bracht haar terug tot de erkenning van het eenmaal door haar zoo verworpen heilig ingesteld sacramentdeed haar vol-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1