en A1TIJD Zaterdag 25 Februari 1911. Zevende Jaargang. No. 25. CHINE '.tears en Meikontroomers mw WEEL, GOES. G 6 MAART 1911, RA AK, IWSTE ZWARTE LEURDE, WITTE iÊME STOFFEN, I0USSELINES. DE LIGNV, GOES- Veiuhijnt ellen MAANDAG-. VOENSDtG- in ÏRIJOASAVOND. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat nit s bladzijden. BINNENLAND. FEUILLETON* ONTWAAKT. UIT ZEELAHD. zonder gebruik ie het volgende ouding meer of t de wasch een 'en of beter een drogen. Ier of chloor, bij Ihet wasschen in ip waarin de witte :vat, veroorzaakt vrijven. iedere hulshouding, in de practjjk zijn. BASCULES. (rILAAR, te Goes, zal uur, op de voormalige buiten- >ord" aan den Ouden Singel, dhrn. CHR. en F. HOORNICK, |r k o o p e n groote partij (rdgranweWaalsteen, 10000 k, 10000 kleine Klinkers, bakpannen (groot model), pien, 50 marmeren Leien J M. marmeren Plint, 25 Jen 50 X 50, 20 M. arduinen Juinen Regenbaksteenen met Iels, 2 arduinen Paardenbak ken en Schotten, 6 marmeren Jnantels, waaronder 2 zeer v o o r s r, waaronder zeer zware, 20 erbalken, lang 7 M., zwaar dito, lang 10,50 M., zwaar Platen, Balken, Ribben en 40 M. Dakgoot, 8 Kapge- Ramen met Kozijnen, 53 1 Mendeuren met Kozijn, neblinden, Trappen, Kasten, n, Pomp met Kranen en Pijp, Ijzerwerk, zinken Buizen, Brandhout, Puin, enz. i om te verplaatsen ftje met Deuren en Ramen. ONTVANGEN: EN Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, woirdt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant TWEEDE KAMER. De zedelijkheidswotten. Een eerste stap is Woensdag door de Tweede Kamer gezet in den strijd tegen de pornografie door aanneming na dat eenige amendementen waren verwor pen van het volgende gewijzigde eerste lid art. 210 W. v. S. „Hij die eenig geschrift, waarvan hij den inhoud kent. of eenige hem bekende afdeelding of voorwerp, aanstootelijk voor de eerbaarheid, hetzij verspreidt, hetzij ter verspreiding vervaardigt in voert, uitvoert, hetzij in voorraad heeft, hetzij openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijgbaar aankondigt, wordt gesti'aft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden. Bij herhaling, begaan binnen de twee jaar kan ontzetting uit het beroep vol gen en zoo de schuldige van het ple gen van het misdrijf een beroep of een gewoonte maakt, dan wordt de straf verhoogd tot ten hoogste twee jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. I>e anneming geschiedde zonder hoofde lijke stemming, en alleen de sociaal-demo craten verklaarden bij monde van den heer Hugenholtz, dat zij zouden hebben tegen gestemd. Blijkbaar wordt dus vrij' algemeen in de Kamer gevoeld, al ontbraken de bezwaren niet, dat er met meer kracht tegen de pornografie moet worden opgetreden. Alleen het liberale „Handelsblad" is geweldig overstuur. Het raast en fulmi neert en schettert tegen „de zedelijkheid op papier" van de „heeren van rechts" als een tweede Kakadorus, maar zonder diens humor! In de Donderdag gehouden Kamerzit ting is de navolgende wetsbepaling, nadat eene geringe wijziging op voorstel van den heer Van Hamel door den minister was overgenomen, aangenomen met op vijf na (4 socialisten en de heer Treub) alge- meene stemmen aangenomen. „Hij, die op of aan plaatsen, voor openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, omslag of inhoud geschikt is om de zinnelijkheid van de jeugd te prik kelen, hetzij eenige afbeelding of eenig voorwerp geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, openlijk ten toon stelt, aanbiedt of aanslaat, wordt gestraft, enz." Deze groote eensgezindheid bij de aan name van dit voorstel wordt verklaard uit de omstandigheid ,dat de Kamerleden door den minister in de gelegenheid wa ren gesteld ter griffie de bewijsstukken inzake den vuilhandel te onderzoeken. EEN WARE GEBEURTENIS. 2. Ik dank je hartelijk hoor Door, en ze kuste baar! Ën nu rep ik me naar mijn andere gastvrouw, ze zal niet weten wat er van me gewerden is. „Blijf nog wat nu je toch eenmaal bij me bent vroeg Dora vleiend. „Ik zou graag willen, maar ik durf niet, Door! Alfred zal natuurlijk troosteloos zijn, die arme jongen 1" spotte zij, „maar sluit je bij ons aan van avond, want we gaan natuurlijk de stad in en dan maken jelui ook een deel uit van onze vroolijke karavaan, toe Dora doe het! Ik zou 't zoo aardig vinden als jelui er ook bij waart 1 Zou 't niet lukken?" vroeg ze overredend. „Hans moet nog bij vrouw Schepers wezen, die heel ernstig is," antwoordde Dora, „dus 'tkan niet." „O, dacht ik 't niet sprak Cile teleurge steld door den hinderpaal, die zich plaatste tusschen haar voorstel en de uitvoering er van, „natuurlijk is je man weer de spel- (hier allen kregen tjoen de overtuiging en Air. Tydeman (lib.) sprak het onom wonden uit, dat iets moet gedaan worden tegen den vuilhandel. Alleen de „brave" socialisten en Treub, de apostel van het Nieuw-Maltusianisme, bleven onbekeerd In diezelfde zitting der Tweede Kamer is aan den heer Duymaer van Twist verlof verleend om op een nader te bepalen dag den minister van land bouw te interpelleeren over den invoer van hooi en stroo in Engeland. De ge loofsbrieven van het nieuw gekozen Ka merlid voor Sneek, dr. Scheurer, worden in handen van een commissie gesteld. e behandeling van het wetsontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid wordt voortgezet. De heer v. Limburg stelt een amendement voor, waardoor de alinea, die net Neo-Malthusianisme raakt, uit het artikel gelicht zou worden. Door den heer Bruminelkamp wordt dit amendement stenfc bestreden. Spreker zegt, dat hij al de practijken van het Neo-Malthusianisme zou strafbaar gesteld willen zien. Volgens spreker vaart het Neo-Malthusianisme onder een valsche vlag. Prinses Juliana. Aan een particulier schrijven ontleent de „Ir. Gr. Ct." het bericht, stammend uit de omgeving van de Koningin, dat net Prinsesje al aardig begint te praten. Zij kent de dieren, waarmee zij speelt, al heel goed en geeft ieder den naam, waar- °Pmeu V,?lfe'<?nf de Vries en te Winkel recht heeft. Ook bestudeert zij óverig deze herinnering aan de menschelijke beperkt heid de klok. Herhaaldelijk als het kleine ding haar hoort slaan, geeft zij groote bewijzen van belangstelling, ja „klok is een van de eerste dingen, die zij heeft leeren zeggen. Zij belooft dus een dame van de klok te worden, wat haar zeer te stade kan komen als toekomstige koningin wier beleefd heid o a. in nauwgezette kloksbetrachting bestaat, gelijk men weet. Goes Vanwege de Vereeniging Het Ne- derlandsch Rundveestamboek, afdeeling Zeeland, zal op Woensdag 8 Maart a. s. houden^ aïe vergaderillg worden ge- is J"* O,og °P de belangrijke agenda is ruime opkomst gewenscht. Gevonden voorwerpen Aan t heti,t,ebUreal? a'hier zi-"1 inlichtingen te bekomen omtrent de volgende voor werpen: een bankbiljet van f25, een vouwschaartje, een zilveren broche, een kindermantel, een paar katoenen hand schoenen, een zilveren hoedenspeld en verschillende portemonnaie's, waaronder met eenig geld. Door eene tooneelvereeniging van dilettanten hier ter stede zal Dinsdag 28 februari a. s. een tooneelavond alhier ee geven worden in de zaal van V. O. V" ten bal zal het feest besluiten. Den Zon- (lag daaraan voorafgegaande zal een al- breker zooals gewoonlijk. Kan hij nu die vrouw Schepers vanavond niet overslaan „Onmogelijk Cile!" „Zoo! nou 't is wel een hondenbaantje hoor om dokter te zgn,- riep zij vol weer- zin ulu. „Cile zeg zoo iets toch niet over een der edelste beroepen die er bestaan," vermaande Dora haar vriendin, boos over de minach ting door Cile geuit. "Magu-M^ dat „niet ze886n vroeg ze onverschillig. t Is toch waarheid. Als je man daar nu niet heen behoefde te gaan zou je immers een paar uren gezelligheid en afleiding kunnen krijgen bij ons." „Richt gaat voor alles, Cile," striemde net haar tegen. „O, neem me niet kwalijk," bitste Cile terug, geprikkeld door de ontvangeae terecht. Wijzing, „ik vergat dat ik tot de vrouw van een dokter .preek, en nog wel tot een, die opgaat in de betrekking van haar man nu vervolgde ze ironisch, „ik gun je je esculaap maar t zou mijn illusie niet zijn zoon weldoener der menschheidplaagde zij lachend. 6 Bemerkende echter aan de strakheid van Dora s gelaat en de oogen, die nu begonnen te fonkelen, dat zij te ver was gegaan, stond zij uit vrees voor een tweede berisping met gemeene repetitie worden gehouden, welke tegen matigen toegangsprijs voor het pu bliek is opengesteld. Toen gisterenmorgen de bode H. van Driewegen met zijn paard en vrachtwagen over den 's Gravenpolderschen ptraatweg kwam, werd zijn paard schichtig van een daar juist passeerenden wagen, geladen met stroo. Het dier maakte een zijsprong en ging daarbij met den wagen in de sloot. Door onmiddellijk toegesnelde hulp kon men eerst het paard en daarna den wagen, die erg beschadigd was, op het droge brengen. De verschillende bood schappen in den wagen, hadden nog al veel waterschade bekomen. Naar wij vernemen is de aanlegging van de Centrale heetwatervervvarming in de Geref. Kerk alhier opgedragen aan de Firma Stokvis te Arnhem. Middelburg Het geïllustreerde blad „Pak me mee" is deze week wel wat erg vlug. Er is namelijk in afgedrukt het portret van den heer A. ten Harmsen van der Beek, commissaris van politie alhier, met vermelding, dat deze zijn 25- jarigen politiedienst herdacht. Dit is echter niet waar, dit feit zal eerst Woens dag 1 Maart plaats hebben, dus is het genoemde blad wel wat al te voorbarig. Door de gemeentepolitie alhier is in samenwerking met de bouwpolitie een aanvang gemaakt met het nieuwe artikel 128bis der plaatselijke politieverordening, de slagers in te lichten over de wijze waarop hunne winkels moeten ingericht zijn. De heer Jacobus Dominicus, geag- greëerd klerk ten kantore van den Rijks ontvanger alhier, is met ingang van 1 Maart a. s. als zoodanig benoemd ten kan tore te Sliedreoht. Vlissingin Donderdag arriveerde alliier de justitie uit Middelburg ten einde in vereeniging met de eveneens alhier aan wezige Belgische Justitie een onderzoek in te stellen in verband met de in den nacht vaii 21 op 25 December j.l. op de reede alhier plaats gehad hebbende aan varing tusschen de Belgische stoomsche pen „Baltique" en „Finland". Donderdag werd op de R. Kath. be graafplaats ter aarde besteld de olieman Tax, die Maandag aan boord van de mail boot „Koningin Wilhelmina" op zoo droe vige wijze om het leven is gekomen. De baai' werd gevolgd door personeel van de maatschappij „Zeeland" en was ge dekt met de Nederlandsche driekleur. (VI. Crt.) In de Donderdag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders van de stoombierbrouwerij en mouterij „de Meiboom" alhier, werd het dividend over 1910, evenals het vorig boekjaar, Vastgesteld op 4 pet. Zierikree 21 Februari. De 11. K. Too- neelolub „Vriendenkring" herdacht heden haar vijfjarig bestaan met de uitvoering van een blijspel in 5 bedrijven„Dokters en Kwakzalvers", bewerkt door onzen stadgenoot, den heer A. Gudde. een uitbarsting van toorn er bij, schielijk zeggendedat 't nu meer dan tijd was, gaf haar vriendin een kus ter verzoening, die nu echter koel beantwoord werd en ijlde heen. Ternauwernood had zij de kamerdeur achter zich dicht getrokken of zij opende baar opnieuw, en haar mooi, zwart kopje even binnenstekende, riep ze Dora toe: „Blijf vanavond niet op me wachten, Door, want 't zal wel heel laat worden, groet je man, en, en.." haperde bet achteraan, „excuus voor mijn minder aardige woorden van daar straks!" En eer dat haar vriendin iets ten ant woord kon geven, was Cecile alweer ver dwenen. „Wat een wonderlijk kind is ze toch en wat al tegenstrijdigheden vereenigt dat schepseltje in zich 1 zoo sprak Dora tot zich zelve, toen Cecile haar verlaten had, Cecile van Aikel en Dora Chatelaine hadden beiden hun opleiding genoten op dezelfde zusterschool van het Heilige Haii en niettegenstaande het verschil in karakter hadden zij zich innig aan elkaar gehecht. Cecile was een erkende schoonheid. Dora had alleen van de natuur ontvangen eeD paar groote oogen, wier kleur van lichtblauw tot donker violet veranderde, al naar baar stemming was, daarbij uiterst fijngevoelig, De vereeniging heeft slechts over korten tijd te beschikken gehad voor het instu deeren der rollen. De mee sten der execu tanten zijn bovendien nog niet gewend aan een optreden in het publiek. Des te meer waardeering verdient daarom het niet onverdienstelijke spel en de goede vertolking der verschillende rollen. Voor al de hoofdpersoon Chris van Bommel is, zooals altijd ,ook hier een goede kracht gebleken, die het niet zeer talrijke publiek op onbedaarlijke wijze deed schudden van het lachen. 'tStuk zelf is een parodie op do dok toren der mode-badplaatsen en wil een lans breken voor onze medici, -waarin zoowel schrijver als bewerker vrijwel ge slaagd is. De regie was ook ditmaal toevertrouwd aan de goede zorgen van den heer J. W. Gudde ,die zich wél van zijn taak heeft gekweten. Ten slotte vergastte ons de heer Ch. Verbeke op een viertal voordrachten. De vermelding van den naam sluit reeds een lofprijzing in, evenwelde souffleur had hier wel 'n liohteren arbeid kunnen ver vullen Daar te elfder ure de heer V. in enkele voordrachten optrad, zij hem de verzwaring van de taak des souffleurs niet te zoer aangerekend De heeren P. Jongman en L. J. Schouten vulden de pauzen op lofwaardige wijze met hun muzieknummers. Ten slotte meenen wij aan de vereeni ging „Vriendenkring" dezen raad niet te mogen onthouden: Zij vergete in het ver volg niet eenige meerdere zorg te wijden aan de uitspraak. Dan zal zij door onze innige overtuiging steeds grootere vorde ringen maken op het gebied der tooneel- spelkunst. 22 Februari. Voor de vereeniging „Algemeene Ontwikkeling" en het Depar tement Zierikzee der Maatschappij tot N. v. h. A. hield de heer I. Franco, hoog leeraar te Delft, een lezing overHet moderne vervoermiddel en de monorail gijro wagen. Een talrijk publiek vulde de groote zaal der „Concertzaal" en werd welkom ge- heeten door den voorzitter van het „Nut", den heer Jhr. R. 11. L. de Muralt, waarna de heer Fr. zijn belangwekkende lezing aanving. Het gesprokene werd verduide lijkt door een eindelooze serie lichtbeel den, die het publiek het volgen van den spreker vergemakkelijkten. Dat de voorzitter onder instemming van het publiek den spreker nog eens hoopte te zien optreden met een onderwerp, zoo als „Luchtschepen", bewees, dat de heer Franco een leerzaam en vruchtbaar be toog had gehouden. 23 Februari. Hedenavond ving in het gebouw der R. Kath. school onder lei ding van den heer A. Verhage de handels- en boekhoudcursus aan welke uitgaat van de R. K. Middenstandsvereenigmg te dezer stede. Kloetinge Maandag en Woensdag gaf het Muziekgezelschap „Excelsior" in de gemeenteherberg van dhr. Dagevos een uitvoering. Maandag, de dag der gene rale repetitie, was de zaal goed bezet, eenvoudig van karakter en zeer devoot, in tegenstelling met haar vriendin, die lucht hartig van aard, zich nooit de wereldsche zaken aantrok, noch zich moeilijk maakte over haar geestelijk welzijn Op het tijdstip, dat Dora de gelukkige vrouw werd van dokter Von Rosen, die bij zijn uitgestrekte praktijk uitermate gezien was en door zijn patiënten op de handen werd gedragen, moest Cecile kennis maken met het harde: „Struggle for live", daar hare beide ouders achter elkaar plotseling stierven en haar fortuin alleen bestond in een mooi gezichtje, doch optimiste als zij was berustte zij spoedig in haren nieuwen toestand zonder zich 't hoofd te breken met de zorgelooze dagen, die ackter haar lagen en de minder aangename toekomst, die zij tegemoet ging. Na goed zoeken slaagde zij volkomen naar haar zin en trad zij als dame van gezel schap bij de oude freule van Meerland in betrekking, die zeer gefortuneerd haar een uitstekend leven bezorgde. Zij had nu verlof de Amsterdamsche feesten mede te maken en dankbaar had Cecile deze achtdaagsche vacantie ver lengd met een paar dagen toegift aan genomen. Dora niet willende lastig vallen, die pas Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 25 Febr.: Stormachtige westelijke tot noordweste lijken, later tijdelijk afnemende en krimpende wind. Zwaarbewolkte tot betrokken lucht Aanvankelijk regen- of sneeuwbuienkouder. doch Woensdag maar tamelijk. De stuk ken die opgevoerd werden vielen zeer in het smaak van het publiek. Heinkenszand. Met de St. Ct. no. 46 zijn verzonden de gewijzigde statuten van de afdeeling van Het Groene Kruis alhier. Hoedekenskerke Dhr. J. Raven, sedert tal van jaren gezworen, van het waterschap Hoedekenskerke, heeft wegens zijn Imo gen leeftijd, ontslag als zoodanig genomen. Daartoe door het bestuur van de ver eeniging „Het Groene Kruis" alhier uitge: noodigd, hield dr. A. J. Hoorweg van Heinkenszand Donderdagavond in de openbare school eene lezing, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Spre ker had tot onderwerp genomen: „Voe- dings- en genotmiddelen" en begon met in het kort eene verklaring van het men- schelijk lichaam te geven. Vervolgens be sprak hij de verschillende levensmiddelen hier het meest in gebruik en legde er den nadruk op, dat het zeer gewenscht zoude zijn, als de arbeidende bevolking meer erwten en boonen als voedingsmiddelen aanwenden, zulks in plaats van aardappe len en diverse groenten. Ten slotte kwa men de genotmiddelen aan de beurt, waar bij verschillende producten uit onze archi pel op het doek werden gebracht en bij de verschillende voorstellingen een toepasse lijk woord en uitlegging door hem werd gegeven. Na afloop der vergadering dankte de voorzitter dr. Hoorweg voor de moeite, die hij zich getroost had om naar hier te komen en voor zijn leerzamen avond, waarmede de vergadering hare blijken van instemming gaf. Kwadendamme. Woensdagavond gaf de Rederijkersvereeniging „de Vriendenkring" hare tweede uitvoering in dit seizoen. Een 7-tal voordrachten werden vlug afgespeeld en vielen blijkbaar bij1 het publiek, dat niet talrijk was opgekomen, goed in den smaak. Dhr. A. Walraven, organist alhier, had wederom de piano-begeleiding op zich ge nomen, van welke taak hij, zooals trou wens overbekend is, zich zeer verdienste lijk kweet. Graauw De boerenleenbank alhier heeft in hare jongste vergadering, Zondag 19 Febr. gehouden, besloten in hare statuten op te nemen, dat aan hare afdeeling een geestelijk adviseur zal worden toegevoegd. Schoondijke Door deu Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen alhier, de heer P. Casteleijn, ter vervanging van den heer A. van Male, die overleden is. zooveel had getobd met de ziekte van baar kind, vroeg zij belet bij andere goede kennissen. Het bericht echter, dat bun huis op den dag geheel voor haar beschikbaar was, doch des nachts geen boekje over om baar te bergen, deed baar eindelijk besluiten ook Dora's gastvrijheid ten deele in te roepen. Nog geen kwartier was bet geleden, dat Cecile haar vriendin verlaten had of dokter Von Rosen trad de kamer binnen. Na zijn vrouw goeden dag gewenscht te hebben en hij zich op de hoogte had doen stellen van hun lieveling, vroeg hij: .Is Cecile soms hier?" „Neen, Hans, wel geweest maar zoo juist vertrokken; spijt 'tje'?" „Neen vrouwtje, maar als ik haar hier getroffen had, zou ik haar bevolen hebben direct naar de familie Meyer te gaan: ze zjjn daar in spanning over haar, Toen ik mijn victoria liet stilhouden bij mjjnheer Zei, zag ik een paar huizen verder Alfred druk gesticuleerd met een politieagent; ik liep even naar hem toe en hoorde toen de geschiedenis en boe hij nu in doodelijken angst was over haar. (Wordt vervolgd). J I I .ki

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1