e Verkooping No. 24. Donderdag 23 Februari 1911. Zevende Jaargang. mtalen &ARDEN, HOORNVEE, HUISRAAD, iwste zwarte leurde, witte Ieme stoffen. iousseunes. 1. DE LIGNy, GOES. OLE APEN. 'E KOOP: Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. FEUILLETON. ontwaakt. BINNENLAND. UIT ZEELAND. FEBRUARI 1911, ONTVANGEN: EN vertrouwd Zeeuwsclt bruin Uienzaad, Welk weder zullen wij hebben uur te Borssele, voor de Mejuffrouw wed. JOZ. DE an, op de hofstede „Geer- F" verstaan van den van den not lande o.a. uit vos bles Merrie 6 jaar ilend ragend), Vos bles Ine 14 jaar (veulendra- Irie 6 jaar (veulendragend), 112 jaar (veulendragend), 9 jaar (veulendragend), 5 jaar, vos bles Merrie J ragend), vos Merrie 3 jaar, Ir, lier Merrie 2 jaar, bruine Ir. zwarte Ruin l'/2 jaar, 4 jaar en lier Hengst 1 jaar 11 baatgevende Melk- eien, 5 Kalfvaarzen, 3 tivee- lige Vaarzen, 6 tweejarige bejarigen vetten Stier, 1 Itten Os, 4 éénjarige Ossen, faarzen, 1 anderhalfjarigen vanhoudkal veren Irkens, 4 drach- fitloopers, 120 lianen 4 personen, 4 Menwagens en, Driewielskar, Rolwagen, Wiedmachine, Dorsch- bsmolen met tusschenbewe- |iaaier (Albion), Hooihark, Peeënmolen, Windmolen, Sacksploegen, 2 Cocks- lloegen, 1 Kanveiploeg, 7 tggen, Rolblok, Molborcl Sleper, 2 Steepborden, 2 In met paarden, Mestplanken, pepen, Pleien, ZeeftenMaten, riepen, Schoppen, Ladders, Koebak en Goot, Melk- Victoriakarn, Roomtonnen, eeltuin, Tobben, Graanzak- |eeden, Harnas, 10,000 KG. ongeveer 25000 KG. Wei- irtij Kanthooi, ongeveer 2000 Inpeeën, Palen en Brandhout. En eindelijk als Kabinet, Tafels, Stoelen, Banken, enz. verkoop van het beestiaal wordt aangevangen. Op de hofstede is llaats voor fietsen, doch gew Iziek is verboden en partij beste ragen bij W. O O S T I 0 K ïoek. per Kilogram. C. BOTH ZONEN, Dirksland. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummiers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën womden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special» prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel mieer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Gt. 5 contant ITALIË Z. H. do Paus hersteld. De „Osservatore Romano" meldt dat Z. H. de Paus van den aanval van influenza wederom geheel hersteld is. BLLU1Ë. ^Staatsminister Lejeune f. Zaterdagavond is te Brussel staatsminister Lejeune overleden. De oude staatsminister, die in 't beele land in hoog aanzien stond, werd Mei lttüö te Luxemburg geboren. Heel zijn leven was hij een onvermoeibaar werker, en tevens een onvervaard strijder voor de goede zaak. Als advocaat genoot hij een schitterende reputatie. Van October i8ö7 tot Maart 18J4 stond hij aan het hoofd van het departement van justitie: ais zoodanig verwierf hij zich vooral naam door wat hij tot stand bracht tot bescherming van de vrijgelaten ge vangenen. Spreekwoordelijk was zijn onuitputtelijke goedheid. De Belgische bladen bevatten in dit opzicht een heele reeks teekenende bijzonderheden en anecdoten, die alle voor de hooge karaktergaven van den overledene spreken. Tabaksmokkelaars. Langs den kant van Raisins ^Bergen/ is, zoo meldt het „fibl. v. Autw.", op een brutale ma nier, bij middel van automobielen, tabak gesmokkeld. „Een auto vooral werd, op hevel der oversten, door üe tolbeambten op bijzondere wijze in 't oog gehouden. Donderdagmorgen te 3 uur hoorden de Fransche tolbeambten weer hei gerucht van een teuf teuf. Haastig snelden zij naar buiten en deden den bareel toe, zoodat de weg op geheel zijn breedte versperd werd, Maar de smokkelaars hadden dit gezien en met volte kracht op den hinderpaal aanrennende, verbrijzelden zij de afsluiting, en een deel van de brug, wierpen een douanier om en de auto, zelf zwaar be schadigd, kon er ongehinderd van door trekken, zonder tegengehouden te worden. Zondag j.l. is te Antwerpen van 1D uur 's morgens tot laat in den namiddag een internationaal christelijk dokwerkerscon gres gehouden om te komen tot eene internationale federatie van christelijke dokwerkers tot verdediging der stoffelijke en zedelijke belangen der arbeiders aan de dokken. Het aantal deelnemers, ook uit andere landen was zeer groot; Nederland werd vertegenwoordigd door den heer VV. Mooy- man afgevaardigde der christelijke dok werkers voor Rotterdam. Deze heer maakte ook deel uit van het buieau. President was de heer Hendrik Marck. Vele hoog- waardigheidsbekleeders, zoo geestelijken ais leeken namen aan het congres deel, terwyl in de slotvergadering het woord werd gevoerd door den aartsbisschop van EEN WAKE GEBEURTENIS. 1. Amsterdam vierde feest I De koniDgin en haar Doorluchtigen Ge maal brachten hun jaariijksch bezoek, docb ditmaal niet alleenneen 1 met ben kwam mede, een kindeke, een frisch, donzig rozen- knopjen, Neerlands Prinsesjede hoop der Natie, de trots van heel het koninkrijk. Amsterdam stond op stelten.'t Jubelde van vreugde, 't Zong. 't Liet zijn carrillon spelen, 't ontstak zijn licht versieringen, liet zijn vlaggen wapperen, van alle huizen, vroolijk en vol zwier, tooide gevels an balcons met groen en bloemendeed 't vuurwerk knallen; optochten in bonten tooi trokken langs straten en grachten, spaarde moeite noch geld, om zich in vol ornaat te tooien en dat alles in hoofdzaak ter eere van het kind, zoo vurig den Hemel afgesmeekt, dooreen Vorstelijk Ouderpaar en door hun volk, het „kindje" dat thans ais Prinsesje van de kroon, baar eerste intrede deed in de hoofdstad van haar aanstaand rijk. Mechelen, kardinaal Mercier. Het omvang- rijk program werd in twee zittingen af gehandeld. FKAAKB1JK. De Westar-spoorweg. Eindelijk is na de vele ongelukken op de aan den Staat toebehoorenden Westerspoorweg een verandering gekomen in het bestuur van dien spoorweg. De directeur, Beaugey, die door minister Barthou was aangesteld om den Wester spoorweg geheel te reorganiseeren, en de ouderdirecteur Viennot zijn eenvoudig af gezet. De arbeidsverdeeling in twaalf af- deelingen, die Beaugey zich hau voorge steld, verdwijnt met hem en de vroegere indeeliug in drie directies wordt weer hersteld. Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk te Bernay is voor minister Puech de naaste aanleiding geweest om tot deze verandering over te gaan. Hij is namelijk te weten gekomen, dat reeds in tauy de verbetering van de rails bij Bernay van verschillende zijden was verzocht, en dat de directie geen acht sloeg op deze waarschuwingen. Bill üt ULAA U. De b u i t e n 1 an d s c h e reis des keizers. Naar de Duitsche blaaden mel den wordt het keizerlijke jacht de „Hohen- zoliern" gereed gemaakt om 23 Februar. de reis naar de Middellandsche Zee te gaan ondernemen. Zooals men weet gaat de keizer eenigen tijd weer op Korfoe door brengen, om waarschijnlijk kort daarop dan zijn reis naar Engeland te gaan onder nemen, die zooals de „Nordo" nu bevestigd heeft, in het begin van Mei zal plaats hebben. OU1A A. De pest. Te Foechiatin is de toestand nu veei verbeterd. Zaterdag overleden daar ter plaatse slechts twaalf personen aan de pest. In Changchoen en de dorpen in den omtrek van Foechatien is het aantal doo- den van 250 per dag tot 76 per dag gedaald. Uit de ofScieeie rapporten blijkt ten duidelijkste dat, overal waar men er in slaagt, de zieken afgezonderd te houden, de epidemie spoedig vermindert. De doctoren vertrouwen, dat men er in slagen zal, de epidemie te beletten, verder naar het zuiden door te dringen, lntus- schen blijft in het Noord-Oosten de pest nog met dezelfde heftigheid heerschen. Telegrammen uit St. Petersburg melden, dat op Sakkalien de pest is uitgebroken. Aan een schrijven van monseigneur Geurts, den bisschop van Joung Ping Fou ontleent „üe Maasbode" nog de volgende bijzonderheden omtrent de pest in Ch na: „De pest heeft ook hier haar intrek gedaan ijselijk I Rondom de stad zijn een iö tal personen gestorvenin de stad zelve heeft zij nog geen slachtoffers geëischt. 't Klonk dan ook van mond tot mond, 't echode van verre, en nabij. „Leve Juliana! Dat zij level" Aan een der vensters van een fraai huis bij het paleis stond een jonge vrouw. Haar oagen tuurden verlangend naar buiten, en teleurstelling teekende daarbij een treurigen trek op baaar bleek, droei gelaat, dat, peinzend, al de vroolijkheid gadesloeg van den opgetogenen en telkens aangroeienden icenscbendrom. Waar dacht zij aan? Zij dacht aan feest en vermaak en... aan haar kind De heldere toonen der kinder-aubade waren ook tot haar doorgedrongen, en deden het levenslustige bloed sneller door haar aderen vloeien en prikkelden hare zenuwen. De mooi gedrapeerde huizen, de blijde opge wonden stemming, die over de gansche stad heerschte, dit alles bracht bij, om haar zinnen te streeleu, en haar te doen verlangen naar het ijdel vermaak van een feest. En toch, niettegenstaande zij dat vermaak kan genieten, werpt zij het van zich 1 Waarom dan? Naast het genot, ziet zij eensklaps een klein krank knaapje, uitgestrekt op zijn bedje, woelend, ijlend, haar roepend en Sedert drie dagen hebben wij ons in de residentie afgesloten. Het is de „peste pulmonaire", die be staat ineen hoest, bloedspuwing en de dood. Waar ze binnenkomt is het ge- heele huisgezin onverbiddelijk ter dood veroordeeld, binnen een of twee dagen. Zij komt uit Mandsjoerije. De treinen loopen niet meer; het leger bewaakt de grenzen; niemand mag binnen komen. Wij bidden God vurig, dat Hij ons spare I" TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer zyn de wetsontwerpen tot beatryding der zedeloosheid aan de orde gesteld. Aan de algemeene beschouwingen werd deelgenomen door Hugenholtz, Treub en Hamel. De rechterzijde nam nog niet aan de bespreking deel. De minister van justitie meende dat er een algemeen zedelijk verval is en dat daarom ingrijpen noodzakelijk is. De Staat heeft te zorgen dat niet vruchteloos zjjn de pogingen van ben, die dc zedelijkheid wilien bevorderen. Spreker bleef vertrouwen op den steun van de linkerzijde bij het tot stand komen van dit ontwerp. Mr. J. G. Patijn. Volgens de jongste berichten is de toe stand van den commissaris der Koningin, mr. Patgn, niet zoo gunstig als de vorige week. Onderscheiding. Men meldt ons uit Oisterwjjk De heer H. van Beekhoven, oud-burge meester alhier, die gisteren zjjn zilveren jubilé vierde als lid van het Roomsch-Kath. kerkbestuur, is door Z. H. den Paus be giftigd met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Msbode. „Ons Leger." Er bestaat eene vereeniging „Onze Vloot die de behartiging onzer maritieme aan gelegenheden meer populair wil maken. Er bestaat ook «ene vereeniging „Ons legerdie zich ten doel stelt tusschen leger en volk de verbroedermgsziu aan te kweeken. Deze vereeniging, voor enkele weken opgericht, hield te Breda Zaterdag j.l. hare eerste algemeene vergadering, Ze werd geleid door den waarnemeuden voorzitter, gep. generaal-majoor K. v. d. Wall. Behandeld werd het ontwerp-statuten en het ontwerp huishoudelyk reglement. Be sloten werd o.a., dat het bestuur zal bestaan uit 12 leden, waarvan hoogstens 3 mili tairen of' oud-militairen. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans bestaat uit f67 leden, waaronder 3D burgers. Do bond van onderofficieren te Breda is toegetreden en heeft aan het hooidbestuur van dien Bond het verzoek gericht in zijn geheel lid te worden. Aanvragen tot aansluiting zjjn o.a. inge- krampaebtig met zijn armpies haar grjjpend. Haar kind 1 Haar kind, dat door een gevaarlijke ziekte bijna gestorven was. Haar kind, haar kleine blonde krullebol, bij wien zij dagen en nachten, vol angst en vrees gewaakt had, bij wien zij zoo nameloos veel had uitgestaan, en voor wiens behoud zij Gods ontferming had ingeroepen. Zij dacht aan haar kind, dat God haar hergeven had, en dacht ook aan een paar zwakke lipjes, die, toen alles voorbij was, zacht en stamelend hadden gefluisterd„Moesje„ik dank ons lieve Heertje wel, dal hij mij beter heeft gemaakt, en u lief, liet moeje, dat u mij hebt opgepast 1" Dat beeld, deed haar nu afzien van het zoo even nog begeerde. Ja, hij was gered 1 maar hoe teer was hij nog Zoo in haar gemijmer verdiept, werd zij de schaduw niet gewaar, die, haar venster voor een oogenblik verduisterde, en de slanke meisjesgestalte, die na haar met de hand toegewuitd te hebben, haar woning binnentrad. Verwonderd keerde zij zich ook om, toen een lachend «Goeden morgen Dora!" haar in de ooren klonk, doch nauwelijks had zij haar vriendin Cecile van Arkel herkend, komen van Bergen op Zoom, Tilburg, Hel mond, Eindhoven, Heusden, Amersfoort. Op a.s. Donderdag 23 Februari zal te Tilburg een propaganda-vergadering worden gehouden als sprekers zullen daar optreden de H.H. Jhr. E vod Bose en kapitein van Erp. De rede, die eerstgenoemde te Breda bij de oprichting gehouden heeft, zal gedrukt worden en verspreid ter propaganda. Bo vendien is een brochure in bewerking van kapitein van Erp en luitenant van Slobbe, getiteld „de kracht van een volk." Deze zal dienen ter aanvullig van de brochure v. Bose. Tot bestuursleden werden met byna algemeene stemmen gekozen de heeren K. F. A. v. d. Wall, gep. gen.-maj.; mr. P. M. Bloemarts, president der Arr. Recht bank; den Z Eerw. heer dr. A. G. Cou- wenberg, pastoor; dr. B. Djjksterhuis, directeur der H. B. S. te Tilburg; J. Kooiman, le luit. Inf. K. M. A.; ds. F. J. Loeff, predikant; Fr. Mutsaers, industrieel, Tilburg; G. R. Raupp, burgemeester, Til burg; A. J. A. Verschraage, notaris; B. W van Slobbe, le luit. Inf.; F. W. de Bie, cand. notaris en mr. J. E. Hoekstra, adv.-procureur. De heeren, achter wiens naam geen plaats vermeld staat, wonen te Breda. Goes. De vereeniging „De Ambachts school" alhier zal Dinsdag 28 Februari a.s. op de bovenzaal van Hotel Centraal eene algemeene vergadering houden. In een Dinsdagmorgen gehouden ver gadering in het café Centraal is opgericht een afdeel, van de groententelerst ereeniging, gevestigd te Middelburg. Aanvankelijk tra den reeds 43 leden tot de afdeeling toe, waarvan de heeren E. de Jonge te Ierseke en P. de Dreu te Goes als bestuurders zullen optreden. Begonnen zal worden om dit jaar op Zuid-Beveland 24 gemeten Augurken te zaaien. (Z.) Met ingang van 1 April a.s. over geplaatst van hier naar Breda de heer C. D. de Losanne, adsistent aan de peste rijen. (Z.) Middelburg. Op de Heerengracht alhier geraakte Maandagmorgen het voor een met hout beladen wagen gespannen paard van den voerman O. P. op hol. De bestuurdér viel van den wagen, doch bleef de leidsels in de hand houden, geraakte onder het voertuig en werd tot op het Molenwater, waar het dier tot staan werd gebracht, voortgesleept. Wonder boven wonder bekwam hij geen letsel. „M. Ct." Gisteren nacht, omstreeks half twee, geraakte op den Balans alhier het paard van den stalhouder S., volgens den koetsier doordat het een zijspiong maakte, met de voorpooten in het prikkeldraad, rond het daar staande plantsoen. Door de pogingen van het paard om zich uit het prikkeldraad los te werken viel het, en een jjzer paaltje, waaraan het draad bevestigd is, drong bet of beide handen worden haar toegestoken en het „goeden morgen", hoewei niet zoo levendig, werd toch niet minder vriendelijk terug beantwoord. „Welkom Cilel" Dit werd de vroolijke bezoekster hartelijk toegeroepen, en met een paar kussen „lk had je van avond eerst verwacht, maar niettemin ben je me van harte welkom, mijn beste. Je kamer is in orde. Rust eerst even uit, dan kun je straks naar beven gaan, om je wat op IrisschenKom je van de Meyers? en hoeveel logé s zijn er „Ik ben er nog niet geweest, Dora, maar ik weet wel, dat zij een heele inkwartiering hebben!" antwoordde zij ondeugend. Dora zag Cile in het schalksch, en van overmoed tintelend gelaat, en lachte. Wat een heideren, zilveren lach was dat? „Maar, lieve Cile," zoo nam Dora opnienw 't woord, haar nauwkeurig beschouwende, „wat zie je er uitkijk je hoed eensen je japon 1 hoe ben je zoo in den slag geweest? en ze bracht haar voor den spiegel, opdat ze zelf de „ruïne kon waar nemen van haar monsterhoed die nu een mas»age had ondergaan en van haar verknoeid toiletje, „er is je toch niets overkomen Verwachting tot aan den avond van 23 Febr.: Meest stormachtige westelijke tot zuid westelijken wind. Zwaarbewolkte tot be trokken lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. dier in de borst, zoodat het moest worden afgemaakt. „M. Ct." Benoemd door den minister van financiën in den raad van beroep voor de personeele belasting alhier, met ingang van 1 Mei tot lid, de heer mr. J. P. F. van ger Mieden van Opmeer, alhieren tot plaatsvervangend lid, de beer mr. F. J. N. van Dam te Oostburg. Dinsdagmorgen werd aan den sergt. maj. inst. T. T. Bakker van de 3e Compie. 2e Batalj. alhier, de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst op de gebruike lijke wijze uitgereikt. „Z." Zeeuwsche Knnst en Nrjver- h ei d. Men schrjjft ons uit Middelburg: De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier organiseert eene verloting, waarvan de prijzen alle betrekking moeten hebben op de Zeeuwsche Kunst en Nyverhandel. Zulks om grootere bekendheid te geven aan alle producten van talent en industrie, welke door de Zeeuwen vervaardigd zjjn of het echt Zeeuwsche karakter dragen. Het bestuur heeft met groot succes een beroep gedaan op de medewerking van Zeeuwsche schilders, teekenaars, beeld houwers, houtsnijders eenerzjjds en van Zeeuwsche fabrikanten anderzjjds; die of gratis prjjzen afstonden, of tegen meestal billjjke voorwaarden. Onder de schilders, die kunstproducten afstonden, komen voor, mevr. Elout-Drabbe te Domburg, J. Toorop Domburg, W. J. Schutz, C. J. W. Nuys, J. fleyse, en J. C. Njjland allen te Middelburg en J. H. Hollestelle te Derdrecht. Verder bevat de voorloopige ljjst een groot aantal andere voorwerpen van kunst en njj verheid, die zeker aan het door het bestuur beoogde doel het gewenschte resul taat zullen by dragen. Hedenmorgen is het 10 jarig zoontje van den schoenmaker W., wonende aan den Noordweg, al spelende van de trappen van de Uestkerk gevallen. De kleine had een zijner beentjes op twee plaatsen ge broken en is op last van dr. Weyl per brancard naar het Gasthuis gebracht. Geen haast. Een paartje, dat hedenmorgen in het huweljjksbootje zou treden, kwam een klein half uur te laat op het stadhuis en liet ambtenaren en andere paartjes tot ongeduldig wordens toe wachten. Vlissingen. De Nederlandsche zeelichter „Scheepvaart I", welke van hier naar Dysart is vertrokken, is bij den jongsten storm ep de Engeische kust op de rotsen geloopen. Het schip kan evenwel voorloopig in dienst „Maak je maar niet ongerust, lieve Dora, Alfred Meyer, zou me van het station halen, maar zooals 't nu eenmaal bij alle feesten hoort, de personen in kwestie vonden elkaar niet; en toen ik hoorde, dat ons Prinsesje op de terugweg was naar het Paleis, wachtte ik niet meer op mijn ridder, maar zocht ik den koninklijken stoet in te halen Het kostte me, zooals je wel begrijpen kunt niet waar! verscheidene, allesbehalve mal- sche stompen en moest ik ook menigen vloek slikken over de monsterafmeting van mijn „Parijsch model"en zal ik ook helaas in mijn beurs moeten tasten voor mijn nieuwsgierigheidsprak ze een weinig ver drietig, terwijl zij haar hoed recht drukte en haar gekreukeld kleedje glad streek, maar voor dat ailes! betuigde zij op haar gemakkelijke manieren om over bezwa ren heen te stappen ben ik ruimschoots beloond geworden, want ik heb gezien, wat ik wilde... ons heerlijk koningskind En, daar ik nu toch zoo dicht in je buurt was, besloot ik even bij je aan te wippen om je te zeggen, hoe zeer ik 't van je waardeer, dat je zoo direct bereid waart mij te logeeren, niettegenstaande je in den laatsten tijd zelf zulke vermoeiende dagen hebt gehad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1