tlNG tested in$ besteding bbestedlng No. 21 Donderdag lö^Februari 1911. Zevende Jaargang. Mijot tlkiD MUM!-. DEISIIM- IIIIMMMII. OH IS FEBRUARI 1911, BUITENLAND. UIT ZE ELAN D. IG 15 f EBR. GERMAN BLAËIJ, Nisse. Februari I9II, verkoopen: nplaats en Tuin, besteden: louwen van een nieuw JNHUIS en bijkomende in op de hofstede be ft door den heer C. Man te Schore. nsdag 22 Febr. 1911, inbesteden: bouwen van een W00N- PIS met SCHUUR en bij- ihoorende werken, op het irceel Sectie G No. 427 Kruiningen. terdag 25 Febr. 1911, te besteden: bouwen van een nieuw WOON- en WINKELHUIS SLAGERIJ en verdere aan de Korte Kerk- te Hansweert. met werken straat Barmhartigheid. BINNENLAND. Welk weder zullen wij he bben 7 uur, zal Idelburg eene tUMDVEE, Hjj VAN DISSEL te Goes, 31/2 uur, te Goes, in „de ten verzoeke van den HET Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Adveitentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór naif drie en Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Gansepoortstraat C 209, GOES. -j ot. i. r>y abonnement speciale prijs. Adverteiitieu van 1o regels U.üUiedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 x geplaatst, wondt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen a regels voor 25 Ct. 5 contant Groote Markt, wijk C 6 cA. ,'vat beneden Suite, Ach- .Icoof en Keuken, tamer, 3 Slaapkamers, Bo- gzolder en Fotographisch oorzien van een lift. 1 Mei 1911 voor f350 per Ler J. Wingender. m Dinsdags en Donderdags 'o uur, mits voorat bij den 'ragende. |te bekomen bij genoemden b 3 uur in de herberg bjj ion te Sehore, zal de archi- ERK voor Mevr. Wed. A. 'einkenszand in loco zal geschieden één besteding. en teekening is verkrijgbaar in architect, door wien tevens inlichtingen zullen worden ags 4 uur zullen ondergetee- iens den heer P. VAN IWAAR- Uiningen, in het hotel „Het J Zeeland" aldaar :ek en teekening is verkrijgbaar fling der kosten bjj de onder- die tevens inlichtingen ver- J. J. en A. LE CLERCQ. {en, Februari 1911. ddags om 3 uur zal de heer A TER Az. te Hansweerd in het den heer A. den Boer trachtei in loco zal geschieden één bestedin g. teekening liggen in bovenga- ter inzage. ping de en 3afé liALlB Alen schrijft aan „Het Centrum" Dinsdag j.i. speelue zich iu de geboorte plaats van onzen H. Vader, den raus, in ruese, een tafereeltje at, dat de lezers misschien interesseeren zal. In Kiese wordt het huis, waar Pms X iu de eenvoudige boerenwoning zjjiier fa milie zijn eerste jaren tot zijn intrede 111 net Seminarie uoorbraont, ars een merk waardig monument üooggeu-ut en als een klein heiligdom vereeid. Het wordt door veie Italianen uit de buurt en van verre, maar nog meer door de vreemdelingen, vooral Amerikanen, bezocht, die na de bezichtiging van dit huisje een weinig uitrusten hij de zuster van den Paus die in de daarnaast gelegen woning een klein wijnhuis heeft. Dinsdag kwam de hoofdredacteur van het in gemeene spotblad „De Asino Sig- •nore rodrecca, Uie iedere weeK op ue hatelijkste wijze onzen H. v ader bespot en door het snjiv haait, dit kleine plaatsje binnengereden en wilde, natuurlijk met de heiligste bedoelingen, ook de ouderlijke woning van zijn roman held bezichtigen. Maar mijnheer werd herkend. Toen hij een jongen naar de zuster van den Paus stuur de om den sleutel te halen, kwamen ouderen aangeloopen en jouwden Podrecca uit, en protesteeruen tegen het geven van den sleutel aan hem, die onzen H. Vader telkens op zoo'n onwaardige manier be schimpt. r.r werd hem dan ook geant woord: „het huisje van den Paus is voor een Podrecca niet te zien En satanisch lachend en In de handen wrijvend stapte mijnheer weer in het rijtuig, „begroet" door de samengestroomde menigte. 1* tl 1 X' S tl 11 A. A A f». Onlangs bevatte het sociaaldemocra tisch dagblad „Das Echo' onder het hoofd „E,ene waarschuwing voor het toezient op de bedrijven de mededeehng, dat een met name genoemde hakker zijne inwo nende wnikeijultrouwen veel te lang in touw h.eid en haar in kamers Huisvestte, die met aan hygiënische eisclien volde den. De hakker kiaagde den redacteur van het blad aan, die echter vrijgesproken werd op grond, dat hij, niet aneen voor het algemeen belang was opgekomen, maar ook liet bewijs van de waarheid zjjner beweringen had geleverd. Het was, meende de rechter verder in zijne uitspraak, de plicht der pers om op misstanden te wijzen, opdat de autori teiten gelegenheid zouden hebben tot in grijpen. bene overeenkomstige uitspraak deed ook onlangs de voorzitter van het Landes- gericht te Dresden, zoodat naar het schjjnt, merkt de „Köinische Zeitung op, een ommekeer te bespeuren in de verhouding tusschen rechter en pers in Duitschland en het nut van deze laatste daar wordt erkend, afgezien natuurlijk van het ge- ffcUlLLLlUft. Schets uit het werkelijk leven. Mary S. had het haar bestelde naaiwerk weggenraeht naar den winkel, waarvoor zij werkte; daarna had zij haar sober maai gebruikt en verder den namiddag besteed om boodschappen te doen in de stad. Ze was vervelend geworden van 'twin- i' kelen, en te warm, 0111 naar huis te gaan, maar haar hoog, dompig kamertje; daarom was ze langzaam opgewandeld den Amstel langs. Het was een prachtige zomeravond! Ue zon neigde zien ter ruste, doch voor zij voor goed do aarde haar nachtgroet zond, verlde zij met haar laatste stralen de luclit eerst in verschillende grillige nuancen, totdat de schemering, die kleur - schakeenng tot één tintte, en zij! na een poos weder plaats maakte voor den avond, met helderen maneschijn en fonkelende sterren, Een frissche Noordenwind vergoedde I "eu mensch, wat de te felle en bjjna onilrageljke hitte van den dag hem had £lL_' t iaihf t"'d '•-! t' Lifri I doe van gewetenlooze lieden, die er maar op los lasteren, en met de pers eigenlijk niets te maken moeten hebben. VU1A A. De commandeur van de 23e Chineesche divisie is op last van de regeering te Pe king afgezet, omdat hij weigerde zich te onderwerpen aan een quarantaine van vijf dagen. re Kirin komen dagelijks 25 gevallen van pest voor met doodenjten afloop. J A 1* A A Volgens de laatste berichten uit Japan te Londen ontvangen zouden vier Japan- sehe ministers den Mikado hennen ver zocht hen streng te stratien, omdat zij zich verantwoordelijk achten voor de vor deringen van de anarchie in Japan. Zij nieenen dat het feit, dat de samenzwe ring van ivotokoe lieeft kunnen plaats hennen, zonder dat zij het wisten, een bewijs is van hun nalatigheid bij do ver vuiling van hun ambt De Keizer van Japan heeft een manifest uitgevaardigd, waarin nij op het belang wijst, dat de politiek der regeerutg zien aanpast aan de veranderde oeconomische omstandigheden. C. f. M. H. Schnebbelie f. Zaterdagmiddag is onder de arcade op het K. tv. kerktioi te 's Gravenhage het stoffelijk overschot van den oud-inspec- teur-generaal van den rijkswaterstaat t. E. M. 11. Schnebbelie bijgezet in tegenwoor digheid van vele autoriteiten op het gebied van den waterstaat, van wie enkelen in den stoet volgden, terwijl anderen op den doodenakker het ijk opwaentten. Aanwe zig waren o. a. de hooidinspecteur-gene- raai Weicker; de inspecteurs-generaal Be- kaar en Keinper; de hooldmgenieurs Ka- inaer, Jolles en Van Nes van Meerkerk, en verschillende ingenieurs; de admini strateur, chef der atd. Waterstaat, aan het ministerie van waterstaat, de heer Dotfegmes; de oud-minister Van der blej- den; de oud-hoof dinspecteux-generaal Lee mans; de oud-hooiüinspeeteur Van Ma nen; de oud-inspecteur Hoogenbooin; de oud-hooidmgenieur van den fiov. Water staat in Zeeland, de heer Hoogerwaard de oud-hooidmgenieur Ègcher; de oud hoofdingenieur der spoorwegen ivesper; de oud-sectie-ingenieur der spoorwegen Mie- iing; prof. Behrens uit Deitt, die vroeger onder den heer bchnenbelie heeit gediend, en veie anderen. De beaarding geschiedde door pastoor Wittert van Hoogland, waarna een der famiiie-ieden de aanwezigen dankte voor de betoonde belangstelling. Kamerverkiezing Sneek. Bjj de Maandag plaats gehad hebbende stemming voor tie verkiezing van een lid doen ljden, en schonk hem zijn veerkracht ween-. Zij1 zette haar hoed af, en liet den anders zoo gevreesden Boreas 1) vrij zijn ruwen adem iiaar in 't gezicht blazen, haar kapsel uit zijn stijve plooi brengen en koketteeren met de kleine krulletje^ op haar voorhoofd en achter in den hals. Zij liet hem vrij begaan; hij was haar welkom nu, die wilde gast, want hjj bracht haai' de verkoeling, waarnaar zij verlang de en die haai' nu zoo goed deed. Achter haar lag de stad met de vele rijen van woningen en taUooze verlichte vensters, die, vanuit de verte gezien, een aardigen aanblik opleverden. Fantastisch wierp de maan haar licht over den Amstel uit, eii de kleine golfjes, door de bries in het leven geroepen, en dartelend in hun spel, het zij schitteren, aan ontelbare stukjes gOiijk, in haar blee- ken glans. Nu en dan stoorde een bootje voor een oogenbiik de plechtigheid der om geving, en hoorde inen net eigenaardig siepelend snijden van de riemen der roeiers door het water, om later in den verderen avond geheel op te houden, en Mythologische naam voor Noorden wind. der Tweede Kamer in het district Sneek, ter vervanging van den heer H. Loiijii Jr., opgetreden ats minister van Oorlog, wer den uitgebracht 4ö64 geldige stemmen. Hiervan verkregen ae heeren dr. J. Scheurer, anti-rev, 26óo, Bh. Noordwal, anti-rev. 11/D en ds. A. van der Heide, soc.-dem., Iu2d stemmen, zoodat geko zen is: dl'. J. SCHcUKEK. Den Hen Juni 1903, bij. de periodieke verkiezingen, werd de heer H. Goiijn Jr. gekozen met 3333 stemmen, terwijl toen nog verkregen de heer li. A. J. van Wijhe, soe.-dem. a30 en 0. A. Zelvelder, vrijz.- dem. ,10 iö stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 7645. Kustverdediging. Behalve de vijfde afdeeiing der Tweede Kamer, welke haar onderzoen reeds heeft geëindigd, is in de tweede aideeiing de overweging van het kustverdedigmgs- ontwerp aangenomen. Tot dusver heelt ieder dezer secties tot rapporteurs ge kozen de leden Duymaer van Twist en van Hoogstraten. Aan den kapitein der genie A. D. J. Berkhout is een buitenlandsehe zending opgedragen in verhand met het kustver- üeUigingsontwerp. Alweer een ..middenpartij Onder het opschrift „E,en kerkelijke Centrumpartij?" lezen wij in „De Neder lander"; Ds. Beversluis, schrijver der brochure over „de onzuiverheiu der hedendaag- sche partijverhoudingen op godsdienstig gebieu", verspreidt een circulaire, waarin hij zijn plan ontvouwt tot het bijeenbrengen van ethischen, evangeü- scnen en rechts-modernen. Hij stelt zich voor, een vergadering te houden te Utrecht tegen uen tijd, dat aldaar en te Amsterdam de gewone jaarlijksohe prediKanteu-vergaderiiigen worden ge houden en beoogt de vorming van een centrumpartij-, die de drie genoemde groepen vereenigt. .YVeer een nieuwe partij dus En dan nog wel een centrum-partij, alias middenpartij. Dit is nu de vijfde of zesde maal, dat hel denkbeeld van zulk een partij wordt gelanceerd. Maar verder, dan het denkbeeld aan de politieke markt te brengen, kwam men tot dasver met. Zou ds. Beversluis het nu klaar weten te spelen met zijn zuivering der „hedendaagsehe pariij-verliouUingen op; godsdienstig gebied'? Het kan een fraaie politieke partij worden: ethischen, evangehsciien en rechts-modernen (centrum,; bezoek van den Minister van Oorlog aan de ZuiaeigKe Provinciën. De Minister van Oorlog vertoeft sinds Maandag j.l. tot Vrijdag a. s. in de Zuide lijke provinciën, om zich op de hoogte te stellen van de kazernen en andere mili taire inrichtingen en de legertoestanden. den Amstel opnieuw zijn trotscho rust te doen hernemen. Ze bleef staan, geboeid door het schoone om zich heen, behoefte gevoelen de, dat schoone geheel iu zien op te nemen; in haar ziel te verwerken, en daarvan te genieten. En, in dat genot vergat ze het heden, en doemde net „ver leden" als een visioen voor haren geest opde Amstel, zoo lietlijk, zoo vol bekoring bracht haar opeens een gedeelte van Venetië te binnen. Venetië!... de stad der droomen en idealen: de stad van heide, van geluk, haar liefde, haar geluk. Daar was 't begin geweest van haar huwelijK, daar had zij geleefd met den man barer keuze, één van ziel, één van zul; daar waren zij heiden zoo iiigelukkig geweest, beiden een geheel vormend in alles! O, waarom was zij toen niet gestorven, toen nog iu de weeide van hun paradijs. Nu waren die zonnige dagen gevloden voor goed, enwas zij niet meer de vroolijke vrouw vol levenslust van voor heen, neen, ze was nu oud voor haar tijd, al telde ze nog geen dertig jaren, en 6oms zoo moe van het leven! Alles was nu voorbij! geluk, jeugd, vreugde, alles, alles weg, en, misschien wel voor innner! Zijn adjudant en eenige militaire chefs van het departement vergezellen den minister. Inlichtingen over Canada en Australië. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, vice- consul der Nederlanden, teruggekeerd van eene in opdracht der Regeermg gemaakte reis door Canada, is bereid op aanvrage aan belanghebbenden inlichtingen over dat land te verstrekken. Brieven voor genoemden ambtenaar bestemd gelieve men te adresseeren 45 Oude Vest, Leiden. Emigratie naar Nieuw Zuid-Wales (Australië) moet worden afgeraden aan hen die geene ondervinding hebben van den landbouw, die geene boerenarbeiders zijn of dienstboden. Goes. Wegens ongesteldheid van een der deelnemers gaat de propaganda-verga- dering, uitgeschreven door de Goesche af deeiing van den Bónd voor Staatspension- neering, hedenavond niet door. Ofschoon de weleerwaarde heer H. F. Heijtveldt, als kapelaan verbonden aan de St. Magdalenakerk alhier, in alle stilte heden zijn 121/2-jarig priesterfeest vier de, ging dit jubilee toch niet onopgemerkt voorbij. En uit deze parochie, maar voor al uit zijn vroegere standplaatsen te Am sterdam (Begijnhof) en Rotterdam (H. Jozef) ontving de priester-jubilaris tal rijke blijken van belangsteUing en sym pathie, zoowel in den vorm van felioita- tiën per post en telegraaf als in den vorm van passende geschenken, als on dubbelzinnige teekenen van de hoogach ting en liefde, welke hij zich in het H. Dienstwerk onder de Katholieken dier pa rochies wist te verwerven. Moge na de koperen ook de zilveren en gouden jubelkroon eens zijn hoofd sieren, dat is voorzeker de welgemeende wensch zijner talrijke vrienden, zoo hier als elders. Middelburg. Door den commissaris van politie alhier is de volgende circulaire ver zonden aan caféhouders en dergelijken: „Door deze deel ik II mede, dat heden, den 14den Februari 1911, in werking treedt, de wijziging der verordening van de algemeene plaatselijke politie in Mid delburg, waarbij is bepaald, dat Uw in richting tusschen 's nachts half één en 's morgens half vijf uur voor het publiek gesloten moet zijn. Ik geef U hierbij te kennen dat door de politie ten half één ure na middernacht niet zal worden gewaar schuwd en U dus zult moeten zorgdragen, dat op dezen tijd uw inrichting gesloten is. Indien er personen aan Uw vordering tot vertrek geen gevolg geven dan kunt 0 zoo spoedig mogelijk de hulp van de politie inroepen of doen inroepen. Deze verordening is niet toepasselijk op loge menten, zoolang aldaar aan logeergasten met uitzondering van anderen, dranken worden verschaft". Zondagmorgen kwamen twee jongens van 14 a 15 jaar, zekere A. en F., in Een ontzettende ramp had haar van haar „Eden" beroofd, en had de lusthof vol bloeiende bloemen nu herschapen in in een dorren zandwoestijn, waarin niets anders tierde dan haar leed alleen! Men had haar „liefste" van haar weggerukt, den echtgenoot, dien zij zoo afgodisch beminde, en had hem opgesloten binnen de nauwe muren eener donkere gevange nis beschuldigd van diefstal... diefstal, diefstal bij zijn patroon, die in hem ge loofde en hem vertrouwde, zooals zichzelf. Als een spooksel doemde voor haar op, terwijl zij daar voortliep, dat verschrik kelijke oogenbiik, toen hij uit de echtelijke woning werd gehaald. Ze zag zich weerRadeloos van smart; als een waanzinnige zich werpend aan zijn borst, uitschreeuwende haar el lende en tevens uitgillende zijn onschuld. Ze hoorde weer haar stem, heesch van nameloos wee, hem toeroepen„John John! je bent niet schuldig! neen! niet waipl Ze hebben den verkeerde gevat, is j niet John! 01 zeg me, dat jij 'tniet ge daan hebt, en dat alles weer goed komt! John Ze zag weer zijn hand haar lippen dichtsnoeren, zag weer zijn gelaat, waar op de wanhoop stond gegrift, hoorde op nieuw de ijselijke woorden, die haar in- Verwachting tot aan den avond van 16 Febr.; Afnemende westelijke, later toenemende zuidwestelijke wmd. Nevelig tot zwaar bewolkte lucht, later wellicht regen. Mogelijk nachtvorst Overdag weinig verandering van temperatuur. den winkel van G. Jamin in de Langen- delft alhier, en namen daar een paar stukken chocolade en koekjes weg. De winkeljuffrouw ging hen achterna en nam hen het gestolene af. Met een goed standje kwamen de jeugdige dieven vrij. Gisterenavond trad de heer dr. \V. P. A. Jonker uit Goes in de „de Vooruit" al hier op voor den Middeiburgschen Be- stuurdersbond met het onderwerp„Ge bruik en vervalsching van voedingsmid delen". Voor een geheel met belangstellenden gevulde zaal besprak de heer Jonker op populaire wijze de inwerking van slecht voedsel op het mensohelijk gestel, een en ander door platen verduidelijkend. Na afloop der met aandacht gevolgde rede werden eenige vragen gedaan, die ten genoege der stellers door spr. beant woord werden. Vlissingen. Men is reeds eenige dagen bezig met liet opruimen van het wrak van het op 25 December op de reede alhier gezonken Belgische stoomschip „Baltique". Deze week zullen ophieuw pogingen in het werk worden gesteld om de lijken van de 6 bij deze ramp omge komene personen op te halen. Door Burg. en Weth. alhier is aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het aangaan van een definitieve geld- leening, waarin verschillende tijdelijke geldleeningen zullen worden opgenomen. Gisteren is de werkman v. II. op het terrein der Kon. Mij. „de Schelde" bij het versjouwen van een schoorsteen door een vallend stuk bout op het hoofd ge troffen. Nadat hein in de verbandkamer de eerste hulp was verleend is de man per brancard naar het R. K. Weeshuis vervoerd. Gisteren is de Nederlandsehe loods- schoener no. 11 bij den Oostberm, tenge volge van mist, omhoog gevaren. Later is de kotter met hoog water zonder as sistentie vlot gekomen en naar zee ver trokken. De nachtmailbooten der maatschap pij „Zeeland" zullen vanaf 1 Mei des morgens vermoedelijk één uur vroeger bin nenkomen en de oohtend-mailtreinen ook een uur vroeger van hier vertrekken. Vakorganisatie. (Ingezonden). Te ruim 8 uur opende Maandagavond dhr. C. D. Mentink de propaganda-vergadering, uitgeschreven door S. Eloy, met de mede- deeling, dat de heer Kleine een telegram gezonden had wegens ongesteldheid zijn spreekbeurt niet te kunnen vervullen, een deden krimpen van zielepijn, en haar verstand benevelden. Die wreede woor den: „Mary! arme lieveling! o! vergeef, wat ik je heb aangedaan! Bid voor mij1, een arme, ongelukkig verdoolde, smeekt om genade voor hem, en dat de Moeder Gods je bescherme! arm kind! Zij' herinnerde zich zijn laatste omhel zing en daarna donkerde alles om haar heen en dacht zij te sterven. Een kort ziekbed volgde, en toen 't leven haar daaruit weder wekte, was haar strijd begonnen. Moedig had zij dien aanvaard, en had alles getrotseerd, gesteund door haar on wankelbaar geloof. Zij had gewerkt voor haar onderhoud, haar tijd verdeelende tus schen den arbeid en haar gebed. Ja, ze bad voor hem, zonder ophouden, met innige toewijding, ze smeekte Gods goedertierenheid af voor hem, voor haar, en om 't berouw te doen ontwaken in 't hart van den ontaarde, die een ander voor zijne zonden deed boeten; want haar liefde, die zoo vast was als een rots, deed haar trouw blijven aan het geloef van zijn onschuld. God zelf gaf haar dien troost 1 JWordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1