KERKNIEUWS. MUZIEK. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen Verpachtingen. Het eenige dat België doen kan en nel mei kalme voorzichtigheid om pene bevriende natie niet te kwetsen is van met Holland overeen te komen over den zin van het bestaande, en al tijd geldende verdrag van 1839. Het. moet van weerskanten verstaan blijven, dat do Schelde open en vrij is, zelfs in tijd van oorlog, en dat vreemde schepen, hij Voorbeeld, die de onafhankelijkheid van België zouden willen ter hulp'o snellen, langs de Schelde in ons land vrij mogen binnenvaren. En daarmede ware alles ge zegd. Wij zijn overtuigd dat. alles alzoo zal uitdraaien. In afwachting zouden eenige franschdolle dagbladen beter moeten ap passen, om over geheel die zaak den bluf onzer Fransehe zuiderburen niet goeds moeds meer over te drukken. Iedereen weet dat Frankrijk nu met Engeland sa menloopt; en de Engelschen zien mot. se.hole oogon do nieuwe forten van Yiis- singon aan, omdat zij daar hij' gelegenheid, zoo gemakkelijk niet. meer als voorheen zouden kunnen ontschepen. Daaróm be schuldigen zij de Hollanders van troef in de kaarten van keizer Wilhelm H te spe len, en onder de drukking en ten voordeele van Duitsehland, maar ton nadecle van Engeland, hunne kusten te willen versterken. De Franschen, die, als zij van verre Duitsehland mcenen gewaar te wor den, alle kalmte verliezen, schreeuwen natuurlijk mede; en in de Fransehe Kamer heeft de minister Pielion zelfs moeten be loven van een gesprek" mei do Hollind- sche ministers aan te gaan. IJe Fransehe dagbladen zoeken ook België tegen Hol land op te stoken; en de Fransohe ga zetten van België, die daar hunne arti kels uit knippen, werken zeer onvoorzich tig onze verwaande zuiderburen in de hand, Zij zouden waarlijk beter doen, meer op hun eigen vaderland, en min op Frank rijk te denken. In de jaloerschheid, die heerscht tus- sc.hen hel drieverbond (Duitsehland, Oos tenrijk en Italië) van den oenen kant, en tusschen Engeland, Frankrijk en Bus- land van den anderen kant, moet en mag België niets te zien hebben: wij zijn on zijdig, en moeien die groote mogendheden laten doen, gelijk zij willen. Het zou zelfs gevaarlijk kunnen zijn ons gelukkig bande ken daarin te willen mengen; en eenige fransehliev ende Belgen zouden zulks be Ier kunnen verstaan. Overigens, als de Hollanders nieuwe forten bouwen, moet men niet gedurig zoeken onder de drukking, van welke mo gendheid Engeland of Duitsehland zij hunne miljoenen daarvoor schikken te gebruiken, liet kan geheel wel gebeu ren dat zij zulks uit vrijen keus doen, om hunne eigene zekerheid beter te. hand haven, en zonder aan eenige. vreemde mogendheid dienst, te willen bewijzen. Bij hen, juist gelijk hij ons, zijn er immers militaristen, die de bestaande forten al tijd onvoldoende vinden, en altijd meer en meer miljoenen willen uitgeven om een sterker leger op de been te breii- gen en om steviger verschansingen op te richten. Welnu I zooals Holland ons gerust gelaten heefl, toen wij de forten van de Maas gebouwd hebben, en zooals hel ons nng niet aanspreekt omdat wij de ver sterkingen van Antwerpen volgens een splinternieuw plan .uitbreiden, zoo ook moeten wij onze noorderburen teenemaal vrij laten van de politiek te volgen, die lmn hef best aanstaat. De belangen dei- Belgen berusten ten anderen in goede handen, en de waarborgen onzer onafhan kelijkheid zijn even sterk als vroeger. De openbare meening is gehikkiglijk zeer kalm, schier onverschillig, gebleven hij ons; dit belet, niet dat zekere dagbla den bezadigder zouden moeien zijn in hun spreken. Het Sensatiestuk". 'tls al eenige weken geleden, dat wij onzen, lezers uit de protestantschc „Ne derlander" een stuk voorlegden, waarin ..Hit lloonische priesters uit Canada" hun afval van de Kerk motiveerden. Doch de lezer zal zich ongetwijfeld de zaak nog wel herinneren. Deze week kwam nu de Nederlander" op het geval terug. Zie hier wat de. re- dac I ie ons ten antwoord biedt. Eenigcn tijd geleden hadden wij in ons Tweede Blad een stukje, onder den titel „Getuigenis van 33 lloonische priesters." 'liet handelde over hun overgang van de Tloomsclio Kerk tot lief Protestantisme. Dit stukje trok de aandacht van de „Maasbode" en deze schreef er iets over onder het ofschrift „Een sensatie- stuk". Ons was dit ontgaan, maar van bevriende zijde wijst men er ons op. Dp wat het blad schrijft, zullen wij niet ingaan. Toch wensehen wij mede e doelen, dat wij het bewuste stukje vonden in een Amerikaansch Hol- landsch blad; wij kunnen ons echter met herinneren, of dit de „Vrije Hol- u-"r'i dl' «H°l)e" was. pij hebben het medegedeeld, zooals wij het vonden, zonder eenig commen- r. ,01' fie opname wilden wij aJ- een doen zien, dat het uittreden vaïi J1"* u,t de Roomsche Kerk steeds ortgaal en dat het aantal dergenen d e H, deze kerk niet vinden waaraan nL n di?P9t<m grond behoefte heb ben, nog a]tlJ,d grootpr woHt Men denke vooïal aan de vele Fransehe priesters. Gaat een enkele maal een bekend Protestant tot de Iloomsche Kerk over, dan maakt de Roomsche pers er met •veel oplief melding van. Maar over den overgang van Roomscben tot het Pro testantisme, zwijgt zij meestal, of zij' denkt daarbij aan onedele motieven. De „Maasbode" onderwerpt de me degedeelde beweegredenen der 33 pries ters aan een critiek, en doet dit na tuurlijk in het liclit 'van Rome. Mis schien zouden de bedoelde 33 priesters nog krachtiger en duidelijker stellingen hebben kunnen aangeven. Maar zij heb ben zeker gehandeld naarmate het ont vangen licht. En ten slotte gaat het niet om stellingen, maar om de „waar heid", zooals die in Christus Jezus is geopenbaard. Of wat do „Maasbode" tegen de be weegredenen der priesters inbrengt dan steekhoudend is? Ook hier blijkt dat „elke kotter zijn lettor" hoeft. Er kan heel wat ingebracht worden tegen wat gezegd wordt. Maar wij zullen met hel blad niet theolngiseeren. De protestantschc geloovige en dit ten slotte -vraagt niet in de. eerste plaats wat de kerk leen en ver laat zich nog minder op eenig „men- scholijk gezag", flij heefl het getuige nis in zich. „Gods Geest getuigt met onzen geest, dal wij kinderen Gods zijn." Om dat kindschap gaat het niet om eenige kerk of leer. Ons dunkt dit verweer vrij zwak. Zooals do „Nederlander" zich wellicht berinnoren zal, ging bot hieromhot ver haal van de „bekeeringsgeschiedenis" leek ons wat apocrief; le. omdat van dit opzienbarende feit met geen letter in de groote pers werd melding gemaakt, 2e. omdat de motieven voor de „bokee- ring" aangevoerd zoo kinderlijk naief wa ren, dat we onmogelijk ons voorstellen konden, hoe katholieke priesters op dien grond hun geloof afzwoeren. Om maar iets te noemen. Omdat in «ie 11. Schrift staat „Uw woord is een lamp voor mijne voeten", ging het niet aan den Bijbel op sommige plaatsen duis ter te heeten. Dit te hooi en te gras bijsleepen van teksten uit de Schriftuur getuigt niet van veel reverentie voor het bijbelwoord, en lijkt ons volstrekt onvoldoende om een „bekeering" te mot.iveeren. Mat het eerste punt betreft, geeft nu de „Nederlander" intusschon zelf van de zaak niet zeker een paar bladen aan, die wel op geen enkele leestafel 1e vinden zijn. En ten aanzien van het tweede maakt het blad zich van do kwestie met een paar dooddoeners af. Vat wat wij schreven krijgt de „Ne- derlander"-lezer geen letter te zien. We beriepen ons op denzelfden hijhei, om wat de „33 priesters" er in lazen te weerleggen. Dil moei voor den protes tant toch nog wel gewicht hebben en kan tevens dienen ter illustratie van het feit, dat niet overal de bijbeltekst, even helder en klaar is. Maar geen woord was de vermelding waard. De „33 priesters" hadden „nog krach tiger en duidelijker stellingen" kunnen aangeven, zegt het blad. We gelooven ook zoo iets beweerd te hebbenen heb ben juist op het dwaze gescherm met teksten de ongeloofwaardigheid van het bericht doen gronden. En om de juist heid van het bericht is hel toch ten slotte te doen. Wat de redactie verder over het Kind schap Gods zegt, daarover kunnen we het later nog wel eens hebben. Ze draait rond de kwestie: de „be keeringsgeschiedenis" waar te maken. „Maasbode." Deze alinea is ons niet recht rlui- delijk. Van een uittreden uit de Room sche Kerk van priesters welk uit treden „steeds voortgaat" bespeurden wij tot nu toe weinig. Zeker, sinds Paus Pins X Zijn Encycliek over het modernis me uitvaardigde, zijn van de duizenden en nog eens -duizenden priesters enkele (o zoo wéinig!) afvallig gewoiileh, an dere zijn door de Kerk zelve huiten hare gemeenschap gesloten. Maar van een over gang tol het Protestantisme hoorden we nagenoeg nergens. Wat de. „Nc<h" met. de „vele Fransehe priesters" bedoelt, is ons dan ook volkomen een raadsel. Waarom blijft de redactie toch zoo vaag iu hare uitdrukkingen? Laat ze na men noemen. Wij kunnen er b.v. op wijzen, dat in de laatste „maand in Londen weer twee Anglikaansche geestelijken tot het Ka tholiek geloof zijn overgegaan. De redactie kan nadere bijzonderheden vinden in het laatste nummer van de „Irish Catholic"; de namen van boide bekeerlingen zijn Mgr. Croke Robinson en de Eerw. heer Basil William Maturiu. Koewacht In het hoofdaltaar onzer kerk is een prachtig nieuw tabernakel geplaatst, geleveid door de firma Dekkers te Breda. Anna de Savornin Lohman over de R K. Kork. Jn de jongste aflevering van de Holl. Lelie antwoordt de redactrice op een beschuldiging van een méheer Schippert!», die lieweerde, dat de R. K. Kerk nooit rijken vermocht te be- keeren tot een levenswandel overeenkomstig den door Christus bevolenen, het volgende M. i. is dit de inzender houde het harde woord mij ten goode laster. Immers, juist de R K. Kerk in tegenstelling met de protestantsche heeft alle eeuwen door gekweekt geheele orden van martelaren en van metterdaad, gelijk Christus het be veelt, allen rijkdom verzakenden,', klooster- Broeders en Zusters, en priesters in de stille vergetelheid „werkend, welke meerendeels behoorden en behooren tot de rijken en aanzienlijken der aarde, tot degenen die alles [verlieten om „hun Heerlen Heiland te volgen". Ik herinner alleen maar aan het bekende*voorbeeld van de dochter van Lodewijk den vijftienden van Frankrijk, welke de pracht en praal van Versailles verliet,[om tejworden een Carmelitcr Zuster, een der strengste klooster orden van haar tijd. Voorbeelden van dien aard, en van de meest belanglooze opoffering van zeer rijke Roomsch-Katholioken, zijn er te over onder mannen en vrpnwen beide, alls eeuwen door, en het is dan ook juist mijn hoofdgrief tegen oDze protestantsche leer, dat z ij niet alleen niet in staat is zulk een leven overeenkomstig den wil van Christus aan de rijke geloovigen af te dwingen, maar zelfs ook van hun dat abso luut niet verlangt. De beschuldiging van den heer Joh G. Schipperus mag dus wel op het protestantisme worden toegepast mijnentwege, maar geenszins op de R. K. Kerk, want, juist zij, en zij-alleen, heeft tallooze rijke en vóórname en aanzienlijke leden, die wel degelijk alles en allen in den steek lieten, om to leven gelijk Christus dat voorschrijft, en om hunnen naasten te dienen in nederigheid en oprechtheid. Nog een antwoord van Anna Lohman. Een ander inzender, die anonym een artikel tegen de Roomsch Katholieken aan de redactrice ter opname in de „Hol- landsche Lelie" had aangeboden krijgt van Anna de Savornin Lohman in hetzelfde nummer het volgende bescheid met de terugzending van het geschrevene: Andere Bladen zullen U misschien, ja stellig, tot zulk een lage handelwijze gaarne plaats vcrleenen, juist omdat het de Roumsch Katholieken geldtde Hollanische Lelie echter, geredigeerd door een vrouw die onversaagd en fier steeds haar eigen naam noemt, bij elke opinie die zij uit spreekt, en over wat het ook zij, staat te hóóg om zich met dergelijk vuil gedoe, van anonym gesmaad, te willen inlaten. Een demonstratie. Men schrijft aan de „N. Ct." Zondag bad een groot gedeelte van de visschorsvloot in de Lemster haven [de vlag halfstok. Wjj informeerden en het bleek ons dat dit een demonstratie was tegen den burgervader, die op dien dag juist een jaar in functie was en zich ongunstig moet hebben uitgelaten over het te groot gebruik van sterken drank door de vissehers. Bestaat dat groot gebruik van sterkeu drank, dan ljjkt ons de „ongunstige uitla ting" daarover van den burgemeester zeer gepast en gemotiveerd. Ontvreemd Uit de kas der cantine is in den nacht van Zaterdag op Zondag in do kazerne te Hoorn een bedrag van 150 A 160 gulden ontvreemd. Toen de diefstal Zondagmorgen ontdekt was, werden onmiddelljjk uitgebreide politie maatregelen genomen. Tevens werd een onderzoek met twee politiehonden ingesteld, die twee korporaals aanwezen. Deze werden in voorloopig arrest gesteld. Inzake den diefstal in de cantine van de kazerne te Hoorn is nog in arrest gesteld de I'jjkok V., die mede verdacht wordt schuldig te zjjn aau bedoelden diefstal. Hjj noch de beide korporaals hebben evenwel bekend. Van een dier korperaals, G., en van bovengenoemden V. ia nog bekend geworden, dat ze Zaterdagavond om 10 uur in de kazerne zjjn thuisgekomen, doch dat ze daarna om half elf over een schutting zijn geklommen en de stad zijn ingegaan. Ongelukken. Op de houtzagerij valt den heer V. te Culemborg is gistermiddag een werkman door de riemen gegrepeD en bjjna onmiddellijk gedood. Te Akersloot (N. H.) is de 68 jarige O. Pel van een hontwagen gevallen, waardoor hjj inwendig zoo ernstig gekwetst werd, dat hjj onmiddelljjk een Ijjk was. Een 3 jarig kind van den machinist der S.S., v. S., te Rozvndaal, is Maandagmorgen over een emmer kokend water gevallen en heeft daarbij zulke hevige brandwonden gekregen, dat het gisteren overleden is. Zes man te water. Toen de heer S. uit Itteren Zaterdagnamiddag bezig was met het laden van wishout op twee aan elkaar gebonden bootjes in de rivier de Maas, kantelde een der bootjes, met het gevolg, dat ook 't andere omsloeg en zes personen te water geraakten. Eóq der slachtoffers kon zwemmende den oever bereiken en bracht met de hulp van den veerman J. V. te Bunde, de overige vjjf personen op het droge. Aan het kranige optreden van Kr., die een grooten afstand zwemmende moest afleggen en trots zjjn doornatte plunje nog dapper meehielp aan het reddingswerk, is het voorzeker te danken, dat geen persoonlijke oDgelukkeD voorkwamen. Ruim 12,000 francs gestolen. Dinsdagmorgen is op de Veem te Rotter dam den kantoorbediende D., in dienst van de bankiersfirma S. van Dantzig «t Co., aan de Znidblaak aldaar, uit de jas een bedrag van 12 300 francs ontrold. De dader is onbekend. Het viooltje. Hoezeer het viooltje door de Duitschers in oude tijden was geliefd, kan bljjken uit een gewoonte uit de middeleeuwen. Het eerste viooltje, dat men vond, werd aan een paal gebonden en daaromheen maakte men een lentedans. Ook nu nog heerscht daar het volks geloof, dat, wie het eerste viooltje vindt en opeet, het geheele jaar niet ziek wordt. In Saksen gaat de legende, dat Czerne- bogh, de God der Wenden, die een prachtigen burcht bezat, bjj de verbreiding van het Christendom in een rots veranderd werd. Zijn aanminnige dochter werd een lief viooltje, dat iedere honderd jaar slechts eenmaal bloeit. Wie het dan vindt en plukt, krijgt het rjjkste meisje van 'tland. Het viooltje was de lievelingsbloem van de Bourbons en het werd later de partjj- bloem van Napoleon en zijn familie. Het paradebed van den dooden keizer Napo leon III was overdekt met viooltjeskranzen. Ongewone spjjzen Dat bloemen gegeten worden is bekend, men denfeo bjjv. aan de bloemen van de Oost-Indische kers, die op salade gelegd worden evenzoo geechiedtmet de bloemblaadjes van Bernago De Chineezen gebruiken de bloemen vaD Hemerocal is graminea om sausen- te kruiden en de Japanners smullen van Chrysanthe mum-bloemen. In sommige streken van Indië worden waterlelies genuttigd en komen ook de bloemen van Bassia longifolia op tafel. De Parjjzenaar weet voorts van de bloemen van Robinia speudacaoia een lekker scho teltje te maken. Dat de vruchten van Solanum nigrum, de zwarte nachtschade of dolbes, in ver schillende streken van Europa eu Amerika gaarne gegeten worden, hoewel deze bessen giftig zijn, hebben we in de laatsten tjjd herbaalde malen kunnen lezen. De oude Grieken aten weer met veel smaak koekjes, gebakken van meel, dat zjj bereiden van paardeboonen. In de provincie Utrecht worden hier en daar paardeboonen door schoolkinderen „gepoft" gegeten en naar we kunnen verklaren, smaken ze goed. In Groningen worden paardeboonen, naar we meenen te weten, gepoft verkocht. Met veel smaak kauwen ook dezelfde schooljongens op het z.g. kwalsterhout, dat de Solanum Dulcamara levert, hoewel ook deze Solanum als giftig te boek staat. (Floralia). Alsof er nog niet genoeg ver kouden mensehen zijn Een drogist te Uuyck adverteert wekelijks: Abdijsiroop, Druivenborsthoning, Pijpdrop, Zoutedrop, Jujubes, Hoesttablets, Verkoudheidswatten en vele andere middelen voor verkoud heid, hoest en keelpijn. Een pretentieuze trouwlus tige. In een Naw-Yorker krant kwam dezer dagen de volgende advertentie voor Een jonga] blondine, groote figuur, met eenige duizenden dollars, spaarduiten, zoekt een trouwen en levenslustigen echtgenoot. Voorwaardehij mag niet gehuwd zijn geweest, geen lid zijn van een club, hij moet over een schoore stem beschikken, moet klavier, viool, mandoline en xylophoon spelen, mag niet langer dan 1.80 meter zijn en niet aan een rheumatisme lijden, ouderdom tot 3B jaren. Gewenseht wordt geen beambte, maar een charmante vrien delijke en oplettende vriend, die boksen, rijden, zwemmen, vechten en goed schieten kan. Hij mag rooken en drinken, maar geen vriend hebben en mag op Zondag geen aanspraak maken op regelmatige etenstijden. Hoofdvoorwaardebij moet met zijn vrouw eiken dag een uur dansen. Als hij dit alles kan en wil, dan krijgt hij een onberispelijke en vriendelijke vrouw, al het geld bij het huwelijk en later een groote erfenis. Een Fransch missionaris, pater Merigot, is hij Yong Pei, in China, tijdens een opstand vermoord. Bjj zonderheden ontbreken. Een anti-luxe vereeniging is te Belgrado opgericht door een aantal damés. Deze hebben besloten geen moderne luxe-toiletten en dure versierselen meer te dragen. Zjj willen zich van nu af aan, evenals haar moeders en grootmoeders deden, weder doodeenvoudig kleeden. Teheran, de hoofdstad van Perzië is, tengevolge van de groote massa's SEeeuw, die er in den laatsten tjjd gevallen zjjn, geheel en al van het verkeer afgesneden. Sedert veertien dagen is er geen post uit Europa ontvangen. Het tramverkeer is gestaakt. De thermometer wees nu en dan 18 gr. Men begint gebrek aan hout en kolen te krjjgen en de levensmiddelen zijn zeer duur geworden. De Londensche politie, beeft de politie te Marseille verzocht de nasporingen naar Peter den Schilder, die in de Hounditch- aftaire is betrokken, voort te zetten, omdat er reden bestaan te vermoeden, dat hjj weer te Marseille is, waar hij in 1909 onder den naam vau Pietkof als huisschilder heeft vertoefd en waar hjj betrekkingen met anarchistische kringen heeft onderhouden. De rijkste vrouw von de wereld. Mevr. Hetty Green, de Ameri- kaansche millionnairp, d<e bekend staat als de rjjkste vrouw van de wereld en die tot dusverre zelf haar reusachtig vermogen be heerde, heeft thans 100 millioen dollar afgestaan aan haar eenigen zoon. kolonel Green, nadat deze ten volle bewezen had dat vertrouwen te verdienen Voor 17 jaren had mevr. Green dien zoon naar Texas verbannen, daar zij vreesde, dat hij bij langer verblijf' te New York een luiaard zou worden en de millioenen zóu gaan verkwisten, die zij met zooveel zorg bad bijeengehouden. De jonge man was liever naar Parijs gegaan, maar durfde zich niet verzetten tegen het uitdrukkelijk bevel van zijn moeder en vertiok naar Texas met geen andere middelen dan een vrij twijfelachtige hypotheek op eenige slecht renaeerende spoorweglijnen in dat land Op hulp van zijn moeder behoefde hij niet te rekenen; hij moest maar leeren op eigen beenen te staan. Zoo verhaalt hij, dat hij, toen hij bezig was de spoorwegen, die zijn eigendom waren geworden, te reorganiseeren, eens acht nieuwe locomotieven moest aanschaffen en niet wist. hoe hij aan de noodige mid delen zou komen. Hij telegrafeerde zijn moedor om raad en ontving geen ander antwoord dan: „Zie je te redden'. Later vertelde hjj haar, dat hjj werkelijk raad noodig had gehad, waarop de oude vrouw antwoordde: „Als ik er niet was geweest, hadt je het toch ook zonder inijn raad moeten stellen". Hij ging dus zijn eigen weg en leerde op zich zelf alleen vertrouwen. En het resultaat was, dat bij een vermogen van 5 millioen dollars heeft verworven en en werk verschaft aan 2500 personen. Men meldt ons De reis, die de vereeniging „Jacob Kwast" van Wognum door Zwitserland zal n aken, op uitnoodiging der muziek- direetie te La Chaux de Fonds, zal 11 Maart aanvangen; er zullen concerten gegeven worden te Zttrich, Basel, Genève, La Chaux de Fonds, Biel, Soloturo, Luzern, Lausanne, Wintertnr, Azau, Bern en Constanz. Tevoren zal de vereeniging op uitnoo diging van de Quinland International Musical Agency vermoedeljjk nog een reeks concerten geven in Londen. (N. Rott. Crt Febr. 6 Caprjjcke, toppen en spaanders, Hendrikse 6 St, Anna ter-Muiden, bootsen, James. 6 Goes, bontwaren en varkens, Holl a ann Verhoek. 8 Hansweord, meub. goederen, Hollmanp Verhoek. 7 Goes, 5 paaaden, aannemersmaterialen, Hollmann en Verhoek. 8 Kloetinge, 1.92.50 H.A. bouwland, v. Dissel. 8 Vlake, 2 woonhuizen, v. d. Kloes. 8 Eede, olmetoppen, Hendrikse, - 9 Middelburg, winkelhuis, woonhuis en timmerm.werkplaats met erf. Verhulst. 9 Heinkenszand koemelkersbedrjjf en boo- men, v. Cleef. 10 Aardenburg, hofsteedje, Roersch. 11 IJzendjjke, hout en zeilen, Hendrikse. II IJzendjjke, toppen en spaanders, Hen drikse. 14 Groede, inboedel, Hammaclier, 15 Biervliet, inboedel, Hendrikse. 15 Oostburg, boomen. Brevet. 15 's Heerenhoek, houtwaren en varkens, Hollm. Verh. 15 Wemeldinge, meub. goederen, Schram. 17 Wolphaartsdjjk, 4 woonhuizen, Pilaar. 21 Goes, hoefje, Pilaar. 22 Wissekerke (N -B.) inspan, Ge'.ner. 22 's Heerenhoek, stroo, peeön, landb. ge- reedsch. meubii. goederen enz. Neervoort. 22 's Heerenhoek, schuur met 1.96 H.A. bouwland, Neervoort; 23 Kruiningen, hofst„Oomshoek' 48.80.05 Ü.A., Schram Fiocco. 23 Kwaderdamme, 1 paard, 17 stuks hoorn vee, varkens, gereedsch. enz. Neetvoort. 24 H-insweert, afbraak. Hollm. Verhoek. 24 Wissekerke (N. E.), inspan, Noordjjke. 24 Bors8ele, boereninspan, Pilaar. 28 Eede, Diverse goederen, Hendrikse. Maart. 1 's Gravenpolder, 3 73.50 HA. weil. Noerv. 2 Biezelinge (Eversdjjk), 14 paarden, 39 stuks hoornvee en inspan, van Dissel. 3 Wissekerke (N. B). inspan, Noordjjke. 3 's H. Arendskerke, boereninspan. Pilaar. 8 Ovezand, boereninspan. v. d. Kloes. 9 Nisse, boereninspan, Neervoort. 10 Coljjnsplaat, boereninspan, Noordjjke. 10 Wilhelmtnadorp.paarden.Hollm.eu Verh. Febr. 10 Brouwershaven, vernieuwen 184 M. havenbeschoeiing, Burgem. Weth. 15 Ellewoutfdiik, verhoogen van 4416 M. zeeajjk, Waterach. Ellewoutsdjjk. 18 Schore, het bouwè.i van een nieuw' woonhuis op de An a Hoeve, W. Sterk.' Febr. 8 Kruiningen, 9 perc. bouw- en Weiland, Schram. 10 'sHner Arendskerke, 12 perc. bouw-en weiland, Pilaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 7