RANTO. ?esfeding Winkelhuis berg met Vergunning ctaren HEIDEGROND, No. 16 Zaterdag 4 Februari lVfll. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken UUMG-.jmU- n lUUIfflft Dit nummer bestaat nit 8 tladziiden. EERSTE BLAD. :bru ari G DEN IB FEBRUARI J9I1. I UIT ZEELAHD. :hhandel >ORDZEE H 73. Middelburg. !e adres voor lokte, Gebakken, Ge- edroogde Visch, be- aakte Mosselen, Gar- j, Paling, Tafelzuren, enz. enz. ilijks versche jn en Oesters. Inbevelend. besteden: louwen van een nieuw 'NHUIS en bijkomende n op de hofstede be- 1 door den heer O. Man te Schore. TE HUUR goeden stand. 3 HAND TE KOOP te koop: „Tijdverdrijf". Welk weder zullen wij hebben ders Koetsiers, oerlieden. Febr. 4 uur 46 min. Febr. 5 Maandag 6 Februari e 47 min. n moet een halt uur, de [toeten een uur na zona- :n. EEREN, die een cursus e volgen, worden uitge- ADERING bjj te woneD, Februari 1911, des in de Sociëteit V. O. V. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën ran 16 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A eontant. >1 tibnnummer 228 loöperatieve lotvereeniging en rbank te Goes. daggers worden dringend un BOEKJES ter vergelij- oekhouding en bijschrijving ,anden Maandag inteleveren. worden dien avond niet Uitbetaald. 'nvragen worden als gewoon- HET BESTUUR. ;s 3 uur in de herberg b(j moe te Schors, zal de arehi- 'ERK voor Mevr. Wed. A. leinkenszand in looo zal geschieden één I besteding. k en teekening is verkrjjgbaai an architect, door wien te.ens 1b inlichtingen zullen worden ten: Fa. Wed. W. F. VAN Poes. ns verandering van zaak „de Koekoek", als nieuw, groot 12 Aren, vruchtboomendaarbij kan etare Bouwland in pacht volgen. •agen bg C. REMIJN, te e n. leschikt voor bouw- en weiland. franco Bureau dezer Courant H N 111, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, pre dikant te Doorn, is weder aan 't politi- seeren. Wij zeggen „weder", omdat wij ons meenen te herinneren, dat de Doorn- sche predikant zich reeds vroeger op het gladde ijs der politiek gewaagd beeft. Mocht dit niet het geval zijn, da.n bie den wij bij voorbaat onze verontschul diging aan voor deze vergissing. Het eenigo wat wij ons met zekerheid om trent den heer Van Hoogenhuyze her inneren, is, dat hij indertijd uit een Brus- selsch blaadje het bekende verhaal over nam van een gruwelijke gebeurtenis in kerk A te Rome. Om hem recht te doen wedervaren moeten wij hiér,aan ech ter onmiddellijk toevoegen, dat hij ook van onze tegenspraak gewag maakte en het spookverhaal ten slotte verloochen de. De overname van het dwaze en door geen enkel bewijs gestaafde vertelsel gaf intusschen op zichzelf reeds vrij duide lijk te kennen, dat de predikant-redacteur vgn „Rome'' geen al te guijsfige ipee- nipg heeft. En zqo kan hot ons niet buitenspo rig verwonderen, dat de heer Van floo- genhuyze ook in de politiek van „Rome" niet veel weten wil. Meer dan dat, hij wil er niets van weten. En hij heeft een brochure in 't licht gegeven, welke een en al fulminoering tegen de coa litie is. i) Danig moet hij zich opgelucht hebben gevoeld, toen de ontboezemingen op het papier stonden. Gaan wij even na, wat deze staatkun dige schrijver hij moge dan recruut of veteraan zijn zooal op het hart droeg. Het doel der coalitie omschrijft hij aldus: }b;t dópl was: njeepderheit} te ver krijgen; langs dan weg van de meer, derheid het liberalisme ten onder te brengen; langs den weg van de meerderheid te krijgen wat alleen de Geest des Hoeren kan doen. Aan deze coalitie had de Chr. histo rische Unie „zoowel uit Christelijk als uit Historisch oogpunt, nooit mogen mee doen." Het is toch „politiek in den ver keerden zin van het woord. Het is „tactiek" die nooit voor God te ver antwoorden is. Het is verwateren van beginsel, dat in een Christelijke partij te laken is. Het is toepassen van hét aflti-chHstpiijkp": „het doei heiligt do middelen", on een vergo ten van de waarheid, dat het be ter is het doel niet te bereiken, dan dat te doen door verkeerde midde len. Het is een voorbijzien van het woord van den Heiland: „Mijn Ko ninkrijk is niet van deze wereld." 'tls al erg genoeg, zal men meenen; maar er kómt' pog vpej njegp: Zoo ontleent men aan het Chris telijk beginsel, dat men naar men zegt gemeenschappelijk bezit, het recht samen op te trekken voor el kanders candidaten, samen liet land' te regeeren, onder elkander do be trekkingen te verdoelen, elkanders in stellingen door de Staatskas te doen g.esubsjdioerd worden. Heeft deze coalitie nu recht van be slaan? vraagt de Doornsche predikant- Het antwoord kan natuurlijk niet an ders dan ontkennend zijn. „De Christelijk Historische partij moet zich losmaken uit de coalitie, zoo spoe dig mogelijk." Zij heeft zich los te maken uit een coalitie, die onzedelijk is, leidende tot beginselverzaking, die onhisto risch is en gevaarlek voor eigen in stellingen, die een zaak is van on geloof, toonende dat men zich niet fjufft verlaten alleen op God, die ■jen §lottp voert tót joslatiqg en prijs- geving van een deel der patio, waar door ia de hand gewerkt wordt dat Wat zij het meest wil bestrijden, daar zij de breede massa van het volk afkeerig maakt van alle godsdienst en geloof en in de armen voert van' de Sociaal-Democratie. Dat de C. H. Unie zich van de coa litie „zoo spoedig mogelijk" losmaakt, „eischt de eere Gods". Dat eischt ook „de eer van de par tij". Dat eischt mede „het beginsel" van de partij. Dat eischt voorts het „belang" van de partij. En nog zijn we er niet. Daarbij komt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat er zich zul len aansluiten, die nu door de on geestelijke rechtsché politiek onver schillig geworden zijn, maar dan weer belangstelling zullen gaan toonen; dat zich zullen aansluiten geloovige liberalen, wier oogen ook door den steeds sterkeren opmarsch naar do uiterste linkerzijde opengaan voor de waarheid der Christelijk-Historische beginselen; ja zelfs dat zich zullen aansluiten Hervormde anti-revolu tionairen, die zullen voelen, dat in de Christelijk Historische Unie hun ne plaats is. Zoo heeft dan de al dus vrijgekomen Christelijk Histori sche Unie front fe gaan maken zoo- wol tegen dp uiterste linkerzijde als tegen de uiterste rechterzijde. Daarin ligt haar eer, daarin ligt haar kracht. Goed beschouwd, is hiermee de heer Van Hoogenhuyze nog niet aan zijn eind, wat het requisitoir tegen de „Rechtsche politiek", tegen de coalitie betreft. „Als do coalitie zonde is, dient de coalitie to worden verbroken, wat ook de ge volgen zijn", dus lezen wij verder. Maar in dit laatste gedeelte van zijn geschrift weidt de Doornsche predikant toch meer in 't bizondcr uit over het geen aan de C. II. te doen staat na hun uittreden uit de coalitie. Zij njoe- vold 'tls waar, do heer Van Hoogenhuyze verzekert, dat hij geen „anti-Roomsche" politiek" wil, en onder dit opzicht kan men bij hem misschien op een ze keren vooruitgang wijzen. Maar voor 't overige is alles wat hij zegt en schrijft „sclion dagewesen". Het denkbeeld van een protesfantsohe „mid denpartij'' is pud, bleek hersenschimmig en de hevige philippica tegen coalitie en rechtsche politiek is al evenmin fon kelnieuw. Men vraagt zich daarom ten slotte ook af, waarom de heer Yap Roqgenhuyz'e eigenlijk pan het schrijven js' getrok ken? Deed de Utrechtsche chroniqueur2) het niet verdienstelijk genoeg? Liet hij het aan duidelijkheid ontbreken? Bleef dr. Bronsveld en bleven zoovele anderen in gebreke te zeggen, waar het op staat, verzuimden zij de C. II. Unie te waar schuwen tegen het „gevaar", der coa litie en den weg te wijzen, om aan de „zonde" en het politiek „bedepf" (e opt, komen? Qf leefde de heer Van Hoogen huyze in politioken zin als kluizenaar te Doorn, en ontging hem te eenenmale al wat reeds door anderen over het „ge vaar" dier coalitie en de noodzakelijk heid van de oprichting eenor „midden partij" werd gezegd? Wij weten het niet, natuurlijk. En goed beschouwd gaat gansch dat geschrijf ook buiten ons om. De Doornsche poüticps toph noemt zijp brochure „eepwoojd pain de Hervoprpden, cfie de php.-hist, begin selen zijp toegedaan.1' Het js dus niet voor ons bestemd, en het kan ons ook tamelijk onverschillig laten, welk effect zijn „woord" heeft. Maar wel toekenend is, dat deze tot politieken gids zich opwerpende Doorn sche predikant in zoo sterke bewoordin gen vonnist en verkettert, wat onder goed keuring en aanmoediging der christelijk- historische Staatslieden -geschiedt. Een mooi compliment voor die leiders en hunne volgelingen, dat zij hunne be ginselen „verwateren" en een tactiek vol gen „nooit voor God te yerantwqorden.'' Aljeen om der curiositeits-wille heb; ben wij gemeend hiep toch even van de jongste poging, om du coalitie te ver delgen, melding te moeten maken. Want mogen zulke politieke geschriftjes niet bij wijze van tijdverdrijf worden neer gepend, men kan ze wel eens bij wij'ze van tijdverdrijf lezen.3) Het is toch ook ietwat onderhoudend even na te gaan, tot welk een climax men het in de philippica's tegen de Rechtsche samenwerking vooral brengen kan. Het record van ds. Van Hoogenhuyze is niet onverdienstelijk. („Centrum.") 1) Hoe lang nog? Een woord aan Her vormden, die de Christelijk-Historische be ginselen zijn toegedaan, door A. G. H. Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Doorn. Uitgave van C, Vonk te Wijk-hij-Duurstede. 2) Toespeling op Ds. Bronsveld als schrijver der „kronieken" in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede". Red. N. Z. Crt. 3) Dat ze ook voor tijdverdrijf aan den man worden gebracht; bewijzen de kolom1 menlange uittreksels en beschouwingen, die „Goesche Courant" en „Middelburg se he Courant" over de brochure bevat ten. 't Is voor liberale organen ook om te watertanden. Zij denken„In troebel waterenz." Red, N. Z. Cour. V De ondergrond. Rusteloos zijn de socialisten in de weer om onderteekeningen te verzamelen op hun verzoekschrift of petitionnement voor algemeen kiesrecht. 'Persartikelen, mee tings, huisbezoek, alles wordt er aan be steed. Wat is de eigenlijke ondergrond van die actie? Om door middel van het algemeen kiesrecht de macht in den S t a a t te veroveren en zoodoende d e zegepraal der Sociaal-Democratie te verze keren. Iedere onderteekenaar draagt dus een steentje hij tot het machtsgebouw yan het socialisme. Daappm heeft iedere Katholiek, die zich- zolven respecteert, den duren plicht de ondevteekening van het socialistisch pe titionnement desgevraagd te weige ren, ook al zou hij voor zichzelven een voorstand-ei' zijn van algemeen kiesrecht. Immers, de onderteckening van dat pe titionnement is tevens, ja voornamelijk een adhesiebetuiging aan het so cialistische strjjidprogram, zoo als Van der Goes in het „Weekblad" van „Het Volk" uitdrukkelijk heeft gezegd. We} heeft TraeLstra, meer doorkneed in de politieke kunstgrepen, getracht die uit lating van Van der Goes te bemantelen, maar toch bekende ook hij, dat de petition nementsactie der Soc,-Dem. Arb, partij „eene groofe propagandisti sche hefeekenis heeft, ook nog buiten de zaak waar het om gaat, het kiesrecht zelf". Katholieke arbeiders, opgepast! Laat u niet gebruiken als een ladder, waar langs de socialistische kopstukken opstijgen naar de posten van macht en eer, om, u 'later aan uw lot over te laten. Het socia lisme geeft niets voor nietg. Voor het stembiljet, dat hgt u jn de hand drukt, vpaagt het uvv wil, uw vrijheid, uw ge wetensrust, uw geloof, uvv levensgeluk. Zoudt ge voor zulk een ruil uw hand- teefeening zetten onder liet petitionnement der revolutievrienden Immers, nooit! Is het algemeen kiesrecht uw ideaal? Welnu strijdt er voor met alle gepaste middelen, maar in de rangen van het Katholieke leger, wiens soldaten gjj z.ijt. Niemand zal u dat euvel duiden. Er zijn nief weinigen onder; onze ge- loófsgenooten, die met het algemeen kies recht sympathiseeren. Maar liooger van waarde dan het stembiljet moet in ons oog de .trouw zijn aan ons vaandel. Wie voor een stembiljet zijn Katholieke livrei aflegt, doet erger dan Ezau, die zijn eerstgeboorterecht prijsgaf voor een scho tel linzen. Daarom: GEEN ENKELE KATHOLIEKE HANDTEEKENING OP EEN SOCIALIS TISCH VERZOEKSCHRIFT Boes Donderdagavond trad in de kleine zaal van „De Prins van Oranje" Ds. H. C. Hogerzeil op voor de Antirev. Propagandaelub en genoodigden, met het onderweip: „Waarom Antirevolutionair? De spreker schetste de wording, het wezen en het doel der Antirevolutionaire partij' en yond gelegenheid de verschil lende aanrakingspunten te bespreken, welke "deze partij' met de gecoaliseerda partijen, inzonderheid met de Rootmisch- Katholieke Staatspartij gemeen heeft en uit te weiden over het beginsel der coa litie: Doorwerking van het christelijk princiep in de staatkunde. De vergadering werd voorgezeten door den heer J. Buijse, president der pro pagandaelub. Er was vrij' veel belangstelling. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de in dit nummer voor komende advertentie van het concert, dat de afdeeling „Zang" van de Goesche af- deeling der maatschappij tot bevordering der Toonkunst Woensdagavond a. s. hoopt te geven. Het feit dat solisten uit deze gemeente en het nabijgelegen Kloeting'e zultlon optreden maakt dat concert nog interessanter. Middelburg. Alhier is Woensdagmiddag een 53-jarige karreman geraakt onder zijn paard, dat uitgleed en viel. De man werd mot een gebroken rechterschoen in het gasthuis opgenomen. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successierechten alhier, de heer A. G. Faher, thans ontvanger fier registratie en domeinen te Tilburg. (Z.) - Men schrijft ons: Het is Woensdag middag wederom gebleken hoe wenschelijk het is, dat de wagenbestuurders der elec- trische tram bij den rit door de Lange- viele alhier zoo veel mogelijk van hun bel gebruik maken. Toen de tram, die te 1 uur 50 van de Markt vertrekt, bij den ingang der Lange Geere- was, kwam daar juist een der wagens van Van Gend Loos uitrijden, het scheelde maai' een haartje of het paard had onder den motor wagen gelogen. De koetsier verklaarde, dat hij de tram niet gehoord had, mede een gevolg van het harde geluid, dat zij'n eigen voertuig maakte. VlissingenWoensdagavond vergaderde de kon. scherpSchuttersvereeniging „Vlis- singon" in haar clublokaal. De aftredende bestuursleden, de heeren I. Andriessen Sr., A. J. van Ockenburg Jr. on F. van der Meer, werden herkozen. Blijkens het jaarverslag verkeert de Vereeniging in grooten bloei, In 1910 werden 14 medailles behaald, waaronder een eereprijs en 5 eerste prij zen. Tevens hebben de korpsschutters der Vereeniging den zilveren wisselbaker van den Zeeuwschen scherpschuttershond „Pro Patria" voor 1910 voor haar weten te behalen. Besloten werd in 1911 over te gaan tot revolverschieten en in principe tot het houden van een nationale» schiet wedstrijd op Rijkscylinder, buks en ver moedelijk marga. Met de booten der S. M. „Zeeland" zijn gedurende de maand Januari vervoerd 9562 passagiers, tegen '8173 gedurende diezelfde maand in 1910. De kantonnier (timmerman) J. van Boven alhier, in dienst hij' 's Rijks water staat is met ingang van 1 Februari j.l. eervol .uit genoemde betrekking ontsla gen wegens bereikten ouderdom met toe kenning van pensioen. (Z.) Met ingang van 1 Febr. is als radio telegrafist van Scheveningen haar hier overgeplaatst de klerk der post. en tel. Ie kj. L. Koster. Zierikzee. Vergadering van den gemeen teraad alhier op 1 Februari. De burgemeester is voorzitter. Na de gebruikelijke eeden te hebben af gelegd, wordt de heer A. Timmerman Cz. als lid van den Raad geïnstalleerd. De voorzitter wenscht den heer T. geluk, die daarvoor zijn dank betuigt. Voor kennisgeving worden aangenomen drie brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring vanlo. het raadsbesluit tot verkoop van hoornen2o. toezending van uittreksel, uit I}. M.'s besluit, houdende goedkeuring der door den Raad bepaalde verlenging der heffing van keurloonen van vee en vleesch; 3o. besluit Van Ged. Sta ten, waarbij hun beslissing omtrent de gomeentehegrooting voor 1911 wordt ver daagd. Medegedeeld wordt, dat in 1910 hebben opgebracht de posten gemeentegrojnld, beerputten en graszoden, respect f333.76, f 183 en f 9.45. Het verslag der Commissie tot wering Verwachting tot aan den avond van 4 Febr. Meest matige tot krachtigen, noordweste lijke tot noordelijken wind. Veranderlijk be wolkte lucht. Mogelijk regen of sneeuwbuien. Weinig verandering van temperatuur. van schoolverzuim zal achter het gemeen teverslag worden gedrukt. In handen vuil B. en W:. wordt gesteld ©en adres van J. J. S. Bettink, houdende verzoek om met ingang van 1 Mei 1911 eervol ontslag te bekomen als gemeente bode en concierge van het Raadhuis, an der toekenning van een jaarlij'ksche toe lage uit de gemeentekas, benevens pen sioen. Goedgekeurd wordt het verzoek, hou dende goedkeuring om machtiging tot af- en overschrijving van en op' posten zjjner begrooting voor 1910. Het suppletoir kohier der belasting op de honden over 1910 wordt vastgesteld. Van den Directeur der Gasfabriek was een adres ingekomen, houdende verzoek om een accountant aan te stellen, die ieder jaar de geheel© administratie der fabriek naziet. B. en W. vinden geen termen aan het verzoek te voldoen, waar mede de Raad zich vereenigt. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om den Boereweg in, beheer en onderhoud over te dragen aan de Commis sie voor de Grintwegen in Schouwen. Op voorstel van B. en W. warden ver schillende posten van den Hoafdelijken Omslag afgesclixeven. Bij monde van den heer inr. Polvliet brengt de commissie tot onderzoek der begrooting van het Burgerweeshuis over 1911 rapport uit en stelt voor de begroo ting goed te keuren, welk voorstel wordt aangenomen. Het "Kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente had voorgesteld f 300 hij te dra gen in de kosten tot aanleg van een plantsoen om de Groote Kerk. Besloten wordt op voorstel van B. en W, niet in te gaan op het voorstel van het Kerkbe stuur. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot verharding van enkele wegen over te gaan; de kosten zij'n voor het in profiel brengen 6 a 7 ,cie(nts per strekken- den meter. Het waterschap Schouwen neemt dan het verdere onderhoud der wegen op zich. De Raad vereenigt er zich mede, om tegen de gewijzigde richting van den tram bezwaren te maken. De concept-verordening op de melk wordt artikelsgewijze behandeld en na wijziging van enkele artikelen goedge keurd. Het voorstel van Ged. Staten betref fende den Provincialen Stoombootdienst wordt op voorstel van B. en W. onaan nemelijk verklaard. Ged. Staten hadden als waarborg geëisciht, dat de uitoefening van den dienst onder alle omstandigheden zal kunnen plaats hebben en dat geen© stremming zal ontstaan tengevolge van den onvoldoenden toestand van vaargeul of zwaaiplaats. Nadat de Raad in geheime zitting was overgegaan, wordt de zitting door den voorzitter gesloten. Op den Zondagavond te houden „Ontwikkelingsavond" is „Staatspensio- neering" een der aotuetele punten van bespreking. Kapelle. In de Woensdagavond gehou den vergadering in de zaal van dhr. Ver- vaat, der Handboqgsociëteit, werd met algemeen© stemmen besloten den naam van „de Pauw" te veranderen in „Luctor et Emergo". Tot voorzitter werd herkozen dhr. W. K. C. Sohier. Krabbendijka Dhr. Huiszoon, rijksveld wachter voor de Schelde alhier, is over geplaatst bij de rivierpolitie te Sliedreoht, terwijl deze vacature aangevuld zal wor den door dhr. v. d. Driest, thans gesta tioneerd te Goes, terwijl oen der rijksveld wachters van Sliedrecht naar Goes zal worden overgeplaatst om de vacature van v. d. Driest aan te vullen. 's Heerenhoek In de gemeenteraadsver gadering, gehouden den 1 Februari j.l., waren 5 leden tegenwoordig, afwezig P. van Stee wegens ongesteldheid en M. v. d. Meulen zonder kennisgeving.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1