No. 15 Donderdag 2 Februari 1911. Zevende Jaargang. BUITENLAND. FEUïLLEjOil. Langs verborgen paden. BINNENLAND, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdeg vóór halt' drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclamebeiichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Gt. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regel» voor 25 Gt. 5 contant. beluie. liet eerste petekind der ko ningin. Koningin Elizabeth heelt spoe dig gelegenheid haar betoite om „meter" te wezen van de zevende dochter, die in een huisgezin geboren wordt, te ver vullen. Naar Belgische bladen malden, zal het eerste petekind der Koningin, de zevende dochter van M. Bergen, te Meppen, in Limburg zijn. De moeder is eene Deutsche, van Kaldenkirchen, bij Aken. FKAli Kit IJK. In de Kamer zijn Donderdag de be ruchte quinze mille, de lo.OUu irancs die de Kamerieuen gen.ei.en, aan de orue ge weest. Er was een motie ingediend om deze plotseling tot zoo groove noogte op- gevoerue som re verminderen. Maar Bn- and vond dat ide waardigheid (V!) van do Kamer en van het land benoud der 15.000 irancs eischte. En de meerder heid vond dat ook, zoodat de motie >verd verworpen, naiuur.ijk fULén met het oog op de waardigheid, des lands In de commissie voor do begrooting van Justitie is een voorstel besproken, om echtbreuk niet meer strafbaar te stellen. Zóóver wilde do commissie echter op het oogenbiik nog 'niet gaan, maar de gevangenisstraf werd geschrapt, men wil dit gruwelijk misunjr alleen met boete tref ren. Spoedig zal bet rapport inkomen over do Evenredige Vertegenwoordiging. Er is eenige 'toenadering gekomen tus- schen Brianct '.ein de commissie. Maar, er is een nieuw idee in de wet gebracht dat het evenredige van den uit slag in gevaar brengt. Men kan name lijk volgens dit plan als men een eigen lijst van candidaten indient, deze met een andere lijst „verwant'verklaren en zoo kunnen de overschotten van uo pene aan de andere ten goede komen. Een zuivere E. V. schijnt men in Frank rijk niet aan te durven. Nu daar is mis schien bij de regeerende „meerderheid" reden voor. It r a n d te Versailles. Zondagmor gen brak to Versailles brand uit in de Engelsobo kerk, die slechts op korten af stand is gelegen van het beroemde kas teel. Daar de vlammen met groote snelheid om zich heen grepen, was men in den aanvang beducht, dat het vuur ook het kasteel zou aantasten. Door krachtig op treden van brandweer en militairen ge lukte het echter, den brand tot het kerk gebouw te beperken. Van de laatste bleef slechts een klein deel gespaard. ITALIË trachten nu de getuigen om te koopeii en de rechters zeiven te beïnvloeden. In No pals is daarvoor zelfs een inschrijving gehouden, die in 3 dagen 25.000 francs opbracht. De naar Amerika gevluchte Camorristen zonden ook 30.000 francs. Het is een publiek geheim wat er in j Viterbo in stilte geschiedt^ pressie op de gezworenen, het openbaar ministerie enz. Die Napolitaansché Mattino roept nu I de tusschenkomst der regeering in om de eer van Napels en heel Italië te red den. üPAitJi:. Hot toekomstig verblijf van koningin Amaiia. De Times-cor respondent te Seviila meldt het volgende Uit gezaghebbende bron heb ik vernomen dat do Paus den verkoop heeft toegestaan van tiet paleis van San Telmo, iu deze stad, aan de gravin van Parijs, als een verb.iji voor naar dochter, koningin Ama iia van Portugal. Verscheidene jaren geleden diende het paleis tot verblijf van do infante Maria, 'i'eresa, zuster van Isabella li en gemalin van den lieriog van Montpensiermaar de hertogin, die op dat tijdstip weduwe was, l legateerde het op haar stertued. aan den aartsbisschop van het diocees, om er een priester-seminarie in op te richten. Deze onverwachte beschikking veroor zaakte groot leedwezen onuer de bevol- king van Seviila, die het paleis als een j nationaal eigendom had bescnouwd, en wekte ernstige oniovredenneiü by de gra vin van Parijs. De hertog van Orleans betwistte later de testamentaire beschikking zijner groot moeder in een geuectusgeuing, dat eenige jaren duurde; maar in.inidd.eis werd net seminarie opgencttt en vestigde de gravin zich met haar gezin te V'iiiamaurique, op ongeveer lö mijlen van Seviila. De gravin en haar kinderen zijn hier altijd buitengewoon popuiair geweest, want hun liefdadigheid en welwillendheid zijn op aller lippen onder de armen en behoenigen; vandaar dat het vooruitzicht van koningin Amalia's terugkeer te tie- villa door iedereen met groote vreugde begroet wordt. Het paleis verheft zich op den linker oever van de Guadalquivir en treKt voor al tie aandacht door zijn zeer broeden, indrukwekkenden gevel in barok-stijl. De omliggende parken, die ten tijde van de Infame prachtig onderhouden werden, be- vatten eenige belangwekkende Romein- scho graitomben, en veel sierlijk ge boomte. Hot paleis werd gebouwd in de, lbo eeuw, om te dienen tot maritiem college, vandaar dat het toegewijd is aan den Heilige, die ais patroon der zeeva rende vereerd wordt. karrevoerders den arbeiu zouden hervat ten onder de oude voorwaarden bij hunne vroegere patroons, die de ongeorganiseer de arbeiders moeten ontslaan. Men begrijpt, dat de patroons dit. wei- geren en zelfs de stakers niet meer on der de. oude voorwaarden willen aan ne men. Dientengevolge blijven meer dan 10.000 arbeiders werkloos. Zij roepen nu de hulp van de autori teiten in en hebben steun gevraagd aan de andere arbeiders-vereenigingen. In één woord, de strijd tusschen patroons en, arbeiders is door de patroons gewon nen. De bevolking van Barcelona is door de beëindiging der stakingen heel wat opgelucht. RUSLAND. NOOR W E G E N\ Do Ga mor ra. De Camorristen spe len nu hun laatste kaart. Hun vrienden „Vrouw Mertens", zeide de pater ten laatste, .als ik mjj niet vergis, hebt gy hier jaren lang een schat bewaard. Het portret is beslist van den grooten Holland- schen schilder Rembrandt en het zou u tegen duizenden Mark opgewogen hebben. Zoudt gy niet kunnen besluiten, het por tret aan mij over te laten, opdat ik het deskundigen in Hofland late zien, die het naar waarde kunnen schatten V Het spreekt vanzelf, dat ik er voor insta en het komt óf weder in uw bezit terug, óf, is net een zeldzaam kunstwerk dan zal men u daar voor een hoog aauood doen Nu, hoe bet ook was, moeder had er geen coren naar. Zy was aan da schhdcry gehecht en wilde ze behouden. Ik dacht eek ter verder over de zaak na. be gedacute, om door dat zwarte portret aan een ver mogen te komeB, was niet te verwerpen. Men kon het tenminste pro beer es. ik haalde dan moeder over, het portret met t, v. Bergen, dien wij toch gerust konden vertrouwen, mede te geven VVerke Do stakingen te Barcelona go oi nil igd. De bedreiging der stakers, flat do alg'omeeno staking zou worden afgekondigd, is niet uitgevoerd. Integen deel, in oone vergadering hebben de sta kers bestoten, dat de voreenigingen, die do karrevoerders geholpen hebben, weer zouden gaan werken on dat de stakende lyk heett hij het dan ook medegenomen, maar tot nu toe hebbeu wij er nog mets van gehoord, olschoou reeds drie of vier maanden verloopen zijn... Met de gewone sluitregels eindigde deze brief, die Frits Mertens onder zeer gemengde gevoelens uit de hand legde. Aan de zaak van het portret hechtte hy voorloopig geen waarde. Veel meer stelde hy belang in het lot van de familie Kersten Myn Hemel, hoe had alles zich gekeerd! Deze eens zuo welgestelde familie, arm en noodiydend, byna tot den bedelstaf! Het was toch met anders! Want zich mynheer Kersten, dien def tigen man, als boekhouder in een onder geschikte stelling voorstellen goede hemelwat hierbij de familie zou afvullen, kon men wel denken. En Hedwigis, dat vroolyke, steeds vneudeJyke meisje, dat tot in hare jonge-meisjes-jaren met hem op besten, kameraadschappelyken voet gestaan en geen idéé van hoogmoed had, dit gelukskind, waarvoor Frits ze steeds gehouden had, werkte voor haar dagelyksch brood, beulde zich af voor zichzeive en de haren Onwillekeurig voelde de jongeman, hoe hem by deze overwegingen het bloed naar het hoold steeg. Byna had hy het gevoel zyue armen uit te strekkeu en aldus, VermoordTc Petersburg is de gewezen Koreaansche gezant, prins Tsjin i'oin Ji, .dood in zijn woning gevonden, onder omstandigheden, die aan een mis daad doen gelooven. De overledene, bloedverwant va,n den gewezen Keizer van Korea, was een Kore- aansch patriot, die zich niet wilde neer leggen bij lie Japansche overheersching. Hij leoide dus in vrywillige ballingschap te Petersburg. Men vond in zijne woning eenige in het Ettgelsch en Hussisch geschreven brieven, waaronder een aan den G'zaar, waarin Tsjin Pom, Ji zijn voornemen te kennen gai om zich het leven te bene men. De overledene kende echter noch En- golsch, noch Hussisch, zooilat men ver moedt, (lat .een ander die brieven heeft geschreven. De .secretaris van den overledene werd in hechtenis genomen. FOK1UUAL. Te Lissabon is in een kazerne pen muiterij uitgebroken. De onder-oiticieron, en korporaals waren genoopt met hunne wapens te dreigen om do orde te her stellen. Te Montemayor weigert men do be lastingen to betalen. De burgemeester heett om Hoepen gevraagd. Twee eska drons cavalerie zijn er neen gezonden. Te Badajoz zijn reeds talrijke monar chisten-leiders gearriveerd, o. a. de jour nalist Silva Vianno, do hoofdredacteur van de Combo da filoite, Santanmo, Pa ter Mattos e. a., die daar eene belang rijke conferentie zullen houden. O H I N A. De post. pe pest hoeft Donderdag to Karbin drie en dertig slachtoffers ge- eisoht. Leoodeif, oen Hussisch geneesKiuv rtige, is Vrijdag gestorven, terwyr een me disch student en twee ziekenoppassers besmet zyn. Zes geneesheeren en vijftig ziekenoppassers zijn paar Siberië gezon den, om den geneeskundigen dienst te versterken in die streken, waar de pest het verschrikkelijkst >voedt. G e meen t e-b io s cop os. De ge meente Stavangcr is, naar men mede deelt, van plan om al de bioscoop-thea ters uit, de stad over te nemen, ton einde die aan te wenden in dienst van do volks ontwikkeling en tegelijk oen eind te ma ken aan de smaak-bedervende voorstel lingen die er nu gegeven worden. In Bergen en in nog eenige andere groote steden van Noorwegen heelt men dergelijke plannen. gclyk hy eens bet kleine meisje aan de golven der Neisse had ontrukt het nu gi outer gewordene uit de ellende van het bestaan te redden Voorloopig kon hy weliswaar niets doenmaar hy wilde zyn broer schry ven, dat hy op middelen zon, om de familie Kersten te ondersteunen, kostte wat kostte... Neen, weten, dat dat brave, lieve, goede meisje zich voor het weinige levensonderhoud plaagde dat was een gedachte, die Prus Mertens een voudig niet kon verdragen God zjj dank, dat hy op goede baan geoleven is, de acht jaren, die hy ver van zyn geboor tegrond heett doorgebracht, ten nutte gemaakt, yverig gewerkt, spaarzaam ge leetd en bekwaam in zyn vak, iets bij elkander gebracht had. in ieder geval wilde hy trachten, met datgene, wat hy bespaard had, den nood dezer familie te lenigen en daardoor het lot van dat meisje, waaraan by voelde, dat geheel zyn hart hing, te verlichten. Slechts zelden was het gevoel van heimwee 111 de ziel van Frits Mertens opgestegen, doch nu, nadat hij den brief zyus broers gelezen had, had hy, wie weet wat er voor willen geven, de vleugels eens vogels te bezitten, om land en zee achter zich latend, een uurtje op zyn geboortegrond te mogen doorbrengen. Weer een assistent vermoord. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia, seint: De. assistent Arnold, van Silau Toe- wa, is door een Javaan vermoord. De moordenaar is gevat. De N. R. Gt. teekent hierbij aan: Dus weer een assistent ter Oostkust van Sumatra vermoord 1 De onderneming Silau ioewa, ligt toch in de residentie Oostkust van Sumatra, atdeeiing Asanan, district fandjoeng Balei. Zij behoort tot het Asahan Synüicat, Geseüschaft m. b. H., waarvan de zetel te Berlijn gevestigd is, en is bestemd voor de cultures van ramboeng (een soort va.i hennep.) Niet onwaarschijnlijk is ditmaal dus een Duitscher gevallen als slachtoffer van den steeds toenemenden just tot eigen-rechc ter-spelen der koelies op de cultuuronder:- nenungen van de Oostkust van Sumatra. Daar de aanleiding tot dezen na ge seinden moord niet bekend is, gebiedt de voorzichtigheid geen bepaald oordeel uit te spreken. Alleen mag er wel op worden gewezen, dat de elkaar mot be angstigende snelheid opvolgende aansla gen op assistenten, waarvan schier elke mail uit Indië ons berichten brengt, het steeds duidelijker jnaken, dat ©r maat regelen zullen moeten worden getroffen om de assistenten beter te bescnermen. Dat den den dezer de Chineescne moor denaar van wyieu den heer Haïtsma Ate lier den dood aan de galg vond, heeft blijkbaar nog niet den schrik onder de koelies gebracht. De Bakkerswet. Maanden lang lag de Bakkerswet zoo genaamd ter openbare behandeling ge reed. .Alleen tijdgebrek was reden, dat daarmede reeds niet in Juni van liet vorig jaar oen begin werd gemaakt. In October heett men toen, in plaats van hetgeen in dien tijd kon worden afge daan, met do behandeling der Bakkers wet een aanvang gemaakt, om aan het einde tot de conclusie te komen, dat nog wel eens kan worden overwogen of aan de afschaffing van den nacht- en Zon- dagsarbeid niet kan worden vastgehaakt een regeling van den arneidsduur in het bakkersbedrijt. .Niemand vond eigenlijk dit idee ,zoo lumineus als de Minister, van Landbouw zelf. Hij bond zich natuurlijk tot niets, maar als men hem alleen vroeg te onderzoeken o£ hot mogelijk was, dam deed hij het graag en zag hij wel kans „Zachtjesaan, Frits, zachtjesaan," sprak hy tot zichzelven, hebt gy net al zoo lang uitgehouden, leefdet gy tot nu toe volgens den wegwyzer, dien George van Bergen n toen by het afscheid van den geboorte grond in bet boekje der Navolging van ChriBtQS voor uw verder leven heeft mee gegeven, dan zult ge nu tocb niet moedeloos worden. Nog een halfjaar loopt uw contract in de fabriek; na dien tyd kunt ge uwe blikken naar den verren geboortegrond richten „Maar, wat zit ik hier te denken en laat ik den avond stilletjes voorbygaan". onderbrak de jongeman zichzelven, „ik wil toch nog naar zuster IringardiB in het Duitsche hospitaal. Zij ook verheugt zich over wat nieuws uit het Vauerland; ik wil baar alles en stuksgewijze mededeeien". Ijlings sprong Frits Mertens nu op, bracht den uitwendigen mensch een beetje in orde, nam het pakje met de nieuws bladen uit het geboorteland en verliet spoedig daarop zyne kamer en bet huis om de Livingstonesti aat te doorloopen en de electrische tram te bereiken. By eene halte aangekomen, moest de jonge man wat wachteneerst op zeer grooten afstand kwam de electrische tram tanryden. Ter- wyl hij daar stond, liet Frits Merten Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot aan den avond van 2 Febr. Zwakke tot matigen, noordelijke tot noord- oosteiyken wind. Nevelige tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Geringe vorst in het zuiden. In het noorden om het vriespunt. met zyn onderzoek vóór de hervatting dor openbare behandeling klaar to zijn. Natuunijk beteekende dit: vóór do terug komst der Kamer in Februari. De Ka mer zal spoedig terugkoeren, maar aan de mogelijkheid .eoner dadelijke hervat ting der Bakkerswet vajt niet te denken. Men kent nog niet den uitslag van hot onderzoek des Ministers. Naar men zoo hoort vertuiden, valt het niet mede pn loopt de Minister gevaar, om, als hy met een tienungen aroeidsdag komt, groote en kieine hakkers heiden tegen zich in het vuur te krijgen, riet kan dus zijn, dat de Alinister komt met de jnodedee; ling, dat de invoering van den tionurigen arbeidsdag met mogelijk is gebleken. In dit geval blyit een spoedige hervatting nog altijd mogelijk, doch komt do Mi nister met een vporstel, dan is in hot geheel niet te voorspellen, wanneer men den aigebroken draad weder zal opvan gen. Er zal dan byna zeker eon voor stel komen, om hot gewijzigd ontwerp 1 dan nog maar eens naar de atd eelingen, terug te zenden. Het is te hopen, dat I regeering en meerderheid met het lesje haar voordeel doen. Eenmaal aan, het openbaar debat over een wetsontwerp ge- komen, moeten beiden weten, wat zy aan elkaar hebben. De Minister moet dan, na hot voorafgaande beraad, in de hoofd zaken zyn houding hebben vastgesteld en mot hetgeen hy' voorstelt staan of vallen en do meerderheid moet -.veten of zij in hoofdzaak mot. den Alinister kan inedegaan en dan o,ok aan dio hootl- i zaak vastnouden, hoe appetijtelijk het lijkt een anderen schipper te volgen. Gaat men toch dan nog aan hot tasten en voelen en aan het zoeken naar nieuwe, uitwegen, dan raakt men elkaar kwyt uit het ge zicht en is men, eer men eraan denkt, in een doolhol, waaruit alleen een gelukje of toeval nog voeren kan. Wanneer men dan ook het spolletje, bij de Bakkerswet gespeeld, straks gaat herhalen by do ar beidswet ot bij do wet tot bestrijding der openbare zedeloosheid, bij het eed- wetje enz., dan gaat het precies don- zeltden weg. „l)e Tijd." Do HoogGeb. lieer mr. C. L. AL E. J. E. baron Speyart van Woerden, Offi cier van Justitie dor arrondissements rechtbank te Breda, is Dinsdagmorgen omstreeks zes uur aan de gevolgen eener longontsteking overleden. Gemeentelijke accijnzen. In do memorie van antwoord op het afdeolingsverslag der Eerste Kamer over binnenlandsche zaken antwoordt do mi nister op de opmerking van don heer zyne blikken ronddwalen en zjj vielen op het portaal van een huis, dat onbewoond scheen „Myn God", denkt de jonge man, „daar ligt een mensch", en, naderbjj gekomen, ziet hy, dat het de bewustelooze gestalte is van den ongelukkige, die bjj het post kantoor was... hel is Johan Kersten. ELFDE HOOFDSTUK. In het schoone hospitaal, dat de Katho lieken van New-York geoouwd hebben, heerscht reeds de rust en en stilte van den avond. In de groote ziekenzalen branden de gedempte nachtlichten en zacht schrydt eene Zuster, in de dracht der Zusters van den H Borromeas van bed tot bed, onderzoekende, ot de zieken goed verzorgd zijn. Dan maakt zjj het teeken des H. Kruises over de sluimeren den en wendt zich naar de deur, om zich naar de apotheek te begeven, wier leiding aan Zuster Irmgardis is toevertrouwd. Nadat zy hier nog verschillende zaken in orde heeft gebracht, zet zjj zich bjj de tatel neder en begint poeiers en pillen klaar te maken, die zy in fijn, wit papier wikkelt. 'Woedt verv. lgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1