BINNENLAND. een goeie gelegenheid om een zoet winstje te maken en eischte 5000 francs bovendien, 't Was een echt staaltje van uitzuigerij, om van de Katholieken zooveel mogelijk te üalen, wat er te halen valt. En toch, het kleine aantal Katholieken wilden het oiïer brengen, als zij konden. Doch zij waren slechts in staat 2000 fr. bijeen te brengen. De gemeenteraad wilde niet toegeven, de kerk bleef eenigen tijd gesloten en thans.... ligt zij in ruïnen op den grond. Even schandelijk als het verloop dezer zaak was haar ontknooping. Want nadat de weiklieden, die den moker gehanteerd hadden, de muren hadden neergereten, hebben zij zich overgegeven aan de grootste schandelijkheden. De fooien van den burge meester misten niet baar werking Na het omgraven van het kerkhof hield de bende een wildendans rondom de half vergane lijken, welke zij hadden opgewoeld, terwijl kleine kinderen, op weg naar school, naar het griezelig kabaal stonden te kijken. 't Is inderdaad meer dan walgelijk en het moet wel een ontaard menschenras zijn, dat in zulke profaneerende buitensporigheden zijn pleizier kan vinden. De Hottentotten en Boschjesmannen bezitten dan toch nog meer gevoel voor menschelijke waardigheid daar zij ten minste de graven eerbiedigen Niet alleen van de rechterzijde, maar ook uit andere hoekeu der Kamer klonk een ongewoon applaus, toen Maurice Barrés dergelijke barbaarschheden geeselde met een niets sparende ironie De redenaar stelde zich op een onpartijdig standpunt en zeide, geen katholieke apologie te willen maken van het geval. Maar het Katholicisme redeneerde bjj is de groote gangmaker der beschaving en de Regeering vervolgt het tot in de tempels, die zij laat vervallen om aldus ook den godsdienst uit te roeien Doet toch besloot Barrès het geloof geen geweld aan, eerbiedigt de kerken, die de hoogste zicbthare uiting zijn van hetgeen er in 't godsdienstig gemoed omgaat. Ik voor mij heb op deze tribune de katholieke tempelgebouwen op denzelfden titel verde digd als ik voor het behoud zou pleiten van het Collége de France. Een overwinning van het recht. In de Fransche wetenschappelijke wereld is een strijd gevoerd, die ook in oen deel der pers zijn echo's heeft doen hooren e.n om meer dan een reden bijzon der belangwekkend was. Er was een plaats vacant in de hoogaa-n- -geschrevon Académie des Sciences, en twee candidaten vooral werden daarvoor genoemd. De eene was de bekende echtge- noote van den radium-ontdekker Curie en de ander professor Braniy, de eigen lijke uitvinder van de telegrafie zonder draad. Er bestond alle reden om den laatste te kiezen,, wijl zijn vinding, van zoo groote draagwijdte en praktische waarde, nog nooit off.cieel werd geëerd, terwijl me vrouw Curie reeds een Nobelprijs en tal van andere onderscheidingen ontving. Ook was het nog nooit gebeurd dat een vrouw in de académie zitting nam, zoodat er eigenlijk geen de minste twijfel of aar zeling zou zijn geweest, indien niet Braniy behalve door zijn wetenschappelijk werk zich ook onderscheidde door zijn katholieke gezindheid. Dat is in Frankrijk een groot bezwaar en zooals 't nu staat zon ook Pasteur moeite hebben, in offi- cieele kringen te worden opgenomen. Zelfs de „Répubtique Franyaise" er kende eerlijkze geven niets om mevr. Curie, ze willen alleen Braniy doen val len omdat hij is verbonden aan het institut catholique. Maandag echter is gelukkig gebleken, dat toch niet. alle Fransche geleerden op den stroom van het anti-clericalisme zich laten mede-drijven. Er waren 58 stemmers. De meerderheid was dus 80. Bij de eerste stemming kreeg mevrouw Curie 28 stemmen, de heer Braniy 29 en de heer Breillonin 1. Bij de tweede stemming kreeg de lieer Braniy 30 stemmen en was dus gekozen. Mevr. Curie kreeg weer 2 stemman. Een meerderheid dus, maar ook een groote minderheid, al werd deze goed deels gevormd door kleine menschen. Een hunner was zelfs zoo klein of ver licht, zooals men 'i noemen wil, dat hij voor een bijziend medelid het stembiljet invulde met mevr. Curie's naam, hoewel de aldus geholpene vóór Braniy had wil len stemmen Een betooging tegen F a 11i - res. Maandag, toen Fallières na de ope ningsplechtigheid van het Oc-eanogra phisch Instituut te Parijs een geschenk van den vorst van Monaco het gebouw verliet, werd hij opgewacht door een ru moerige groep camelots du roy, welke een betooging hielden voor hun makker Lacour, veroordeeld wegens een aanslag op Brianid. Elf der levenmakers werden in hech tenis genomen. BELGIE. De koningin meter. Ter gelegen heid van hare genezing en om aan 'tge- heele volk da.nk te zeggen voor de haar bewezen liefde en toegenegenheid, heeft koningin Elisabeth besloten voortaan me ter te zijn va.n elke zevende dochter, op voorwaarde, dat de zes zusters van die nieuwgeborene in leven zijn en dat er sedert de geboorte der eerste geen zoon ter wereld kwam in dit gezin. Een nieuwe Koainginnebloem. Was verleden jaar door koningin Elizabeth als beschermvrouwe der nationale inza meling voor de tubcrc.ulozebe,strijding de roos als verkoopbloem aangewezen, thans zal op verlangen van hare Majesteit door geheel het laml de Edelweiss" worden verkocht ten bate der bestrijding van de slaapziekte in den Congo. Men seint uit Brussel I)e aangelegenheid betreffende de Vlis- singsche vestingwerken schijnt thans hoe langer hoe meer op den voorgrond le treden, lie Gazette" verzekert dat de zaak dezer dagen het onderwerp van belangrijke besprekingen vormde, gehou den in den ministerraad die tot iaat in den nacht voortgezet werd. De regeering is evenwel van meening dat deze zaak zeer voorzichtig moet behandeld worden en niets gedaan wat do zaak in een ongewonselit stadium zou kunnen bren gen. Het is ook van belang het officialise artikel van de „XXo Siècle" te vermel den, waarin de schrijver volledige en formeel® waarborgen vraagt van Holland ten opzichte van de vrije vaart op de Schelde. Het spoort verder de regeering aan hel initiatief te nemen tot het openen van vriendschappelijke besprekingen met Holland. Dit artikel vormt liet onderwerp van levendige commentaren en schijnt do hui dige meening van de Belgische regee ring omtrent ile aangelegenheid weer te geven. E» GELA9I Ik Het spoorwegongeluk. Uil de berichten in de Engelsohe avondbladen mag worden opgemaakt, dat het aantal omgekomenen bij het spoorwegongeluk op den Ta te Wale-spoorwpg in Wales nog grooter is dan werd geseind. Maandagmid dag waren 11 lijken gevonden en herkend, maar er schijnen nog vermisten te zijn. Het aantal gevonden wordt in de bla den nog niet opgegeven. Zooals reeds werd geseind was de ramp een gevolg van een botsing tusschen een passagiorsti'ein en een kolentrein. Deze laatste stond stil en do passagierstrein reed niet volle vaart op hem in. De eerste wagens van den passagiers- trein werden letterlijk versplinterd, de middenwagens werden ingedrukt. Het kostte groote moeite om de verongelukte reizigers uit het puin weg te halen. Er hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Zoo werd een zwaar gewonde dame onder een wagen weggehaald, wier man en zoon heiden den doo-d vonden. Terwijl de gewonde werd vervoerd, riep zij om man en kind. Een andere vrouw werd gered, wier kindje gedood was en nog onder 'tpuin lag. Maar ook merk waardige reddingen kwamen voor van rei zigers die tusschen de ineengeschoven wagens ongedeerd werden weggehaald. PORTUGAL. De omwenteling in Portugal. Te Antwerpen hield de vroegere rector van het. Jezuïeten-college van Campolide te Lissabon een voordracht over de om wenteling. Over de oorzaken zeide hij volgens het. verslag in het Hbl. van Ant werpen" o. a. hej volgende: „De omwenteling in Portugal was geen donderslag in een on bewolkten hemel. Zij werd door de vrijmetselarij voorbereid, maar is ook de schuld der monarchisten, die de wilskracht niet bezaten om hel kwaad bij den wortel uit te roeien. Hun ontbrak het aan vooruitzicht en toen Franco, een eerlijk man, doch wat onvoorzichtig, aan het bewind werd ge roepen was het te laat. Wat de koning- moordenaars aangaat, zij werden door do geheime genootschappen gewapend en na den moord begingen de monarchistische staatsmannen nog de lafheid, van koning Manuël straffeloosheid voor de mo-orde naars af te dwingen. Het laatste ministerie der monarchie was een zuiver anti-katholiek ministerie, dat letterlijk den weg baande, voor do revolutie en dal, om de gunst dar repu blikeinen te winnen, de kloostergemeenten begon te vervolgen, waarbij de Jezuïeten weer de eerste slachtoffers waren. En de monarchisten zagen niet in dat zij, een kuil voor een ander gravend, er zelf zou den invallen! De republiek voerde het werk uit, voor bereid door de royalisten, en, wanneer1 de revolutie uitbrak, dan zag men aan de zijde van den ongelukkigen jongen ko ning gee)n enkel zijner raadgevers van daags te voren." Xa te hebben aangetoond hoe de moord op dr. Bombarde de onmiddellijke aan leiding werd tot. het uitbreken der om wenteling, gaf de pater zijn beschouwin gen over de behandeling van de paters van het college van Campolide. „Paler de Faria Darros, die rector van het college was, deed eerst de leerlin gen verwijderen, dan zijn collega's en bloef, als een kapitein, de laatste op zijn schip. Op het oogenblik dat het klooster door het gepeupel ging aangevallen te worden, trachtte hij1 met een broeder, onder vermomming, te vluchten, maar zij werden herkend, beleedigd, mishandeld, mot den dood bedreigd. Spreker beschreef nu het leven der aangehouden priesters in de gevangenis, onder de bewaking van een brutalen ke rel, slecht gevoed, slecht gehuisvest. Hij beschreef de ondervragingen over de zoogenaamde onderaardsche gangen van het college, over de zoogenaamde werkhuizen voor het vervaardigen van bommen, de wapenvoorraden en de op het volk geloste schoten." Terwijl de pater verder nog zeer treu rige bijzonderheden gaf van de vernede ringen waaraan do gevangenen hadden blootgestaan, was hij vol bewondering over de bevolking van Gibraltar, waar katholieken en protestanten de vluchte lingen niet open armen ontvingen, en bracht hij hulde „aan de dames van Lis sabon, die hel •menschelijk opzicht bra- veerend, de gevangenen kwamen helpen en bijstaan". Deze voordracht werd verduidelijkt door schoone lichtbeelden en na het hoop volle slotwoord van den redenaar werden honderden handen naar hem uitgestoken oui hem geluk te wenschen. Openbare vergaderingen met vrij debat. Met instemming lezen wij in de antirev. „Rotterdammer" Enkele ongerechtigheden in samen komsten met debat van „Patrimonium", waarbij'de heer Kloosterman, tie vroeger-' propagandist der anarchisten als spreker optrad, hebben sommige persorganen we derom aanleiding gegeven lot het opwer pen der vraag in hoeverre van dergelijke vergaderingen veel vrucht mag worden verwacht. AVij sluiten ons aan bij degenen, die het nut van die publieke samenkomsten met vrije gelegenheid tot debat uiterst laag schatten. Een heftig gevoerd debat neeml me nigmaal den indruk dor rede weg, prik kelt allerlei slechte hartstochten bij spre ker en publiek, geeft veelal warme hoof den en koude harten. Met eonige bevoegdheid menen wij dit oordeel le mogen uitspreken, daar we talrijke malen te midden van zoodanige bijeenkomsten verkeerden en actief aan deel in don strijd namen. Een hoek vol rneeling-varia zouden wij ten beste kunnen geven. Echter dienen ze weinig om van de stichtelijkheid dezer samenkomsten hengen jiidruk te geven. We ontkennen niet, dat van een hoog staand, principieel debat, waarbij weder zijds waardig wordt opgetreden, goede werking kan uitgaan. Maar hoe luttele malen opent zich daartoe gelegenheid Velen zien dan ook in.die debutavonden een soort publieke vermakelijkheden, po litieke hanengevechten waarbij de prijs wondt weggedragen door hem, die de moeste geestigheden en hatelijkheden ten beste geeft. Van een eigenlijk weerspreken van den redenaar is bij de debaters dikwijls geen sprake. De preek wordt vooruit opge maakt, tot iederen prijs moet. die van liet. hart. Zoo wordt, een contra-speech uitgesproken en ongeoorloofde propagan da voor eigen zaak gemaakt. AVe hebben het persoonlijk ondervonden dal een dei' socialistische voormannen, die was overgekomen om te debat toeren, door vertraging van den trein eerst tegen het eind van de rede ter vergadering kwam, waar hij niet langer dan een kwar tier aanwezig was. Niettegenstaande de inhoud der rede hem onbekend was, pro testeerde hij toch, toen hem voor debat een half uur tijd gegeven werd, krachtig tegen deze vrijheidsbeperking en toog 'toen luk raak ten strijde. Allerlei onstichtelijke tooneelen gaan verder meermalen met deze publieke mee tings gepaard. We zwijgen nog van het hoogst noodzakelijke tot laat in den avond rekken van het. saamzijn, waardoor een geregeld verloop vrijwel onmogelijk wordt. Ernstig is de klacht over velerlei onver kwikkelijke scènes, die bij dergelijk debat zoo licht worden uitgelokt.. We zijn er weer zelf getuige van ge weest hoe een debater in allen ernst het in een spreker laakte dat hij van een hemelsbreed onderscheid gewaagde, daar we ons toch van hemelsche zaken geen aardsche voorstelling mogen maken. Het lachsucces is dan groot - maar de indruk is bedorven. Of een debater met oranjesjerp omtooid er. medailles omhangen, die allerlei on samenhangende klanken uitstoot, beklimt heit podium, of een opponent, die de be ginselen der „internationaal vrij-paganisti- sehe partij" ontvouwt, vertoont zijn ora torische talenten - ook dan is de hila riteit onbedaarlijk maar de invloed van eene ernstige rede lijdt schade. Nog meerdere bezwaren zouden we kun nen opnoemen. AVe deol-en nog wel eens een en ander uit onze ervaring mee. Thans is dit reeds voldoende om onze leiders in kiesvereeniging en propaganda club tot sterke beperking van openbare vergadering met vrij debat aan te manen. Rustige, stille arbeid werkt meel' uit. Dok het <loen optreden van een redenaar in publieke vergadering kan voortreffelijk zijn. Maar dan als regel na afloop der rede sluiting. Iedere partij heeft het recht en soms den plicht in eigen kring een spreker te doen optreden. Rustig, kalm en waardig ontwikkele elk zijn meening. Zoo komen de verschillende opinies het best tot hun recht. Een ministerieels rede. AVoensdag j.l. heeft bij de plechtige opening en inwijding van het rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort Z.Excell mi nister Regout eene rede uitgesproken, waarvan rle volgende passage en vooral de door ons gespatieerde woorden war men weerklank zullen zinden bij alle ('hristel'ijkgezindeii in den lande: ...Vloet ik thans van het beden gewa gen, als een bron van voldoening, dan moet ik li schetsen de beteekenis van het geheel® systeem der rijksopvoeding waarvan dil gesticht slechts oen der onderdoelen vormt. Op den voorgrond sta echter, dat hoe goed ook de Rijks- opvoeding zij, de particuliere opvoeding den voorrang moet hebben. 1 rincipieeï, omdat opvoeding slechts om bijzondere redenen en als uitzonde ring 's Rijks zorg mag zijn, maar ook omdat ik in de particuliere opvoeding zie verpersoonlijkt die bijzondere toewij ding van den belangeloozen philaa- throop, die om honger doei arbeidend zicli in waarheid loco parentis1) stelt; bij haar gevoel ik bij uitstek de moge lijkheid om hel diepst door te dringen in het beste van het kinderlijk gemoed en vooral om hel kind te vervullen met dat, wat mij het allernoodzakelijkst schijnt in de opvoeding, hel opwekken van een levendig besef in 'tkind, dat de godsdienst is o n m i s ba a r w e g e n s de eeuwige li e 1 a n g e n en daarbij de beste leidsman in het leven, de steun, dien, geen m e n .schel ij k k e n n o n o f kunnen ooit vermag te even aren. Zoolang de particulieren hun huizen of gezinnen voor regeeringskin- deren openstellen, zal nooit va.n mij te vergeefs de zorg over het kind door hen behoeven te worden gevraagd. Maar helaas ook de plaatsruimte nog daargelaten - - blijken alle knapen niet steeds voor hel mildere régime der liefdadigheid geschikt; de regeering met haar straffe hand en krachtiger hulpmiddelen voor nooidige kastijding en tucht zal geroepen moeten blijven om een aantal knapen zelve op te voeden, althans voor nadere particuliere apvoe ding geschikt tc maken, en voor dezen hebben de rijksgestiehten te doen, wat in 't vermogen van den Staat ligt, opdat later aan de ouders, wien de kinderen werden ontnomen, met gerust geweten kan worden verklaard, dat niets .werd verzuimd om die kinderen naar ziel en lichaam te doen rijpen tot eerlijke en goede menschen. Welnu, het nieuwe stelsel doet hiertoe eene waarachtige en beraden poging, inzoqver liet de ge legenheid biedt die opvoeding te lei den naar inderdaad weloverwogen en vaste beginselen." op de plaats van de ouders. Het Juliana-bloempje Door de Federatie der vijf Diocesane 11. K. Volksbonden en Werklieden-oirga nisaties in Nederland" is namens de ruim 40.000 kath. werklieden, die de Federatie teil, een krachtig protest,schrijven geznn den aan het Bestuur der Centrale A'er eeniging ter bestrijding der Tuberculose, tegen het bekende noodlottig besluit, om op den verjaardag van 'l Prinsesje niet meer de Juliana-bloom met het Oranje hartje ten verkoo p:ia,n te bieden, do'li dit te vervangen door de neutrale(?) „wel- dadigheidsbloom". De Federatie protesteert, met kracht te gen dit genomen noodlottig besluit en verzoekt hel. Bestuur der Centrale A'er- oeniging dringend er alsnog van terug te komen. Zoo niet, dan zullen pogingen in het werk worden gesteld om langs ren anderen Weg, buiten de neutrale ,,wel- dadigheidsbloem" om, de arme teringlij ders te hulp te komen. Verhooging van salaris der wachteressen bij de Staatsspoor. Bij do invoering van hel nieuwe re glement der dienstvoorwaaiden op 15 Ja nuari j.l. werden de wachteressen met 10 cent verhooging per dag verblijd. Thans is bij een afzonderlijk schrijven bekend gemaakt, dat deze ambtenaressen voor laan 10 ets. woninghuur per dag zullen hebben te betalen, terwijl de zinsnede: „met recht op vrije woning" is vervallen. De z.g. verhooging draait dus ten slotte op niets uit. De kustverdediging In een officieus telegram uit Berlijn, dat lot titel draagt „Qui s'excuse, s'ac cuse", wordt in de „KOln. Ztg." de bewe ring, dat Duitschland in geval van' oorlog zijne troepen over Hollandsch grondgebied zou voeren, ongegrond ge noemd. Het antwoord op du insinuatie, dat Holland zich alleen zoekt te verdedi gen tegenover Engeland en de plannen van den Duitschen generalen staf be gunstigt, mag men gerust aan de Hol landers overlaten. In het telegram wordt vierder betoogd, dat, terwijl in 1870 Duitschland België's neutraliteit strikt eerbiedigde, de maarschalken Atae-Mahon en Bazaine plannen hadden gemaakt om den oorlog naar Belgisch grondgebied over te brengen, wat door de overwinningen van het Duitsche leger echter onmogelijk werd gemaakt. Daarom is liet dus ongemotiveerd van de Franschen de Hollanders met een Duit sclien inval te verschrikken, terwijl een Fransche invasie in België eerder tot. de mogelijkheden en waarschijnlijkheden be hoort. Hel „Journal des Débats" bevat. Dins dagavond .weer een artikel, waarin het niet Hollands recht betwist om zijn plan nen uil te voeren, doch liet wenschelijk oordeelt onze regeering te vragen haar haai voornemens betreffende de vrijheid der scheepvaart ten allen tijde op de Schelde. Onze Tweede Kamer, die op 7 Febr. bijeenkomt, zal wellicht don volgenden dag het ontwerp der kustverdediging in do afdeelingen onderzoeken. Hoe zit het met de kustverdediging en vlootversterking? De overweging dat een groot deel onzer landgenoot-en slecht ingelicht is over het aanhangig ontwerp, heeft een onge noemde bewogen om in een brochuretje van 1(1 pagina's*) bovenstaande vraag kort en duidelijk te beantwoorden. De schrijver doet dat met overlegging van de officieel® stukken, die dus niet kunnen worden gewraakt. Hij begint met. te signaleeren de wijze waarop het ontwerp als agitatie-mid del tegen rechts in de groote en kleine pers van links is gebruikt,, door het voor te stellen alsof deze Regeering „het spreekt vanzelf dat dit alleen een Ka binet van rechts kan overkomen, zich het genoegen en de weelde veroorlooft, om staande voor een tekort van eenige millioen-en op de loopende begroo-ting, nu nog even 461/2 millioen te vragen alleen voor de Kustverdediging". Vervolgens toont de schrijver aan: le. dat de Raad van Defensie, waarin zoowel mannen van links als van rechts zitting hebben, zijn ingenomenheid met de plannen heeft uit gesproken, 2e. dal het ontwerp niet 4G'/2 millioen vordert, gelijk de militaire mede werker van „De Avondpost" betoogd heelt, maar 38 millioen (zie het artikel van dr. mr. A. van Gijn, „Nieuwe Crt." van 1 Jan. 1.1.); 3e. dat het Kabinet-De .Meester met dergelijk®, zeker niet minder kostbare plannen, oj) precies dezelfde wijze, n.l. met een fonds voor kustverde diging, zou gekomen zijn, gelijk do heer Troelstra in het jongste Kamerdebat te genover den heer Patijn nog eens uiteen zette. Minister Cohen Stuart had zelfs een vlootplan van 8(11 ,'2 millioen voor 25 jaren I „Wanneer men", zegt. de Schr. terecht, „zich dit alles herinnert, is het merkwaar dig om te zien, boe thans de Regeering van Links bestookt worclt, met name van de zijde der Liberale Unie, die de fam-euse „JG'/o millioen" blijkbaar reeds nu, met gretigheid als verkiezingsleus te gen het Kabinet Heemskerk schijnt te willen gebruiken." De schrijver noemt dit eo,n „onwaardig en onvaderlandlievend politiek spel", dat hij door zijn woord op de juiste waarde hoopt to doen schatten. AVij hopen, dat dit eenvoudige, heldere vlugschriftje op ruime sc-haal verspreid en veel gelezen zal worden. (De Nederl.)- Uitgave. (1. J. A. Buys, te Utrecht. Angstgehuil In „Hit Volk" heeft Mr. Troelstra. een artikel ten betooge, dat alle arbeiders, dus ook de Christelijke, het adres voor alge meen kiesrecht kunnen teekenen, want alles is vermeden, „wat niet door het proletarisch gevoel va.n eiken arbeider aanvaard kan worden". De arbeiders moe ten zich dan ook niet storen aan de raadgevingen van hen, die door vrees gedreven, hun raden, niet te teekenen. Die vrees verwekt ee.n waar „angstge huil", zegt hij: „Geen wonder, dat va.n die zijde in allerlei bladen en pamfletten een angst gehuil opgaat tegen onze aktie, waarvan de weergade i n ons land nog niet is vernomen en dat zij dien arbeiders niet slechts aanraden, niet te teek-enen, maar vaak zelfs, onze huisbezoekers de deur uit te smijten. Het. kwade geweten dezer lieden en de overtuiging, dat. tiet. onzen vrienden gemakkelijk moet vallen, hunne kameraden de oogen te openen, spreken zich in deze wanhoopskreten uit". Een angstgehuil zonder weerga in ons land. Kom, kom; ho" moeten we dan wel noemen liet melodieus gekerm dat uit d-e socialistische pers opgaat om toch maar oniderteekeningen onder het adres te krij gen? Waarschuwende cijfers. Wij behoeven niet uiteen te zetten hoe do Islam een gevaar is voor de volken, die all-es verdoodsehen overal waar de Halve Maan de opperheerschappij voert. AA'ie. voorts do verhouding kent van d-e Muzelmannen tot liet hoofd der Maho- melianen in Turkije, zal ook doordrongen zijn van het gevaarlijke, dat er voor ons gezag in Indië in gelegen is, dat de Islam er zich uitbreidt. AA'a.nncer men aan deze twee waarhe den vasthoudt, is het zeker belangrijk de aandacht te vestigen op eenige cjj- fers, die aangetroffen worden in een cor respondentie uit ('onsta.ntinapol aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Zij betreffen de jaaxlijksche Mahomedaansohc bedevaart naar de Heilige Plaatsen van den Islam. Uit -de- nu openbaar gemaakte statistie ken aldus de correspondent, blijkt o a. dat ook ditmaal weder de „J-avaansohe' pelgrims da.t zijn allen die uit Noder- landsch Oost-Indië met papieren van onze overheid aldaar komen het grootst, in aantal zijn. Wel een feit. van beteekenis, dat dan ook de machthebbers in Constan- tinop-el ze-er wel opmerken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6