Voorloopig bericht. de Hofstede Vrachtrijders! J. PLAZIER, Goes. Landbouw sro V@efeei* GEMENG© ^EÜWS. Verpachtingen. een jongste Bediende Donderdag 26 Januari 1911, publiek verkoopen: Een Warmoezierderij, dubbel Woonhuis, met Erf, Tuin, Schuur, veilen en verkoopen: „OOMSHOEK", Vrijdag 3 Maart 1911. prins Hendrik polder, vangenisboek. Den meesten indruk maakt het op de gevangenen, wanneer men hun zegt: De helft van de gevangenisbeambten zouden op pensioen gesteld kunnen worden, wanneer gij niet meer zoudt willen drinken." Het volgende verhaal is een voorbeeld van den goeden invloed door die anti- alcoholonderwijs geoefend Een onderwijzer aan eene volksschool had wegens herhaalde bedriegelijke bande lingen eene veroordeelingen tot eenige jaren gevangenisstraf gekregen. Hij was geduwd, vader van drie kinderen, iemand met goed verstand maar diep gezonken door den drank. Om zich de middelen tot levensonderhoud te verschaffen doet hij bestellingen in het groot zonder te betalen en verkoopt onder den prijs In de straf inrichting gaat hij zich op aansporing van den directeur beziehouden met de studie van het alcoholvraagstuk en verlaat de inrich'ing met het plan geheelonthouder te willen blijven; dit voornemen volvoerde hij trouw, al sloot hij zich niet bij eene geheelonthoudersvereeniging aan Door zijn schrandere hersenen wist hij met allerlei kleine zaakjes voor zich en de zijnen weer den kost te verdienen, Op zekeren dag bezocht ik hem onverwacht in zijne zeer eenvoudige maar zindelijk woning. De familie was juist bezig met middag eten voor den huisvader stond een steenen bierpul met deksel ,er op, Toen de man na de eerste verheugde begroeting zag, dat ik eenigszins bedenkelijk naar zijn bierpul keek, deed hij fier het deksel open en liet mij zien dat de inhoud uit water bestond. De vrouw, die tijdens het drinken van den man vroeger ont: zettende toestanden had doorgemaakt, kon niet genoeg er op roemen, hoe gelukkig zij nu was, hoe vlijtig en flink haar man nu was. Het halve uur. dat ik in dezen familiekring doorbracht, is mij onvergete lijk geworden en het behoord jtot de schoon ste herinneringen van mijn beroepsleven. De man bleef trouw aan zijn besluit ook toen hem later op een zwaar ziekbed de geneesheer aanried wijn te drinkenhij is twee jaar na zijne vrijlating ln vrede gestorven. iSoc. Wbl Het bestrijden van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw in den winter. Nu do tijd weer gekomen is, waarin do kruisbessenstruiken gesnoeid worden, wil ik uwe aandacht er op vestigen, dat men door goed te snoeien den zoo gevaar lijken en schadelijken Amerikaansche kruisbessenmeeldauw zeer krachtig be strijden kan. Door de hieronder gegeven, wenken op te volgen, kan men de schade, die door deze ziekto veroorzaakt wordt, tot de kleinst mogelijke afmetingen te rugbrengen. De kruisbessenseheuten, die het vo rige seizoen door den Amerika,anschieini meeldauw aangetast waren, hebben nu een geheel ander uiterlijk verkregen dan ze toen hadden. In den zomer wareinl ze met een wit, later met een bruin vilt bedekt. Nu ziet men de donkerbruine, bijkans zwarte, gewoonlijk daarbij nog verschrompelde toppen tegen het licht gekleurde gezonde hout duidelijk afste ken. Deze bruine of zwarte twijgtoppen nu zijn het, van waaruit de ziekte het volgend jaar zich weer zal verspreiden. Daar worden de ziektekiemen bewaard, die in het komende voorjaar over de alsdan jonge bessen en de uitgroeiende scheuten zullen worden verbreid. Vooral de jonge bessen zijn zeer vatbaar voor aantasting, zoodat, als men de gevaar lijke bruine topjes niet van de struiken verwijdert, men er zeker van kan zijn, dat een groot aantal bessen ziek zal wor den; en zieke bessen zijn onverkoopbaar. Deze gevaarlijke topjes moeten dus ver wijderd worden en dit kan tijdens den gewonen snoei zeer gemakkelijk gebeuren maar men moet dit werk zeer nauwkeu rig uitvoeren, want de zieke toppen moe ten alle afgesneden en vernietigd worden Het verwijderen van een groot aantal 16 niet voldoende; geen enkele zieke scheut mag op de struiken blijven en al wat men weggesneden beeft, moet wor den verbrand dit is de eenige wijze, waarop de ziektekiemen kunnen gedood worden. Snijdt men de 'topjes wel af, maar verzamelt, men ze niet nauwkeurig, zoodat er een aantal onder en tusscheji de struiken blijven liggen, dan heeft men moeite gedaan voor niets; want van die topjes uit worden het volgend voorjaar de ziektekiemen even goed verspreid. Alle zieke toppen moeten worden afgesneden, verzameld en verbrand. Nu zijn de toppen van kruisbessentwij- gon, die het vorige jaar met bladluizen bezet waren, óók bruin gekleurden deze „luizetoppen" zijn niet altijd gemakkelijk van de door meeldauw aangetaste toppen te onderscheiden. Daarom moet men alle bruine topjes afsnijden en verbranden, want dan eerst kan men zeker zijn dat alle door meeldauw aangetaste topjes er bij zijn. Nog beter is het, dat men alle scheuten zonder onderscheid, minstens de helft afsnijdt. Men heeEt dan absoluut zeker alle zieke toppen verwijderd, ook die, welke zeer licht waren aangetast en dus niet als ziek werden herkend, maar die daardoor met minder gevaarlijk zouden geweest zijn. De zekerste weg is in deze de beste en met. den wintersnoei kan dit werk zonder eenig bezwaar geschieden, terwijl er genoeg hout overblijft, om een goeden oogst, te geven. Aan alle kruisbessentelers raad ik daarom ten sterkste aan, in den win ter alle scheuten van hunne kruisbessen- struiken minstens tot de helft in te kor ten en het afgesnoeide hout zorgvuldig te verzamelen en te verbranden Zij die hunne struiken reeds gesnoeid hebben, zouden deze nog eens na moeten zien, of werkelijk alle scheuten zijn ingekort. Na het verzamelen van het snoeisel moet de grond onder en tusschen de struiken gekeerd worden in een laagje van 5 c.M. Ook dit mag niet worden verzuimd, daar op den grond gevallen kleine slukjes van de besmette twijgen dan worden begraven en onschadelijk ge maakt. ITet Hoofd v. d. phytopatol. dienst, Prof. J. Ritzema Bos. Wageningen, Januari 1911. Ijsvermaak. Op de groote, met mooi jjs bedekte vlakte, het Vledder, te Meppel vermaakten Zondagnamiddag zich jong en oud. Onder de schaatsenrijders bevond zich ook een marechaussee in burgerkleetting. Ter zjjde van de baan stond een tentje, waarin „warme melk en koude koek" en wat anders ook te koop waren. Op een gegeven oogenblik ziet de politieman een schipper de tent verlaten; bij had tevens opgemerkt, dat deze een glaasje „achterover had gegooid De man der wet op hem af... „Zeg, vrind, wat dronk je daar in die tent?" „Een borrel," is het bescheid. „Hoe is je naam?" „Dat zeg ik je niet!" „Die man daar in de tent is oen vrind van rae, en die gaf me een borrel cadeau, het kostte me geen ce.Lt Terwijl beiden zoo in woordenwisseling waren, verzamelden zich een 40 A 50-tal schaatstjjders om die twee, hadden recht schik in de guitigheid van het schippertje! Opeens daar zakte het jjs ouder de menigte weg, en spartelden allen in het koude nat. Doornat, bibberend van kou, sukkelde men er uit. Het heele natte troepje met nog vele niet-drenkelingen ging nu, vroo- lijk zingend, stadwaarts. Bedenkelijke illustratieve journalistiek. „Het Leven", dat aan niet Nederlandsche sensatiejournabstiek meent te moeten doen, om zijn bestaan te rekken, gaf vorige week een photo von „de bedstee te Maassluis waarin dr. Kuyper geboren werd". Men mogo hierin al een hulde zien aan de grootheid van dr. Kuyper, als „het Leven" in dezen geest doorgaat, dan komt het blad er toe mettertijd, als de voorraad groote mannen is uitgeput, kiekjes te geven van de speen, door het Kamerlid Duys als kind gebruikt, van den rammelaar van Roodhuyzen, de zweep van Troelatra en de vlag van Charles Boissevain „Msbode". Een Missie voor Nederlanders. In de „Tijd" lezen we het volgende, dat door schrijver geknipt werd uit een Ameri kaansche courant. Missie voor Hollanders. Een nieuw terrein voor missiewerk met succes geopend door den eerw. pater Kirklleet. De eerw. pater Kirkfleet van de orde van St Norbertus heeft juist met goed gevolg een missie voor niet-katholieke Hol landers in Rochester N. Y. geëindigd. De missie werd gegeven in de forscbe oude taal der Nederlanden, trok een groot aantal andersdenkenden en wekte eene levendige belangstelling onder alle klassen der be volking. Dit is te meer opvallend, daar de af scheiding der niet-katholieke Hollanders in Rochester 6teeds zoo volkomen is geweest. Niet één percent wos ooit te voren in eene roomsche kerk geweest. Toch kwamen zij gedurende de missie op met katholieken of alleen en luisterden met diepe belangstel ling naar de uiteenzetting onzer leerstel lingen, welke eenvoudig en duidelijk plaats bad, zonder éénig woord, geschikt den strijdlust op te wekken en met eene vol komen afwezigheid van die bitterheid, waar mede zij godsdienstige quaesties in hun land zoo dikwijls hoorden behandelen. Als resultaat dezer eerste poging vroegen slechts twee orn verdere instructie, maar de goede zijde der missie is vooral geweest, dat z'i den weg voor andere heeft gebaand en aangetoond, dat men ze ook zou kunnen houden onder de pas aangekomen emigran ten, die naar bier alle eigenschappen van hun vaderland hebben overgebracht. Pater Kirkfleet, die met zooveel goed gevolg deze missie hidde, is lid van eene hoogstaande en geleerde cor.muniteit van Norbertijnen, belast met een college in West de Pere (Wis) Hij met pater George Rijlsoak van dezelfde orde, hebben een jaar aan het Apostolisch Missiehuis doorgebracht eis daar de niet strijdlustige metbode be studeerd, die zoo succesvol op niet-katholieke gehooren wordt toegepast en zoo dringend door den Heiligeu Vader is aanbevolen. Vermorzeld. Op een houtzagerij te Gendringen is een werkman met zijn hoofd tusschen een machine geraakt en direct daarop overleden. Goudzoekers. Naar de „N. Ct." meldt, zijn thans iederen morgen een twintig a dertig mannen, vcorzien van schopjes zonder steel, blikken dekseltjes, overschoenenhoorns en verder krabmate rieel, op het Scheveningsehe strand te vinden. ln lange rijen wordt het strand over een afstand van een paar honderd meter noordwaarts van het Wandelhoofd syste matisch netjes en heel voorzichtig afgekrabd en afgezocht. Het is een vreemd gezicht, die stoere visschers, in een lange rij op hun knieën liggend, ijverig bezig te zien scheppen met zoo'n blik.e. Zelden wordt hun werklust niet beloond en er gaat bijna geen dag voorhij of deze krabbers de optimistische Scheveninger betitelt deze verrichting met den naam „goud zoeken" halen eenige dubbeltjes, kwartjes, soms guldens onder het zand vandaan. Er behoort naast geluk, ook veel geduld en oefening toe, om bg dit werk te slagen. Een geroutineerd krabber vergist zich zelden bg dit naspeu ren en zal niet licht een met zand omringd stukje schelp voor een geldstuk aanzien. Men staat er over verwonderd, hoeveel geld in het seizoen op deze plaats ver loren is gegaan. En het is een verblijdend teeksn voor de Scheveningsehe „goudzoe kers," dat er in het seizoen immer meer geld op deze plek verloren raakt. Een oude inbraak. Op Oudejaars avond werden, naar het „Hbl." meldt, in de Govert Flinkstraat te Amsterdam drie mannen aangehouden, die gouden dames horloges te koop aanboden bij een bewoon ster dier straat. Rechercheurs van het hoofdbureau namen bet drietal mede, en op een der aangehoudenen werd een aant»! sleutels en niet minder dan drie en twintig gouden dameshorloges bevonden. Deze man bleef in bewariDg, de beide anderen werden op vrije voeten gelaten. De in beslag genomen horloges vertegen woordigden een waarde van meer dan duizend gulden Er waren er bij, die in gouden braceletten gevat waren. Alleen de horloges daarvan waren elk f150 waard. De aangehoudene beweerde de horloges in commissie te hebben van zekeren Cornelia Boers, rijwielhandelaar op de Ceintuurbaan aldaar. Deze werd ondervraagd en gaf voor, dat hij de horloges gekocht had van iemand, die sedert overleden was Het spreekt vanzelf schrijft het „Hbl. verder dat onze recherche met dit ant woord geen genoegen nam. Zij ging aan het speurende aangehoudene werd o a overgebracht naar Rotterdam om hem eventueel te kunnen coufronteeren met iemand, te wiens nadeele de horloges zouden gestolon zijn, doch dit leverde geen resul taat op. Toen nam onze recherche den horloger Henri Jullien, op het Rokin in den arm en deze kon aan de horloges zien, wie de fabrikant ervan was Hij correspondeerde nut dezen (wonende te Bienne, in Zwitser land) en vernam aldus, dat dergelijke horloges jaren geleden reeds geleverd waren aan den goudsmid Ch. Groltendiek, Rue de la Madeleine 80, te Brussel. Bij onze recherge ging men toen eens aan het snuffelen in oude „recherchelijsten", dat zijn lijsten, die opgemaakt worden, waDneer in binnen- of buitenland be'ang rijke diefstallen zijn gepleegd Men snuffelde niet tevergeefs, want men vond ten slotte een recherehelijst van een belangrijke inbraak, ongeveer tien jaur geleden (in den nacht van 8 op 9 Aug. 1901) bij boven bedoelden goudsmid te Brussel gepleegd. De vorige week togen een inspecteur en een brigadier van onze centrale recherche naar Brussel, waar de horloges herkend werden door den goudsmid, bij wien tien jaren geleden ingebroken werd. Wegens die inbraak werden destijds twee broeders van den bovengenoemden rijwiel handelaar Boers, de gebroeders Arie en Willem Boers, door de Belgische justitie elk tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld. Men herinnert zich ongetwijfeld, hoe Arie Botre in den afgeloopen zomer in de Weteringdwarsstraat met de grootste moeite werd gearresteerd, nadat hij kans had gezien uit het gesticht Medemblik te ont snappen. In de gevangenis te 's Hertogen bosch, waarheen hij werd overgebracht, overleed Arie Boers kort daarna tengevolge van zijn pertinente weigering om voedsel te gebrruiken. Zijn broeder Willem Boers bevindt zicb nog voor een en ander feit in de gevangenis in den Bosch. Hij moet reeds in de gevangenis over heb vinden der horloges ondervraagd zijn, doch houdt zich alsof hij van niets weet. Intusschen is tegen den rijwielhandelaar Cornelis Boers thans een aanklacht inge diend wegens beliDg. Deze heeft het wenschelijk geacht met de noorderzon te vertrekken. Het recht op het lijk. Een rentenier te Stockholm heeft een eigen aardig geding gevoerd tegen het Deensche instituut voor ontleedkunde. Vóór 20 jaar heeft hjj zijn lichaam aan dit lichaam vermaakt tegen betaling van zekere som. Maar in dien tjjd is hg rijk geworden, en nu wilde hij van zijn contract afkomen. Maar de rechtbank kon geen weg vinden om de eenmaal gesloten overeenkomst ongeldig te maken Zelfs veroordeelde zij den rentenier tot schadevergoeding aan 't instituut, omdat hij, in strgd met een bepaÜDg in bet contract, zich twee tanden had laten trekkeD, zonder toestemming van bet iustituut (Paris Mé iical). Misschien daagt er nog uitkomst, doordat de ont- leedkundigen van het instituut uit eigen beweging er van rfzien, het lichaam te schenden van een persooD, die zich blijk baar bij zijn leven met zulk een denkbeeld niet heeft kunnen verzoenen. Redactiegehei'ii. Het volgende geval wekt nogal veel verontwaardiging in Zwitserland. De „Democrats," een klein blad in Delberg (kanton Bern) maakte melding van een moord en gaf haar leed wezen te kennen, dat de dader niet gevonden was. Enkele weken later werd de dader gevonden. De rechter commissaris liet nu de den redacteur van het blad voor zich komen en wilde den naam weten van den man die aan 't blad het volkomen juiste bericht had gegeven, dat de dader nog niet was ontdekt. De redacteur weigerde, waarop de rechter commissaris hem, krachtens een wet van het Kanton Bern, veroordeelde tot 3 dagen gevangenisstraf en 1 jaar verlies van eererechten. Het vonnis zou zeker uit gevoerd zijn, wanneer niet op het laatste oogenblik een politieagent naar voren was gekomen bd gezegd had, dat hij het bericht aan het blad verstrekt had. Daarom werd de uitvoering van het vonnis opgeschort. Bet is te begrijpen, dat men in het vrije Zwitserland boos is over zulk een handel wijze, die men eer in Rusland dan in Zwitserland zou verwachten. Meerschuim. De kostbare zelfstan- standigheid, waaruit de zoo algemeen bekende meerschuimpijpen worden vervaar digd, wordt sinds eenige jaren stpeds zeld zamer, zoo zelfs, dat de geheele meerschuim industrie, die in Weenen, Budapest, Neurenberg, Parijs en in het kleine Ruhla in Tbüringen gebloeid heeft, zeer ernstig bedreigd wordt. De fabricatie der meer schuimpijpen is veel belangrijker dan gewoonlijk gedacht wordthet kleine Ruhla alleen voert jaarlijbsch voor gemiddeld 6 millioen mark uit De fijnste soort meerschuim wordt sinds overoude tijden gevonden in de omstreken van de stad Eski Schehir in Anatolië. Deze stad iigt in een reusachtige uitdieping, die vroeger de bedding van een meer was. Ook op andere plaatsen wordt meerschuim gevonden, zocals bij Thebe in Griekenland, op sommige bergen in Bosnië, bij Grub- schitz en Neuendorf in Maehren en in sommige streken van Spanje en Portugal. Op deze plaatsen is echter de hoeieelheil zoo gering, dat het de moeite niet loont, geregelde opgravingen te ondernemen. Paar nu de voorraad ook in Kski-Schehir sterk vermindert, staat de gebeele industrie feitelijk voor een crisis. Jan. 23 Goes, manufacturen, Hollm. en Verb. 24 Goes, 2.01.10 H.A. welland en 5.45.90 H. A. d(ik, Pilaar. 24 Goes, s agerg 's Heer Hendrifekinde- renstr., Schram. 25 Heinken x d. houtwaren en varkens, Hollm Verh. 26 Wemeldinae, 1218.20 H.A. bouw- en weiland, Liebert. 26 's H. Hendnkskinderen, warmoezier- derü, v. Dissel. 27 Nis-e, houtwaren en varkens, Hollm. Verh. 28 Oo-tburg, inboedel, Brevet. Hansweert, woonhuis, v. Dissel. Pebr. 1 Ellewoutsdijk, scheepsafbraak, Holm. Veih. 1 's Gravenpolder, 15 werk- en jonge paarden, 20 koeien en jong vee, Hollm. Veih 9 Heinkensz-, koemelkersbedrgf, v. Cleef. 15 's Heerenboek, houtwalen en varkens, Hollm. Verh. 22 Whsekerke (N B.) inspan, Gelner. 24 Wissekerke (N B.). inspan, Noordgke. 24 Borssele, boere' inspan. Pilaar. Kruiningen, holRt„Oamshoek' 48.80 05 H.A., Schram Piocco. Maart. 2 Biezelinge (Eversdgk), kapit boereninsp. van Dissel. 3 Wissekerke (N. B). inspan, Noordgke. 3 's H. Arendskerke. boerenmspan, Pilaar. 8 Ovezand, boereninspan. v. d. Kloes. Aanbestedingen Jan. 23 Krabbendgke, kunstmeststoffen, Ver- eeniging E. M. M. 25 Ovezande, het begrinden van 1745 M weg, Bestuur van het Waterschap Ovezande. 26 Heinkenszand, het begrinden van 5171 M weg, Bestuur v. h. Waterschap 's Heer Arendskerke. 28 IJzendgke, de levering van 545 Ms grint, de levering van 50 Ms Macadam, het vervoer van die hoeveelheden samen. Alles voor het Waterschap Orai je- Dierentijd. Inlichtingen V. Hendrikse Ontv. grifF Biervliet, le het aanleggen van eene gristbaan, 2e. het maken van een kei bestrating van 400 M. lengte. Inl. V. Hendrikse te IJzendgke. Bestuur Beu- keispolder. Jan. 26 iJzendgke, verpachting v ior 7 jaren van do grasëtting van den Kap. Dam tot het Wit Huis en van twee perc.elen weiland onder St. Kruis voor den Nieuwe PassageulepoJder. Inlichtingen V. Hendrikse, Ontv. gnff. Bij de Administratie van DIT Blad kan geplaatst worden. De Notaris E 0. VAN DISSEL te Goes zal op des namiddags om 1 uur, te 's Heer Hen drikskinderen, in de herberg bg Mej. Wed. Buvse, ten verzoeke van de Erven van den Heer JOHs. SCHIPPER, bestaande in verdere Gebouwen en Moesgrond, te 's Heer Hendrikskinderen, gunstig gele gen aan deo straatweg op een half uur afstand van Goes, sectie K nos. 432, 477 en 476, groot 42 A. 60 cA. Aanvaarding: moesgrond bg de betaling en het overige verhuurd tegen f3 per week op 1 Mei 1911. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. De Notarissen M. C. SCHRAM te Krui ningen en E. PIOCCO te Antwerpen, zullen in den loop der maand Februari 1911, op nader te bepalen dag en plaats ten verzoeke van mevrouw ELSEN te Antwerpen, in het openbaar met daartoe behoorende Bouw en Weilanden, Boomgaarden, Huizen en Erven, tezamen groot 48 Heet. 80 Aren 05 centiaren, alles gelegen onder de ge meente Kruiningen, deels verpacht aan den heer C. VERMUE en deels verpacht in perceelen. De Verkooping van den KAPITALEN BOERENINSPAN op de liofstede „Veldzicht", in de gemeente 's-Heer Arends kerke aan den Postweg, voor den Heer Danker Janse, zal plaats hebben JOH. PILAAR, Notaris. Zji, die genogen zgn aanstaande Voorjaar met een vpan paarden te komen werken in den onder Sint Philipsland, gelieven zich aan te melden bn O. SENTZE te Rilland. IHF" Bij akte, den 6 December 1910, voor den ondergeteekendon Notaris ver- ledeD en op welker ontwerp de Koninklgke bewilliging is verleead bg besluit van 2 November 1910 no. 100, is opgericht de Naamlooze Vennootschap „Maatschappij tot exploitatie van de motorboot Rivai," ge vestigd te Kortgene. De akte is in haar geheel met een uit treksel van het Kon. besluit geplaatst in het bg voegsel tot de „Nederlandsche Staatscourant" van 13 Januari 1911, no. 11 onder het doorloopend nummer 54. JOH. PILAAR, Notaris. Abdijsiroop - Kloosterhoning Borsthoning - Zoute Jujubes Salmoniakpastilles Hoesttabletten - Witte Drop Katjesdrop - Gomballen Gomfiguren - Vruchtentabletten enz. enz.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 7