binnenland. Sociale Berichten. B E L, I E. Staking in ide kolenmijnen. Zooals wij reeds meldden, weigeren de mijnwerkers uit bet Luiker-bekken aan het besluit van hunne leiders te gehoor zamen. Zij willen niet aan den arbeid gaan, en zijn zeer ontevreden over het optreden van hunne vertegenwoordi gers, die zich niet goed van hun taak gekweten hebben. Immers, deze hadden in do eerste plaats de. opdracht ontvan gen, alle pogingen in 't werk te stel len om te bewerken, dat de reglemen ten, waarover de strijd was ontstaan, zouden worden ingetrokken. Zulks lag heolemaal in hun macht, meenon de mijn werkera. Verder leggen zij hunnen ver tegenwoordigers ten laste, dat zij zich met mondelinge beloften lieten tevreden stollen. Do groot© en algemeen© verontwaar diging onder de mijnwerkers kwam dui delijk aan den dag, tijdens de redevoe ring, welke ,,citoyen" Biever Woensdag avond van het balkon der „Populaire" hield. Op de 'Groenplaats hadden zich duizenden mijnwerkers verzameld en toen Biever heftig tegen de vertegenwoor digers en het bondsbestuur te keer ging en de toehoorders krachtig aanspoorde om den arbeid niet te hervatten, werd hij meermalen door de mijnwerkers toe gejuicht. Maar nog 0111 andere redenen beerscht er groote ontevredenheid onder 'de sta kers, welke gisteren en eergisteren tot heftige tooncelen in het lokaal der so cialisten geleid heeft. De „Gazet van Antwerpen vertelt daarover o.m. het volgende „Bij honderden socialisten wilden de rekeningen der uitkeeringen zien, doch men liet hen maar lawaaien, zonder een schijn van voldoening te geven. Talrijke geldophalers zijn dezer dagen de stad rondgeloopen. Zij ledigen hunne bussen niet in bet bijzijn van iedereen, maar goten den inhoud ongeteld in ©en zak, hetgeen maakt dat niemand weet hoe ver de middelen van hulpbetoon strek ken. Hierover zijn de stakers zeer on tevreden. Dinsdagavond waren honderden toe hoorders bij ©ene moeting aanwezig. Het scheelde weinig of het heele lokaal werd in spaanders gehakt. Met groote moeite kwam men er toe de opgewondenen over den dorpel te krijgen, en de deur op hunne hielen te slaan. Woensdag ging bet er nog erger toe, citoyon Leblanc werd door zijne vrien den van dezulken moet ge 't heb ben zoo .erg afgetakeld, dat hij ver scheidene dagen de gevolgen van deze ontmoeting tusscben de lakens zal moe ten uitzweeten. Andere malcontenten drongen in de „Populaire" binnen, stalen een rood© vlag, sloegen een stoel ka.pot, en na men 72 omhalingsbussen mee. Ondanks al hetgeen dienaangaande in de plaat selijke pers staande gehouden wordt, zijn er nog verscheidene werklieden, die nog gep.11 roode duit ondersteuning ge kregen hebben. Het zijn vooral Leblanc en Demblon, die de boter gegeten heb ben. Toen men den laatste de intee- keningslijst voorlag, heeft hij met zijne schoonste hand voor 10 fr. ingeschreven". Te Montequée heeft een bende sta kers, erg verontwaardigd over de lei ders, die volgens hen in hun plichten te kort schoten, het socialistisch lokaal bestormd. Het bestuur van het volkshuis deed een beroep op de tusschenkoms-t der gendarmen, die de opgewonden me nigte tot kalmte wisten te brengen. De roode hoeren ondervonden nu zelf eens, welk een nuttige en noodzakelijke in stelling het corps der politie is Wat er van zij, uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat <er in het Luiksche nog lang geen vrede is. Gisterennacht is te Luik voor de wo ning van de weduwe George, wier zo nen bij de staking betrokken zijn, een aanslag gepleegd. De slag was zoo he vig, dat vrouw George en twee van hare kinderen uit het bed werden gewor pen en groote schade aan bet huis werd toegebracht. Van de daders is nog niets bekend. BA OELiJiU, O'Connor over den toestand. Een verslaggever van de „Evening Stan dard" heeft een onderhoud gehad met een der leiders van de Iersche partij, O Connor, waarbij het natuurlijk vooral ging over de houding door de Iersche partij in de komende zitting aan te nemen, een houding, die van overwegend belang zal zijn bij de ontwikkeling van den po litikken toestand. O Connor zag den toestand nog al optimistisch in. De meerderheid, waarop do regeering steunt, was, zeide hij, veel meer een en aaneengesloten dan enkele jaren terug en daartegenover staat, dat onder de oppositie verdeeldheid heerscht. Die verdeeldheid betreurde hij, want hoe wel hij weinig dingen met de conser vatieven gemeen had, beschouwde hij toch de conservatieve partij als een nood zakelijk element in de regeering van het land. De drie partijen, die de regeeringsmeer- derheid vormen, zijn, ging hij voort, vast aaneengesloten door den hand van ©en groot en gemeenschappelijk streven, de afschaffing van het absolute veto van hot huis der lords. Iedere andere kwes tie, die een der drie partijen afzonder lijk aanbelangt, is ondergeschikt aan dat opperste vraagstuk. Ware dit niet. zoo, dan zou de partij, die haar eigen kwes ties op den voorgrond dringt, bewijs ervan geven, dat zij geen begrip en inzicht heeft van den politieke.n toestand, dat zij niet toont te beseffen, wa,t (le meest dringende eisch is van het oogenblik. Uit deze verklaringen van O Connor zou men kunnen opmaken, dat. do Ieren met hun oiscb 0111 onmiddellijke oplos sing van (Ie bome-rulo-kwestie, ©enigs zins aan 'L inbinden zijn en niet meer er aan denken om in het eerste zittings jaar de behandeling al van het voor stel tot het toestaan van home-rul© te vorderen. Hetgeen inderdaad als een con cessie van belang wel zou te beschou wen zijn. 0 Connor sprak dan ook niet eens over de behandeling van dat voorstel in het eerste jaar. Volgens zijn oordeel zou eerst de veto-bill in behandeling komen en misschien dan do insurance-bill en een wet tot afschaffing van meerstem mig kiesrecht. SP AA' JE. De gevolgen va.u 's k0ning's reis. Mag men gelooven heigeen uit Oran aan de „Echo de Paris" gemeld wordt, da,11 heeft, de reis van koning Al- fons aan Melilla en de andere plaatsen in Marokko ondanks alle feestelijk be toon, niet den indruk gemaakt, dien men er van verwacht had. in de kringen van inboorlingen rondom Melilla moet men zich van het bezoek al heel weinig aan getrokken hebben. De Marokkanen blijven, zegt het blad, bij hunne vijandige gezindheid, en ver zetten zich tegen iedere poging van de Spanjaarden, welke ten doel heeft, den Spaanschen invloed te versterken. „Zoo openbaard© zich een levendige op gewondenheid onder den volksstam van de Bocoya, toen er sprake van was, dat een Spaansehe verkenningstocht op hun grondgebied zou worden gehouden. De inwoners van Bocoya hebben aan de Spaansehe legercommandanten te kennen gegeven, dat zij vast. besloten waren met alle kracht te strijden tegen iedere po ging om hij hen door te dringen. Men be weert echter, dat ondanks deze verkla ring, de Spaansehe bevelhebber zijn plan wil doorvoeren en dezer dagen den ver kenningstocht zal gaan ondernemen. Hij zou reeds twintig inlanders hebben ge huurd om ais gidsen dienst te doen." Staking te B a r c e 1 o n a. Onge veer 2000 werklieden van de waterlei ding en van verscheidene fabrieken te San Martin©, een voorstad van Barce lona, zijn een staking begonnen. De gouverneur verklaarde, dat hij 500 man van de burgerwacht had geconsig neerd. Hij was echter vast besloten eerst dan hulp van deze troepen in te roe pen, wanneer de wettelijke middelen tot handhaving van de rust en orde machte loos bleken MAROKKO. EE e n Franse hH o 11 a n d s c h in cident. De „Matin" vermeldt een Fransch-Hollandsch incident te Tanger waarbij een Franschman de eigendom van een terrein opeischte, dat hem bij ge rechtelijke uitspraken was toegekend. Hij maakte zich met krachtmiddelen van het terrein meester, terwijl hij den bezitter, een Hollander, verdreef. Deze, vergezeld van 25 gewapende Spanjaarden, verdreef na een korten strijd den Franschman weer. Bij de Hol- landsche en Spaansehe legatie is ©en klaehl ingediend. „Het Vaderland", eveneens het bericht van de „Matin" over een Fransch-Hol landsch incident te Tanger vermeldend, teekent hierbij aan „Dit bericht van bet Parijsche blad vereischt wel ©enige correctie. Waarschijnlijk zal de bedoelde Hollan der geen Spanjaarden meegebracht heb ben, maar Arabieren, terwijl voorts wel, niet bij de Spaansehe maar bij de Fran- scho legatie een klacht zal zijn inge diend. Het is wel zeker, dat de Hol lander, hier bedoeld, de heer Hoogka mer is, die gelijk bekend zijn pro cessen over de betwiste gronden tegen over een Fransche maatschappij ver loor. Bij het Departement van Buitenlandsohe Zaken was omtrent dit nieuwe conflict niets bekend". Waarom men vóór het openbaar onderwijs is. •Men schrijft uil Utrecht aan De Tijd Het stuk speelt veertig jaar geleden. De heer Van Bolhuis kwam toevallig langs een Diaconieschool, juist op het oogen blik, dat de kinderen die inrichting ver lieten. En onder die kinderen waren er, die zongen „die leelijke papen, ze zijn door den duvel geschapen". Terecht was de heer Van Bolhuis zeer verontwaardigd bij hot hooren dier woorden. Hij dacht er over 11a, en sprak bij zich zelf, „Wat moet er toch wel worden Van kinderen, die op een dusdanige wijze op de Dia conieschool worden opgevoed, dat ze zul ke liederen zingen." Van dien stonde af heeft bij begrepen dat het neutraal, openbaar onderwijs bevordering verdien de, en zijn zou het plechtanker van de eenheid der natie. I11 dezen geest sprak, niet de eerste de beste, doch ïhr. G. H. van Bolhuis, lid van den Utrechtschen gemeenteraad en tot verleden jaar voorzitter der libe rale Utree,litsehe Kiezersvereeniging, in de gemeenteraadsvergadering van 12 Janu ari1911. Doch hij werd van repliek gediend)! En flink ook. Het was mr. dr. Kooien, het katho lieke raadslid, die ook een stuk liet spe len, en wel dertig jaar geleden. Zijn va der, die toenmaals goed openhaar bo ven minder goed bijzonder onderwijs pre fereerde, had hem naar de openbare school gezonden. E11 den eersten dag werd hij daar in de openbare school door me descholieren, uitgescholden voor „paap". Dit. geschiedde nu eens op de openbare school en de heer Kooien verzekerde den jongen, die hem uitschold, nog te kun nen noemen. Meer nog, een zes a zeven tal jaren later, werd de heer Kooien an dermaal uitgescholden voor „paap" en dat floor iemand, die nu, zoo zeide hij, hier in de Raadszaal als raadslid aan tafel zit. Wilde men zijn naam hooren, men moest er den wensch toe te kennen geven en de hoer Kooien zou hem gaarne noemen. Intusschen voegde de hoer Kooien hier aan toe, het treurig te vinden, 'tal. iemand als de heer Van Bolhuis met gezegden to voorschijn kwam, als die hierboven werden weergegeven. Doch waai1 juist iemand als de heer Van Bolhuis ze in de Raadszaal lanceerde, daar luid de heer Kooien gemeend goed te doen ze tege moet te treden met een voorbeeld uit zijn eigen ondervinding, waaromtrent hij desverlangd steeds bereid zal gevonden worden ;de juistheid zijner woorden, met het noemen van man en paard te bewijzen. Tot zoover dit brok discussie, dat nog bij geen enkel raadslid, voorstander van openbaar onderwijs, bet verlangen naar de lippen bracht 0111 van den heer Koo ien nadere inlichtingen te mogen ont vangen omtrent de gesignaleerde scheld partij. ij gelooven dan ook niet dat in den Utrechtschen gemeenteraad de drijfvee- ren, die den heer Van Bolhuis, blijkens zijn verhaal, tot voorstander van het openbaar onderwijs maakten, dooi' de ove. rige voorstanders tot gemeen goed zul len worden geproclameerd. Uit Colijn s jonge- sjaren. Men meldt ons, ter typeering van het karakter van den nieuwen minister van Oorlog, den heer Colijn, de volgende ge beurtenis uit zijn jongensjaren. Do jonge Hendrikus wou en zou in militairen dienst, ondanks allen tegen stand van vader Colijn. „Dan spring ik in 't water", was zijn antwoord op 's vaders laatste besliste wei gering, en de daad bij het woord voe gend, sprong hij pardoes in de sloot, welke toevallig evenwel niet veel wa ter bevatte. Daar het echter winter was, scheen, het water hem niet te bevallen zoodat hij meteen aanstalten maakte om er uit to komen. Vader, die zich zoo'maar niet de wet liet stellen, stond echter met een hark gewapend aan den kant, en zorgde, dat Hendrikus voor zijn straf nog wat ill 't water bleef. Met vader viel niet te gekscheren. Dat bad heeft echter Hendrikus' liefde voor het soldatenleven niet kunnen be koelen. Hij werd militair, en zijne vol harding is beloond. Tweede Kamerverkiezing te Sseek Men meldt uit Snet-k aan de „Leeuw. Crt." ln do Maandagavond gehouden verga dering heeft de a.-r. kiesveroeniging „De Vrije Fries" tot candidaat voor do ver kiezing van een lid der Tweede Kamer voor .het district Sneek gesteld den heer Mr. V. Rutgers te Hilversum. Daar ook andere a.-r. kiesvereenigin- don in dit district reeds mr. Rutgers tot candidaat hebben gesteld, bestaat de ver wachting, dat de centrale der a.-r. kies- vereenigingen hem definitief candidaat zal stellen. Hoe diep al Men schrijft ons uit. 's Gravenhage Hoe diep gezonken moet toch het open baar tooneel wel zijn, als stukken, zoo als er nu te 's Gravenhage een opgevoerd is. den bijval vinden, welken het, naar luid der krantenberichten, gevonden heeft. Het „Vroolijke Tooneel" heeft dan op gevoerd het vertaalde Fransche klucht spel „'11 Huwelijksreis". Den korten inhoud van dil fraais geeft „Het Vaderland" als volgt, weer: „Gaston Durosol heeft vóór zijn hu welijk een liaison gehad met Sidonie, een ster van den tooneolbomel, die dol op hem is, zoodat hij haar van zijn hu welijk niets heeft durven vertellen, uit vrees voor scènes. Nu heeft de schoon vader van het jonge paar op zijn hu welijksreis juist de appartementen ge huurd van Sidonie, die op tournee is, doch onverwacht terugkomt. De compli caties, die daaruit voortvloeien, ziet men in hot komische tweede bedrijf, waarvan men ons den inhoud immers, oen ieder leest een dagblad wel zal willen sparen." Is het geen schande, dat zooiets maar vrijelijk mag worden opgevoerd? Maar is het nog niet een veel groo- ter schande, dat de liberale pers voor zulke schunnigheden reclame maakt? In plaats immers van af te keuren, wat er te zien is geweest, schrijft de tooneel- reoensent van liet zooeven genoemde blad; dat hot stuk is oen klucht, waar mede men zich uitstekend een avond amu seert, als men tenminste niet hang is voor sommige gewaagde tooneolljcs." De tooneelreceiisent van „De Nieuwe Courant" maakt liet nog bonter. Die schrijft men zit bij de opvoe ring te noha teren, hoewel de dialoog verre van fijngecstig is. Integendeel, die is heel grol'. En het publiek geeft dan ook zoo weinig 0111 het woord en zoo veel om de clowneries in, naast en om het wijde cocotte bed van Sidonie, dat het een leven maakt van belang en men in het tweede bedrijf herhaaldelijk den dialoog mist Dan een ig gesis en geroet) en men hoort weer wat. Doch om do dames in négligé en de hoeren in ealecon is het te doen!" Wij schrijven maar zelden over deze kuttstiiitingen(?); wilden wij de beest achtigheden van het moderne tooneel kri- tiseeren, wij zouden wel dagwerk heb ben. Maar soms voelt men zich bij het le zen van tooneelbeschouwingèn, zooals hierboven aangehaald, toch nog wel eens geneigd ,om weemoedig hoofdschuddend uit te roepenHoe diep alHoe diep is ons tooneel al gezonken, en hoe diep zal het. wel moeten zinken, vooraleer de machtige hand der wet zal trachten pan de uitspattingen een einde te maken? „De Tijd." Zondagsrust. De ..Middelburgsche Courant" meent zich de volgende ontboezeming te kimmen veroorloven „Wij hebben wederom een bewijs, dat de Roomsch Katholieken niet bijzonder hechten aan Zondagsrust en allerminst ijveren voor Zondagsheiliging. De Bond voor K. K. kiesvereeuigin- gen in Zuid-Holland hield Zondag een vergadering en een voorstel om in 't ver volg het. bijeenkomen op zulk oen dag te voorkomen werd verworpen met 160 te gen 40 stemmen, dus met een overgroot© meerderheid. Blijft „Het Centrum" ook 11a hot door ons in ons nummer van 14 December geschrevene, de door hare geuite mee ning tegen ons beweren nu nog volhou den?" Hierop antwoordt „Het. Centrum": „Wij zijn, tot ons leedwezen, niet. meer in staat na te gaan, wat do „Midd. Cou rant." in haar nummer van 14 December schreef, maar herinneren ons wel, dat zij ©enige dagen te voren de katholieken beschuldigd had zoowat niets te gevoe len voor Zondagsheiliging. Dit was „overbekend", schreef de re dactie, en stempelde de. Reehtsehe coa litie tot een „leugen". Thans komt zij. die beschuldiging in ietwat gewijzig-den vorm herhalen. De katholieken hechten niet bizonder aan Zondagsrust en ijveren „allerminst" voor Zondagsheiliging. 'tls kras. E11 dal. alles omdat de Z.-H. Bond van B. K. Kiesv-ereenigingen vergaderde op Zondag en een voorstel verwierp, om op een anderen dag bijeen te komen. Nu zijn wij geen bewonderaars van het vergaderen op Zondag. Kan het geschieden, da.11 vergader© men in de week. Maar dit. blijkt dikwijls niet wel mo gelijk te zijn, vooral met het oog op de iele leden van kies- en andere \-er- eenigingen, die .in dienstbetrekking zijn. Om ook die velen in de gelegenheid te stellen ter vergadering te komen en van hun inzicht te doen blijken, wordt dan op den rustdag vergaderd. Maar bewijst zulks, dat de katholieken niet hechten aan de Zondagsrust en al lerminst zich om Zondagsheiliging be kommeren Het vervullen der godsdienstige ver plichtingen op den Zondag staat hij de katholieken voorop. Wie de verplichtingen niot vervult, schiet op ernstige wijze te kort, is geen goed katholiek. Het geldt hier een onverbiddelijk ge bod. En daar komt nu een blad, dat zich 0111 die godsdienstige verplichtingen wel bitter weinig zal bekreunen, ons op grond een er politieke vergadering verwijten, dat. wij in de Zondagsheiliging te kort schieten 1 Men moet maar durven. Een anti-ctericaal orgaan, dat poseert als autoriteit over hetgeen voor Zondags heiliging wordt vereischt en meent ,ons daaromtrent lesjes te kunnen geven! Wanneer de „Middelburgsche Courant" werkelijk in het houden ©ener .kiezers vergadering, waar op ernstige wijze over staatkundige aangelegenheden gesproken werd, -ontheiliging van den Zondag en schending van de Zondagsrust ziet, laat zij 'dan voorloopig hare zorg op dit stuk maar eens tot haren eigen kring bepalen. Zij zal daar ongetwijfeld heel andere dingen hebhen te signaleeren ©n in 't belang van den Zondag te verbeteren vinden. Naar „Het Huisgezin" verneemt bestaat bij de Hollandsche Spoor het plan, tegen don zomer een snellere verbinding tus schen Hoek van Holland en Hamburg tot stand te brengen, welke de reis met twee uren zal verkorten. Is het blad wel ingelicht, dan zullen ook de Staatsspoor en do Noordbr.-Duit sche S. M. niet stilzitten en een snellere verbinding van Ylissingen met Duitseh land weten te bewerken. Van de f 100.01)0, 'die moot opgebracht worden ter verkrijging van de f 150.000, door een mil-den gever in uitzicht gesteld voor het te bouwen Homoeopatisch Zie kenhuis te Utrecht, is thans pl.m. f35.000 hijeen. Te Oudenrijn is een voor genoem den bouw bestemd terrein gekozen. De koningin der Belgen heeft aan me vrouw Van Loon, dame du paldes van koningin Wilhelmina, als herinnering van het. koninklwijk bezoek aan Amster dam, een bracelet geschonken. De Groene Kruisactie na tien jaren. Wij lezen in „De Tijd'' - Wte een weinig op de hoogte is der Groene Kruis actie weet, hoe welgeslaagd de Jubileum tentoonstelling mag heeten, 13 September van verleden iaar te Utrecht gehouden. De heeren Fleischer en Poolman, die in 1900 bet sein gegeven hebben tot de sedert zoo voorspoedig voortgezette Groene Kruis beweging, mogen met rechtmatigen trots terugzien op deze tentoonstelling en dit congres, op hun intiatief tot stand gekomen. Deze dagen liggen weer achter ons „als een sehoone droom", maar als een droom, „die de bode moge blijken van toekomstige werkelijkheden". Het was dan ook een goed idee van ds. E. C. Fleischer, den voorzitter van het uit voerend comité, bij deze gelegenheid een gedenkboek uit te geven, waarin de geschie denis, het leven en werken der Groene Kruis beweging werd geschetst. Dit gedenkboek „Na tien jaren. Het Groene Kruis in 1910 ligt voor ons. Het is een boek, dat zeker actueel is en de belangstelling van ieder vriend van het Groene Kruis zal opwekken. Voorerst natuurlijk een enthousiaste schets van het Congres te Utrecht waardoor we een goed beeld krijgen van hetgeen daar te zien en te leeren was, al betreuren we het, dat de verschillends referaten niet bonden worden opgenomen. Verder en daarin is veel. wat interes seert een lijst met meer dan 450 aidee- lingen, met ruim löüOOO leden, benevens een kort verslag van alles, wat door de verschil- ende afdeelingen is tot stand gebracht. Dan natuurlijk ook „Propaganda herinne ringen". Ieder propagandist heeft zijn ilef en leed en vooral als het een nieuwe zaak betreft, ondervindt men nog al eens tegenkantingen. Maar wie ondervindt dat Diet, als hij wat op touw zet Met dat al, dunkt me zoo, dat de Groene Kruis propagandisten nog al niet te klagen Lebben. Dr. Banning den ijverigen propagandist van het Kruisverbond verging het veel erger. „In 't dorpje Wychen waar hij dokter was geweest, hield hij zoo'n openhartige voor dracht, dat de steenen door de ruiten van zijn rijtuig vlogen en de gemeenteraad, gedreven door belangstellenden, besloet, om alle vergaderingen van Nijmegenaars binnen de gemeente te vei bieden (dr. Brom De Nieuwe Kruistocht) Ds. Fleischer geeft in zijn propaganda- herinneringen ook een woordje van lof aan de „geestelijke heeien". (Ds. Fleischer is, zooals men weet doops gezind predikant te Winterswijk) „Anders zegt hij, behalve één keer, en dat was dan toch zoo bar niet, heb ik over de geestelijks heeren niet te klagen. Zelfs heb ik eens een paar dagen bij eeu roomsch k tholiek pastoor geloget rd, zat met menigen pastoor en kapelaan in eene Commissie van ioitiuaciet, is een Bisschop in het Zuiden eere voorzitter van hnt Groene Kruis, achtten ettelijke dominees en pastoors den kansel niet te gewijd, om van die olaats af het Groene Kruis aan te bevelen Och ja, met onze Rooc- sche geestelijkheid is toch nog al om te komen Drankbestrijding onder gevangenen. In Duitschland begint men meer en meer in de gevangenissen den strijd tegen den alcohol te voeren. De directeur van eene strafinrichting te Ludwingsbrug deelt mede, dat in zijne inrichting geregeld onder wijs over het alcoholvraagstuk wordt ge geven. Door de Duitsche Vereeniging tegen het misbruik van alcoholische dranken is een boek uitgegeven, „hetGevangenisboek" geheeten. In elk van de cellen vindt men een exemplaar hiervan en kleine brochures worden onder de gevangenen uitgedeeld. Verder wordt er gewerkt met platen en tabellen aan de muren In de bibliotheek van de beambten en de gevangenen zijn de drankbestijdende boeken ruim vertegen woordigd Bij het bezoeken van de cellen wordt dan een en ander met de gevange nen besproken, waarbij men veel treurige zaken kan vernemen en soms ook zeer eigenaardige uitingen. „Waarom dealt men ons zoo iets nu pas mede? Had ik dat vroeger geweten, dan was ik niet hier Deze en andere verwijten kan men hooren. „Het boek heeft mij schikkelijk geërgerd 1 Maar ik heb nagedacht en alles komt uit I" sprak een ander na het lezen van het ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6