binnenland. gelegd en van verdere uitoefening van zijn herderlijken plicht ten opzichte van de schoolkwestie te hebben afgebracht, dan hebben zij hier een klare en duidelijke aankondiging, dat dit niet het geval we zen zal. Do Fransche Jury-recht spraak. Hierover schreef onlangs de Parijsehe correspondent van de „Nieuwe Etott. C'rt." eenige bijzonderheden, die wij curiositeits- lialve onzen lezers mededeelen om te doen zien hoe weinig begeerenswaardig een dergelijk instituut is uit het oogpunt van het recht. „Een koetsier rijdt twee pngelschen naar een restaurant. Het is een kleine rit. Hij eischt een buitensporig hoogen prijs. Lie Engelschen protesteeren, roepen den groom van het restaurant; deze ziet, dat do koetsier, die 2 franc 25 vraagt, slechts recht heeft op 75 centimes; hij zegt dit openlijk aan den koetsier en aan de En gelschen. Dezen, terecht boos over de poging tot afzetting, betalen den koet sier enkel de verschuldigde 75 centimes, zonder een fooi te geven. De koetsier, woedend op den groom, die hem verhin derd heeft de vreemdelingen ai te zetten, wacht den jongen man 's avonds af en als deze na. zijn dienst naar huis gaat, wordt hij aangevallen door den koetsier, die hem met. een zwaren knuppel zoo schrikkelijk op het hoofd slaat, dat de groom aan de gevolgen sterft. „De koetsier verschijnt voor de jury, trekt een diep ongelukkig gezicht. Meester Henri Robert, de onweerstaanbare, pleit, de jury is diep geroerd, niet over den schandelijken moord, maar over den ar men koetsier... Vrijspraak!" Maar hoe is het dan? vraagt men zich af; is het dan sentimentaliteit in plaats van recht, die in Frankrijk te oordeelen heeft over den misdadiger, die zich op de ergerlijkste wijze aan de rechtsorde vergreep En maken de leden van zulk een jury zich in zekeren zin niet tot de medeplich tigen van zulk een ellendigen moorde naar Te Rouaao een ter doodveroordeeling bij vergissing. De jury wilde een vrij strenge straf, maar in het geheel geen terdoodverooirdee- ling voor den secretaris der vakvereeni- ging van havenarbeiders Durand. Maar ze begrijpt zoo weinig de beteekenis en de gevolgen van de haar1 gestelde vragen, dat ze een uitspraak geeft, die een ter doodveroordeling tengevolge heeft!" En aan zulke menschen geeft men de weegschaal van het recht in handen. „Een gefortuneerde jonge man, Waché de Roo, schiet zijn moeder dood, omdat deze, ofschoon reeds op leeftijd, een hu welijk aangaat met een man, die den zoon niet aanstaat, een huwelijk ook, dat voor den zoon misschien eenige materieele na doelen kan hebben. Hij verschijnt voor de juryhij ziet er bleek eir ontdaan uit; hij valt zelfs gedurende de terecht zitting in onmacht. Men is in afwachting of deze moeder-moordenaar van de jury <le verzachtende omstandigheden zal ver krijgen, die hem met levenslangen dwang arbeid in plaats van het terdoodverooirdee- ling zullen doen straffen. Meester Henri Robert, de onweerstaanbare, pleit, De jury is diep ontroerd, niet over den schandelij ken moedermoord, maar over den armen zoonDe moedermoordenaar krijgt in het geheel geen dwangarbeid, enkel 10 jaar opsluiting." Een handig, welsprekend advocaat, heerscher over de gemoederen, over het verstand zelfs derrechtersDe bo- deelers van het recht werktuigen in de hand van een redenaar! „De schilder-graveur Medaille leeft in onmin met zijn vrouw. Ze gaan scheiden. Ze komen voor den rechter. De heer Médaille is niet tevreden over de hou ding, (lie zijin 'dochter, een meisje van zestien jaar aanneemt. Zij wil namelijk liever bij de moeder blijven, dan bij den vader, dien zij driftig en grillig vinjdt. Médaille betoogt heftig, dat hij niet drif tig is, dat het meisje opgestookt is door haar moeder. Het meisje blijft bij haar meening Woedend hierover wacht de schilder zijn vrouw af in de. gang van het Paleis van Justitie. Als ze uit het bureau van den rechter komt, schiet hij haar dood. De heer Médaille maakte enkele maanden voor dezen moord deel uil van de (half-maandelijks afwisselen- lende) jury van de Seine!! Dit ex-jury lid wist wel wat hij deed. Hij kende de juryrechtspraak. Hij wist wel, dat ze hem geen kwaad zou doen. Eergisteren ver scheen deze moordenaar voor de jury van de Seine. Roerend pleidooi van meester Albert Clemenceau Niet schuldig aan moord, maar wel aan het dragen van ver boden wapenen, zegt/le jury. Eén maand hechtenis en 16 frank boete. Maar daar de brave man al vijf maanden preven tief gezeten heeft, wordt hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld Hij heeft da delijk den wensch te kennen gegeven zijn dochter bij zich tie nemenAls het kind nog niet wil, zal hij mogelijk den arm des rechters voor zich inroepen!" Wij stemmen volkomen in met de „N. Delftsohe Courant", waar deze zegt: Zoo iets is eenvoudig schandelijkZoo iets stempelt de juryrechtspraak in straf processen leeke.nrechtspraak als die bij de Ongevallenwet laten we er ais totaai iets anders natuurlijk buiten als recht spraak van menschen, die de kennis, on bevangenheid, ervaring, koelbloedigheid, rust en bedaardheid missen, welke mogen geëischt worden in hen, die in gewichtige zaken, waar het om 's menschen vrijheid of leven, om de handhaving van de hoog ste aardso.he rechten gaal, tol een bar baarschheid En daarom: hier liever geen jury-re:'hl- spraak. De Kamer. De Kamer heeft hare zit tingen hervat. Tot voorzitter is gekozen Brisson met 272 st. tegen 197 st. op Paul Deschanel, oud-voorzitter. Een der eerste interpellaties, waar mede de Kamer zich heeft bezig 'te hou den, is die van den socialist Augagneur, afgevaardigde van Lyon, oud-gouver neur van Madagascar en priestervreter eerste klasse. Deze wenscht van Briand te vernemen „onder welke voorwaarden de geestelijkheid de beschikking zal houden over kerken, welke zij misbruikt tot aan vallen op de republikeinsche partij." De afgevaardigde van Lyon doelt hier blijkbaar op het feil, dat verleden Zondag van de kansels in du Zuid-Oostelijke Fran sche bisdommen aan de katholieken hel verbod bekend is gemaakt tot het 'lezen, koopen en v èrkoopen van sommige on zen lezers reeds bekende dagbladen. De radicale pers, vooral de vrijmetselaars organen, zijn over dezen maatregel woe dend. Zij eischen een ingrijpen van hel gerecht, hetwelk de bisschopjren moet dwingen hun verbod in te trekken! Hier komt dus de vraag aan de orde of een bisschop aan zijn onderlioorige geloovi- gen nog eenig gebod of verbod kan voor schrijven - in het republikeinsche Frank rijk, onder de vijandelijke overmacht. De scheiding van Kerk en Staat wordt steeds duidelijkere waarneembaar de onderdrukking der Kerk door den Staat, de brutale inmenging der wereldlijke over heden in zaken van zuiver geestelijken a a I'd DCirticaLiSD. Dr. Spahn, de leider van hel centrum en eerste onder-voorzitter van <le,n Rijks dag, heeft bloedvergiftiging gekregen, doordat zijn sok 1 ings een open wondje aan" zijn voet had geschuurd, (ielukkig hebben da dokters kunnen verhoeden, dat de bloedvergiftiging verder door het lichaam ging. Hij is nu buiten gevaar. Maar tot komende week zal hij nog rust moeten houden. De Katholiekendag zal dit jaar gehou den worden te Mainz en levens samen vallen met ile honderdjarige herdenking van den .geboortedag van Mgr. Von Kot- teler, den beroemden aartsbissehoj) van Mainz. SPANJE. an a 1 o j a s in angst. De .Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Spaansche Spoorweg-direct leuren bevolen om hem onmiddellijk te berichten, wanneer er een ongewone be weging onder het spoorweg-personeel wordt waargenomen. Hij Heeft verder de gouverneurs van Badajoz, ("areas en Pon- tevedra liet bevel gegeven om hem op de hoogte te houden van hel verloop der Portugeesche staking. Tenslotte worden alle gouverneurs in een ministerieel schrijven verzocht om, als de spoorwegbeambten hun verzoeken hunne oproerige v ereonigingen te steunen, daarvan aan de regeering mederfeeling te doen. I' O UT CO AL. Do toestand iu de republiek. Eenigszins v ermakelijk doet het wel aan te vernemen, hoe de nieuwe regeering zelfs bij den thans hoers-henden ernsti- gen toestand allerlei pogingen aanwendt om dien anders voor te stellen d m hij in werkelijkheid is. Zoo verspreidt zij nu allerlei berichten over de grootmoedig heid der stakers, met de. duidelijke bedoe ling de revolutionaire massa's op een be wonderenswaardige moreele hoogte te stellen. Maar zeer slecht komt daarmee overeen een ander bericht, dat de staking van het spoorwegpersoneel alleen zoj zijn af gekondigd om de regeering moeilijkheden _in den weg te loggen. Dan zijn de spoor- vvogmannen natuurlijk weer zeer slechte republikeinen. Toch gelooven wij. dat voor de laatste meening voel meer Ie zeggen valt. Men geeft toe, dat in de stad ernstige opstootjes hebben jdaats gehad. Dat blijkt wel uit de verdere mededeeling, dat tal rijke arrestaties plaatsvonden. Het geheele garnizoen van de stad staat gereed, wat wel duidt op den ernst van den toestand. Minister Almeida, die eerst ontslag had genomen, heeft de portefeuille van Bin nenlandsche Zaken weer aanvaard, II I A. Het Chineesche vóórparlenient, dat te Peking bijeen is, heeft liet voorstel in behandeling genomen om den Chinee- schen kalender af te schaffen. Deze vol doet niet en levert o.a. bezwaar op voor den landman. De voorstellers kwamen voor den dag met een vvijzigings-ontvverp, dat ook al gebrekkig was. Hel vóórpar- lemenl heeft do ingediende voorstellen niet aangenomen, maar zich er vóór ver klaard, het Japansche systeem aan te nemen. Do Japanners hebben naast hun traditioneel®, oude tijdrekening, den (ire- goriaanschen kalender ingevoerd. De nieuwe minister van Oorlog. Een gelukkige keuze noemt Dr. Nolens in de „Nieuwe Venl. C'rt." de benoeming van den heer Colijn tot Minister van Oorlog. Hij schrijft o.m. Er is nu eens gebroken mot de traditie om het hoofd van het Departement van Oorlog te zoeken in de hoogste ranged van het leger. Deze praktijk had haar onmiskenbaar nadeel. Niemand zal betwisten dat de acht Ministers van Oorlog, die ik in de Kamer heb meebeleefd, allo in hun vak zeer bekwame, eerlijke en ijverige mannen waren. Maar met een of twee uitzonderingen, vooral met uitzondering van den heer Bergansius, kwamen ze met de Kamer niet gemakkelijk oji goeden voet te staan. De Kamer bleef voor hen een vreemd terrein. Dat ligt nu wel voor een deel aan don aard van Departementen van Oorlog: hooge uitgaven zonder onmiddellijk waarneembare gevolgen. Maar dat ligt toch ook hieraan, dal zij geen parlementaire ervaring hadden. En meestal word hun den lijd niet ge gund om deze te verkrijgen. Terecht of ten pnrechte werd in beu door velen eene militaire eenzijdigheid vermoed. En eveneens terecht ol' ten onrechte een te groote afhankelijkheid van do departementale bureaux. Daarom werd de wensch wel eens ver nomen naar een Minister van, Oorlog, niet uit militaire kringen, eenvoudig bur ger. Die wensch werd dan wel eens gemo tiveerd: een algemeen ontwikkeld man, met gezond verstand, een open blik, werklust en energie en osnig prestige kan aan het liooid van ongeveer ieder departement staan, ook van dat van Oorlog. Voor de praktijk was die theorie te radicaal. in den heer Colijn vereenigt zich nu op gelukkige wijze de militair en de luirgerlijke ambfcenaar. En in beide opzichten heeft hij belang rijks gepraesteerd. Als militair in werkelijk actieven dienst oji Lombok en op Atjeli. Als burgerlijk ambtenaar o.a. bij ide vestiging van het Nederlandse-li gezag in de buitenbezittingen. In die laatste betrekking schijnt hij blijk te hebben gegeven van uitnemend organisatorisch talent. Dit laatste is io de tegenwoordige om standigheden een hoofdvereischte voor een Minister van Oorlog. Daarbij is de heer Colijn betrekkelijk jong, heeft althans nog niet die jaren, waarin de meeste menschen onbewust du neiging hebben om zooveel mogelijk maar alles Ie laten zooals het is. Dat hij voorzichtig handelt, maar ook zelfstandig oordeelt, heeft hij gedurende zijn kort verblijf in .Ie Tweede Kamer getoond. Er is dus grond om van zijn optreden de beste verwachtingen te koesteren. Het gevaar der neutrale leeszalen. Dat men niet te lichtvaardig moet oor deeten over liet gevaar, dat de neutrale leeszalen, waar rijp en groen in bet be reik van iedereen ligt, voor de onerva ren jeugd ion minder ontwikkelde perso nen opleveren, kan blijken uil het vol gende, dat wij ontieenen aan de „Hil- versumsche Ct." in een artikel over de te Hilversum bestaande openbare leeszaal en biblio theek schrijft dit liberale blad: „In de eerste plaats is het pps opge vallen, dat. zooveel jeugdige personen de inrichting bezoeken. Wij bedoelen hier niet jongelingen of jonge meisjes van 18- a 20-jarigen leeftijd, doch jongens en meisjes van 12 a It jaar oud. Zoo kwa men wij deze week op een middag in het perceel en troffen zeker een twin tigtal knapen en meisjes van dezen leef tijd aan, terwijl er slechts drie volwasse nen waren. Een gedeelte van de jeugdige bezoe kers zat iu de leeszaal, een ander deel snuffelde in de boekerij. Dat lijkt ons nu juist heel verkeerd. In de bibliotheek staat rijp en groen voor 't grijpen en wij weten maar al te goed, dat juist verboden vruchten bet meest gewild zijn. Ook is door een bezoeker verteld, dat hij een ongeveer 13-jarigen jongen (een plaatwerk zag bekijken, dat een studie boek (of jets van dien (aard) voor me dische studenten bleek te zijn. Toen die bezoeker den knaap eens flink aankeek, kreeg de jongen een kleur als vuur en legde hel. hoek weg. Zulke dingen moe ten voorkomen worden. Wij weten niet, of het bestuur der vereeniging oen leef tijdsgrens heeft vastgestejd. Zoo die be staat, dan moet pok streng worden na gegaan, dat personen beneden den }ni- nimumleeflijd de inrichting niet bezoe ken. Is er geen bepaling dienaangaande, dan dient die in hei leven te worden ge roepen. O.i. behoeven personen beneden den 16-jarigen leeftijd niet in een lees zaal voor volwassenen te komen. Bovendien ligt het immers in de bedoe ling, aan de instelling een leeszaal voor de kinderen te verbinden. Voorloopig kun nen kinderen van leden door middel van hunne ouders kosteloos boeken thuis krijgen. De prijs van het lidmaatschap (minimum 50 cent per jaar) behoeft geen bezwaar op te leveren. Op de jongelieden van 10 lot 20 jaar moet dan eenig toezicht worden uitge oefend, d.w.z. oji de lectuur, die zij zich in de inrichting verschaffen. Eerst dan kunnen de ouders hunne kinderen met een gerust harl naar de leeszaal laten gaan." Maar wie zal. vraagt terecht „De Gel derlander" zich met dat toezicht belas ten? Het bestuur van een neutrale lees zaal is gewoonlijk samengesteld uit per sonen van allerlei richting en ieder weet, hoe ver sommige vrijzinnigen gaan in hun oordeel omtrent de geschiktheid van sommige boeken voor de jeugd Aangenomen zelfs, dal hol bestuur uit volkomen vertrouwbare personen be staat, dan nog kan het niet voortdurend in de leeszaal aanwezig zijn om toezicht te houden. Alles komt ten slotte lieer op een ut meer loontrekkende bedienden, die de bezoekers moeien heijien. De Tijd. Graag op baantjes. Iu haar nummer van Donderdag j.l. komt het hoofdorgaan der liberalen de „N. B. Ct," eindelijk met een artikel, dat moet goed praten de jarenlange, we zouden haast zeggen, eeuwenlange ach terstelling der Katholieken op het ge bied van staats- en andere openbare amb ten, die in gansoh Nederland bijna voor meer dan 93 p('t. bekleed woeden door niet-Katholieken en zelfs in streken icn plaatsen, waar de bevolking bijna geheel of grootendeels Katholiek is, de anders denkenden aan hel hoofd geplaatst zijn van openbare lichamen, bestuurders zijn met hooge bezoldiging en gejirononceerde liberale beginselen, die langzamerhand als de beste waarborg en de eerste aanbe veling voor goed ambtenaar gingen gel den. Vllee.il een liberaal kon een geschikt ambenaar zijn. Hel land werd dus over stroomd met liberale burgemeesters, no tarissen, rechters enz enz., en de go(- niecnten volgden liet groote voorbeeld. In alle takken van dienst werden de li beralen naar boven geduwd, royaal be taald met de centen ook van 'de Katho lieken, die mochten dokken en zwij gen. En mocht hier ol' daar en nu of dan eens gemopperd worden, vie liberale hoeren lachten ftoe.d-minachlend en zet ten de affaire kalm op don ouden voet voort. De Katholieken lieten zich voor minderwaardigen, ja voor onbotrouwba- ren uitmaken, voor ulti'imonlanen schel den, en stelden zich tevreden met een haantje heel in de laagte op oeil on dergeschikten j:ost, vanwaar ze nederig mochten opblikken naar de liberale auto riteiten, die de wijsheid en hel orga niseer (Mul talent 111 jiaeht hadden. Het hoofdorgaan uier Katholieken „De l ijd" heeft een goed werk gedaan, door weken achtereen, dag aan dag, staatjes te publireercn, dorre opsommingen, die luid spreken en roepen om verbetering. Veten Katholieken gingen de oogou open en de lieer De Stoers, :1c achterstelling der Katholeiken in de Tweede. Kamer onlangs besprekend, werd aangeboord ook door de liberale kopstukken en door ex- ministers, wier geweten op bot punt van benoemingen allerminst zuiver is, en de pogingen, om dal recht goed Ie praten, mislukten deerlijk allo. Ook de „N. R. Ct." is er niet in geslaagd, het tot nu toe gevolgde liberale systeem met succes te verdedigen. Zij glijdt behendig over de critieke punten heen, en komt aandragen met wat .algemeenheden, die de kern der zaak niet raken. Dat de Katholieken zich nu niet in slaap sussen en van den rech ten weg laten afbrengen door drogrede nen, ais de „N. B. Ct." thans aan dein man zoekt te brengen; maar laten ze niet. rusten, voopdat ze niet alleen oji papier, maar ook in werkelijkheid in alles als gelijkberechtigde burgers be schouwd en behandeld worden. ,N. I). Ct.) „Gragg op baantjes Men schrijft aan De Tijd: Utrecht, het werd reeds eerxjer opge merkt, teil 39 gemeenteraadsleden, van welke er "24 liberaal zijn, 3 vrijzinnig-de mocraten, 1 sociaal-democraat, 0 Roomsch-Katholieken, 4 Antirevolutionai ren en 1 Christelijk Historische. Alzoo 28 links en 11 rechts. En zegge (1 van de 39 Katholieken. Dit, terwijl l'trecht 118.877 inwoners telt van welke 40.786 Katholiek, dus meer dan i/3. Nu treden in Juni van hel Raadsle dental 13 stuks af, zijnde 10 liberalen (onder welke twee .wethouders), 1 vrij zinnig-democraat on '2 Katholieken. Met andere woorden van de 13 maar liefst elf linksche leden I Wordt hel nu niet langzamerhand tijd om do statistiek „Graag op haantjes" voor zoover den l'trecht se hen Gemeente raad betreft eens wat meer in evenwicht te brengen naar rechts? Met name de Katholieken zijn nog lang niet aan ,de minstens 13 zetels, waarop zij krachtens hun aantal recht hebben „De Konilio Ie" van Amersfoort schrijft: Volgens het officieel© verslag van den toestand der gemeente Amersfoort over het jaar 1909, verschenen Augustus 1.1., bestond de bevolking op 1 Januari 1919 uit 24608 personen, waaronder 8929 Ka tholieken, De voornaamste stedelijke be- ambten zijn verdeeld als volgt: 65 niet- Katholieken tegen 4 Katholieken, te we ten 1 gemeentegeneesheer, 1 klerk op do gasfabriek, 1 leeraar aan bet. gym nasium en 1 leeraar aan de gemeente lijke hoogere burgerschool. De Katholieken tellen dus ©en d erde in do bevolking en een. zeventiiem- d c in de ambten Is het wonder, «lal wij bij bet hoos ren roemen op de zegeningen van bet liberalisme een nngoloovig gezicht trek ken Het St Willibrordus-college. De Haagsche correspondent, van „De Tijd" meldt, dat zijn eerste bericht in zake de latere bestemming van de ge houwen van het R(. Willibrorrlus-Col- lege Ie Katwijk eenige verbetering en aan vulling behoeft. Hot staat n.l. nog niet vast, dal naar Katwijk zal worden ver plaatst het opleidingsgesticht Mariëndaal. Wel is >1 iI denkbeeld O|>gcworpen, even als andere, zooals b.v. om van Katwijk een soort rustoord te maken voor op hoogen leeftijd zijnde Jezuïeten. Er een 11. K. Academie te stichten, zooa.ls „Het. Vaderland" zeidc vernomen te hebben, is in betrokken kringen nooit overwogen, eenvoudig, omdat de Orde daaromtrent niets te beslissen heeft. Inlusschon staat omtrent do latere bestemming nog ab soluut niets vast. Eventueel® beslissin gen zullen zeker niet genomen worden vóór de terugkomst van don Hoog- eerw. Baler Provinciaal dor Jezuïeten, (lie sinds eeiiigen lijd voor een inspectiereis in Ned. Oost-Indië vertoeft en wiens te rugkomst te bevoegder plaatse niet vóór Mei verwacht wordt. Colle;e voor da reelasseering Hij Kon. besluit zijn benoemd in het centraal college voor de reelasseering lot lid, tevens voorzitter: mi'. A. I'. L. Nelissen, oud-minister van justitie te 's Gravenhago tot loden nir. 11. C. Dresselhuijs, directeur-gene raal van het gevangenis-, Rijkstucht- en opvoedingswezen, te 's Gravenhago; mr. H. P. Marcha.nl, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te 's Graven hago; mr. V. II. Rutgers, advocaat en pro cureur te Hilversum; jhr. mr. Ch. .1. M. Ruijs de Beeren- hrouck, lid van de Tweede Kamer der Stoten-Generaal, te Maastricht; jhr. mr. H. Smissaert, secretaris van de Vereeniging van Nederland soli e werk gevers, Ie 's Gravenhago J. II. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Geneiaal, te 's G ra ven h age mr. A. Feiilener van Vlissingen, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlan den (e 's Gr.avenhage; W. de Vlugt, lid van de Tweede Ka mer dor Sfaien-Gcnomal, te Amster dam is aan het centraal college voor ile reelasseering toegevoegd a,ls secretaris; mr. W. J. Berger, adjuncLconiinics aan het departement van justitie, fa 's Gra ven liage. Mr. H Goemans Borgesius. De ongesteldheid van den heer Goe man Borgesius draagt naar „Het Vad." verneemt geen verontrustend karak ter. Re zieke moet ecliler zijne kamer en voorloopig het bed houden. Kilometerboekjes bij dienstreizen. Nu op 1 Januari do nieuwe tarieven op de lijnen van een viertal spoorweg maatschappijen in werking zijn getreden, zal voor heil, wier werkkring medebrengt vaak te moeten reizen, het gebruik van kilometerboekjes een aanzienlijke hespa ring geven. In verband hioriTjedp heeft (je pjinis- ter vail Riimeiil-ipdsehe Zaken aan de commissarissen der Koningin in de .on derscheidene provinciën verzocht hij het doen van dienstreizen van een kilometer- boekje gebruik te maken, tenzij de aan schaffing van goedkoopere speciale bil jetten mogelijk is, onder opmerking, dat 't eventueel onder hun bevelen dienend personen eenzelfde handelwijze zal mop- Ion volgen. (N. C'j.) Waarom zij zitting hebben? Waarom de socialistische kamerleden zitting hebben? Om propaganda te maken, en daar voor alleen. Niet dus voor hol Nedor- landsche volk, maar voor „de" partij. Niet wij beweren dat. Wie zou dat wagen? Neen, het staat duidelijk in het „Week blad", bijvoegsel van bet „Volk": „Het is mogelijk, dat de burgerlijke kamerleden den agitatorischen toon voor minder „degelijk" verklaren. Daarom kan onze fractie veilig lachen. Voor haar kan alleen van waarde zijn, dat wat zij zegt gelezen wordt door de arbeiders, dat deze mei veplangen grijpen paar hun krant of hun analystisch verslag, dat zij mee leven met en warn) worden bij het le-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 6