r LAND, len UitvejL Zaterdag 7 Januari 1911. Zevende Jaargang. LAAD. cents inuari 1911, trkoopen: Centiaren Centiaren I zijn gedraineerd. Roenendraak. Dienstbode, enstbode 2 CRANii, Oude Haven. Zuid-Beveland. JOOSSE. Herschijnt tfa MAAHDAE-, WDEISD1G- tn HUIUM. DE UITSLAG. BUBTOi-AHD. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Uitslag stemming Prov. Staten in het district Goes, in Koetsiers, den. 4 uur 7 min. 15 uari 's morgens 6 t een half uur, de een uur na zons- 1. Onderwijs in het looi op 1 Mei a. s. Isn en voor 1 April laar oud is, wordt Il3den Maart en op I. Heer J. B. J, M. Tingen te geven. VAN DISSEL te uren, te lerseke, in |n verzoeke van den |z., te lerseke, jieente lerseke, Dlgnua Mierashoek. I jeling, achter Zweed jjk. Ie betaling. |;en te bekomen ten Itaris. EN!!! vten f6,50 per 80 kilo. kten f 6,00 per 80 kilo. Middelburg, eratond in dienst te ken bij G. BOUDENS, .rikskinderendjjk, Goes. OEK te Kloetinge vraagt leen in Schouwen en mderpand van Effecten billijke voorwaarden. Hen die om de eene of niet weDsehen aan te Iren-Vereeniging V. P. N. the eieren ieciereu Dinsdag kende bezorgen en ont- ladelijk denzelfden prijs vereeniging uitbetaalt, if andere oanoodige uit- ust is gewenscht. ng UEdr. Soes. No. 4. HIH ZEEUWSCHE tORM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oont. Advertontiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en V rijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. I. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant Het is ditmaal der coalitie niet mogen gelukken haren candidaat de Staten bin nen te voeren: de heer Steketee bleef 169 stemmen achter bij zijn liberalen tegenstander. Wij achten dit een groote teleurstelling, wijl de met zooveel moeite verkregen re sultaten van dezen zomer voor een deel weer zijn ongedaan gemaakt en de vrij zinnigheid wederom den voet heeft gezet op het terrein, waarvan wij .haar voor goed verdreven waanden. Laten wij beginnen met een «eresaluut te brengen aan onze Katholieke kiezel» in het district Goes. Dit is geen opkam merij, noch ijdele zelfverhelling. Waar toch de Katholieken zonder eenig uitzicht op eigen voordeel ten derden male in een half jaar zich als één man aangord den om den niet-katholieken candidaat als trouwe coalitiegenooten te steunen, en voor zoover zij gewicht in de schaal konden werpen, dit ook ten volle erip wierpen, daar is het geen pluimstrijkerij, maar een plicht van erkentelijkheid hen te huldigen voor de uitstekende opvatting die zij hebben van 'de eischen welke da coalitie aan hare aanhangers stelt. Indien dan ook een ander gedeelte der coalitie, met name het Christelijk-Historische, bij deze verkiezing met dezelfde plicht getrouwe offervaardigheid voor den ge- meenschappelijken candidaat ware in het krijt getreden, de schande der nederlaag die wij Woensdag j.l. moesten lijden, zou ons zijn gespaard gebleven. Booze tongen fluisteren, dat de Chris- telijk-Historischen, zoowel hier als elders, der coalitie niet va.n harte aanhangen, dat zij hun kracht zoeken in opportuni- teits-politiek, vóór alles het partijsucces, op het oog hebben. Wij gelooven het niet. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de politieke partij, die een Savornin-Lohman edelman van onbevlekt blazoen als haren veld heer erkent, het groote beginsel der coa litie: „God en'Zijn heilige wet het fun dament en richtsnoer van '(ten Staat", zou prjjs geven voor een politiek fortuin tje, gelijk Ezau zijn eerstgeboorterecht voor een schotel linzen. Maar, wat wij wol gelooven, is dit. El ders, doch speciaal in dit district, ont breekt .der Christelijk-Historische partij o;p politiek gebied de zoo noodzakelijke eenheid, geboren uit een machtige en krachtige organisatie, wier leden door we- derzijdsch vertrouwen en onderlinge eens gezindheid, maar vooral door den ge- meenschappelijken band van geestdrif tige liefde voor het beginsel der partij in diepste wezen tevens dat der coa litie zich als één voelen en zonder tegenbedenking de richting volgen, welke de leiders, door en uit hen gekozen, aan geven. Zonder twijfel worden ook thans on der de Christelijk-Historisehen ten onzent meerderen gevonden, die voel gevoelen voor de goed© zaak, doch hun aantal is to gering en hun invloed op de groote massa, niet ingrijpend genoeg. Daardoor ontglipt hen steeds een breed® zooin van kiezers, idi-e zich niet laten leiden door principieel© motieven, maar door persoonlijke overwegingen, menschen, bij wie niet het beginsel spreekt, maar de oogenhlikkelijke invloed van een naam, een kerkelijke richting, enz. Of dan do victorie, Woensdag j.l. door de vrijzinnigen bij de stembus behaald, ook een overwinning der vrijzinnigheid beteekent? Hier past o.i. een groot vraag- teeken. Gegeven de groote populariteit van den familienaam, dien de liberale can didaat thans het gekozen Statenlid draagt en daartegenover de minder algemeen© bekendheid van den anti-re volutionairen candidaat hoe uitste kend deze overigens ook zij viel reeds van meet af aan te vreezen, dat zoo niet alle rechtsche kiezers uit liefde voor de gemeenschappelijke, goede zaak, geestdriftig opgingen ter stembus, de overwinning ditmaal niet zou zijn aan den rechtschen kant. Indien het 'der Christelijk-Historische partjj inderdaad jernst is met haar aan sluiten bij de coalitie, indien zij waar lijk en oprecht de Christelijke staatkunde bij de stembus wil dienen, zonder aan zien des persoons, dan hebbe zij Zich, althans in dit district, ernstig te herzien. Dan zij „organisatie" haar doel, „organisatie" haar streven. En zoo dit inderdaad de vrucht mocht zijn van deze onze nederlaag, dan zouden wij per slot van rekening er nog over mogen juichen, want dan zou ook hier uit het kwadie het goede worden goboren en voor de toekomst in dit district eene coalitie wor den voorbereid, wier drie fraction even hecht, even degelijk, even beginselvol, in dit Goesche land een onverwoestbaar bol werk vormen ter verdediging onzer hei ligste goederen en ter handhaving van Gods Souvereiniteit op elk terrein dies publieken levens! S P A X J E. De koning is, vergezeld door den voor zitter van den ministerraad en den mi nister van oorlog, met een talrijk gevolg Donderdagavond om acht uur uaar Malaga vertrokken, van waar hij; naar Melilia zal vertrekken. Daar zal de koning de voornaamste Spaansche bezittingen in oogenschouw nemen. De geheele koninklijke familie, de leden der regeering, vele overheidspersonen, het diplomatieke korps en bekende personen uit do aristocratie namen aan den trein van koning Alfons afscheid. De koning werd zeer toegejuicht. Volgens een bericht uit Tanger, is de heer Merry del Val, Spaansch gezant al daar, per kanonneerboot „Don Alvaro de Bazan" naar Melilia vertrokken om zijn vorst op Afrikaanschein bodem te hegroe- ten. FKAKKUliK. Een spoorwegongeluk. Men seint uit Kambouillet, dato 6 Januari. De trein, die vanochtend om 9 u. 40 uit het Montparnasse-station naar Eretagne vertrekt, is hij Kambouillet ontspoord. Er zou een aantal slachtoffers zijn. Verschei dene wagens geraakten in brand. De onder-staatssecretaris van marine, die in den trein was, is ongedeerd gebleven. (Later.) Er zijn bij het spoorwegon geluk hij Kambouillet zes reizigers licht kwetst. Do Koningin naar Zuid-Fr a n k- „Het is nu beslist, zegt het „tl. v. A.", dat H. M. de Koningin den winter zal gaan doorbrengen aan de Cöte d'Azu- res. Hiertoe is de villa Terre di Cimella, to Nizza, uitgekozen. Deze villa, gelegen nabij Cimiez, is omringd door hosschen en weiden en vormt een echt lustoord. Naar allen schijn zullen de twee oud ste kinderen des konings, prins Leopold en. prins Karei hunne moeder verge zellen", rijk. Do nieuwe postzegels. In de maand Juni zullen de nieuwe postzegels met de beeltenis van koning Albert uitgegeven worden. (Zie verder Tweede Blad.) Galabal ten Hove. In de zalen, van het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage heeft Donderdagavond het Nieuwjaarsgala-bal plaats gehad, dit maal eenige dagen later dan gewoonlijk na de jaarwisseling. De Koninklijke Familie, n.l. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-moeder en Z. K. H. de Prins, bevonden zich van 9 uur af tot omstreeks middernacht te midden van de genoodigden. Het aantal gasten bedroeg ongeveer 1000, hoofdzakelijk genoodigd uit de vol gende categorieën: de Huizen van Hare Majesteiten en Z. K. H.; den Raad van State en andere hooge staatslichamen, onder welke de leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal die, voor zoo ver zij buiten de Residentie wonen, ge woonlijk geen invitatie ontvangen, maar nu zij voor do begrootingswerkzaamhe- den bijeen zijn, en corps door H. M. genoodigd waren; verder de leden van de Tweede Kamer te dezer stede wo nende; de Gedeputeerde Staten, de Ge meenteraad van Den Haag, de leden der rechterlijke colleges en van hot kanton gerecht alhier; hoofd- en andere amb tenaren der departementen; de opper-, hoofd- e.n verdere officieren tot en met den kapiteinsrang van het garnizoen; een groot gedeelte der luitenants van do korpsen alhier; officieren van het In disch leger hier ter stede aanwezig; de vlagofficieren enz., der Koninklijke Ma.- rine; vertegenwoordigers der Vereeniging tot het verleenen van Koninklijke sub- sidiën aan jeugdige kunstenaars hene vens dames en heeren der uitgaande we reld als particulieren. Tot deze laa.tsten behoorden eenigo hier vertoevende vreemdelingen, Ameri- kaansc-he en Engelscbe dames en heeren, die door bemiddeling van ;le gezanten van hun land aan H. M. de Koningin zijn voorgesteld. In het eerde dat het hal voorafging stonden met of zonder dame geschaard het gezantschapscorps met. het legatie- personeel; de Voorzitter van de Eerste Kamer (de president van de Tweed© Ka mer had. door een sterfgeval in de familie zijn afwezigheid geëxcuseerd); de groot- officieren van Hr. Ms. Huisde Ministers, hoofden der departementen; de ministers van Staat; de alhier aanwezige gezant van H. M. te Weenen, jhr. mr. Van Weed© de vice- president van den Raad van State; president en proc.-gen. van den Hoogen Raad; de grootkruisen dei' Nederl. rid derorden, de vice-admiraals en luitenant generaals, oud-ministers, de commissaris ider Koningin, de gouverneur der Residen tie. Middelerwijl Hare Majesteiten en Z. K. H. verschillend© zalen doorgingen en zich op hun weg tal van hooge autoriteiten, diplomaten en dames lieten voorstellen, was het bal in vollen gang. De voorbereiding, leiding en regeling van deze buitengewoon druk bezochte gala-partij berustte ditmaal voor het eerst in handen van den te vorigen ja.re be noemden Hofmaarschalk jhr. Boreel. In drie verschillende gedeelten van hef Paleis waren buffetten opengesteld; dat voor de thee in de kleine eetzaal. Zoowel in de galerij-zaal als in de Rembrandt-zaa.1 torsten sierlijk gedekte tafels, getooid met bloemstukken van zacht ros© tulpen en guirlanden, de scho tels met allerlei smakelijke avondgerech ten, producten van de .bereidingskunst van den hofmeester en zijn .staf van koks van het Koninklijk keukendepartement. Na afloop van het bal ging het voor brengen van de rijtuigen der genoodigden vlugger in zijn werk dan andere, en wel tengevolge van een nieuwen orde maatregel waardoor het afroepen der namen van de vertrekkende» vervangen werd door het uitreiken van volgnummers wat het af- en aanrijden der honderden vehikels aanmerkelijk bespoedigde. Z. K. H. Prins Hendrik zal in 't laatst van deze maand eenige dagen op Heit Loo doorbrengen. De afgetreden minister van oorlog, ge- neraal-majoor Cool, heeft bij het aan H. M. gerichte verzoek om ontslag uit het ministersambt tevens het verlangen te kennen gegeven, weer in militairen dienst te worden geplaatst. Bij de Eerste Kamer is ingekomen oen brief van den heer K. Raaijtaakers, lid der Eerste Kamer voor Noord-Brabant, waarbij; hij wegens geschokte gezondheid ontslag neemt als lid der Kamer. De „Times" meldt dat Prins Hendrik het plan heeft de kroning van Enge- land's koning in den a.s. zomer bij to wonen. Zoo dit bericht waarheid bevat, dan blijkt eruit, dat de verhouding tusschen Engeland en ons land een zeer goede is, ook nog thans, na al het tonden,- tieuse geschrijf over de versterking van Vlissingen, waarbij het telkens heette, dat wij Duitschland willen bevoorrechten tegenover Engeland. Intusschen is het bericht nog niet van andere zijde bevestigd. Goes Scheepvaart beweging aan het S_s Over het jaar 1910 zijn de haven binnengekomen 1060 schepen met een inhoud van 95243 ton, hetgeen in 1909 bedroeg985 schepen met een inhoud van 89455 ton. De afvaart was over 1910 1068 schepen met een inhoud van 96310 ton, hetgeen in 1909 bedroeg 985 schepen met een inhoud van 89110 ton. Het meerdere vervoer van suikerbieten was de oorzaak van het drukkere verkeer. „Zeeuw." D W o g n u m m -e r s. Wij ontvingen van het concert, a. s. Dinsdag door de Wognummers alhier te geven, een fraai programma met een bijvoegsel, bestaande uit de recensies zoowel van binnen- als buitenlandsche bladen over de uitvoerin gen van dit zanggezelschap. In al deze recensies worden de Wognummers uitbun dig geprezen. Het programma van a. s. Dinsdag bevat o. m. ook verschillende Katholieke Kerkgezangen, o. a. het belqep- de „Fanis Angelicus" van Cesar Frank. Wie maar eenigszins kan, ga dus Dins dag a. s. luisteren. Middelburg Op de Woensdagavond in het Schuttershof voortgezette jaarvergade ring van de coöperatieve volksbroodbak- kerij en verbruiksvereeniging „de Broe derband" werd bij persoonlijke stemming uitgemaakt dat de op de vorige vergade ring plaats gehad hebbende schriftelijke stemming over het beroep van het door het bestuur geroyeerd lid J. L. A. de Lange wettig was geschied. Met groote meerderheid van stemmen werd daarop een motie aangenomen, waarin ten opzichte van het tweede ge royeerd lid mr. P. Overduin werd ge zegd, da.t dit ten onrechte was geschied, daar het bestuur niet kon bewijzen, dat dit lid zich aan het hem ten laste ge legde heeft schuldig gemaakt. Daardoor is dit royement ingetrokken. Na een langdurige en levendige woorden wisseling tusschen het bestuur en een der leden, welke fraude vermoedde in het financieel beheer, wat echter niet het geval bleek te zijn, werden balans en jaarverslag goedgekeurd. Het dividend bleef bepaald op 8l/2 en Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 8 Jan Matig* westelijke, daarna toenemende zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Zwaarbe wolkte tot betrokken lucht Waarschijnlijk regenbuien Weinig verandering van tempera tuur. 4 pCt. respectievelijk bakkerij en winkel. Nog werd besloten aan de Vlissing- sche coöp. „de Broederband" èen lea ning te verstrekken van f4000 als 2e hypotheek op die eigendommen dier coö peratie tegen 4 pGt. rente en een jaai!- lijksche aflossing van minstens f200. We gens het late uur werd de vergadering daarop verdaagd. (VI. Ct) De kleine zaal van het Schuttershof heeft vandaag een eigenaardig aanzien gekregen, en het is er een leven van belang. Want al mag het gezang van één kanarie geen oorverdoovend kabaal ten gevolge hebben, als er ongeveer 200 van die kleine zangers hij elkaar zijn, heb ben zij te samen heel wat praats. Maar hun stemmetjes klinken toch lief en daarom in een bezoek aan de eerste tentoonstelling van de Middelburgsohe Kanarie-vereeniging „Ons Genoegen" een aangename uitspanning. Een 35-tal inzenders uit Middelburg, Vlissingen, Rotterdam en Tilburg hebben hunne gele gevedelde vriendjes tijde lijk afgestaan; wedijveren met elkaar in het hebben van het best opgekweekte exemplaar en zien verlangend uit naar de beslissing van den keurmeester, den heer A. Bartels uit Goes. Deze beslis sing maken wij in ons volgend nummer bekend. De vogels zijn alle geëtaleerd in fraaie kooitjes, o. a. was er een kooi in schip- vorm, waarin een fraaie buitenlandsche vogel verblijf houdt. Behalve de vogels zijn er nog een paar andere inzendingen. Ten eerste noemen wij di© der firma K. Meertens Jr. uit de Kortedelft, die een flinke voorraad zangzaad étaleert en tevens nog de aandacht der bezoekers op zijn bekend ochtendvoeder vestigt. (Zie verder Tweede Blad.) op Woensdag 4 Januari 1911. W S O !b co GEMEENTEN. I'S fr I ffi ct- O •=- o, 5> 3E. B a g. a a> IQ 5f p Goes1179 991 10 562 419 Baarland163 140 3 61 76 Borsselen185 152 0 84 68 Cats-. 86 60 1 33 26 Colijnsplaat369 328 1 173 154 Cortgene211 193 0 106 87 Driewegen119 106 0 46 60 Ellewoutsdgk123 105 ,0 88 17 's Gravenpolder182 149 1 49 99 's Heer Abtskerke74 57 0 34 23 's Heer Areudskerke297 250 4 153 93 Nieuwdorp265 226 0 58 168 's heereuhoek 166 145 4 24 117 Heinkenszana311 288 3 83 202 Hoedekenskerke I133 118 0 54 64 Hoedekenskerke II (Kwadendamme) 98 93 1 22 71 lerseke587 402 1 228 173 Kapelle394 355 4 175 176 Kattendijke108 86 0 64 22 Wilhelminadorp101 91 0 74 17 Kloetinge266 229 2 140 87 Krabbendijke363 315 3 177 135 Kruiningen369 302 2 203 97 Hansweerd256 187 2 100 85 Nisse131 110 0 54 06 Oudelande.137 127 0 60 67 Ovezande222 195 1 27 167 Rilland-Ba th357 295 2 161 132 Schore142 119 1 60 58 Waarde145 116 0 69 47 Wemeldinge361 304 4 170 130 Wissenkerke269 199 1 91 107 Kamperland228 180 1 62 117 Wolphaartsdjjk419 366 2 202 162 Totaal 8804 7379 54 3747 3578 Dus gekozen dhr. KAKEBEEKE (lib.) N.B. Ter vergelijking zij hieraan toegevoegd dat de heer Kakebeeke den 14 Juni J.l. 3265 stemmen kreeg, de heer Vogelaar (wij nemen den antirevol., die hrt minste stemmen- cijfer verwierf) 3409 en op den 28 Juni de heer Kakebeeke 3930 en de heer Vogelaar 4062.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1