UIT ZEELAND. 9IHNENI AND UIT DE PERS. ITALIË Nieuwjaar op het Vaticaan Z H. de Paus heeft in de Troonzaal de leden van het corps diplomatique, bij den H. Stoel gercerediteerd, in audiëntie ont vangen bij gelegenheid der jaarswisseling. De gezant van Oostenrijk-Hongarije, deken van corps diplomatique, las in naam zijner collega's een adres van gelukwensch voor. De Paus dankte in een korte toespraak en schonk den aanwezigen en bun families den pauseljjken zegen. Ook de zaakgelastigde vsn Portugal. Lagoaca, wooude de plechtigheid bij. De Nieuwjaarswenschen aan den Paus Volgens de ,,Osservatore Romano", hebben de rolgende vorsten op Nieuwjaarsdag persoonlijk hun geluk- wenschen aan Z H den Paus gezonden Keizer Frans .lozef, - keizer Wilhelm, Mahomed V, sultan van Turkije. Frederik Augustus III, koning van Saksen. Alphonso XIII. koning van Spanje, Gustaaf V, koning van Zweden, Haakon VII, koning van Noorwegen. Albert I, koning van België. Manuel II van Portugal, koningin Maria Christina prins Luitpold, regent van Beieren, prinses Maria Anna, regentes van Luxem burg, hertog Philippe van Orleans en hare K H de gravin vou Eu. OPAAJE. Niettegenstaande het besluit van boot werkers en vrachtrijders te Barcelona om hi den te staken had Dinsdag het werk overal zijn normaal verloop Minister Colijn. Zooals onze lezers weten, is ter vervan ging van generaal majoor Cool, wiens ont- slagsaanvrage is aangenomen benoemd tot Minister van Oorlog de heer H. Colijn, lid van da Tweede Kamer voor Sneek, oud hoofdofficier van het Indisch leger en zulks met ingang van 4 Jan. jl. De heer Colijn, ofschoon hij het nog niet tot de hoogste militaire rangen gebracht heeft, (hij was in Indië majoor) behoort voorzeker tot de kundigste officieren van ons Ned Indisch leger Reeds door den vorigen landvoogd generaal Van Heutsz, die hem uit Atjeh naar Batavia deed overkomen, hem tot zijn adjudant aanstelde en met vele, ook niet militaire, administra tieve werkzaamheden belastte, werden zijne verdiensten op hoogen prijs geschat. De heer Colijn behoort, zooals bekend, tot de anti revolutionaire partij eu werd bij de jongste algemeene verkiezingen afgevaardigd door het district Sneek Zijne overkomst uit Indië werd vertraagd door een schipbreuk. In de Tweede Kamer deed bij zich sedert kennen als een goed en gemakkelijk spreker, doch vooral als een grondig kenner, van Indische toestanden, niet alleen op militair, doch ook op ander, meer alge meen gebied. Een veelspreker evenwel bleek de heer Colijn niet, ook allerminst een fanaticus, doch iemand, die het oog houdt geopend voor de practijk. Zijne benoeming tot Minister beteekent voor het Kabinet waarschijnlijk een aanwinst. Zijne j persoonlijkheid en de wijze, waarop hij tot het Ministerschrp gekomen is, herinneren zeer sterk aan den levensloop van den tegenwoordigen Gouverneur Generaal Idenburg. Over 't geheel schijnen ons de heeren Colijn en Idenburg mannen van één zelfde type. ,,Tijd". Ministerie van Oorlog. Bij Koninklijk besluit van 2 Januari 1911 no. 1 is, met ingang van 4 Januari 1911: lo. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den generaal majoor W. Cool, als Minister van Oorlog, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2o benoemd tot Minister van Oorlog, H Colijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Generaal Cool denkt voorloopig in militairen dienst te blijven en komt dus ter beschikking van het hooge legerbestuur. Hij behoort tot het wapen der genie De Paleis Raadhi'isquacstie Volgens het „Handelsblad" zijn B. en W. van Amsterdam voornemens om ter zake van de Paleis-Raadhuisquaestie een voordracht bij den Raad in te dienen. Deze voordracht kan nu spoedig tegemoet gezien worden. In het ontwerp wordt va de gedachte uitgegaan, dat het gemeente bestuur moet trachten weer de vrije be schikking te verkrijgen over het Paleis- Raadhuis aan den Dam, teneinde daar den zetel van het stadsbestuur, de kern der secretarie, te vestigen. B. en W. zul len den Raad machtiging vragen, om zich met de regeering in verbinding te stel len en zij wenschen dit te doen onder het aangeven van het bedrag, dat Am sterdam beschikbaar stellen wil als bij drage in de kosten van een nieuw Ko ninklijk paleis en onder aanbieding te vens van het terrein achter hot Rijks museum, waarop dit paleis zou kunnen verrijzen. Intusschen moet de concept voordracht, waarover de Bijstandscommis sie thans oordeelt, nog del'initief vastge steld worden. Goes. Het schriftelijk gedeelte van het examen der Nederla,ndsche vereeniging van gemeente-belangen voor gemeente-se cretaris en .ambtenaar zal op 24 en 25 April o.a. worden afgenomen te Goes. R. K. Leesbibliotheek. De Katholieken van Goes zullen gaarne ver nemen dat de bibliotheek bloeit. In 1909 werden ter lezing uitgeleend 3833 boeken; in 1910 bedroeg het. getal -der uitgeleende hoeken 3932. Het plan bestaat dit jaar do bibliotheek belangrijk uit te breiden mot nieuw© lectuur: maardan mag do steun der parochianen voor dit nuttige sociale werk niet ontbreken. Die steuin kan gegeven worden door uit onze biblio theek boeken te lezen, maar vooral door donateur of donatrice te worden. "Wie jaarlijks één gulden bijdraagt, heeft recht op wekelijks één boek; wie f 1.50 geeft op twee boeken; wie f2.50 per jaar hij- draagt, heeft recht op meerdere boeken, tevens op de prachtige illustraties. Moge het jaar 1911 -door den steun der Goesche Katholieken even gunstig zijn voor onze mooie bibliotheek als 1910. Bij K. B. van 27 December no. 58 is -de jaarwedde van den Commissaris van Politie te Go-es bepaald op f 1400, zulks in strijd met het advies v,am den Gemeenteraad. Begrafenis Dr. Goemans. Hedenmiddag te half een werd het stof felijk overschot van wijlen den heer Dr. J. L. Goemans gebracht naar de plaats „Waar alleen d-e schoot der aarde Der cypressen stille gaarde Van „genezen kranken" meldt", gelijk De Genest-et hot zoo treffend uit drukt. Een twaalftal oud-patiënten uit den def- tigen stand onder onze stadgenooten droeg de kist naar d-e groeve, waaromheen zich een groot aantal belangstellenden, meest oud-patiënten had gegroepeerd. Nadat de kist in den grafkuil was neer- gelaten en de naasthestaanden de laatste eer aan den overledene hadden betuigd, nam de heer Dr. J. Hoorweg, geneesheer te Heinkenszand het woord en sprak kort maar treffend over de vele nobele kwa liteiten die hij in zijn omgang met den ontslapene had leeren kennen, eigenschap pen, die hem sierden èn als medicus, èn als mensch. Spreker achtte het pas send en eervol zijn gestorven oud-collega namens d-e jongere medici aan den rand dezer groeve te kunnen huldigen. Daarna vertolkte de heer Van den Bout, wethouder en oud-patiënt van Dr. Goe mans, met ©enige treffende woorden na mens al het aanwezige publiek de deel neming, die gevoeld wordt in het ver lies -dat de familie thans lijdt door den, dood van dezen populairen geneesheer, die zoo echt gemoedelijk en vriendschap pelijk met zijne patiënten wist mee te leven. D-e zoon des overledenen, de heer Dr. L. J. Goemans, dankte, zichtbaar onder den indruk van al deze deelnoming, met een hartelijk woord van dank voor de sympathie zijnen o-nvergetelijken vader bewezen. Daarna verliet d-e droeve familiest-o-eft I gevolgd door het overige publiek den doo- denakker. Dit ja.ar zijn de volgende heeren leden van den gemeenteraad aan die beurt van aftredingVan den Bont, Dekker, Holl- mann m Risch. Behalve 'de heer Dekker, die Antirevo lutionair is behooren zij tot -de Vrijzinnige partij. Middelburg. Bij de politie alhier is met ingang va,n heden als volontair benoemd de heer P. H. C. J. Herten uit Goes. (M. Ct.) Maandagnacht te twee uur werd de slager Van Agten op den Breeweg, onder Koud-ek-erke, gewaarschuwd, dat in zijn slagerij op de Hoogstraat alhier ©en poging tot inbraak was gepleegd. Toen hij daar aankwam bleek het dat een ruit uit ide voordeur was ingedrukt en het zich daarachter bevindende luik was ver wijderd. De telegrambesteller Hendriks©, die hoven d-e slagerij woont, hoorde het breken van de ruit omstreeks twaalf uur. T-oen hij -een raam opschoof zag hij een persoon zich ijlings achter een boom ver bergen. Op den hoek van d-e St. Jan straat stonden twee personen op den uit kijk, terwijl een 'derde aan de andere zijde van de Hoogstraat de wacht hield. Het gelukte 'den bovenbewoner deze drie, die -even later als daar toevallig loopende voorbijgangers langs de slagerij kwamen aan den praat te houden, totdat een agent van politie voorbijkwam. Deze arresteerde ©en der personen en bracht hem naar het bureau over, waarna do drie anderen, wier "namen inmiddels, bekend waren, eveneens werden aange houden. Even te voren had vermoedelijk dat zelfde viertal, zekere K., L„ G. en V. 'd. W„ allen uit Middelburg, een po ging tot inbraak gedaan bij den heer D. Bui'ghardt, handelaar in sigaren op den hoek van de St. Janstraat alhier. In -die straat werd bet ijzergaas, dat voor een zijraampje gespannen was, voor een igroot gedeelte doorgesneden, terwijl de inklimming werd belet, doordat de heer Burghardt, door het gerucht, op merkzaam gemaakt, naar buiten kwam, waarop de inbrekers de vlucht namen. Dit en het flinke optreden van den telegrambesteller Hendriks© is d-e oor zaak dat beide pogingen tot inbraak ver hindert zijn, waardoor de schade zich enkel tot een vernieling van deur en raam heeft beperkt. (M. Ct.) L o-o p der bevolking. De bevol king der gemeente Middelburg bestond op 1 Januari 1910 uit 9149 mannen en 10.415 vrouwen, 'dus 19.564 personen. Dat. aantal vermeerderde in den loop van het jaar door de vestiging van 547 mannen en 595 vrouwen en de geboorte van 207 jongens en 182 meisjes met 754 mannen ©n 777 vrouwen. Daarentegen verminderde het door het vertrek van 671 mannen en 742 vrouwen en het overlijden van 120 mannen en 126 vrouwen. De bevolking verminderde dus met 37 mannen en 91 vrouwen, samen 128 per sonen. Op 1 Januari 1911 bestond zij uit 9112 mannen en 10.324 vrouwen of 19430 per sonen. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walehe ren te Middelburg, is de navolgende circu laire in Zeeland verspreid. Middelburg, December 1910. M. Bij Koninklijk besluit van 28 November 1910, no. 75 is aan ons Bestuur, ter be vordering van het doel onzer Vereeniging, toestemming verleend tot het houden van een© loterij, waarvan de prijzen alle moe- betrekking hebben op d© Zeeuwsche kunst en nijverheid. Werd vroeger enkele malen in eene ten toonstelling bijeengebracht hetgeen in Zee land op dit gebied werd in het leven geroepen, thans wenschen wij op andere wijze grootere bekendheid te geven aan alle producten van talent en industrie, welk© met den echten Zeeuwse-ben stem pel zijn gemerkt. Wij doen daartoe een beroep op de medewerking van alle Zeeuwsche schil ders, teekenaars, beeldhouwers, houtsnij ders en dergelij'ken, kortom alle artiston, die voorwerpen van kunst en smaak ver vaardigen; voorts van alle Zeeuwsche fa brikanten in den ruimsten zin, dus zoowel van piano's, houten en rieten meubelen, gouden, zilveren en koperen werken, kant, aardewerk, als van sigaren, gebak enz. Wij zijn overtuigd, dat met hun aller st-c-un de uitvoering van ons plan ©ener zijds aan d-e ontwikkeling en bevorde ring van de Zeeuwsche kunst en nijver heid zal ten goede komen, terwijl daardoor anderzijds vermeerdering van het vre-em- delingenbezoek zal worden in de hand gewerkt. In tweeërlei zin dus zal ons plan de maatschappelijke welvaart in ons gewest bevorderen Wij meen-en, da.t ook U kan bijdragen tot het welslagen van ons voornemen. In het vertrouwen, dat U van hetzelfde govoc-len is, verzoeken wij- U beleefd, aan het adres van onzen eersten secretaris op bijgevoegd formulier eene opgaaf, zoo dui delijk en uitvoerig mogelijk, te zenden van de voorwerpen, welke U hiervoor beschikbaar zou willen stellen, en van de voorwaarden, waaronder U ze aan ons zou willen afstaan. Wij stellen ons voor, in den loop van Januari a. s. een prospectus van de ver loting uit te ge-ven, waarin, zoo volledig als doenlijk is, de te verloten voorwerpen en de namen va,n hunne vervaardigers zullen worden vermeld. In verband daar mede zullen wij de gevraagde opgaaf gaarne spoedig van U inwachten. Het Bestuur der Vereeniging als boven, H. P. DEN BOUWMEESTER, voorzitter. H. J. G. HARTMAN, eerste secretaris. Reeds hedenmorgen te 9 uur moest de politie een man in verzekerde bewaring brengen, die te veel aan Bacchus geofferd ha,d. Hedennacht om onge-veer half drie hoorden de agenten van politic J. Verhage en II. .1. Wolvenus hulpgeschreeuw van de zijde der Maisbaai. Bij onderzoek bleek, dat aldaar een man in het water lag. De agenten begaven zich in een roeiboot, en bijgestaan door een paar ijlings toege schoten burgers cn door middel van een ladder mocht liet gelukken den drenke ling op het droge te brengen. De man werd naar het politiebureau geleid, waar hij bleek te zijn zekere R. uit 'sllee- retihoek, die door dat hij boven zijn thee water was, te- water was geloop-en. Hedenmorgen werd de man naar den trein van half zeven gebracht, en kon hij huiswaarts k-eeren. Dit jaar zijn de volgende leden van den gemeenteraad alhier aan de beurt van aftreding. In liet eerste district do heeren J. F. van Dunné en L. K. van der Harst J.Jz., in het tweede district de heer J. H. C. Heyse en in het derde district de heeren P. J. Boogaert en mr. A. A. de Veer. Behalve laatstgenoemde, die anti-rovolutiona.ir is, behooren al d-e aftredende tot de vrijzinnigen. Vlissingen Bij de dit jaar te houden periodiek© verkiezingen voor den gemeen teraad zal, wegens toeneming der bevol king tot over de 20.000 zielen, bet aan tal leden met 2 vermeerderd en van 17 op 19 gebracht worden. Voor het op de naamlooz© ven nootschap Scheepswerf, voorheen Jan Smit Cz. te Alblasserd-am te bouwen stoomschip Bronswijk, voor de firma Eckhardt en C,o. te Rotterdam, zullen de machine en ketels vervaardigd worden op -d-e werf der Kon. Maatsch. „de Schel de" te Vlissing-en. De torpedojager „Fret", gebouwd op de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de" te Vlissingen, heeft bij de Dinsdag gehouden proeftocht uitstekend voldaan. Er werd ©en vaart behaald van bijna 30 mijl per uur. De officieel© proeftocht zal nu binnen kort worden gehouden. Dinsdagmiddag werd het lijk va.n den Belgischen zeeloods F, Meier, di© te Grimsby was overleden, alhier aange bracht. Zaterdagmorgen te zeven uur is de duiker Van Gelder van hier vertrok ken om een poging aan te wenden tot het ophalen van de lijken uit het ge zonken stoomschip „Baltique". Door windstilte- dreef hij af en kwam hij te iaat bij het wrak. Hij moet nu wachten op gunstig weer en getij. (M. Ct.) Gedurende hot jaar 1910 werden met de mailbooten der maatschappij „Zee land" vervoerd 148.000 passagiers, het grootste aantal ooit in één jaar vervoerd. In 1910 werden hier geboren 568 kinderen tegen 572 in 1909 -er overleden 237 personen of 51 minder dan het jaar te voren. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 138 tegen 128 in 1909. Hoeriekenskerke Loop der bevolking gedurende 1910. De bevolking bestond op 1 Januari 1910 uit 647 mannen en 622 vrouwen, totaal 1269 zielen. Zij vermeer derde door geboorte met 13 m. en 21 vr. en id-o-or vestiging niet 19 mi. en 33 vr. Daarentegen verminderde zij, door overlijden met 3 m. en 6 vr., terwijl uit de gemeente vertrokken 28 in. ien 33 vr., zoodat op 1 Januari 1911 de be volking bestond uit 648 mannen en 6.37 vrouwen, -samen alzoo 1285 zielen. Nisse Benoemd tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur dhr. Johs. Kloos terman in plaats van dhr. A. Hirdes, die opgehouden had lid van dal bestuur te zijn. D-e algemeen heerschende paaxden- ziekte heeft ook hier zijn intree gedaan, liet ©enigst paard van den vrachtrijder Bosman is er reeds aan bezweken. Het was niet verzekerd, zoodat li-et een groot© schadepost is voor genoemden eigenaar. BDzelinge De Wed. M. C. de Vos, wachteres hij de Staatsspoor in wacht post no. 36 alhier, is met ingang vaai heden overgeplaatst naar Tilburg, warht- post no. 2, lijn BaarleNassau. s Heer Arendskerke Het schijnt, dat ■de -dieven in deze gemeente nog al goed hun slag kunnen slaan, daar er hier pas weder aan de wed. M. ongeveer elf H.L. aardappelen is ontstolen en aan den koop man V. drie H.L. ajuin en bij den land bouwer J. twaalf worsten zijn gekaapt, en Maandag een ingezetene van Heinkens zand zijn rijwiel), dat hij bij' de h-erbeilg van Van I. huiten had laten staan, werd afhandig gemaakt. 0.- en W Souburg Door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen is A. Siesouw, thans wegwerker alhier, benoemd tot ploegbaas, en zijne echtgenoot© tot wachteres met ingang van 29 dezer en is hun aangewezen als stand plaats Krabbendijke, wachtpost 25. St Philipsland. Alhier overleed Vrij dag de heer J. Mol, sedert jaren wethou der der gemeente. Hulst. Een ernstige mishande ling. Maandagnacht is 'nabij het station alhier slager J. v. O. ernstig mishan deld. Hem werd ©en steek toegebracht, die de bovenste borstslagader raakte en nog een steek in de horst. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Van den dader is nog niets bekend. (M. Ct.) Oostburg. De bevolking in deze ge meente bestond op 31 December 1909 uit 1076 mannen en 1241 vrouwen, «lus 2317 personeii- Zij vermeerderde door de geboorte van 22 jongens en 34 meisjes en de vesti ging van 124 mannen en 85 vrouwen niet 265 personen. Daarentegen verminderde zij door het overlijden van 21 mannen en 21 vrouwen en het verteek van 105 mannen en 81 vrouwen met 228 personen. Op 31 December 1910 bestond de be volking alzoo uit 1096 mannen en 1258 vrouwen of 2354 personen. Groede. Blijkens alhier gedane waarne mingen bedroeg de neerslag in 1910 818,2 m.M. tegen 896.8 in 1909. Het kleinste cijfer was over October 18.4 m.M., het 'grootste over November 134.8 m.M.; de grootste hoeveelheid in 24 uren werd opgeteekend 14 Septem ber 29.5 m.M. De heerschende windrich ting was Westelijk, waarvan 126 dagen Z.W., 57 dagen N.W., 29 dagen W.overi gens was de windrichting op 57 dagen N.O., 32 dagen N., 31 dag-en Z., 22 dag-en Z.O. en 11 dagen 0. Onw-eders werden slechts op 16 dagen waargenomen; het hevigste was 26 Augustus. (M. Ct.) Breskens. Dhr.W Woittiez, vroeger alhier, thans onderwijzer te Kloetinge (Z.>, is ter beschikking gesteld van den Gouverneur! Generaal van Ned. Indië om benoemd te worden tot onderwijzer aldaar Kadzand In de „St. Ctvan jl. lazen we de goedkeuring der statuten van de scliietvereeniging „Prinses Juliana", Clinge. Dinsdagnamiddag is de schuur van den landbouwer Segers afgebrand. Een partij stroo, een kar en een kruiwagen werden een prooi der vlammen. Door het flink optreden van enkelen bleef het aan grenzende huis gespaard Verzekering dekt de schade De Katholieken en de „baantjes" in Zeeland. Op de staatjes, welke dagelijks door „De Tijd", „De Maasbode" enz. worden gepubliceerd, en waarin de Katholieken steeds schitteren door alwezigheid, maakt Terneuzen een loffelijke uitzondering. De zegeningen van bet liberalisme zjjn hier bepaald in het oog loopend Zou dit s. ms zgn oorzaak vinden in het feit, dat het hoofd dier gemeente, naar men algemeen wil. behoort tot het gilde van het schootsvel? Men zie den volgenden staat Niet Kath. Kath. Burgemeester 1 0 Secretaris 1 0 Wethouders 2 0 Ambtenaren ter secretarie 3 0 Ambtenaar burg. stand 1 0 Gemeente bode 1 0 hulphode 1 0 G^m. concierge 1 0 Gem. deurwaarder 1 0 Gem. ontvanger. 1 0 Klerken bij gem.-ontv. 2 0 Gem.-bouwmeester 1 0 Gem -werklieden 8 0 Inspecteur politie 1 0 Pulitie-ageuten 6 0 Keurmeester van vleesch 2 0 visch 2 1 Marktmeester 1 0 Gem.-getteesheeren 2 0 Gem -apothekers 2 0 Gem.-vroedvrouwen 2 1 Hoofden van scholen 4 0 Onderwrzers(essen) 24 2 Totaal 70 4 Op de gemeente-secretarie is wegens het vertrek van een katholiek ambtenaar voor de variatie eens een niet-katholiek benoemd, omdat eerstgenoemde categorie reeds al te sterk vertegenwoordigd was. Van de ruim 9000 inwoners is oDgeveer het een vijfde deel katholiek, hetwelk onder de ambtenaren vertegenwoordigd wordt door ongeveer een zeventiende. Zooals men ziet, zijn ook hier de katho lieken goed om belasting te betalen, doch voor baantjes zijn zij tedom!? Polemiek. Wij lezen in hot anti-rev. „Arnhem- sche Dagblad" Hetgeen wij verwachtten is gebeurd. „De Nederlander" geeft weer een zeer scherp antwoord op de door ons ver- molde S tandaa ri 1'-driestar. Zij constateert allereerst, dat zij "geen bescheid ontvangt op de door haar ge- steJd© vragen. De „felle uitval togen don persoon van den heer Lohmain" acht het blad onbegrijpelijk. „De Ned." erkent, dat ook haar critiek fel was. Maar felheid, die het gevolg is van verontwaardiging is iets anders dan ©ene uiting van driff] en kan zeer geoorloofd zijn. Het merkwaardigste in de door haar woordelijk afgedrukte driestar acht „D-e, Ned.", -dat de „valscho beschuldiging" van, iets uit geheime conferenties te hebben, meegedeeld, in nog krasseren vorm wordt herhaald. „Wat wij mededeelden", ver zekert het Christ. Hist, orgaan echter, „heeft niets uit te staan met do confe renties -en uit die conferenties is niets -door ons medegedeeld." „De Ned." laat zich op die wijze dan ook „don mond niet snoeren". De feit-en zijn trouwens, ook zond-er onze toelichting, duidelijk genoeg. En Wat do coalitie aangaat, wij achten haar wel in 's lands belang, doch niet in die mate, dat daaraan alle andere belangen onder geschikt zijn. En het op dit oog-enblik omverk-egelen van een Minister van Oor log, zonder ©en uitgesproken ernstig mo tief, schijnt ons met ©en onzer hoogste landsbelang-en vierkant in strijd, on, om -de wijze waarop dit geschied is, tevens niet de eischen, die een© politieke coa litie meebrengt. Deze scherpe pers-polimiek tusschen beide rechtsc-he bladen wordt door ons zeer betreurd. Discussie in do Pers is in den regel verre verkieselijk boven ©en debat in ver gaderingen, omdat daarbij de personein der hoofdredacteuren achter het schild' der „redactie" schuil gaan. Maar hier worden de namen v.atn dr. Kuyper ©li mr. Lohman telkens genoemd. Zoo be gint de strijd weer een persoonlijk ka rakter te vertoonen. Het incident bij Oorlog wordt door „De Ned." wel als ©en feit van groote po litieke beteekenis beschouwd 1 Het verschil tusschen hetgeen de Mi nister wilde en wat de motieDuyma.er beoogde was op zich zelf te gering, om een crisis uit te lokken, meent „De Ned." We willen het eens voor een oogeinblik

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2