Dinsdag 3 Januari 1911. Zevend© Jaargang. No. 2. Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- nn VBIIDAGAÏOHO. Hoog de vlag! J. JSteketee. BUiTENLAHP. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant Wejens den feestdag van Driekonin gen op 6 Januari a.s. zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant' in plaats van Vrijdag a.s. ZATERDAGnamiddag a.s. verschijnen. Advertentiën voor dat nummer wor den Ingewacht vóór Zaterdagmorgen 10 uur en berichten vóór Zaterdagmid dag 3 uur. Heeren correspondenten woonachtig in het Kiesdistrict Goes, behoeven ons Woendag- avond GEEN telegrafische berichten over den verkiezinguitslag te zenden. DE REDACTIE Nog maa.r één dag scheidt ons van de stembus. Wij kennen allen onzen plicht: den lieer Steketee met verpletterende meer derheid in de Staten brengen! Dit eischt de trouw aan ons gegeven woord I Onze organisaties hebben gesproken en den candidaat onzer politieke bondgenoo- ten tot den onzen geproclameerd. Als echte Roomsche soldaten, aan tucht en discipline gewend, gaan wij voor den heer Steketee in het vuur als één man! Daarom, mannen broeders in het district Goes, die er fier op gaat, belijders te zijin der Katholieke Staatkunde, hoog de vlagDe vlag van het Christelijik be ginsel! Dat hij opnieuw zich ontplooi© boven de Bevelandsche landouwen en uit- waaie boven kerngetrouwe troepen, die de victorie tegemoet snellen! De vlag van onze trouw aan de coalitie, dat machtige gebouw, mede opgetrokken door onzen onvergetelijken Schaepman z.g., wiens geest nog immer vaardig is over het Katholieke Nederland de coalitie, die onverwinbare toren, waartegen de beu kelaars van bet. Liberalisme onmachtig blijken. De vlag van onze broederl ij k e eensgezindheid, die aan alle mis noegen, allen wrok, alle ontevredenheid het zwijgen oplegt en alleen vraagt: wat ei'scht ons algemeen belang. Katholieke kiezers! Doet uw plicht! Stemt trouw, stemt goed, stemt geest driftig Wekt uw vrienden, uw kennissen, uw geburen op, die met IJ één zijn van gevoelen maar misschien wat lakscher, wat langzamer. Vuurt hen aan! Kiesrecht is kiesplicht! Groote belangen staan op het spel! Nog zoo juist vernamen wiji, dat een aanzienlijk vrijzinnig kiezer het niet de moeite waard achtte om voor de Statenverkiezing van elders over te komen. Dit is een zeer lakenswaardige onver schilligheid, Ook ónder de onzen zijn er met dit gebrek behebt. Schudt dezulken wakker! Een vriendelijk woord vermag zooveel En dan met vertrouwen in het vuur! Voor de eer der vlag! V Ten doode opgeschreven. „De liberalen hebben allen invloed op do massa verlo ren. Finaal verloren! De libera len mogen macht hebben, in geld, in bezit, in hun fabrieken, op hun kantoren, in hun pers. en. nog teren op hun vroegere grootheid, ontzettend is de ze kerheid, waarmee het einde na dert jan hun politieke macht. Dat einde nadert als de avonjd na den dag zóó gewis Waar dit te lezen staat? Misschien in .„De Maasbode" of in „De Standaard". Par don lezer, in het socialistische hoofd orgaan „Het Volk". r) Katholieke kiezers! Bekrach tigt dit vonnis a.s. Woensdag door als één man te stommen op den candidaat der coalitie: J. Steketee. 1) Nummer van Zondag 19 Juni, 2e blad. Janus. Er zijn nog altijd Katholieken die van het Liberalisme iets verwachten en het naar de oogen zien. IJdele waan I Het Liberalisme is als de afgod Janus met twee aangezichten. Ten it ij de van verkiezingen keert het tot U een vriendelijk, innemend gelaat, waarop te lezen staat: „Kies mijn aanhangers, gij zult U er niet over beklagen". Na de verkiezing toont het U zijn ander aangezicht, barsch en grimmig, dat U zegt: „Wat moet je? Ik ben hier baas! Vort!" Van dergelijke dubbelzinnigheid zijn wij niet gediend en daarom laten wij Janus ioopen en kiezen Woensdag a.s. den Chris- telijken candidaat: Hoogstaand. Als men de 'vrijzinnigheid hoort, zijn al haar discipelen „hoogstaande" man nen. Prulkerels en tweederangsgeesten vindt men alleen bjj de „clericale|n". Dat de adel van een nobele, fiere Chris telijke overtuiging op zich zeif reeds een titel is, dio onze candidaten verre doet staan hij' de adepten der vrijzinnigheid is natuurlijk iets, dat aan het bevattings vermogen van het liberalisme ontsnapt. Maar ook zonder dat behoeven onze mannen volstrekt niet een hoek te wor den geduwd en thans is b.v. „de staat van dienst", dien de candidaat der recht- sche partijen kan vertoonen volstrekt niet zoo onbeteekenend, dat men daar met een zeker geringschattend schouderopha len over moet spreken. Ziehier, hoe „De Zeeuw" den heer Ste ketee bij de rechtsche kiezers inleidt: De heer Steketee is geboren 5 No vember 1853 te 's Heer Arendskerke, is ieen zoon van wijlen ds. Steketee te Nieuwdorpbehoort tot een hoogst ge achte en energieke familie, die zoowel in onze omgeving ais in de Nieuwe Wereld zich heeft onderscheiden door flinke actie op 'tgebied van Kerk en School. Sedert 1878 is de heer C. Steketee te Heinkenszand woonachtig, en aldaar in verschillende administratieve betrekkin gen werkzaam. Van 1883 tot 1908 was hiji gemeente ontvanger en secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur. Van 1884 tot heden was hij gemeente secretaris, en sedert 1908 is hij tevens burgemeester van een der grootste dor pen, zoo niet het grootste, van Zuid- Beveland. Ook is hij ontvanger-griffier van het waterschap 's Heer Arendsnerke, en mede belast met. t beheer der uitwatering door de Sluis in de Pret, van wege genoemd waterschap, sedert 1892. KA IJ Jb 1.1 A 1> De moord op de p o li tie-a,gep- ten. In de laatste dagen hebben geep nieuwe arrestaties inzake den moord op de politieagenten in Houndsditch plaats gehad. De detectives keeran als 'twaxe heel „donker-Londen" 't onderste boven, maar alles was tot nu toe nutteloos, d.w.z, de verdachten werden niet gevondien. Wel heeft de geheime politie onder leiding van inspecteur Willis een zeer interessan te ontdekking gedaan, zij1 heeft, gelijk ge meld, 'n anarchistisch hoofdkwartier ge vonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was bovengenoemde inspecteur met zijn collega Wensby en drie sergeants in Stepney aan 't„snuffelen", zij1 deden er verscheidene invallen, o. a. öok in een huis in de Goldstreet. Spoedig zagen de politiemannen, dat zij in een anarchis tenhuis waren; men vond er een groote hoeveelheid stoffen voor hot maken van bommen, een groot aantal kogels, een dolk, een repeteer-revolver, enz, De voor werpen vormden een klein a.rsenaaltje. In kasten en kisten vond men ongeveer 60 kogels, juist van hetzelfde soort en kaliber als die, waarmee de politieagenten werden doodgeschoten, 150 van een ander kaliher, verscheidene flesschen met nitro glycerine, kwik, potasch, ehloraat, pri- krine zuren en andere ingrediënten tot het vervaardigen van bommen. De revolver en de dolk waren van hetzelfde soort als die,. welke tyj den dooden moordenaar gevonden wierden. Vorder heeft men een groote massa anarchistische lectuur in beslag genomen, o. a. scheikundige boeken, waarin de fa bricage van bommen wordt behandeld, werkjes, het anarchisme propageerende en tal va;n brieven waaruit blijkt, dat men hier met een anarchistisch complot van sensationeel karakter te doen heeft. De meeste brieven waren in het Russisch geschreven, de namen in het geheimschrift der anarchisten, maar dit kon niet belet ten, dat de politie reeds dadelijk de ware identiteit van den z.g. „Levi" of „Gard- stein" kon vaststellen. Uit de papieren bleek, dat de gedoode moordenaar in wer kelijkheid Poloski Morountzeff heet, van Russische nationaliteit was en sinds een half jaar in dit pand van de Goldstreet gewoond had. Hij1 behoorde tot de militante leden der anarchistisch© partij in Rus land. Morountzeff was sinds den avond van den moord niet op zijn kamers ge weest, maar de hospes maakte er zich niet ongerust over, want heer Poloski bleef wel meer zoo lang uit, zeide hij. De heer des huizes had het portret van den vermoorden „Levi" gezien en dadelijk zijn kostganger herkend. Daarop was hij naar de politie gegaan, die hem toen een bezoek bracht en de bovengemelde ontdekking deed. Alle ammunitie, de bommen en de lite- Even dwaas, als hij, die een boom plant met de wortels naar boven en het loof naar beneden, doet de Katholiek, die de behartiging zijner staatkundige belangen toevertrouwt aan den liberaal. ratuur werden met een taxicab naar het politiebureau gebracht. Ondertusschen de den de detectives nog andere invallen in Stepney, maar deze bleven zonder re sultaat. D e m ij n r a in p. Het reddingswerk in de Pretoria-mijn hij Bolton, in zooverre men tenminste van reddingswerk spre ken kan, waar het enkel geldt de lijken van de ongelukkige slachtoffers boven te brengen, vordert langzaam maar gestadig. Gisteren werden 9 Tijken boven gebracht, zoodat in het geheel nu 273 lijken gevonden zijln, terwijl er 64 nog in de mijngangen achter gebleven moe ten zijn. De redders, worden altijd nog in hun werkzaamheden ernstig bemoeilijkt door de dampen, die nog in de mijn hangen. Droevige feiten worden van de plaats des onheils nog gemeld. Zoo, beeft een vrouw, wier man, vader en twee broers bij de ramp waren omgekomen, ook haar moeder verloren, die tengevolge van de doorgestane schokken, overleed. BELUIE. De buskruitontploffing. Het Handelsblad van Antwerpen geeft de volgende beschrijving van de ontplof fing in de kruitfabriek te Wetteren: Vrijdagnamiddag, om 3.40 ure is een poedermolen ontploft in de buskruitfai- briëk te Wetteren. De drogerij waar de ontploffing plaats had bevatte 500 kilos poeder. Tien mannen werdén mede omhoog ge slingerd met de bajken, steenen, aarde, enz. Armen, beenen en andere lichaams- deelen werden i'n het ronde verspreid. Een schedel werd op 700 tot 800 meters van daar teruggevonden, en in de boom kruinen vond men verscheurde kleederen en ledematen hangen. Na, den eersten schrik begon men on middellijk de reddingswerken en kon men de persoonlijkheid der slachtoffers vast stellen. Er 'bleken te zijn 9 dooden. Eén hunner was vader van 10 kinderen. De omstaande huizen hebben veel ge leden bijzonderlijk die van Lorez en van de weduwe Va,n Cauwenberghe. Het huisraad werd er grootendeels ver nield. Een der vrouwen werd erg ge kwetst door een stuk ijzer. Een 100-tal werklieden zijn in de fabriek werkzaam. Het bestuur heeft dadelijk een onder zoek begonnen en het parket verwittigd. Do ontploffing was niet zoo groot als lin 1894 en 1897. Bij de eerste ramp ontploften duizend© kilos poeder, doch er waren geene slachtoffers; bij de tweede telde men vijf dooden,. Het gerucht heeft zich blekisemsnel ver spreid en uit den omtrek en uit Gept, was denzelfden avond veel volk ter plaatse. Do ontploffing had plaats in de raffi- neerderij. Op dit oogonhlik waren er 15 werklieden aanwezig. Een half uur later, en er zoudeu 35 werklieden binnen ge weest zijn. De muren hadden 60 centimeter dikte; ze zijn totaal weggevaagd. Recht over de fabriek staat eene tweewoonst. In een dezer lag de man ziek te bed; door den schok weid hij ten gronde geworpen. De vrouw bekwam eene erge kwetsuur aan het hoofd door een stuk glas. FRANK BI J K. Het hof van appèl te Rennes veroor deelde 11 Capucijnen, die van onwettige nieuwe stichting van hun orde waren beschuldigd, doch in eerste instantie wer den vrijgesproken, tot boeten van 50 tot 500 francs. Het gerechtshof veroordeelde ook verscheidene geestelijke Zusters we gens schending van de wet van 1904, tot boeten. - Men mag in Frankrijk alles doen, ook tezamen, maar niet bidden, dat niet. Eén kras staaltje van vooruitgestreef- de verdraagzaamheid geeft ook de „Lan- terne". Er was een kolonel overleden en een generaal sprak bij zijn gr,af. En deze waagde het, in Frankrijk en in onzen tijd, te gewagen van den hemel, van het loon dat de braven daar wacht en van een wederzien daarboven. Daarover is het blad hoogst ontsteld. De generaal had neutraal moeten blij ven zegt het blad, maar zoo vraagt het „Journal des Déba,ts" terecht, zou deze ©isch ook zijn gesteld, wanneer de grafredenaar zich in .matierialistischen geest had uitgelaten En de „Soleil" wijst erop; dat volgens het door de „Lanterne" voorgestane be ginsel zelts Voltaire a,ls clericaal veroor deeld worden moet. En Robespierre die officieel in het openbaar hulde bracht aan een Opperwezen. „Het schijnt, dat God hun persoon lijke vijand geworden is," SPANJE. Volgens de Vossischo Zeitung heeft de wijziging van het Spaansche ministerie ton doel, de anticlerical© ilitiek krach tiger te kunnen doorvoeren. De Katholie ken kunnen dus op hun qui vive zijn. Onder praesidium van Perez Galdes is te Madrid een vergadering gehouden van republikeinen en socialisten. Azcarate, Alvarez en Pablo Iglesias waren mede aanwezig. Aan de orde was het veel be sproken schandaal van den gemeenteraad van Barcelona, waarbij', zooals men weet, Lerroux in hooge mate gecompromitteerd is. Men kwam tot de slotsom, dat de re- publikeinsch-socialistische partij vóór al les dient te zorgen, da,t er op haar ver tegenwoordigers in het Parlement niets valt aan te merken. Lerroux, die natuur lijk niet aanwezig was, werd uitgenoo- digd zich te rechtvaardigen. Te Barcelona ligt het geheele transi to verkeer stil dooi- de staking der haven arbeiders en der vele andere groepen, die zich bij hen hebben aangesloten. De goederen liggen in de haven en in de haven en in de stations en worden een voudig niet vervoerd. De gendarmerie pa trouilleert door de straten. 110.Ai Alt IJK. De slaap der Vagujhelyersl We hebben wel eens gehoord van men- schen, die, wanneer hij eenmaal zijn in slaap gevallen, zelfs door geen kanon schot kunnen gewekt worden, maar wat nog nimmer is voorgekomen, is dat de bevolking van een heele stad in een zóó vasten .slaap is gedpmpeld. Hongarije kan op, zoo'n unicum bogen, n.l. dat de nachtrust der gelukkige be volking van Vagujhely door niets of nie mand kan verstoord worden. Het geval zit zoo Op het Marktplein staat een drie vet-' Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 3 Jan. Matige tot krachtigen, noordelijke tot noordoostelijken wind Meest betrokken lucht. Waarschijnlijk sneeuwbuien. Kouder diepingen hoog gebouw, waar alle inwo ners trotsch op waren, maar ook alleen buiten de gemeente tegenover vreemdte lingen, want thuis, onder elkaar, hebben zo maar heel weinig met dien „wolben- krabber" op, (want op de bovenste ver dieping is hetbelastingkantoor ge vestigd. Dezer dagen nu kwamen er drie in brekers in de stad en jdie heeren W- ren natuurlijk nieuwsgierig naai- de cu riositeit van het stadje, naar het Paleis op de Markt, en zij bezochten 't. dan ook, al was 't bij nacht. Om wat duidelijker te zijn, zij' pleeg den inbraak in het belastingkantoor. Daar vonden ze wel de brandkast, maar kon den ze niet openen. Toen namen ze een kloek besluit, ver zamelden al hunne krachten en tildeini de zware brandkast op het venster, om ze dan op straat te laten tuimelen. Men kan zich voorstellen met welk een donderend geweld ,ze op de steenen tej- recht kwam. Maar wat geschiedt er nu? Niemand ontwaakt er in het stadje,, nóch de politie, nóch de bevolking. De inbrekers vatten nu méér moed én be gonnen op straat met een bijl de brand kast stuk te hakken. Dat groot lawaai duurde verscheidene uren, maar kon den slaap der Vagu- jhelyers niet storen. Eerst toen de mor gen aanbrak en zich 'een paar menschein op straat vertoonden, poetsten de inbre kers de plaat. Er volgde nu een groote paniek. De politie meende, dat de inbrekers toove- naars waren geweest uit de sprookjes van Andersen, die dezen nacht de bevol king van het stadje in een diepen slaap hadden getooverd. Of was misschien de brandkast géén brandkast, maar een mo derne vliegmachine, die zachtjes naar be neden was gegleden. De justitie besloot het te onderzoeken, want, zoo zei men, als de kast geval len was, moest do bevolking zijn ont waakt. Er zou dus een proef worden ge nomen. De brandkast werd naar de derde étage gedragen, .om den volgenden nacht om twee uren uit het venster te worden geworpen. Dén eersten nacht mislukte de proef, want de rechterlijke commissie was tijdens het Wachten op klokke twee zelf in slaap gevallen. Den tweeden nacht, toen het uur der proefneming vóór middernacht was be paald, had de groote gebeurtenis plaats. De commissie wachtte op het resultaat, maar er verscheen niemand, het stadje sliep Ten slaap des rechtvaardigen. Daar mede eindigde de proefneming en nu zal er wel niemand meer aan twijfelen of de Vagujhelyers bezitten de eer den diep- ysten slaap te hebben van de gebeelia wereld Se non vero béne trovato OOSTENRIJK Een tee ken des tij d s. Een treu rig toeken van iden droeven tijd, dien we in geestelijk en zedelijk opzicht be leven, geeft hetgeen voor enkele dagen in de Oostenrijksche universiteitsstad Graz is voorgevallen. Daar werd in den stadsschouwburg de opera, „Quo Va'dis" opgevoerd. Onder het publiek bevonden zich eenige gymnasiasten, en dezen meeny, den het aan hun intellectueel© hoogte verplicht te zijn, tegen de „clerical© ten-T denz" van da,t stuk te protesteeren. Bij de. scène, waarin de apostel Pe trus zijn Heer ontmoet eiv'Dézen vraagt waarheen Hij gaat (quo %Üdis begon nen de jonge menschen' te fluiten/en, te sissen. Een^werd er uitgezet, waarop an deren j zich met hém solidair verklaar- den, en ier in do vestibule ©en hieftiglëj strijd met „de schouwhurgbeambteu ont stond.' De jonge lieden bleken te behooren tot de Duitsch-radicale middelbare school- vereeniging en naar verluidt hebben dez'e jonge heeren besloten den schouwburg, of althans het gezelschap, dat zulk ©en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 1