Kunst en Wetenschap. Uit de Staatscourant. KERKNIEUWS. 0 N D E R W IJ S. Dit naai' aanleiding van een voorstel van den heer Van der Meer dat werd aangenomen, terwijl het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van J. A, Harlot c.s. waarin publieke aanbesteding verzocht werd, werd verworpen met 9 tegen 3 stemmen; 5e. tot 'wijziging der voorwaarden, waaronder aan de R.-K. gymnastiek-ver- eeniging „St. Quadra,tns" toestemming is verleend tot het gebruiken van het gym nastieklokaal van school D. Aan deze voorwaarde wordt. n.l. toe gevoegd a. dat van het lokaal geen ge bruik mag worden gemaakt op de uren, waarin het voor het geven van onderwijs van gemeentewege wordt gebezigd; b. dat het gemeentebestuur, het hoofd der school en het schooltoezicht ten allen tijde vrijen toegang tot het lokaal moe ten hebben. Voorts werd behandeld een verzoek van Ged. {staten om advies uit te bren gen, naar aanleiding van een door de Staatscommissie voor drinkwatervoor ziening, gedane vraag of uitbreiding van de Zuid-Bevelandsche Waterleiding tot AValcheren ook wenschelijk voorkomt. O.a. meende de commissie dat dit voor Vlis- singen ook geSvensoht. zou z"ijn. Op voor stel van 'B. en AA". werd 'besloten aan Ged. Staten te berichten, dat onze ge meente thans water heeft van uitste kende kwaliteit, doch tegen een hoog tarief. Daarom wordt de vraag, of de ge meente zich zal kunnen aansluiten aan de Zuid-Bevelandsche waterleiding-maat schappij, beheerscht door de volgende factoren le. of de concessie aan de Vlissing- sche Duinwaterleiding-maatschappij zulks toelaat; "2e. of de qualiteit van het water in Zuid-Beveland voldoende is 3e. of het tarief, waarvoor alhier wa ter geleverd zal kunnen worden lager is. De eerste kwestie zal door Buiig, en AVeth. worden onderzocht. De antwoorden op de vragen 2 en 3 zullen Burg. en Weth. eventueel gaarne van de Zuid-BeveJandsehe Maatschappij ontvangen. Dit voorstel werd aangenomen. Nog werd besloten, overeenkomstig eon schrijven van Ged. Staten, een wij ziging to brengen in de gemeente-begroo ting voor 1911. Door deze wijzigingen werd de.ge- meente-begrooting vastgesteld op 'een be drag van f481,085,335 met een post van onvoorziene uitgaven ad f 1927,54. Ten slotte werd goedgekeurd een wij ziging der gemeente-begrooting voor den dienst 1910 tot een bedrag vanJ 78513.56. Benoemingen. In de eerste plaats van een regen tes en een regent van het Burger AA'ees- huis. Herbenoemd werden mevr. Vermaas- Schultz en den heer P. Landsman. Mede waren aanbevolen mej. J. Bou- vin en de heer T. M. Lucas. Verder van pen regent en een regen tes van het gasthuis. Benoemd werden do heer F. C. Wijsveld en mevr. M, E. de Veij MestdaghMulder Dre.nth. Nog waren aanbevolen de heer R. G. van Nieuwkuyk en C. C. de Ruijter de Veij Mestdagh. Alvorens tot de benoeming van een regent voor het gasthuis over te gaan sprak de heer Klijberg de wenscbelijkheid uit, dat voor deze vacature een katho liek zal worden gekozen en waardeegt hij het ten zeerste, dat op de aanbe veling van regenten een katholiek is ge plaatst. Hij hoopt, dat de raad zal in zien, dat de katholieken recht hebben op een vertegenwoordiger in dat. college en mede zullen werken een katholiek te be noemen. Hierna werd tot stemming overgegaan. De heer Wijsveld verkreeg 11 stem men en de heer Aan Nieuwkuijk 2 stem men; mevr. Mestdagh werd met alge meen® stemmen herkozen. Voor de verkiezing van een lid van het Algemeen Armbestuur (vacature 11. F. Rekkers), .werden aanbevolen de hoe ren P. Tielrooy en .1. B. van deï! Schraal'. Benoemd werd de heer Tielrooy met 11 stemmen; de heer Van der Schraaf verkreeg 2 stommen. De voorzitter stelde voor aan den heer Bekkers, die voor een horbenoeming niet meer in aanmerking iwenscht te komen, den dank der gemeente over te brengen voor hetgeen hij zoovele jaren in bet belang der gemeente heeft, gedaan. (Ap plaus.) Eindelijk werd nog benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim do heer .1. A. Maas, met wien was aanbevolen de heer G. R. E. van Raalte. Tot lid van de commissie voor de zee mans- en visschersbeurs werd benoemd de heer L. C. Stevens, aftredend lid. De benoeming van een onderwijzer aan school C werd aangehouden tot de vol gende vergadering, omdat de stukken nog niet volledig zijn. Verschillende adressen werden in han den gesteld van B. en W. o.a. een van het R. K. parochiaal kerkbestuur, waar in verzocht wordt alsnog in koop te mo gen ontvangen 62 M2. als tuingrond, daar gebleken is, dat het onlangs van de ge meente gekochte perceel grond in werke lijkheid '2720 M2. groot is. De officieele proeftochten van de torpedojagers „Wolf" en ,,Fret" zullen de volgende week beginnen. Gisterenavond is een 28-jarige ge huwd werkman, Christiaansen genaamd, in het huis waarin op tweeden Kerstdag een kind in den kelder verdronk, in een anderen drogen kelder gevallen. De man kreeg een hersenschudding en werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later overleed. Zierikree Benoemd is tot lid van den voogdijraad alhier de heer \A G. Rooi, secretaris en ontvanger van Burgh. 28 Der. Heden overleed alhier de heer P. F. van den Berg, sedert ruim 19 jaar predikant hij de Ned. Herv. Ge meente. In verhand met de gewijzigde spoor wegtarieven en biljetten verdiend het voor belanghebbenden vermelding, dal voor taan de rechtstreekscbe retourbiljetten van Zierikzee met Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam zqn ver vallen met ingang van 1 Januari en ver vangen door enkele reisbiljetten. De biljet ten, genomen vóór 1 Januari blijven na tuurlijk een maand geldig. Deze wijzigingen betreffen niet de bil jetten geldig op ile lijnen der 'R. IM. De vacantiën op de verschillende lagere scholen alhier eindigen op 9 Ja nuari e. k. Heinkenszand in den heer Adriaan Hoogerland, die dezer dagen overleed, ver liest onze gemeente een oud-gediende. Im mers tot op zijn ruim 80-jarigen leef tijd nam hij getrouw zijne functies van grafdelver en stokman in de Ned. Herv. Kerk alhier waar, als opvolger van zijn vader, die in September 1865 overleed. Een vier-jarig kind van dhr. J. de Regt alhier had de onvoorzichtigheid, een maiskorrel in den neus te duwen, welke zoo diep was doorgedrongen, dat de arme kleine naar Middelburg moest worden gebracht, om het korreltje te la ten verwijderen. (Z.) Hoedekenskerke. Dat het jachtveld on der deze gemeente de laatste jaren sterk aan wild is toegenomen, blijkt uit het feit, dat heden dhrn. van Hoboken op hun tweede drijfjacht, welke dit jaar hier wer dgehouden, unet slechts twee gewe ren, in 4 uren tijd, 33 hazen schoten. Kwadendamme. Maandagavond gaf de Rederijkers vereeniging „De Vrienden kring" van Kwadendamme te Baarland én Donderdagavond alhier hare eerste win- teruitvoering, telkens voor een stampvolle, zaal. Het programma werd beide keeren verdienstelijk uitgevoerd, en mag alles zins geslaagd heeten, getuige het her haaldelijk applaus. Eveneens mag een woord van dank aan de pianist AAalra- ven, die tot het welslagen zijn beste krach ten wijdde, niet achterwege blijven. Rilland-Bath In de Donderdag gehou den raadsvergadering is aan de gym nastiekvereniging „Volharding" vergun ning verleend t.ot het in gebruik nemen van één der schoollokalen te Hilland. Thans zal dus door 2 gymnastiekvereni gingen van het lokaal gebruik gemaakt worden. (Z.) Hansweerd De buitengewone opzichter bij den rijkswaterstaat, d© heer P. AA H. Lommerts te Tern.euz.en, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de wer--r ken van een nieuwe schutsluis alhier.; Kruidingen Donderdagavond 71,'» uur hield namens de afdeeling Kruiningen van het Alg. Ned. AVerkl. Verbond de heer Bouwerda uit Leeuwarden, in 't Hótel „Van Strien" een lezing over „Het be lang van klein-grondgcbruik voor landar beiders". De heer Kole opende de vergadering en betuigde zijn tevredenheid over <1© groote opkomst. Verhooging van inkomsten van den veldarbeider komt hem en den nering doende ten goede. Gp 15 Are pachtgrond kan f50 winst overschieten, volgens den heer AVellemau. Spreker gaf aan 16 arbeiders 18 Are per hoofd, door hem gehuurd. Niemand bleef in gebreke de huur te betalen, zoo kwam ik zelf ook tot een winst als boven genoemd is. Bij slapte van Werk behoeft de arbeider niet tegen e.lken prijs .te ar beiden, maar gaat. op zijn eigen lapje. De vrouw kan ook op dat lapje korter of langer werken, 1 of meer uren per dag. Een vrouw in dagloon bij vreemden leidt tot uitputting of verwaarloozing van 't.ge zin. De veldarbeider begint er ook door deel te nemen aan 't vereenigingslevcu, door gezamenlijke aankoop van móst, enz. Een nadeel is, dat de werkman over matig zal gaan werken. Een ander nadeel is, dat kleine lapjes te duur gepacht worden en een deel van de winst naar den landeigenaar gaat. Doordat de arbeider bedingt bij den werkgever af en toe een vrijen dag 'te mogen hebben, voorkomt hij het overma tig werken op 't eigen lapje. Het loon van een arbeider, die eigen grond heeft, bepaalt hij zelf, die 't niet heeft, bepaalt de boer. In de groote cultuur is voor een arbeider 5 H.A. noodig, in 't klein bedrijf vinden er 3 hun bestaan op. Daardoor wordt de ar beidsmarkt verminderd met 2'3 der arbei ders en stijgen de loonen. Door 't kleinbedrijf krijgt men een maat staf voor 't loon van den veldarbeider, daar anders de eerste als concurrent van de tweede optreedt. Door een goed bestaan voor den veld arbeider te verkrijgen, zal de verhuizing naar de steden afnemen. Na de pauze vervolgde de spreker aldus De staatscommissie kwam ook tof de conclusie, dat eigen grond voor den arbei der gewenscht is. Spreker is logon aankoop van land door arbeiders, daar zoor waarschijnlijk de landprijzen eer zullen dalen dan rijzen, zoodat hij aan kapitaal verarmt en er af gezet. wordt. Spreker wenscht als voorwaarde: zoo lang de huurder aan zijn verplichtingen voldoet, nog geen verandering iji de huur to zien. In eigendom begint de arbeider met te weinig bedrijfskapitaal. ('redietbanken kunnen hem ook niet helpen. Patrimonium is ook voor onteigening om den grond beschikbaar te stellen voor belangstellenden voor woningbouw, enz. AA ijl de overige werkliedenverenigin gen volgens spreker, weinig of niets in deze richting doen, de S. 1). A. P. o.a. omdat ze vreest dat het klassebewustzijn hij den arbeider te veel verloren zal gaan, daar hij bezitter wordt, acht spr. aan sluiting bij het Alg. Ned. AVerkl. Verb, noodzakelijk. Hoofdplaat. Op Woensdag 28 Dec. gaf de muziekvereeniging „Oefening baart Kunst" eeue uitvoering in de 0. L. school, die voor dit doel speciaal was ingericht. Uitgevoerd werden acht voor drachten en zeven muzieknummers. Het muziekprogramma was: 1. Marche des adets van .1. Bouwens; 2. Potpouri popu laire no. 10 van G. Renaud; 3. Belle Bergere van P. Franyois; 4. Les Sabotié- res van A. d. Bcrghe5. Caprice sur *1 opera6. Norma, par Bellini7. Potpouri populaire no. 1 van F. Renaud. Onder goede leiding werd dit gedeelte verdien stelijk uitgevoerd. De voordrachteru'eeks was: 1. Dokter - K.! 2. Mijn eerste kermisavontuur; 3. De kiesvereeniging van Strompelhorst; 4. Een luistervink; 5. Minus de Schaapher der; 6. Mijn tweede kermisavontuur; 7. Naor de Alert geweest; 8. Het voorberei dend militair onderricht in don Buffel polder. Vooral „Een luistervink", een blijspel voor acht personen, liep uitmuntend van stapel en bracht menigmaal de lachspie ren van het publiek in beweging, soms wel eens te veel voor de spelers. De meesten hadden zich in hunne rol goed ingedacht. Om slechts enkele zui vere typen uit sommige voordrachten te noemen: „De kruidenkoopman met het orgeltje"; „het fatterig jong-heertje, dat voor het eerst alleen een© kleinsteedscbe kermis meemaakte jéii' "daaT* o zoo be drogen uitkwam,"c„<fej voorzitter van (ile kiesvereeniging vanLSfromjiefhorst en de boeren-kamér-candidaat"; „de lieer Ni- cols"; „de dronken Janmaat"; „de agent van politie"; enz. AA ij golooven, dat. de uitvoering uitmun tend geslaagd is en verzekeren, als vreem delingen, dat ide Hoofdplaatscho vereeni ging krachten bezit, waarop menig korps in grootere plaatsen trotsch zou zijn. 3 De slag moet bij den EERSTEN 3 AANLOOP worden gewonnenOp her- 3 3 stemming mogen wij niet rekenen. 3 Denkt daaraan Katholieke kiezers en komt als één man op! 5 „Niemand Woensdag thuis, allen aan 3 de bus", zij het parool2 In het vaarwater op -de AVosteiy Schelde, nabij deze gemeente, zal door loodswezen aJs proef een rood en zwart horizontaal gestreepte lichthrulboei ge legd worden, toonende een rood vast licht met verduistering, elke 10 seconden zicht baar gedurende 7 seconden. Boschkapelle AA oensdagavond vloog de straatlantaarn, bevestigd aan de woning van den heer Th. Kint, in brand. Men trachtte do vlam mot een baal te dooven, doch deze viel brandend omlaag en laaide hoog op, vele vonken verspreidend. Daar het in den vooravond gebeurde, waren er spoedig veel belangstellenden. Gelukkig dat er geen wind was, anders had de hooge vlam wel gevaarlijk kun nen worden. Dinsdagnamiddag werd in het Cathe- chismuslocaal door de Maria A'ereeniging een kinderfeest gehouden, liet ruime ge bouw was geheel gevuld, want niet minder dan 85 leden waren opgekomen, die ieder een kind hadden medegebracht.. Er .werd gezongen, de phonograaf speelde, do Z.Eerw. heer Pastoor sprak een hartig woordje tot de ouderen over de drank bestrijding, en iedere kleine ontving oen lotje naar de 85 prijzen, zoodat ieder wat trok. En 'tmoet gezegd: 'twaren schoon;* prijzen, waarmede ze verblijd werden. Een prachtige kerstboom met al lerhande schoons behangen, was in de zaal geplaatst en t feest is volkomen ge slaagd. Een woord van dank voor 't genot aan onze kinderen bereid is hier zeker niet misplaatst: aan den Z.Eerw. heer Advi seur, op wiens initiatief dit feest werd ge houden, aan het Bestuur, aan de milde schenkers dor prijzen, aan de leden, die het feest zoo goed hebben georganiseerd en aan mej. Kint, die voord;* gramaphoon- muziek zorgde. De heer G. J. de Gier is benoemd tot Lid van het. II. K. Armbestuur. Groede Een ingezetene onzer gemeente hoorde, toen hij Dinsdag langs den straat weg ging tusschen die gemeente en Nieuw vliet, een plons in het water. Na een lantaren gehaald te hebben, vond hij zekeren li. uit Sluis iu de sloot met zijn rijwiel op hem, haalde hem op het droge en bracht hem hij zijn familie alhier. (M. Ut.) Aardenburg Woensdagavond gaf het muziekgezelschap „Aardenburgsch Fanfa ren" in de zaal van „Spoor tot ATiendr schap" alhier een openbare uitvoering, waar het als gewoonlijk echt gezellig toe ging. Mooie muziekstukken, afgewisseld door komische voordrachten, die zeer in den smaak vielen, werden voor een zeer talrijk publiek ten beste gegeven. (M. Ct.) 0 senisse A'olgens den waarnemer van het Koninklijk Nederlandsch Metoorolo gisch Instituut alhier, is er dit jaar 1910 hier 855,9 m.M. neerslag gevallen. Op 233 dagen is er neerslag opgevangen, en wel op 233 dagen 0,1 m.M. of meer en 146 dagen 1 m.M. of meer. De grootste opgevangen hoeveelheid neerslag bedroeg in 24 uur 31, 2 m.M. en wel op 18 Juli. Er is opgevangen in Januari 64,5 m.M. Februari 66,9 m.M., Maart 37,5 m.M., April 47,1 m.M., Mei 56,3 m.M. Juni 87,0 m.M., Juli 146,8 m.M., Augustus 51,5 m.M., September 85,8 m.M., October 20,7 m.M., November 117,5 m.M. en December 74,3 m.M. Koewacht. Men scbrjjtt ons In de laatsie dagen word hier in den omliggende gmeenten een levendige handel in jonge paarden gedreven. Voor Fransche, doch vooral voor Duiteche rekening worden hier de beste paarden aan booge prjjzen opgekocht. Dozderdag werd hier een drie jarig paard verkocht voor fr 1325 2jarige paarden gelden van 800 tot 1000 francs. Het te begrjjpen, dat bij zulke hooge prjj zen hier veel gedaan wordt aan de paar denfokkerij, die voor vele landbouwers een ware bron van inkomsten geworden ie. Clinge. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag zjjn bij de wed. De Beyn ongeveer 400 KG. eetaardappelen gestolen. De aardappelen lagen achtet het iiaia in een put. Dader(s) onbekend. De verdediging van V1 i,ssin- g e n. Iu den Belgischen Senaat heeft de heer AI. Wiener den Minister van Buiten- landseh© Zaken verlof gevraagd een in terpellatie tot hem te mogen richten over do plannen van Hollan 1 betreffende de vrijheid der Schelde. Deze interpellatie zal gehouden wor den na die van senator A'erboke over de wet o[> de spelen. Door den Minister van Financiën is de aanbesteding der bedijking van de bui tengronden aan de Noordzijde van jden Oosterseheldedajn onder Rilland-Bath .en AA'oensdrecht goedgekeurd en dit werk opgedragen aan den aannemer .1. Linden- berg Uz. te Wemeldinge, voor f 298.000. Met het bedijken van dezen nieuwen polder zal vroeg in liet a.s. voorjaar wor den begonnen. G. Ct. In Zeeland kwamen in (1e week van 21 tot en met 27 December 15 geval len van besmettelijke ziekten voor, n.l. twee gevallen van typhus en febris typhoi- dea, een to Ovezande en ,een te Zaam- slag, drie gevallen van roodvonk, een te Kruiningen, een te Poortvliet en een te Vlissingen, en tien gevallen van diphthe- rit.is, n.l. drie te Goes, twee te Graauw en Langendam, twee te St. Jansteen, een te AVestkapel le en twee te Zierikzee. Door Gedeputeerde Staten zijn in den raad van beroep (ongevallenverzekering) benoemd de hoeren D. L. H. van Raalte, directeur der duinwatermaatschappij te Vlissingen en A. van Leden te Middel- respectievelijk tot lid- en plaatsvervan- gond-Iid werkgever. Esperanto, de wereldhulptaal in ons iand. (Ingezonden.). Hoewel wij, Hollanders, er nu eenmaal niet van houden haantje de voorste te spelen, doch veeleer geneigd zijn om pas dén een zaak aan te pakken als we bet voor fstsoen niet langer laten kunnen, staan we op het terrein dor Esperantisten nu wel niet in de voorste gelederen, maar beelemaal achteraan komen we ditmaal toch ook niet. Van de 1450 Esperanto-vereenigingen, verspreid in alle werelddeelen behooren een 20 tal aan ons landje; het aantal is bescheiden, maar t land is óók bescheiden in vergelijking met mogendheden als Enge land en Duitschland Esp clubs bestaan reeds in Amsterdam, Apeldoorn, Breda, Gouda, Groningen, Haarlem, Den Haag, Meppel, Rotterdam en Utrechtzij \oimen afdeelingen van de Nederlandsche Esp. ver „La Estonto estas nia" (de toekomst is aan ons). De jaarlijksche contributie dezer ver. bedraagt 12.50 Men ontvangt daarvoor in ruil bet uitstekend geredigeerde maand orgaan de „Holanda Pioniro" (uitgever J. Bruyn, Prinsestraat 48, Den Haag) waarop niet leden zich voor 75 cent kunnen abonneer en. Daar een gedeelte van den tekst èn in de HollaDdsche èn in de Esp. taal bewerkt is, kan dit blad als leerstof uitstekende diensten bewijzen. Buiten de, bij de Ned. Esp ver. aan gesloten groepen, heeft ons laDd een ver. van Katholieke Esperantisten, die in kort;n tijd een enormen omvang aangenomen heeft. Op vele kath. onderwijsinrichtingen wordt de taal geregeld onderwezen. Ook deze ver. heeft een eigen orgaan, de „Nederlands Katoliko", onder redactie van den bekwa men Esperantist J. Smulders arts te Schijn, del (abonnementsprijs voor niet-leden 60 ct. 'sjaars). En voorts heeft ons landje, last not least, zeer krachtige Esp arbeidersver- eenigingen, die niet het minst hun best doen het nut van een gemeenschappelijk middel tot gedachtenwisseling in hun krin gen en daar bniten te propageeren. Van alle Ned. plaatsen is Den Haag wel het voornaamste Esperante centrum. Daar heeft men de neutrale groep „Fine gi venkos" (eindelijk zal het overwinnen) afdeeling vav de Ned. ver.voorts de ver. van Esp. sprekende tramconducteurs: Ciam antaüen" (altijd vooruit), eveneens een afd. vormende van de Ned. ver.verder een Arbeidersver. en een Katholieken bond. De drie eerstgenoemde ver. gaven in combinatie op 21 Dec een uitstekend geslaagd Espe ranto feestje ter herdenking van den ver jaardag van den samensteller van Esp. Dr. Zamenhof. Zoowel Esp. als Holl. tooneel- stukjes werden opgevoerd. Voorts heeft Den Haag een „Esperanto Gazetar club", een club, welke iedere drie maanden bulletins samen stelt, bevattende de voornaamste gegevens betreffend den vooruitgang van E9p. in binnen- en buiten land. 500 bulletins worden geregeld naar evenzooveel Holl. Couranten eB tijdschriften gezonden met het verzoek uit deze bulletins berichten over nemen in de locale bladen. En ten slotte vermelden we nog de Esp propaganda-commissie, eveneens in Den Haag haar krachtigste afdeeling tellende. Het voornaamste werk dezer commissie bestaat tot nu toe in het houden van openbare lezingen in die plaatsen, waar nog geen afdeelingen bestaan, en, zoo gewenscht, in het organiseeren vau cursussen, om langs dezen weg tot het stichten van aldeelingen te geraken. Hoewel zeer onlangs opgericht, trad voornoemde commissie reeds met succes op in Delft, Rijswijk en Naaldwijk. Gratis inlichtingen geeft steeds gaarne N. Boon, secr. van „Fine gi venkos", Kon. Emmakade 96. Den Haag De St. Urt.. no. 304 bevat, de statu ten van (i<* vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Nieuwdorp, te Nieuw- dorp, gemeente 's Heer Amndskerke. Zij stelt zich ten doel het verleunen van hulp bij de verpleging van zieken en het nemen en ondersteunen van maat regelen ter voorkoming van ziekten. Dezelfde St. C'rt. bevat de statuten der vereeniging „Rehoboth", te Zierikzee. Zij stelt zich ten doelhet oprichten en in stand honden van een Christelijke bewaarschool. 1 Januari, Octaafdag van 's Hoeren Ge boortefeest. Gedachtenis van de besnijde nis des Heeren. 14e epistelles van dezen dag is genomen uit den. brief van den II. Paulus aan Titus, II, 2 -15 en het Evangelie uit Lucas II, 21. De quaestie der scapulieren Uit Rome wordt aan. den „Univers" gemeld:- „Wat betreft de vervanging der sca pulieren door medailles, beeft de 11. Va- der goedgekeurd de volgende beslissingen van bet II, Officie, tegelijk echter den levendagen wensch uitdrukkende, dat de g( loovigen voortgaan hnn scapulier te dragen zooals thans. De .geloovigon, welke de oplegging dor scapulieren hebben ontvangen, kunnen deze vervangen 'door één enkele metalen medaille en daardoor al de aflaten ver dienen, verbonden aan de scapulieren. Do scapulieren dor derde orde zijn hier bij uitgesloten. De medaille moet aan de ec.no zijde vertoon;',n een beeltenis van hol 11. Hart en aan de andere die van de II. Maagd. De medaille moet gezegend worden even dikwijls als er scapulieren t<* vervangen zijn; voor elke, dezer zegeningen is een enkel kruisteeken voldoend©.. Do zegening kan plaats hebben door iederen priester, die bevoegd is 'tot het zegenen van sca pulieren en voorzoover hij de macht daartoe heeft". Goes Door B. en AA', is benoemd lof lijdelijk onderwijzeres aan s hoot B Afej. U. Al. de Bruijne alhier. In de Donderdag te Leiden gehouden zitting van den raad werd tot leeraar in da gymnastiek aan de If. B S. voor jongens en voor de lagere scholen be noemd de lieer Al. A. A. Sfceijns, leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. A'olgens een bericht in „De Tijd" zal het voortreffelijke It. K College „St. Wil- librord" van de E.E. P.P. Jesuïeten van Katwijk naar 's Graven hage worden over gebracht. AA'ij kunnen er thans bijvoegen, dat. daarvoor een terrein is aangekocht groot 51/2 H.A., toobehoorendo aan de gravin van Bylandt en gelegen aan den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1911 | | pagina 2