1e D 30, Goes. \H Cz. AR. ge Rente. No. 151. Donderdag 22 December 1910 Zesde Jaargang. ROET SNIJDER,Goes FEUILLETON ELSA. BUITENLAND. BINNENLAND. HET BESTUUR. C H T'\ Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- w VRIJDAGAVOND. ISTRATIE. inboedel tegen DIEFSTAL Amsterdam. NESTLÉ's-, MOLE- Kindermeel, Tapioca, teel, Gecondenseerde GOETHEER, fRABT, VLISSINGEN. H.A. 18 A. 80 c.A. EILAND Welk weder zullen wij hebben aanstaande stemming in heer dezen candidaat den men een aanzienlijke in den gemeenteraad, fnnt, stemme dus onzen kon. Krk. Tooneelvereeniging De Prins van Oranje" te G o e s. Aanvang 8 uur precies. nur precies. Entrée f0.25. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.96. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oant. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gangepoortstraat C 209. GOES. Reclameberichten 25 Ct.' p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant WIJ maken heeren Correspondenten en belanghebbenden er op attent, dat wegens het Hoogfeest van Kerstmis „De Nieuwe Zeeuwsche Courant Maan dagavond 26 December a. s. NIET zal verschijnen. De Redactie. 31 December des avonds enheid open, om tegen slechts 25 cents) hun nstigers, per advertentie stellen van dit aanhod jpengesteld een rubriek zullen worden Naam, lders, met afdrukken, verzoe- poedig mogelijk verband staande werkeloosheid, le schaden aan te bevelen. Zie n vertegenwoordiger g gezocht door een Levensver- jMiJ. voor een groot bedrag gging op landerijen voor feken. motto „Lage Rente" bur. v. d. Wie zich tegen I Januari a. s abonneert, ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aanvrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. Onoprecht. In de beschouwingen, die de pers der linkerzijde aan de minister-crisis wijdt klinkt een toon van onoprechtheid. Vóór de motie Van Twist, die den be windsman van Oorlog deed sneven, stem- èden 16 Antirevol., 4 Katholieken, 6 Unie- liberalen, 3 oud-liberalen en 7 Vrijzinnigr democraten. Tegen de motie 10 Katholie ken, 8 Christelijk-Historischen, 9 Unie liberalen en 1 oud-libieraal en De Jong van Rotterdam, die tot geen partijl be hoort. Welnu, deze stemming is het juiste beeld van de opvatting, die in parlemen taire en politieke kringen ten opzichte van 's lands defensie wordt gehuldigd en volgens welke de portefeuilles van Oor log en Marine steeds gehouden worden buiten de sfeer der eigenlijke politiek. Bij de beoordeeling van de kwesties, die deze takken van bewind raken, be staat in de Kamer gewoonlijk geen schei ding tussohen rechts en links. W-Aar dus ide liberale couranten sma lend afgeven op de rechterzijde, "die ons defensievraagstuk in het moeras laat zit ten, of spotten (met de Christelijke poli tiek waarbij natuurlijk het gebruike lijke vraagteeken achter „Christelijk" niet ontbreekt toonen zij, óf niets af te weten van de juiste positie, die de ministeriën van Oorlog en Marine in het Kabinet bekleeden, óf willens en wetens de waarheid dienaangaande te verwruv gen, om onder het volk stemming te kun nen maken tegen de coalitie en de Chris telijke regeering. De „Middelburgsche Courant" b.v. laat zich in deze leelijik in de kaart zien. Ter wijl zij in de 2e kolom van haar num mer van 20 [December j.l. (pag. 1) met ingenomenheid een passage van de (libe rale) „Vaderlander' aanhaalt, die aldus eindigt „Wij zien de toekomst met bezorgd heid tegemoet. D© oppermachtige coalitie heeft nu, ondanks de fraaie betoogen over 's lands wel, tot twee maal toe getoond dat allerlei onna speurlijke nevendoeleinden hare de fensiepolitiek beheerschen. En het wordt thans meer dan tijd dat ein delijk krachtdadig en doelmatig de hervorming onzer weermacht ter hand genomen worde, dat het cle rical©, het christelijke element in de TEN OP BRANDEWIJN^! |lRELLEN, KERSEN FRAMBOZEN 3 voor 7 jaar hren en als bouwland te gebruiken pelle, in Welhoek, aan den weg Stommekruis. rding dadeljjk. vingsbiljetten ingevuld per H.A. [ve van 2 borgen, worden inge- jór of op 23 December 1910, ten an Notaris E. C. VAN DISSEL Llwaar tevens nadere inlichtingen en zijn. 79. (Slof.) „Wat moet ik doen?" vroeg Elsa ein delijk, „U weet het, grootmoeder, dat ik zoo hljj was met mijn overwinning en met al die mensohen, die wisten waar ze recht konden vinden en dat hun be langen werden behartigd en nu wat zal grootvader zeggen, die altijd zoo minachtend spreekt over mijn dankbeel den? En Carlo, za,l hij mij niet een gekkin vinden? O, dat is het ergste, dat zo mij daar zullen verachten, dat ze om mij zullen lachen „Stil nu, kind, dat is dwaasheid wat je daar zegt; je kent Carlo toch veel te goed om zoo iets le veronderstellen. Ik ben zeker, dat hij daar je evengoed zal verdedigen a.ls hij hier zou doen. Maar de zaak zelve is ernstig indexdaad. Neen kind, schrei nu niet, dat heb ik mijn Elsa nog nooit zien doen. En dat past ook niet, is wel? Kom nu eens rustig bij mij zitten, dan zal ik je eens wat vertellen. Kijk, je moet niet denken dat politiek der xneerdierheid eindelijk de plaats ruime voor het zuiver na tionale." staat er vlak naast, in de 3e kolom, 't oordeel van haar eigen Kameroverzicht schrijver over de stemming der motie Van Twist en lezen wij: „Uit deze verdeeldheid en ook uit het totaal aantal uitgebrachte stem men blijkt duidelijk, dat de geval len beslissing niet liep over een b eg i n sel k wes t ie en dat deze uitslag door velen ook niet voorzien was." Men kan verschillend oordeelen over het votum der Tweede Kamer, verschil lend over de houding van dein heer Duij1- maer van Twist, die stokstijf vasthield aan zijne motie, ondanks de tegemoet komende beloften van minister Cool, maar men wake er voor, do zaak uitsluitend te beschouwen door den partijbril. On oprechtheid werkt nimmer goed, doch ver derfelijk zijn hare vruchten, wanneer zij zich 'vertoont op het terrein der poli tiek. l) Wij spatieëren Red. EAGELAXD. VREESELIJKE MIJNOHTPLOFFING. Men seint ons: Hedenmorgen had In de mijnen, behoorende aan de Hulton- company bij Bolton In Lancashire, een VREESELIJKE ONTPLOFFING plaats, waardoor 300 mijnwerkers bedolven werden. Het reddingswerk Is aanstonds met kracht ter hand genomen, doch men vreest ernstige verlieten aan menschenlevens. (Voor eventueel nader nienws zieLaatste Berichten.) Gevecht tusschen politiie en dieven. Het gevecht tusschen de dieven en de politie te Londen, dat met zulk een ongelukkig resultaat voor de politie is ge ëindigd, heeft onder het Londensche publiek groote opschudding verwekt. Het is ook waarljjk, alsof men een fantasie-rjjken detective-roman aan het doorbladeren is, wanneer men het relaas dezer spannende gebeurtenissen leest. In Cutler Street, Houndsditch, is de winkel gevestigd van zekeren Harris, juwe lier en goudsmid. De huizen Exchange buildings no. 9 en 11, vlak achter dezen winkel gelegen, werden voor drie weken gehuurd door twee mannen, Israëlieten, die zich Goldstein en Levi noemden, Gold stein sprak zeer goed Engelsch, maar met een eenigszins vreemd accent. Zonder twjjfel behoorden zjj tot dezelfde dieven- Sedert dien tjjd werd Exchange buildings no. 11 betrokken door 3 mannen en een vrouw. Sedert het huis weder bewoond werd, meikten de omwonenden op, dat voortdurend in het huis gehamerd en geklopt werd. ik altijd zoo'n oude zwakke vrouw ben geweest als nu, evenmin als jij altijd; een vroolijk jong meisje zult blijven. In mijn jeugd en vooral in de eerste jaren; van mijn huwelijk, toen je moeder een lief klein meisje [was, toen gevoelde ik me zoo gelukkig en was zoo vroolijk ton ze noemden mijl wel geen „zonnestraal"* maar ze gaven me toch allerlei mooie namen die hetzelfde bedoelden. „En toch langzamerhand is dat alles uitgegaan ien is de duisternis over mijn geest gekomen, totdat jij 'hi-er kwa-m era een poosje mijn loven werd opgevroolijkt, maar ik gevoel, dat dit een laatste op flikkering is en reeds komt de pacht Weer dalen. „Ik heb, toen ik hier zooveel jaren heb gelegen, veel over dit alles nage dacht, maar ik koin altijd weer voor de zelfde moeilijkheden te staan; er zijn tien tallen, er zijn duizenden van mensohen, die ons den weg wijzen naar het geluk, maar wie helpt ons dien w-eg te gaan, wie richt ons op als wij vallen, wie draagt ons als we te zwak zijn om zelf to loo- pen? Begrijp je me kind?" Elsa antwoordde nietver, heel ver was het waarheen haar geest uitstaarde. Ook de politie vatte argwaan op, en na informaties te hebben ingewonnen, gingen vjjf politiemannen, de sergeanten Tucker, Bentley en Bryant en de constables Choat en Woodhams Vrijdagagond tegen half twaalf naar Exchange buildings om een inval te doen in het verdachte huis. Zjj drongen het huis binnen, toen juist tegelijkertijd een man, die boven aan de trap stond, een revolverschot afvuurde. Een der sergeanten viel aanstonds, met een schot in den hals, ep den drempel neer. Do andere officieren trachtten binnen het huig te komon, maar zjj werden allen neer geschoten. Een tooneel van onbesohrjjfeljjke ver warring volgde. Op den hoek der straat is een kleine herberg. De bezoekers stroom den aanstonds toe, maar in de verwarring schjjnt niemand van hen een van de dieven te hebben gezien. Drie der politieambtenaren lagen voor het huis «n de twee audere enkele meters verder. Aanstonds werden ambulances gehaald voor het vervoer der gewonden. De politie zette de straat onmiddelljjk af en ieder huis werd van boven tot onder doorzocht. De misdadigers hadden echter van de verwarring gebruik gemaakt om een goed heenkomen te zoeken. Toen de politie het huis no 11 Exchange buildings binnentrad, vond zjj daar eene volledige verzameling in'^rekerwerktuigen. Ia de straat vond de politie elf ledige hulzen van verschillend kaliber. In de brandkast van den juwelier was voor een waarde van 20000 pond aan goud, zilver en juweelen geborgen een feit. waarmede de dieven uitnemend bekend schjjnen geweest te zjjn. Zjj hadden een gang gegraven onler het gebouw door, die echter nog niet gereed was. De politie vermoedt, dat zij zoodoende de achterzjjde van de brandkast, die in den muur geplaatst is, wilden bereiken om hun slag te slaan. Sergeant Tucker overleed kort na zjjne overbrenging naar het hospitaal. Tegen middernacht overleed nog een der politie beambten en nog een een ander overleed in een winkel in Whitechapel, waarheen hij vervoerd was. Zaterdagavond zjjn vjji mannen en drie vrouwen gearresteerd, onder wie men de daders hoopt te zullen ontdekken. De misdadigers zijn hoogatwaarschjjlgk leden van eene internationale dievenbende. De gevonden inbrekerswertuigen waren Ame- rikaansch fabrikaat. Nader meldt men, dat de namen der boeven gefingeerd waren het waren geen Poolsche Joden maar Russen. Een markiezin alszangeres, De Bechstein-Hall was te Londen Donder dag-namiddag stampvol. Een vermaarde operazangeres, mad. Donalda, gaf daar een concert. Zij zingt buitengewoon mooi, maar velen der aanwezigen waren niet zoozeer om haar te hooren gekomen. Er was een andere attractie, uniek in haar soort. Een heusche markiezin, jong en bevallig, trad daar tevens voor 't eerst in Engeland als zangeres op. Het is lady Dufferin, de dochter van een welgestelden Amerikaan en de Verleden en toekomst, haar omgeving en die van Carlo, alles zweefde dooreen en steeds werd het donkerder en donker der TIENDE HOOFDSTUK. Het is weer winter geworden, weer na dert het Kerstfeest. In het huis der Haldensteins worden toegereidselen gemaakt om ee.n Kerstboom op te richtenSidorxie zelve is bezig alles te schikken. En dan zullen de gas ten komen. Elsa met haar man, thans directeur van een der grootste choco ladefabrieken in Zwitserland en Nord- heixn met zjjn echtgenoote geboren Clin ton. Er zijn eenige moeilijkheden, die moe ten worden uit den weg geruimd: Nord- heim namelijk is katholiek geworden en heeft in zijtx geloof de kracht hervon den om het werk, dat hij begonnen was, te hervatten en jdoor te zetten; ja het zelfs uit te breiden tot alle beambten, die in de werken van zijp schoonvader arbeiden. Clinton spreekt nooit daarover, maar werkt het sociaal streven, waarin Noniheim door zijn dochter wordt bij gade van den Ierschen markies van Dufferin en Ava. De aanzienlijke zangeres had natuurlijk veel succes. Zij heeft een lieve sopraanstem en haar hooge positie deed de rost. Doch zij verklaarde van zingen geen beroep te zullen maken. Waarom niet? Er zijn wel meer adellijke Engelsche dames in business. Denk maar aan de kiesrechtvrouwen In Engeland sluit men tegen alles ver zekeringen 1 Nu verzekert Lloyds tegen een eventueele verdaging van de kronings plechtigheid in Juni. Eerst bedroeg de verzekering tien guineas per honderd, doch wegens de vele aanvragen is de premie al gestegen tot twintig, terwijl er kans op bestaat op nog grootere verhooging. 't Zijn vooral de hotelhouders en winkeliers, die zich verzekeren. BEI.GIE. Algemeene vreugde is er over de genezing der Koningin. Het „Handelsbl. van Antwerpen" zegt; „Onze teergeliefde Koningin is gered 1 Door deze gelukkige tijding heerscht er vreugde in aller harten, en de angst, die ons allen beving, heeft plaats gemaakt voor zoete hoopOnze gebeden werden verhoord Het is dus onze plicht erkentelijk te wezen". Tot dankbaarheid zal morgen (Donderdag) in de kathedraal van Antwerpen een plech- tigen H. Mis worden gezongen. AMERIKA. De ontploffing te New-York. Het Berliner Tageblatt heeft een uitvoerig telegram over de onploffing, die Maandag te New-York een zoo groot aantal slacht offers, sommige bladen spreken van 25 dooden, andere van 21, en 200 gewonden heeft gemaakt en waarover wij in onze la-tste berichten van het vorig nummer dezer courant een enkel woord konden zeggen. We ontleenen er het volgende aan De kracht der ontploffing was zoo gewel dig, dat een voorbijrijdende tram ongeveer een meter in de hoogte werd geslingerd. Twee passagiers waren onmiddellijk dood, de anderen zijn zonder uitzondering gewond. De tram die met een smak neerviel, heeft een auto vernield, en de personen, die zich daarin bevonden, gewond. In alle hotels in de buurt is een schok gevoeld. Een deel der gasten is uit de bedden geworpen. Men kreeg den indruk van een aardbeving en duizenden vluchtten de straat op Tegenover het ketelhuis vtn de electrische centrale ligt een kinderhospitaal. Vele kinderen zijn door glassplinters gewond. Alle huizen in de buurt hebben zware schade geleden en zien eruit, alsof zij beschoten zijn. Twee kinderen die in de nabijheid der centrale op straat aan het spelen waten, hebben de beenen verloren. In het ketelhuis waren op het oogenblik der ontploffing 30 persenen aanwezig. Het gebouw, dat twee verdiepingen heeft, bestaat uit een ketelhuis en vertrekken, waar dynamo's staan, die voor het plaatselijk treinverkeer en voor een fabriek van hout- gestaan, toch niet tegen, wijl hij er geelu andere dan goede vruchten van ziet. De moeilijkheid, die zich nu voordoet is, dat Haldenstein niet ,als Clintqn van -allen godsdienst afkeerig is, Iraaar dat hij van Roomsehen toch niet houdt. Eerst zelfs vond -hiji 't maar beter, Noniheim niet uit te noodigen, -rnaar Sidonie wist alle bezwaren te overwinnen en is nu bezig te zorgen ook voor rijtuigen, waai-mee ze in den Kerstnacht naar de kerk kun nen gaan. Elsa is stil en nadenkend geworden; zij: leest en dexxkt en heeft steeds bij zich de Navolging, die Ines haar mede bracht van haar huwelijksreis. Zij: en Rttggiero zijn bezig hun goed© bedoelingen .sterker te maken dan zé te voren waren en het is nu Nordheim, die Elsa aanspoort tot goede werken. „Wees weer de oude Elsa", zegt Nord heim vaak tegen haar, wanneer ze in vragend gepeins neerzit. Maar zij "ant woordt: „als ik zooals gijl de zon hebt gevonden, dan zal ik haar licht ween- kaatsen, want alleen het echte zonlicht blijft schijnen, al het kunstlicht gaat teln slotte uit." Verwachting tot aan den avond van 22 Dec. Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuid- westelijken wind. Zwaarbewolkte tot be trokken lucht Mogelijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. bewerking energie leveren. Een groote ketel is zonder eenig voorteeken gesprongen, waardoor bet geheele gebouw is vernield. Alle aanwezigen werden onder puinhoopen begraven Het weerstandsvermogen van verschillende groote metalen voorwerpen heeft een deel der aanwezigen gered. De voorbijgangers op straat zijn tot op 3 K. M. afstand omvergeworpen. In de buurt van het ketelhuis bevindt zich wegens het verbouwen van het centrale station een voorloopig station. Een sneltrein derailleerde door de ontploffing, de passa giers kwamen er wonder boven wonder met lichte kwetsuren af. De reizigers, die in het station aanwezig waren, zijn zonder uitzondering tegen den grond geworpen. Volgens een ander bericht zou een onder zoek aan het licht hebben gebracht, dat niet een ketel, maar een gashouder gespron gen is door het overspringen van een vonk uit een dynamo. Geweldige blokken cement en stukken staal werden met titanisch geweld tegen de omliggende huizen aan- geslingerd en richten enorme schade aan. EERSTE KAMER De bijeenroeping der Eerste Kamer wondt verwacht tegen Dinsdagavond 27 Dec. Nog in dit jaar wil men dan jde Indische Begrooting en nog eenige kleine wetsontwerpen, die met 1 Jan. in wer king moeten treden, afhandelen. TWEEDE KAMER In de Maandag gehouden zitting wérd de behandeling der begrooting van bin- nenlandsche zaken voortgezet. De heer Treub lichtte een amendement toe tot schrapping van den post voor de aanstelling van -een adsistent aan |dé rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Spreker achtte voor die school een Commissie van toezicht noodig, die z.i. ook eerst moest adviseeren omtrent de reorganisatie van het personeel. Dit amendement weid door den heer Aalberse ondersteund en door dein heer Visser bestreden. De Minister schreef aan dit amende ment de strekking toe om den directeur van dé school weg te krijgen. Hij beloofde advies van deskundigen in te winnen. Hierop trok de heer Treub zijn amen dement in, waarna de post goedgekeurd werd. Bij de adfeeling onderwijs werd door Dr. Kuyper betoogd, dat wij, vergeleken bij de geheele beschaafde wereld, op on derwijsgebied verkeeren jn een hopeloo- zen toestand van verwarring. De orga nische samenhang van het onderwijs eischt dringend maatregelen te nemen om inzake onderwijs eenheid van beslissen en beheer te krijgen, door instelling van aan afzonderlijk departement, door aan stelling van een directeur-generaal, of het in 't leven roepen, als in België, van een „conseil supérieur". Ook de heeren Bluxn en Roodhuijzen vroegen naar de instelling van een in stituut, dat, in welken vorm ook, de een heid van leiding bij Onderwijs zou tot stand brengen, terwijl de heer Terlaan in de Ineenschakel ingscommissie een „kapstok" meende te zien, om er de las tige onderwijsproblemen aan te hangen. De heer Bos meent, dat de instelling van een Onderwijs-Departement of van een directeur-generaal niet noodig is, om een heid van leiding op onderwijs gebied te verzekeren; hij1 acht een bijzondere com missie of raad voldoende, maar die oor deelt hij; dan ook onmisbaar. Geen nieuw Departement van onder wijs, dat op millioenen zou te staan ko men; geen directeur-generaal, die spoedig baas boven baas zou willen spelen; geen onderwijs-raad, die indruischt tegen het beginsel der ministerieele verantwoorde lijkheid. ziedaar kort en bondig weer-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1