>o. 149. Saterdag 17 December 1910 Zesde Jaargang. Immer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. „DE BUIT". Ons nieuwe Feuilleton. LANGS VERBOKGEN PADEN. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten /0.95. Afzonderlijke nummers 5 oent, dubbele bladen 10 o®nt. Advertentiën warden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberic-hten 25 Ct., p. r. Bij abonnement special» prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Al wie, bulten Goes wonende, zich voor HET JAAR 1911 wil abonneeren op de NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT, betaalt voor HET GEHEELE JAAR slechts f3.50, mits hi) dit bedrag vóór 20 Januari 1911 aan de Aminisfratie te Goes overmaakt. Hl) ontvangt dan HET GEHEELE JAAR de courant FRANCO PER POST, driemaal 's weeks. Wie zich tegen I Januari a- s. abonneert, ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aanvrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE Het dwaallicht van Aardenburg, som mi' gen noemen het ook „Het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk Deel", besluit in zijn jongste nummer (14 December 19101 een artikel over „Tentoonstelling op Zondag" met de volgende passage De anti-revolutionnaire beginselen zitten in den doofpot en willen de anti revolutionnaire afge vaardigden na eene verkiezing in de Kamer terugkeeren, dan mogen zij daar met verloochening van eigen beginselen zitting nemen als een deel der coalitie, maar niet als gelijkgerechtigden; hunne beginselen hangen in de oude plunje- kast ze zijn weinig meer dan slip[ en- dragers. Hun eenig overgebleven christelijk beginsel is: Samendoen om een aandeel te hebben in de buit. De lezer ziet hetonze bondgenooten liggen onder dezelfde verdenking als wij, Katholieken, de verdenking van te azen op de buit, d. w.z. de ambten en betrek kingen. Het is frappant, zoo gaarne en zoo veel vuldig het woordje „buit" door de vrij zinnigen vnn allerlei gading wordt gebruikt. In elk artikel, in elke speech, gericht tegen de coalitie, komt het een keer of tien voor. Blijkbaar heeft dat woord voor ben een aangenamen klank. En geen wonder Immers in de voor ben zalige jaren der liberale opperheerschappij in ons vaderland hebben de heeren vrijzinnigen „het jacht veld der baantjes" om in hunne gelief koosde terminologie te blijven voor zich alleen gereserveerd en alle anderen, die zich daarop vertoonden, onbarmhartig geweerd, ook al hadden dezen de meest wettige aanspraken. Tot in de uiterste hoeken des lands waren zij in de weer om al wat naar ambt of waardigheid zweemde aan hun vrienden en geestverwanten te ver geven en de staatjes, die daaromtrent sinds een paar weken door ons Katholiek hoofd orgaan „De Tijd worden gepubliceerd („De Maasbode" en „Het Centrum" doen hunner zijds krachtig hieraan mede) zijn zóó wel sprekend, dat men zich inderdaad moet verbazen over den durf anderen zeggen misschien de brutaliteit van „Het Weekblad" om den rechtschen nog zucht naar buit te durven verwijten. En wat de Katholieken betreft zij tellen 35 pCt. onzer bevolking en bezetten voor 5 pCt. de verschillende betrekkingen er zullen nog jaren moeten verloopen, alvorens zij niet van „buit" maar van een rechtvaardig, hun toekomend aandeel kunnen 6preken. Ook in het land van Aardenburg, de residentie van de Weekblad redactie, is de verhouding tnsschen het aantal Katholieken en het aantal der door hen bekleede be trekkingen even treurig, even beschamend voor der liberalen hcersch- en hebzucht als overal elders in den lande. Wat zien wij b.v. in Oostburg Het volgend staatje zal het ons leeren. Katholieken in verschillende bedieningen. Kath. Burgemeester 1 0 Wethouders 2 0 Secretaris 1 0 Ambtenaar Secretarie ..10 Veldwachter 1 0 Gemeenteontvanger ..10 Gemeentebode 1 0 Klokkenluider Stadhuis 1 0 Keurmeester 1 0 Kantoni echter 1 0 Griffier .1 0 Deurwaarder1 0 Inspecteur belasting ..10 Klerk 1 1 Ontvanger belastingen ..11 Ontvanger registratie ..11 Klerk10 flo< fdcomn.ies belastingen 1 1 Commiezen 3 0 Dir. Ambachtschool 10 Leeraren 3 0 Concierge 1 0 Notaris 1 0 Dokter 1 0 Apotheker 1 0 Rijksveearts 1 0 Secretaris Gezondheidscommissie 1 0 Grafdelver 1 0 Hulptelegrafiste 1 0 Postboden 2 0 Buitengew postboden ..20 Directeur postkantoor ..11 Dir. Normaalschool ..10 Leeraren 14 1 Rijkskantonnier 1 0 Provinciale kantonnier ..10 Gemeenteopzichter ..10 57 6 Terwijl de Katholieken van Oostburg nagenoeg een derde deel der bevol king uitmaken, zjjn zij in de openbare ambten alzoo voor iets meer dan een tiende deel vertegenwoordigd. En dan verwondert de vrijzinnigheid er zich over, dat bet Katholieke volk baar den rug toekeert! Bij het zien van zulke schreeuwende onrechtvaardigheden moéten de oogen wel open gaan! Of wie is zoo dom te blijven ketsen eten met lieden, die hem op de pitten traoteeren, terwijl zij zeiven de sappige vrucht naar binnen spelen? Naar wji vernemen is- het bericht inzake de houding van de rechterzijde omtrent de oorlogs- en marine begrooting ODjuist. Alleen ten opzichte van de oorlogsbegroo- ting heeft de rechterzijde vergaderd Maar het uitlokken vaD een ministerieele crisis is daarbij heelemaal niet ter sprake gekomen. (Zeeuw.) Verkeer via Vlissingen en Hoek van Holland. Naar wij uit goede bron verne wen werd o. m. op de Europeesche spoorweg confe rentie, op 30 Nov. en 1 Dec. j 1 te Wies- baden gehouden, het plan geopperd de D treinen van Hoek van Holland naar Zuid-Duitschland vanaf 1 Mei a s. niet meer over Kleef'Kempen—Krefeld te doen loópen, omdat sedert 1 Mei j 1. ook de Zuid-Duitsehe treinen der Vlissingen route van resp tot Goch over dezelfde lijn loopen en dit voor beiden van nadeeligen invloed zoude zijn, maar de Hoek van Holland- treinen weder zooals vroeger over Venlo Nijmegen te leiden. In de Rijnprovincie en het Industrie gebied is men echter zeer tegen dit pian gekant en acht men het beter dan liever maar weder het VlissiDger-verkeer over Goch, Wesel, Duisburg, Diisseldorf te ver voeren. Een besluit werd evenwel nog niet ge nomen „Prov. 's Hert. Crt." Het 40-millioen ontwerp. Er heeft zich een comité gevormd om in verschillende plaatsen van Nederland een adres aan de Tweede Kamer ter toekening te leggen, waarin de Kamer gevraagd wordt het 40 millioen-ontwerp voor de kustver dediging niet nan te nemen, omdat de ondervinding van onze tijden niet dringt tot het nemen van zulke voorzorgsmaat regelen, daar Europeesche oorlogen steeds onwaarschijnlijker worden en fatsoenlijke Staten sedert lang niet meer betrokken worden in de kwesties tusschen de groote Mogendheden. „De Tijd" noemt dit „kleinzielige mo tieven". Dezer dagen zal een nieuw feuilleton in de courant worden opgenomen, getiteld: Zeer boetend Goes. Raadsvergadering van 15 Decem ber 1910. Nadat do ingekomen stukken: over de laatstgehouden kasopname bij den ge meente-ontvanger, over de in de jongste raadzitting gedane benoemingen in de ver schillende commissies en een adres in zake de waterleiding voor kennisgeving waren aangenomen en de aanvragen om afschrijving van belasting en schoolgeld waren goedgekeurd, vroeg de beer Holl- mann het adres in zake de waterleiding nog eens te willen bespreken in geheim comité. De voorzitter achtte dit, gezien de reeds vroeger veelvuldig verstrekte inlichtingen overbodig, doch zoo de heer Hollmann lust had kou hij daarover in de geheime vergadering spreken. De verordening tot heffing van een recht van staanplaatsen gaf aanleiding .tot ve lerlei opmerkingen en discussie, meest punten betreffende van redactioneelen aard. De heer Donnier wenschte de ker mis verschoven te zien tot een ander tijdstip om de burgerij gelegenheid te geven de verjaardag der Koningin beter te kunnen vieren, terwijl hij dank bracht aan B. en W., dat de 4 toondagen in November! opi 2 waren teruggebracht, eene groote verbetering, waardoor ons markt plein niet meer het beruchte zigeuner kamp van vroeger werd. Hij blijft het echter betreuren, dat behalve op de 2 toondagen, de kermis en den eersten Mei- Dinsdag, nog op andere dagen van het jaar met een verlokkend laag tarief aan allerlei spellen enz. 'gelegenheid wordt geboden hier te komen. Hij vindt de eerste drie gelegenheden meer dan voldoende. Do voorzitter zegt ,dat de verschuiving der kermisdatuins door B. en W. in over weging worden genomen en dat het tarief voor tusschentijdsche vermakelijkheden zoo voord eelig mogelijk voor de ge meente, niet voor de eigenaars van tenten enz. is gesteld. De heer Dekker heeft tot zijn spijt ge zien, dat de beslissing over het staan- recht met prijsbepaling enz. van den raad, die oorspronkelijk hierover £ich uitsprak, op B. en W. is overgegaan. Hij wenscht den ouden toestand terug. Dit wil ook de heer Hollmann, die tevens een aparte vermelding van de dans tenten in de verordening wil en een ho-ogie belasting daarvoor, wijl die danstenten, tevens inrichtingen voor verversching, den neringdoenden veel schade berokke nen. De voorzitter zegt, dat de beslissing over staanrecht thans bij B. en W.. be rust, wijl er soms haastig moet gehandeld worden en men niet voor elke kleinigheid den raad kan bijeenroepen. Do heer Van de Ven vraagt waarom de tarieven voor de Mei-Dinsdagen goed- kooper zijn dan voor kermis en toondagen. Ook do heer Dekker constateert die ver laging. Geantwoord wordt, dat er lo- maar één Mei-Dinsdag is en 2o. is er wel een ver laging, maar slechts schijnbaar, want vroeger is door den raad op sommige vermakelijkheden als poppenkast enz. een reductie op de verhoogde staanprijzen toe gestaan, maar die verlaging is zóó, dat de prijs welke thans betaald moet worden, nog altijd hooger js dan vroeger. De heer Kakebëeke wenscht in art. 3 een aanvulling van het woord „stallin gen" achter „loodsen". Daar toch hij som mige paarde spel ten de stallen apart zijn, bij andere met den circus een geheel uitmaken, zou dit verwarring kunnen ge ven voor de onderscheiden prijzen, die voor loods en voor een inrichting van publieke vermakelijkheid worden geheven. De heer Risch zegt, dat de stalling steeds een onderdeel uitmaakt van bet bedrijf en daartoe behoort, hetzij deze apart is ingericht of met het circusgebouw onder één dak is. Wethouder v. d. Bout zegt dat de redactie van het artikel zoo is, dat circus en stalling als ééne inrichting wor den beschouwd. Na re- en dupliek wordt het redactie-voorstel Kakebeek» niet on dersteund en alzoo niet verder behandeld. De heer Dekkeir herhaalt' zijn verlangen om terug te koeren tot den vroegen® toestand en de beslissing over de staan plaatsen hij gelegenheid van kermis en dergelijke over te laten aan den raad. In andere steden is dat ook zoto, )>.v. in Dordrecht. De heer v. d. Bout legt uit hoe het ge komen is, dat die beslissing in handen van den raad werd gelegd, en wethouder Mr. De Witt Hamer zegt, dat de verorde ning spreekt van „Jaarlijks heffen B. en W. enz." waaruit blijkt, dat B. en W. niet verder kunnen gaan zonder den raad te kennen. De heer Dekker zegt bij zijn overtuiging te volharden en een voorstel ervan te maken om art. 4 der verordening aldus te redigeeren: Burgena. en Weth, onder goedkeuring van den Baad. Dit voorstel behoorlijk ondersteund en in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen en 2 blanco (het lid v. d. Leeuw was afwezig). Tegen stemden de heeren Fr. v. d. Putte, Teni- perman en pilaar, blanco de beide Wet houders. Daarop werd vastgesteld dat de danstent alleen zal jnogen komen ter ge legenheid der jaarmarkt om de concurren tie, die zij den neringdoenden aandoet, en waarover verschillende leden, met name Temperman, Donner en den reeds genoemden heer Hollmann klaagden, zoo- gering mogelijk te maken. De heer Hollmann had gaarne in de verordening een artikel zien opgenomen betreffende noodwinkels en hulpmagazij nen, zoo-als verleden jaar met de firma Den Hollander het geval was,. Volgens hem en den beer Risch vielen -deze onder de verordening, volgens den voorzitter en andere leden niet. De beer Fransen v. d. Putte zegt, dat de beslissing ten vorige jarein dit opzicht door Ged. Staten gegeven, aanwijst, dat in deze verordening het door den heer Hollmann genoemde geen plaats kan vinden, daar dit alleen het verhuren van grond betreft. D-e heer Hollmann repliceert, dat die beslissing is gegeven om ons uit het moeras te redden. De beraadslagingen worden gesloten en de verordening wordt met de aangenamen verandering van artikel 4 goedgekeurd. Bij1 de bespreking van het recht van heffing der staanplaatsen, bepleit de heer Fransen van de Putte den maatregel om voortaan van de 'staangelden direct de helft te laten uitbetalen, zooals ook vroe ger gebruikelijk was- De heeren De Witt Hamer en Van den Bout zijn van oor deel dat men zich in dezen op den markt meester moet verlaten, die zijn luidjies kent. Sommigen kunnen, ofschoon zij1 eer lijk en solied zijn, niet altijd direct jde helft der staangelden storten, maar eerst als zij in de verdiensten komen de staan- penningen betalen. Wordt het voorstel Fr. v. d. Putto regel, dan komen zij' in het geheel niet en lijdt de- gemeentekas schade. Des te beter, zegt daarop de beer Donner, hoe minder er komen, hoe eer de kermis verdwijnt. Deze woorden deden den heer Fransen van de Putte opeens van mee- ning veranderen. Hij verklaarde van zijne opinie geen voorstel te maken en toen de heer Dekker met een bemiddelingsvoorstel voor den dag kwam, gebaseerd op de overwegingen van den heer v. d. Putte en los van de overwegingen des heeren Donner, verklaarde de heer van de Putte te zullen tegenstemmen. Het voorstel van den heer Dekker in stemming gebracht, werd verworpen bij1 zuivere partijstemming, links Jagen rechts (9 tegen 3). Vooraf had de heer Van den Bout ge zegd, dat in de nieuwe regeling tot hef fing der staangelden een ander standpunt is ingenomen dan vroeger. Thans zijin de houders van spellen, kramen enz. di rect na gunning de gelden schuldig en heeft dus do gemeente bet in de hand het geld te innen op de wijze, die haar het best voorkomt. Ook bij de Jcwestie van de regeling van de exploitatie der gemeentegasfabriek in verhand, met art. 114bis der gemeente wet ging de definitieve oplossing hand aan hand met de partijstemming. Ged. Staten hadden fe kennen gegeven, dat zij liefst zouden zien dat de begroo ting der gasfabriek werd ingediend tege lijk met de gemeentebegrooting en niet, zooals thans geschiedt, in Maart. Ook de heer Dekker was hiervoor. Hij verlangde dat de gasfabriekbegrooting althans te- Verwachting tot aan den avond van 17 Oec. Stormachtige tot krachtigen, zuidoostelijke tot zuidelijken wind. Meest betrokken luoht. Regenbuien. Weinig verandering van tempera tuur. gen 1 Januari zou worden ingediend en betoogde dat dat best kan. De heer van den Bout was van. eene tegenovergesteld» meening. Hij verschool zich achter den telkens veranderenden uitleg die aan art. 114bis wordt gegeven, o. a. door minister Heemskerk, waardoor de Gedep. Staten der verschillende provinciën zelv-e-n piet meer vaststaan in hun oordeel. Daarom is het z. i. beter den ouden toestand te bestendigen. De heer Pilaar haalde er de polderbe sturen bij, die ook, terwijl het boekjaar reeds loopende is, hun begrooting ma ken. Hierop antwoordde de heer Dekker, dat de gasfabriek een onderdeel uitmaakt van de geheele gemeente-administratie en dus de begrooting der gasfabriek op denzelf den tijd behoort jte worden ingediend als de gemeente-begrooting. Ten slotte werd het voorstel van den heer Dekker, in dien geest geformuleerd, verworpen miet 9 te gen 3 stemmen, die van de héeren van d-e Ven, Donner en Dekker. Vóór het einde van die vergadering vroeg de heer Pilaar aan den voorzitter over het „beruchte" carillon, zooals hij1 het noemde, of lq. de boel klaar was; 2o. hoeveel -de aannemer heeft genoten uit d-e gemeentekas -en 3o. hoeveel hij' heeft genoten van de door de burgerij bijge dragen gelden. De voorzitter antwoordde, dat die com missie van onderzoek (de heeren Marks en Wagenaar) alles haddien goedgekeurd behalve een bel, die dezer dagen door een nieuwe vervangen wordt, waarna op nieuw een onderzoek naar het carillon en tevens naar het uurwerk zal worden ingesteld; dat de aannemer uit de ge meentekas niets heeft ontvangen (dit hangt af van het nog te verrichten onder zoek) en van de door de gemeentenaren opgebrachte gelden ajles op f65 tra. De heer De VVitt Hamer, niet wenschen- d-e dat deze openbare vergadering in de meening verlaeere, dat de wethouders miet den burgemeester onder een hoedje spe len, zegt genoodzaakt te zij" te moeten verklaren, dat er fotaal niets is goedge keurd etr -dat .de burgemeester dat heel goed weet. Eén klok is afgekeurd, dat weten wij, de j-est is zeer geheimzinnig. Ook weet hij, dat van de bij' de cridi-et- v-ereeniging belegde gelden der burgerij geen f 120U aan dien aannemer is betaald. Dok de heer Van den Bout zegt, dat hij niets va-n de goedkeuring-ear afweet, en de heer Van de Ven meent te weten, dat er aan het rnekaniek, volgens deskundigen, veel hapert. D-e burgemeester handhaaft al zijne ver klaringen, beroept zich op uitmuntende kwaliteiten der onderzoekingscommissie en zegt, wat die betaalde gelden betreft, aan ieder die jvil de kwitantiën te kun nen toonen. De heer Pilaar dankt den heer De Witt Hamer voor zijn mededeelingen en zegt den voorzitter van zijn aanbod (controlee ring der kwitantiën) gebruik te zullen maken, wijl hij' spreekt uit naam van een groot deel der burgerij. D-e heer De Witt Hamer zegt, dat hij vol strekt niet de goede kwaliteiten der hee ren Morks en .Wagenaar heeft willen in twijfel trekken. De openbare vergadering wordt ge schorst en de leden gaan over in geheim comité. \Vijl hieruit niets voor openbare behandeling bestemd is, wordt de open bare vergadering daarna gesloten. Het feestconcert van „de Sympho- nie" op Woensdag 14 Dec. j.l., was een waar succes. De zaal was met levend groen versierd. Een talrijk -en uitgelezen auditorium was aanwezig. Het programma weixl „con amore" uitgevoerd en inder daad door mejuffr. Dhont als violiste en den heer Giesen als violoncellist, opge luisterd. Eeu welverdiend applaus viel én dirigent èn executanten èn solisten, ten deel. Moge onze Symphonie onder leiding van den heer Mannhardt groeien en bloeien 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1