30, Boes. raat, Goes. MING sukelmarkt. Donderdag 15 December DUO Zesde Jaargang. „COMÈTE", BIERVLIET. UIT ZEELAND. lel legen FSTAL isterdam. iSo. 148. TaING. f' mouwen - o e mouwen ïn - e ms, iwtjes n. Ie Levertraan ile Levertraan BOOTDIENST iuyter en Zuid-Beveland Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Ons nieuwe Feuilleton. LANGS VERBORGEN PADEN. Contante Betaling. Welk weder zullen wij hebben staande werkeloosheid, en aan te bevelen. Zie egenwoordiger beste kwaliteit Het jaar toe. \SCHULTE Co. „Het roode. Kruis" Middelburg de beste kwaliteit. Het ïder jaar toe. A. SCHULTE Co. jisterij „Het roode KrufsV Middelburg. LAND. ■zekering op Bedrijfs- e- en Besmettelijke buiten bedrijf-, enz. IGSTE CONDITIES, raajd. •dt.Rotterdam en msterdam, Stoombooten GOES n. ROTTERDAM: Dec. 's morgens 1, 3 Dec. 's morgens 1, ID AM: Woensdagmiddag. ROTTERDAM n. GOES: )ec. 's morgens 4, )ec. 's morgens 11, 's namiddags 4, CERDAM naar GOES: agmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- jde. ËN te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, te heeren BOUMAN Zn., am bij de heeren J. B. en W. DEFAIS en te Rot- de Stoomboot-Reederjj v/h DER SCHUIJT. RSVRACHT Goes-Dordt— nkele reU.fi, retour» 1,50. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 oent. i'ri/Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór j&^half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209. GOES. R.clameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wendt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Al wie, buiten Goes wonende, zich voor HET JAAR 1911 wil abonneeren op de NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT, betaalt voor HET GEHEELE JAAR slechts f3.50, mits hij dit bedrag vóór 20 Januari 1911 aan de Aministratie ie Goes overmaakt. Hij ontvangt dan HET GEHEELE JAAR de courant fRANCO PER POST, driemaal 's weeks. Wié zich tegen I Januari a. s abonneert, ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aanvrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. Dezer dagen zal een nieuw feuilleton in de courant worden opgenomen, getiteld: Zeer boeiend Zoo zoetjesaan komt Januari in liet land en daarmede de tijd voor de winke liers en neringdoenden om de nieuwt jaarsrekeningen uit te schrijven. Als vanzelf denkt men dan aan de ne telige kwestie der contante betaling. Voor eenige dagen meldden wij; in de „Laatste Berichten", dat de Staatscom missie voor den Middenstand met haar wetsontwerp ter bevordering der contante betaling was klaargekomen en menige middenstander zal bij dit bericht pen zucht van verlichting hebben geslaakt. Of evenwel dit wetsontwerp ue contante betaling inderdaad zal bevorderen? Het schijnt, (dal de samenstellers van bet wetsontwerp vooral hun aandacht hebben gewijd aan de onwillige beta lers en tegen ben bepalingen in het le ven hebben geroepen. Toch schuilt hierin niet het groote euvel, maar wel in de niet onwillige doch uiterst trage be talers. Het vraagstuk blijft nog altijd voor den (winkelier: hoe kom ik op tijd aan mijn geld, zonder 'klanten te verliezen., Nu hebben de verschillende pogingen, door onze Middenstandsvere-enigingen aangewend om de contante betaling te bevorderen, twel hier en daar' eenig suc ces gehad, maar toch ook doen zien, dat het particulier initiatief te kort schiet. Nu geeft een zekere Jos. van Wel in „Het Centrum" het volgende middel aa,n de hand, ;dat wel waard is in wijder kring, te worden hekend gemaakt. Alleen een positieve, wettelijke ver plichting, zegt hij, zal heil kunnen bren gen. Vooreerst is de Nieuwjaarsrekening een misstand. De groothandel heeft zich hier van reeds nagenoeg geheel en al losge maakt en levert pp 3 maanden. Het zou ook voor iden winkelier een h-eele uit komst zijn, indien hij alle 3 maanden zijne rekeningen kon uitschrijven. Niet alleen de winkelier, maar ook het publiek zou met een kwartaal-rekening niet onbeduidenjd zijn gebaat. Immers de betaling zou heel wat gemakkelijker val len, en ook zou de mogelijkheid bestaan de rekening behoorlijk te controleeren, wat in sommige gevallen een groot voor deel kan zijn, en waartoe bij de Nieuw jaarsrekening practised zoo goed als geen; gelegenheid is. Het dubbel schrijvend krijt zou er waar dit bestaan mocht heel wat van zijn bruikbaarheid door ver liezen. He winkelier diende dus wettelijk te worden verplicht ieder kwartaal zijn re keningen uit te reiken. Han zou de wiet den debiteur 1 maand of 6 weken tijd kunnen geven voor die betaling, dus tot half Mei voor het be kwartaal, half Augustus voor het 2e enz. Voor de rekeningen, die dan nog niet betaald zijn moet de winkelier aan den kantonrechter een uitstel vragen op straffe, zjj-ne vordering anders niet in rechten zal worden erkend. Geen klant zal dan langer dan 6 weken met de bei- taling wachten, omdat hij niet gaarne pp de lijst zou komen, die naar den Kan tonrechter gaat, en geen winkelier zal nalaten'de Jijst in te zenden, omdat hij dan kans loopt, heelemaal niets te kriji- gen. Is na dat eerste uitstel niet betaald, dan zou nog voor 14 dagen uitstel kun nen worden toegestaan, waarna dus resp. X Juli, 1 Oct. enz. ipso facto, het gewone gerechtelijke geding bij dag- vaardiging door den deurwaarder begint. Geen winkelier of ambachtsman zou bij dezen stand van zaken klanten kun nen verliezen, omdat deze hij; iederen winkelier precies dezelfde behandeling zouden ondervinden en men zich becd spoedig eraan gewennen zou, om later zelf liet goede in zulke maatregelen te erkennen. Men 'kan hiertegen aanvoeren, dat de Staat zóó diep niet mag ingrijpen in de persoonlijke vrijheid der burgers, waarop ik alleen kan antwoorden, dat de diepte van dit ingrijpen wordt bepaald, door de diepte waarop de kwaal, die moet be streden, heeft ingevreten. Immers precies dezelfde argumenten, die gelden voor de wettelijke regeling van den tienurigen .werkdag of voor be perking van arbeidsduur voor vrouwen en kinderen, gelden ook voor een inkrim ping van het crediet, want ook de vrijt beid van den middenstander in dezen is weinig meer dan pen wassen neus I Tot zoover de heer Vau Wiel. In zijn voorstel ;tot .oplossing der contante-beta- lingskwestie ligt veel aannemelijks, of-, schoon ,wij niet gelooven, dat de Neder- landsche wetgever vooreerst bereid zal worden gevonden, het tot wet te verhef fen. Hetgeen niet Wegneemt, dat inmiddels scherpzinnige geesten zich op deze kwes tie kunnen spitsen, [want hoe meer zij bestudeerd [wordt, hoe meer kans or isy dat eindelijk de oplossing wordt gevon den. BJEJLUIE. Het proces om de millioenen-erfertis van den Belgischen Koning Leopold II zal (nu beginnen. Prinses Louise heeft door ha ren Brusselschen advocaat aan den Bel gischen Staat, aan Goffinet, den ver trouwden raadsman van den overleden Koning, alsook aan de bankiers van jha- ren vader, oen dagvaarding doen toeko men. Zij eischt uitlevering van de (ef fecten en goederen die het zoogenaamde „Cpburgerionds" vormen. Dat vermogen moet volgens een lezing 31 millioen francs, volgens een andere 50 millioen bedragen. De aanklacht der Prinses is ook te gen den Belgischen Staat zeiven gericht en de zusters der eischeres, Prinses Clé mentine en Prinses Stéphanie (Gravin De Lonyay) worden als getuigen gedag vaard. F IC A Hf li K IJ K. Parijs zeehaven. Naar de Matin verneemt, heeft de Fransche regeering een plan in bewerking, om van Parijs een zeehaven te maken. Volgens dit plan zou de Seine verbreed en uitgediept wor den, (zoodat ook de grootste zeeschepen tot aan Asnières, waar de haven aan gelegd zal kunnen .worden kunnen door- stoomen. De voorzitter van den Parijschen ge meenteraad, de heer Pellan, sprak zijn bijzondere tevredenheid over dit plan uit en verklaarde, dat hij al zijn invloed zal gebruiken, om dit grootsch plan door te voeren. Parijs zou als zeehaven in die toekomst geen pv-erstroommgen meer te vreezen hebben, evenmin van gebrek aan levensmiddelen te lijden hebben, zooals dit bijl de overstroomingen en de spoor wegstaking het geval is geweest. ZFIV-AitlURIKA. D o mui terij; te Rio de Janeiro. Volgens ;de dagbladen zijn de beweeg redenen tot den opstand van onbeteek-e- nenden aard. ,De muiterij op den torpe dojager „,Rio Grande Sul" was van kor ten duur, wat niet wegneemt, dat in een gevecht een officier gedood werd. Do ar tillerie zette tot 3 uur 30 's middags het bombardement voort. De granaten der muiters maakten vete slachtoffers op de kust en op de wegen in de nabijheid; der kust. In Rio |de Janeiro zelf heerscht geen beroering. Om elf uur Zaterdagavond nam de Senaat, ondanks de oppositie van Ruy Barbosa, het besluit tot afkondiging van den staat van beleg voor den duur van 30 dagen :aan. De opstandige beweging is geheel en al onderdrukt; de muitende fuseliers-bar taJjons zijn voor een deel in de pan ge hakt en leden ©en verlies van meer dan 200 dooden en gewonden. Telegrammen, door don Braziliaanschen gezant te Londen ontvangen, melden, dat Barreto, de commandant van den Rio, gedurende het bombardement aan een der beenen gewond werd. Ongeveer de helft der bemanning van het oorlogsschip Rio Grande sloeg aan het muiten; de andere helft en de officieren bleven hun plicht getrouw. Do muiters werden na gevan gen genomen te zijn, aan wal gebracht. Do verliezen, door de landtroepen gele den, zijn niet belangrijk, maar hier en daar werden sommige eigendommen be schadigd. RVÜLAKI). Een belangrijke ontdekking is gedaan do.or Professor Rosing, van het Techno logisch Instituut tc Petersburg. Hij heeft e-eri toestel uitgevonden, dat men bet el-ec- trischo oog zou kunnen noemen en waar mede men .op afstand alle voorwerpen kan zien, die het instrument bestrijkt. Een patroon kan in zijn bureau alles gade slaan wat er in zijn werkplaatsen ge beurt. De bodem der zee wordt zicht baar. Gewapende bandieten hebben in de voorstad Praga te Warschau den kassier van een Belgische Maatschappij', die door een bediende was vergezeld, aangevallen. De beide .employés werden doodelij'k ge wand. De bandieten maakten zich miet het geld uit de voeten. Do heer Co-lijn, lid van de Tweede Kamer, zal, naar „De Nederl." meldt, op 21 Januari per stoomschip Priuses Ju liana naar ln-dië vertrekken. De Regeeringsnota in zake de kustverdediging. In haar nota betreffende de kustver dediging aan de Kamer verdedigt'de re geering de noodzakelijkheid Van de af sluiting onzer zeegaten en de verster king onzer havens zoowel ter handhar ving van onze neutraliteit als tot afweer van een zeeaanval bij oen oorlog tegen Nederland. Groote waarde heolit zij: aan den toe gang van de .Westerschelde, welk zeegat leidt naar Vlissingen ©n tot den v-endie- ren loop der Schelde. Zij; acht daarom ter handhaving van de neutraliteit der Wiesterschelde en tot verdediging der haven te Vlissingen den aanleg van -een krachtig gewapend pant serfort bij Vlissingen onvermijdelijk. De regeering verzekert dat de aanleg van een fort geen ni-euwien toestand za.l schep pen ten aanzien onzer international© ver plichtingen en bevoegdheden. Het geldt slechts de vervanging op een doelmatige plaats van de bestaande on voldoende kustversterkingen bij Neuzen en Ellewoutsdijk die zullen worden opge heven na voltooiing van het fort te Vlis singen. Aan het eind der nota volgt -een be schouwing over de kosten. Het noodig geachte bedrag van f 38.370.000 wordt gesplitst in f 25.080 000 voor de kustversterkingen en f 13.290.000 voor het drijvend materieel. Voor de versterkingen aan de Wester schelde wordt? f5.242.000 geraamd. D-e nota is onder teekend door de mi nisters van marine en van oorlog. Pensioenregelingen. De Staten van Zuid-Holland hebben met 36 tegen 29 stemmen verworpen een we duwen- -en weezen-pensioen voor de Ge deputeerden. Daarop werd met 35 tegen 30 stem men afgestemd het beginsel van pen sioneering der leden van Gedeputeerde Staten. Hierop trok de commissie haar verdere pensioenvoorstellen in. Commissie tot onderzoek der noodzakelijkheid van de geldelijke en personeele lasten, der natie opgelegd voor 's lands verdediging. Aangezien reeds meermalen in de Tweede Kamer zoowel a,ls daarbuiten, fla vraag w;erd geopperd, of hetgeen de na tie opbrengt voor 's lands verdediging zui nig en doelmatig wordt best-eed, heeft H. M. de Koningin op advies der re geering eene commissie benoemd, samen gesteld uit de volgende heeren: lid en voorzitter: mr- P- C. 'tHooft, lid van de Eerste Kamer; leden de hee ren G- P- Duymaer van Twist; jhr. mr. 1). J. de Geer; O. L M. Lambrechtsen van Kitthem, civiel-ingenieur; K. ter Laan; Mr. H. P. Marchant; J B. Ver- hey; A. C. A. van Vuuren, alien lid van do Tweede" Kamer; de heer dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Kamer,. Adviseerende leden: de kolonel N. Bos boom, commandant van het 2de regiment veld artillerie; de heer A- J. Doorman, raad-adviseur, hoofd der lilde afdeeling van het departement van oorlog; de lui- tenant-koJonel-kwartiermeester C. J. H. J Schuak, hoofd der VHIste afdeeling van het departement van oorlog; de heer C. de Vries, gepensioneerd majoor der genie van hetj NederLandsch- Indische leger. Laatstgenoemde zal tevens als secretaris optreden. De taak dezer commissie is aldus om schreven Opdat de overtuiging omtrent de nood zakelijkheid van de geldelijke en per soonlijke lasten, welke de verdediging van het land eischt, op afdoende gronden, gevestigd moge zijn, zal zij een onder zoek hebben in te stellen, of de daarvoor gebezigde gelden en persoonlijke diensten volgens de bestaande wetten op de meest economische en doeltreffende wijze tot verzekering van de weerbaarheid des lands worden aangewend, m-et de bevoegd- beid om tevens van liaar gevoelen te doen blijken omtrent wijzigingen, di-e in de bestaande wetten, uit dat oogpunt be schouwd, belmoren te worden aange bracht; b. de commissie is bevoegd ad viezen in 'te winnen van personen, tot het leger behoorende en buiten de com missie staande, alsmede tot het verrich ten van reizen in h-et belang van haren arbeid, terwijl de leden der commissie gerechtigd zijn tot het indienen van af zonderlijke nota's omtrent onderwerpen tot de opdracht behoorende. Goes. Een koopman maakte gisteren middag op de markt een opschudding van belang. Tegen -een van zijn collega's zocht hij ruzie, schold hem uit voor al wat mooi en 1-eelijk was en ging ten slotte don. anderen koopman te lijf. Gelukkig maakte een rijksveldwachter een einde aan de twist en maakte de politie natuurlijk te gen den vechtersbaas procesverbaal op. (Zeeuw) De raad dezer gemeente zal Donder dagavond a. s. in openbare vergadering bijeenkomen, teneinde te beraadslagen over de onderwerpen, die in de verga dering der vorige week zijn aangehouden. Dinsdag j.l. werd alhier eene ver gadering van de onderafd-eeling Zuid- en Noord-Beveland van den Ned-erlandschen, Bond van Gemeenteambtenaren gehouden. Tegenwoordig waren 6 leden. Benoemd werd tot afgevaardigde naar de afdeelinig'svergadering d-e heer Hei-er, en tot diens plaatsvervanger de heet; Elenbaas. De ontwerp-statut-en en -huishoudelijk reglement van |den bond werden behan deld en gaven tot een aangenaam de bat aanleiding. Een lezing van den heer Heier werd aangehouden tot een volgende bijeen komst. Middelburg. De minister van oorlog hoeft bepaald dat met ingang van 1 Jan. a. s. de militaire slachterij al- bier wordt opgeheven. (M. Ct.) St. Nicolaas in den St. Pe, t r u s k r i n g. Dinsdagavond deed de Verwachting tot aan den avond van 15 Dec.: Meest matige, zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig ot geen regen. Weinig verandering van tempe ratuur. groot© kindervriend zijn intrede in den St. Petruskring, waar de kinderen Ider led-en hem met kloppende hartjes ver beidden. De eerbied voor den heiligen, bisschop maakte spoedig voor meer ver trouwelijkheid plaats, vooral toen de ca deautjes voor den dag kwamien, waar mede de kleinen verrast werden. Of ze genoten? Dan moest ge maar eens die stralende gezichtjes hebben gezien I En dan die prachtige tooverlantaiien, die ver toond |Werd! Zelf Pietermanknecht was, boe zwart hij: er uitzag, geen voorwerp meer van schrik, maar het middelpunt der vreugde en heel familiaar hield de kleine schaar een rondedansje rondom Sinterklaas' be diende en klonk lustig het wijsje: „De knecht van Sinterklaas gaat nooit ver loren" enz. Kortom, het was een avond vol succes voor degenen, die hem heb ben op touw gezet en een 'bron van do aangenaamste herinneringen voor d-e kin deren, die ©r aan deelnamen. Tot Armmeester van het R. K. Paro chiaal Armbestuur alhier is benoemd de heer J. J. Remmer. Gemeenteraad van Middelburg. In de heden, Woensdagmiddag, gehou den vergadering van den gemeenteraad van Middelburg weid medede-eling ge daan van de volgende ingekomen stuk ken. Een schrijven van L. Cijsouw, te West- kapelle, (wnarbij dez-e voor den tfld van 30 jaar in erfpacht verzoekt een stukje grond aan de Loskade naast den auto maat van de duinwaterleiding, zulks pm aldaar een weegbrug pp- te richten. - Do begrooting van de v-eroeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer in Walcheren voor 1911, w-elk-e in ontvang en uitgaaf een bedrag aanwijst van f 4535 met een post van onvoor- zien ad f 101,75. Hierna werd (Overgegaan Jot het do-en, van eenige benoemingen en wel ten [eer ste van tw-ee leden van het bestuur dier godshuizen, wegens periodiek aftreden van de heeren E. H. P. Peek en mr, A. A. de Veer. Door het bestuur werden voor de -eer ste vacature aanbevolen de heeren E. II. P. Peek en J. J Schiüter. Voor de tweede vacature werd geen aanbeveling gedaan, daar de heer De Veer als raads lid in het bestuur zitting heeft. De beide aftredenden werden herko zen. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs wierd her benoemd :d-e heer M. Galand, met wiem was aanbevolen de hear J. A. J. Sib- macher Zijnen. Aan de beurt van aftreding als leden van do commissie van toezicht op h-et lager onderwijs waren de heer M. G. Boasson, mevrouw M. J. Bolle-Mulo'ck Houwer, de heer G. H. A. Nonhebei, de heer C. D-. A. Zimmerman, mejuffrouw, M. Callenfels en de heer J. C. Gieben Door de .commissie waren naast deze personen op de aanbeveling geplaatst de heer mr. B. W. F Kronenberg, M. Schoute- Bonthuis, J. C. van der .Harst J.Jzn, R. Borggreve, mejuffrouw H. M. van Vis vliet -en de h-eer H. H. Pilger. Ook van deze commissie w-erden ajl-e aftredenden h-erko-zen. Aan mejuffrouw H. A. de Bats werd op haar verzoek met ingang van 1 Juli 1911 om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan school J. Overeenkomstig ©en voorstel van B. en W. 'werd voldaan aan een verzoek van de bewoners van den Achtersingel om aan dien singel -een gaslantaarn te plaat sen. Beschikt werd over ©en som van f 200 van den post van onvoorziene uitgaven der begrooting vooa- 1910, zulks voor te ruggaaf aan den gemeente-ontvanger van te weinig aan hem afgedragen gelden door den bode bij de plaatselijke belas tingen A. Mol, -die deze op 3 Januari

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1