Kiesvereeiiiging Donderdag 8|December 1D1G Zesde Jaargang. ewe Vergadering Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRHDAGAVOND. FEUILLETON, ELSA. SIHNEWiLAND bo. 145. O December a.s., omst is gewenscht. bibliotheken. Welk weder zullen wij hebben ES. 3 uur in bet „Slot oes. aken. ale Statenverkiezing, ens het Bestuur, G. LAMBERS, Voorzitter. W. VIEN1NGS, Loco-Secretaris. geopend Dinsdagavond krijgbaar gratis voor de eniging, geopend Woens- 3 cent per boek, voor atis verkrijgbaar, en zijn geplaatst in het incentiusvereeniging, ge- 21 uur. Abonnement ct. per boek en per week. gbaar iederen Zaterdag ure bij den koster, Lange per boek 2 cent. e Zusterschool. Te bevra- na de hoogmis. de R.-K. Jongensschool, van lltyj—12VS uur. Prijs week en per deel. ondags van 121 uur, in de Kerk. Prys der boeken 10401 cent per week oven 1040: 21/J cent per el; Illustraties 6 cent per 1. cent per stuk. de R. K. Bewaarschool, pend eiken Zondag en te en Weleerw. Heer Baten- Prjjs per week en per ag na de Hoogmis. jjgbaar aan de Pastorie, l2Vs uur, 2 cent per deel d. ag, onmiddellijk na Vespers dag, onmiddellijk na Vespers in het Patronaatsgebouw, geopend van 1212J/S uur, sr boek. ndag, onmiddelijk na Vespers l1 o cent per deel. ld niet van scènes. Zijn had hem geleerd, liever geven en dan later toch te it hij wilde. Hg gaf daarom ettelyk langzame beweging ug, dat door Ines haastig i. me nu eerst, hoe je daaraan lezen koffer met boeken.'' cht na en mompelde„ik liet Maar enfin, ik had je n." iten we nu weer heen nu weer gewone gelaatsuit- 'aarin ontevredon spot en oor de geheele wereld lagen, sgesteldheid die haar vader onde, maar nog in hoogere en nergens heen, maar Rug- ook hier blijven. Er moeten ines worden opgeB.eld, en er andere dingen te doen die ed in elkaar kan brengen. Hij lijven, al zou 't mjj vyftig- ir kosten." (Wordt vervolgd.) NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 ©ent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie «u Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Alwie, buiten Goes wonende, zich voor HET JAAR 1911 wil abonneeren op de NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT, betaalt voor HET GEHEELE JAAR slechts t'3.50, mits hij dit bedrag vóór 20 Januari 1911 aan de Amfnisfrafie te Goes overmaakt. Hij ontvangt dan HET GEHEELE JAAR de courant FRANCO PER POST, driemaal 's weeks. Wegens het omvangrijk verslag van de Goesche raadsvergadering zagen wij ons genoodzaakt verschillende berichten en een gedeelte der rubriek Binnenland tot een volgend nummer uit te stellen. DE REDACTIE. IUA.M1U IJ II. Het vonnis van Rouaan. Zondag heelt do revolutionaire algemeene arbei dersbond van Roua,an een veigadering ge-, houden, om te protesteeren tegen de ter- doodveroordeeiing van Durand. „Indien hij niet binnen twee maanden wordt vrij gesproken' zoo dreigen «ie revolutionai ren, zullen wij een algemeene staking over. het geheeie land afkondigen." Naar aanleiding van deze vergadering van oproermakers heeft de afgevaardig de Berry, andermaal een interpellatie over het drijven en werken van dezen bond aangekondigd. Bijl deze gelegenheid zal Berry in 't bijzonder de vraag ter ta le! brengen oi er wettelijke maatregelen te nemen zijn om de actie van dezen bond tegen te gaan. 't W are te hopen 1 ULLU1B. De wereldtentoonstelling. Door het uitvoerend comité van de Brusseische wereldtentoonstelling is een statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de wereldtentoonstelling in het geheel be zocht is door 12.9ÜO.QOO personen, .waar van 4.200.000 betalende a 1 franc. De verminderde toegangsprijzen yoor vereenigingen enz. brachten 2o0.0UU fr. op. De abonnementen vain alle soorten 1.350.000 francs. Wat de betalende bezoekers betreft, deze waren verdeeld als volgt: Mei 237.000; Juni 530.000; Juli ÖOd.OüO; Au gustus 1.005.000; September 500.000 en October 450.000. De 14 en 15 Augustus hebben het re- oord geslagen van het getal bezoekers en de ontvangsten. Up die .dagen was bet getal respect. 200.000 bezoekers en de ontvangst 94.000 en 92,000 francs. LAhhll A 1*. Het spoorwegongeluk te W i 1- lesden. Het aantal gewonden is thans op 40 vastgesteld. De trein, waar-op is ingeloopen, zat stampvol zakenlieden, die 73. Nu, dan is de zaak gemakkelijk uit to maken: u biedt hem vijftigduizend dollars en als hij 'tdan nog niet doet, is uw bod te laag, dan moet u meer ge ven of hem laten gaan". ,,'t\Vas zijn eigene manier van zaken doen, die Ines nu toepaste: en waarbij alles tot dollars werd herleid. „Maar met geld alleen komen .vve er- niet", zei Clinton. „Je weet wel, waar om hij met blijven wil". Ines hart klopte en ze luisterde scherp, haar vader de woorden uit den mond radende. „Hij wil tot eiken prijs zijn belofte houden, aan Elsa gedaan om binnen zoo veel tyd terug te zijn". „Nu?" vroeg Ines toen Clinton eein oogenblik zweeg. „Wel we moeten probeeren of Elsa hein niet van die belofte wil ontslaan. Die twee schijnen pp een echt Duitsch- r ^romantische manier aan elkaar gehecht; naar Londen gingen. Velen hunner ston den in de coupé's. De laatste wagen.werd opgelicht en half op het perron gewor pen, zoodat hij door do overkapping van het station beenstuk. In dezen wagen was bijna iedereen min oE meer ernstig gewond. Koning George bijna doodge schoten. Koning George is de vorige week bijna' het slachtoffer geworden van een verschrikkelijk jachtongeluk. De Ko ning was nog laat in het donker aan het jagen te Flemish Farm bij Wind sor, toen plotseling een schot knalde en den Koning een kogel vlak langs het oor suisde. De Koning deed onmiddellijk de jacht staken, zei g:een woord over het voorval, maai- schijnt .onmiddellijk gewe ten te hebben, welke ongelukkige jager hem bijna een kogel door bet hoofd had gejaagd. De Katholieken en de verkie zingen. Hierover schrijft het Handels blad van Antwerpen: Ditmaal hebben Hunne Iloogw. de bis schoppen in Engeland besloten zich in de kiezingen niet in te mengen. In Januari 1.1. hadden zij een vragen lijst opgesteld die vooral de katholieke scholen betrof en, navolgens de candi- daten op die vragen antwoordden, zou den de katholieke kiezers er al of niet voor stemmen. In de gegeven omstandigheden hebben de bisschoppen het stellen dezer vragen overbodig gevonden omdat, ofwel de conservatieven zegepralen en de katho lieke scholen dan geen gevaar loopen, ofwel de liberalen terugkeeren, ten hoog ste met hun tegenwoordige sterkte, en zijl dan te veel afhangen van de Iersche nationalisten, om iets togen het katho liek onderwijs te ondernemen. Bijgevolg hebben al de katholieke kie zers hun vrijheid bewaard en stemmen zij1 volgens hun politieke overtuiging, die met hun geloof niets te stellen beeft. Zelf is het Handelsblad van Antwer pen op de hand der liberalen (een naam die in Engeland oen geheel anderen klank heeft dan in België en Nederland). Het schrijft De liberalen hebben zich nu eenmaal ingespannen om aan Ierland Home Ilule te schenken en het is diep betreurlijk dat de unionistische katholieken met den hertog van Norfolk aan 't hoofd, zich in dezen kiesstrijd onderscheiden als de meest onverzoenbare vijanden van het zuster-eiland. Nu de Engelsche katholieken, hun bis schoppen erkennen het zelf, van de li beralen niets meer te vreezen hebben voor hun scholen, zou het voor hen een plicht moeten zijn te stemmen voor de liberalen, die reeds den voor hen sma- delijfcen koningseed afstemden en nu vol doening willen schenken aan het katho lieke Ierland. In alle geval, indien wij1 katholiek kie zel- waren in Engeland en wij hadden nu, in de tegenwoordige omstandigheden, te kiezen tusschen een roomsehen anti- Iprschgezinde en een proteslantsohen Home-Rule, wij1 zouden op dezen laatste laten we van idie overdreven ideeën ge bruik maken. En nu wou ik vragen, om dat jij Duitsch kent beter dan ik, ten minste als het pp schrijven aankomt, om voor mij een brief op te stellen, waarin wordt gezegd, dat ltuggiero's toekomst hier het allermooiste belooft wat ooit een ingenieur zonder kapitaal heeft kun nen bereiken en dat hij die vooruitzich ten weggooit, omdat hij meent gebon den te wezen door een belofte, die hij: aan haar heeft gedaan. Maar dat zij hem daarvan moet ontslaan; je kunt er dam wat mooie praatjes hijmaken van echte offervaardige lieden, die zichzelf weet te verloochenen en zoo een en ander wat je wel uit een roman kunt overschrij ven". Ines keek haar vader nadenkend aan. Er kwamen gedachten en gevoelens in haar op, die ze zelve niet zou kunnen omschrijven, maar die haar ontroerden zoodat ze bleek werd, opstond en weer ging zitten. „En wie moet dien brief onderteeke nen?" „Nu, doe jij dat zelf maar". „Dan zal ze boos worden". „Zooveel te beter; wellicht gaat ze onze stem uitbrengen. Katholiek zijn, is ook rechtvaardig' zijn en stemmen voor de menschen, 'die eeuwenlang uw katholieke Iersche broe ders hebben verdrukt en uitgezogen, wil len dat deze toestand voortdure, dat is onrechtvaardigheid. En daarom alleen gaat het in deze kiezingen alleen onze sympathie naar "de Engelsche liberalen en vormen wij wen- schen voor hun overwinning. BItüLABI». Tegen de revolutie. Volgens een bericht in de „Times" worden te Moskou, Kiew en andere plaatsen voortdurend ver dachte personen door de politie in hech tenis genomen. Deze maatregelen staan in verband met de ontdekking van een over Rusland ver. spreide revolutionaire organisatie. Door opening van brieven, die in beslag ge nomen waren, heeft de overheid kennis gekregen van het bestaan van dezen re volutionairen bond. SP AM JE. Mgr. Vico te Barcelona- Ter ge legenheid van de vijfde Sociale Week, to Barcelona gehouden, is de nuntius, Mgr. Vico, Zaterdagmorgen te Barcelona aangekomen. Aan het'station werd hij door duizen den Katholieken met geestdrift ontvan gen. Mgr. presideerde jie feestvergade- ring en werd door de vergaderden le vendig toegejuicht. ZlUlSEKIiAM). Twaalf personen in de sneeuw. Volgens een radio-telegrafische mede- deeling van het klooster op den St. Ber nard zijn sedert acht-en-veertig uren twaalf personen door een vreeselijken sneeuwstorm ingesloten. De telegraafpa len zijn omvergeworpen. De weg naar Savoie is onbegaanbaar. 1* U 1 'I S C 11JL A A O. Hot Beiersche episcopaat en de pers. Het „Würzburger Diüzesan- blatt" publiceert een herderlijk schrijven van het gezamenlijke Beiersche episcopaat aa,n de geestelijkheid, dat Zondag in alle kerken is voorgelezen en voortaan elk japr den derden Zondag in October van den kansel moet afgelezen worden. In dit schrijven waarschuwen de bisschop pen met alle kracht tegen het lezen van slechte bladen en wijzen met nadruk op het gevaar, dat voor geloof en zeden daaruit ontstaat. „Wij smeeken en bezweren u, zoo zeg gen zij, laat toch niet het vreeselijke wee over u komen, dat de Heer en Hei land heeft uitgesproken pver den erger nisgever. Luistert daarom naar de stem van uwe herders, ,wien de zorg voor uw zieleheil verplicht tot deze ernstige waar schuwingen. Verban uit uw huis alle bla den, kranten, kalenders, boeken, brochu res enz., die (het er op toeleggen, ge- onderstellen dat jij met Ruggiero's me deweten schrijft en dan is de zaak met een uit". Clinton lachte genoeglijk over wat hij in zichzelf als zijn mooiste en best ont wikkelde eigenschap preeszijn praktische menschenkennis zooals hij haar noemde die tot regel had: „bereik je do,el langs den koristen weg dien je kunt vinden en vraag niet of daar ook „verboden toe gang" staat". „Dus die zaak is in orde; jij schrijft". Ines antwoordde niet: met haar ge wone haastige voortvarendheid .was ze reeds bezig de bewoordingen van dezen brief te ontwerpen zoodat ze nauwelijks merkte dat haar vader reeds was heen gegaan. 'tWas eigenlijk, bedacht ze zich, heele. maal niet noodig in 't Duitsch te schrijven, Elsa kende ook Fransch en Italiaansch, en ze had Duitsch altijd zulk een ver velende taal gevonden, zoo zwaar en taai, waarin de gedachten altijd langzaam en deftig moeten gaan zonder ooit vluch tig te kunnen springen ©n vroolijk dan sen. Ze zou maar Fransch schrijven. Ze had trouwens plotseling een voorliefde voor Fransch gekregen, door dat boekje. loof en zeden pn den eerbied voor ker kelijk en wereldlijk gezag te ondernjij- Te Friedrichshafen is ©en Fransch ka pitein in hechtenis genomen. De man staat onder verdenking van spionage. De Kölnische Zeitung opent een ru briek „bedorven levensmiddelen" en be gint daarin te vernielden, dat te Pots dam 500 man van de lijfgarde-huzaren ziek zijn geworden onder verschijnselen van lichte vergiftiging. Intijds verstrekte medische hulp heeft echter alle gevaar bezworen. Als tweede op (de lijst staan een aan tal Berlijners, die jiit het buitenland af- komstge margarine hebben gegeten en ten derde wordt gemeld, dat te Spandau drie kinderen, die de, naar aanleiding van de uitgebreide vergiftiging in Hamburg wel bekende, Backamargarine van de firma Mohr Co. hebben gebruikt, ziek zijn geworden. Het lijstje sluit met de vierde mede- deeling, dat bijna 100 man van de equi page van de Gambetta onder verschijn selen van vergiftiging ziek zijn gewor den, maar spoedig weer hersteld zijn. Er is een onderzoek ingesteld, of bedorven voedsel of vuil keukengereedschap1 de oor zaak is geweest. Een speelgenoot van Prinses Juliana. Het tweejarig dochtertje van jhr. Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, vertoefde Zaterdag middag geruimen tijd in het Koninklijk Paleis, ais speelgenoot van Prinses Ju liana. (Tel.) Een benoeming. Reuter seint uit Brussel d.d. 5 Dec. Graaf de la Faille, thans raad van legatie bij het Belgisch gezantschap, te 's Gravenhage, is benoemd tot Belgisch gezant te Tolcio. Treub-hulde. De correspondent van het „Hbl." te Batavia seint dat het voorloopig comité, waar-van de heeren dr. J. C. Konings berger en H. J. Wigman deel uitmaken, een beroep heeft verspreid voor de stich ting van een laboratorium voor buiten landse!» natuuronderzoekers als hulde aan de nagedachtenis van prof. Treub. Kustverdediging. Reuter seint uit Brussel: Ernest Nys, hoogleeraar in het inter nationale recht aan de universiteit vaal Brussel, heeft, in een interview 'door de Dernière Heure, inzake den fortenbouw te Vlissingen, als zijn meening te ken nen gegeven, dat Nederland geen recht heeft, een bevriende vloot van ©en land genoot van België te beletten, de Schel de op ta varen. Die „XXe Siècle" bevat een artikel over bovenstaand onderwerp, Waaraan wy ©en en ander ontleenen. Waar was dat? Had haar vader het dan toch weer meegenomen? O neen, geluk kig daar was het. Hoe onzinnig dat zij;, miss Clinton, de meest lichtzinnige van de geheele kostschool, en dan nog wel op een hoog-niodern pensionaat, waar van godsdienst geen sprake was geweest, dat ziji nu opeens zich zoo kon hechten aain dit bespottelijk hoekje, dat onzinnig ;was van ouderwetsche bravigheid 1 Waar ging het ook weer over? O ja, over 't geluk. Ze moest het toch eens even doorbladeren. Daar was het tweede hoofdstuk: „Over het geluk van anderen". Hoe het kwam wist ze niet, maar plotseling was het haar of ze hier iets zou vinden in ver hand met haar gemoedsgesteldheid en met don brief dien ze ging schrijven. „Wat is naast het oprechte streven om God lief te hebben hoven alles, ook boven zich zelve, een noodzakelijke voor, waarde, mijn lieve dochter, om het ge luk te kunnen bereiken?" „0 moeder ik weet wat gij zeggen wilt; wijl moeten evenzeer streven naar het geluk van onze medemenschen". „Is het gemakkelijk om dezen plicht te vervullen?" Verwachting tot aan den avond van 8 Dec.: Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind. Nevelig tot betrokken lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. De schrijver van dat artikel betreurt het, dat de Belgen meenen, dat Holland geen recht heeft Vlissingen te verdedigen, daar dat gevaar oplevert voor België. „Ik betreur het, dat de Belgen aldus denken, want hiermede willen wij weer ■een erbarmelijke doctrine in zake inter nationaal recht doen herleven: hel recht der volken zich te mengen in de binnen- landsche zaken van een Staat, om hun eigen beweerde belangen te redden. Dit is een leer, die slechts vergissingen en onrechtvaardigheid heeft voortgebracht, een leer, die slechts in dienst van den sterke tegenover den zwakke werd ge steld om aan egoïstische belangen te vol doen en die wij, Belgen, wel de laatsten, moesten zijn pm te willen inroepen, daar wij er zeiven te vieel van geleden hebben. Iedere staat heeft een onomstoatbaar recht zijn verdediging in te richten zoo als hij wil in di© volheid van zijn onaf hankelijkheid. Zoo ooit dit recht moest miskend worden, zou België er het eerst aan toe zijn onder zijn ruïnen ineeu te storten. Daarom moeten we in deze zaak de au tonomie van Holland eerbiedigen, welke ook de gevolgen van het plan voor pnze militaire situatie mogen zijn". „Maar" zoo gaat de schrijver voort „deze gevolgen zijn zoo treurig niet; integendeel". „België zelf vreest den een of anderen, keer een. vijandelijke vloot de Schelde te zien opvaren; dat gevaar is zoo reëel en wij zijn zoo vast besloten den toe gang te verhinderen, dat vve onze forten zoo ver mogelijk haar voa-en geschoven hebben tot tegen de HoIIandsche kust. En thans deelt Holland onze vrees; het versterkt onze positie door wat uit ons oogpunt kan beschouwd warden als een vooruitgeschoven linie, die onze gevaren en den last der verdediging van de rivier afwendt. En dan reclameeren wij nog! Daaik ©n gelukwenschen zijn we aan Holland ver schuldigd, nu 't eindelijk het gemeenschap pelijk gevaar- heeft leeren inzien. De HoI Iandsche Schelde levert, daar zij open is, een gevaar voor België op. Met name laait zij toe, dat een vloot ap haar linker oever troepen zou kunnen ontschepen om Vlaanderen te bedreigen. Het plan dient dus onze belangen. M. Peil van het Kamerdebat. Onder de allerbeste Kaïneroverzichten in de groote liberale pers behoort stel- tig dat van „De Nieuwe Courant", ook omdat de redactie van het hoofdorgaan eener fractie, die vaak een afwijkend standpunt inneemt in de vrijzinnige con centratie, zich wel eens de weelde ver oorlooft van een eerlijke, rondborstig- „Neen, het is zeer moeilijk, maar God die zoo groote liefde aan de menschen, •bewezen heeft, wil ons gaarne als we Hem daarom vragen, de kracht daartoe geven". Nog nooit in haar geheele leven had Ines zulk een wonderlijke emotie door leefd eenerzijds een afkeer en haat van al deze dingen, die zoo geheel streden met de begrippen waarin en waaruit zij leefde, een soort verachting voor dege nen die met zulke avontuurlijkheden vain jonge meisjes oude vrouwen trachten te maken, doch daartegenover oo'k een vaag opkomend besef dat hier waarbeden wer den gezegd, die werkelijk wel eens den weg konden wijzen naar het geluk. En dan als ze weer gelooven wou, dat het on zin was en dat haar vader gelijk had, dat het hoekje maar moest worden ver brand, dan kwam weer de gedachte aan haar moeder, die blijkbaar berouw had gevoeld niet heter naar wat hier geschre ven staat, te hebben geluisterd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1