Mo. 144. Dinsdag 6 December 1910 Zesde Jaargang. Dankbare Hartjes. BUITENLAND. SiNNENiAND, UIT ZEELAND. NIH MME ÜW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Varonhnat ollrnn MA AlinAP U/DCUQnAP an VDIII1 AGAUnilü Reclamebenchten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pnja. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. !Cl8ülll|Hl BIKcIl ITIHHI1UHU-, nUtnOUHU' Ell IIlliUAUMIUI1U. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Advertentiën worden ingewacht op Maandag «n Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, woirdt 2 X berekend. b»lf drie en Vrijdag vóór een uur '«namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209» GOES. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. 1 r i !i i i i i j Alwie, bulten Goes wonende, zich voor HET JAAR 1911 wil abonneeren op de NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT, betaalt voor HET GEHEELE JAAR slechts f3.50, mits hij dit bedrag vóór 20 Januari 1911 aan de Aministratie te Goes overmaakt. Hij ontvangt dan HET GEHEELE JAAR de courant FRANCO PER POST, driemaal 's weeks. Wat zullen er dezer dagen weer veel kinderhartjes dankbaar kloppen! Dagen zijn voorbijgegaan van lang en bang verbeiden. Nu zien ze opeens al het schoons en het zoets, dat hun de goede kindervriend St. Nicolaas heeft gebracht. Dan trilt hun stem, da,n schittert hun oog, dan barst, na 't eerst moment van stom verbaasd staan, hun dolle vreugd in luid gejubel los. Den ouders, getuigen van zooveel ge luk, glijdt over het gelaat een blijde glim lach van voldoening; zelf genieten ze van het genot hunner kinderen. Die toch zoo dankbaar zjj:n. Nu moesten ze nog eens weten, de kleinen, met hoeveel ernstige zorg hun dit geluk werd voorbereid, wat een op offering het vader en moeder soms kost, het aan hun kinderen te verschaffen. En dat ze wel eens niet dan na moeilijk weifelen en lang beraad besloten, toch maar aan het lijstje van verlangen te voldoen. Toch, lezer o£ lezeres, gij stemt het wel toe, niet waar, wanneer ge terugdenkt aan die zonneschijn-daagjes uwer prille jeugd, dat het eigenlijk slechts zeer zwak ke bewijsjes waren der zoo standvastige, zoo allerkrachtigste liefde der ouders voor hun kinderen. Die immers onbeschrijfelijk is. Die van nature in het ouderhart ge stort, veredeld eu verheven door do heer lijke leer des Christendoms, nimmer op houdt 'te waken en te zorgen voor het heil der panden, door God hun toever trouwd. Die toeziet bij de eerste wankelende stapjes van het kind, doch ook bij de gewichtige, dikwijls gevaarvolle schreden door zoon .of dochter gezet op de loop baan des levens. Die levendig blijft, ook wanneer in het hart van hun kind de liefde tot de ouders sehjjnt te sterven, ook wanneer hun goedheid met ondank Wordt beloond. Hetgeen helaas al te dikwijls gebeurt. Want de zoon of dochter, door het ouder lijk zweet gebracht tot eene hoogere po sitie in de maatschappij, meent zich soms te moeten schamen over hen, wien hij of zij alles te danken heeft Wie beschrijft dan het leed, wie schetst het hartzeer, dat ouderhart aangedaan? Doch gelukkig er zijn ook schitterende voorbeelden van het tegendeel, dat de grijze vader, ide afgeleefde moeder door hun kinderen omringd worden met har telijke liefde en teedere zorg, jaren lang tot op een hoogbejaarden leeftijd de dood hun oogen sluit. Dan pas kan men van dankbare harten spreken, en 't is een teeken van het wijs beleid der hoogste wetgeving, dat zulken harten op hun beurt dat zoet geluk is weggelegd. M. ITALIË Een pauselijk verbod. Vrijdag is, naar aan de „Köln. Volkszeitung" ge meld wordt, het reeds aangekondigde be sluit verschenen van de H. Congregatie van het Consistorie, betreffende het deel. nemen door geestelijken aan financieel© operaties. In dit stuk wordt èn aau wereldgees telijken én aan ordesgeestelijken verbo den bestuursfuncties te aanvaarden in economische instellingen, zooals volks banken, landbouwbanken enz. De H. Stoel wenscht, dat (de geestelijkheid levendige belangstelling toone voor dergelijke or ganisaties die de stoffelijke welvaart des volks bevorderen, "doch verbiedt hun voor zitter, directeur, secretaris, penningmees ter enz. ervan te zijn, wijl zulke func ties niet passen bij de priesterlijke roe- 1. I.: lr; J i- I...' ping, die los moet blijven van alle finan- cieele operaties. Geestelijken, die zulk eén functie bekleeden, moeten die binnen vier maanden neerleggen. PP1TSCHL A ND. Do Paus aan kardinaal Fi scher. De „Kirchliche Anzeiger" voor het aartsbisdom Keulen publiceert een schrijven van Z. H. den Paus aan Mgr. Fischer, aartsbisschop van genoemd dio cees. In dit schrijven wordt den Keul- schen kerkvoogd de grootste lof gebracht voor diens herderlijk bestuur en wordt de bloei van het godsdienstig leven als mede de echt-katholieke geest zijner dio- cesanen hoogelijk geprezen. De II. Va der schenkt den kardinaal-aartsbisschop en den hem onderhoorigen geestelijken en leeken die verzekering zijner bijzondere dankbaarheid en vaderlijke toegenegen heid voor hun trouw en liefde jegens den godsdienst en den H. Stoel. PORTUGAL. Stakingen. De correspondent van die „N. Itott. Cou rant" schrijft uit Lissabon over de daar heerschendie stakingen o. a. het volgende: Er heerscht hier na de omwenteling zulk een geest tot staking, dat, vóór allie vakken een staking doorgemaakt hebben, vóór alle werklieden lotsverbetering kre gen, er géén kans is op het komien van een geregeldien toestand. Het is eenvou dig een manie, een koorts; alles wil nu de republiek gekomen is (en niet ten onrechte) lotsverbetering. Het voorloopig bewind zit daardoor echter aan alle han den gebonden, heeft geen tijd, nóch macht om wetten ten algemeenen nutte en tot sociale verbetering af te werken en uit te vaardigen. Vooral de nieuwe minister van openbare werken, Brito Camacho, is met zijn neus in het vet gevallen! Zij|n voorganger in het voorloopig bewind, die als gezant naar Brazilië gegaan is, heeft het gemakkelijker. Het schijnt hier wel een soort sport ge worden, het zich verzetten tegen macht hebbers! Zelfs scholieren zweren samen tegen hun leeraren. Kenteekenend is daar voor de opstand der leerlingen van de landbouwschool te Santarem. Die kwa jongens hebben maar ovien het huis van den juist afwezigen directeur bestormd, do zich daarin bevindende wapenen ge roofd en een rijtuig, waarin men dacht dat de directeur terugkeerde, bestookt. Daarna hebben zij zich in de school ver schanst, en niet vóór de politie aanrukte zich overgegeven. Een revolutietje in 't klein Dat do voorloopige regeering niet de handen in het haar zit is geen wonder, te meer waar haar, buiten deze stakingen nog andere moeilijkheden in den weg ge legd. worden, zelfs door partijgenooten, met den revolutie-held Machado Santos aan het hoofd. Daarover wil ik het later hebben. Men schrijft dezen revolutie-man, vroeger 3e administrateur o.p leen oorlogs schip, den wensch toe chef van het gan- scho legerzelfs president te willen worden. Dezie geruchten laat ik echter voor wat zij zijn. In zijn blad, do Intran sigente, sputtert hij echter al lustig op het tegenwoordig bewind't heeft er allen schijn van of hij' dit wil doen vallen. Geen wonder, dat al deze omstandigheden niet nalaten den toestand te verergeren, een crisis te verhaasten. En toch draaft het werkvolk door de straten, zingend de Portuguesa, onder den kreet „Viva a republica!", hoewel het bezig is het leven dier republiek uit alle macht te ondermijnen. FBANKBU K. Do zaak van den voormaligen boedel- beredderaar Duez, die, zooals men zich zal herinneren, terecht stond wegens be- driegelijke handelingen bij de liquidatie van de goederen van geestelijke vereeni- gingen, is naai' de jury verwezen. Duez wordt beschuldigd van vervalsching van stukken, gebruikmaking van vervaischte stukken en verduistering. Tegelijkertijd is de zaak van zijn secretaris, Martin Gau- tier en tegen twee andere medeplichti gen, Lefèvre en Breton, naar de jury verwezen. En 't geld is weg. Maar 't is nu gelukkig toch niet meer in clericale handen. Ze zouden 't maar voor liefdadigheid besteden! ItlSLA.M». De keizerin. Hoewel de gezond heidstoestand van de Tsarina belangrijk verbeterd is, dringen de artsen er op aan, dat zij een gedeelte van den win ter aan de Riviera zal doorbrengen. Beambten van het hof hebben reeds opdracht gekregen een villa, voor de Tsa rina te huren. AHKKIKA. De aanslag op Gaynor. De Ier Jamer Gallagher, die op 9 Augustus een aanslag pleegde pp Gaynor is dezer da gen voor (ien rechter verschenen. Thans gaa,t echter |de zaak alleen over de ver wonding van ,den commissaris Edwards en over het dragen van verboden wa penen. De aanklacht voor den aanslag op Gaynor komt pas ria een jaar in be handeling. Ontsporing. De express van Kan sas City naar St. Louis ontspoorde bij Lamoute en viel van een hoogte van 25 meter. Twee slaapwagens vielen om. Desondanks is niemand gedood, maar 20 personen werden gewond, waarvan eeni- gen ernstig. TWEEDE KAMER. Vrijdag werd voortgezet het algemeen debat over de begrooting van buitenland- sche zaken. Met betrekking tot de quaestie van de Scheldeversterking betoogde de heer Van Karnebeek dat wij absoluut vrij1 zijn for ten te bouwen. De heer Van Nispen oor deelde het beter om deze quaestie te laten rusten. De heer De Beaufort' oordeelde dat wij volkomen vrij zijn om de VVester-Schelde te versterken, doch hij achtte zulks niet noodig. De heer Van Idsinga betoogde dat men in Scheldeversterking niets anders moet zien dan een onderdeel van onze kust- defensie. Dr. Kuyper verklaarde pertinent in de Van Heeckeiien-zaak steeds de waarheid gesproken en geschreven te hebben, meer zeggen zou plichtsverzaking zijn. Minister De Marees verzekerde met be trekking tot de Van Heeckeren-zaak, dat er geen feiten zijn die wijzen op eenige inmenging van een vreemde mogendheid op onze binnenlandscbe aangelegenheden. De Haagsche correspondent van de „Tel", schrijft: Naar ik verneem ligt het in het voor nemen om na het Kerstrecès door de Tweede Kamer in het openbaar allereerst te doen behandelen de wetsontwerpen tot wijziging van het successierecht en tot bestrijding der openbare zedeloosheid, ter wijl ook zal worden voortgegaan met het ontwerp-Bakkerswot, hoewel hier en daar vermoed wordt, dat voor dit ontwerp een nieuw afdeelingsonderzoek zal noodig zijn, wanneer de beperking van den ar beidsduur er in wordt opgenomen. De Katholieken ,en de benoemingen. Het „Handelsblad" schreef een dezer dagen, dat er nog altijd betrekkingen zijn, die men niet aan een katholiek mocht toevertrouwen. Naar aanleiding van deze uitlating zeide de heer De Stuers in de vergadering van j.i. Woensdag: „Trouwens hoe moeilijk de Katholie ken het soms hebben en hoe het met de denkbeelden van overigens verlichte menschen op dit punt gesteld is, heb ben wij dezer dagen nog kunnen zien, toen een paar groote organen van de pers zich niet hebben ontzien, ook naar aanleiding van hetgeen door mij was aangevoerd, te zeggen, dat er toch al tijd zékere betrekkingen overblijven, die, uit historisch, politiek eu internationaal oogpunt, niet aan oen Katholiek mogen worden toevertrouwd. Dat zijn dus be trekkingen, waarvoor art. 169 der Grond wet blijkbaar niet is geschreven. Is het de betrekking van cipier eener gevan genis of die van Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië Is ide laatste onder stelling juist, (dan wil ik hun al vast onder het oog brengen het geval van lord Rippon, vice-koning van Engelsoh- Indië. Rippon is grootmeester van de vrijmetselarij 'in Engeland geweest; toen heeft hij het ergste gedaan, wat een grootmeester der vrijmetselarij kan doen: hij heeft zijn ontslag genomen en is kar tholiek geworden. Ik heb dat kort daarop een vriend van mij, die een groot vrijmetselaar was, on der den peus geduwd om hem te plagen, en ik kreeg toen ten antwoord: „och dat beduidt niets; die man is een beetje zwak van hoofd", en waarachtig, twee jaar daarna wordt hij door een liberale Regeering benoemd tot vice-koning van Indië! Een mooi voorbeeld om courage te geven aan hen, die zich door geen vooroordeel-en willen laten leiden." Bakkersnachtarbeid. Men meldt ,ons uit Haarlem: Naar aanleiding ;van de door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del in ide Memorie van Antwoord op het ontwerp Bakkerswet .opgewekte voorstel ling ais .zouden het klem- en middenbe drijf den Minister in zijn streven naar Afschaffing van Nachtarbeid in de bak kerijen steunen, hebben eenige patroons uit het ^Middenbedrijf het initiatief geno men tot de oprichting van eene „vereeni- ging van broodbakkerspatroons uit de Luxe-gemengde- en middenbedrijvers." In eene circulaire waarin de Bakkers patroons tot aansluiting aan deze vereeni- ging worden opgewekt, wordt gewezen ophet feit, dat de meening, dat alleen het groot-bedrijf is tegen de wet op de atschaffing van den nachtarbeid, be rust op eene dwaling, die echter begrijr pelijk is, daar men het Bakkers-Comité meestal aanzag jajs vertegenwoordigende uitsluitend het grootbedrijf. Oude de bezwaren, die de Vereeniging tegen ide wet heeft, worden genoemd de nadeel-en die de gemengde bedrijven (brood-, beschuit- en banketbakkerijen) van de wet zullen ondervinden; het niet mogelijk zijn van uitbreiding dier bak kerijen, het groote nadeel van de Luxe bakkerijen concurrentie door Belgische en D-uitsche bakkers die 's-morgens vroeg Nederland van versch brood zullen voor zien en tenslotte het verbod van arbeid door den patroon zelf. Het Bestuur der Vereeniging stelt zich voor bij nader door de afgemeene ver gadering vast te stellen adres, zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten Generaal. Voorzitter der Vereeniging is de heer 11. Franken Jr. en secretaris de heer G. H. Japikse, beiden te Haarlem woonachtig. W. A. Baron van der Feltz. f Te Assen is Vrijdagnacht op 86- jai'igen leeftijd overleden W. A. ba ron van (Ier Feltz, oud-lid der Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad- Verder was de overledene oud-burge meester van Assen en bestuurslid van tal van instellingen. Ontsporing. De personentrein, welke te 6.05 's mor gens van Kerkrade-Rolduc naar Sittard vertrekt is Zaterdagochtend in het sta tion Spaubeek ontspoord. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet voorbeide sporen werden door dit ongeval ver sperd. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de sporen weer vrij te ma ken. Treinongeluk. Zaterdagmorgen te negen uur zijn te Nieuwieschans pen locomotief en drie wa gens ontspoord. Een remmer, Sjioek geheeten, en een hoofdconducteur weiden gewond-. Er is eenige materieele schade.- De dienst is hersteld. Bevordering van politiek partijleven. In een advertentie in de „Nieuwe Am sterdammer" worden kolen bij: „nette en prompte bediening" aanbevolen onder deze zeer aanlokkelijke toevoeging: „Da mes en heeren leden van de Vrijz.-Dem. Vereeniging genieten extra-provisie." Welk weder zuilen wij hebben? Verwachting tot aan den avond van 6 Deo.: Meest matige tot krachtigen, Zuidoostelij ken tot Zuidelijken wind. Zwaarbewolkt of betrokken lucht Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur Wij maken belanghebbenden in het kies district Goes attent op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Centrale Roomscb-Katiiolieke Kiesvereeniging die tegen aanstaanden Zaterdag eene buitengewone algemeene vergadering heeft uitgeschreven. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier verzond gedurende de maand November 1910, 1172 telegrammen, ontving er 1134, opgenomen en verder geseind werden 1820, totaal 4126. Gesprekken. Uitgaande 849, inkomende 951, overgenomen 2212; locaal 686; totaal 4608. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegrammen. Ver Ont Kantoren, zonden. vangen. Tot. Baarland 32 36 68 78 97 175 Ooljjnsplaat 52 63 116 Driewegen 11 34 45 Bllewoutsdijk 's Gravenpolder 52 30 82 68 75 143 's Heer Arendskerke 72 82 154 's Heerenhoek 45 49 94 's H. Hendrikskinderen 12 11 23 Heinkenszand 41 64 105 Hoedekenskerke 43 44 87 Kamperland-, 71 71 142 Kapelle 128 140 168 30 28 58 Kioetinge 42 42 84 Kruiningen 47 75 122 Kwadendamme 21 18 39 Nieuwdorp 29 36 65 19 24 43 Oudelande 36 32 68 36 50 86 Rilland 46 77 123 37 78 73 123 Wissenkerke 24 24 48 Wolphaartsdjjk 136 136 272 Gesp rekken Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Tot. Golijnsplaat 49 29 78 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 10 2 12 51 26 80 Kapelle 70 64 134 Kruiningen 36 23 59 10 47 92 Wissenkerke 24 10 ,34 Zeeuw. Inbraak. Te dezer stede liep he denmorgen het gerucht, dat Zaterdag nacht j.l. .in de goederenloods der Staats spoor alhier zou zijn ingebroken en een groot aantal pakjes zouden zijn meege nomen. Te bevoegder plaatse informeerende vernamen wij, dat inderdaad in den nacht van Zaterdag pp Zondag een ruit van het kantoorraampje is ingedrukt en langs die opening oen inbreker (of meerdere) is binnengeklommen. Op het kantoor heeft hij: een lade van een tafel open getrokken, doch noch de geldlade, die met twee sloten was gesloten, geforceerd noch iets weggenomen van hetgeen er stond (o.a. een geldkistje met wat kas geld.) in de goederenloods bleek na ge houden controle door den ladingmeester alles in (de beste orde. Niets was ont vreemd, geen enkel pakje zelfs bescha digd. Alleen wordt vermist het hangslot van het hek, dat toegang geeft tot het ter rein. Vermoedelijk is dit door den nach telijken bezoeker weggeworpen. Verder mist men elk spoor, dat op heldering zou kunnen geven over deze geheimzinnige zaak. Toch leert ook dit geval weer hoe goed men doet zich tegen inbraak te verze keren. De Nederlandsche Lloyd te Am-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1