Naar wij vernemen wordt door onze Katholieke ingezetenen vrij druk ingetee- kond op het liturgisch zang- en gebeden boek: Het godsdienstig Leven, dat door de Belgische paters Benediktijnen wordt uitgegeven met het doel om de Katho lieken van eiken rang en stand inniger te doen deelnemen aan onze heilige mysteriën, bijzonder aan het II. Misoffer-. Moge dit verblijdende resultaat de achter blijvers aansporen alsnog het inteeken- biljet met hun naam te voorzien. De dames der Sint-Elizabethver- eeniging, die met het ondersteunen van behoeftige kraamvrouwen zoo'n sclroonen charitatieven arbeid verrichten, zullen morgen (Donderdag) namiddag gaarne een druk bezoek verwachten op hei slot Oost ende, waar de goederen, voor hare pro- tegées bestemd, in een zaal zullen ge ëxposeerd zijn. Wij vertrouwen, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om hun sympathie voor deze schoone en nut tige vereeniging a,a.n den dag te leggen. Middelburg De verkiezing van een lid van den raad voor het tweede kiesdistrict, ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer mr. B. Fruin, is bepaald als volgt: candidaat- stelling 29 November, stemming zoo noo- dig 6 December en herstemming 13 De cember. Evenals in de groote plaatsen zijn thans ook langs de lijn dor eleotrischo tram MiddelburgVlissingen bordjes aan gebracht, aangevende de stopplaatsen. Chrysanthem um tentoon- stelling. Op de Chrysanthemumten toonstelling te Middelburg zijn door de jury de volgende punten toegekend a. voor de inzending b 1 o e m w erken: aan W. Chr. Noske gemiddeld 33 punt; aan A. J. Witte, Vlissingen 623/30 punt; aan Mej. C. Guzot 72/5 punt. b. Voor afgesneden bloemen: J. A. II. Baljeu 9 punten; C. J. Stomps 8 punten. c. Voor planten in pot: aan C. den Hol lander-, Oostkapelle (31 stuks) gemiddeld 8i/3 punt; J. Puype, Vlissingen, tuinbaas bij den heer J. van Raalte (33 stuks) 71'3 punt; L. de Priester, Kou lekerke, tuinbaas bij Graaf van Lijnden (54 stuks) 61 punt; J. A. H. Baljeu (36 stuks) 6 punten; J. M. Jansen, Koudekerbe, tuinbaas bij Mevr. van Doom (24 stuks) 5 punten; J. Goed- bloed (10 stuks) 4 punten; R. E. Hat- tink (141 stuks) 3 punten; C. Bosschaart (12 stuks) 1 punt. De jury voor bloemwerken bestond uit de dames Plasschaart-van Dam te Veere en Elout-Drabbe te Domburg en den heer C. J. Stomps te Middelburg. Voor planten en afgesneden bloemen was het oordeel toevertrouwd aan de hee- ren D. Witte, Vliss'ngen; G. de Wit en A. M. van Heyl, beiden te Middelburg. Bij ons bezoek hedenmorgen aan de thans geheel gereed zijnde tentoonstelling kwamen wij nog meer dan gisteren tol do overtuiging, dat bier heel wat moois is bij elkaar gebracht. In een openbare vergadering der vrjjzinnig democratische kiesvereeniging alhier zal Donderdag 24 dezer als spre ker optreden de heer mr. F. A. van Engen uit Utrecht, met het onderwerp; Onze re geering en het wetsontwerp inzake de kustverdediging. Professor Mr. R. Fruin heeft Maan dagmiddag met het uitspreken eener rede zijn hoogleeraarsambt in de encyclopaedic der rechtswetenschap en in het oud-vader- landsche recht aan de Universiteit van Amsterdam aanvaard. Vlissingen Maandagavond brandde bij den landbouwer IV. B. Brielsman, wo nende aan het Midden Reduit, een hooi- schel faf. Oorzaak onbekend. (M. Ct.) Maandagavond is met do dagmailboot alhier aangekomen de oude Generaal Boot van het Leger des Heiis. Men kan goed aan hem zien dat hij oud begint te worden, want bij het naar den trein gaan, werd hij door zijn adjudant onder steund. Hij vertrok met dien Duitschen trein, die naar Berliin loopt. Zierikzee. Dinsdagmiddag geraakte we der een kind te water in de Oude Haven. Met moeite werd het op 't droge ge bracht. Wat meer voorzichtigheid zij der jeugd toch geraden! Maandagavond hield het plaatselijk comité der K. S. Actie eene vergadering, welke door vele belangstellenden werd bijgewoond en zeer geanimeerd verliep, daar de verschillende punten der agenda van alle kanten werden bekeken en be sproken, vooral punt 5, dat liep over plannen van een eventueel op te richten Kruisverband. Het uitvoerig verslag dezer belangrijke vergadering zullen wij onzen lezers in het volgend nummer dezer courant aan bieden, daar overvloied van nieuwsberich ten de plaatsing van dit verslag op heden, hoezeer ook tot onzen spijt, ondoenlijk maakt. lerseke. A. s. Zondag zullen voor het eerst de Godsdienstoefeningen weer wor den gehouden in bet gerestaureerde kerk gebouw der Geref. Kerk. De derde motor-korstoomboot zal hier volgende week arriveeren. Zij is ge bouwd voor rekening der fa. H. Nekker en Ca Haar naam zal zijn „Do Tijd". Wolfaartsdijk Maandagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" een algemeene vergadering in de zaal van dhr. S. Berrevoet. O.m. werd door het bestuur medegedeeld, dat door de rneis- jesveroeniging „Arbeid Adelt" 150 en een doos kinderkteederen is geschonken aan do commissie tol ondersteuning bij ziekte van minvermogenden. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. De begrooting voor 1911 is in ontvang sten 011 uitgaven vastgesteld tot oen be drag van f472. De voorstellen van bet bestuur tot medewerking- bij het oprichten van een bakercursus te Gods; tol bel houden van een cursus in eerste hulp bij onge lukken, in 12 lessen: tot bet vormen van een commissie tot het ver!oenen van onderstand aan zieken die voor huime gezondheid een verblijf elders noodig hebben alsmede een wijziging in het huishoudelijk reglement worden alle aangenomen. Dokter Hoorweg van Hein- kenszand hield oen lezing over Tuber culose, met lichtbeelden. (Zeeuw.) Driewegen. Voor lid van den raad vaca ture J. Bruggeman zijn candidaat gesteld: C. do Jagor Gz. en Vaar. Stemming Honderdag 24 November. Ovezand. l)e raad vergaderde Maandag. Present 6 loden. 1 vacature. Aan den onderwijzer Bakker werd op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1911 eervol ontslag verleend of zooveel eerder als in de vacature is voorzien. Voor eene ontsmettingsdlenst van „Het Gioene Kruis" wed eene jaarlijksche sub sidie van f 5 toegestaan. Een suppletoir kohier hoofdgeld over 1910 werd vastgesteld ad f 4,235. Een adres van dhr. Van Duren over de waterleiding werd voor notificatie aan genomen. Ten slolte werd getroffen eene regeling voor de 'inning van leges enz. Krabbendijke. Met ingang van l(i dezer zal als proeve de middagpost (2e bestel ling) in al de buitenwijken worden rond- gebiacht met uitzondering van '(gedeelte Bathpolder, lat onder Krabbendijke be hoort. (Zeeuw.) Do handel in aardappelen en ajuin, welke in den laatsten lijd hier slap was, is weer wat levendiger geworden. Voor aardappelen wordt f2.25 en voor ajuin f2.50 per 11.1,. geboden met veel vraag. Hoewel de lust 0111 tot ileze prijzen te verkoopen niet groot is, gingen Dinsdag j.l. toch nog acht wagons aardappelen van hier. De z.g. Eigenheimers zijn schier niet meer te krijgen, doch bonte en blauwe zijn nog in massa's voorradig. Aardsnburg. Twee handelsreizigers huurder bier bij een rijwielhandelaar eene fiets, reden naar Sluis en deden de rij wielen daar van de hand, naar men zegt voor een spotprijs. Een motor, door oplich ting in hun bezit gekomen, werd meege nomen en zoo vertrokken de heeren naar Rotterdam. De politie te Rotterdam kreeg een telegrafisch bericht van de politic uit Sluis met verzoek tol aanhouding. Dit gelukte. De stoomfiets werd in beslag genomen, en een der heeren werd naar Sluis overgebracht. Dit muisje zal wel een staartje hebben voor de heeren. Sluis Door den Minister van Bimien- landsche zaken en Landbouw van België is bepaald, dat de invoer van rundvee en schapen, uit Nederland herkomstig, en bestemd voor de abattoirs van Ost- ende, Blankenberghe en Hcijsl aan Zee toegelaten is langs het tolkantoor van het naburige Schapenbrugge (B.) alle Maan dagen van 12 tot 2 u. n.m. De invoer mag alleen plaals hebben langs den buurt spoorweg. Dhr. A. P. Blok, kommies der directe belastingen alhier wordt met ingang van 1 Deo. verplaatst naar Rijsbergen. Biervliet. De rederijkerskamer „Jaoob van Lenraep", in vereeniging met bet mu ziekgezelschap „Harmonie" gal' Zondag j.i. een concert. Op liet programma ston den „Het testament van Oom Jan" door Huf van Buren en „Schuiven gaan ze" door Metz. Beide blijspelen, hel eersle in vier be drijven, werden verdienstelijk opgevoerd. Voor de instrumentale muziek mag een woord van lof niet onthouden worden aan de „Harmonie". Het concert mag goed geslaagd beeten. Philippine. Niettegenstaande het ongure weer werden hier toch in de week van 613 November 3142 balen mosselen ge lost. Aan de geregelde afnemers werden 1724 balen van 3.5 francs verzondennaar de Fransche en Belgische mijnen gingen 615 balen van frs 3.5 tot frs. 4. Aan de venters werd 1205 to,n ii frs. 2 verkocht. Met het. ongunstige weer werd slechts twee dagen op garnalen gevischt. Er wer den 31 manden aangevoerd van 221/2 tot 25 K.G. K.G. per mand. De meeste ging naar Parijs. Mosselzaad werd niet aan gebracht. Hulst Zondag had bij de Wed. C. L. Cammaert een biljartwedstrijd plaats, waaraan 40 spelers deelnamen. De prijzen werden gewonnen als volgtM. van der Bljek en J. Dieters, beiden te St. Jansteen, eerste prijs; A. van Geijt. Sr. en Ch. Fas- saert beiden te Hulst, tweede prijs; A. Eggermont te Hulst en E. Steyaert te St. Jansteen, derde prijs; P. Dijkmans te Hulst en A. Vinck to St. Jansteen, vierde prijs; C. Schuurman te St. Jansteen en J. P. de Smit te Hulst, vijfde prijs. Bene vens geldprijzen waren nog eenige ko nijnen aan de winners toegevoegd. St. Jansteen Bij B. de Potter had Zondagavond tusschen eenige personen een vechtpartij plaats, waarbij de hulp der politie moest worden ingeroepen, welke de vechtersbazen aan de deur zette en tegen hen procesverbaal opmaakte. Maandagavond is ingebroken in de stal van L. de M. en werden daaruit 4 konijnen en 2 duiven gestolen. Denzelf den nacht werden bij Ch. 1. een drietal konijnen ontvreemd. De politie beeft een onderzoek ingesteld. Kippen- en konijnen houders zij dus op uwe hoede voor der gelijke voorvallen. Dinsdagavond omstreeks zes uur werd op den weg Hulst St. Jansteen, een meisje door een tot heden toe onbe kend gebleven individu aangerand. Op het hulpgeroep- van liet meisje, nam de laf aard ijlings de (Tucht. Bij de politie is aangifte van de aanranding gedaan en het ware te hapten, dut deze den onver laat konden opsporen om hem dergelijke bedrijven voor goed af te leeren. UIT DE PERS. Een leemte in de bakkerswet. In het „Kath. Soc. Weekblad" wijst mr. Aalberse op eene leemte in du Bak kerswet, waardoor ontduiking der wet op groote schaal mogelijk wordt. Blijfl het wetsontwerp ongewijzigd zoo lezen wij dan zullen deze bepalin gen op de volgende wijze kunnen ont doken worden A. liunrt een huis, waarin hij alleen brood bereidt, maar niet bakt. Dezen ar beid verricht Hij des nachts. Dit ongebakken brood verkoopt hij aan anderen, die dus 0111 5 of 6 uur aan 't bak ken kunnen gaan en daardoor even vroeg als thans versch brood hebben. A. is dan niet strafbaar. Immers, bakkersarbeid is arbeid „ver richt in een broodbakkerij". En onder broodbakkerij verstaat dc wet alleen die ruimten, die behooivn tot eene inrichting, waar brood wordt gebakken. Nu wordt er echter in A.'s inrichting hoegenaamd geen brood gebakken. Dus is zijn huis, in den zin der wet, geen broodbakkerij, - en is 't bereiden van brood in zijn buis geen hakkersa.rlneid volgens do definitie der wet. Wanneer derhalve de bed rijven va.11 broodbereiden en broodbakken maar ge scheiden worden, zal ook na aanneming van het ongewijzigde wetsontwerp de nachtarbeid welig blijven tieren De fout is volgens mr. A. te verhel pen, wanneer in art. 1 (waar alleen ge sproken wordt van de lokalen, waarin 's nachts niet mag „gebakken" worden) de woorden „bereid of" worden inge voegd. Wij betwijfelen intussclien of het mid del van mr. A. wel helpen zal. De man, die volgens hem brood „bereidt" zal zulks stellig voor de rechtbank ontkennen. Im mers, bij bereidt geen „brood" maar „doeg", en wordt dan ook in de bakkerij „deegmaker" genoemd, terwijl de eigen lijke bakker „ovenist" beet. (De Tijd.) KERKNIEUWS. Nog eens de Paus en de Franciscanen lil zijn antwoord aan pater Schullcr drukte Bins X zijn vreugde uit, rond zich de vertegenwoordigers te zien van de drie groote takken der Franciscaan- sche familie, vereenigil door dezelfde gevoelens, getrouw aan hun godvruch tige en glorierijke tradities. De Paus spoorde de Franciscanen aan, met kracht het modernisme te bestrij den, d.w.z. de ongereptheid der Katho lieke leer te verdedigen. „Het ontbreekt niet aan menschen, zeidie de H. Vader, die het opportuun meenen, zelfs noodzakelijk achten, dat de Kerk 1111 en dan iets van haar oude gestrenge leer loslaat. Ze verwijten de Kerk haar streng vasthouden aan die waarheden en instellingen, welke de pro- fa.no beschaving niet in het gevlei ko men. Ze geven zich alle moeite, om hunne Moeder te overtuigen, sommige modernistische ideeën aan te nemen, wat toe te geven en een akkoord te treffen, ach tens waardige menschen toch rustig te laten leven, wier opinies, zeggen zij, toch niet gewijzigd worden en van welke de natie, de Kerk zelve, een kostelijk,- hulp mogen verwachten en veel roem. .Men hoort zulke en dergelijke beweringen uit den mond van zeer bekwame mannen. Onze plicht als Stedehouder van Chris tus is hot, ongeschonden en ongerept den schat van Zijn onvergankelijke leer to bewaren tol den laatsten oordeelsdag. Bedevaartgangers naar Kevelaar. Men schrijft uit Gennep aan „De Gel derlander" Volgens de ofl'icieele opgaven omtrent het vervoer van bedevaartgangers naar Kevelaar liepen van Mei tot Septeinbor 1.1. 579 extra treinen niet 175.000 pelgrims Bovendien werden in de personentrei nen 180.000 of te zamen 355.000 pel grims vervoerd, tegen 347.000 in het jaar 1909. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heelt benoemd tol kaji. te A dam (11. Willibrordus buiten ide Veste) den Wel- eerw. heer P. H. Wijtenburg; tot kap te Delft (H. Ilippolytus) don WeLEervv. heer F. 15. J. Al. Filhrij; tot kapelaan to Waddinxveen den Weleerw. hear Th. L. Westgeest (16 Aug. 1.1. priester ge wijd) tol kapelaan te Amsterdam (H.H Xicolaas en Barbara) den Weleerw. heer N. J. Bakker, die kapelaan was te Wa teringen en tot kapelaan te 't Veld (Nieu we Xiedorp) den Weleerw. heer II A. Bots, die kapelaan was te Haastrecht. ONDER WlJ S. Oostburg. Eene commissie uit den H. K. onderwijzersbond in hei Bisdom Breda stelt in de Nederlandsche gemeenten langs de Belgische grens oen onderzoek in om trent den omvang van liet misbruik daar gemaakt van de bevoegdheid, toegekend in art. 7 der Leerplichtwet (gemoedsbe zwaren.) Den hoofden van scholen (U. L.) in die plaatsen in verzocht voor 1 Dec. 1910 eenige desbetreffende vragen Ie beant woorden. Aardenburg. Mej. Al. Adriaansen alhier is benoemd lot onderwijzeres te 'slleer Abtskerke (Z.) Bijzondere Scholen. Schoolbouw. Met vreugde zullen velen Zaterdag avond reeds vernomen hebben, dat do Memorie van Antwoord op hoofdstuk I het heuglijke nieuws behelsde: „liet wets ontwerp tot subsidieering van school bouw voor bijzondere scholen heeft het Departement verlaten". Het ontwerp is dus hij den Baad van State aanhankelijk gemaakt. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp ton behoeve van M. 1'. L. 0. schreef (ie minister van Binneninndsehe Zaken: „Hij hoopt spoo d i g het initiatief te nemen lot wijziging van het Koninklijk besluit betreffende den schoolbouw" Vele schoolbesturen zitten thans in de grootste verslagenheid. Verleden week schreef nog de voorzitter van een groote vereeniging „liet jaar 1910 loopt zoetjesaan ten einde, alle scholen voldoen nog niet aan de eischen, gestel 1 in liet Koninklijk be sluit van 12 Sejd. 1906, gewijzigd Re- sluil van den 29sten December 1909 (SIb 1 No. 414). Wat doen: overgaan tol ver bouwen op gevaar af, dat te mi bleu der verbouwing, bet gewonsehfe Koninklijke Besluit komt? Of liet subsidie voor de lokalen over bet schooljaar 1911 geheel of gedeeltelijk prijsgeven?" Zou bet niet gewenselit zijn, dat onder deze omstandigheden een wetsontwerp en een aangekondigd Koninklijk besluit de inwerkingtreding van het Koninklijk besluit van 12 Sept. 1905, gewijzigd bij Besluit au den 29sten December 1909, wordl uitgesteld tol 1 Januari 1912 of 1913! I'. J. B. (Centrum.) Rechtszaken. In de zilliug van liet Kantongerecht Oost burg van 1 1 N'ov. werden veroordeeld wegens leerplichtwet: I'. v. d. A. en J. d. It.. Ie Cadzand, 1!., Ie Schoondijke, A. D„ Ie Zuidzande, .1. L„ Oostburg, A L. I... Cadzand, allen 12 of 2 d„ I'. d. 11.. Schoondijke, f3 of 3 d., P. Biervliet, D. E., Cadzand, A. V., Biervliet, E. I. II.Lede, J. B„ lireskens, W. T„ Bier vliet, A. i'., A. V., .1. .1. 1!., allen te Schoondijke, A. V., Ie Biervliet, A. T. Schoondijke, .1. Cl., Hetranchement, allen fl of 1 d„ L. O., (Biervliet, f3 ol 3 d„ P. .1. 1. F„ Oostburg, C. A. S., te Hoofdplaat, Al. A. Ni., Oostburg, S. 1. Groede, allen 10.50 of 1 d. ijkwet: L. d. .1., Hoofdplaat, f0.50 ol 1 dag. politieverordening: T. d. Aarden burg, A. 15. Biervliet, L„ Alal- deghem, E. 1!., Middelburg, ieder 13 ol' 3 d„ L. A. li. Biervliet, f3 of 2 d„ AI. 1. Y. en .1 .1. d. S„ lireskens, ieder f2 ol' 2 I., Al., Wouw, .1. 1!., Middel burg, en L. P., Alaldegheni, allen 1' 1 of 1 d„ E. T. H„ Oostburg en E. A. v. d. 15., Sluis, ieder f3 of 1 d„ Al v. d. B„ I. v. d. B„ en P. v. d S„ allen lireskens ieder f5 of 2 d. prov. regi.E. v. H„ Alaldcghem, 5 maal 10.50 ol' 5 111. 1 d„ P. P. AI. Ileijst, 2 in. 10.50 of 2 m. 1 d. motorwet: AL A. 11., Oostburg, 13 ol 3 woken, A. tl., Alaldeghem, 13 of 3 d„ A. 1. G„ Zuidzande, f 1 of 1 d„ W. Al., Oostende, I' 10 ol' 5 d„ E. A. .1. P., Hoofdplaat, G. 15. Biervliet, E H„ Philippine, J. W„ Waterlandkerkje, P. G„ Biervliet, 1)., SI. Jan Eremo, allen f3 of 3 il„ J. J. V., St. Anna ter Mui den, .1, .1. S„ lireskens, I). T„ en .1. J. K., Groede, allen fl ol' 1 d„ J. d. L„ Sluis, f 1 ol' 1 week tuchtschool, .1. Oostburg, vrijgesproken, S. d. C Groede, 5 d., A. B., IJzendijke, f 1 oi' 1 week tuchtschool, J. Y„ Oostburg en A. J. B„ Breskens, 5 d„ J. II. C., Slnis, f5 of 3 d. Zondagswet: .1. AI., C. L„ L. Al. en A. Y„ allen te Wingerd (B.) ieder 10.50 of 1 d. motorwet: 1. li„ Schoondijke, f3 of 3 d„ L. v. d. Y„ Hoofdplaat 6 d. K. B„ T. W„ Sluis, f3 of 3 d. jachtwetI. A. E., Oostburg, T C„ IJzendijke, ieder '2 111. f 3 of 2 m. 3 d„ J. S„ Oostburg, 2 m. fl of 2 m. 1 d., L. II Oostburg 2 m. 10.50 of 2 111. 1 d. art. 124, A dl. \i„ Cadzand, berisping. 314, I. F. 1!., Waterlandkerkje, f2 of 2 w. tuchtschool, 1. V., P. B. v., J. V., allen te Biervliet, berisping. 426, L. d B„ Betranchcment f 3 of 3 d., .1. OSt. Kruis, S. S. Westca- pelle elk f5 of 3 d. 459, W. S., Cadzand, berisping. 427, .1. S„ Schoondijke, f 10 of 5 d. 426, G. F. Sluis, fti of 5 d. art. 453: II. Al.. Thourout, V Jo- beke, .1. N'„ Sluis, .1. v, d. W„ en A. ,1. .1., Groede, allen f3 .of 3 fl,, L. d. Schoondijke, I'. .1. AL, Sluis, ieder fó ol' 3 d„ A VI. Cadzand, 10 d, E. Al. II., Sluis, f3 ol' 3 id. arbeidswet: J. M. S., 2 m. fO.öO of 2 in. 1 d. Vrijgesproken zijn wegens art. 459V. B. AI., Hoofdplaat, I'. J. D„ Breskens en art. 458: C. A. '1'., IJzen dijke, O. v. d. S„ Gent en .1. E. Bou- chaute. De Papendrechtsche Strafzaak. Zooais wij reeds in onze Laatste Be richten van het vorig nummer mededeel den, heeft Maandagmorgen de advocaat- generaal requisitoir uitgebracht, waarin hot hol' werd verzocht den beklaagden Garsthngen van rechtsvervolging te ont slaan, als zijnde ontoerekenbaar voor de daad hem ten laste gelegd. De advocaat-generaal heeft nog '11 enkel woord gewijd aan de in deze zaak ge houden enquêtes door de dagbladen. Hij vond hel suggestief, niet in overeenstem ming met liet algemeen belang. Er zou over te iliscusseeren zijn wat men in dezen onder algemeen belang verstaat: het. wakker maken van het Nederland sche volk, 0111 ook dien eenvoudigen van Papendrecht recht te doen geschieden, dan wel het met den mantel der liefde bedekken van do ongerechtigheden, die in naam van hef gezag zijn bedreven, zeg! de Telegr. Air. Van Hamel is in den namiddag aan een uitstekend gedocumenteerd be toog begonnen, 't .Maakte indruk. '1 Had zeker niet minder 's hofs belangstelling als het goed gebouwde requisitoir De pleiter vol temperament, gaf een andere psychiologie der zaak. Nagelde vast, dal het begon bij hel onvoorwaardelijke ge loof, dat. de veldwachters vonden bij hel parket te Dordt omtrent elke zaak, die door hen oi' legen hen werd aangebracht. Op (Ie tegenklaeht, die altijd op een aan klacht contra de politie volgde; waar door hij ile Papendreohters liet besef werd bevestigdlegen de politie is niets Ie beginnen. Dan was er '1 tweede punt waarop pleiter de aandacht vestigde: de moderne pijnbank, hel mishandelen ran de menschen, zoodra zij in het cachot waren. De politic ranselde er de bekentenissen uil. Daarbij een zoogenaamde chef, een jong burgemeester, die niet 'I gezag over de veldwachlers had. Dal heele systeem draagt de schuld en omdat te ontdekken, heeft men, zei pleiter met stemverheffing, geen querulanten, geen psychopaten, geen stelletjes psychiaters noodig. Dinsdagmorgen, in zijn voortgezel plei dooi, heeft. Air. Tan Kol aangetoond, dal de deskundigen, zonder voldoende begrip van wal een psychiatrisch onderzoek in strafzaken moet wezen, dat onderzoek hebben geleid, uitgaande van de voorop gezette nieening, die aan de hand van psychologische autoriteiten aanvechtbaar is cn juridisch geen bewijs geelt. De wijze van onderzoek werd door jilei- ter scherp gehekeld. Volgens hem wa ren de genomen proeven schoolproeven of ongepaste rauwe aardigheden. Spreker eindigde zijn pleidooi met zijn afschuw er over uit Ie spreken dat een dergelijk rapport een element kon wor den in -een strafzaak. Ilij scheurde het rapport in stukken en gooide het tegen den grond. Pleiter meende dat waar het feit in casu, smaad schrift, niet bewezen is, geen ontoereken- baarverklaring voor die handeling kan volgen en dat, waar hij het hof twijfel moest heslaan omtrent al dan niet ple gen van liet feit, vrijspraak zal moeten volgen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde .1. Hennes, aanrander en moordenaar van de 13-jarige Pulle to llonkiim, op 23 Aiigs. 1.1. lol 15 jaar gevangenisstraf De eisch was levenslang. LEGER EN VLOOT. De eersle luitenant 11. .1. van Limboek van liet 2e Bat., 3e lieg. Inf. te Alid- delburg is hij dat bataljon benoemd tot officier voor speciale diensten, terwijl de eerste luitenant G. 11. O. van der Nagel van dit Bataljon is overgeplaatst bij den regimentsstaf. Wetenschap en Kunst. Heden (Woensdag) nacht van 11 uur 44 min. tot 2 uur 58 minuten heelt eene volledige maansverduistering j I .a;s, ook zichtbaar in Nederland, voorzoover na- natuurlijk wolken zulks niet beletten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2